Adverteert in dit Blad- Rechtszaken. Kerknieuws. Binnenland. Buitenland. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Ingezonden Stukken kostbaar wordt; het altaar toch is er het hoofdmeubel van. Me dunkt, de pastoor kan van een vrijwillige offergift der parochianen bij zijn zilveren priesterfeest, wat de ver spreide circulaire bedoelt, geen grootere voldoening beleven, dan wanneer hï op zijn feestdag mag hooren, dat ze toereikend is voor zulk een altaar in Waalwijksch grootschen tempel B. Een werkman, bezig bij den bouw van het broederklooster, had een stuk hout tegen z'n knie gezet om dit af te snijden. Z'n mes schoot eensklaps uit en kwam in z'n knie terecht, die ernstig werd geblesseerd. Direct moest geneeskundige hulp verleend worden. Te Vucht overleed in den ge- zegenden ouderdom van 90 jaar, de ZeerQel. Heer Dr. Petrus Antonius Henricus Sweens, gedurende tal van jaren geneesheer directeur van het ge sticht Voorburg. De overledene, die in alle kringen zeer gezien was, zag zijne verdiensten beloond met het ridderkruis der orde van Oranje-Nassau. Provinciale Staten van Noord-Brabant. Ged. Staten hebben een reglement ontworpen, strekkende tot regeling bij de subsidieering van Autobusdiensten, zulks naar aanleiding van het besluit van Prov. Staten in beginsel bereid te zijn tot verleenen van geldelijken steun aan autodiensten, welke ten behoeve van het publiek een geregeld vervoer onderhouden. In de toelichting op het ontwerp- reg ement schrijven Ged. Staten dat uit de desbetreffende ingekomen ant woorden van gemeentebesturen ge bleken is, dat in het algemeen de geneigdheid tot subsidieering van ge meentewege niet groot is en dat slechts die gemeenten, welke door de totstandkoming van een autobusdienst uit haar verkeersisolement verlost bereid zijn eenig geldelijk offer te brengen om de instandhouding daarvan te verzekeren. Te verwonderen is dit niet, daar immers de autobus diensten, vooral in gemeenten welke niet nabij Rijks- of Provinciale wegen gelegen zijn, aan de gemeenten zoo veel kosten aan onderhoud van wegen. In verband daarmede rijst de vraag, of het wel juist is in algemeenen zin vast te houden aan den eisch tot subsidieering van gemeentewege. Het ligt in de bedoeling van Ged. Staten weinig of geen subsidie te verleenen, indien de ondernemer eene voldoende bedrijfswinst maakt Ged. Staten beslissen of de subsidieaanvraag hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk voor inwilliging vatbaar is en stellen het subsidiebedrag vast, nadat hun zal gebleken zijn, dat de exploitatie der autobussen gedurende het afgeloopen jaar van het bedrijf te hunnen ge noegen heeft plaats gehad. Voorts stellen Ged. Staten voor over 1924 aan de R K. Landbouw- winterschool te Boxtel f2600 subsidie toe te staan en een bedrag van f 1000 er bij te voegen ter dekking van het tekort op de exploitatie en ter tegemoet koming in de betaling van rente en aflossing voor 1923 aan den Proeftuin te Den Dungen f 300 toe te staan bij te dragen 55 pCt. en hoogstens f96.500 in de kosten van aanleg van kunstwegen onder de gemeenten Hoogeloon c a., Bladel c a. en Hooge- en Lage Mierde onder bepaalde voorwaarden een renteloos voorschot van ten hoogste f4100 te verstrekken voor den aanleg van een rijwielpad onder Geldrop. Elk deelnemer aan onzen Wedstrijd, leze nauwkeurig de mededeeling in dit nummer omtrent den wedstrijd, waarvan wij den uitslag a.s. Woensdag mededeelen. Administratie. De rechtbank, te 'sBosch uitspraak doende, veroordeelde A. K., 21 