Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Rechtzaken. De heer v. d. Meijden zou het heel goed vinden als Dibbits eens ter ver gadering van B. en W. werd uitge- noodigd. Besloten wordt op voorstel van den Voorzitter Dibbits in overweging te geven met den eigenaar zich in ver binding te stellen en Adressant overeen komstig het voorstel van de heerv. d. Meijden te berichten. Een schrijven van H.H. Ged. Staten dezer provincie, waarin den Raad wordt verzocht alsnog een besluit te nemen tot opheffing van het levensmiddelen- bedrijf in deze gemeente. Aldus wordt besloten. Hierna is aan de orde het Adres van de Herv. Schoolvereeniging alhier to 't beschikbaar stellen van 2 of l lokalen van de openbare school alhier, tot het geven van Herv. Chr. Onderwijs, welk adres de vorige vergadering al is besproken, doch tot verdaging van de verdere behandeling op 't voorstel van den heer Verschoor, gesteund door den heer Snoek werd besloten. De Voorzitter zegt dat B. en W. hun voorstel tot inwilliging van 't verzoek handhaven en vraagt tevens of een van de heeren hierover het woord verlangt. De heer Verschoor vraagt ten le of door B. en W onderzocht is, of dat de kinderen, waarvoor dit onder wijs gevraagd wordt alle leerplichtig zijn; ten 2e of zij al reeds een bijzon dere school bezoeken en ten 3e of de handteekeningen op de aanvrage ge plaatst juist zijn. Het is spreker op gevallen, dat eene handteekening op 't adres voorkomende totaal geen over eenkomst heeft met de handteekening van den bedoelden persoon. De Voorzitter vraagt aan den heer Verschoor of er bij hem werkelijk twijfel bestaat, betreffende de onder- teekening, waarop de heer Verschoor bevestigend antwoordt. De Voorzitter vraagt wie dat dan is. De heer Verschoor vraagt of de Voorzitter de bedoelde aanvrage daar soms heeft liggen. Nadat den heer Verschoor de aanvrage wordt ter hand gesteld, laat hij deze met eene in zijn bezit zijnde handteekening' van een onderteekenaar, door alle Raadsleden vergelijken, waaruit nu blijkt dat de bedoelde handteekening ten name van H. W. Cloots is. De heeren consta teerden dat eene groote afwijking be stond tusschen de twee handteekenin gen. De heer van Leeuwen zegt dat er soms een groot verschil kan zijn tus schen het schrijven van een naam en een handteekening plaatsen, De heer Donker vraagt, of het niet kan onderzocht worden, of de hand teekening van „Kloots" persoonlijk is gesteld, waarop den Voorzitter ant woordt dat zulks niet op den weg ligt van den Raad. Spreker zou het niet durven zeggen, dat Kloots zelf niet heeft geteekend. De heer Verschoor zegt dat volgens de Wet, de aanvrage geteekend moet zijn door de vaders van de kinderen zelf en deze twee handteekeningen lijken ni^t op elkaar. De heer van Leeuwen vraagt aan den heer Verschoor, waarom hij niet eerder met deze aanmerking is gekomen. De heer Verschoor meende dat dit niet op zijn weg lag. De Voorzitter zegt indien de hand teekening niet juist is dan vervalt heel het ding. Niettemin is het voorstel van B. en W om aan 't verzoek te voldoen op grond dat de Raad van oordeel is dat de bedoelde handteekening niet door „Kloots" is gesteld, wordt het voorstel van B. en W. verworpen. Voor stemden de heeren de Jong, Ottevanger en van Leeuwen. Intusschen is gebleken dat de hand teekening door „Kloots" ook onder getuigen persoonlijk is gesteld. (Ver slaggever). De Rekening der Gemeente 1922 en die van 't Burgerlijk Armbestuur worden den Raad aangeboden Eene commissie bestaande uit de heeren Snoek, Donker en Walraven, wordt benoemd tot 't nazien van deze Rekeningen. De Begrooting dezer gemeente