Speekenbrink's Kindermeel. Nieuws uit Kaatsheuvel Sport. Gemeenteraad Marktberichten. Binnenland! Rechtzaken. Gemengd Nieuws Laatste Berichten. Advertentiën. VRAAGT CAPELLE In een j.l. Dinsdagavond bij den heer L. F. van Dongen alhier gehouden vergadering werd besloten tot wederoprichting der tijdens de mobilisatie ontbonden rederijkerskamer „Vriendentrouw". Staande de vergade ring gaven zich een twaalftal dames en heeren als werkend lid op. Beslo ten werd het bestuur samen te stellen uit twee leden, gekozen uit en door de werkende leden en twee leden bui ten de werkende leden Hiertoe werden gekozen mej. G. van der Waals, en de heeren J. C Timmermans, E. Colet en W. J. van Nieuwenhuizen. Tot veler leedwezen is de voet- balvereenigtng „Excelsior" alhier we gens gebrek aan een speelterrein, ont bonden. Op de lijsten, welke gecirculeerd hebben bij de leden der Ned. Herv. gemeente aan den Loonschendijk, ten einde den beroepen predikant, Ds. J. Gunning te Lage Vuursche, een gift in eens te kunnen overhandigen, is voor ruim f 500,- ingeteekend. Voor deze gemeente een bedrag, dat aller verwachting overtroffen heeft, zoodat een woord van dank aan de milde inteekenaars hier zeker niet misplaatst is. DUSSEN. De Heer L. Schoenmakers Lzd. rooide dezer dagen een stronk aardappelen waar niet minder dan 84 groote ea 29 kleine aardappelen af kwamen. De laatste weken komt het nog al eens voor dat aangeslotenen van het Electr. net zonder stroom zitten, wat in hoofdzaak wel aan den storm is te wijten. Btj den heer H. v. D. hangen nog peren van den tweeden bloesem, die van den eersten bloesem zijn reeds geplukt doch van den tweeden moesten nog blijven hangen. Verschillende schippers geladen met bieten voor Stateadam en Zeven bergen zijn op de rivier »De Bleek* blijven liggen daar zij op de Maas niet dusfden varen voor den storm. De veekoopman de B. kocht deze week enkele schapen en bracht die in een wel bij andere schapen. Twee er van begonnen te vechten ets verwond den elkaar zoodanig dat een er van afgemaakt moest worden. De pHjs der biggen Is thans van 15 tot 20 gulden per stuk. De melkprijs alhier is verhoogd tot 14 cent per liter. ALMKERK. De collecte jl. Zondag in de Geref. kerk alhier gehouden ten bate van het Kraokzionigen-Gesticht te Bergen-op-Zoom, bracht op f 89 Dinsdag had het kind van de H. alhier het ongeluk door een Vracbi- Auto aangereden te worden, met 't gevolg, dat de klelee kwam te vallen en geneeskundige hulp moest worden Ingeroepen. A.s. Zondagvoormiddag hoopt voor de Ned. Herv. Gemeente alhier op te treden, de heer Kaïtneler van Amsterdam. A.s. Zaterdagavond te 6,30 hoopt de Geref. Jong.Ver. de Zaaier te Nle- wendijk (Gem. Almkerk) eene openbare vergadering te bonden in het Iostbuut- lokaal. jongens beneden 16 jaar hebben geen toegang. Naar wfl vernemen zal de Raad dezer Gemeente a.s. Dinsdag 30 Oct. in openbare zitting bijeen komen. A.s. Zondag voor en namiddag hoopt Dr. Los van^'t Hagen voor de Geref. kerk alhier op te treden. Kaatsheuvel, 27 Oct. 1923. Op de 12e Prov. Vakwedstrijd voor het bakken van beschuit, water brood en krentenbrood, uitgeschreven door het hoofdkantoor te Rotterdam der fabriek van Konings-gelei en andere bakkerij-grondstoffen van de N.V. In dustrie en Handelsvereeniging v/h. Diederik en Loon behaalde de heer W. Sauter alhier in de afdeeling brood een zilveren medaille met 5 gulden. Donderdag arriveerden uit Raams- donksveer de prijzen, welke de Kon. Harmonie Apollo aldaar op het groot nationaal Harmonieconcours in de Hoogste