blijkt toch dat er onbillijkheden zijn. Een groote winkelier kan zijn lampen laten branden, maar een kleinere kan het er niet afknijpen en die heeft toch ook gaarne 's avonds wat in het laadje Hier profiteeren dus de grootere omdat die minder uitgaven aan licht hebben De Voorzitter wijst er op dat Burg en Weth. alleen op de basis van een maximaal tarief tot 1 K W U. een con tract kunnen afsluiten. iüDe heer Timmermans kan er zich niet mee vereenigen die macht in handen van Burg. en Weth. te geven. Hij zou zulks liever aan den raad willen overlaten. De Voorzitter kan niet begrijpen waarom daar eenig bezwaar tegen kan bestaan. Het is altijd zoo geweest, alleen wordt een en ander nu duidelijker omschreven, terwijl het voor de be drijven, die daartoe aanvraag doen, ook veel gemakkelijker is omdat anders voor ieder geval de raad bijeen ge roepen moet worden. In het geval Sassen heeft de raad te beschikken. De heer Timmermans~blijftjbij zijn gevoelen. Een bezwaar dat de raad daarin heeft te beslissen kan^het nooit zijn, want een bedrijf dat zich komt vestigen, weet zulksJTang genoeg van te voren en heeft trouwens ook tijd van voorbereiding noodig. Het kan goed zijn dat Burg. en Weth. de macht daartoe nu in handen hebben, doch beter is het van den raad. Hij spreekt niet zoo omdat hij eenig wantrouwen in Burg en Weth. stelt, maar in het algemeen. De Voorzitter wil er nog even op wijzen dat wat hier beoogt wordt door Burg. en Weth., in groote plaatsen, waar men een directeur van het be drijf heeft, aan den directeur wordt overgelaten. In de meeste gevallen is aan den Directeur van het bedrijf de bevoegdheid om dergelijke contracten af te sluiten overgelaten. Waar de wethouders de vertrouwensmannen zijn van de raadsleden, kan hij niet be grijpen dat men niet op het voorstel van Burg. en Weth. kan ingaan. De heer Timmermans zegt dat hij absoluut geen wantrouwen in Burg. en Weth. heeft maar bij hem zit voor dat wat heden niet is morgen wel kan zijn en dan heeft de raad niets te zeggen. Dit alleen is zijn eenig be zwaar. Voorzitter. De Raad is ten allen tijde bevoegd om Burg. en Weth. ter ver antwoording te roepen. Timmermans. Het is beter te voor komen dan te genezen. De heer Tak meent dat men het bedrijf te veel aan banden legt wat niet ten voordeele daarvan is. Wat hier gevraagd wordt is al lang zoo geweest, in grootere plaatsen waar men voor het G. E. B. een directeur heeft. Wat daar aan den directeur is over gelaten wenscht men hier in handen te geven van Burg. en Weth. meer niet. Ook in grootere zaken gaat het zoo. De directeur kan tot op een zekere hoogte iets koopen, regelen of contrac teeren. Komt hij boven een bepaald bedrag, dan heeft hij de commissaris sen noodig en kan dus onmogelijk buiten zijn boekje gaan. Voor iedere aanvraag een vergade ring bijeenroepen gaat niet dat zal in de practijk blijken onmogelijk te zijn. Na nog eenige discussie en na over een te zijn gekomen dat voortaan bij loting zal worden gestemd, wordt het voorstel van Burg. en Weth. verwor pen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Segeren, Sassen, Jansen en Timmermans Voor het voorstel stemden de heeren Allard, Smolders en Tak Besloten wordt de verdere afhande ling van deze kwestie tot een volgende vergadering te verschuiven. 