Ingezonden Stukken. ONDERWIJS. Per politie-auto werden de boeken en bescheiden in beslag genomen, hetgeen een verzameling van nieuws gierigen voor genoemde perceelen tengevolge had. De verdwenen directeuren hadoen vooral hun slag geslagen °nder de landelijke bevolking van ons land, die zij bewogen tot afgifte van hun waarde papieren, waarna dan waardelooze rommel werd in de plaats gegeven. De Tel." verneemt nader dat deze bank er een „inspecteur van buiten- diens", zekeren Witteveen, op na hield, die er zijn beroep van maakte om rijke boeren, hoofdzakelijk uit de provincie Noord—Brabant en Zee land, te bewegen hun fondsen af te geven Dit waren steeds solide fondsen. Zoo waren er boeren bij, die papieren afgaven ter waarde van f 40 000, van f60,000, van f140 000 en zelfs hooger. Het drietal, Bridée, de Jong en Witteveen reisde de omgeving af in luxe auto's en deden de meest schit terende aanbiedingen, waarbij groote winsten in het vooruitzicht werden ge steld. Brideé b.v. die aanvankelijk voor eigen risico handelde, garandeerde 2 pCt. boven het rentetype. Om reclame te maken lieten de oplichters de arge- looze boeren eerst een paar duizend gulden verdienen. Deze buitenkansjes werden spoedig genoeg bekend en de wonderverhalen over de drie Amster dammers gingen als een loopend vuurtje door den lande. Het gevolg en dit is het meest treurige was, dat er personen waren die hun geheele vermogen in handen der oplichters gaven. In Zevenbergen beloopen de afgestane gelden tezamen meer dan een half millioen. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) 'f Is weer eens mis! Ja, 't is weer eens mis in ons schoone dorp Drunen, tenminste als men mag gelooven wat de volksmond verhaalt. We hebben immers 'n mooie vak school, waarover zoo vaak geruzied is, omdat de een ze wenschte en de ander ze verwenschte, omdat de een meer in 't machinale zag en de ander meer gevoelde voor een opleiding tot „hand werker". 'n Paar jaar geleden is men er toe overgegaan om tegelijkertijd machinaal en handwerksysteem aan te leeren en daarom werd een nieuwe leeraar be noemd en een stelletje nieuwe machines aangekocht voor een bedrag van plus minus 8 met enkele nulletjes. Dit drukte natuurlijk zwaar op den belastingbetaler en destijds is ook wel getracht de geheele inrichting aan het Rijk te „verpatsen", maar ja, de ge moederen zijn langzamerhand weer tot rust gekomen en als men hoort dat onder de bekwame leiding van den nieuwen leeraar de zaken uitstekend marcheeren, dan heeft men er wat voor over. Doch nou hooren we weer dat het machinaal aan den kant gezet zal wor den en de leeraar met 'n paar jaartjes wachtgeld naar huis kan. 'n Mooie boel hoor En moet er misschien een ander benoemd worden met een salaris van 'n drieduizend pop, om het „handwerk" mede aan te leeren. Dan krijgen we zoodoende No. 1 salaris 2 leeraren, No. 2 wachtgeld- leeraar en No. 3 de enkele losse centen die de directeur geniet. En dat alles om het ouderwetsche vak nog te leeren aan enkele onnoo- zele kindertjes, die later spijt zullen hebben in hun jeugd niets beters te hebben geleerd. Wat toch is momenteel de hand schoenmakerij Dat men trachte het „machinale" te verbeteren en op te voeren, daar zal men heel wat meer nut mee doen dan die jongens te maken tot pikbroeken, die dag in, dag uit, van vroeg tot laat zitten te kloppen. Wat zit er toch achter dat men op eenmaal tot zoo iets besluit Is het wel in den haak dat men in deze afhangt van het oordeel van 'n paar menschen die het Bestuur vormen? Dat men afhangt van iemand die den neus optrekt