Eere-afdeeling behaalde. De eerste prijs is een prachtige zil veren lauwerkrans. De eereprijs een zeer groot ingelijst plaquet. De prijzen vooral het piaquèt dat een schitterend stuk werk is, trokken natuurlijk veel belangstelling. Onze burgemeester, de heer J. L. van Besouw, is benoemd tot lid van het eere-comité van het te Loon- op-Zand te houden groot nationaal concours voor Harmonie- en Fanfare gezelschappen, mannen-, dames- en gemengde zangkoren, op 8, 9 en 15 Juni a.s. D.t concours wordt gegeven door de harmonie „Sophia's Vereeni- ging te Loon-op-Zand, bij gelegenheid van haar 60-jarig bestaan. Deze ver- eeniging is destijds opgericht door Jhr. A. Verheijen, in 1864 Blijkens een in dit nummer voor komende advertentie zal de bekende illusionist Bellachini a.s. Zaterdag en Zondag te Kaatsheuvel optreden in de zaal van Euphonia. „The Great Bellachini", die voor zijn vertrek naar Amerika een tournee door Holland maakt, wekt in alle plaatsen een groote bewondering voor zijn veelzijdige kunst. Goochelen toch, blijft altijd nieuw en trekt steeds be langstelling, 'tls ook een aangename tijdspasseering te zitten kijken naar allerlei schijnbare onmogelijkheden en trucjes die men niet bevatten kan en nog steeds wordt men door zulke dingen gaarne bij den neus genomen, want dat is het toch per slot van rekening, De Prov. Crt schrijft over de seance van Bellachini in het Concertgebouw te 's Bosch 't volgende „Zaterdag en Zondag heeft Bellachini het publiek verbaasd doen staan over zijn toeren die hij in groote verschei denheid op prettige wijze bracht. In de kindervoorstelling bleek het, dat Bellachini goed met de kleintjes overweg kan en in de seance van Zondagavond toonde hij z ch een meester in de zwarte kunst. Hij had veel succes. Alles was uitstekend ver zorgd en Bellachini beschikt over een keur van mooie apparaten. Men heeft zich best geamuseerd met al het won derbaarlijke dat vertoond werd". Wij vertrouwen dat het den heer Bellachini in Kaatsheuvel evenals elders ook niet aan belangstelling zal ont breken. WAALWIJK. QUICKT. S. C. Zondag a.s. kr^gt Quick bezoek vap T. S, C. uit Oosterhout tot het spelen van een comp.-wedstnid. Tot heden heeft Quick nog geen succes met haar thuiswedstrijden gehad, want de twee eerste eindigden in neder lagen. Wat zai het Zondag zijn De Oosterhouters beschikken over een stevige ploeg wat zij in de haar gespeelde wedstrijden reeds bewezen heeft. Daarom zal het voor Quick we derom oppassen zijn wil zij haar 3e nederlaag niet ontvangen. Wij vertrou wen echter dat zij zich geheel zullen geven om de supporters niet teleur te steller, want deze zien ook liever een overwinniog dan een nederlaag. Dat daarom de voorhoede eens beier aan pakt en meer samenspeelt, want wat zij tot heden gepresteerd hebben geeft geen reden om met vertrouwen de toekomst tegemoet te z'eo. Aanvang half drie, scheidsrechter de heer Horsten. Quick 2 speelt te Kaatsheuvel tegen Berkdijk 2. Quick 3 tegen W. S. C. 3 op het W. S. C -terrein. R. W. B. Voor 28 October staat vastgesteld RcOdberstjes-R. W. B., op het terrein te 'i-Boscb. De Roodborstjes hebben het seizoen goed ingezet, doch zijn weer onregel- matig gaan spelen, wij kunnen tenminste geen andere verklaring vinden voor de 8—2 overwinning van j.l. Zondag tegen Vucht, na de 2 achtereenvolgende ne derlagen, Die groote overwinning be wijst niettemin dat de Roodborstjes over een goede ploeg beschikken de loopende geruchten ten spijt. Het is dus voor R. W. B. oppassen, wordt er gespeeld als j 1. Zondag