jaar, kellner te Eindhoven beklaagd ter zake, dat hij in den nacht van 24 op 25 Juni 1923 te Eindhoven Allegonda van Helvoirt van het leven heeft be roofd, door haar toen aldaar opzette lijk met geweld aan te grijpen en in het water van de rivier De Dommel te werpen of te duwen, tengevolge waarvan genoemd meisje door ver drinking is gestorven, tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorar rest. De eisch was twaalf jaar. Voor den Hoogen Raad te Den Haag zal op 10 Dec. behandeld worden het cassatieberoep van Mevrouw Desmet-De Werd, die door het Gerechts hof te 's-Bosch wegens medeplichtig heid aan poging tot moord werd veroordeeld tot 4 jaar gevangenis straf, Z. B 36 jaar, koopman te Andel, stond te recht ter zake dat hij in Juni 1923 te Andel opzettelijk een gezegelde borgtochtacte heeft vervalscht door onder die borgtochtacte van G. de Fijter te Andel ten behoeve van de firma M. S. Masion, steenkolenhendel te Dordrecht voor de betaling van het geen beklaagde aan deze firma schuldig is tot een bedrag van ten hoogste f 12,000 met inkt te schrijven „goed voor borgtocht van twaalf duizend gulden en deze heeft onderteekend met den naam G. de Fijter zonder mede weten van dezen laatsten, een en ander met het oogmerk het valschelijk op gemaakt stuk als echt en onvervalscht te gebruiken. ln deze zaak werden 4 getuigen gehoord. De handel in brandstoffen van de firma Masion met beklaagde was bij notarieele akte zoo geregeld, dat de firma steeds de zeggingschap over de brandstoffen hield, welke beklaagde alzoo in depot had. Lang ging het goed met de betaling doch later niet meer. Beklaagde kwam te kort en voerde bij de firma allerlei uitvluchten aan als b.v. dat de klanten niet betaalden. Het zou op een faillissement van beklaagde zijn uitgedraaid, doch hij trachtte het te voorkomen door zijn toevlucht tot de valsche borgtocht te nemen en den boel nog te kunnen redden. Aanvan kelijk werd het stuk ook als echt be schouwd. De Officier vond deze valschheid in geschrifte te ernstig dan dat de straf daaraan niet evenredig zou zijn. De eisch luidde 8 maanden gevan genisstraf. De verdediger Mr van der Eerden uit den Bosch pleitte voorwaardelijke veroordeeling en voerde aan dat be. klaagde een domheid had begaan. Uit de valschheid in geschrifte kon voor niemand financieel nadeel voortkomen alleen het faillissement van beklaagde werd er een paar dagen door gerekt. De ifrtspraak werd bepaald op 13 Dec a.s. In Café Vermeulen te Dussen waren eenige bezoekers bij een waaronder er rondliepen met booze plannen. R. J. van Dinteren en A. van Oor schot verlieten het café en werden op den voet gevolgd door A. en W. v. B, vader en zoon. De zoon had het blijkbaar op van Oorschot gemunt, doch van Dinteren werd de bloed Hij had den mannen niet het geringste in den weg gelegd en toch werd hij zoo maar onverhoeds door de twee kerels aangevallen. Van Dinteren liet aan de rechtbank de vreeselijke lldteekenen zien van de af schuwelijke wonden welke de jonge van B, hem in gelaat en hals door een mes had toegebracht. Alleen de zoon was voor de recht- nk verschenen en bleef brutaal ont- <ennen. De eisch èn tegen den vader èn tegen den zoon luidde 4 maanden gevangenis straf. De president wees den getroffenen op diens recht op schadevergoeding Loopt de eisch om schadevergoeding tot f 200 dan zal het Kantongerecht het uitmaken. Voor hoogere bedragen is de beslissing aan de rechtbank. Uitspraak 13 Dec. a.s. Poging tot doodslag op zijn vrouw. Het O M. aan de rechtbank te 