IE [(HUI HEI 20I0EI Gemeenteraad Tweede Blad. No. 89. Zaterdag 27 Oct. '23 SPRANQ-CAPELLE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Maandag 22 Oct. des namiddags ten half drie uur. Voorzitter Edelachtb heer Meijer. Ongeveer kwart voor drie uur opent de Voorzitter de vergadering en zijn alle leden aanwezig. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Beëediging van den heer A. M. Verheijden als lid van den gemeente raad zulk ter voorziening in de vaca ture ontstaan door het overlijden van den heer Rijken. De heer Verheijden legt in handen van den Voorzitter de bij de wet voor geschreven eeden af. De Voorzitter feliciteert den heer Verheyden met zijne benoeming en durft hopen dat hij de belangen van de ge meente op onpartijdige wijze zal weten te behartigen. Verzoek van den heer De Bruijn, hoofd der openbare school in voorma lig Vrijhoeve-Capelle om hem met in gang van 1 Januari a s. eervol ontslag te willen verleenen wegens zijne be noeming als hoofd der eerste open bare school in de gemeente Leerdam. Burg. en Weth. stellen voor het ge vraagde ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen met ingang van 1 Januari. De heer Michael wil wel eervol ontslag verleenen doch zou daarbij niet aangeven op welken datum doch zeggen op een nader te bepalen datum. De Voorzitter kan niet inzien waar om men daartoe niet zou overgaan. De heer Michael zou eerst willen weten of op tijd in de vacature kan worden voorzien. Is dat het geval, dan heeft hij absoluut geen bezwaar om met ingang van 1 Januari ontslag te verleenen. Voorzitter. Door een oproeping te doen kan daarin worden voorzien. Vroeger verleende men het ontslag pas over drie maanden, maar dat gaat niet meer. Men moet een datum bepalen opdat de Bruijn Leerdam kan berichten wanneer hij in dienst kan komen. De heer Michael kan er zich toch nog niet mee vereenigen want als men nu eens niet direct slaagt met een hoofd in Vrijhoeve-Capelle, dan moet een tijdelijk hoofd worden benoemd en nu zou hij zeggen dat dit dan maar door Leerdam moet worden gedaan. Oerlemans Ik geloof niet eens dat de Raad daartoe het recht heeft om de datum van ontslag zoo ver te ver schuiven. De Voorzitter brengt het voorstel van den heer Michael in omvraag, dat met algemeene stemmen wordt verworpen. De heer Michael bleef buiten stem ming. De overige leden stemden tegen. 2. Voorstel van Burg. en Wethouders tot opheffing der openbare lagere school aan de Nieuwstraat en beschik baarstelling van de door opheffing vrijkomende gebouwen ten behoeve van de vereeniging tot stichting en in standhouding van scholen met den Bijbel voor de gemeente Capelle en Vrijhoeve-Capelle. De Voorzitter merkt op dat het be sluit in een van de vorige vergaderingen genomen, om de bestaande openbare school in de Heistraat te splitsen en dan de helft daarvan aan het christelijk schoolbestuur af te staan en een ge deelte voor openbaar onderwijs te be houden aan den inspecteur van het onderwijs is opgezonden, doch dat hij niet bereid is gevonden een verklaring van goedkeuring af te geven. Op deze weigering staat geen beroep open en om nu tot een oplossing van dit vraagstuk te komen staan twee wegen open. De eerste is om een nieuwe school te bouwen en daar de noodige gelden voor beschikbaar te stellen en de tweede oplossing is om de openbare school op te heffen. In verband met deze hangende kwestie hebben Burg. en Weth van het Christ, schoolbestuur nog eenige gegevens ontvangen. Slechts de ouders van 18 op de openbare school in de Nieuwstraat schoolgaande kinderen hebben zich niet bereid verklaard om hun kinderen naar de Bijz. school te zenden. Daar tegenover staat echter