7. Vaststelling eener verordening voor de Veemarkt en aanstelling van een keurmeester. Van de vereeniging ter behartiging van Geertruidenbergs Belang is een schrijven ingekomen, waarin wordt ge zegd dat ze bezig zijn met het zetten van de eerste stappen voor de ver krijging van een veemarkt. De veree niging is echter niet in staat om daarvoor de noodige reclame te maken en vraagt of de gemeente nu deze kosten op zich willen nemen. De Voorzitter zou gaarne willen weten of een en ander kans van slagen heeft en een markt hier reden van bestaan heeft De heer Timmermans spreekt zich voor het instellen van een veemarkt uit. Waar een veemarkt is, daar is handel en vertier en de geheele om geving waar zoo'n markt wordt gehou den vaart er wel bij. Een markt kan hier in het oude Geertruidenberg, het centrum, kans van slagen hebben als de landbouwers van hier en de omgeving maar willen meewerken. Wordt de koe goed bij de hoorns gepakt, dan zal een markt hier alle reden van bestaan hebben. De Voorzitter zegt dat de heer Tim mermans zeer optimistisch is. Hij was aanvankelijk huiverig omdat hij had hooren zeggen dat reeds drie k vier maal tevergeefs is getracht om hier een veemarkt te krijgen Doch wellicht zijn er gunstiger invloeden gekomen. De heer Sassen beaamt wat door den heer Timmermans is gezegd. De reclame moet niet te hoog worden op gevoerd maar oordeelkundig worden gemaakt, dan heeft men er wat aan. Voorzitter. Eerst dient afgesproken te worden op w:lken dag de markt zal worden gehouden. Jansen Met de andere markt geijk houden. De heer Segeren vindt het jammer dat men daar niet wat eerder mee is gekomen. Men had daar reeds aan stonds, toen de naaste buur R'veer tot opheffing van de paardenmarkt besloot, mee moeten komen, want indien er hier een wordt gehouden, kan op veler steun worden gerekend. Zulks is hem door menschen die geregeld die mark ten bezoeken, toegezegd Nu echter, nu men na Gorcum en Zevenbergen komt, is het wat laat. Als het nog eenigszins kan zou hij Zaterdag over acht dagen een paardenmarkt houden. De Voorzitter geeft toe dat men er wat laat mee is gekomen om dit jaar nog flinke markten te kunnen krijgen. Zaterdag over 8 dagen reeds een markt houden gaat niet, omdat de aangren zende gemeenten 14 dagen tijd hebben om tegen dit besluit in beroep te komen. Segeren. Het is zoo jammer dat ze daar nu pas mee zijn gekomen, want als er bijna geen aanvoer is sterft zoo'n markt weer vanzelf uit. De Voorzitter acht het 't beste eerst in omvraag te brengen of een veemarkt in het leven zal worden geroepen Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. De heer Smolders zegt nu voor de vierde maal te hebben gestemd voor een veemarkt Hij hoopt dat men thans zal slagen. Echter blijft hij voor succes vreezen. Voorzitter. Wanneer zal men nu de veemarkt houden Eenmaal per week Sassen. Laat de heer Segeren als veespecialiteit daar eens over oordeelen. (Gelach). Segeren. Laat het publiek zich niet met de zaken bemoeien Eenmaal per week is veel te veel. Het is verder ook bijna niet doenlijk om nu zoo maar ineens over zoo'n verordening te oordeelen, want bij de ingekomen stukken heb ik er ook niets van gezien. Voorzitter. Dat komt omdat het ver zoek heden pas is binnengekomen Ik wist wel dat het zou komen en daarom heb ik het maar op de agenda geplaatst De heer Segeren kan het niet goed keuren dat men altijd ter elfder ure met dergelijke zaken komt aandragen, want naar zijne meening mag toch wel eenigen tijd van voorbereiding worden gegeven. Vervolgens wijst spr. er nog op dat men nu absoluut niet moet beginnen met eenmaal per week een markt te gaan houden aangezien de markten nu zoowat overal hebben opgehouden. Voorzitter. Eenmaal per maand is, zou ik zeggen, te weinig dan zou men telkens bekendheid daaraan moeten gaan geven De heer Segeren zou dan