over 1924 wordt eveneens den Raad aan geboden, B. en W. stellen voor eene vergoe ding te geven voor 't houden van Avondschool a f 50 per school, en tevens het minimum-leerlingen te be palen op 13. Aldus wordt besloten. Bij de rondvraag vraagt de heer v. Leeuwen eene herstelling van de Dorp straat, nabij de Herv. Kerk. Spreker zegt de voetgangers en fietsers onder vinden daar veel last van, want er zijn daar veel kuilen en gaten in de straat. De Voorzitter zegt dit in overweging te zullen nemen. Ook klaagt de heer van Leeuwen over het plaatsen van kramen op de Markt, spreker zegt dat deze te veel plaats innemen, waarop de heer de jong antwoordt dat de paarden van 't jaar allemaal vooraan zijn blijven staan. De Voorzitter zal er voortaan op letten. De heer Verschoor zegt dat een1 Almkade, volgens zijn meening stuk is, het water stroomt er onder door. Spreker weet niet of het op den weg der Gemeente ligt hierin te voorzien De Voorzitter zal deze zaak onder zoeken. De heer Koekkoek acht het aan brengen van een aanplakbord tegen het brandspuithuisje aan den Verlaat- schendijk noodzakelijk. De Voorzitter zal ook dit in over weging nemen. De heer Walraven informeerde o er al chronometers voor de politie zijn aangekocht. De Voorzitter antwoordt dat deze niet worden aangekocht. Het te hard rijden van motor-rijtuigen is volgens spreker ook wel met één Chronometer te constateeren. De heer Walraven zegt, ik dacht da er 2 moesten zijn, waarop de Voorzitter zegt aan den veldwachter opgedragen te hebben met een Chronometer te controleeren, opdat eene uitspraak van den heer Kantonrechter wordt uitge lokt, wanneer drie veldwachters als zoodanig dienst doen, moet de mid delste voorzien zijn van een Chrono meter en die moet dan in 't proces verbaal de overtreding omschrijven. De heer Snoek brengt ook in het midden, dat de schutren in den polder nabij de Verlaatschesluis stuk zijn, en zou dit afdoende willen verbeteren door deze in beton te laten maken. Overwogen zal worden in hoeverre een verbetering zal worden aangebracht. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter deze openbare vergade ring. EETHEN. (Vervolg). 13. Voorstel te bepalen dat het onderwijzend personeel in de gemeente moet wonen. De Voorzitter meent dat dit voorstel geen nadere toelichting behoeft. De bedoeling is deze bepaling met ingang van 1 Januari te doen ingaan. In bijzondere gevallen kan de raad nog eenige afwijking toestaan Met algeineene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. 14. Voorstel tot verkoop aan meest biedendevan Staatsbladen, Prov. bladen en oude klok te Babiloniënbroek en oude brandspuitslangen. Wordt besloten dat alles te verkoopen. 15. Voorstel tot intrekking van de verordening op het Levensmiddelen- bedrijf in de voormalige gemeenten. Corform het voorstel wordt besloten. 16. Voorstel Ged. Staten tot ophef fing van de school te Genderen. Het gemeente-bestuur heeft dezer dagen van Ged. Staten andermaal een schrijven ontvangen betreffende de opheffing van de openbare school te Genderen. Ged. Staten wijzen er op dat ze daarop reeds meermalen hebben aangedrongen en mocht de raad nu aan hun verzoek weer geen gehoor reven, dan zullen ze gebruik maken van hunne bevoegdheid ons daartoe te bevelen. De Voorzitter merkt op dat deze aangelegenheid al eens meermalen ter sprake is gebracht, doch dat toen geen besluit is genomen omdat, naar hi meent, hij afwezig was. Men kent zijne meening. Meermalen heeft hij reeds betoogd dat men moet bezuinigen en ook op het gebied van onderwijs. In Genderen wordt de schoo bezocht door 22 leerlingen en in Eethen door 