dat de ouders van 16 op de openbare school in de kom schoolgaande kinderen zich bereid verklaard hebben om hun kinderen naar de Chr. school te zenden. Voorts zijn er nog 11 kinderen die op een afstand van meer dan 4 K.M. wonen, die de school zullen komen bezoeken. Qelet op deze cijfers hebben Burg. en Weth. gemeend geen geld voor den bouw van een nieuwe school beschikbaar te mogen stellen maar nu de kinderen wier ouders openbaar onderwijs ver langen, toch gelegenheid hebben om naar de school in de kom te gaan, nu achten ze dat er geen bezwaren bestaan om de openbare school in de Nieuw straat op te heffen en de school be schikbaar te stellen voor de Chr. school. De heer Oerlemans zegt met be vreemding kennis genomen te hebben van dit punt der agenda. Op 2 Juli, dus pas ongeveer 3'/j maand geleden, is door den raad met 7 tegen 4 stem men een dergelijk ^voorstel verworpen. Zijn eerste indruk was dan ook dat dit voorstel getuigtvanweinig diferen- tie voor den Raad. Hij heeft tenminste I niets gemerkt van feiten welke zoo'n I wijziging kunnen veroorzaken bij de 65 ouders van de 107 "kinderen die dezen zomer openbaar onderwijs en het in standhouden^ der.;O.L. School in de Nieuwstraat vroegen, dat thans die school overbodig zou worden en dus opheffing gewettigd zou zijn. Bij het inzien der stukken Zaterdag, is hem nog gebleken, dat Burg. en Weth. zooals ook thans door dezen is mede gedeeld, van het bestuur der Chr. schoolvereeniging de mededeeling had den dat nog voor slechts 18 kinderen van die school openbaar onderwijs wordt verlangd en dat bovendien de 11 kinderen die op meer dan 4 K.M. van de school in de Kom wonen ook naar de Chr. school zouden gaan. Waar die mededeeling door geen enkel bewijsstuk werd gestaafd, achtte hij zich niet verantwoord ze zonder meer aan te nemen en heeft zich daar om direct tot het personeel der be trokken school gewend om inlichtingen. En wat hem daardoor gebleken is? Van de 65 ouders die dezen zomer de instandhouding vroegen van de O. L. school in de Nieuwstraat zijn er sedert Zaterdag 62 bezocht en hebben er 62 een adres geteekend van 99 schoolgaande kinderen, waarin nog gevraagd wordt het voortbestaan als O. L. school. Hierbij zijn ook de ouders van 12 kinderen die op meer dan 4 K.M. afstand wonen. (Spr. overhandigt den Voorzitter een adres.) Voortgaande zegt spr.Ik vraag me af, is de schoolkwestie niet al te op pervlakkig behandeld door Burg. en Weth. De bewering van het school bestuur zal ik maar niet qualificeeren, maar wel vind ik het vreemd dat Burg. en Weth. zich verlaten op de bloote I bewering van het schoolbestuur. I Dat het college van Burg. en Weth. op zijn zachtst uitgedrukt hierdoor zeer onvoorzichtig heeft gehandeld, bewijst het zoo juist overhandigde adres. Ik kan niet begrijpen, mijnheer de Voor zitter, waarom het schoolbestuur niet het vroeger voorstel van de minderheid van Burg. en Weth., laat ik maar zeggen, Uw voorstel, aanneemt om tot oplossing der hangende schoolkwestie te komen. Daardoor toch is een loyale uitvoering der wet verzekerd en kan toch het Chr. onderwijs zich vrij ont plooien. Men zal mij misschien tegenwerpen, bezuiniging, maar bezuiniging kan hier het hoofdmotief niet zijn, want de heeren weten zeker wel dat bij over gave der school, door den Inspecteur geëischt wordt dat eerst verbeteringen aan het gebouw worden aangebracht. Wat. voor verbeteringen dat zijn en hoeveel ze zullen kosten, daaromtrent tasten we in het duister. Bovendien zouden ook met het overplaatsen der kinderen naar de kom of naar Vrij hoeven aanzienlijke bedragen gemoeid zijn. Dit motief vervalt m.i. dus geheel en al. Derhalve kan ik tot geen