H. H. Winkeliers enz. „De Echo w hel Zuiden." 11 Ml a.s. 5t. jficotaas ft. JJeatperntan. 1IK0I Nieuws uit fieusden. Gemengd Nieuws Marktberichten. Laatste Berichten. Gemeenteraad. Advertentiën* Huls met Schuur Erf en Land Lena Korthout. Notaris Middelkoop veilen en verkoopen Gramaphoons en Pathéfoons Gramaphoon platen verder naar achteren is gelegen, gaat men het bietenloof ter plaatse al in kuilen. Gisterenavond ging het paard van voerman de H. uit Waspik, met een zware vracht achter zich, in de Kerk straat aan den haal. Niet zonder moeite slaagden de H. en zijn knecht er in, om het paard te bedaren en tot stilstand te krijgen. Alles liep zonder ongelukken af; alleen het paard had zich licht gekwetst en de wagen had eenige averij bekomen. ALMKERK. De heer J, v. Leeuwen ouderling bij de Ned. Herv. gemeente heeft als zoodanig bedankt en is in diens plaats benoemd dhr, J. Prulssen. Voor de lichting '24 en voor alle ingeschrevenen bestaat in de maand Dec. a.s. gelegenheid om bij den her- keuringsraad onder bepaalde voorwaar den een geneeskundig onderzoek naar de geschiktheid voor den dienstplicht te ondergaan. In deze gemeente is op een paaT plaatsen mond- en klauwzeer onder het vee uitgebroken. Zondag a.s. hoopt voor de Ger. Kerk op te treden Ds. van Nes, zen- dellne onder de Joden te 's Have. Gisternacht heeft een strooper een schot gelost op den jachtopziener M. Teunissen Jr., te Walderveen, bij Barneveld. De dader, de 44 jarige A. B. J B., uit Arnhem, die reeds 10 jaar te Leeuwarden heeft gezeten, is gevankelijk naar Utrecht gebracht. De firma Wed. C„ in manufac turen aan de Nieuwe Rijn te Leiden, heeft bij de politie aldaar aangifte ge daan, dat haar procuratiehouder, N., zich schuldig heeft gemaakt aan ver duistering van f 16,000 loopende over eenige jaren. Op verzoek van de tastelijkheden een vrij emstigen om vang aangenomen. Een op het kantoor werkzaam zijnde typiste, die zich met het geval wilde bemoeien, werd zoo stevig aangepakt, dat haar blouse werd stukgescheurd, waarbij zij dermate aan haar arm werd verwond, dat dit lichaamsdeel later verbondert moest worden Inmiddels had een jeugdiger kantoormeisje de politie in kennis ge steld met hetgeen op dat oogenblik in het privé-kantoor geschiedde. Spoedig waren 5 agenten ter plaatse die de wat al te hardhandige bezoekers tot zelfs de ruiten in het privé- kantoor der Noord-Nederlandsche Bank- vereeniging hadden het moeten afleggen stevig geboeid, onder overgroote belangstelling van het publiek, naar het bureau in de Warmoesstraat over brachten. WAALWIJK, 9 Nov. '23. Eieren16—17 cent Varkens f 12—f 19. 's HERTOGENBOSCH, 7 Nov. '23. Op de markt van heden waren aan gevoerd 1707 stuks 89 kalveren 939 stuks hoornvee 635 biggen. 17 zeugen. 27 schapen-lammeren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f 300—f 450 p stuk. Kalfvaarzen van f 285—f 430 p stuk Magere ossen en koeien van f 185— f295 per stuk. Vette ossen en koeien le kwaliteit f0.60 per pond. 2e kw f 0.52'/2 P P- Pinken van f150—f220 per stuk. Zeugen van f 70—f 100 per stuk. Biggen van f 2.—f 2.25 per week Schapen van f 22—f 45 per stuk. Lammeren van f 20—f 32 per stuk. Aanvoer redelijk. Stugge handel. Eierveiling Amsterdam. Amsterdam, 8 Nov. '23. Kipeieren Hoogste prijs f 13 30. Middel prijs f 12.— Laagste prijs f8.—. Eendeieren f Koelhuiseieren i 8 75—f 9.