It Ml WW Tweede Blad Binnenland. Nieuws uitKaatsheuvel. Mo. 99 Zaterdag 1 Dec. 1923. De hulpverleening aan Duitschland. (Derde mededeeling van het R.K. Huisvestings-Comité.) De collecten in de kerken van het Bisdom 's-Herogenbosch hebben een bevredigend resultaat opgeleverd. De opbrengst zal de volgende week kun nen worden meegedeeld. Ook in het Bisdom Roermond werd veel bijeengebracht. De verdeeling der gelden zal geschieden door tusschen- komst van ons comité en ook de Ne derlanders uit Duitschland zullen daar uit goed bedacht worden. Van de inzamelingen in het Bisdom Haarlem ontving de algemeene pen ningmeester in de afgeloopen week een bedrag van f 15563.53, waardoor in totaal uit dit bisdom reeds is ontvan gen f 19401 83 (ongeacht de giften voor priesters en kloosters). Z. D. H. Mgr. P. Hopmans, Bis schop van Breda, heeft een nieuw schrijven gepubliceerd, waarin Z. D. H. de geloovigen opnieuw aanspoort mild dadig te geven, het particuliere steunen afkeurt, omdat daardoor de een veel en de ander niets krijgt en tevens het gevaar dreigt dat oplichters hun slag slaan en ten slotte den wensch uit spreekt dat de geheele armenverzor ging van Duitschland wordt overge daan aan het Ned. R. K. Huisvestings- Comité, aan welk comité Z.D H. ook al de door hem ontvangen liefdegaven zal overmaken. De algemeene penningmeester ont ving in de afgeloopen week, behalve de f 15563.53 uit Haarlem, nog aan giften voor de noodlijdenden in Duitsch land f 2836.76, benevens f 682.86 voor kloosters en f 2214.50 voor priesters. Er werden weder 470 plaatsen voor Duitsche kinderen beschikbaar gesteld, waarvan 129 te Leeuwarden, 83 te Delft, 43 te Rosmalen, 36 te Alkmaar, 32 te Utrecht, 17 te Waspik, 12 te Dommelen, 29 te Leiden, 17 te Amster dam. In totaal werden de laatste 3 weken 2176 plaatsen voor Duitsche kinderen opgegeven Door de R. K. Bakkerspatroonsver- eeniging St. Honoratius te 's-Hertogen- bosch werd ten behoeve van ons comité 1320 Kg, bloem en tarwe bij de bakkers bijeengebracht. De aardappelenactie is een schitte rend succes. Reeds is het eerste milli oen K Q. overschreden. De vorige week werden niet minder dan 60 wa gons aangeboden met een totaal van 608265 Kg aardappelen, pl.m. 14000 Kg. rogge en 101000 Kg. wortelen, erwten, boonen enz., makende met de vorige opgaven een totaal van 103 wagons, 1.104.345 Kg. aardappelen, 23879 Kg. rogge, 13371 Kg. boonen, erwten, wortelen, kool enz. en onge veer 3000 Kg. kleederen. De vorige week werden verzonden naar de verschillende Karitas-Verbande Dusseldorf, 15000 Kg. uit Leende, 3040 uit Haps, 17020 uit Erp. Leipzig, 10000 uit Someren. Dresden, 10000 uit Someren. Neurenberg, 10000 uit Someren. Kleef 12500 uit Cuijk. Trier, 15000 uit Beugen. Dtiren, 10000 uit Rijkevoort. Hiltrup 16130 uit Berkel-Enschot. Bottrop, 13530 uit Wanroy. Boppard, 10050 uit Lage Mierde, 3500 uit Mierlo. Bonn, 5100 uit Hapert en ruim 5000 uit Casteren Berlijn, 5500 uit Elshout en 7500 uit Vlijmen, 7000 uit Loon op Zand, 8000 uit Tilburg (Heikant) 10000 uit Alkm^sr Keulen, 13200 uit Haps, 10000 uit Rijsbergen, 10000 uit Tongelroy, 14000 uit Oirlo Mülheim a. R, 6145 uit Vierakker, 5320 uit Vorden, 3240 uit Baak. Ratibor.Trebnitzen Hamborn, 19.550 uit Keijenburg en Hengelo Oberhausen, 5080 uit Drempt, 4780 uit Steenderen, 4465 uit Olburgen 13.100 uit Oostelbeers. Koblenz, 25 000 uit Raalte. Breslau, 10.000 uit Oldenzaal. Essen, 15000 uit Broekland, 965( uit Riel. 10000 uit Udenhout. Freiburg, 10205 uit Lierop, 10000 uit Udenhout, 8100 uit Maashees 15000 uit Alphen (N -Br.) Dortmund. 7500 uit Herpen en 7500 uit Reek, 10000 uit Heino. Osnabrück, 10000 uii Oldenzaal. Münster15000 uit Oldenzaal, 5000 uit Dreumel. Gelsenkirchen, 2400 uit Vessem 7570 uit Wintelre. Recklinghausen, 10000 uit Rijsbergen Bochum, 10000 uit Rosmalen. Wurzburg. 3635 uit Ooyen en Teeffelen, 10255 uit Boxtel. Regensburg, 14400 uit Eersel. Wiesbaden, 11026 uit Son. Duisburg, 10000 uit Sittard, 3000 uit Munstergeleen. 