eenmaal per maand markt houden en daar zoo vlug mogelijk mee laten beginnen b.v Vrijdag over 14 dagen reeds en dan ook een paardenmarkt er bij houden. Later, als blijkt dat het goed gaat, kan nog altijd worden overgegaan om om de veertien dagen markt te houden. Men kan beter zoo beginnen ais zeggen: 't haalt om de 14 dagen niets uit en probeeren het daarom maar om de maand. De Voorzitter brengt in omvraag of eens per maand markt zal worden gehouden. Dit wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Timmer mans Jansen, Sassen, Smolders en Tak. Voor de heeren Mr. Allard en Segeren. Wordt besloten de markt om de 14 dagen te doen plaats hebben. De Voorzitter merkt op dat nu de reclame voor de markt gemaakt moet worden. Het best zal zijn biljetten te doen aanhangen en op de markten te verspreiden en in de couranten annon ces plaatsen en daarvoor een som van f 50 uittrekken. De heer Jansen kan zich daar goed mee vereenigen maar vreest dat men met f 50 niet veel zal kunnen doen, waarop wordt besloten daar f150 voor uit te trekken. Als keurmeester wordt aangesteld den heer van der Werff, veearts te Raamsdonksveer, die daar f 6per markt vergoeding voor krijgt. 8. Mededeeling Procesverbaal van kasopneming. Wordt voor kennisgeving aange nomen. 9. Ingekomen stukken. Verzoek van het Hoofdbestuur van de Hanze, houdende het verzo^Jc om over 1922 nog een subsidie te mogen ontvangen f550. Van dit bedrag gaat af f 150 voor het gebruik mogen maken van een schoollokaal en blijft daarom de subsidie f 400. Voor 1923 wordt f380 gevraagd en voor 1924 f385. De Voorzitter zegt niet te weten hoe de zaken hebben geloopen Het hoofd bestuur zegt over 1922 ook te hebben aangevraagd en hier beweert men niets te hebben ontvangen De heer Timmermans weet zeker dat bij de behandeling voor de be grooting geen aanvraag was ingeko men. De heer Tak merkt op dat daar tegenover de bewering van het hoofd bestuur staat dat ze wel een aanvraag heeft ingezonden. De heer Timmermans is het opge vallen dat voor 1924 juist zooveel subsidie wordt gevraagd als voor 1922. Opvallend is zulks omdat van eenige bezuiniging geeft sprake is en waar ieder mensch gedwongen is zich te bekrimpen moeten die leeraars dat ook maar doen. Opvallend is het hem verder dat waar hier een luttel aantal leerlingen zijn en aan de teekenschool zeker een 70, de subsidie bijna even hoog is. De heeren Schoenmakers en Rutgers moeten de jeugd in zuinigheid maar eens voorgaan. Voorzitter Maakt U er een voorstel van om over 1922 geen subsidie te geven of het bedrag te reduceeren. De heer Timmermans erkent gaarne dat het een nuttige instelling is en wil derhalve daarom zeker eenige sub sidie geven, maar er mag z. i. toch wel eens op worden gewezen dat de salarissen maar steeds omhoog zijn gegaan. De heer |ansen acht het bedrag dat wordt gevraagd eveneens te hoog. Alles gaat naar beneden en dan mag met het geven van subsidies daar ook wel rekening mee worden gehouden. De Voorzitter merkt op dat, wordt de subsidie van de gemeente minder, de Hanze dan ook vanzelf minder krijgt van Rijk en Provincie De heer Segeren zou over 1922 geen subsidie willen geven. De Voorzitter brengt dit in omvraag; het wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor het voorstel stemden de heeren Segeren, jansen en Timmermans. Tegen de heeren Allard, Sassen, Tak en Smolders. De Secretaris wijst er op dat reeds besloten is om de subsidie te verlee- nen doch op een voorstel van den heer Timmermans wordt subsidie alleen uitgekeerd indien daar schrif telijk om wordt gevraagd, De