Z 3 0 CENTS PER HALF POND .VOOR •STAMDEN OP HET BROOD VOOR BAKKEM EM BRADEM •SCHUIMT '.M DE PAN Buitenland. Binnenland. u moest hebben. Anderzijds is natuurlijk wederom niet te bewijzen, dat, ware het invoerverbod er niet geweest, een dergelijke aankoop in het binnenland niet zou hebben plaats gehad. Ook de verschillende gemeentebestu ren en de Ncderlandsche R. K. Leder- bewerkersbond, van welke ondergetee kende inlichtingen verkreeg, zijn een stemmig in hun verklaring, dat de werkloosheid als gevolg van de werking van het invoerverbod zeer beduidend is afgenomen, De in de Memorie van Toelichting ge geven cijfers hebben uiteraard slechts betrekkelijke waarde, aangezien zij ook de lederindustrie omvatten. Het was en is den ondergeteekende ook thans echter nog niet mogelijk, gegevens te verstrekken, welke uitsluitend de schoen nijverheid aangaan. Intusschen meent hij den leden, die de verstrekte gegevens niet voldoende achtten, enkele nadere sprekende cijfers niet te mogen onthouden. Zoo bedroeg in de gemeente Dongen het aantal werkloozen in de schoen en lederindustrie in de maanden Juli, Augustus, September en October van dit jaar resp 200, 150, 150 en 80. De omtrent de gemeente Loonopzand verkregen cijfers wijzen uit, dat daar het aantal werkloozen in die takken van nijverheid begin Juli 225 bedroeg. Liep dit aantal in de maanden Augus tus en September nog eenigszins op. sinds October is ook hier een belang rijke verbetering ingetreden, zoodat in de derde week van October het aantal tot 155. in de vierde week dier maand tot 125 was teruggebracht. Voor wat de gemeente Veldhoven betreft, toont het verloop een nog duidelijker beeld Het aantal weikloo- kan de ondergeteekende niet toegeven. Het is den ondergeteekenden bekend, dat nog steeds groote aanbiedingen van buitenlandsch schoenwerk plaats vinden tegen prijzen, waartegen door de binnenlandsche industrie niet valt te concurreeren. Het is duidelijk, dat dit aanbod tegen lager prijs in den groothandel niet tot gevolg behoeft te hebben een evenwijdige daling in den kleinhandelsprijs. De groothandelaar laat zijn prijzen niet verder zakken dan de binnenlandsche concurrentie nood zakelijk maakt. Voor Duitschland zal het boven aangegeven verschijnsel wel hoofdzakelijk verband houden met de groote vraag daar te lande naar devie zen met constante waarde. Het laat zich overigens niet aanzien, dat deze vraag binnenkort in omvang zal ver minderen. Van eenigen repressaillemaatregel ten gevolge van de invoerbeperking is den ondergeteekende mets bekend. Naar hij met stelligheid meent te weten, deed zich .ook ten aanzien van Tsjecho— Slowakije op dat punt niet de minste moeilijkheid voor en er bestaat naar zijn meening geen aanleiding, te ver wachten dat zulks in de toekomst het geval zal zijn. Daargelaten de vraag of protectie in het algemeen een belemmering vormt voor den wereldvrede, meent de on dergeteekende er op te moeten wijzen dat de invoerbeperking, waarvan hier sprake is, niet als een zuiver protectio nistische maatregel kan worden be schouwd. 6. De motieven, aangevoerd door de leden, die verklaarden aan het wets voorstel gaarne hun stem te zullen geven, worden door den ondergetee kende ten volle onderschreven. Ook cijfers geveven. Bedoelde cijfers wer den deels uit de officieele statistieken verzameld, deels bepaaldelijk wat de werkloosheid betreft door enkele gemeentebesturen verstrekt. De hieronder volgende cijfers be treffende het aantal verleende vergun ningen voor invoer en het bedrag daarvan, naar de verschillende landen gesplitst, werden ontleend aan opga ven verkregen van het onder het De partement van Arbeid, Handel en Nij verheid ressorteerende Schoenenkan toor. Van 1 juli tot 1 November 1923 werden in totaal