ItlPilll HET ZÜ1BEN i Derde Blad. Provinciaal Nieuws mg, riike' a ti l No. 87. Zaterdag 19 Oct. '23 Waalwijk, 19 October 1923. Abonnementsconcerten te Waalwlfk. Te dezer plaatse heeft zich een comité gevormd ter organisatie van de hierboven vermelde concerten, die door artisten van den allereersten rang gegeven zullen worden. Tot dit doel zijn circulaires gedrukt, welke dezer dagen te Waalwijk en ook in de orm liggende plaatsen worden gedistri bueerd. Het spreekt van zelf dat der gelijke concerten, die door de „sterren4 van groote Europeesche reputatie wor den gegeven, veel geld kosten, er moet dus voldoende deelname zijn, wil de zaak doorgaan. Een woord van op wekking, zich op deze concerten te abonneeren, moge hier dienen. Dat de muziekliefhebberste Waalwijk en Omstreken thans de gelegenheid aangrijpen, nu deze geboden wordt, muziek uit de allereerste hand te hooren, muziek, die zoowel technisch als artistiek aan de hoogste eischen voldoet. In talrijke plaatsen van ons land, van dezelfde grootte als Waalwijk (en kleinere!) heeft de Hollandsche Concertdirectie Dr. G. de Koos, en steeds met succes, dergelijke concerten gearrangeerd. En Waalwijk heeft be wezen, op muzikaal gebied wat te presteerenWe behoeven immers maar éven te herinneren aan de bestaande zangvereenigingen en de successen die zij behaalden, aan een eigen Waal- wijks Orkest en aan de Muziekschooll Welnu dan 1 deze instellingen op muzikaal gebied geven voldoende weer, dat een voornaam deel van de bevolking waarlijk van muziek houdt. Nogmaalshet is een schoone gelegenheid, die hier geboden wordt endaarbij nogvoor weinig geld De prijs is zoo laag mogelijk gesteld, ze bedraagt slechts, indien men zich op de vier concerten abonneert, f 1.50 per concert. En daarvoor krijgt men het allermooiste te hooren Wie heeft bijv. niet eens hooren spreken van de groote Deensche zangeres Birgit Engell, wier schitterend orgaan een geluid voortbrengt, zóó diepgevoeld, zóó innig en warm en daarbij zóó enorm, zóó breed van expressie, dat zij zoo vele malen de ademlooze toe hoorders, betooverend, meeslepend, overweldigend, tenslotte deed losbarsten in een bijval, stormachtig, een hulde betooging gelijkMen leze slechts de critieken, die de „Deensche Nachtegaal" zooals zij veelal wordt genoemd, kreeg na haar optreden in de groote steden. We zouden Judith Bokor kunnen noemen, de geniale celliste, komende uit het geboorteland der groote musici, uit Hongarije, met haar grootsche techniek en ongeëvenaarde muzikale gavenwe willen echter volstaan met verder te verwijzen naar de circulaires, waarop de overige artisten en verder alle nadere bijzonderheden te vinden zijn. Alleen zij hier even vermeld, dat vermoedelijk de datum van het eerste concert zal worden gewijzigd. Op dan muziekvrienden, naar deze concerten Het zou zonde' en jammer zijn, indien deze prachtgelegenheid niet zou worden benut. Het comité wil gaarne er haar beste krachten aan wijden, doch er moet voldoende deelname zijn. Dan zal getracht worden het hoogste op muzikaal gebied te geven, wat bereikt kan worden dat laatst in den Katholieken Kring te Roosendaal is opgevoerd en thans in tal van plaatsen van ons land zal gaan, heett daar bijzonder voldaan. De recensies zijn buitengewoon goed en de Münchener spelers schijnen aan dit goed verzorgd werk een kunstvolle en waardige uiting te geven. Wij mogen het dus wel op prijs stellen dat Waalwijk een der eerste plaatsen is waar dit drama, dat door meer dan 20 artisten wordt vertolkt, gaat en dit toonen door onze groote belangstelling in deze kunstuiting, temeer