— Kalkeieren f 7. Aanvoer 200.000 stuks. Handel flauw. Revolutie in Beieren. Uit München wordt heden gemeld dat generaal Ludendorf, von Kahr, Hittler in samenwerking met de gene raals van Lossow en Pocner den vroegere politie-president te München Leidsche politie is N. gisteren in Den j tot dictator zijn uitgeroepen. Haag gearresteerd. j BERLIJN. De toestand in Beieren is De nachtwaker Jansen op de buitengewoon ernstig. Het blijkt dat Heilige Landstichting bij Nijmegen de omwenteling gericht is tegen de heeft gisternacht in houtgewas een pak rijksregeering. Eene nieuwe Beiersche met effecten gevonden. Deze effecten regeering is gevormd, waarbij von zijn twee maanden geleden gestolen Kahr is benoemd tot Staats-president uit de pastorie van den rector van de van Beieren. Pocner als minister- stichting „De Goede Herder" te Velp president, Ludendorff als Minister van I Oorlog en Hittler als Minister van - In een villa in de gemeente Over-Buiten8iandsche Zaken. schie hebben, naar de Msb. meldt, j pe njeuwe regeering heeft zich zelf „vandalen op schrikbarende wijze a|g Rijksregeering geproclameerd en de i huisgehouden. Terwijl de familie J. RiiksregeeringteBerlijnevenalsdeRijks- de G. eenigen tijd afwezig was heb- 5 prJesidesnt Eb|rt afgezet verklaard. maakfom'ee" bezoTte Sn i BERLIJN, 9 No., De Rljks-presiden. de vrij algelegen woning. Zij hebben alle heell een «J^mi meubelstukken, zoowel groot als klein, i waarbi, volledrge volmacht wordt ver. totaal vernield; ziltingen werden open leend d<= Rllkswec' Mn «c"eraili j dolt de goudtransporten zljn ges,aak, nield, lampen totaal stuk geslagen. BERLIJN. Uit München wordt ge Dit was echter nog niet genoeg meld dat de nieuwe regeering den naar de meening der „heeren". Eene mjnister-president von Kniling en den groote hoeveelheid suiker, thee en minister van Binnenlandsche Zaken koffie, die zij in huis vonden, werd heeft doen arresteeren. door de geheele woning uitgestrooid. De belangrijkste openbare gebouwen Flesschen met boerenjongens werden zÖn door de nationale troepen van von in de piano uitgestort, zoodat deze Hittler bezet. absoluut onbruikbaar werd. Schilderijen BERLIJN. De toestemming inzake en famillieportretten besmeerden zij het optreden Ludendorff en Hittler is met boter en vet, zoodat er letterlijk afgedwongen aan von Kahr en Generaal niets gespaard werd. Om de kroon von Lossow, die de putschbeweging op het werk te zetten, sneden zij een kleinen hond den hals af en stopten het stervende dier onder de dekens. Toen de bewoners even over 10 uur thuis kwamen, waren de vandalen nog pas weg, want een speeldoos, die 10 min. achtereen kan spelen, tingelde nog vroolijke wijsjes. Naar schatting is voor ruim 5000 gulden ver nield. In een der vele wisselkantoren, welke het Damrak in Amsterdam telt, is het gistermiddag circa 12 uur tot eenformeele vechtpartij gekomen Twee als heer gekleede personen kwamen zich op het privé-kantoor van de Noord- Nederlandsche Bankvereeniging, Dam rak 11, beklagen over een, naar hun meening, minder goede afwikkeling van zaken. De „bankdirecteur" was juist bezig eenige rolletjes goudgeld te tellen, welke bezigheid den bezoe afwijzen. EETHEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 6 Nov. des nam ten kwart voor twee uur. Voorzitter Edelachtb heer Brune. Ongeveer 2 uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig alle leden. De Voorzitter zegt dat alle leden de notulen hebben thuis gekregen en vraagt of er leden zijn die daar eenige aan merking op hebben. De heer van Buuren zegt daar zelfs zeer vele aanmerkingen op te hebben, waarop de Voorzitter vraagt of daar voor dan maar niet een aparte verga dering voor zal worden gehouden. De heer van Buuren wijst op ver schillende zaken, waarvan wij niets kers blijkbaar een geschikt oogenblik verstaan. Wij begrijpen er uit dat de toescheen, tot handtastelijkheid over heer van Buuren wil zeggen dat de te gaan. In de verwarring dat nu notulen