verleend 1874 ver gunningen ter waarde van f 1 594.938 54. Gesplitst naar de verschillende landen van oorsprong van het in te voeren, schoenwerk, laat dit bedrag zich als volgt verdeelen Duitschland f 752,160,47 Engeland Oostenrijk Zwitserland Frankrijk België Vereenigde Staten van Amerika Tsjecho-Slowakije Italië Andere landen 408 235,48 83.823,50 175.053 73 39,503,58 80,675,22 12,937,53 41 672,96 29,- 847 07 Het verzoek om opgave van verkoop prijzen is niet duidelijk, aangezien daar bij -niet wordt aangegeven van welke verkoopprijzen cijfers worden verlangd. 8 Omtrent het tijdstip, waarop de invoer zonder schade voor de in dustrie weder geheel vrij kan worden toegelaten, valt thans uiteraard nog niets met zekerheid te zeggen, De ondergeteekende is van oordeel, dat een verlenging van den termijn met 6 maanden beslist noodzakelijk is. Daarbij komt, dat het weinig practisch zou uit landen, welker schoenwerk aan de Nederlandsche industrie onevenredige schade doet, dan aan den import uit andere landen, ten aanzien van welke dit alsregel niethetgeval is, spreekt van. zelf. Zulks heeft evenwel met een bevoor. rechting van het eene land boven het andere niets te maken. De bepaling, dat ter verkrijging van vergunning tot invoer van schoenwerk een viervoudige aankoop in het binnenland moet plaats vinden, geldt slechts ten aanzien van den import van schoenen, waarvan het bovenstuk geheel of grootendeels uit leder bestaat. De in het Voorloopig Verslag bedoeide winkelier zal van deze bepaling niet licht moeilijkheden ondervinden, aangezien de invoer van luxe schoeisel gewoonlijk op een bij zondere vergunning als bovengenoemd wordt toegestaan, waarbij de eisch van aankoop in het binnenland niet wordt gesteld. Naar den ondergeteekende bekend is, heeft de Minister van Arbeid? Han del en Nijverheid reeds naar aanleiding van een desbetreffende klacht de toe zegging gedaan, zoo noodig te zullen overwegen, om, indien de coöperaties bij het koopen van schoenen hier te lande moeilijkheden mochten onder vinden, deze in de gelegenheid te stel len het benoodigde schoenwerk uit het buitenland te betrekken. FLESKENS. Nu het kabinet S reeseman Is afgetreden is de vorming wan een kabinet in Duitschland opgedragen aan Dr. Albert, die et echter geen kan vormen, België heeft weer nieuws sancties digen Minister van Buitenlandsche Za ken, Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek. Bij de eerste stemming in de Kamer voor deze benoeming werden op Jhr. Beelaerts 39 stemmen uitgebracht, op Jhr. van Karnebeek 31 stemmen, op Mr. van Strijen 10 stemmen en op Mr. Schaap 8 stemmen. Daar geen der candidaten de volstrekte meerderheid had verkregen (er waren in het geheeel 88 stemmen uitgebracht) moest her stemming plaats hebben. Bij de tweede stemming verkreeg Jhr Beelaerts 44 stemmen terwijl Jhr. v. Karnebeek er 42 op zich vereenigdeDe heèr van Karnebeek was dus wel een ernstig mededinger van den heer Beelaerts. Bij Kon besl. van 13 Maart 1909 werd jhr Beelaerts benoemd tot mini ster resident met den persoonlijken titel van buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister te Peking. Deze diplomatieke post heeft hij bekleed tot 7 Januari 19l9, toen hij werd terug geroepen en ter beschikking gesteld. Bij Kon besluit van 22 Juli 1919 werd hij in actieven dienst hersteld en werd hem de functie opgedragen van chef van de afdeeling diplomatieke zaken van het departement van Buitenlandsche Zaken, dus is een trouw medewerker van minister van Karnebeek. De heer Beelaerts van Blokland is ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw en is bovendien begiftigd met tal van buitenlandsche ordeteeke- nen. De Maasbode schrijft Nader vernemen wij, dat er inder daad door de A -R Kamerfractie aan de R. k. Kamerclub een drietal voor waarden zijn gesteld voor de samen werking. Deze eischen waren echter, naar men -- zen bedroeg daar in den aanvang van de maanden Augustus, September, October en November van dit jaar achtereenvolgens 256 175, 114 en 75. De hiergenoemde cijfers betreffen uit sluitend de schoenindustrie. 