voor de machinale fabri cage of een ander die helaas alléén over handwerk kan meepraten Moet dat zoo omdat de directeur wellicht een donker wolkje ontwaart in 't verre verschiet? Beste luiden, het handwerk is uit den tijd..,., het heeft afgedaan Gewoonlijk is reeds tevoren bepaald wat besloten zal worden, doch mocht deze kwestie nu eens bij uitzondering geen „onder onsje" zijn, dan hoop ik dat men zich nog eens zal bedenken alvorens definitief te besluiten. Abonneert U op en Adverteert in „DE ECHO VAN HET ZUIDEN het meest gelezen blad in de Lang straat, en (Omgeving, SPRANG—CAPELLE. De naaiver- eeniging „Dorcas" kwam Dinsdag j.l. in vergadering bijeen in de Consistorie der Geref. Kerk te Vrijhoeve, ter be spreking van het werkplan voor het komende winterseizoen. Deze vereeniging. opgericht Febr. 919, heeft vanaf dien tijd met ijver en liefde gewerkt, voor behoeftigen van elke gezindte, 't welk door dezul een dankbaar aanvaard en zeer op jrijs gesteld werd. Dit is dan ook een sterke prikkel om op den ingeslagen weg voort te gaan en ook in den komenden winter goederen te vervaardigen tot leniging in den nood. Hoe schoon geeft de naam der ver eeniging haar werkzaamheden weer. Dorcas, de discipelinne van Jezus, vermeld in Handelingen 9. Welk een heerlijk getuigenis geven alle weduwen van haar nadat zij ge storven was„En alle weduwen ston den bij Petrus, weenende entoonende de rokken en kleederen die Dorcas gemaakt had als zij bij haar was". Wat blijkt hieruit de ware naastenliefde eenerzijds en de innigste dankbaarheid anderzijds. Dit is ook het doel dezer vereeniging, zonder aanzien van persoon of kerk, te helpen in den nood. Een flink aan tal dames gaf zich gewillig voor dezen arbeid. Eenparig werd dan ook be sloten spoedig de werkzaamheden te hervatten. De eerste bijeenkomst zal, zoo de Heere wil, gehouden worden 23 October des avonds te 6.30. Om de 14 dagen zal vervolgens in de komende wintermaanden vergaderd worden. Elk die zich aangetrokken of ge drongen gevoelt mede te willen werken met deze vereeniging voor dit doel vindt daartoe gelegenheid zich als lid op te geven op iederen avond der vergadering of bij een der bestuurs leden. Dat dan velen aan deze roepstem gehoor zullen geven, waardoor op schoone wijze Christen- en naasten liefde kan beoefend worden. God de Heere zegene den arbeid dezer vereeniging in rijke mate. Het Bestuur, A. van Wijlen, L. Rijke, E. van. der Schans. DRUNEN. Dinsdagavond had in de openbare school de opening plaats van den tweejarigen tuinbouwcursus. Tegenwoordig waren het Dagelijksch Bestuur der gemeente, het Bestuur der R. K. Tuinbouwvereeniging en de Directeur der veiling. De voorzitter der tuinbouwvereeni ging de heer A. v. d. Wiel opende deze bijeenkomst. Hij memoreerde dat reeds 9 jaar onafgebroken in Dru nen tuinbouw-onderwijs wordt gegeven en steeds tot ieders tevredenheid. Hij achtte deze cursussen van zeer veel belang voor Drunen, omdat door tuin- bouw-lessen den jongens de kennis wordt bijgebracht noodig om hun be drijf met succes te kunnen uitoefenen. Hij wees op het mooie afzetgebied dat we voor onze tuinbouwproducten hebben, n.l. de veiling. Vroeger moes ten de kweekers wachten op de koo- pers, tegenwoordig is dat, dank zij de veiling geheel anders. Hij feliciteerde de jongens met de twee uitstekende onderwijzers die reeds jaren samen cursussen geven en hij hoopte dat na twee jaren aan allen het diploma zou kunnen worden uitgereikt. Onze Edelachtb. heer Burgemeester die in deze nuttige instelling zeer veel belang stelt, zeide gaarne gevolg