waar het loopt voor zulk een goed doel „als hulp aan de, noodlijdende priesters", wier toestand met den dag droeviger wordt. De uitvoeringen worden Woensdag en Donderdagavond gegeven in de zaal van den R.K. Gildenbondden laatsten avond aan veel verminderde alle opzichten bijzonder geslaagd mag heeten. De zaal was op keurige wijze versierd, wat veel tot de gezelligheid bijdroeg. De leiding was in goede handen, terwijl het bekende Ensemble van den Akker voor keurig Jasz-Band muziek i zorgde, zoodat de dansliefhebbers buitengewoon hebben genoten Wij wenschen T.AV. voor hunne volgende bals een even groot succes toe. De werking der Schoenenwet blijkt steeds duidelijker. In September 1921 werd ingevoerd voor f 1.140.000, in 1922 voor f 1.107.000 en in 1923 voor f183.000, of wel in het 3e kwartaal 1921 f2 603.000; in 1922 f3.148.000 en in 1923 f574.000. De lezer trekke zelf de conclusie. De Capucijnerpater Plechelmus van Waalwijk (Gerard L. J. de Bree) Professor aan het Seraphijnsch Semi narie te Langeweg, slaagde dezer dagen aan de Amsterdamsche Universiteit voor het doctoraal examen in de Ro- maansche taal en letterkunde (Fransch). Zooals wij in ons vorig nummer hebben medegedeeld is Woensdag j.l. op schitterende wijze de R.K. Univer siteit geopend, waarover men elders in dit blad in 't kort nog eenige bijzonder heden vindt. Volgens „Het Kerkklokje" zijn aldaar o.m. als student ingeschreven de heeren R. v. d. Heijden, F. van Wijck, J. Klerx en de eerw. heer Surig uit Waalwijk; de eerw. heer van Aalst uit Waspik en als 't blad goed is ingelicht is de edelachtb. heer Mr. H. Loeff, burgemeester van Drunen, voor nemens aan genoemde universiteit te doctoreeren. Blijkens achterstaande advertentie zal het bekende „Münchener Passiespel- Gezelschap", dat met zijne passiespelen in Amsterdam en andere groote steden zulk een overweldigend succes heeft gehad, ook onze plaats bezoeken en wel op Woensdag en Donderdag der a.s. week. Hier zal worden opgevoerd het bekende dramatische werk„De zeven smarten van Maria". Dit werk, prijzen. De foto's zijn geëxposeerd bij de firma Wed. Th Pulles Sigarenmagazijn. Medewerking zal verleend worden door een aantal dames, heeren en kin deren uit onze gemeente, terwijl de heer Jan Verhoeven het harmonium zal bespelen. De R.K. Vrouwenbond hield Don derdagavond in de groote zaal van de R.K. Werkliedenvereeniging eene al- gemeene vergadering. Toen de Presidente de vergadering opende, was de zaal tjokvol. Geen enkele plaats was onbezet gebleven, zelfs waren in de omgeving van het Bondsgebouw nog vele stoelen gehaald. De Presidente deelde mede, dat het bestuur gaarne met deze uitvoering had gewacht totdat de Z.Eerw. heer Adviseur geheel was hersteld. Echter, Z.Eerw. wenschte dat op den vastge- stelden datum de uitvoering zou door gaan en zoo zal straks de tooneelclub de leden vergasten met het mooie blij spel Mina-Lina. Vervolgens wees spr. op het feit, dat de Z.Eerw. Adviseur in April zijn 25-jarig priesterschap hoopt te her denken. De Vrouwenbond wil dit feit niet onopgemerkt voorbij laten gaan en dan een groote feestvergadering houden waarbij de tooneelclub en de zangvereeniging hare medewerking zullen verleenen. Het bestuur stelt zich voor dien dag Z.Eerw. te laten zien. hoezeer zijn werken voor den Vrouwen bond op prijs wordt gesteld. Gedurende de a.s. wintermaanden zullen door den WelEerw. heer Van I Berkel, kapelaan van de St. Clemens- parochie 5 lessen in de liturgie worden gegeven, welke lezingen met lichtbeel den zullen worden opgeluisterd. Verder zal op een nader nog te