4. Hoe het verloop der schoen- prijzen zal zijn, nadat de in het land aanwezige voorraden ingevoerd schoen werk zullen zijn uitgeput, althans op redelijk peil zullen zijn teruggebracht, vermag de ondergeteekende uit den aard der zaak niet te voorspellen Hij heeft evenwel geen aanleiding, te ver wachten, dat alsdan eenige prijsstijging van beteekenis zal volgen. De moge lijkheid, het invoerverbod in te trekken zal trouwens van voldoende preventieve werking zijn. Van een sinds kort ingetreden stijging van de prijzen is den ondergeteekende niets bekend. Wel zijn de prijzen van verschillende volksartikelen, naar de ondergeteekende vernomen heeft, in de laatste 14 dagen nog eenigermate terug- geloopen. De strekking van het betoog van de leden, die een beroep deden op een verlaging van de prijzen van het inge voerde schoenwerk, ontgaat den on dergeteekende. Mocht een dergelijke verlaging hebben plaats gehad, dan bewijst zulks slechts, dat de concur rentie uit landen met lage valuta nog geenszins tot staan is gekomen. Ten aanzien van de prijzen van het binnen landsche produkt valt daaruit z.i. geen argument te putten. 5. Dat de valutaconcurrentie reeds zooveel in beteekenis zou zijn afgeno men, dat daardoor bestendiging van den maatregel overbodig zou zijn geworden, naar zijn meening is het volkomen begrijpelijk, dat een aigeheele opleving van de kwijnende schoenindustrie zich binnen een tijdsbestek van 6 maanden bezwaarlijk kan voltrekken. De voor raden, welke zich in de maanden vóór het invoerverbod hier te lande hebben opgehoopt, vormden daartoe ten eenen- male een beletsel. Niettemin is de toe stand in de schoennijverheid reeds thans belangrijk verbeterd en de ondergetee kende acht het zelfs niet uitgesloten, dat deze industrie zich binnen niet al te langen tijd geheel zal kunnen her stellen. Gelijk reeds eerder gezegd, van een verhooging van de schoenprijzen is den ondergeteekende in geen enkel opzicht iets ter oore gekomen. Wel valt een prijsstijging van het overleder te constateeren als gevolg van de ont reddering, welke in Duitschland heerscht, doch op de prijzen van het schoenwerk heeft deze stijging tot heden niet den minsten invloed gehad. Ten aanzien van de onderstelling van kwade trouw, waartegen de hier aan het woord zijnde leden meenden te moeten protesteeren heeft de onder geteekende reeds in 1 het noodige gezegd. 7. De ondergeteekende vleit zich met de hoop, de leden, die zich hun stem vooralsnog wenschten voor te behouden, met het verstrekken van nadere gegevens als hiervoor is ge schied, te hebben tevreden gesteld en van de wenschelijkheid van een ver lenging van het invoerverbod te heb ben overtuigd. Omtrent de werkloosheid en den in voer werden in 3 reeds de noodige zijn, thans met een termijn van 3 maanden te komen en daarbij de kans te loopen, dat binnenkort weder een wettelijke verlenging, noodzakelijk blijkt. Bovendien het werd reeds in de Memorie gezegd geeft de wet slechts de bevoegdheid het invoerver bod nog 6 maanden te handhaven, zoodat intrekking er van door de Re geering tusschentijds steeds mogelijk blijft. Dat de fabrikanten tegen dat de termijn afloopt zouden trachten met een beroep op de najaarsorders op een nieuwe verlenging aan te sturen, be hoeft niet te worden gevreesd, aan gezien deze orders voor de industrie hier te lande steeds van slechts zeer weinig beteekenis zijn. Maar al werd dat beroep gedaan, dan zullen Regee ring en Staten-Generaal daarover een eigen oordeel hebben te vellen. 