te geven aan het verzoek der Tuinbouw vereeniging om de opening van den cursus bij te wonen. Hij onderscheef ten volle de woorden van den voor zitter, dat vakkennis hoog noodig is om den kost te kunnen winnen. Hij herinnerde zich, den vorigen winter bij de eind-les van den laatsten cursus aanwezig te zijn geweest en zich ver wonderd te hebben over de veelzijdige kennis, welke op een tuinbouwcursus in twee winters den jongens wordt ingeprent. Hij opende dezen cursus met den wensch, dat onder de leiding der twee bekende onderwijs-krachten ook dezen cursus goed zou slagen. Hierna gaf het hoofd van den cur sus, de heer van Rooij, land- en tuin- bouwonderwijzer alhier, eene korte uiteenzetting van de inrichtig van den cursus. Hij gaf in 't kort aan hoe dat de jongens de cursus moesten volgen, n.l. met ijver, trouw en met de hoofd bedoeling veel te leeren in de komende winteravonden. Hij raadde hen aan vanaf de eerste lessen in toepassing te brengen hetgeen geleerd wordt. Hij herinnerde eraan, dat het rijk, pro vincie en gemeente veel subsidie geven wat voor de jongens een aansporing moet zijn om de cursus met den grootst mogelijken ijver te volgen. De heer van Esch behoefde aan de woorden van 't hoofd van den cursus weinig toe te voegen. Hij zei dat door hem de twee practische vakken, groente teelt en fruitteelt zouden onderwezen worden, de vakken die voor deze streek van groote beteekenis zijn. Hij hoopte, dat even als vorige jaren de cursus trouw zou worden bezocht en veel vrucht zou afwerpen. HEDIKHUIZEN. Vergadering van j den Gemeenteraad op Vrijdag den 19 October des nam 5 uur. AGENDA: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming lid stembureau Haar steeg en lid Hoofdstembureau, vacature P. H. Vugts. 3. Benoeming twee personen op de voordracht tot lid van het college van zetters, vacature P. H. Vugts. 4. Voorstel van B. en W. tot in trekking verordening tot regeling van het vervolgonderwijs. 5. Aangehouden verzoek van het R. K. Kerkbestuur te Haarsteeg om een crediet voor verbouwing R. K. Jongens school te Haarsteeg. 6 Wijziging verordening op de heffing en invordering van gemeente lijke inkomstenbelasting. 7. Wijziging verordening op de heffing en invordering van schoolgeld. 8. Voorstel van B. en W. tot verhaal van 3'/2 pCt. pensioenbijdrage op de gemeente-ambtenaren, overeenkomstig schrijven van Ged. Staten. 9. Aanbieding gemeentebegrooting dienstjaar 1924. 10. Aanbieding begrooting G. E. B dienstjaar 1924. 11 Aanbieding armen-begrooting 24. LOON-OP-ZAND. „Salm Salm", de kranige handboogschutterij, vierde j.l. Maandag haar statiedag. En corps werd te half negen een H. Mis bijgewoond. De dag werd doorgebracht met prijs- verschieten, de avond met een mooie uitvoering van de „Sophia's-vereeni- ging" en het optreden van het zoo gunstig bekende „Duo van Damme dat er zijn mag. Het was een echt gezellig feest, terwijl mej. Wijtvliet voor een smake lijk maal had gezorgd. DUSSEN. Vergadering van de Dus- sensche Burgerwacht op Zondag 14 October des middags te 2 uur. Voorzitter de heer H. van Gooi. Begonnen werd met punt 1 der agenda nl. beëediging van nieuwe leden. Er werden er 12 beëedigd nl. L. J. van Moergestel, J. v. d. Pluijm, M. Heeren, J. Nieuwenhuijzen, Chr. Rijken, W de Wit, G. v. d. Pluijm, H. Verbunt, J. Hendriks, Fr. van Dortmond, J. Heijmans en H. van Delft. Daarna zegt de voorzitter dat het bestuur gaarne de Statuten eenigszins zou willen wijzigen, doch hiervoor moet eerst de Koninklijke goedkeuring worden aangevraagd. Nu zijn er ver schillende jongelui in Dussen die