andere j conclusie komen dan te stemmen tegen het voorstel tot opheffing. De heer Michael wijst er op dat in een van de vorige vergaderingen een besluit is genomen met 6 tegen 5 stemmen om de school te splitsen en een besluit om de openbare school niet op te heffen werd genomen met 7 tegen 4 stemmen. Bij spr. rijst nu de vraag, hebben Burg. en Weth. wel gewerkt aan de uitvoering" van die besluiten. Wel heb ben ze het ter goedkeuring aan den inspecteur gezonden, doch daar is het z.i. niet goed mee. Bekend is het hem ook dat die inspecteur geschreven heeft dat naar zijn meening het onderwijs niet vol doende tot zijn recht zal komen en daarom weigert de verklaring te teekenen. Hij vraagt zich af of men nu met de wet dan wel met dien inspecteur iets heeft te maken. Hij voor zich zou zeggen dat een besluit van den Raad in ieder geval ter goed keuring aan Ged. Staten moet worden opgezonden. Wordt dat niet gedaan, dan zou de Raad nooit bij de Kroon in beroep kunnen gaan. Voorzitter. Ik zal U het schrijven dat wij aan den Inspecteur van het Onder wijs hebben gericht, eens voorlezen, dan kan U dat hooren. Ook het daarop ingekomen antwoord van den inspec teur zal u worden voorgelezen. Daaruit bleek dat Burg. en Weth. den inspecteur van het raadsbesluit volkomen op de hoogte hadden gesteld, doch dat deze heeft teruggeschreven dat naar Jiet hem voorkomt de vrijheid van het onderwijs in meer of mindere mate wordt aangetast en hij daarom geen verklaring kan afgeven. Michael. Burg. en Weth. hebben geen moeiten gedaan om Ged. Staten het besluit ter goedkeuring voor te leggen en als dat niet wordt gedaan zou er voor den Raad geen beroep open zijn bij de Kroon. De heer van Willigenburg meent dat de heer Michael verkeerd is inge licht, want als het gaat over gebouwen of nieuwbouw van de school moet de inspecteur zich eerst uitspreken en als deze geen verklaring afgeeft dan houdt alles op, kan men niet verder meer. Spr. wijst er voorts nog op dat de onderwijskwestie reeds bij het vorige college aanhangig was Het nieuwe college van Sprang-Capelle wil voor komen dat de gemeente kosten krijgt van meer dan f 50.000. Burg. en Weth. willen deze kwestie op een voor de gemeente zoo voordeelig mogelijke wijze oplossen en zijn daarom met dit voorstel gekomen. Wat de heer Michael wil, om het raadsbesluit ter goedkeuring aan Ged Staten op te zenden, gaat niet, dat is onmogelijk en waar de heer Oerlemans wees op de drie of vijf lokalen, dat is geheel en al in orde, daar is de 15 pCt. waarborg voor die het bestuur der Chr. School moet storten. Michael. Hoe komt de heer van Willigenburg er aan dat te zeggen. Waar staat dat geschreven dat als de inspecteur geen verklaring geeft, dan niet het besluit ter goedkeuring aan l Ged. Staten behoeft te worden opge zonden Dat men dan art. 72 maar eens even naleest. Daar staat het zoo niet in als de heer van den Willigen burg voorgeeft, dat artikel is niet duidelijk en voor tweeërlei uitleg vat baar. Doch dat het niet ter goedkeuring aan Ged Staten moet worden opge zonden staat er absoluut niet in te lezen. De heer Oerlemans merkt op da' dan elk gevoel van billijkheid uit het oog wordt weggenomen. Ook kan hi niet begrijpen waarom men nu al ineens een school moet hebben met 5 lokalen terwijl er maar 3 noodig zijn. De heer Kerst wenscht naar aanle ding van hetgeen door den heer Oer- lemans is gezegd, enkele woorden in het midden brengen. Hij geeft toe dat de besluiten zijn genomen als door de heeren Oerlemans en Michael zijn genoemd, maar wie zal zeggen door welke zaken verschillende leden toen zijn beinvloed geweest en waar ze nu heel anders over zullen denken. Het