Land- en Tuinbouw Binnenland. Rechtzaken. Reclame. nieuws uit fieusderi. Ingezonden Stukken, is in de Tweede Kamer de vergadering steeds met gebed geopend en in Am sterdam is dit pas sinds eenige jaren, nadat de Communisten daarop sterk hebben aangedrongen, afgeschaft. Het lijkt den heer Oerlemans moeilijk om thans hierovér verder te spreken omdat men het formule nog niet voor zich heeft liggen. De heer Kerst zegt dat ze in talrijke gemeenten zijn. Een besluit kan z.i. nu wel worden genomen. De heer Verheyden is voor gebed, maar wenscht niet dat dit een aanflui ting wordt. De heer Rijken kan zich er absoluut niet mee vereenigen. Hij heeft eens gezien dat een vergadering bij Treffers ook met gebed werd geopend toen door Verhagen een lezing werd gehou den. Met de speelkaarten in de handen werd het gebed uitgesproken, onder het praten van weer eenige andere personen. Men kan bij spreker praten zo«veel men wii, maar hij blijft zeggen dat het hier niet thuis hoort. HDe heer Zwart merkt op dat het hier geen koffiehuis is. De heer Oerlemans kan niet begrij pen "waarom men in Sprang, waar 4 A.R. Ëzitting hadden, nooit een dergelijk besluit heeft genomen. Ook in den Bijbel staat geschreven dat Jezus de Farizeeërs verweet om binnen te komen bidden, doch niet op de hoeken der straten zulks te doen. De heer Van Willigenburg zegt dat de Farizeeërs op de hoeken der straten stonden te bidden omdat zij, naar ze zeiden, zoo vroom waren. Men wil hier niet bidden om vroom te doen, maar omdat men voelt dat het zijn plicht is. Waarom in Sprang nooit een dergelijk besluit is gekomen, komt omdat men de gemoedelijkheid welke de raadsvergaderingen van Sprang kenmerkte, niet wenschte te verstoren, maar vooral omdat men wist dat men geen meerderheid met vier kon ver krijgen. De heer Michael noemt het een politieke doordrijverij. Het voorstel in omvraag gebracht, wordt verworpen met 6 tegen 5 stem men. Voor stemden de heeren Verhoeven, Van Willigenburg, Van der Hoeven, Kerst en Zwart. Tegen stemden de heeren Middel koop, Michael, Verheiden, Oerlemans, Rijken en Moonen. Daarna wordt de vergadering ge sloten. Wat iedere maaad te dosn geef'. (2e helft October.) Nadruk vs?bódes. Terwijl we dit schrijven een paar dagen vóór medio October is men in de streek mijner woonplaats nog druk aan 't aardappelrooien 2 3 weken later dan anders. Het beschot, dat men niet boven het middelmatige verwachtte, valt zeer mee. Al zal er dus niet die overvloed zijn als verleden jaar, mensch en vee zullen ruimschoots kunnen worden gevoed. Hei eerst ko men de aardappels in aanmerking behalve voor de menschen als voe der voor varkens. Zij kunnen gekookt of gestoomd, het hoofdbestanddeel van het rantsoen vormen, Daarnaast dient gezorgd te worden voor eiwit (karne melk, wei, ondermelk vleeschmeel), inzonderheid voor jonge varkens en vleeschvarkens. Voor jonge, groeiende of drachtige dieren voege men nog wat phospherzure voederkalk toe. Nog veel is er de laatste 14 dagen gegroeid: spurrie, knolgroen, voederbieten, De laatste vertoonen dit jaar overal, even ais de suikerbieten, een groot aantal .schieters", die op sommige velden in massa boven de andere uitstekenhet percentage wordt op wel 7 i 8 pCt. hier en daar zelfs op 10 pCt geschat. De suikerfabrieken willen deze niet aannemen, omdat zij moeielijk te ver werken zijn, en de verbouwer wil niet te graag de schalijden, 't Onder zoek deed zien, dat het suikergehalte dezer zaadbieten niet veel minder is dan