'/L FIJNSTE PLANTENBOTER IOOOgulden Binnenland. V EN DAN NOG VOOR DEN GR00T5TEN VERBRUIKER Gemengd Nieuws. dan niet even in laten zien Ik kom nogal eens in Dussen en andere plaat sen, maar overal mag men alles vrij komen inzien. Voorzitter. Tot heden is dit hier ook altijd vrij geweest, maar waar men nu toch aan het verordeningen maken is, zullen wij het veortaan gaan doen. In andere gemeenten waar het nog niet is, zal het ook wel spoedig komen. Van Buuren. Ik vind het toch erg zielig als die menschen eens iets moeten komen inzien, dat ze daar dan voor moeten betalen, dat ze daar dan een dubbeltje voor gereed moeten houden. Ik stel dan ook voor dat dit gratis blijft. Dit voorstel in omvraag gebracht, wordt met 5 tegen 2 stemmen ver worpen, Voor het voorstel stemden de heeren Van Buuren en Smits Tegen de heeren Branderhorst. Van den Heuvel, Van der Schans, Stravers en Van Beek. 10. Vaststelling verordening begra fenisrechten. De Voorzitter merkt op dat de leden ook deze verordening hebben thuis gekregen, echter zonder vermelding van cijfers. Het onderhoud van eigen graven kost f 10.—, het aanleggen van beplanting f 15.— per M2. Het huren van de lijkwagen kost f2.—. Overigens zijn er geen bijzondere bepalingen in voorgekomen. Stravers. Is deze verordening op alle kerkhoven van toepassing Voorzitter. Neen, op de particuliere De heer Van Buuren kan zich in hoofdzaak met het idee van den heer Branderhorst wel vereenigen, een hond die losloopt, onverschillig waarvoor men hem dan gebruikt, moet f 4, betalen. Voorzitter. Het zou onbillijk zijn als een hond die als waakhond dienst doet, of wat ook, eens losbreekt en op straat wordt aangetroffen en dan maar direct wordt gezegd, het is een pleizierhond. Op de naleving van de verordening moet streng worden gelet en dat zal ook worden gedaan. Mazen zijn er altijd in een wet. Ik voor mij ben van meening dat de verordening zoo beslist in alles in orde is. De rest moet dan maar in hoogste instantie door de Rechtbank worden uitgemaakt. Van Buuren. Losloopen mag niet, dan moet men maar f 4,— betalen. Voorzitter. Hoe gebeurt het nu in werkelijkheid. Iemand gaat met zijn hondenkar naar het veld om daar een paar zakjes aardappelen te gaan halen en terwijl hij die aardappelen even gaat rooien, maakt hij de hond los om te laten drinken en zoo'n hond zou dan eens even losloopen, zou dan al f 4,— voor dat beest moeten worden betaald. Branderhorst. Dan moet geschrapt worden voor de bewaking van erven en gebouwen. Voorzitter Dat gaat niet, dan komt men met de gemeentewet in strijd. Van Buuren. Die man moet den hond die hij uitspant, maar op het land laten losloopen. vroeger het bedrag toch ook wel zal hebben aangenomen. Hij meent, dat f 1.50 voor een arbeider een aardige tegemoetkoming is en nu zal het toch nog zelden voorkomen, dat hij er een halve dag mee kwijt is. Het lijkt hem dat hier een goede weg is gekozen. Mocht de heer Van Buuren bezwaar hebben om het geld aan te nemen, dan kan hij het weer terug in de gemeente kas storten. De heer Van Buuren merkt wel, dat de heer Van Beek nog nooit een dood graver of een koorzanger in zijn dienst heeft gehad. Bij hem, waar de arbeiders nog f 3.— per dag verdienen gebeurt hel ook wel eens, dat iemand vraagt om een halve dag weg te mogen blijven, omdat ze dan wat werk hebben te verrichten in de Kerk. Dat gebeurt bijna altijd als men ze het hardste noodig heeft. Maar ik wil me er niet langer tegen verzetten. De regeering heeft nola's van wijzigingen ingediend op verschillende hoofdstukken der staatsbegrooting 1924. Justitie wordt met 2 ton verminderd. Binnenl. zaken en landbouw met ruim 1 millioen. De vergoeding per lesuur voor het onderwijs aan de land- en tuinbouw- wintercursus wordt verminderd van f 2.50 tot f 2.25. ptf.' Drie consulenten en 7 assistenten worden ontslagen. De Ned Maaischap- universiteiten, voorloopig