10000 uit Heel. Sterkrade, 10000 uit Hunsel. Homberg, 12500 uit Leveroy. Crefeld. 25000 uit Venlo. Barmen, 15000 uit Oostrum-Venray. Potsdam, 4000 uit Geffen, 10000 uit Heesch. Augsburg, 10800 uit Vortum Mullem. Zangberg Beuerberg 15000 uit Helvoirt. Wurttemberg, 6910 uit Beers, 10500 uit Heeze. Neuss, 12425 uit Zeelst, 12923 uit Mill Cassel, 20500 uit Reusel. Spandau, 4000 uit Hulsel. Neuköln, 7325 uit Hilvarenbeek, 3600 uit Biest-Houtakker. München, 17780 uit Uden. Goch, 6117 uit Eerde. Gaesdonck, 10000 uit Udenhout. Frankfurt a/M12500 uit Sevenum. Höchst, 10000 uit Klarenbeek Görlitz, 13400 uit Haaren. Neisse, 9000 uit Bergharen, Hemen en Leur. Dantzig, 13700 uit Gemert. Hamburg, 1000 uit Strampoy. Bamberg, 15000 uit Ottersum. Viersen, 10000 uit Oirlo. Limburg, 10000 uit Oirlo. Elberfeld, 7095 uit Dinther, 15000 uit Neerkant. Kiel. 15000 uit Alkmaar Gmünd, 12265*uit Breda. Bremen, 24500 uit Oirschot. Bovendien werden de vorige week nog verzonden 9 wagons met diverse evensmiddelen en kleeding, n.l. naar Bochum, 10000 K G. uit Weert. Keulen, 10000 uit Maastricht. Dortmund, 10000 uit Groningen. Essen, 10000 uit Groningen, 10000 uit" Venlo. Krefeld, 10000 uit Venlo (per auto) Breslau, 220 zakken aardappelen, 33 colli levensmiddelen en 50 colli deeding uit Liése. Breslau en Berlijn, 10000 uit het centraal magazijn in Den Bosch en Dusseldorf, 20000 uit het centraal magazijn in Den Bosch Voor een deel was deze 'zending ook bestemd voor Nederlanders in Duitschland. Tevens waren in deze wagons opgenomen de liefdegaven die voor bepaalde adressen in Duitschland bestemd zijn Voor de zendingen, die uit het centraal magazijn werden verzonden, waren de levensmiddelen en kleeding. voor het grootste deel ontvangen uit Alkmaar, Oldemarkt, Bloemendaal, Utrecht, Bakhuizen, Zwolle Amster dam en Leiden, terwijl verschillende comité's en particulieren nog belang rijke partijen goederen zonden Nog verscheidene wagons zijn toegezegd. PERSCOMMISSIE R.K. HUISV. COMITÉ 's-Hertogenbosch,26 November 1923. De Haagsche redacteur van de anti-rev „Rotterdammer" meldt Voor zoover wij van verschillende zijden, waar men wel op de hoogte kan zijn, vernamen, moeten de ge ruchten over het spoedig slagen van jhr. Beelaerts van Blokland op pure fantasie berusten. De twijfel is zelfs zeer sterk, of de opdracht tot de vorming van een extra parlementair kabinet eenige redelijke kans van slagen biedt. Er mag ook op gewezen worden, dat jhr. Beelaerts bekend staat als een hoogst bekwaam diplomaat en ambte naar, maar het zou vreemd aandoen dat de minister van Buitenlandsche Zaken als minister-president optrad (een unicum in de parlementaire ge schiedenis), op wien ook de taak rust de binnenlandsche politiek, waarmee hij uit den aard der zaak minder goed bekend is, te verdedigen namens hee het kabinet. Dat de heer Colijn als minister van Defensie zal optreden, is natuurlijk ten eenenmale uitgesloten. Naar het „D. v. N. B." verneemt bestaat er niet de minste aanleiding om het bericht aangaande het minister schap van burgemeester Van Sonsbeeck te bevestigen. Het voorloopig verslag der 1 weede Kamer inzake verlenging der schoenenwet. Wij lezen in de Prov. 's Hert. Crt. Als insider heb ik met belangstelling bovengenoemd Voorloopig Verslag ge lezen. Van het pro en contra lijkt mi de uiting het meest juist, dat de tijc gedurende welken de maatregelen in werking zijn geweest, ook in verband met de zeer groote voorraden buiten landsch schoenwerk bij de inwerking treding hier te lande aanwezig, te kort is, dan dat van deze maatregelen een volledig succes zou kunnen worden verwacht. De schoenindustrie verkeert nog in den aanvang van haar herstel Zelf vrijhandelaar zijnde, meen i de vraag te moeten stellen, of gezien de tariefmuren, die ons allerwege om ringen en de werkloosheid, die daardoor hier te lande in verschillende bedrij ven ontstaan is met al haren duren finantieelen nasleep voor de openbare kassen en de radicale