partijdig zijn opgemaakt. Hij volgde, schijnt een der bezoekers er j voor zich zou gaarne zien dat alles in geslaagd te zijn, een deel van het in de notulen wordt omschreven. Dat goudgeld in eigen zak te deponeeren, is niet alleen gemakkelijk maar ook later werd ten minste door de politie in zijn zak goudgeld gevonden, het welk afkomstig was van de tafel in het privé-kantoor der „bank". Maar nuttig. De Voorzitter zegt dat het onmogelijk is om alles wat hier wordt gesproken letterlijk in de notulen op te nemen vóór het zoo ver was, hadden de hand- Alleen de hoofdgedachten van den spreker worden in de notulen vastge legd en daarover heelt de heer van Buuren niet te klagen want wat hij telkens heeft gezegd, staat voldoende omschreven. De heer van Buuren meent dat het hier rechts tegen links of zwart tegen wit gaat en daarom zijn er te veel hoeken aan de notulen. Zoo nu en dan kan men zien wie voor of tegen heeft gestemd en dan weer niet. De Voorzitter licht "toe waarvoor dat wordt gedaan. Het gebeurt dat Ged Staten afschriften moeten hebben om te zien of aan voorschriften is voldaan en dan wordt dat alles nog breeder omschreven. Zoo komt er straks eene bespreking over de Alad en dan moet u buiten stemming blijven omdat u als aandeelhouder belang bij de zaak heeft en dan is het zeer goed dat in de notulen omschreven wordt dat u buiten stemming blijft. De heer van Buuren merkt verder op dat niet in de notulen vermeld staat dat hem door den Voorzitter eene be noeming is opgedrongen. Voorzitter. U kan u niet onttrekken aan het werk dat tot de taak van een raadslid behoort. Als u dat wil zal ik het reglement laten veranderen in dien geest dat de commissieleden niet door den Voorzitter worden aangewezen, maar door den raad worden benoemd nadat daarover is gestemd. van Buuren. Het is mij goed. Voorzitter, 't Is u allemaal goed, u geeft nergens om, maar maakt toch overal aanmerkingen op De heer van Buuren gaat nog op verschillende zaken van de notulen de aandacht vestigen. Hij zegt o.m. dat wat de heer Branderhorst omtrent de verordening op de hondenbelasting heeft gezegd, niet goed in de notulen is weergegeven. De heer Branderhorst ontkent dit en zegt dat alles daarin is opgenomen zooals hij heeft gezegd De heer Van Buuren zegt dat de heer Branderhorst dan van meening zal zijn veranderd en merkt verder op dat betreffende de schoolkwestie de notulen ook ver van duidelijk zijn. De Voorzitter heeft thans evenals dat vroeger in Genderen werd gedaan, de leden de notulen laten thuis bren gen. Daar is heel wat werk aan ver bonden en gaarne wil hij daarmee doorgaan, maar men moet niet vergen dat alles wat gesproken wordt letterlijk in de notulen wordt opgenomen. In de eerste plaats is zulks onmogelijk en op de tweede plaats zou dat zoo veel werk met zich brengen dat er niet aan te beginnen is en daarom wordt naar beste weten een greep gedaan naar de hoofdgedachten van wat is gezegd. Van Buuren. Ik stel er altijd prijs op om zoo volledig mogelijk later te kunnen zien wat de gedachten van iemand is geweest en daarom spijt het mij als er kantjes aan de notulen j komen, die moeten er af. Waar wrijving is moet die niet altijd worden wegge- j nomen want waar een goede wrijving is ontstaat eene nuttige warmte. Hierna worden de notulen met algemeene stemmen goedgekeurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Een schrijven van den heer C. Straver, houdende dankbetuiging voor de betoonde attentie bij gelegenheid van zijn 40 jarig ontvangerschap be- j wezen. Op een verzoek van de R K. Vroed vrouwenschool te Heerlen en de R. K. Leergangen om subsidie wordt op voorstel van Burg. en Weth afwijzend