Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I VERLOREN SPEL Gemeenteraad. EERSTE BLAD. „NOORD-BRABAND" -sir FEUILLETON WOENSDAO 24 OCTOBER 1923. 46a JAARGANG, NUMMER 88 DM Mad rcnekljat JJiwoav»; WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoaa N<p, SS, Tal^-AdresECHO. 2)it nummer bestaat uit Twee Bladen HEUSDEN. Openbare Raadsvergadering van 19 October. Met den Voorzitter waren alle leden aanwezig behalve het lid A. Cox, en wel zonder kennisgeving. De notulen der laatste vergadering werden onveranderd goedgekeurd, waarna de Voorzitter mededeelde, dat door Ged. Staten de gemeente rekening over 1922 definitief was vastgesteld goedgekeurd het besluit tot opheffing van 't vervolgonderwijs en dat bij de kasopneming bij de gemeente-ontvanger op 29 Sept. alles in orde bleek. Aan de orde waren nu Vaststelling der gemeente-begrooting en die van den vleeschkeuringsdienst, beide voor 1924. De heer Uhl bracht als rapporteur der commissie (De Mol, Uhl, Verhoeven) belast met het nazien, verslag uit en uitte zijn lof over de samenstelling merkte op, dat de inkomsten voor'24 belangrijk lager geraamd waren en sprak de hoop uit, dat door stijging daarvan in de naaste jaren de geur belasting moge dalen en deelde tevens mede, dat de gemeenteschuld lang zamerhand afneemt. Toch meende hij een paar vragen te moeten stellen met betrekking tot den post publieke werken, n.l. waarom er nog f700 wordt aangevraagd voor een gemeente-opzichter en waarom he onderhoud van straten en wegen van f 1000 is gebracht op f 2000. De Voorzitter zegt dat het toezicht op publieke werken voorloopig uitge oefend blijft zooals tot heden, doch dat de mogelijkheid bestaat dat een opzichter moet worden benoemd, waar voor dan de gelden moeten beschik baar zijn, en wat die post van f 2000 betreft, dat het de bedoeling is een grootere voorraad keislag, grint, etc. aan te schaffen ter verbetering der wegen, gezien de goede resultaten op den Herptschen weg, waarna hij dank bracht aan voornoemde commissie voor de genomen moeite. Naar aanleiding van post 123, sub sidie f 400 aan de Teekenschool, vroeg de heer de Haan, hoe het zit met de bijdragen der buitengemeenten, waarop de voorzitter inlichtingen ver strekt en dat o.a. f 150 terugkwam van buiten als subsidie voor het nijverheids onderwijs, zooals post 122 aangaf. Het lid Uhl vroeg alsnog of dié teekenschool subsidie constant moet blijven. De voorzitter antwoordde dat een maal f400 door den Raad is toege staan, doch vroeg aan 't lid De Haan of deze, als lid der commissie van toezicht, niet nader kon inlichten, waarop deze als zijn meening te kennen gaf, dat de mogelijkheid bestaat, dat later met minder kan worden volstaan. Hierna werd de gemeente-begrooting met algemeene stemmen vastgesteld, sluitend met f62373, 475 aan inkom sten en uitgaven, wat ook geschiedde met die voor den vleeschkeuringsdienst, doch met een eindcijfer van f 5286 Over 't voorstel B. en W. tot wijziging der schoolgeldheffing-verordening zei de Voorzitter, dat deze moest worden gewijzigd uit een billijkheidsoogpunt, doch dat de inkomsten zullen ver minderen met f200. Hij lichtte zijn standpunt uitvoerig toe door een ver gelijking tusschen de oude en de nieuwe regeling. Ze kon 't lid Uhl niet geheel be vredigen. Hij vond b.v. f 120 school geld op de school voor Mulo., voor 2 kinderen bij een inkomen van f 3000 f 4000 te hoog, wat door den Voor zitter afdoend werd weerlegd. 