heer Tak zegt dat de salarissen hem ook wat hoog voorkomen, doch daaraan is weinig te doen omdat alles schriftelijk is geregeld. De heer Timmermans wil even op merken dat voor de teekenschool bijna evenveel subsidie wordt gegeven alhoewel daar heel wat meer krachten aan zijn verbonden. De Voorzitter wijst er op dat de teekenschool ook van de Godshuizen subsidie geniet. De heer Tak weet nog mede te deelen, dat het salaris ook veel afhangt van de bevoegdheden'van de leeraars. Na nog eenige discussie wordt op voorstel van den heer Tak besloten f 300 subsidie te verleenen. Op een verzoek van den Ned R K. Politiebond om subsidie wordt met op een na algemeene stemmen besloten afwijzend te beschikken. De heer Segeren was er voor met een kleinigheid dit goede doel te steunen Verzoek van de R K Reclasseerings- vereeniging te Breda om subsidie. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. Ze erkennen gaarne het goede en nuttige van deze vereeniging, maar meenen toch niet aan het verzoek te kunnen voldoen, aangezien in de gemeente zelf niet eens aan al e aan vragen, ook van nuttige kan worden voldaan. De heer Sassen zou in ieder geval, al was het maar met een bedrag van f 5, deze vereeniging willen steunen. Wordt met op een na algemeene stemmen, die van den heer Sassen na, afwijzend beschikt. Op een verzoek om subsidie van de R K. Vroedvrouwenschool te Heerlen en van de Hendrik Keyzer vereeniging wordt op voorstel van B. en W. af wijzend beschikt. Aangehouden verzoek van den heer De Kroon, administrateur van het G. E.B om zijn salaris te bepalen op f 500 Thans bedraagt dit f250 plus een jaarlijksche toelage van f 250. Deze regeling is zoo getroffen omdat bij de benoeming gevaar van annexatie be stond en dan zou een ambtenaar, die pas in dienst is, op een wachtgeld van f 500 zijn gesteld Thans is geen gevaar meer voor annexatie en daarom staat niets meer in den weg om aan het verzoek te voldoen. De heer jansen zegt aanvankelijk daartegen te zijn geweest, doch nu hij eenigen tijd geleden alles eens uiteen heefi hooren zetten, nu is hij er voor. De Voorzitter merkt op dat er voor de gemeente geen nadeelige gevolgen aan zijn verbonden, alleen moet wat meer in het pensioen worden bijbe taald. Vervolgens wijst hij er nog op dat dit nu ook voor de andere ambtenaren van het G.E.B. wordt gedaan. Aldus wordt besloten. Schrijven van den minister van Waterstaat houdende de mededeeling dat de palen van de P.N E.M staan in het algemeen belang en de gemeente derhalve moet toestaan dat deze zijn j geplaatst. Wel heeft ze recht op schade vergoeding. lansen. Is daar geen procedure over geweest Voorzitter. Voor zoover mij bekend, niet. Verzoek van de fa. Huysmans en Lankhuijzen, om haar nog goedkooper stroom te willen leveren. Adressante wijst er op dat ze f0 15 moet betalen doch dat dit voor haar bedrijf te veel is en ze zelf dan beter de kracht kan ontwikkelen. De Voorzitter wijst er op dat de firma een contract heeft waarin ze slechts 15 cent behoeft te betalen. Als men nu weet dat de gemeente zelf 13 cent moet betalen, dan kan men nagaan dat onmogelijk nog lager kan worden gegaan, wijl men anders toegeeft en dat kan en mag niet Wordt besloten afwijzend op het verzoek te beschikken. Adres van eenige menschen die de haven hebben uitgebaggerd. Deze menschen hebben aangenomen te zullen baggeren voor 60 ct de M3. Daarop is hun een voorschot gegeven van 55 ct. per M3 Adressanten komen nu om uitkeering van het resteerend bedrag De Voorzitter heeft de betrokken personen te zijnen kantore gehad om te