graag lid zouden worden, doch die zulks niet kunnen, daar ze den leeftijd van 21 jaar nog niet hebben bereikt en daarom zou men voor willen stellen om in de statuten den leeftijd van 21 jaar ver anderd te zien in 18 jaar. We moeten in ieder geval wat meer leden zien te krijgen. Op 't oogenblik zijn er maar 29 leden nl. 15 te Dussen en 14 te Hank en de voorzitter gelooft wqI dat dit in hoofdzaak dan ook te wijter. is dat men eerst 21 jaar moet zijn. Doch alvorens te beginnen met het maken van propaganda, moet men wachten of we de Koninklijke goedkeuring hier omtrent mogen ontvangen. Hebben we die echter verkregen, dan zal men er toe overgaan leden aan te werven. Op de eerste plaats het bestuur, doch dit niet alleen, ook alle leden kunnen daaraan meehelpen door ons de namen op te geven van personen, die hun inziens geschikt zijn om lid van de Burgerwacht te Worden, dan kan men die personen eens aanschrijven en nu had het bestuur gedacht dat schrijven als volgt samen te stellen: Dussensche Burgerwacht. Onderwerp Toetreding tot de B.W. Datum postmerk. al een besluit doen nemen en wel „Wij zullen ons wapenen, opdat men Thans, nu wij aan den vooravond staan van een heel onzekere toekomst, achten wij het gerechtvaardigd een be roep te doen op U, weerbare jongelui van Dussen. Rondom ons is alles duister, dreigende onweerswolken pak ken samen en wie weet wat daaruit groeien zal. Het denkbeeld, dat straks ongeordende benden het platteland komen afstroopen, waarvan toch de geschiedenis ook meermalen verhaalt, is geenszins voorbarig. Wij weten maar al te goed, hoe het meermalen gebeurde, vooral in tijden zooals wij die thans zullen gaan mede maken, dat groote benden het platte land bestormden, dikwijls nauw ver- eenigd met alle mogelijke vreemde elementen. Hoe er dan huis gehouden werd Och, sla eenige bladzijden op uit de geschiedenis en tal van vreesehjke tooneelen komen dan voor Uw geest. In dergelijke omstandigheden zagen we dan, dat de burgers zich vereenig- den om met man en macht weerstand te bieden, dochte laat. De ongeoefende -burgers waren tegen der gelijke benden niet opgewassen en werden één voor één onder den voet geloopen, Wat moeten en zullen wij nu doen Mij dunkt, het vorenstaande heeft U ook ons niet overvalle." Welnu, die gelegenheid bestaat. Treedt toe als lid van de Burgerwacht. Dan zullen we, onder gezellig samenzijn, ons oefenen in het hanteeren der wapenen, om, als straks het wettig gezag ons oproept om have en goed te verdedigen, wij man aan man, krachtig weerstand zul len kunnen bieden. Welaan dan, jongelui, toont moed. Het lijdt geen twijfel, of onze com mandant zal van U maken, hetgeen elk staatsburger behoort te zijn „Een man vol moed, den steun van het wet tig gezag". Het bestuur der Burgerw. Aanmelding kan geschieden bij den commandant den heer P. van Mierlo, den Voorzitter of bij den Secretaris. Hierna volgt de vaststelling van het Huishoudelijk reglement. Daarin wordt vastgelegd.dat wanneer men voor de eerste maal eene oefening verzuimt hiervoor f 0.25 boete betaalt, voor de 2e maal f 0.50 en bij de 3e maal wordt men geroyeerd. De heer A. Stevens merkt op, dat het kan voorkomen, dat men wettige reden van verzuim heeft, doch dat men dit niet eens meer kan laten weten, ook vooral zou dit wel eens voor kunnen komen bij personen in het landbouwbedrijf werkzaam. De Voorzitter merkt op, dat men de reden van een wettig verzuim ook een volgenden dag nog kan opgeven. Ook wijst hij er op. dat het kan voorkomen, dat er van de leden bij gebeurtenissen ooit het verrichten van