't Lid De Haan vroeg, waarom het schoolgeld op de Mulo. ongeveer drie maal zoo hoog was als op de lagere scholen. Ook dit verduidelijkte de Voorzitter en toonde aan, dat bij deze heffingen in ieder opzicht de billijkheid was betracht en naar aanleiding van de vraag (De Haan), of de buitenleerlingen op de Mulo. 't zelfde betaalden als de stadgenooten, moest hij zulks toestem men, daar de wet zulks gebiedt, doch tot zijn spijt, waar de gemeente elders moet bijdragen voor leerlingen der H.B.S. en 't Gymnasium. Het voorstel tot wijziging der keur- loonen van vee werd aangenomen conform 't voorstel van B. en W. Voor noodslachtingen is gebleken, dat geen hoogere uitgaven vereischt worden, zooals aanvankelijk gemeend werd, zoodat daarvoor geen hooger keurloon meer wordt geëischt, terwijl het geheel vervalt bij afkeuring; de Voorzitter motiveerde zulks. Met het oog op de gewijzigde manier van invordering der Rijksinkomsten belasting werd die voor de gem. be lasting in overeenstemming gebracht, wat voor velen beter uitkomt. Op de aanbeveling ter benoeming van een lid van het college van regenten der Godshuizen (vac. C. J. de Jongh) waren door dit college geplaatst: 1. Hub. Verhoeven2. F. S. M. Schreuder. LWUK DOOR. ERVARING STERK. 47) De eerste werd benoemd met 5 stem men, terwijl 1 stem blanco was. Goedgekeurd werd de bijvoeging op de gemeentebegrooting 1923 van een vijftal posten, tezamen bedragend f 604.50 Hier vernamen we, dat de laatste twee branden van de gemeente een uitgave vorderden respect, van f 116.50 en f 114, naar aanleiding waar van gevraagd werd of de assurantie maatschappijen hierin niet ten goede kwamen, 't Antwoord was, dat de ge meente zoo goed als geheel 't kind der rekening is. Ten slotte vroeg de Voorzitter, of nog een lid iets had in *t belang der gemeente Niemand verlangde echter 't woord, waarop de bijeenkomst werd gesloten. ALMKERK. Openbare Vergadering van den Raad dezer Gemeente op Dinsdag 16 Oct. namiddag 2 uur. Aanwezig alle leden, Voorzitter de Edelachtb. Heer J. W. Egberts, Burgemeester. Secretaris de heer C. J. v. d. Wiel. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en verzoekt den secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke onveranderd wor den goedgekeurd. Aan de orde zijn Ingekomen stukken. Een schrijven van den heer J. P. Dibbits alhier, waarin de Raad wordt verzocht zijn woning bij het Electrici- teitsnet aan te sluiten. Adressant is genegen eene jaarlijksche garantie van f 100 stroomafname te stellen, alsmede gratis-vervoer van materiaal. De Voorzitter zegt dat B. en W, Dibbits in overweging gegeven hadden met den eigenaar van zijn huis te over leggen om 't daar heen te leiden, dat de Gemeente eenige garantie zou heb ben dat de eventueele opvolgende huurder gebruik zou maken van het electriciteits-licht, in dit adres wordt door Dibbits daarover niet gesproken, de kosten van aanleg zullen ongeveer f 1300 bedragen. De heer Koekkoek zou ook de zekerheid van stroomafname willen hebben. De heer Ottevanger zegt dat Dibbits aanvankelijk was voorgesteld 10 pCt. te laten betalen onder rente en afschrij ving. De heer van Leeuwen vindt de ver plichting nog al zwaar, en meent ook dat de eigenaar van 't huis voor eene overeenkomst betreffende een volgenden huurder om dezen te noodzaken stroom te betrekken, niet te vinden zal zijn spreker zou, zoo eenigszins mogelijk aan laten sluiten. De Voorzitter zegt dat er groote moeilijkheden aan verbonden zouden zijn, indien alle ingezetenen die veraf wonen aansluiten. De heer Verschoor zegt dat de Graaf wonende nabij Dibbits ook zal aansluiten. De heer Snoek acht 10 procent wel wat hoog. De palen moeten wel heel slecht