dat der andere de bieten zijn echter niet zoo zwaar. Deze .schieters" mee in te kuilen, is niet aan te bevelen. Over bietenvoedering speken we later. Thans willen we slechts opmerken, dat er tegen het voederen van heele bieten geen over wegende bezwaren bestaan; dat de kwaliteit van het spek van varkens, die gemest worden met bieten niet veel minder is dan bij mesting met graanwel is in 't algemeen 't slachtver- liesgrooter. Gaan we zoo inkuilen, dan zij men er op bedacht, in den voedertijd de waterrijkste het eerst, de watearmste het laatst te zullen opvoeren de eerste bederven toch het eerst. Daar zijn bietenbouwers, die hiermee reeds rekening houden, door twee soorten of variëteiten te verbouwen: ook neemt men voeder- èn suiketbieten* De eigenlijke zaaitijd van rogge is voorbij tot half October: evenwel kan men nog heel goed na dezen winter rogge zaaien, als de vorst uitblijft, zelfs tot in Januari. Toch blijve men steeds gedachtig aan het oude boerenspreekwoord Zaai rogge in het stof en tarwe in het slijk Rogge op nat land gezaaid, mislukt dikwijls; kan men dus zaaien tusschen 5 en 15 October, dan late men dit niet na In den tuin Ook hier is de laatste weken nog veel gegroeid; boonen, kool andijvie Al mogen er niet veel poot- boonenzijn, omdatde eerste legselszijn mislukt, de boonenoogst is rijk genoeg, zoowel direct voor de keuken als voor de inmaak. De andijvie binde men bij droog weer op bij gunstig weer krijgt men in Jan. nog malsche gele harten. Worden de kooien geoogst, dan hange men ze op aan de stronk, op een koele, doch vorstvrije, droge plaats, in kelder of schuur Men neme ter bewaring de groote, vaste, onge- kneusde kooien. Af en toe nazien en de rotte plekjes wegsmijten. Ook kan en, als men er veel heeft, de kooien inkuilen, op een hooge, droge plaats in den tuin; de stronk moet boven de aarde uitsteken en wordt bij strenge vorst met ruigte ofstroo gedekt. Vóór het inkuilen neme men de grootste buiten bladeren weg. Het ooft moet nu, zoo dit nog niet is geschied, geplukt worden; niet schudden, en voorzichtig plukken, vooral als het kostbaar fruit is en of het lang be waard moet worden: niet in de mand gooien, of onvoorzichtig omstorten De pluktijd is er, als de vruchten, beginnen te druipen vallen), niet eer bij droog weer Hebt ge nog spinazie, leg dan bij vorst en scherpe wind wat doge bladeren, een licht dek er over ter beschutting. Pluk telkens de grootste bladeren af de kleine groeien dan nog, als het niet vrist zoo kunt gij ze den winter overhouden, in 't voorjaar begint de groei weer. Biocoli, een soort bloemkool, welke in April of Mei gezaaid en later in goeden grond ge plant is moet nu naar binnen worden gebracht en in een kouden bak onder glas worden geplaatst. Huismoeders, als gij hyacinthen op water in bloei wilt trekken, denk er dan aan, als deze maand ten eindé loopt. Ge kent de patent bloembollen glazen,welke daartoe dienen. Vul ze met zuiver regenwater, het onderste van den bol moet het water raken. Met een ijzerdraadje of koordje kan men den bol recht houden Zet glas met bol een week of vier op een donkere plaats, de bol krijgt dan krachtige wortels. Daarna brengt ge ze in ,t licht; het glas aanvullen, als het water ver dampt. In den afgeloopen week heeft te Breda een bijeenkomst plaats gehad van voorzitters en afgevaardigden der afdeelingen kleinbedrijf van de Kamers van Koophandel in Nederland, Vertegenwoordigd waren de volgende Kamers