be palen dag pater Borromeus de Greve komen spreken over een onderwerp dat later zal worden bekend gemaakt. Verder wijst ze er op, dat Woensdag 24 October zal worden begonnen met een noveen om dan op Donderdag 1 November eenAlgemeene H. Communie te houden teneinde eenen werkelijken duurzamen vrede af te smeeken. De WelEerw. heer Sanders hierna het woord nemend zegt namens den Z.Eerw. heer Pastoor te moeten mede- deelen, dat hij tot zijn spijt onmoge lijke deze bijeenkomst kan bijwonen. in enkele woorden wijst hij op de groote beteekenis van de Noveen die op initiatief van de Vrouwenbond wordt gehouden. Geheel Europa moet het Goddelijk Hart den waren vrede afsmeeken en daarom durft hij vertrouwen, dat allen den Noveen zullen medemaken. Na een half uurtje van gezellige kout werden de dames opgeschrikt door een eigenaardige bel geklingd. Het gordijn werd gehaaid en stil was het, want de dames weten dat de tooneelclub iets bijzonders geeft. En werkelijk, de tooneelclub heeft haar ouden roem gehandhaafder I werd door alle dames vlot gespeeld. Men merkt tot alles, dat de leiding van deze vereeniging bij Mej. Elsa Rubbens in uitstekende handen is, want alles,ot in de uiterste bijzonder heden, was prima verzorgd. Het is niet doenlijk alles hier te beschrijven en daarom volstaan wij met te zeggen, dat alle dames zonder uitzondering goed spel gaven te zien en er hartelijk gelachen is. Als wij een aanmerking mogen maken is het dat tusschen de acten te lang werd gewacht, zoodat het laat, onge veer half twaalf werd eer men naar huis toeging. Bij de Woensdag ten 4 uur alhier gehouden hengsten-keuring werden zonder verdere aanmerkingen goed gekeurd de navolgende warmbloed- hengsten „Rinaldo", eigenaar de heer A. Verschoor te Almkerk. „Kordaat", eigenaar de heer A. van Honsewijk te Dussen. „Dublin", eigenares Mej. Wed. A. Kolff te Almerk. „Holland", eigenares Fokvereeniging te Nieuwendijk. Maandag 15 October gaf de bekende Sociëteit „TA.V." een groot bal in de zaal Musis Sacrum, wat in De „Sixtijnsche Kapel" zal op Zondag 4 en Maandag 5 Nov. a.s resp. onder het H. Lof, aanvang 3 uur, en de H. Mis, v.m. half elf. in de Kathedraal van St. Jan te 's Bosch gewijde gezangen uitvoeren. Op den eersten dag zullen 'n aantal motetten ten gehoore worden gebracht en op den tweeden dag o m. de Missa Aeterna Christi Munera" van Palestrina, terwijl beide plechtigheden zullen ge opend en gesloten worden door de prachtige Salutatie. Het eventueel batig saldo komt ten goede aan een liefdadig doel. Zooals wij bereids hebben mede gedeeld zal a.s. Maandag 22 dezer ten 7'/, uur nam. het nieuwe Bondsgebouw in de Minister Loeffstraat alhier,(vroeger openbare school Baardwijk), feestelijk worden geopend. Het programma luidt als volgt: 1. Opening met den Christelijken Groet (zesstemmig gemengd koor). 2. „Sacris Solemius" (driestemmig gemengd koor). 3. Kerkelijke inzegening. 4. „Sanctus" uit de Missa Domini- calis van Mitterer (gemengd koor). 5. Intronisatie met toespraak door den ZeerEerw. lieer pastoor v. Erp. 6. Intronisatie-lied (gezamenlijk te zingen.) 7. Feestrede door den WelEerw. Pater v. Erp. 8. „Bede" van Heinze (R.K. Zang koor). 9. Slotwoord door den Directeur van het Patronaat. 10. „Sterrennacht" van Storch (R.K. Zangkoor). 11. „Roomsche Blijdschap" (geza menlijk te zingen). 