tegen Wilhelmlna 2, dan Is de uitslag onzeker. Vertrek spelers en suppot e s om 12 uur per autobus. R. W. B. II W. S C. II 2 uur ter rein R. W. B. JULIANA. Zondag a.s. ontvangt Juliaoa voor de competitie le bias B.V.B. de ver- eenlgicg Sursum Corda uit Tilburg op bezoek. Deze vereeciging is een nieuweling in den B.V.B. Daar beide vereenlgia- gen elkaar nog niet hebben ontmoet raden wij de Juliasa-spelers aan van 't begin tot 't einde flink aan te pak ken. Spelen de fuliaoa-mannen hetzelfde spel als Zondag j.l. tegen Longa dan zal Sursum Corda een zwaie tegen stander in Juliaoa vinden. Aanvang half drie. Juliana 2 krijgt het sterke Kaatsheu vel 2 op bezoek, ofschoon de reserve's Zondag niet op zijn sterkst uitkomen zal Kaatsheuvel het niet makkelijk hebben. KAATSHEUVEL. K. S. W. I speelt Zondag a. s. tegen Zaltbommel te Zaltbommel. 't Zal voor Kaatsheuvel geen gemakkelijke wedstrijd worden. Bommel is beslist een der beste elftallen uit de afdeeling en is vooral in eigen huis niet gemak kelijk te slaan. We vertrouwen intus- schen dat K. W. S. zich niet zal laten ontmoedigen en dat het weer zoo wil medewerken, dat de eerste competitie wedstrijd kan doorgaan en een succes voor Kaatsheuvel wordt. K. S. W. II gaat in Baardwijk Baard wijk II bekampen. Volhouden jongens zooais je begonnen bent. K. S. W. III krijgt Sprang II op bezoek. Berkdijk 1 zal in Tilburg probeeren om Korvel I te slaan, wat niet gemak kelijk zal gebeuren. Berkdijk II krijgt Waalwijk II op bezoek. Oranje-Zwart ontvangt Hollandia in de competitie van denR.K. HAARSTEEG. (Vervolg). Schrijven van het bestuur van de bewaarschool te Hedikhuijzen, houden de het verzoek om haar voor 1924 wederom eene subsidie van f400 te willen verleenen. De heer Van Hemert vraagt of dit eene algemeene ofwel eene bijzondere bewaarschool is. Hij heeft er zijn kin deren niet heen gezonden omdat er gebeden wordt. De Voorzitter zegt dat het een bij zondere bewaarschool is. Deze kunnen echter ook voor subsidie in aanmerking komen. De heer van Hemert is niet tegen het verleenen van subsidie, hij wil alleen maar weten of het een bijzondere dan wel eene algemeene bewaarschool is. Met algemeene stemmen wordt hier na besloten f 400 subsidie te verleenen. Schrijven van het bestuur der bij zondere bewaarschool te Haarsteeg, houdende het verzoek om evenals vorige jaren weer in het genot te worden gesteld van eene subsidie groot f 250. Wordt met algemeene stemmen be sloten de gevraagde subsidie te verlee nen. Schrijven van het Wit—Gele Kruis om eene subsidie van f 100. Wordt met algemeene stemmen be sloten de gevraagde subsidie te ver leenen. Verder wordt nog besloten om ook aan de Harmonie Cecilia eene subsidie van f50 te verleenen. Schrijven van het bestuur van den N. Br. Chri Boerenbond, houdende het verzoek om aan de hier op te richten tuinbouwcursus eene subsidie te willen verleenen groot f 50. De cursus zal twee achtereenvolgen de winters worden gegeven. Elke win ter zullen 48 lessen worden gegeven. Vroeger werd daarvoor een lokaal door de gemeente afgestaan, verlicht en verwarmd, doch dit gaat niet meer en daarom stelt de Voorzitter voor de gevraagde subsidie te verleenen. Ter verdere toelichting kan de Voor zitter nog mededeelen dat iedere les 3 uur zal duren en de deelnemers aan dezen cursus f 2.50 moeten betalen, behalve de boeken en andere zaken die ze noodig hebben. De kosten van onderwijzers worden door het Rijk betaald. Dobbelsteen. Is f50 niet wat veel. In Vlijmen heeft men maar f 30 gegeven. Voorzitter. In Vlijmen