Amsterdam, Rotterdam, Vlaar- dingen, Hengelo, Dordrecht, Middel burg, Groningen, Breda, Tiel, Eindho ven, Terneuzen, Meppel, Hoorn, Til burg, Heerlen, 's Gravenhagen, Veen- dam, Leeuwarden, Waalwijk, Delft, en Meppel, Nijmegen, Zaandam, Alkmaar, Haarlem, 's-Hertogenbosch, en Utrecht. Het initiatief tot deze vergadering was genomen door den heerKropveld, die eene rede hield Na een rede van den heer Kropveld, ontspon zich een discussie, waaruit bleek, dat men algemeen de behoefte voelde om nu en dan eens met elkaar van gedachten te wisselen en dat bo vendien eenheid moest worden gebracht in de wijze van handelen door de verschillende afdeelingen kleinbedrijf met betrekking tot die zaken, waarvan kan worden gezegd, dat zij uitsluitend betrekking hadden op den midden stand. Ten slotte werd o.m. het volgende vastgesteld Om samenwerking en voorlichting van alle zijden te vergemakkelijken zal het noodig zijn dat een centraal bureau bestaat, waarheen belangrijke mede- deelingen kunnen worden gezonden en van waar uit, na behoorlijk overleg met een klein aantal vertegenwoordi gers, voorlichting en aanwijzigingen aan alle afdeelingen kunnen volgen. Bovenbedoeld centraal burean zal (behoudens goedkeuring van alle afdee lingen, die aan de genomen besluiten sanctie zullen hebben te geven omdat de afgevaardigden zich niet competent achtten namens hun afdeelingen bin dende beslissingen te nemen), bestaan uit de heeren Kropveld, 's Graven- hage v. d Tuuk, Groningen Meijring 's-HertogenboschFermie, Zaandam, die zich voorloopig met het secreta riaat heeft belast. Het Nederl. Weekblad voor Zui velbereiding en Veeteelt verneemt, dat het na 1 December niet meer mogelijk zal zijn, melanges af te leveren met een lager gehalte dan 15 procent na tuurboter. Dit houdt verband met een onderhandsche afspraak tusschen de directeuren der keuringsdiensten en de magarinefabrikanten. De eisch van 15 procent natuurboter kan niet hooger worden gesteld, daar zooals men weet de boterwet dit niet toelaat. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat de justitie na 1 December zal ingrijpen bij een lager natuurbotergehalte der melanges, dan 15 procent. In de Staatscourant is opgenomen 'n Koninkl. besluit, waarbij is bepaald dat wordt toegestaan, dat in bloemenbinderijen, tevens bloemen winkels, gedurende een jaar, te rekenen van 24 October a.s. af, arbeiders 10 uren per dag (55 uren per week) arbeid verrichten. in slagerijen gedurende een jaar, te rekenen van 24 October a s. af, mane- lijke arbeiders van 16 jaar of ouder 9 uren per dag (50 uren per week) arbeid verrichten. (Dit geld alleen voorslagerijen, verbonden met winkels, deel uitmakende van ondernemingen, in hoofdzaak op den verkoop in het klein ingericht) in stikstofbindingsfabrieken gedurende een jaar, te rekenen van 24 October a.s. af, manelijke arbeidersvan 15 jaar of ouder 10 uren per dag (55 uren per week) arbeid verrichten. Woensdag a s. treed dit besluit in werking Trots de malaise blijft ook dit jaar de stijging van het electriciteitver bruik aanhouden naar thans reeds is te voorzien zal het in 1923 aan verbruikers nuttig afgegeven aantal K. W. U. de 30 millioen overschrijden Het steeds toenemend aantal der aangesloten industrieën en andere groot-verbruikers mag als een bevre digend verschijnsel voor de gestadige onwikkeling van dit provinciaal be drijf worden aangemerkt in de afge loopen maanden gingen wederom vele kracht- en grootafnemers tot aansluiting bij de P. N, E. M. over. waaronder een