besluit, waar de inspecteur en het bestuur der Chr. School geen ge noegen mede namen, is met een heel kleine meerderheid genomen, Wat de lijst der cijfers betreft, daar zou hij heel wat over kunnen zeggen. Reeds viermaal heeft men de menschen laten teekenen en daarbij heeft men kunnen zien welke waarde men daar aan heeft te hechten, doch het bestuur der Chr. School heeft dat eens laten doen omdat het moest geschieden. Het bestuur had voor zich zelf zulks niet noodig om dat men overtuigd was dat christelijk onderwijs wordt verlangd. En nu dezuiniging. Volgens het voor stel van Burg. en Weth wordt er veel bezuinigd. Al zegt de heer Oerlemans dat de openbare school wel eenige verbetering zal moeten ondergaan, dan is dat alles nog een heel groote be zuiniging want deze verbetering zal evengoed aangebracht moeten worden als de openbare school er in blijft. Zeker zal, als de Chr. School er in komt, de boel wat opgeknapt moeten worden, maar men zal de grenzen der noodzakelijkheid niet overschrijden. Moet de gemeente een nieuwe school gaan bouwen, dan zullen die kosten meer dan een ton bedragen dus 25 jaar lang zal dat de gemeente dan een vijfduizend gulden gaan kosten. De heer Michael meent dat punt twee van de agenda daarop niet mag voorkomen wijl het vorig raadsbesluit nog niet door Burg. en Weth. is uit gevoerd, Hij zou eerst het vorig raads besluit willen zien uitgevoerd. De heer Middelkoop kan er zich ook niet mee vereenigen dat het besluit niet aan Ged. Staten ter goedkeuring is opgezonden. De heer Verheijden zegt dat de in specteur in zijn schrijven niets heef gezegd waarop het Dag. Bestuur heeft kunnen voortwerken, want er is door hem geen ja of geen neen gezegd in zijn schrijven. De inspecteur onthoudt zich gewoon van een antwoord te geven. De heer Michsël begrijpt niet op welken grond men zich bij de ui - spraak van dien inspecteur dadelijk heeft neer te leggen. Z.i. kan en mag het niet gebeuren dat de raadsbesluiten niet door Burg. en Weth. worden uit gevoerd en niet aan Ged. Staten worden opgezonden. De heer Oerlemans wijst nog op het feit van de waarborgsom. Hij vraagt ook nog of het geval dat 61 ouders van schoolgaande kinderen om instand- ïouding van de school, niet iets te jeteekenen heeft. De heer Middelkoop geeft toe dat de wet spreekt van een waarborgsom, doch feitelijk is het niet anders dan een soort obligatie-leening tegen een rente van 4 7«. Als de waarborgsom uit eigen zak was gekomen zou dat ets anders zijn. De heer Kerst merkt op dat de waarborgsom ook een vrijwillige bij drage is. Alleen krijgt men daarvan rente, wat z.i niet meer dan billijk is. Dat bedrag verliest men als men niet aan de voorgeschreven wettelijke ver Dlichtingen voldoet. Men kan dus be 'rijpen dat door een bestuur beslist zorg wordt gedragen dat aan alles wordt voldaan, De heer Oerlemans zou thans niet meer hebben willen geven dan 3 school lokalen Na een jaar of twee zou men lebben kunnen zien of er nog twee lijgebouwd zouden moeten worden. De heer Michael wil niet veel meer deze kwestie zeggen. Alleen over wenscht hij nog op te merken det als de inspectie van het L. O. alles te zeggen heeft de leden van de raad wel achter de groene tafel achterwege kunnen blijven en dat kan de bedoe ling van de wetgever nooit zijn geweest. De wet, dat geeft hij gaarne toe, is voor verschillenden uitleg vatbaar, maar niemand kan er in lezen dat het raads besluit niet ter goedkeuring aan Ged. Staten moet moet worden opgezonden. Een ondergeschikt ambtenaaar als de inspecteur^ kan toch geen uitspraak doen. De Voorzitter zal het voorstel in omvraag brengen. De heer Michael zegt dat hier geen stemming behoeft plaats