beschikt. Een schrijven van Oed. Staten, hou- dende de mededeeling dat het raads besluit om voortaan f 1,50 presentie geld aan de raadsleden te verleenen, is goedgekeurd. Vervolgens deelt de Voorzitter mede dat de collecte voor het Nationaal huldeblijk gemiddeld heeft opgebracht 4 a 5 ct. per inwoner. Dat is zoowat over geheel Noordbrabant het geval. In Drongelen is de opbrengst ook ongeveer 4 k 5 ct. per inwoner geweest. In Meeuwen echter 1013 ct. en in Genderen 13 14 cent. Er zijn maar drie gemeenten in ons land waar men daar boven is gegaan. Het hoogste bedrag is geweest 18—19 ct. De Voorzitter twijfelt er niet aan of de leden zullen deze mededeeling met trots hebben aanhoord. Schrijven van Mej. de Beste, onder wijzeres te Babiloniënbroek Adressante zegt reeds 25 jaar lang als onderwijzeres te zijn werkzaam geweest en vraagt nu in Andel te mogen blijven wonen. Zij wijst er op dat ze deze betrekking niet kan ver laten omdat ze haar ouden vader en moeder moet onderhouden. Zou de Raad niet op haar verzoek ingaan, dan is ze gedwongen van haar gezin te moeten wonen. Wordt in handen gesteld van Burg. en Weth. ter fine van advies Schrijven van A G. van Bruchem te Meeuwen, waarin hij er op wijst dat hij al meermalen heeft aangedron gen op aansluiting bij het G E. B. en alhoewel hij reeds van 't begin af zijn huis-installatie gereed heeft, is hij nog steeds niet aangesloten. Hij heeft zijn huisinstallatie laten gereed maken nadat hem op een lezing, gehouden door den burgemeester, is toegezegd dat hij ook kan aansluiten. De oud wethouder van Buuren heeft hem zelfs later nog gezegd dat hij beslist zou worden aangesloten. Willens en wetens heeft men hem dus kosten voor niets laten maken. Hij dringt echter nogmaals aan dat maatregelen zullen worden genomen dat hij alsnog kan aansluiten. Voorzitter. Ik stel voor ook dit schrijven in handen van Burg. en Wethouders te stellen. Ik zelf heb over deze deze kwestie met adressant meer malen gesproken en aan de P.N E.M. heb ik ook raad gevraagd wat de kosten zuilen zijn van de uitbreiding van het net die noodig moet worden gemaakt wil van Bruchen kunnen aansluiten. Ook is met hem al eens over garantie gesproken en gevraagd of hij wil garandeeren dat hij ieder jaar zoo en zooveel stroom zal afne men, doch daaromtrent is men tot geen resultaat gekomen. Aldus wordt besloten. Voorstel tot wijziging van de veror dening regelende de heffing van keur- loonen. Voortaan zal geen keurloon meer gevergd worden als een uit nood geslacht stuks vee is afgekeurd. Wordt het goedgekeurd, dan moet de helft van de kosten maar worden betaald. Wordt goedgevonden. 2. Voorstel van Burg. en Weth. om f 200 subsidie te verleenen aan de N.V. Alad. Voorzitter. Dit adres behoeft weinig toelichting. Over het geheel genomen wordt het ten zeerste gewaardeerd en op prijs gesteld. Alleen betreurt men het dat het tarief nog niet wat lager kan worden gesteld en dat de Pro vincie nog geen subsidie verleent. Als dat gebeurt, dan zullen de tarieven zeker iets worden verlaagd- De heer van Buuren wil als belang hebbende niet veel zeggen. Alleen wil hij er even op wijzen dat hij dezer dagen in aanraking kwam met den directeur van de 's Bossche paarden tram welke directie ook auto bussen heeft loopen en die zei dat men met 3 ct. per K.M. te rekenen er alleen kan komen. Hier wordt iets meer gerekend en dan kan men er goed komen, zei hij nog. Deze mededeeling is voor den heer van Beek eene verblijdende mededee ling, want iemand, geheel daartoe bevoegd, zegt dat hier de bedoelde maatschappij kan rendeeren en dan zou hij zeggen dat het verleenen van een subsidie niet noodig is. Als een