geheel aan belanghebbenden zelf te moeten over laten, Hoofdstuk financiën wordt met l'/i ton verminderd. O.a. is het aantal landmeters, boek houders en rijksklerken bij den dienst van de hypotheken en het Kadaster resp. tot 156, 30 en 178 teruggebracht. Hoofdstuk oorlog wordt met bijna 1 millioen verminderd. Met 1 Febr. 1924 worden pl.m. 500 burger-werk lieden ontslagen. Waterstaat wordt met ongeveer 5 millioen verminderd. Op verschillende posten is bezuinigd, ook op de onder- houdsposten. Verschillende werken worden uitgesteld. Hoofdstuk arbeid wordt verminderd met 19 millioen door le. vermindering van tractements- artikelen, doordat aan verschillende diensten personeel op wachtgeld wordt gesteld2e vermindering van subsi dies 3e. vermindering van de bij dragen aan Invaliditeitsfonds krachtens art. 20 le lid der invaliditeitswet. Voor enkele verminderingen is wets wijziging noodzakelijk lo. de vermin derde bijdrage aan het invaliditeits fonds, 2o. de opheffing van het door het rijk bezoldigd secretariaat bij de Raden van Arbeid, 3o de verminderde bijdragen aan gezondheidscommissies. Het ministerie van arbeid, handel en nijverheid heeft op het adres van den Centralen Bond van Nederlandsche Verbruiks Coöperaties waarin gewezen werd op de moeilijkheden, die de en een groote hoeveelheid handganaten en geweren. Gisteravond omsteeks 11 uur is de 21 jarige M. A G. te Oostburg voor haar ouderlijke woning dood ge vonden Vermoedelijk is zij met een revolverschot gedood. Kort tevoren was zij in gezelschap van haai ver loofde geweest. Even buiten de kom der gemeente is in de vaart het lijk van den ver- moedelijken dader, P. S., gevonden; hij had zich in het voorhoofd ge schoten. De autocars zijn niet bijzonder gelukkig. Thans wordt uit Casablanca gemeld, dat een autocar met 75 men schen beladen men mag dus wel j zeggen overladen van den weg ge reden en .in de rivier gestort is. Op het oogenblik zijn er 15 dooden en f 11 ernstig gewonden. Een ernstige botsing had te Fourland in Indiada plaats tusschen een trein en een autobus. Negen passagiers, allen familie-leden van el kaar, werden gedood. De autobus werd totaal vernield. Volgens twee werken welke door de schrijvers Lyon-Caen en Raohaël Levy aan de Académie des sciences morales et poliques zijn voorgelegd, bedraagt het aantal dooden van de legers uit den wereldoorlog elf milioen. Acht millioen soldaten werden direct bij de vijandelijkheden gedood, 3 mil lioen zijn tengevolge van ziekten overleden. -OGv/\ PtfUELDSRp kerkhoven niet. Alleen die door de gemeente zijn aangelegd. Van den Heuvel. Dus dan is het alleen maar voor Genderen, want op de andere plaatsen zijn de kerkhoven allemaal van de kerk. Voorzitter. In Drongelen is het ook van de gemeente. 11. Vaststelling verordening honden belasting. De Voorzitter zegt dat tot heden altijd de honden zijn aangeslaan in de eerste klas voor f 2.— en in de tweede klas voor f 1.Er is nu gezegd dat er wel een beetje verschil mag worden gemaakt tusschen een hond die voor pleizier wordt gehouden en een die men noodig heeft voor zijn bedrijf en daarom stelt hij voor om voortaan f4.— te rekenen voor een hond inde eerste klas en f 1.— voor een hond in de tweede klas. Voor jachthonden in het bezit van menschen wier beroep het niet is, zal eveneens f 4.worden geheven. Menschen die handel in honden drijven, behoeven voor hun honden geen belasting te betalen Branderhorst, Daar moet iets in worden geschrapt en dat is, dat honden die voor bewaking noodig zijn, los mogen loopen. Die mogen buiten het erf niet los loopen. Voorzitter. Ik begrijp Uwe bedoeling, doch als daaraan zou worden voldaan, wordt in strijd met de wet gehandeld Branderhorst. Daar staat nu dat een waakhond los mag loopen.' Voorzitter. Dat staat er niet. Van Buuren. Als het noodzakelijk is. Voorzitter. Dan heeft de justitie dat uit te maken, maar