zijn volgens spreker, anders zou toch zoo'n aanleg wel 25 jaar in stand kunnen blijven.» De heer Van der Wiel zegt dat de Laagt ook is aangesloten. De Voorzitter zegt dat de aanleg op de Laagt, onder een werk is ver richt gelijk met den Ippelschenhoek, en daar zijn meer aansluitingen te ver wachten, terwijl de kosten beneden de begrooting van f 800 zijn gebleven. Spreker is er toch voor dat hij den eigenaar van de woning van Dibbits, door hem wordt gevraagd, om de ge meente voortdurende stroomafname te garandeeren. De heer de Jong had met mijnheer van Tienhoven, den eigenaar van het huis eerst over deze zaak wel eens willen spreken, doch heeft deze nog niet gezien. Spreker zegt dat er toch leiding moet zijn in de Gemeente- finantïën. De heer v. d. Meijden stelt voor om met Dibbits een contract te sluiten, waardoor hij verplicht wordt 10 jaar lang de aangeboden garantie te betalen. De Voorzitter kan zich met dit voor stel heel goed vereenigen, terwijl in 't midden wordt gebracht, dat zulks voor Dibbits bezwaarlijk is als hij b.v. J slechts 4 jaar huur meer aan zijn wo ning heeft. De Echo van het Zuiden, Waalwtjksclie en Langstraatsche Courant WOENSDAG EN ZAT»BBAG. Abonnementsprij* per maanden 1.28. Franco per poet door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden «tukken, gelden «sa., franco t« «enden aan d«n Uitgever. Prijs «ar Adv«rt«atl4a 29 cant par regel; minimum f AW. Reclame# 40 cent per regel. BH contract flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag de» morgen* om uiterlijk 9 nar In on* bemt fiSJs, .1% MAATSCHAPPIJ VAN VEPZEKERING OP HET LEVEH van „De Echo van het Zuiden", Naar het Duitsch door H. Fr. „We doen inderdaad beter met heen te gaan," zeide de advocaat zacht tot zijne vrouw. „We zullen morgen vroeg met tante World spreken en haar overtuigen, dat zij zich door een geslepen gelukzoekster liet bedottenmaar het meisje móet heden nog het huis uit." Met dit besluit keerde het paar in het salon terug, maar liet de deur open staan, om te kunnen hooren als Lilly naar hare kamer wilde gaan. Uren lang wachtten zij, maar hoorden niets. De dienstboden gingen naar bedalle uur werken in huis sloegen het middernachtltjk- uur, en Lilly kwam nog maar niet uit mrs. World's kamer. De Bridge's slopen naar de deur van hun gast, maar daarachter heerschte diepe stil te. „De oude is gaan slapen," zeide mrs. Brid ge na eene poos. Wellicht is het meisje zoo stil weggeslopen, dat wfl haar in 't geheel niet gehoord hebben." Zij klommen naar de derde verdieping, maar vonden Lilly's kamer donker en ledig. „Zij zijn ons te listig af geweest," zeide mr. Bridge met een vloek. Het meisje zal van nacht bij de oude slapen. O, ik wénsch- te dat de oude van nacht plotseling stierf, dan liet ik het meisje gevangen nemen als verdacht van moord. Laat ons nu ook te bed gaan, Laura, we moeten morgen vroeg op zijn. Zij begaven zich naar hunne slaapkamer, maar sliepen dien nacht zeer weinig. Zij beklaagden zich over het mislukken hun ner plannen, gaven elkander daarvan we. derkeerig de schuld en stonden kort na het aanbreken van den dag weder op, vol toorn en bitterheid. Tegen zeven uur hoorden zij Lilly uit de kamer van mrs. World komen, en naar hare eigene gaan. De jonge gouvernante had bij hare oude bloedverwante geslapen en wilde nu hare koffer gaan pakken om met mrs. World te vertrekken. Mr. en mrs. Bridge volgden Lilly naar hare kamer en traden zonder aankloppen binnen. Het meisje was bezig hare eigendommen bijeen te zoeken; in hare oogen schitterde eene hoopvolle uitdrukking, welke