hooren. Ook heeft hij de opzichter gehoord. De zaak is thans zooAdressanten zijn uitbetaald voor 3500 M3 k 55 ct en volgens de gemeente-opzichter is slechts 3134 M3 gebaggerd zoodat hen feitelijk te veel is uitbetaald. Als hun dat tegen 60 cent werd uitbetaald was dit f 1880 en ze hebben thans reeds f 1920 gekregen, dus te veel. Onrecht is de menschen dus niet aangedaan. De Voorzitter meent dat het werk de menschen is tegengevallen, dat ze van achteren af gezien het werk veel te goedkoop hebben aangenomen. De heer Jansen zegt zelf beëedigd scheepsmeter te zijn en durft daarom beweren dat, wil men de zaak zuiver hebben, schip voor schip moet zijn gemeten en dat is hier niet het geval en daarom heeft de gemeente niet het recht die menschen hun geld te ont houden. De Voorzitter weet dat eerst na een dag of tien is gemeten, maar juist daarom omdat het wat laat was ge worden, heeft de opzichter zeer royaal gemeten "en hij heeft geen reden om aan de cijfers van hem te twijfelen. De heer lansen wil absoluut niets afdingen op de werkzaamheden van den gemeenteopzichter maar wil op merken dat niet gemeten is schip voor schip en adressanten daarom in hun recht zijn. De heer Sassen zou adressanten gaarne tegemoet willen komen want met hard werken zijn ze nog niet boven de f 15 per week gekomen en dan moest van dit luttele bedrag nog af het aanschaffen van dure water laarzen. De Voorzitter wil ook eene tegemoet koming geven. De heer Smolders meent dat dit gelijk staat met het geven van een aalmoes waarvoor een fatsoenlijk werk man past Die menschen zijn zelf ko men vragen of ze dit werk voor dat geld mochten doen.' Voorzitter. Het verzoekschrift is niet voor inwilliging vatbaar omdat ze meer zijn uitbetaald als uitbetaald had be hoeven te worden, doch iets anders is wat door den heer Sassen in over weging is gegeven. De heer Sassen zegt dat zulks geen aalmoes geven is doch een kleine compensatie. Iedereen kan zich in zaken eens vergissen De heer Jansen acht den werkman even hoog als den Minister en zou daarom geen aalmoes willen geven, vooral nu ze werkelijk recht hebben op uitkeering. Hij zou hun nog 2'/2 cent per M3 willen uitbetalen. Na nog eenige discussie wordt be sloten alsnog f 78 35 uit te betalen met dien verstande dat pas tot uitbe taling kan worden overgegaan indien de arbeiders die aan het baggeren werkzaam zijn geweest, bewijs geven dat ze het met de verdeeling van dit bedrag eens zijn. Schoolgeld. De Voorzitter zegt dat de commissie hare werkzaamheden heeft verricht en rapport heeft uitgebracht. Thans is echter eene andere bepaling gekomen. Nu mag niet meer naar het geschatte, maar naar het werkelijk in komen worden gerekend Hij stelt voor nu eerst eens te zien wat in omliggende gemeenten wordt besloten. De heer Timmermans spijt het dat zoo lang met de behandeling van deze aangelegenheid is gewacht, anders had het laatste kwartaal van dit jaar reeds verlaagd kunnen zijn. Gaarne zou hij zien dat alsnog getracht wordLom eenige reductie te geven, want de schoolgelden zijn werkelijk veel te hoog. Vervolgens deelt de Voorzitter nog mede dat een van de onderwijzers der openbare, lagere school op wachtgeld zal moeten worden gesteld. In een volgende vergadering zal hierop nader worden teruggekomen. sgDoor veldwachter Lambrechts is met ingang'van 1 Januari als zoodanig om eervol ontslag gevraagd. Nog.kan hij mededeelen dat mende woonwagens kan verplaatsen. Bij dit werk heeft men de volle medewerking van den notaris. Schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin deze zegt