suikerfabriek, vijf schoenfabrieken, twee zuivelfabrieken, twee textielfabrie ken,2 maalderij, en drie pompstations, zeven gestichten, een landbouwbedrijf, twee stations der Nederl. Spoorwegen enz Voorts werden nog een 7-tal gemeenten aangesloten, terwijl in vele andere reeds aangesloten gemeenten uitbreidingen van het plaatselijk net totstand kwamen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft tot de verschillende de partementen en andere rijksinstellingen een schrijven gericht, waarbij verplich tend wordt gesteld, gebruik te maken van de Algemeene Landsdrukkerij bij het betrekken vain drukwerk. Alleen bij hooge uitzondering mag daarvoor van andere drukkerijen gebruik worden gemaakt. Dit is gedaan in verband met het feit, dat de Landsdrukkerij tot heden steeds met groote verlies gewerkt heeft. Peerke Lawaai. Zoo heet een manneke uit Dassen, dat als genaamd F. v. T. opperman te Dassen terecht stond wegens mishan deling op D, van Pelt. Uit het getuigenverhoor bleek dat Peerke zijn tegenpartij zeer laf was aangevallen. De mishandelde stelde zich civiele partij met het oog op schadevergoeding. De eisch wegens mishandeling luidde: één maaad gevangenisstraf. Vervolgens had zich te verantwoor den A. v. O. te Dassen. Ook deze beklaagde had bovenbedoelden van Pelt ernstig mishandeld en diens jas stuk gesneden. De vechtpartij geschiedde tusschen Meeuwen en Dassen, Van Pelt eischte f 52 schadever goeding. De verdere behandeling der zaak werd voor nader onderzoek tot a.s. Maandag uitgesteld. Vriendelijk l C. P. uit Waalwijk was op 20 Aug. 1.1. dronken en bevond zich in een café toen hij daar zonder aanleiding J. Maas in 't gezicht sloeg. Wel vriendelijk Wegens mishandeling hoorde P, f 30 boete subs. 10 dagen hechtenis tegen zich eischen. De uitspraak was conform den eisch. Om af te leeren. W. A. P. 23 jaar, mandenmaker te Vlijmen is een lastig jongmenscb, dat veel misbruik maakt van sterken drank. Verleden jaar stond hij terecht wegens wederspanningheid, doch toen had hij er genadig af. Nu had bij zich voor eenselfde feit te verantwoorden en had een politieman mishandeld bovendien. Beklaagde staat ongunstig bekend hij bijt in de café's soms de glaasjes stuk. Hij kwam er nu niet zoo genadig af. Eisch en ulfspraak luidden 14 dageu gevs ageaisstraf. Teeken des tijds. G H J V was te Vught in dienst gekomen bij K. De patroon belastte V, met eenig werk dat deze echter niet wenschte te verrichten. De baas merkte toen den knecht op dat hij lui was. Beklaagde werd kwaad en ging zijn patroon te lijf en niet zuinig. Het ge volg was dat de knecht ruimen moest. Maar later bedacht K. zich en nam den heethoofdige maar weer in dienst, want deze is wel bekwaam voor zijn werk. Wegens mishandeling van z'n patroon werd beklaagde veroordeeld tot f 10 boete. Diefstal van fuiken. L D uit Werkendam stond in hooger beroep terecht terzake van diefstal van vischfuiken te Werkendam. Beklaagde ontkende. De eisch en uitspraak luidden be vestiging van het vonnis van het Kan tongerecht, waarbij beklaagde veroor deeld werd tot 6 weken gevangenisstraf Diefstal. L D te Werkendam stond terecht ter zake van diefstal van een horloge. Beklaagde ontkende en beweerde dat een ander het horloge in zijn jas zak had gestopt. Vanwege het O. M. werden 4 getui gen gehoord. De eisch luidde 3 maan den, de uitspraak 1 maand gevangenis straf. Een driftkop. L W v R schoenmaker te Loon op Zand kreeg op 3 Sept. het met een politieman aan den stok die om