12. Sluiting met den Christelijken Groet (zesstemmig gemengd koor. Naar men ons van verschillende zijden mededeelt, is de 2e Schoen- en Lederbeurs te Amsterdam, een groot succes, speciaal voor de schoenfabri kanten en schoenengrossiers Het bezoek is, ook in de avonduren, zeer druk geweest en dit niet alleen, er is veel, zelfs zeer veel verkocht. Er zijn fabrikanten, die orders hebben opgedaan, waarmede zij een half jaar productie haalden, zoo zelfs dat de verkoop werd stopgezet. Dit is zeker dat men algemeen buitengewoon tevre den is over den verkoop, zoodat ver wacht mag worden dat dit het begin is van een beter tijdperk in onze industrie. Komt nu de verlenging der Schoenenwet, dan bestaat er kans dat onze industrie weer haar oude plaats gaat innemen. De C. v. P. te Dordrecht waar- schuwt tegen het aanknoopen van handelsrelaties met de personen Mar- tinus Franciscus van Erp, geb. te Tilburg 4 Juli 1882Leendert Drink- waard, geb. te Giessendam 11 Febr. 1891. en Pieter Ganlooze, geb. te Dordrecht 2 Februari 1884, respec tievelijk wonende Riedijk 34 en 22 en Riedijkstraat 10, te Dordrecht, alvorens omtrent hen inlichtingen te hebben ingewonnen aan het commissariaat van politie aldaar. Genoemde personen handelen ook wel onder den gefin geerde firma-naam van Erp en Co. Overneming in de nieuwsbladen is gewenscht. Het „Vakblad voor de Schoen makerij" bevat o.m. een beschrijving over de eerste deelname van Holland sche schoenfabrikanten aan de fair te Londen. Het juicht de idee zeer toe dat zij trachten een export-mogelijkheid in 't Westen te vinden en meent dat de deelnemers over 't algemeen tevre den zijn met het resultaat, speciaal wat de aangeknoopte relaties betreft. Betreffende de beurs te Amsterddm lezen we nog o.m. van de volgende firma's. uit haren lederhandel te Amsterdam als de fabrikaten van haar lederfabriek „de Amstel" te Waalwijk. De leer handel brengt alle soorten zool en overleder, zoollederafval, voeringleder alsmede ledersoorten voorboekbinderij, meubel bekleeding en lederwarenfabri- cage. Eigen fabrikaat zijn de bekende Amstel box, voeringcroüte en sinds kort het artikel suède of velours kalfsleer, dat naar men ons mededeelt reeds in verschillende binnen- en buitenlandsche jschoenfabrieken aftrek vindt. Stand 48. M Levenbach, Amsterdam. Deze reeds ca. 80 jaren bestaande firma, met filiaal in Waalwijk, brengt in den dubbelen stand 48 het vache- leder uit haar eigen Waalwijksche fabriek „de Kroon", in halve huiden, croupons, Hessen en halzen, dat, wat zwaarte en qualiteit betreft, zoowel voor schoenfabrieken als uitsnijderijen geschikt is. Daarnaast voert de firma ook kuip- en vachegelooid zoolleder van andere binnen- en buitenlandsche fabrieken, in over- en voeringleer is de firma al evenzeer leistungsfahig Amerikaansche chroom (o.a. de merken Ruby kid en Raven kid, waarvan de firma den alleenverkoop voor het continent heeft); boxcalf in divers fabrikaatbox Java en boxrunds „Maximus" en „Diamond" lak;chroom en ander schapenleer in alle kleuren voor schoenvoering en lederwaren. Enorm groote voorraden in een en ander houdt de ook voor export wer kende firma in hare magazijnen aan den O. Z. Voorburgwal na. Omtrent de Jaarbeurs te Brussel schrijft het blad o m. De firma Vincent Hoffmans en Zonen, Waalwijk-Brussel, heeft er een groote collectie machines en preparaten Wij zien er van Adrian Busch de zwikmachine, aanklopmachine, snel- aflapmachine, gewone aflapmachine, prikmachine en sandalen-zwikmachine, alle merk Germaniavan Maier Remshardt, Heilbronhet nieuwste type hakkenvoorbouwmachine, die de hakken van onder en van boven door nageltde automatische hakkenpers de automatische dubbele gletmachine de zolenvormpersde sneldoornaai- machinemet65 c.M. hooge hoorn en zwaren bouw; McKay doornaaima chine en de McKay hakkenschrooi machine; van