's Her togenbosch eischte 8 jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest tegen Ch. Bertussen, 37 jaar, landbouwer te Ottersum, thans gedetineerd, ter zake dat hij op 23 Sept 1922 te Ottersum heeft gepoogd zijn vrouw johanna Janssen van het leven te berooven, door haar met een mes te lijf te gaan. De vrouw wist zich los te rukken en nam de vlucht. Beklaagde was een beul, een slecht echtgenoot en vader. Vanaf den tijd nu 9 jaar geleden dat de vrouw het tweede kindje uit hun huwelijk verwachtte, heeft be klaagde zijn gezin slecht behandeld Retraiten op „Loyola", Vught. 69 Dec. Vughi. (Buiten verantwoordelijkheidder Red Het bestuur van den A N.W.B. heeft aan den minister van Waterstaat een adres gezonden, waarin het zijn leedwe zen te kennen geeft over de verandering die is aangebracht in de dienstregeling van het veer Moerdijk—Willemsdorp, zoodat op sommige tijden van den dag men slechts met tusschenpoozen van twee uur kan worden overgezet. Het bestuur verzoekt den minister niet I alleen de oudedienstregeling weder in te voeren, maar deze zelfs uit te breiden Het veer is de kortste en beste verbinding tusschen Holland en West-Brabant en tusschen Hollanden België. (Het veer Willemstad—Numansdorp wordt zeer weinig gebruikt, corr Het verkeer over dit veer is in den laatsten tijd sterk toegenomen. Het eenige in de wintermaanden be schikbare overzetschip „Het Holland- sche Diep" biedt voor het vervoer van wagens, auto's etc. veel te weinig ruimte, zoodat het veelvuldig voorkomt dat men erg moet tobben bij het plaatsen van voertuigen Soms is men genoodzaakt met open poorten te varen. Het behoort ook niet tot de uitzonde ringen dat niet alles kan worden mee- genomen, hetgeen weer aanleiding geeft totonnoodige extra vaarten Meermalen moeten maréchausseés in- grijpen om het verkeer te regelen. Eenigen tijd geleden is een fusie tot stand gekomen van de R.K. glas en aardebewerkersorganisatie met den Ned. R.K. Fabrieksarbeidersbond. Naar wij vernemen, moeten thans bespre kingen gaande zijn over fusie tusschen den Ned. R.K. Lederbewerkersbond en genoemden Fabrieksarbeidersbond, De pogingen van Stegerwald om een nieuw kabinet te vormen, zijn mislukt, door de houding derDuitsch- nationalen, die vasthielden aan den eisch, dat ook de regeering in Pruisen zou worden veranderd. De democraten besloten daarop, de onderhandelingen met de overige frac ties over de vorming van een burgerlijk bloc niet voort te zetten Stegerwald zou zich vanmorgen naar president Ebert begeven, om hem mee te deelen, dat hij de opdracht tot vor ming van een kabinet niet kon aan vaarden. Te Brussel zijn twee Poolsche internationale treindleven gearresteerd, die in de trein Parijs-Amsterdam twee Nederlanosche passagiers hadden bestolen Men vermoedt, dat zij ook betrokken zijn bij den diefstal van diamanten, die onlangs aan het station Antwerpen heeft plaats gehad. Men seint uit Brussel Minister Theunis heeft bij de Kamer het wetsontwerp ingediend tot goed- keurig van de met Nederland gesloten overeenkomst tot regeling van de interneeringskosten van de Belgische militairen in Nederland tijdens den oorlog Op de begrooting van de openbare schuld komen ook een bedrag voor van 685 000 franken voor vergoeding aan Nederland voor het onderhoud van het kanaal Gent—Terneuzen met de bijbehoorende werken en een bedrag van 72.500 franken voor het afkoopen van de bakenrechten. Nabij Oud-Wassenaar is gisteren avond een 22 jarig jongmensch over reden door den chauffeur P., aldaar. Het