maat schappij kan bestaan dan acht hij het met geld smijten als desondanks subsidie zou worden gegeven. De heer van Buuren wil er alleen nog even op wijzen dat deze bereke ning alleen geldig is voor een druk bevolkte streek. Weest nu tegen de a.s. Feest dagen verstandig en maakt alleen doeltreffende reclame. Gooit geen geld weg aan bil jetten, kaarten enz. die niet gelezen worden, maar adverteert in een blad dat wel gelezen wordt, dat algemeen gelezen wordt in de Langstraat, 't Land van Altena en Omgeving. Volgt het voorbeeld van zoovelen en ge zult als zij, succes hebben. Adverteert uitsluitend in Openbare Verkooping van 31565 onder Waspik. Op Dinsdagen 13 en 20 Nov. 1923 telkens des avonds om 6 uur bij inzet ten herberge van J BOEZER en bij toeslag ten herbergej van A v. d. BERN aan het Vaartje te Waspik, zal Notaris MIDDELKOOP te Capelle ten verzoeke van den Heer JAC. v. D. BROEK te Waspik in het openbaar Een huis met erf, schuur, paardenstal en bouwland ge legen te Waspik langs het Kanaaltje nabij het Midden huis Sectie D nrs. 1398, 1441 en 1415, geheel groot 39 aren 76 centiaren. Te aanvaarden na betaling der kooppenningen van den 17 Dec a. s. af. N B. Het goed zal tweeledig worden geveild a. Met schuur en paardenstal b. Zonder die gebouwen. Voor de vele^ blijken van be langstelling ondervonden bij mijn 25 jarig in dienst zijn bij de N. V. Stoomschoenfabriek v/h. /OS. GROENEN, betuig ik, in het bijzonder aan den Heer J Groenen en het personeel, mijn welgemeenden dank. Waalwijk, 8 Nov. 1923. 31564 te CAPELLE. bericht, dat de perceelen ingezet voor de erven E. WAGEMAKERS c.s. in bod staan als volgt: Onder Capelle: Koop Koop Koop Koop Koop op op op op op f 150. f 100. f 400, f1010. f 420, Onder Waspik: Koop 6 op f1250 Koop 7 op f1500 Koop 8 op f 1350. Onder Loonopzand Koop 9 2.33.40 H A. Schaarbosch en Mast in de Vonderakkers aan den Vaartschen Heikant op f 320. Onder Capelle Koop 10 op f 700, TOESLAG Donderdag 15 No vember a s. des avonds om 6 uur ten herberge van J. BOEZER a. h. Vaartje te Waspik. 31566 Gramaphoons. Platen. Wederom is onze étalage gereed voor het a.s, feest Voorradig een prachtcollectie in groote verscheidenheid aan concurreerende prijzen Ook zijn wij ditmaal in het bezit van een prachtige keur waaronder de nieuwste nummers. Geen grootere voorraad en keuze dezer artikelen zijn te vinden dan in den 31514 MUZIEKHANDEL C. JACOBS ZOON Besoijen A 305 b d Haven. Muziek-Albums, Paihéfoons. voor de 31524 WIJ LEVEREN U Stoelen, fauteuils, Wiegen, Kinderstoelen, en Werkmandjes, ^opwiegjes, ^opstoeltjes, ^opameublementjes, ^opwagentjes "Reis koffers, Slagers- en Huishoudelijk mandwerk Wegens tijdsomstandigheden EXTRA LAGE PRIJZEN. Eigen fabrikaat. Beleefd aanbevelend, Stationstraat, WAALWIJK M. van der Hammen Waalwijk. 30596 Heugden, 9 Nov. 1923 Gemiddeld droeg ieder inwoner dei- provincie voor liet Nat. huldeblijk bij ruim 5 cent. Waar liet gemiddelde hier nagenoeg 73/4 cent bedroeg, hebben de ingezetenen zich dus zeer goed gehouden. De Eerw. Zuster Jacobi, in het R. K. Liefdegesticht, mede belast met de verple ging van ouden van dagen hoopt 13 Novem ber haar 25-jarige professie te herdenken. -Zondag 11 Nov. brengt de R. K. Too- neelvereeniging uit Vlijmen een contra-be zoek aan haar zustervereenigiug „Kunst en Vermaak" in het Patronaatsgebouw, zoo dat de liefhebbers wederom kunnen profi- teeren. Op de scheepswerf werd de kiel gelegd voor twee Rijnschepen voor Holl. rekening, nietende 750 en 540 ton. Mej. S. Zonneveld is benoemd tot on derwijzeres in de nuttige handwerken aan de Openb. School te Heesbeen. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 10