de schoonheid van haar zacht gelaat, nog den vorigen dag zoo treurig en hopeloos, zeer j verhoogde. Reeds de liefde der oude dame was voldoende,om Lilly's eenzaam leven nieuwen glans te verleenen. Zij keek hare bezoekers eenigszins verrast aan, maar ont ving hen zeer beleefd. „Goeden morgen, mevrouw, goeden mor gen, mijnheer," zeide zij neigend. „Wilt gjj plaats nemen?" „Slang, ondankbare," schreeuwde mrs. Bridge op tooneelmatigen toon, maar met oprechte kwaadaardigheid. „Dit is dus het loon er voor, dat ik n in mfln huis heb opgenomen, toen gij ellendig en verlaten waart dat ik u aan mijne tafel liet eten en u een jaargeld gaf van 20 pond Gij adder, gij lage ziel „Ik versta u niet, mevrouw! Wat heb ik toch gedaan?" „Hoor eens aan," riep mrs. Bridge met opgeheven handen. „Zij vraagt wat zij ge daan heeft." En de toon der dame ging in krijten over. „Zij heeft mijne kinderen het brood uit den mond gestooten en mij tot eene bede lares gemaakt; zij heeft ons verraden, over ons gelogen en nu vraagt zij nog wat zij gedaan heeft." „Mevrouw," riep Lilly met bliksemende oogen, „ik heb noch u verraden, noch over u gelogen." „Gij hebt aan mrs. World mijne onvoor zichtige uitdrukkingen over haar herhaald, die ik mij in vertrouwen tegenover u heb laten ontvallen." „Dan vergist gij u nogmaals, mevrouw," zeide Lilly streng. Nooit heb ik uw woorden herhaald. Mrs. World beoordeelde u naar hetgeen zij met eigen ooren van u hoorde. Ik heb niets gedaan om u te schaden. Ook is het niet mijne schuld als mijn oudtante mij op uwe kosten wil verheffen. Geloof mjj, mrs. Bridge, ook al had_ mijne tante mij niet gevonden, toch zou zij nooit haar geld aan u hebben vermaakt. „Uwe tante," schreeuwde de advocaat; het is belachelijkGij zijt niets anders dan een gemeene gelukzoekster, voor welker lis ten ik mij verplicht gevoel mijne oude tante te behoeden. Pak vlug uwe zaken in en sluit uw kofferLaura, schel eens, dat de hulsknecht komt. Mrs. Bridge schelde en de hulsknecht ver scheen. „Draag den koffer naar buiten en haal een rijtuig," beval mr. Bridge. De koffer werd gesloten, de hulsknecht nam hem op den schouder en verwijderde zich er mede. „En nu moet gij ook weg, miss, zeide de advocaat, met een boosaardigen lach; ik mag u niet toestaan nog eenmaal de zwak hoofdige oude dame te spreken, die gfl mis. leid hebt. Ga nu bedaard naar beneden of ik roep de politie en laat u aanhouden wegens diefstal." „Mr. Bridge „Geen tegenspraak, missNeem hoed en doek en ga heen. Geen geluid om mrs. World te wekken, anders gaat gij recht naar de gevangenis. Het verschrokken meisje werd beurtelings bleek en rood. Haar toestand was werkelijk verschrik kelijk. Den vorig(en avond, terwijl mrs. World reeds sliep, had Brown haar verteld, dat de oude dame een hartziekte had en de dokter verklaard had, dat elke ontroering haar gevaarlijk kon worden. De aandoening hare nicht gevonden te hebben was reeds te veel voor haar geweest en Lilly vreesde haar nog meer te ontstel len. j Ge behoeft in 't geheel de hand niet aan mij te slaan, mr. Bridge, zeide het jonge meisje ontsteld voor den advocaat achter uit wijkend. Ik zal heel bedaard uw huis verlaten, wijl gij het beveelt; maar raak mij niet aan. Zij ijlde de trap af, gevolgd door het edele echtpaar en wierp op de benedenste verdieping een angstig onderzoekenden blik naar de deur van mrs. World. Maar deze werd niet geopend en zij ging stil naar bui- ten. De tuindeur was open, en daar voor stond een rijtuig, waarop Lilly's koffer zich reeds bevond. De rechtsgeleerde opende het