heeft men die f 30 subsidie aan de vereeniging de Jonge Boerenstand gegeven, dat is weer wat anders dan een tuinbouw cursus. Hier kan iedereen aan deel nemen. Van Hemert. Ligt het niet meer op den weg van den Boerenbond om subsidie te verleenen. Voorzitter. Die is niet bij kas. Van Vrede. En de gemeente Is die dan wel bij kas De heer Dobbelsteen meent dat, gaat men hiertoe over, men niet zal weten waar men blijft, want komen er dan menschen die een cursus willen openen in Fransch of Engelsch, dan moet men daar ook weer subsidie aan gaan geven. Hij geeft gaarne toe dat een cursus in de tuinbouw zeer nuttig is, maar het moet de gemeente niet te veel gaan kosten. Voorzitter. Men moet den deelnemers ook niet al te hoog schoolgeld gaan berekenen, anders schrikt het hun te veel af. Van Hemert. Dat is wel zoo, maar men moet toch bedenken waartoe men kan komen. De mandenmakers, de schoenmakers enz. kunnen ook een cursus organiseeren en als de gemeente dan al die cursussen moet gaan subsidieeren, dan weet men niet meer waar men blijft De heer Dobbelsteen zegt heden nog te hebben gelezen dat er een vorig jaar in de maand Februari al geen belangstelling meer voor een cursus was en daarom zou hij voor willen stellen al vast te beginnen met f 25 te verleenen. Blijkt dan dat de cursus goed werkt en de lessen trouw worden bezocht, dan kan later nog altijd worden besloten om de overige f 25 te ver leenen. Van den Brand. Kan men ze geen schoollokaal meer geven. Voorzitter. Neen. Van Vrede. Dat begrijp ik niet goed, het is toch altijd zoo geweest. Voorzitter. Men heeft dat lokaal ook in beslag moeten nemen voor den school en nu kan daar 's avonds geen les meer in worden gegeven voor de tuinbouwcursus. Ik wil ook nog op merken dat de cursus hier steeds goed is geslaagd. Van Hemert Maar kunnen de leer lingen niet wat meer schoolgeld betalen. Het zijn toch meestal jongens van meergegoeden. De Voorzitter merkt op dat dit hier juist niet het geval is De lessen zullen worden gegeven de theorie door den heer Ceelen uit Herpt en de practijk door den heer van Esch uit Vught. De heer van Engelen wijst er op dat juist de mindere man zich hier het meest op den tuinbouw toelegt en hij er daarom voor is om de gevraagde subsidie te verleenen. De heer Winkel is niet tegen het verleenen van subsidie maar nu hij hoort dat er meerdere kunnen komen wil hij toch voorzichtig zijn en voelt hij er veel voor als straks is aangege ven, n.l. om nu f 25 te geven en als later blijkt dat de cursus goed wordt bezocht en het blijkt noodig te zijn, nog eens f 25 geven. Dobbelsteen. In Drunen wordt toch ook geen subsidie gegeven. Van Vrede. In Herpt ook niet. Winkel. Met andere gemeenten hebben wij niets te maken. Voorzitter. Als de Boerenbond geld in kas had, dan zou er niet om ge vraagd worden. Ban Vrede. Heeft de gemeente geld in kas Van den Brand. Dat is 't 'm juist. Het zit er niet aan. Voorzitter. Dan zou men alle sub sidies wel achterwege kunnen laten. Het is toch werkelijk een gemeente belang want hier wordt toch veel aan tuinbouw gedaan. Van Vrede. Dan had het bij ons ook bekend gemaakt moeten worden en dat is niet gedaan. Dobbelsteen. In Hedikhuijzen gaan ze naar Herpt en dan kan men daar ook wel om subsidie komen vragen. Voorzitter. Dan moeten ze hier komen doch dat gebeurt niet omdat men daar meer aan de landbouw doet. De heer Van Vrede zou in ieder geval willen bepaald zien hoeveel leden zoo'n cursus moeten bezoeken om aanspraak op de subsidie te hebben. Wordt besloten thans f 25 te geven en later als blijkt dat de cursus goed wordt gevolgd nog f 25 te verleenen. (Slot volgend nummer). WAALWIJK, 25 Oct. '23. Eieren: 13 13'/z cent. Varkens f 12—f 16. 