slachtoffer, dat per fiets was, werd de ruggegraad gebroken en was direct dood In Juli 1918 werd te Sleen een zekere Jan Meijer, oud 50 jaar vermist. Ondanks alle nasporingen van de politie gelukte het niet eenig spoor van hem ie vinden. „Thans, ruim 5 jaar later, is aan het licht gekomen, dat deze Meijer door zijn zwager om zijn leven is gebracht, waarbij zijn eigen vrouw behulpzaam is geweest. Op zekeren dag in Juli 1918 had M. met zijn zwager, den thans 56 jarige jacob Westerling oneer.igheid. Het kwam tot een twist, waarbij W. zijn zwager met een mestvork om het huis van W. achterna liep. W. heeft toen zijn zwager met deze mestvork het hoofd ingeslagen W. en de vrouw van den verslagene, de ongeveer 50- jarige A Whebben het lijk toen in huis gesleept 's Avonds laat, toen de duisternis gevallen was, hebben zij op het erf van W. een kuil gegraven en daarin het lijk begraven. In verband met geruchten, die de laatste weken liepen, heeft de politie een nieuw onderzoek ingesteld. Dit heeft geleid tot het arresteeren van den 56 j irigen J W. en diens zuster, welke faatste echter uit voorarrest reeds is ontslagen. Op weg naar de begrafenis van architect De Klerk is gisteren in den :rein tusschen Bussum en Amsterdam overleden, in den ouderdom van 54 "aar, een van Neerland's grootste bouwmeesters, K. P. C. de Bazel. Hij bouwde verschillende landhuizen in Bussum, Baarn, Haarlem Alkmaar, Den Bosch, Enschedé, het gebouw der Nederlandsche Heidemaatschappij, dat der Handelsmaatschappij enz. enz. Te Confluence (Vereenigde Staten) zijn een man, Samuel Roscoe, met vrouw en zeven kinderen verbrand in hun huis. Het vuur had met zoo'n woede om zich gegrepen, dat er aan redding niet te dekken viel. De kinderen waren van 3 weken tot 13 jaar. De baby vond men nog gekneld in de armen der moeder. In het ziekenhuis te Roosendaal werd ter verpleging opgenomen, om een operatie te ondergaan het 9-jarig zoontje van zekere Bbij hetwelk bloedvergiftiging was geconstateerd, als gevolg vermoedelijk van het gebruik van nieuwe schoenen, welke behandeld waren met een arsenicum-houdende kleurstof. Uit New York wordt dt 29 dezer gemeld Een groot aantal bandieten werden gisteren gearresteerd. De politie hoopt in deze lieden de daders te vinden van 20 nooit opgehelderde moorden. De arrestatie van de broeders Barlow en Joseph Diamond, die beschuldigd worden van den moord op de twee bankleiders te Brooklijn op 14Novem ber, werd onmiddelijk gevolgd door de arrestatie van een zestal beruchte indi viduen. Men schrijft aan het „Huisgez." uit Oploo Woensdag is ingebroken in de wo ning van den landbouwer A Peters. Men dwong de vrouw van P. de sleutels over te geven van de brandkast. De dieven, waarschijnlijk drie in getal, wa ren voorzien van electrische zaklan taarns. De vrouw die te bed lag, werd belet te roepen. Haar man die wegens bloedvergiftiging te Boxmeer in het ziekenhuis ligt, is secretaris van de eiervereeniging. Waarschijnlijk zijn de dieven met alles goed op de hoogte geweest. Hoeveel geld gestolen is, weet de vrouw van P. niet, wijl de uitbetaling der eiergelden niet haar werk was. De knecht van P. is door een dakraam de straat op gegaan en heeft de politie gewaarschuwd We beleven wel vreemde tijden Terwijl hier gisteren een vrij hevige sneeuwjacht de massa met haastigen spoed voortdreef terwijl in het na burige Engeland druk schaatsen wordt gereden, komen uit Rusland, het be faamde land van sneeuw en ijs be richten over een...... hittegolf. De thermometer wijst ruim 70 