niet de raad. Van Buuren. Er moet maar een uit zondering worden gemaakt en dat is voor de herdershonden. Die moeten vrij kunnen loopen, anders kunnen ze geen dienst verrichten. Voorzitter. Als een hond eens per ongeluk uit de kar rukt en hij loopt daar los over den weg, dan kan men niet direct zeggen dat het een hond is die in de eerste klas thuis behoort. Zooiets kan in den natuur van het beest zitten. Stravers. Bij ons heeft men veel last van die honden. De heer Branderhorst wil die honden die losloopen allemaal f 4.lat?n betalen en die bepaling in de ver ordening zien geschrapt. Die honden hebben niet op den openbaren weg los te loopen, Het kan de Voorzitter niet schelen wat de raad van plan is te doen alleen wil hij zijn gevoelen uitspreken en dat is dat de verordening zoo niet zal worden goedgekeurd. De Voorzitter kan niet begrijpen dat men nu over zoo'n onnoozele veror dening zoo lang kan gaan zitten praten. Vroeger is nooit anders geweest als nu is vastgesteld. Na nog eenige discussie wordt de verordening aangenomen. 12 Voorstel tot betaling van presen- tie-geld aan de raadsleden. Voorgesteld wordt het presentie-geld vast te stellen op f 1,50 per verga dering. Van Buuren. Ik zou het liever gratis doen dan f 1.50, daar acht ik me toch wel wat te hoog voor Voorzitter. Wij hebben er ook lang over gesproken en in 't eerst durfden we er wel niet aan om de waarde van den arbeid van een lid van den raad zoo laag te schatten. Van Buuren Meent u nu wat u zegt Ik stel voor om het gratis te doen, want ik schaam me om f 1.50 daar voor aan te nemen. Voorzitter. Er is nooit meer betaald en het moet ook geen belooning zijn van gepresteerde diensten. Wij zijn alleen van die gedachte uitgegaan dat, als het eens mocht voorkomen, dat een daggelder tot lid van den raad zou worden gekozen, deze in staat zou worden gesteld om het te komen doen Van Buuren. Als een daggelder voor dat bedrag altijd moet klaar staan, dan is het ook te weinig. Als een arbeider geen ruzie met zijn boer wil krijgen, dan moet hij niet op het beste ge deelte van den dag weggaan. De heer Van Beek heeft de heer Van Buuren met verwondering hooren spre ken, want het komt hem voor, dat hij pijen voor Tuinbouw- en Plantkunde krijgen geen subsidie meer. De ver plichte hengstenkeuring blijft gehand haafd, doch er worden geen premiën en bijdragen meer verleend. De sub sidie der Nat. Ver. tot bevordering der paardenfokkerij is geschrapt. Het per soneel van den in art. 141 bedoelden dienst wordt verminderd met 3 in specteurs, 6 rijkskeurmeesters en 4 op zichters. De rentelooze voorschotten voor bebossching worden beperkt en de uitgetrokken bedragen met 10 pCt. verminderd. Het getal zuivelconsulen- ten wordt met 3, dat der assistenten met 2 verminderd. De begrooting van onderwijs enz. wordt verminderd met 1 '/a millioen. De herziening van het reisbesluit geeft een bezuiniging van '/2 ton. Het sub sidie voor de R. K. Leergangen, de Handelshoogeschooi te R'dam en de Vrije Universiteit zijn met 10 pCt. ver minderd, die voor de Gemeentelijke Universiteit te A'dam geschrapt. De subsidiën voor speciale inrich tingen en vereenigingen voor middel baar onderwijs, zijn alle teruggenomen, uitgezonderd die voor de Vereeniging tot bevordering van het voorbereidend vakonderwijs te Groningende steun aan cursussen voor de hoofdakte zal met het eind van den loopenden cur sus, d.i. met ingang van 1 September 1924. geheel worden stopgezet. Het ligt in de bedoeling den steun ten behoeve van de lichamelijke oefe ning van de mannelijke en vrouwe lijke jeugd buiten de school tijdelijk stop te zetten. De bijdragen aan vereenigingen voor de lichamelijke oefening zijn alle in getrokken, evenals de post van f 10.000 voor de Olympische spelen te Parijs. Het subsidie aan organisaties, die een inrichting exploiteeren tot ontwik keling der schoolvrije jeugd, is