te hebben aangezien er al een raadsbesluit is. Dat alleen ter goedkeuring aan Ged Staten opzenden is voldoende. De heer Middelkoop stelt voor dit punt van de agenda voorloopig aan te houden en intusschen een onder zoek in te stellen of het besluit van den raad niet aan het oordeel van Ged Staten had moeten onderworpen zijn geworden. Hij voor zich zou zeggen dat dit zeker moet, wijl het nooit in de bedoeling kan liggen dat een on dergeschikt ambtenaar eenige uitspraak kan doen. De heer Michael zegCdat er nog een geval is waarop de zaak zou kun nen stranden en dat is dat in de sta tuten staat dat de school is voor de gemeenten Capelle en Vrijhoeve-Capelle en die bestaan niet meer. Hij weet niet toe het met de statuten van de school vereeniging staat, maar durft in over weging geven daar toch in te voorzien. De heer Kerst dankt voor dit advies doch geeft in overweging geen spijkers op laag water te gaan Zoeken. De heeren Verheijden en Oerlemans oudersteunen het voorstel van den heer Middelkoop om dit punt voorloopig aan te houden en in dien tusschentijd te informeeren of het ter goedkeuring aan Ged. Staten moet worden aangebo den De heer Verheyden wijst er nogmaals op dat door den inspecteur in zijn schrijven niets wordt gezegd en hij een slag om zijn arm houdt. Het voorstel van den heer Middel koop in rondvraag gebracht, wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren Verhoeven, Michael, Middelkoop, Verheyden, Oer "emans, Rijken en Moonen. Tegen de heeren van Willigenburg, van der Hoeven, Kerst en Zwart. 3. Vaststelling van verordeningen, regelende de heffing en invordering van opcenten op de hoofdsom der belasting in de gemeente Sprang Capelle. De Voorzitter zegt dat in Sprang altijd van 50—90 opcenten zijn geheven en dat de opbrengst ongeveer f 1000 bedroeg. In Capelle werden 80 opcenten geheven en was de opbrengst f 2000 en in Vrijh. Capeile werden geheven van 50—80 opcenten en was de opbrengst ongeveer f1000. Burg. en Weth. stellen voor voor de gemeente Sprang—Capelle van 50-80 opcenten te heffen en de huurwaarde dan te stellen op f245. In Sprang was dit f 205 en in Vrijh. Capelle f 162 50. In Capelle werden 50 opcenten geheven op alles. Middelkoop. Hoeveel denkt men zoo binnen te krijgen. Voorzitter, f 5000. De heer Verheyden vindt het onge lukkige menschen die tegenwoordig in een groot huis moeten wonen. Middelkoop. Wanneer moet dat zijn j vastgesteld. Voorzitter. De Inspecteur heeft er al om komen vragen. De heer Middelkoop voelt er niets voor om deze belastingen zoo maar klakkeloos te verhoogen, want zoo komt er telkens wat bij, wat voorheen, niet heeft bestaan. Beter zou hij het vinden den Hoofd Omslag te verhoogen, die werkt progressief en daar wordt j meer rekening mee gehouden. De heer Verheijden voelt daar ook veel voor. De middenstanders zitten hier over het geheel genomen in de grootste panden en moeten dus weer het meest betalen. De heer Middelkoop meent dat men, als de H. O. wordt verhoogd en deze belasting veel lager blijft, beter naar behoeften kan heffen. De heer Rijken is het met den vorigen spr. geheel eens. Het gebeurt veel dat onvermogende menschen een huis moeten bewonen dat ze hebben gekregen bij een erfenis en dan zouden die menschen daarvoor veel moeten gaan betalen. Dat acht hij niet reëel. Verheijden. Men zal hier menschen treffen, waar het absoluut niet van pas komt, dat weten we hier wel. Verhoeven. Niemand is verplicht in een groot huis te gaan wonen. Die groot doet, moet maar opbrengen. De heer Verheijden stelt voor om het op 50 cent te houden. Dit voorstel in omvraag gebracht, wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Voor