graden. Terwijl wij door de sneeuwmodder- massa en waterplassen waden, bloeien de ceringen in Kieff, verkoopen lieve bloemenmeisjes viooltjes te Odessa, staan de kerseboomen in geheel Oekraine in volle bloesem. Het winter graan, in September en October gezaaid en anders eerst in de lente ontluikend, spruit nu reeds boven den grond. Men vreest, dat het winterkoren zal mislukken. LOON-OP-ZAND. Van 14-28 Nov. '23. Geboren: Gertruda dv Th Ligtvoet en C v d Ven Adrianus Henricus Lambertus zv Hendrik van Veldhoven en A C van Dijk Joannes Martinus zv J Zeebregts en Johanna v Wanrooij Helena Arnolda dv J M Vermeer en J A de Kok Adrianus Anto nius Cecilia zv J M D v Loon en C' M Levemakers Marinus Joannes zv A M van Esch en Maria van Gooi. Overleden Cornelis Berzeveld 67 j Johannes Schellen 45 j Johan nes Cornelis Maria Pijnenburg 6 m Petronella Antonia van Kuijk 10 m Hendrik Beunis 67 j Adriaan Ha- vermans 84 j weduwnaar vaft A M Sprangers— Een levenloos aangegeven kind. Gehuwd. Walterus van Gooi 23 j met Petronella Elisabeth Laros 21 j Simon Adrianus van Boxtel 37 j met Nicolasina Maria ljpelaar 29 j. WAALWIJK, 29 Nov. '23. Eieren14 15 cent. Varkens f 11—f 13. 's HERTOGENBOSCH, 28 Nov. '23. Op de markt van heden waren aan gevoerd2167 stuks 109 kalveren 1346 stuks hoornvee. 670 biggen,* 12 zeugen. 30 schapen-lammeren. De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien van f 320—f 500 p stuk. Kalfvaarzen van f 300—f 475 p stuk Magere ossen en koeien van f 190— f300 per stuk. Vette ossen en koeien le kwaliteit f 0.57'/j per pond. 2e kw f 0,50 p. p. Pinken van f155—f235 per stuk. Zeugen van f80—f 110 per stuk. Biggen van f 1.75—f2.25 per week Schapen van f20—f45 per stuk. Lammeren van f 18—f 32 per stuk. Ruime aanvoer. Handel traag, prijs houdend. 10—13 Boekei, E«p. 1417 Best, Olrschot. 18—21 Escharen, Langeboom, Reek. Uden, Velp. 22—25 Tilburg (Korvel, Broekh. Helke, Trouwl.) 29 Dec.1 Jan. Made. 25 Jan. Mlli'lepllchHsren. HAARSTEEG, 29 Nov. 1923. Aan fle Redactie v. d. ..Echo v>. h. Zuiden" Waalwijk. Beleefd verzoek ik I' opname van onder staande in Uw blad waarvoor bij voorbaat dank. Hoogachtend. EEN OPMERKER. Naar aanleiding' van 't verslag van den Gemeenteraad van Hedikhuizen in Uw blad van 24 dezer meen ik als trouw hoorder der raadszittingen daarop eenige aanmer kingen té* mogen maken. Ik las daarin, dat naar aanleiding van de vraag van den Voor zitter of er aanmerkingen op de notulen waren wethouder Winkel 't woord nam en daarop in eén breedvoerig betoog aanmer kingen maakte, omdat hij als „boer" het woord compromis niet begreep dat door het lid van Hemert was gebezigd en dat hij zich beleedigend uitliet over .'t lid van Vrede. Ik miste daarin al direct het verweer, dat door beide aangevallen leden werd gevoerd-, voor zoover hun dit door den Voorzitter werd toegelaten, 't Lid van Hemert voerde tenminste aan, dat lij) niet kon begrijpen dat een raadslid 't. woord compromis niet kende en dat deze dan zeker nog een paar jaar lager onderwijs moest genieten. Toen ook het lid van Vrede zich wilde verdedi gen staakte de Voorzitter plotseling de dis cussies en wel opmerkelijk, waar door den heer Couwenberg pas 't. woord „consqueh- tie" was gebruikt en daarna door den Voor zitter 'f. woord „discussion", dat de heer Winkel daarop volstrekt geen aanmerking maakte, zoodat bij mij direct de indruk ont stond 't hangt er maar van af. van welke zijde 't komt. Bovendien had Winkel al lang van te voren verteld, dat hij ze eens op d'er plaats zou zetten