H. Walther Co. Frankfurt a /M.de overhaalmachine met nieuwe luchtpomp, waardoor na eiken slag het tackskanaal door lucht druk gereinigd wordt de randenop- nagelmachine. geschikt voor half Goodyear werk waarbij de zool op den opgenagelden rand afgelapt kan wordende vierkoppige opzoolmachine; eenige machines van J, Sandt, Pirma- sens, zooals een zolensplitmachine en een nummermachine. Verschillende in lijst gevatte collecties van onderdeelen der machines toonen aan, dat de firma ook daarvan geregeld voorraad heeft. Op den voorgrond staan echter, al vallen zij niet zoo sterk op als de machines, de chemische preparaten, waarin de firma reeds jarenlang in ons land als fabrikant bekendheid geniet. O.a, de koudkurkvulling „Electum", in verschillende landen geoctrooieerd de „Unicum" harde neusalle moge lijke tinten harde en slappe was cementlijnacetonzooiverven en uitpoetsinkten, gedemonstreerd aan het schoenwerk van de fijnste Nederland- sche fabrieken en nog meerdere four nituren voor de machinale schoenin dustrie. De verkoop in België geschiedt door het filiaal der firma, 92, rue Emile Feron, Brussel. De omvangrijke stand, die den geheelen zijmuur der manégezaal-zaal ca. 20 M. beslaat, I laat niet na de aandacht tot zich te trekken, vooral daar de machine» door twee bekwame Duitsche monteurs in bedrijf gedemonstreerd worden. Stand 60, Kerst en Oerlemans, Capelle. Deze firma bemonstert de „Edison Shoe" en de „Rembrandt"-schoenen, de eerste doorgenaaid, de laatste Goodyear. Hoofdzakelijk is het heeren- werk, ofschoon ook enkele dames artikelen onder de voorjaarscollectie voorkomen. Voor den winter zijn er met leer gevoerde schoenen. Het af gelapte werk ziet er in alle opzichten geacheveerd uit en vertoont het En- gelsche karakter. In Stand 41, G. Gompen, Amsterdam offreert deze firma zoowel de artikelen De directeur van het Rijksproef station en den voorlichtingsdienst t.b.d. lederindustrie te Waalwijk schrijft aan de Maasbode o.m. De middelen, die voor het zwartma ken van bruine schoenen gebruikt wor den, zoowel door den schoenmaker als den leek, zijn lang niet alle even onschuldig en dikwijls gevaarlijk, zoo wel voor dengene, die de bewerking verricht als voor het publiek, dat de geverfde schoenen draagt* Wij hebben hier speciaal het oog op de verschil lende soorten bliksemzwart, die onder allerlei namen en onder de meest aan lokkelijke aanprijzingen in den handel voorkomen. Meerdere soorten bliksemzwart be vatten namelijk naast de anilinekleur- stof ook groote hoeveelheden vrije aniline of anilinesurrogaten, die alle zeer giftig zijn. Van deze anilinesurrogaten noemen wij teluidine, xylidine, benzidine, enz. Al deze stoffen zijn giftig en dus niet toelaatbaar in het belang der volksge zondheid. Er dient uitdrukkelijk op gewezen, dat aniline evenals de gebruikte surro gaten hare giftige werking niet alleen uitoefenen, als de huid beschadigd (verwond) is, maar ook door de ge zonde huid heendringen en dat bij inademing de dampen, die bij het drogen der schoenen optreden, scha delijk zijn. De verschijnselen die optreden zijn de volgende Opgewonden toestand, versnelde polswerking, benauwdheid, braken, enz. Aan de Rijksschool voor leerlooiers en schoenmakers te Waalwijk wordt sinds jaren op drieëerlei wijze gewerkt en wel met 1. Bliksemzwart, bestaande uit een 10 pCt. oplossing van vetoplosbare nigrosine in lijnolie, waaraan een ge lijke hoeveelheid benzine is toegevoegd. 2. Een oplossing van spiritusoplos- bare nigrosine, die van 2050 gram nigrosine per liter bevat. Onder om standigheden verdient 't aanbeveling na droging af te wrijven met lijnolie. 