het voorstel stemden de heeren Michael, Middelkoop, Verheijden en Rijken. Tegen stemden de heeren Verhoeven, Van Willigenburg, Van der Hoeven, Kerst, Oerlemans, Moonen en Zwart. De Voorzitter stelt voor thans eerst punt 5 te behandelen in geheime ver gadering, n.l. oninbaarverklaring van diverse posten plaatselijke belasting. Daartoe wordt besloten. Na ongeveer een uur wordt de openbare vergadering heropent en stelt de Voorzitter voor om punt 4, be handeling algemeene plaatselijke politie verordening voor de gemeente Sprang- Capelle, met het oog op het reeds vergevorderd uur, uit te stellen tot een volgende vergadering. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Bij de rondvraag zegt de heer Kerst er al eerder op te hebben willen aan dringen om de vergadering met gebed te openen en sluiten. Daar straks, toen de heer Verheijden den eed heeft af gelegd, dat door alle leden is gedaan, is erkend dat er een Opperwezen is, wiens hulp wij inroepen. Alle leden hebben de woorden dat God ons zal helpen uitgesproken. Nu komt het echter in het verder college niet meer voor en dat is niet logisch. Dat is geen voldoende eerbied bewij zen, want het Oppenwezen, waarvan wij en alles afhankelijk zijn, wordt zoodoende niet genoeg erkend en daarom zou hij gaarne zien dat de vergadering voortaan geopend wordt met gebed en gesloten met een dank gebed De heeren van Willigenburg en Zwart wenschen dit voorstel gaarne te steunen De heer Michael vraagt of het de bedoeling is dat er een gebed wordt uitgesproken ofwel dat daar een vaste formule van bestaat. Hij voor zich zou niet aan een publieke tafel zooals hier, waar iedereen aan kan neerzitten, willen bidden omdat dan het gebed kan worden bespot en daar acht hij het Heilig Geloof te hoog voor. De heer Kerst wijst er op dat in alle Christelijke kringen de vergadering met gebed wordt geopend. Ook bij de Katholieken wordt zulks al zeer veel gedaan. Hij kan niet begrijpen wat er tegen kan zijn om de hulp van den Almachtigen God af te smeeken Die er tegen is of niet wenscht te bidden dat die een oogenblik eerbied betoont. De heer Michael acht het verkeerd als een gebed wordt opgedrongen. Bidden moet men doen uit vrijen wil. Wil men het doen en er even voor gaan zitten, dat moet ieder voor zich zelf weten, maar opdringen moet men zoo iets nooit doen Laat de leden die niet wenschen de bidden de noodige stilte en eerbied in acht nemen terwijl de overigen bidden, dan is men er ook. Verheijden. De Tweede Kamer wordt die ook met gebed geopend. De heer Rijken meent dat men daar niets mee te maken heeft Als er hier leden zijn die er wat voor voelen om voor de vergadering te bidden, dat ze dan een vijf minuten eerder komen en dat in een afzonderlijke kamer doen. Spr. wil gaarne steeds voor zijne Gods dienstige gevoelens uitkomen, maar hij voelt er niets voor om in een openbaar lokaal te bidden omdat dit aanleiding kan geven dat met Gods woord wordt gespot. Voor schijnheiligheid laat hij zich niet gebruiken De heer van Willigenburg zegt in deze met den vorigen spreker van gevoelen te verschillen. Als het gezag van God komt en op de raad is afge daald dan moet men den Gezaggever ook erkennen Niet voor het volk bidt men, maar men vraagt God den Almachtige steun bij zijn werk Middelkoop. Dat is geen gebed maar een fgrmule. De heer Michael zegt dat men hier achter de groene tafel alleen voor de belangen van de gemeente zit. De heer van Willigenburg wil daar niet op ingaan maar wijst er op dat de liberale regeering het steeds heeft toegelaten en nooit daartegen eenig bezwaar heeft gemaakt. Tot in 1879

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5