de orde en de rust te handhaven aan be klaagde het zingen op straat in 't nach telijk uur verbood. Beklaagde werd daar boos om en toonde dat door den politieman te schelden voor van alles en nog wat. Wegens beleediging van een ambte naar in functie werd beklaagde ver oordeeld tot f 15 boete terwijl het O. M. f 25 had geëischt. Geestelijke en lichamelijke kracht volgen na tijdelijk gebruik van Foster's Maagpillen. Dit geneesmiddel regelt de gal, bevordert de spijsvertering, ver schaft normale werking der ingewan den, en helpt del ever om gezond, voe dend bloed te vormen. Alle leden der familie kunnen dit welbekend huismid del veilig toepassen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65; in apotheken en drogistzaken. (Buiten verantwoordelijkheid der Red,) Geachte Redactie. In onze „Echo" van Woensdag jl. komen twee ingezonden stukken voor als antwoord op een schrijven van een zekeren X, hetwelk vorige week Zater dag is geplaatst. Hoewel ik niet met alle uitlatingen van X accoord kan gaan, ben ik het toch in hoofdzaak met hem eens. De kwestie is deze Er is hier een vakschool die vrijwel verwenscht wordt vanwege de zeer hooge kosten en het weinige nut dat deze school oplevert. Dat is een niet te loochenen feit, doch 't is nu eenmaal zoo, dus moeten er m i. middelen beraamd worden om verbetering te brengen in dezen toe stand. Een paar jaren geleden, toen men eenige machines aankocht om het machinale aan te leeren, dachten we dat de zaak in orde kwam, maar nu men dat systeem weer aan den dijk zet is er, voor de schoenfabrikanten vooral, reden te over óm in een „fransche" te schieten. Blijkbaar is het de bedoeling van X geweest zulks te uiten, doch deze had zijn woorden een beetje meer vorm kunnen geven. En dat mijnheer van der Waerden reageert is zeer begrijpelijk, doch een advertentie zou misschien evenveel nut hebben gesticht. De vakschool te Waalwijk heefteen geheel ander doel dan te Drunen en hier machinaal onderwijs geven in deze omstandigheden is lang niet zoo dwaas als mijnheer van der Waerden meent. Jongens van 13 jaar kunnen niet naar de Vakschool te Waalwijk, vooral niet als ze klompen-dragen, dus waar moeten die jongens blijven in dien ze hier niet terecht kunnen. In Waalwijk kweekt men in hoofd zaak leiders, terwijl hier de vakman moet worden gevormd, d.w.z. de grond slag moet worden gelegd. Over het tweede ingezonden stuk valt veel te zeggen, zeer veel, doch ik weet niet of de heer van der Geld ten deze voor andere reden vatbaar is. Ik kan mijnheer X volkomen gelijk geven dat hij z'n naam niet plaatst onder zijn schrijven, want dat wil er lang niet altijd in. U had ook veel beter kunnen doen door een pseudoniem te gebruiken, dan had u tenminste niet zoo'n vreemd figuur geslaan Uit Uwe woorden blijkt volkomen dat U het handwerk verdedigt omdat u het machinale niet kent en verder eeft u ook een verkeerde kijk op de dingen. Dacht U dat het handwerk, het machinale op peil moest houden. Laat ik U een voorbeeld stellen. Andere landen, waar het machinale reeds jaren eerder was ingevoerd dan in Holland, geraken toch niet bij ons achter, ofschoon we hier nog vlakj bij het handwerk staan. Holland geeft de toon immers niet aan met zijn nog honderden hand werkers. Stel het geval dat twee jongens van 13 jaar naar de vakschool gaan en dat de een drie jaar het handwerk aanleert en de andere drie jaar zich toelegt op de kennis van het machinale. Dan gaan ze samen op een betrek king uit en zoolang