9. Blijkens door den onderge teekende ter zake verkregen inlichtin gen werd ten aanzien van geen enkel land in het bijzonder een beperkende bepaling voor invoer vastgesteld. Zulks zou trouwens in strijd zijn met het be ginsel der meest begunstiging, door Nederland steeds gehuldigd. De Minis ter is echter ingevolge het bepaalde in art. 11, eerste lid, van den algemeenen maatregel van bestuur tot vaststelling van de voorwaarden voor invoer (Ko ninklijk besluit 25Juni 1923, Staatsblad no. 298) bevoegd bijzondere ver gunningen te verleenen met betrek king tot schoenwerk, dat door prijs en quailteit geacht kan worden niette vallen onder de strekking der wet van 5 Mei 1923 (Staatsblad no. 186). Dat dergelijke vergunningen minder vaak ten goede komen aan den invoer opgelegd, omdat de boete voor den aansiag op M. Graft niet op tijd is betaald. Het heeft aantal locomotieven enz. in beslag genomen. Er dreigen weer nieuwe moeilijk heden tusschen Frankrijk en Duitsch land in verband met 't plan van Frank rijk en België om een gedeelte der opbrengst van 't Roergebied aao te wenden tot dekjfing van de bezettings- kosten, Mr. Dr. Kooien heeft bedankt als kabinetsformateur, omdat het hem niet is mogen gelukken een ministerie uit de rechtsche partijen saam te stellen. De rechtsche, speciaal de katholieke pers betreurt het ten zeerste dat het niet zoover is kunnen komen en dat de kiezers wel zeer gedupeerd worden die een rechtsche meerderheid van 10 in de Kamer hebben gebracht en nu niet rechts geregeerd kunnen worden. H.M. de Koningin heeft thans Jhr. Mr. Bellaert van Blokland opdracht gegeven tot de vorming van een extra parlementair kabinet. De Haagsche redacteur van de Msbd. meldt nog de volgende biogra fisch ebijzonderheden De nieuwe kabi netsformateur Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland, werd 21 Januari 1872 te 's-Gravenhage geboren. Op 1 Augus tus 1887 werd hij benoemd tot adjunct commies aan het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie. Daarna volgde op 9 December 1903 zijn benoeming tot commies-grifier van de Tweede Ka mer. Voor deze functie had hij een ernstige mededinger in den tegenwoor- ons van bevoegde zijde mededeelt, van dien aard, dat geen partij erop zou kunnen ingaan. In de Katholieke Kamerclub was dan ook geen enkel lid, dat zich er voor "heeft verklaard. De algemeene indruk was, dat de anti-revolutionairen de samenwerking niet ernstig verlangden. Als zij inderdaad meenen, dat de door hen gestelde eischen van zoodanig- en aard waren dat het mogelijk was daarop in te gaan, dan zullen zij ongetwijfeld niet lang wachten ze publiek te maken. Het ligt in het voornemen van de directie der Ned. Spoorwegen met ingang van 1 Januari het vrije reizen met gunstbewijzen voor agenten van politie in te trekken. DRUNEN. Ia de algemeeoe ver- gadeiiag vao de R.K. Werklieden- vereenlging >St. Jozef» op Zondag 25 Nov., werd o m. behandeld en besloten Na de opening bracht de Voorzitter de heer A. v. d. Wiel, dank en hulde aan den WeiEerw. Heer van Welie, die gedurende vijf jaren als geestelijk adviseur, zijne beste krachten aan de belangen der vereenigiog heeft gewijd. En al beeft Z Eerw. door zijne be noeming tot P>ofessor aan het Semi narie, de parochie en daarmede de vereeniging verlaten, toch zal zijn naam, met dien zijner verdienstelijke voor gangers, in dankbare herlonerlng bij de vereeniging voortleven. Een hartelijk welkom sprak hij tot den nieuwen geestelijken adviseur, de WeiEerw. Heer Goossens, daarbij de hoop uitsprekend, dat Z.Eerw. nog lang aan de vercsciging mag ver- •""fiip1»"' 1 v Qt 1

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 2