30 leerlingen. De schoo in Genderen wordt in Januari al een eenmansschool, omdat hier minder dan 25 leerlingen zullen zijn. Hij weet niet of hier in afzienbaren tijd verandering in zal komen, doch als hij het aantal geboorten nagaat van kinderen wier ouders kun kinderen naar de openbare school zullen zenden, dan mag worden aangenomen dat in de eerste jaren zeker het aantal kinderen niet zal vermeerderen. Spreker gaat dan na welke besparing men verkrijgt door opheffing van de school. Aan handwerkonderwijs spaart men alleen reeds f400 uit. In 1922 hebben de onderwijskosten be dragen f 590.97'/2, in 1921 f426.15. In Eethen in 1920 f990.67'/2, in 1921 f844.30. Dat zijn de gewone onkosten nog maar. Nu komt daarbij in Genderen aan salarissen in 1920 f6650, in 1921 f6970. in Eethen over 1920 f6173 en in 1921 f5337. Een eensmansschool, zegtspr., wordt door alle menschen veroordeeld omdat het onderwijs daar nooit zoo goed tot zijn recht kan komen. Elke onderwij zer, tenzij hij er belang bij heeft, zal dat beamen. Het onderwijs kan niet doelmatig zijnmen kan tobben wat men wil, maar het blijft dan een suk kelpartij. Het beste zou zi i. zijn dat de kinderen van Eethen met die van Genderen werden vereenigd in een school. Dan kreeg men direct 2 klassen, al heeft men daar nog geen ideaal toestand. Zeker is toch dat men een beste toestand verkrijgt en het zou eene be- langrijke besparing geven, niet alleen voor de gemeente maar ook voor het Rijk. Ook het feit dat men evenveel i per leerling moet geven aan de bij zondere scholen als aan de openbare, zegt veel. Bij een eenmansschool zijn de kos ten veel hooger, komen zeker op f 10 per leerling. Volgens de wet moet dan ook f 10 per leerling aan de bijzon dere school worden gegeven. Spr. weet dat het voor sommige personen een groote opoffering is, maar waar men er door verkrijgt eene be langrijke besparing en verbetering van het onderwijs, daar mag men niet terugdeinzen voor het geven van een offer. Hij stelt dan ook namens het college van Burg. en Weth voor om tot opheffing van de school te Gen deren over te gaan en wel met ingang van 1 Januari Alleen voor het Rijk verkrijgt men eene besparing van f 6600 per jaar. Burg. en Weth. hebben gedacht dat de school in Genderen moet worden afgebroken en naar het middelpunt moet worden gebracht. Het schoolhuis in Eethen kan dan worden veranderd voor een secretarie enz. De kosten daarvan zijn geraamd op f 8000. Ver der is ook nog gevraagd wat de kosten zullen zijn indien er een woning voor het hoofd der school bij zal worden gebouwd en die kosten zijn weer ge raamd op f 9000. Voor dat bedrag kan men een flink huis laten bouwen dat aan de eischen voldoet. Burg. en Weth. beweren niet dat het noodzakelijk is dat dit gebeurt en maken er daarom geen voorstel van doch hebben ge meend goed te doen de kosten hiervan te laten ramen. Hij heeft nu voor de zooveelste maal de zaak uiteengezet, al is het niet altijd voor dezelfde leden geweest, en durft hopen dat nu de toestand goed onder de oogen zal worden gezien. Willen de leden de zaak weer afstemmen, hem goed, maar ze moeten bedenken wat Ged. Staten aan het slot van hun brief schrijven, dat ze zelf zullen gaan ingrijpen. De heer Branderhorst zou het eene onbillijkheid vinden, indien tot ophef fing van de school te Genderen zou worden besloten, want dan zouden de kinderen van hier telkens een afstand van 3200 M. moeten gaan afleggen en zulks in weer en wind. Het gevolg zal zijn dat de kinderen 's morgens brood moeten medenemen en dan met koude natte voeten in school komen en en daar dan een geheelen dag mee moeten