dat| tot opheffing" van de„huur- commissie moet worden overgegaan. De heer Segeren komt daartegen op omdat hij als Voorzitter vanf deze commissie daarin niet is gehoord Voorzitter. Er is ook nog niets be sloten, anders had U al een brieLgehad. Wordt besloten tot opheffing over te gaan De Voorzitter merkt nog op dat er in de gemeente verschillende boomen staan die dood op ziek zijn. Hij stelt voor deze te rooien. De heer Segeren kan zich daarmede goed vereenigen, dochJgeeft$in~over- weging deze werkzaamheden te ver richten wanneer er straks weer werk- loozen zijn De Voorzitter zegt zulks toe. Verzoek van het bestuur der teeken school om gebruik te mogen maken van een verlicht en verwarmd school lokaal om daar 's avonds voor leer lingen van de teekenschool les in de Wiskunde in te kunnen geven Met algemeene stemmen wordt be sloten aan het verzoek te voldoen. De heer Jansen komt bij de rond vraag terug op hetgeen hij in een vorige vergadering heeft gezegd over de dubbele tariefmeters die; gebruikt worden voor gezinsverbruik. Het spijt hem dat hij ais jong lid van den raad daarop moet wijzen j omdat het geen onbillijkheid betreft die reeds jaren hangt. Op zijn zachtst uitgedrukt vindt hij het vreemd dat, nadat door hem in een vorige vergadering op het onbillijke was gewezen,«reeds den volgenden dag bij iemand deze meter uit het huis werd gehaald, terwijl bij andere per sonen deze meter is blijven staan. Waarom nu den een wel en den ander niet-een dergelijke meter. In het Gasthuis is ook een dergelijke meter geplaatst, doch daartegen kan geen bezwaar bestaan omdat hij het gasthuis beschouwt meer als een bedrijf waar menschen worden gerepa reerd. Echter, bij particulieren hoort een dergelijke meter niet thuis. De Voorzitter zegt dat niemand recht op een dubbele tariefmeter heeft. Het kan zoowel in het voor- als in het nadeel zijn van de gemeente. Voorts wijst hij er nog op dat er gemeenten zijn waar uitsluitend dergelijke meters zijn geplaatst, aangezien dit voor het bedrijf een voordeel kan zijn Hij zal de kwestie hier eens nader onderzoeken. Jansen. U kunt alles gerust onder zoeken. Destijds is hierover van den heer Konings een schrijven ingekomen, doch de man heeft nooit eenig ant woord ontvangen Vreemd is het toch zeker in hooge mate, dat daags na de vorige vergadering bij Reniers de meter is weggehaald, terwijl die bij Mr. Allard is blijven staan. Mij heeft ooit een zeer geloofwaardig vakman gezegd dat deze meters in het nadeel der gemeente zijn. Voorzitter. Als ze niet goed gebruikt worden, wel. Jansen. Juist, en wie zal dat contro leeren Bovendien, niemand mag mis bruik van een verordening maken. Voorzitter. Dat de meter bij Reniers is weggehaald komt omdat hij een dergelijke meter geëischt had en er valt niet te eischen. Bij Mr. Allard staat er al lang een dergelijke meter en dat zal wel zijn omdat dit door Burg. en Weth. is goedgekeurd. De heer Segeren meent dat die kwestie grootendeels is komen te ver vallen door het verzetten van den Spertijd. Voorzitter. Gedeeltelijk niet en ge deeltelijk wel. De heer Jansen zegt dat dit alles niets zegt. Er worden onbillijkheden begaan en daar moet op worden gewezen om te zien dat die worden opgeheven. Daarna wordt de vergaderin g ge sloten. „De Maandagmorgen" wordt aan huis bezorgd (in de kom der gemeente) bij diegenen, die zich voor 3 maanden abonneeren (vooruit betaling f 0 75 Losse nummers zijn 's Maandags 's morgens vanaf 8 uur aan ons buraeu verkrijgbaar a 5 cent De Administratie

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 2