portier, schoof Lilly, die het niet waagde weder stand te bieden naar binnen, ,en riep den koetsier toe: „Naar het station." Vervolgens sloot hij het portier; het rij tuig reed langzaam weg, terwijl de Bridge's zegevierend in de villa terugkeerden. „Ik zal de oude wel weten te verzoenen," mompelde mr. Bridge, zich vergenoegd de handen wrijvend. „Ik zal haar zeggen dat het meisje uit eigen beweging is weggegaan, na bekend te hebben eene bedriegster te zjjn en eigenlijk James te beeten. Kom binnen Lauranog zjjn wij niet geheel verloren Nu, al was hij ook nog niet geheel verlo ren, toch was hij den ondergang nader hij, dan hij wel dacht. Hoe slim hij ook was, toch had hij zich In Lilly bedrogen. Toen zij een eindje de straat op gereden was, liet zjj het raampje naar beneden en trok den koetsier bfl den mouw. „Wij moeten omkeeren," zeide zij zacht jes; „Ik heb geen geld bij mij." „Zoo, hebt gij uwe beurs vergeten, miss?" sprak de koetsier. „Goed, dan zullen wi| terugkeeren." Hij draaide om en reed terug. Lilly beval hem midden op de straat te blijven staan op een punt, waar de wagen gezien kon worden van uit de vensters der voorzijde. Die van mrs. World's vertrek ken zagen op de straat uit. De jaloezieën waren opgetrokken en vol hoop keek Lilly naar boven. „Kunt gij niet een teeken geven, dat men daar boven hooren kan?" vroeg Lilly op de vensters wijzende. De koetsier knikte, keek onderzoekend de straat langs of er geen politie.beambte te zien was en stiet toen een zoo scherp ge fluit uit, dat daar boven niet alleen mrs, World en Brown, maar ook mr. en mrs. Bridge naar de ramen vlogen. Mrs. World herkende Lilly, zag 't rijtuig met het koffer er op en begreep onmiddel lijk wat er gebeurd was. Brown rukte het venster open. „Koetsier, wacht een oogenblik," riep nu de oude vrouw met luider stemme. „Wij zijn hier met tweeeën, die gij nog mede moet nemen, met onze bagage. - Ik betaal u dub bel tarief wacht maar tot wij beneden komen. Zij verdween van 't venster op hetzelfde oogenblik dat de advocaat naar buiten kwam springen en den koetsier beval om oogenblikkelijk verder te rijden. Deze echter, door de belofte der oude vrouw verlokt, week niet van de plaats. Mr. Bridge spoedde zich toen, van zijn vrouw gevolgd, naar de kamer van mrs. World. Juist verliet deze de kamer, leunende op den arm van Brown, geheel reisvaardig. De advocaat wilde de oude vrouw tegen eiken prijs terughouden en ging zich daarbij te buiten aan allerlei lasteringen en ver- wenschingen tegen Lilly. „Laat snel mijne koffers heneden bren gen'," zeide mrs. World zonder naar hen om te zien. „Kom vlug Brown; het rijtuig is beneden en wij moeten ons haasten; als wij gauw zijn, kunnen wij den sneltrein nog halen." Zij ging zonder groeten de Bridges voor bij en dezen volgden haar smeekend in den tuin. De koetsier, welken mrs. World door mid del van een goudstuk spoedig tot bondge noot gemaakt had, haalde de bagage naar beneden en laadde die op het rijtuig. Mrs. World en Brown stegen bë Lilly in en de koetsier ging op den bok zittenop dat oogenblik kwamen de Bridges nog na derbij, om een laatste vertwijfelde poging te doen de verdwijnende 50.000 pond der oude dame terug te houden. Mrs. World wenkte hoonend met de hand en riep op zegevierenden toon „Vaartwel, mr. en mrs. Bridge; wë zuL len aan het station wel ontbijten. Als gij soms in nood geraakt, schrijft dan aan mijn erfgename, zij zal u zeker een ondersteu ning zenden. Koetsier, naar het station En het rij tuig vertrok. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 1