oopen, wat zeer ongezond is. De heer Van Buuren zou alle open bare scholen willen laten bestaan, als er hoofden zijn als vroeger de heer 3raams was. Deze was, als men de menschen hoort spreken, steeds vol toewijding en ambitie voor de school. Dat het aantal schoolgaande kinderen thans gering is, kan zijn, maar volgens zijne overtuiging zal dat wel weer oeter worden, want Genderen zal zich beslist ontwikkelen. Men heeft hier vlasscherijen, een zuivelfabriek, flinke boeren enz. De heer Van Beek had gedacht meer doorslaande motieven te zullen hooren. De heer Branderhorst is gaan beweren dat de kinderen bijna 4 K M. zullen moeten gaan loopen om de school te kunnen bereiken. Niets is minder waar, want het is toch de bedoeling van Burg. en Weth. dat de school in het middelpunt zal komen, dus behoeven de kinderen maar de helft te loopen van wat door den heer Branderhorst is aangegeven. Van- natte voeten en groote ongezondheid zal dus niet zoo veel behoeven te komen. Bovendien heeft men nog het groote voordeel dat men een grootere school krijgt en !men zich niet met een een mansschool behoeft te behelpen. Wat de heer van Buuren heeft hooren zeggen van den heer Braams, dat heeft hij ook meermalen hooren getuigen, doch daar heeft men nu niets aan. Zaak is maar dat men moet zorgen voor degelijk onderwijs en zoo voor- deelig mogelijk en dat is nu eenmaal niet te verkrijgen met eenmansscholen. In het Dag. Bestuur is de kwestie meermalen ter sprake gebracht en de meerderheid is na rijpe overweging niet anders tot de conclusie kunnen komen dan dat het opheffen van de school in Genderen tn het belang van de gemeente is niet alleen doch ook in het belang van het onderwijs. Hij weet wel dat er menschen zijn die de school noode zullen zien verdwijnen, doch het kan niet anders, er moet een offer worden gebracht en nu dit offer niet zoo groot meer is omdat de school in het middenpunt zal worden gebracht acht hij het in het algemeen belang te ïandelen als aan het verzoek van Ged. Staten zal worden voldaan. De heer Branderhorst zegt dat de rosten voor de gemeente hooger zullen worden als op het voorstel van B. en W. wordt ingegaan, „want dan moet aanstonds worden begonnen met een rosten te maken van f17000 en als men dat gaat berekenen tegen 5 pCt., dan meent hij dat de toestand beter I kan blijven zooals deze thans is. De Voorzitter denkt niet dat veel praten hier zal baten. Iedereen zal op zijn eenmaal genomen standpunt blijven staan. Toch wil hij er even op wijzen dat men uit Amsterdam een onderwijs specialiteit heeft laten komen n.l. de heer Ossendorp, doch deze heeft de eenmansscholen ook afgekeurd. Hier moet meer de vraag gesteld worden wat men voor zijn beginsel over heeft. Hij weet wel dat hij zelf vroeger in Rotterdam meer dan een half uur lang moest loopen om de school die zijn ouders voor hem het best achtten te bereiken, doch hij van ongezondheid heeft hij nooit iets ge merkt en dan was het gevaar wat wegen betreft daar heel wat grooter dan hier. Ook zijn eigen kinderen hebben steeds moeten loopen om de school te bereiken en van eenige nadeelige gevolgen daarvan heeft hij nimmer iets kunnen bespeuren. Trou wens de broer van den heer Brander horst en nog enkele andere menschen uit Eethen zonden hun kinderen geheel vrijwillig hier naar school. Voor zijn beginsel moet men wat over hebben, dat doen de katholieken, die hun kinderen naar Heusden school zenden, ook wel. Branderhorst. Dat men vanuit Eethen de kinderen hier ter school liet gaan kwam, omdat het onderwijs toen ook werkelijk te veel heeft overgelaten te Eethen. De heer van Beek wil nog even