vernietiging waarmede onze nationale industrie voor een groot deel wordt bedreigd, het om redenen van opportuniteit geen aanbe veling zou verdienen aan het vrijhandel jrincipe niet zoo star te blijven vast- ïouden Nu b.v. de schoenprijzen in Duitschland de wereldpariteit hebben gereikt, probeere men maar eens een enkel paar daarheen te verzenden. De grens is voor invoer van dit artikel ïermetisch gesloten en waar men zich en onzen opzichte zoo gedraagt, waar om zouden wij dan anders handelen ïeeds nu bedreigt ons weer de import uit andere landen met lage valuta dan Duitschland en Tsjecho Slowakije, b.v. rankrijk en België. „La Chaussure" van 31 October geeft de handelstatis- tiek van België over de eerste 8 maan den van 1923, waaruit blijkt dat België voor Fr. 1.384.357 naar Nederland ge ëxporteerd heeft met de veelzeggende opmerking er bij„Wij zijn exporteurs geworden naar Engeland en Nederland Men kan er zeker van zijn, dat in dien het schoenenwetje niet verlengd zou worden, deze importen een enor men omvang zouden gaan aannemen. Mu kan men wel zeggen, dat dit in 't belang der consumenten zal zijn, maar omdat schoenwerk voor de bevolking niet van zulk een prima belang is als b.v. broodgraan, omdat men niet eiken dag een paar nieuwe schoenen noodig heeft, rijst de vraag, of het algemeen belang niet beter gediend is, wanneer de werkloosheid in de schoen industrie door verlenging der wet be streden wordt, dan door lagere schoen wijzen en het onderhouden der werk oozen in den vorm van hooge belas tingen. De moreele gevolgen der werk- josheid spreken bovendien een woord- e mee. Te ontkennen valt ook niet, dat wanneer een industrie door con currentie met ongelijke wapenen door het buitenland eenmaal ontredderd is, een toestand kan ontstaan als b.v. in de sigarenindustrie welke bezwaarlijk kan geacht worden hare vroegere be langrijkheid ooit te zullen herwinnen ln het Voorloopig Verslag der Twee de Kamer kan men lezen, dat sommige leden de meening waren toegedaan, dat nog moet worden aangetoond, dat de wijziging ten goede inden toestand der schoenindustrie als een gevolg van de regeeringsmaatregelen te beschou wen is. Dit bewijs zal uit den aard der zaak moeilijk te leveren zijn, even min als het tegendeel, omdat, zooals in den aanhef reeds gezegd, de wet nog te kort van kracht was en van een normale werking, die reden zou geven daaruit gevolgtrekkingen te ma ken, nog geen sprake is geweest. Verbazingwekkend mag de mede deeling van enkele kamerleden ge noemd worden, dat sinds korten tijd een prijsstijging van schoenwerk zou zijn ingetreden, terwijl ieder ingewijde weet, dat sinds het inwerkingtreden der wet de schoenprijzen steeds in dalende richting waren en zelfs verge leken met dat tijdstip thans aanmerke lijk lager zijn. Vreemd doet het ook aan te verne men, dat de prijzen van het ingevoerde schoenwerk met 20 pCt. zouden zijn gedaald, terwijl toch iedereen weet, dat juist in Duitschland, waarvan een belangrijk deel der ingevoerde schoenen afkomstig was, de schoenprijzen enorm gestegen zijn Juist is't ongetwijfeld, dat indien men den invoer vrij laat de prijzen verder zullen dalen, maar men zal de zaak toch niet zoover op de spits willen drijven, dat de producenten genoodzaakt zijn hunne waren voort durend beneden kostprijs te verkoopen, nog gezwegen van de enorme voor raden, die zij thans bezitten als gevolg van hun goeden wtl om hun werkvolk zooveel mogelijk voor werkloosheic te behoeden en waarop zij toch a reeds groote verliezen zullen moeten lijden. Een dergelijke politiek zou de uit eindelijke ruïne der schoenindustrie be teeken en juist om deze te verhoeden is de Schoenenwet van 5 Mei 1923 to stand gekomen, die thans, zooals hier boven voldoende aangetoond werd verlengd moet worden (met minstens een half jaar) wil zij niet heelemaa een wassen neus blijven, want hare resultaten konden tot heden nog niet blijken. INSIDER Kaatsheuvel, 1 Dec. 1923. Zooals wellicht iedereen