's HERTOGENBOSCH, 24 Oct. '23. Op de markt van heden waren aan gevoerd: 2007 stuks 83 kalveren 1212 stuks hoornvee. 638 biggen 21 zeugen. 53 schapen-lammeren. De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien van f 300—f 450 p stuk. Kalfvaarzen van f 260—f 430 p stuk Magere ossen en koeien van f 185— 295 per stuk. Vette ossen en koeien le kwaliteit f0.60 per pond. 2e kw. f 0.50 p. p. Pinken van f135—f195 per stuk. Zeugen van f80—f135 per stuk. Biggen van f2.25—f2.50 per week Schapen van 125f45 per stuk. Lammeren van f 20—f 32 per stuk. Ruime aanvoer. Handel matig Eierveiling Amsterdam. Amsterdam, 22 Oct, 1923 Kipeieren Hoogste prijs f 12.50 Middel prijs tl 1.50 Laagste prijs f8.25. Eendeieren f 7.40. Aanvoer 50.000 stuks. Handel kalm. Gisteren is aan de Commissie vrn Herstel een Duitsche nota over handigd, welke de volgende punten aanroert: de opheffing van het lijdelijk verzet en de principieele bereidwillig heid van Duitschland om de leveringen in natura, gelijk het verdrag van Ver sailles die eischt, te hervatten. In de memorie van toelichting echter vraagt de Duitsche regeering om een moran- torium voor de leveranties in natura, aangezien het in de onmogelijkheid verkeert, ze te kunnen voldoen. Gaarne zou de Duitsche regeering haar pres tatievermogen nader onderzocht zien en zich de gelegenheid zien gegeven, al haar bezwaren uiteen te zetten. Om blijk te geven van Duitschiands goeden wil, wordt de oprichting van de nieu we Rentemarkenbank aangevoerd, en de beredeneering, in hoeverre de on langs ter sprake gekomen Belgische herstelplannen voor uitvoering vatbaar zouden kunnen zijn. De Commissie van herstel zal af wachten hoe over deze onderwerpen de onderhandelingen tusschen Poincaré en Theunis-Jaspar verloopen. De Duitsche nota zal wel het lot deelen van al haar voorgangers Te Aken duurt de reactie tegen de separatisten voort. Dezen kunnen zich echter met behulp der bezetters handhaven. Van Belgische zijde wordt verklaard, dat de separatistische beweging in de Belgische zone verlamd is. Te Berlijn heerscht geld gebrek. De drukkers van bankbiljetten hebben eischen gesteld en dreigen nu met stakking. De beruchte diefstallen in Den Bosch. Voor de Bossche rechtbank aldaar hadden zich te verantwoorden B v H, C v V, magazijnbedienden te Den Bosch, thans gedetineerd en L C ma gazijnbediende te 's Bosch. De eerste beklaagde, die reeds 33 jaren in dienst was bij de firma Van Gulick-Luijken te 's Bosch, was aldaar in 1918 begonnen met diefstallen welke naar schatting door beklaagde zelve een waarde hadden van 10 000 gulden. De tweede beklaagde was bij de diefstallen de heler. Hij was vroeger in dienst bij de firma van Gulick Luijkx en later bij de firma Herman Moerkerk te |'s Bosch. De heler wist den derden beklaagde, mede in dienst bij de firma Herman Moerkerk, tot diefstallen te bewegen. Op den zolder van den heler C v V werden massa's gestolen goederen welke toebehoorde aan beide firma's in beslag genomen. Als overtuigingsstukken was alles in een aantal balen en doozen naar de rechtzaal gebracht, 't Waren wollen goederen, sajetten, garens, enz. Tegen ieder der twee eerste beklaag den luidde de eisch van het O. M. 