verklaren dat hij nooit bij Ged. Staten op opheffing van de openbare school heeft aangedrongen. De heer Branderhorst acht het ver keerd als zulke zaken in een onderonsje klaar gestoofd worden. De heer van Beek merkt op dat hier van een onderonsje geen sprake is geweest. Dat Burg. en Weth. met het voorstel tot verplaatsing der school zijn gekomen, is gekomen om de menschen tegemofet te komen en omdat dan beter onderwijs kan worden gegeven en dat op deze manier op den duur de meeste zuinigheid wordt bereikt. De heer van der Schans stelt de vraag waar Burg. en Weth. zich in denken de school te bouwen, waarop de Voorzitter antwoordt dat dit op den Klijberg zal zijn. De heer van der Schans kan zich niet met dit voorstel vereenigen, omdat hij niet kan inzien dat hierdoor eenige bezuiniging wordt verkregen. De heer Van Buuren wil nog even opmerken dat hij niet gaarne ziet dat men de openbare scholen Iaat verdwij nen. Die scholen zijn goed als men zorgt voor mannen als vroeger dhr. Braams was, voor goed personeel. Het voorstel van Burg. en Weth. in omvraag gebracht wordt verworpen met 6 tegen één stem. Voor stemde de heer van Beek. Tegen stemden de heeren Brander horst, van den Heuvel, van der Schans Smits en van Buuren. 17. Vastelling kohier straatbelasting. De opbrengst is geraamd op f 1437.70. Conform het voorstel van Burg. en Weth wordt besloten. Bij de rondvraag wijst de heer Van Buuren er op dat in een vorige ver gadering is besloten tot opheffing van het herhalings onderwijs. Gaarne zou hij vernemen of, als de lessen gratis worden gegeven, een verlicht en ver warmd schoollokaal door de gemeente daarvoor zal worden afgestaan. De Voorzitter denkt dat, wanneer er voldoende leerlingen zijn, men daarop wel zal kunnen rekenen. De heer van Buuren heeft deze vraag willen stellen omdat hij terloops heeft hooren zeggen dat het Departement van 't Nut in deze lessen wil gaan voorzien en nu vindt hij het aardig dat men in het vrije Nederland daar voor een lokaal kan krijgen. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter deze vergadering, RAAMSDONK. Van 1—15 October. GeboortenBartelina J dv Gisbert van Vark en Petronella Rutters Maria J dv Petrus Schampers en Ber- nardina Henselmans Maria J dv Alouisius A van Schijndel en Cornelia van Vugt Antonius AJzvAdrianus P Vorstenbosch en Johanna M van van Beek Adriana M J dv Hendrik de Laat en Anna C van Tilborg Lamberdina dv Johannes van Dongen en Lamberdina de Wijs Dymphna P dv Franciscus W van den Kieboom en Dymphna J Kieboom. Overlijden Cornelia Kieboom, wed van P Snijders oud 78 j Maria E Klerks weduwe van C Vrinten oud 64 j Huwelijken: Waltherus F P Teur- lings oud 30 j en Maria J A Rom- bouts oud 25 j Hendricus H Th Snijders 24 j en Elisabeth van Strien 25 j Jacobus J Dolk 23 j en Anna van Steeg 24 j Franciscus van Gimst 30 j en Antonetta J M van Dongen 29 j. Ingekomen Cornelia C M A van Beek van Hooge en Lage Zwaluwe Johannes J van den Berg van den Haag Johanna Huijbers van Schijndel Johanna M Schellekens van Schijndel Gerdina F Klerkx van Enschedé VertrokkenP Timmermans naar Dordrecht J H A van de Voort naar Rotterdam F Schellenbach en gezin naar Geertruidenberg H de Jong naar Geertruidenberg C Adriaanse naar Brussel Blommaert en gezin naar Hulst AdrDamenen gezin naar Geertruidenberg. LOON-OP-ZAND—KAATSHEUVEL. Van 10-17 Oct. Geboorten Catharina dv Chr Meeuw- sen en A M v Loon Petronella Ger- truda dv Joh F Molenschot en C Valk Henricus Franciscus Jacobus zv J Peeters en P K C Slechtenhorst Hermanus Johannes Wilhelmus zv H Jacobs en A H W Verzantvoort Maria Wilhelmina dv L v Luxemberg en