en vlak voor en na de vergade ring heeft hij zich hierover nog uitgelaten. Hij had dus een heele maand tijd gehad om zijn gewichtig' lesje te leeren, maar aan de uitdrukking van de gelaatstrekken van iemand in de verga-dering aanwezig was duidelijk te merken dat Winkel onder sug gestie of hypnose stond en door die iemand was beinflueuceerd. Maar 't schijnt wel dat.de hekkens thans zijn verhangen en nu „ze" niet meer de baas zijn, schreeuwen ze moord en brand, want ik heb juist steeds opgemerkt dat door 't lid van Vrede steeds degelijke voor stellen in het belang der gemeente werden ingediend, maar die geen genade konden vinden in 't oog van 't lid Winkel en con sorten, omdat ze toen „de baas" waren. Maar 't kan verkeeren zegt Brederoo. Bovendien schijnt 't lid Winkel dan toch plotseling overal verstand van te hebben, want waar 't lid Dobbelsteen verklaarde geen verstand te hebben van 't landbouw bedrijf, wilde Winkel zieli toch voordoen of hij een up-to-date mandenmaker was, want volgens zijn beweren kregen de man denmakers geen loon en staken de patroons alles in den zak. Hij schijnt bij slot van rekening toch aardig met. de boekhouding en nog wel van anderen op de hoogte te zijn. Jammer maar dat hij geen „vreemde" woorden kent. dan kon hij ze nog anders „smeren" 1 't Is echter wel bedroevend voor de kie zers en kiezeressen om te moeten lezen dat hun afgevaardigde zich zoo voorstelt het belang der gemeente te dienen, maar dat Winkel een royale vent is, bewees wel zijn voorstel omtrent de werkloozen en dat heb ik ook wel eens gehoord van luidjes, die bij Winkel gewerkt hebben?? Bovendien zou 't lid van Vrede zich wel degelijk hebben kunnen verdedigen, indien hem dit toegelaten was want van Vrede heeft steeds op loyale wijze 't belang der gemeente gediend, "alhoewel hij geen vecht jas is en daarin ook geen brevet heeft ge haald. Ik vertrouw evenwel, dat op een volgende vergadering Van Vrede zich nog eens zal laten hooren. 1' mijnheer de Redacteur nogmaals dan kend, EEN OPMERKER. Naar men van bevoegde ztyde verneemt heeft er geregeld uitvoer van goud plaats zoowel in baren als in muotvorm. De uitvoer kan, waar die nog steeds verboden is, alleen ge schieden nadat voor de partijen be hoorlijk consent door de Nederlandscbe Uitvoermaatschappij Is verleend. Intusschen probeeren natuurlijk, zoo als dat gedurende den oorlog steeds het geval was, verscheidene handelaren In dit metaal het goud ook zonder concent de grens over te brengen. Dat dit niet zoo'n onschuldige bezigheid is, bleek een dezer dager, toen een exporten- die een hoeveelheid van ongeveer 40 Kg. goud over de grens wilde brengen zonder dat hij daarvoor een consent kon toonec, door de controleerende douane-ambtenaren werd betrapt, zoo dat de geheele zending in beslag werd genomen. Te Akkerwoude is het 7-jarlge zoontje van S. Feenstra van een schut- ting gevallen en spoedig aan de gevol gen ovet leden. Donderdagmorgen is te Roozen- daal, ten huize van haar zuster bij wie zij inwoonde, mej. B. B aat, huisnaaister van beroep, ruim 60 jaar oud, dood op baar bed gevooden, overleden ver moedelijk tengevolge van bartverlim- mlng. Door een papierfabriek io Zürlg werden 15000 Kilo markenblljetten, tlelne couputes, gekocht om die te verwerken tot papierpulp. Door de douane-autoriteiten werd de invoer biervan geweigerd, omdat deZwltrersche wet den iovoer verbiedt van g»oote sommen vreemde valuta. De papier- fabriek moet deze schade dragen.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 10