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest tegen den derde beklaagde 12 maanden. Voorts werden nog twee beklaagden in deze zaak wegens heling ieder ver oordeeld tot 4 maanden gevangenis straf. De beklaagden werden door ver schillende verdedigers bijgestaan. Uitspraak 8 Nov. a s. Reeds 14 dagen werd te 's Her togenbosch het 7-jarig knaapje Van Hatert gemist Alle nasporingen bleven vruchteloos. Thans werd het lijkje van het kind uit het water opgehaald in de onmiddelijke nabijheid der ouder lijke woning. In verband met hetgeen aan het „Hbld." werd medegedeeld omtrent de vernieling van een gaslantaarn in de buurt van Zaandam door een inwoner dier stad, wiens paard op hol geslagen was en welke inwoner reeds een schadeberekening van de gasfabriek zou ontvangen hebben nog vóórdat hij uit de ziekenverpleging naar huis ge transporteerd was. deelt de directeur van de gasfabriek te Zaandam het blad mede, dat dit laatste niet juist is. De directeur kreeg eerst 36 uren, nadat de lantaarn vernield was, bericht hiervan door den onwillekeurigen vernieler zelf. Een onkostenberekening was dan ook door de gasfabriek in het geheel nog niet opgemaakt of uitgereikt. Te Helder is aangehouden zekere A. S., woonachtig te Anna Paulowna, die verdacht werd ten nadeele van den heer A. M. zes koeien uit de weide gestolen te hebben. Hij is overgebracht naar het huis van bewaring te Alkmaar en heeft al daar een volledige bekentenis afgelegd. Men heeft de medeplichtigen nog niet kunnen arresteeren. Gisterennacht zijn ten nadeele van den landbouwer Joh. Moors, Cammerweg te Maastricht, twee koeien uit de weide gestolen ter waarde van f 800.—. Men vermoedt, dat de dief de koeien over de nabij gelegen Belgische grens gebracht heeft. Door een tweetal agenten van politie te Middelburg werd Woensdag avond op heeterdaad betrapt een 17- jarige slagersknecht, die met een vriend van denzelfden leeftijd door inklim ming inbraak gepleegd had in een des nachts onbewoonden bakkerswinkel. De vriend, die even later ook werd aangehouden, had de winkellade gelicht. Nabij Delft is gisteravond om streeks hall acht de 40-jarlge vlschver- kooper Spaaas uit Scheveningen door eea zware autobus vau de Mij. Voor waarts overreden. De man Is in zeer zorgwekkenden toestand naar het gasthuis te Delft vervoerd. Te Mserssea is het twee-jarige dochtertje van den spoorbeamqte S. voorover in een groote waschteil met water gevallen ea verdronken. Vanmorgen heeft in de metaal- draadlampsnfabrlek van de N.V. Pope te Veaio een ontploffing plaats gehad. Een Jketel voor geperste Incht is uit elkaar gesprongen een gedeelte van den ketel is weggeslageu en kwam achter de fabriek terecht. Vele ruiten zija gesprongen. Het werk in de fa brlek ondervindt stagnatie, Isbrekers hebban Woensdagnacht een bezoek geb'acht aan het gebouw »Het Kasteel vau Amstel*, aan den N, Z. Voorburgwal, te Amsterdam, waar de redactie eo da Administratie van DflTijdzijn gevestigd. Eea brandkast h'bben zij opengebroken en daaruit cl ca f 5000 gestolen. Het Holl. Nieuwbureau meldt uit Osnabrück De Rechtbank Osnabrück heeft den 23-jarigen Kalt en den kantoorbediende Pommer, die in Augustus in een trein een aanslag hebben gepleegd op het echtpaar Rüben uit Amsterdam, tenge volge waarvan de heer Rüben is over leden, schuldig verklaard. Kalt is we gens moord en roof ter dood veroor deeld Pommers wegens doodslag en root tot 12 jaar tuchthuisstraf. De in deuitvoering van Woensdag en Donderdagavond gehouden collecte voor de noodlijdende Duitsche priesters heeft resp. f 59.37 en f 44.86 of tezamen f 104.23 opgebracht. Het ideale voedingsmiddel voor Zuigelingen. 31498

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 10