F1 M v d Heijden Adriana Maria dv A v Mosselveld en C A v d Assem Leonardus zv C v Loon en J O Pennings, Overleden Antonia Wilhelmina van Bokstel 52 jaar. Huwelijken Petrus Josephus Johan nes Broeders 21 j en Adriana Martina Maria Vermeulen 19 j Johannes Verbunt 28 j en Margaretha Johanna Jacoba Schoenmakers 23 j. Zaterdagmiddag reed de Orient- Exprass het station vaa Troyos (Frank rijk) binnen en een van de controleurs ontdekte op een draaibaar ouders,ei van een der voorste wagens een men- schelijke gedaante. Hij trok het weren op bet perron het was zoo zwart als roet en de kleerea, waren, voor zoover ze niet aan flarden hingen, druipend van olie en smeer. Bij nader onderzoek bleek de blinde passagier een Hongaar te zxja, die gesn andere taal dan Hon- gaarsch sprak. In zijn zakken vond enen een kaartje, waarop de naam vaa een boerderij uit Verdum. Overgebracht naar het naastbijzijnde Hongaatsche consulaat, bleek het een jongen van amper 17 jaar, die Woens dagavond, even voor middernacht uit Boedapest was vertrokken op 'n onge wone wijze door zich op te bergen op de assen van een spoorwagon. De 1590 kilometer had hij voor niets afgelegd. De politie stuurt hem nu terug, als ongewenscht-grïmporteerde vreemdeling eu ook, omdat men verder niets uit hem wijs heeft weten te wor den. Twee Dsensche Iagccieurs Axel Petersen en Arnold Poulsen hebben Vrijdag in een bioscoop te Kopenhagen voor genoodigdeo, waaronder in het bijzonder technici, een demonstratie gegeven van een uitvinding, waarbij door eea geheele nieuwe vinding zij een sprekende film reproduceeren. Het principe, waarvan men uitgaat schijnt te zijn dat door een speciaal geconstrueerd apparaat de stem of andere klanken om door electrische stroomtrilUugen naar een tweede appa raat geleid worden en daar herleid worden in licht variaties, Deze laatste wordea langs photografischen weg gereproduceerd op een film op dezelfde wijze als de gewone bioscoopfilm wordt verkregen. Bij het afdraaien vaa de film, waarbij de spiekende film behoort en met welke zij in volkomen tijdsover- eenstemming werkt, wordt het ^holo grafisch proces precies in omgekeerde richting toegepast. De sprekende film projecteert de lichtvariaties op een uiterst gevoelige electrische plaat, die de lichtvariaties weder in geluidsvaria ties verandert en deze worden dan ten gehoore gebracht door een luidspreken de telefoon.. Onder de aanwezigen bij de demon stratie was o.a. de directeur van het politechnisch instituut te Kopenhagen, de heer M. P. O. Pedersen, die een erkende autoriteit is op het gebied van telegrafie zonder draad en hij verklaarde dat volgens zijn meening de uitvinders Op bevredigende wijze het probleem, waaraan z^ hebben gewerkt, hebben opgelost en de zwakke punten, die thans nog, naar gebleken Is, het systeem aankleven moeten hoofdzakelijk worden geweten aan de omstandigheden, waai- onder zij hun proeven hebben moeten nemen en zij zijn dan ook gemakkelijk te verhelpen. DRAMA TE VALKENSWAARD. Mevrouw Besmet veroordeeld tot 4 Jaar. Het Gerechtshof heeft heden arrest gewe zen in de in hooger beroep voor dat college behandelde strafzaak tegen Mevr. Desmet, tegen wie de advocaat-generaal wegens de haar ten laste gelegde poging tot vergifti ging en medeplichtigheid aan den moord aanslag door Kerssemakers op Mathijs Des met, een gevangenisstraf van 10 jaar ge. eischt had. Het Hof veroordeelde haar tot een gevan- genistraf van vier jaar met aftrek van het voorarrest. Bevel tot onmiddellijke gevan genneming werd gegeven. Het hof achtte niet bewezen het primo

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 2