3. De van ouds bekende behande ling met Heamatine en daarna met een oplossing van ijzersulvaat (ijzer vitriool). In dit geval worden de schoe nen eerst goed afgewreven met een verdunde 2—5 pCt. ammoniakoplos- sing, waarna ze behandeld worden met een oplossing van 3—5 pCt, blauwhoutextract, dat er met een harde borstel op gebracht wordt. Als het ingetrokken is, wordt met een zachte borstel de zwartmakende vloeistof erop gebracht. De zwartmakende vloeistof bestaat dan voor 2/3 uit ijzervitriool en 1/3 uit kopervitriool, en heeft ook een sterkte van 35 pCt. van dit mengsel. Nadat alles droog is wordt wederom met lijnolie resp. traan afge wreven. De drie methoden stellen den schoen maker en ook zelfs den leek in staat gekleurde schoenen en leder gevaarloos te kleuren, zoodat het gebruik van giftige aniline of aniline-surogaat hou dende zwartmakende middelen in het belang der volksgezondheid verboden dienen te worden. Wij vertrouwen dan ook, dat in deze kwestie de „Keuringsdiensten van Waren" wel hunne medewerking zul len willen verleenen, waardoor de min of meer ernstige anilinevergiftingen, door de in den handel gebrachte zwartkleurende middelen veroorzaakt^ weldra tot 't verleden zullen behooren. Gisterenavond is alhier aangeko men de Rotterdamsche globetrotter Lambertus Thijs, die alvorens aan z^n reis om de wereld per auto te beginnen, eerst geheel Nederland te voet zal doorkruisen. 16 April van Rotterdam vertrokken, heeft hij nu al 1830 K.M afgelegd en daarbij alle provinciën, uitgezonderd Zeeland en half Brabant, bezocht. Ook de Wadden-eilanden zijn door hem bezocht, verder Marken, Urk en Wie- ringen. Op laatstgenoemd eiland schonk de ex-kroonprins hem zijn photo met handteekenlng. Ook te Doorn gaf diens vader hem een portret met facsimile. Doei is om later een boek te kunnen schrijven over de opgedane ervaringen en nu reeds verschijnt er een weke- hjksch reisverhaal in een der Friescbe bladen van zijn hand. Verder kunnen wij nog melden dat de heer Thijs in zijn levensonderhoud voorziet door den verkoop van portret ansichtkaarten. Hij vertrok vandaag weer verderop naar Gorinchem. Een vorige week bezocht ons zijn metgezel Simon Bosman. SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). Deze week werd het bestuur van den Chr. Volksbond alhier een aardige verrassing bereid. Het mocht n.l. van een inwoner der voormalige gemeente Capelle twee prachtige standaardwerken voor hare leesbibliotheek ontvangen. Onnoodig te zeggen dat het bestuur dit blijk van belangstelling op zeer hoogen prijs stelt. Een voorbeeld tevens, voor hen die deze nuttige instelling willen steunen, ter navolging. Vergadering der Afd. Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimo nium" op a.s. Zaterdag des avonds zaal van den Christ. den 8 uur in de Volksbond. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Onderwerp door den heer Joh. Frings over „Het Gezag". 5. Bespreking aansluiting bij Chr. Besturenbond. 6. Varia. 7. Sluiting. A.s Dinsdagavond houdt de afd. Sprang van den Ned Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders eene vergadering in den Chr. Volksbond, waarin als spreker hoopt op te treden j de heer Stapelkamp, voorzitter van bovengenoemden bond. VRIJH.-CAPELLE. A.s. Zondag des voorm half tien en des nam. half zes hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden Ds. G. H. de Jonge. Woensdagavond werden op de algemeene ledenvergadering van Sirena als nieuwe bestuursleden gekozen de

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 9