werkzaamheden kon worden geeischt. Daarvoor kun nen die leden dan echter eene decla- I ratie indienen. Ook zou men opgeroepen kunnen worden bij brand doch dan wordt dit vergoed door het gemeentebestuur, zoo niet echter, dan doet dit nog de Burger wacht daar men natuurlijk niet kan eischen, dat de leden voor niets heb ben gewerkt en soms hun eigen werk er voor in den steek moesten laten, t De inkomsten en uitgaven met in- begrip van de gemeentelijke subsidie bedragen f 185—. Vooral dringt de Voorzitter er nog eens op aan dat iedereen in eigen kring flink propaganda zal maken, opdat meerdere leden zich zullen opgeven. Bij de rondvraag merkt de heer H. van Moergestel op dat bij den nu bijna 14 jaar geleden plaatsgehad hebbenden brand bij Akkermans de leden nooit eenige vergoeding hebben gehad, al hoewel hun dit toch was toegezegd. De voorzitter zegt dat dit aan het vorige bestuur is te wijten. Intusschen is de Burgerwacht al eens ontbonden en weer een andere opgericht. Hij wil echter nog wel eens informeeren of nog een uitkeering kan worden ge geven, doch beloven kan hij in deze j niets. Op voorstel van den heer H. Verbunt wordt besloten hierover maar niet veel melk meer vuil te maken en die zaak verder maar te laten rusten. J. van Mol. Ik heb daar juist ge hoord dat de vereeniging op denzelfden dag ontbonden is verklaard en weer opgericht en zou hieromtrent gaarne eenige inlichtingen hebben. De voorzitter licht dit duidelijk toe en zegt er bij dat het oude bestuur niets waard was en dat dit de zaak zeifs verwaarloosde. Zoodoende moest het oude van de baan en werd er door den Burgemeester een nieuw bestuur aangesteld, wat volgens diens inziens het best was samengesteld als volgt: Voorzitter H. van Gooi, Commandant P. C. van Mierlo, Secr.-Penningm. A. van Moergestel, en tot bestuursleden A. v. d. Pluijm en A. van Delft. A. Stevens. Ja en dat is nog wel in eene openbare vergadering gebeurd. Nieuwenhuijzen. Heeft L. van Drunen zijn geweer al ingeleverd? Voorzitter. Van Delft zegt dat L. van Drunen het nog niet heeft inge leverd, hoewel er al dikwijls om ge vraagd is en nu dunkt mij, dat een raadslid toch wel zal weten dat hij dit volgens de wapenwet niet eens in huis mag hebben. Doch levert hij het niet spoedig in dan zal men het in politie handen stellen. Besloten wordt de volgende ver gadering te Hank te houden. RAAMSDONK. De feesten behooren weer tot het verleden. Van de grootsche plannen tot vie ring van een Nationaal feest, is zooals bekend, niets gekomen. Het plotseling overlijden van den Heer Lankhuijzen deed de feestcommissie, waarvan de i overledene lid was, toen besluiten om met hun plannen niet door te gaan. Hoewel die voorgenomen feestlijk- heden van de baan waren, mocht toch de schooljeugd niet vergeten worden. Begin October vierden de jongens en meisjes van de R K. Scholen hun Jubileumfeest Nu Donderdag j.l. was de Christelijke School op het Dorp, in feesttooi. Om 9 uur 's morgens kwa men de kleinen op de speelplaats bij een met versierde sportwagens fietsen enz. Door het hoofd der school, den heer Stoffels, werden de kinderen toe gesproken. Op voor zijn leerlingen bevattelijke wijze verklaarde hij hun de juiste beteekenis van dit feest. Om 9 uur waren ook de Burge meester en het schoolbestuur ver schenen. Door den heer Stoffels werden allen welkom geheeten, waarna de Burge meester een toespraak hield tot de kinderen, waarin hij hun een en ander nog vertelde over ons land en volk onder het gezegende bestuur van onze geëerbiedigde Koningin. Na een her haald hoera op onze