de Drunensche Vakschool bestaat zijn er al drie die handwerker zijn gebleven. We kunnen dus gerust zeggen dat de in ons voorbeeld genoemde jongens naar de schoenfabriek moeten. Weet U wat ze daar worden mijnheer van der Geld De handwerker moet haken en ringen, zwart maken en boodschappen doen, tenzij hij in het gelukkigste geval aan de snijplank komt. Hij die in 't machinale zich heeft bekwaamd, heeft veel kans op hetzelfde lot, doch de fabrikant geeft hem zeker de voorkeur als er een plaats open is aan de een of andere machine In Waalwijk aan de Vakschool moeten ze de leiders leeren hun vak op peil te houden, terwijl hier het doel verschillend is. De heer van der Waerden heeft zekere reden om zulks te betwisten en de heer van der Geld beoogt een doel, hetwelk hij alleen kan bereiken als eenieder zijn opinie om trent het handwerk deelt. S. Geachte Redactie. Mijn ingezonden stuk schijnt niet in den smaak te zijn gevallen der heeren v d. Waerden en v. d. Geld. Mijnheer v. d. Waerden moet ik, van zijn standpunt uit beschouwd, groot gelijk geven Maar mijnheer v. d Geld had gerust zijn naam kunnen weglaten, want nu is het alsof hij een autoriteit is op het gebied van de schoenmakerij, terwijl zijn oordeel ten deze voor velen mis schien weinig gewicht in de schaal legt. Ik weet zeer goed welke plannen de heer v. d. Geld koestert voor de toe komst, maar daarom mag hij toch niet direct voor eigenbelang uitkomen. U kan me wel honderd maal het recht ontzeggen om te schrijven wat ik schreef, maar daarom moet U niet denken dat de hoogste wijsheid slechts bij U berust en dat het nu afis omdat U daaronder J. C. L. van der Geld schrijft, dat is niet het geval. X. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U plaatsing van onderstaande in Uw veelgelezen blad. Door verschillende personen is reeds geschreven over het al of niet nuttige van het geven van onderwijs in de machinale schoeafabricage aan de Vak school te Drunen. Wijl dit geval grooten invloed kan uitoefenen op mijne levenspositie, zal misschien de gedachte zijn oostaan dat een der stukken, geteekend door X> van mijn hand was. Daarom verklaar ik dat het niet in mijne bedoeling ligt iets in deze te zeggen omdat iedere uitlating mijnerzijds, zeer natuurlijk wordt gequalificacrd als Prediken voor eigen Parochie, zooals dat nu al gebeurt door menschen die met de heels queastie niets uitstaande hebben. U mijnheer dc Redacteur dankend voor Uwe welwillendheid. Hoogachtend B. VISSERS, Lseraar Vakschool, Drunen. Hensders, 27 Oct. 1923. Woensdagavond gaf het gemengd Zangkoor „Crescendo" haar le winter- uitvoering voor dit seizoen. Een tiental nummers w.o. een dub- bel-kwartet werden op onberispelijke wijze gezongen, zooals dat gewoonte is onder de leiding van den WelEd. heer M. J. van Heijst. Werd door dit gedeelte van 't programma het gehoor gestreeld, het tweede gedeelte„Het Generaalsvrouwtje", blijspel door Henri 't Sas, werkte vooral op de lachspieren. Kortom geconstateerd kan worden, dat Crescendo in ieder op zicht heeft voldaan aan de hooge ver wachting en aan tal van lui in en buiten de stad een zeldzamen avond schonk, waartoe ook nog bijdroegen de heeren Kerkhof (piano) en Stassen (viool). Het programma gaf voor Don derdagavond een reprise van een en ander. Op de bijeenkomst van Dinsdag avond is door de R. K. Tooneelver- eeniging „Kunst en Vermaak" beslo ten met Kerslmis een uitvoering te geven.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 6