met f 20.000 verlaagd. De subsidiën ten behoeve van historische gedenkteeke nen, die tot dusverre niet ondersteund werden, zijn, door intrekking of ver mindering verminderd met f 50.050. Hoewel noode, meent de minister de bestrijding der kosten van de Volks verbruikscoöperaties bij den verkoop van schoenen zullen ondervinden wanneer het Schoenenwetje verlengd wordt en de boycot der binnenland- sche schoenfabrikanten algemeen mocht worden geantwoord, dat wan neer inderdaad mocht blijken dat het den verbruikscoöperaties op den duur niet mogelijk is schoenen in het binnen land te betrekken, zal kunnen worden overwogen deze binnen de perken van de uitvoeringsvoorschriften der wet naar mate van behoefte invoer uit het buitenland toe te staan op den import van schoenen hebben toegelegd zou voor haar een bizondere vergunnig kunnen worden verleend. De Kameroverzichtschrijver van De Tijd be icht aan zijn blad: In de Woensdag gehouden clubverga dering der Katholieke Kamerleden is men, ondanks langdurige beraadslaging over het Vlootwetontwerp niet tot overeenstemming kunnen geraken. Het staat vast, dat onvoorziene om standigheden buitengesloten, de mede standers van den heer Bomans niet talrijk genoeg zullen blijken te zijn, om het ontwerp te doen vallen, ook als de geheele linkerzijde aaneenge sloten tegen is. Volgens berichten uit Boekarest ontwikkelt het rooverwezen zich over het geheele land meer en meer. Op den straatweg Chotin Nowosiehetzr werd 'n postwagen overvallen en 6 mil lioen ley geroofd. Een soldaat, die den postwagen begeleidde, werd doodgeschoten een ander gewond. Een rooverbende, onder leiding van den vroegeren Russischen kolonel Prokop Horodewski, werd door de gendarmerie na een bloedig gevecht onschadelijk gemaakt, Kolonel Horo dewski werd door een granaat gedood, zijn broer en een gedeelte van de bende werden neergeschoten of ge vangen genomen. Men vond in het kamp der roovers, dat die zich van het plaatsje Janoutz, bij Choting hadden verschanst, 40 kilo dynamiet Te Satumare in Transsylvanië is een zekere mevr. Reinitz aange houden onder beschuldiging een rechter te hebben willen omkoopen, teneinde haar man, die in voorar rest zit, vrij te krijgen. Reinitz zelf, een rijk koopman, is een bekend amateur-hypnotiseur, die zijn kunst ook op zijn vrouw uitoefent, welke hem in blinde gehoorzaamheid volgt. Omtrent zijn misdaden wordt o.m. het volgende gemeld: Eenigen tijd geleden verdween de eigenaar Gross van een hotel te Satumare. Hij was het laatst in gezelschap van Reinitz gezien, die hem naarTsjecho- Slowakië zou vergezellen. Gross, die een groote som geld bij zich had, arriveerde echter niet aan de grens. Zijn vrouw kreeg argwaan en deed een onderzoek instellen met het gevolg, dat op een eenzame plek, zijn verminkt lijk werd gevonden. Reinitz werd gearresteerd. Een schaapherder wees de plek aan, waar nog een ander slachtoffer van Reinitz begraven lag. De schaapherder was door den hypno tiseur omgekocht. Een andere getuige heeft verklaard, dat Reinitz hem heeft willen overhalen om een ontzaglijke hoeveelheid valsche Roemeensche bankbiljetten uit Hongarije naar Roe menië te smokkelen. Een derde slacht offer van Reinitz moet enkele weken geleden door wilde zwijnen zijn ver scheurd. Reinitz, vroeger onderwijzer en daarna politie officier van beroep heeft een enorm kapitaal verdiend met sacharine-smokkeleni Gisteren heeft de politie een inval gedaan in de kantoren der Brusselsche Bank aan de Beursstraat en in het bijkantoor der Bank aan het Damrak Dit geschiedde op vermoeden van oplichting op groote schaal, waarmede sommen die in de millioenen loopen, gemoeid zijn. De directeuren, de heeren Bridee, de Jong en Witteveen werden niet aangetroffen en bleken voortvluchtig te zijn. (Wordt vervolgd). GENS7 WAT 7N BEZUINIGING7

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 6