Landsvrouwe werden nog eenige Vaderlandsche liedjes gezongen. Hierna had de uitreiking plaats van den gedenkbeker en het oranjeboek en werden de kinderen op krentebollen eierkoeken en fosco onthaald. Na een korte pauze werd de stoet opgesteld en trok de optocht met de versierde wagentjes door het Dorp. In den namiddag hadden op een wei. door den heer de Roon welwil lend afgestaan, de kinderspelen plaats, onder groote belangstelling van het publiek. Vooral het „haast je voor den trein" was allerkoddigst. Om 5 uur werden de prijzen w.o. zeer mooie uitgereikt en om 6 uur moesten de jongens en meisjes weer in de school zijn waar de heer H. van Genne uit den Haag hun liet genieten van een bioscoopvoorstelling. Vooral de film, „Kees op de fiets" liet de jongelui schateren van pret. Om 8 uur kwam voor de kinderen een einde aan dezen prettigen dag. Uiterst voldaan keerden zij allen weer naar huis. Om 9 uur had voor de ouders der kinderen en introducées nog een uit voering plaats. De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet, en wat de heer van Genne op 't doek bracht, boeide tot het einde. Woensdag is de R. K. Universi- titeit te Nijmegen op plechtige wijze en onder 'n enorm groote belangstel ling geopend. De plechtigheden, begonnen met een Pontificale H. Mis opgedragen door Z. D. H. Mgr. v. d. Wetering in de St. Ignatiuskerk, werden door een groote schare autoriteiten bijgewoond. Na deze plechtigheid had de wijding van de gebouwen plaats. Mr. van Schaeck Mathon, burge meester van Nijmegen, sprak daar het welkomstwoord. Dank bracht hij daarin aan allen die hebben medegewerkt om de Universiteit in Nijmegen te krijgen. De Aartsbisschop antwoordde den burgemeester en sprak de hoop uit dat de verwachting die Nijmegen van de Universiteit koestert, zal worden bewaarheid. Daarna begaf zich het hooge gezel schap naar het bordes waar Mr. Wier- dels namens de burgerij van Nijmegen als geschenk een ambtsketting voor den rector aanbood, Intusschen was van Z. H. den Paus een telegram ingekomen, waarin hij den wensch uitspreekt dat deze instelling moge bijdragen tot de moreele en in- tellectueele verheffing van Nederland. Nadat om half drie Z. D. H. den Aartsbisschop als Voorzitter van de St. Radboudstichting een openingsrede had gehouden betrad de rector-magni- ficus,' prof. dr. Jos. Schrijnen, het spreekgestoelte. In een prachtig doorwerkte rede schetste hij het wezen en karakter en het goede recht eener eigen Universi teit. Na deze rede verhief Mgr. de Aarts bisschop zich van zijn zetel, om de officieele opening van de Universiteits gebouwen te verrichten. Daarna werden nog toespraken ge houden door denrector-m^gnificus der Leidsche Universiteit en door den rector-magnificus der Vrije Universiteit. Vervolgens had Prof. Schrijnen nog verschillende hulde-adressen in ont vangst te nemen o.a, een der Univer siteit te Leuven, een van de Universiteit te Angers en een van de Universiteit van Rijsel. Na deze toespraken en voorlezing van adressen zong een koor onder leiding van Pater D. van der Geest O.P. een vierstemmig Veni Creator van Heydt en daarmede eindigde de groot sche plechtigheid. De Rector en de Senaat hielden vervolgens in het Universiteitsgebouw een receptie, waarvan door honderden werd gebruik gemaakt om hun geluk- wenschen aan te bieden. Des avonds hielden de studenten fakkeloptocht door de stad, welke, zooals te begrijpen valt, veel belang stelling trok. Nijmegen is hiermede ingelijfd onder de Nederlandsche Universiteitssteden. i i

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 7