bekend is zijn dezer dagen twee bekende per sonen in verband met de laatste dief stallen gearresteerd. Maandag namiddag om 5 uur werd W. A. op zijn werk door den Inspectuur van politie van Helsland met Marechaussee Soons aangehouden en geboeid naar de ka zerne overgebracht. Woensdagmiddag om 2 uur werd ook M. V. die reeds eenige dagen gezocht werd in zijn woning aangehouden door den Inspec teur van Politie van Hden Wacht meester der Marechaussee v. Rerkhove en den agent van politie van Breuke- len. Omtrent de diefstallen welke de oorzaak dezer arrestaties zijn doen ver schillende geruchten de ronde. Reeds voor het afdrukken van het blad van Woensdag hadden we meer dere gegevens, die we. echter voor oubliciteii niet geschikt achten, om 't jnderzoek der polit e in dezen niet te bemoeilijken. Ook thans willen we nog niet meer mededeelen, en ook over de verschillende geruchten waarin door sommigen zelfs de moordzaak op 19 Maart 1921 op IJgemengd wordt wijselijk zwijgen. Zooals in de meest dergelijke gevallen is 75 pCt 'reine antaisie en de rest nog schromelijk overdreven. Wel kunnen we nog mede deelen dat W. A. Donderdag naar s-Bosch is overgebracht en 't onder zoek in die zaak nog. lang niet be ëindigd is. Tengevolge van den sterken sneeuwval kwam de posttram van 7 30 Woensdagavond eerst om 10 uur bin nen, de morgen tram van Donderdag was eveneens^veel verlaat. Een gevolg daarvan was dat de avond-bestelling van Woensdag niet én de morgen bestelling van Donderdag veel te laat bezorgd werd. Wat mooie en doelmatige adverten ties hebben in de drie SINTERKLAAS NUMMERS gestaan't was in orde maar wie beste man, gaf de allerbeste Vragen wij U Hoeveel Sinterklasen en hoeveel Heilige mannen en hoeveel [Zwarte Piei'ers of Pietermannen hebben toch wel in de drie Sinterklaas-Nummers van den Sinter-wedstrijd gestaan De Commissie van Rapporteurs voor het voorstel van wet van den heer Fleskens tot wijziging der wet van 5 Mei 1923 (Staatsblad no. 186), tot tijde ijke beperking van den invoer van schoenwerk, is, na kennis genomen te hebben van de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag wegens dit voorstel der wet, van oordeel, dat door deze gewisselde schrifturen de openbare beraadslaging over het voorstel genoegzaam is voor bereid. NIEUWKUIJK. Door het plotselleg uitwijken van den hond had de bakko Th. van Eethen alhier het ongeluk van de hondenkar te vallen. De va' kwam zoo aao, dat geneeskundige huh moest worden ingeroepen. Deze cons'a- teerde schouderontwricbting. Dinsdagavond had in het café van de wed. F. Brok door de stieren vereeniging de aanbesteding plaats vaD het houden der stier over het tijdvak van 2 jaar. Laagste inschrijver hiervoo was Ant. van Eggelen voor de som van f 298. Ter herdenking van haar 275- jarig bestaan besloot bet Schuttersgilde »St. Joris», gevestigd in het café van den heer Merkx, gedurende de Pinkster dagen van het volgende jaar een groo nationaal concours te geven. Naar we vernemen ligt het in de bedoeling de vereeniging ter dezer gelegenheid ver- schillende groote en prachtige prijzen hiervoor beschikbaar te doen stellen. Op 8 en 9 December a.s. zal door de biljartclub «Oefening es Vermaak», gevestigd ln het café vao den heer G. de Boet, aldaar ees concours worden gegeven. Gezien de verschillende wedstrijden door deze vereeniging reeds meerdere malen gegeven en het daarbij behaald succes, twijfelen wij ook ditmaal niet dat het aan belangstelling zal ontbreken, Ons parochiaal Zangkoor vierde Woensdagavond in het café van den heer G. de Bont zijn Patronesfeest va» de H, Caectlia. Des avonds werden ze getracteerd op wordenbrood en werd de tijd gezellig doorgebracht met zang, biljartspel en kaarten. Het feest had een gezeliig verloop. '9-HERTOGENBOSCH. Bti adres d.d. 30 Juli J.l. heeft de Kamer van Koophandel alhier aan B. en W. verzocht geen ontvangst- post voor zakelijke bedrijfsbelasting op de begrooting 1024 te plaatsen. Daar dit i zoek onbeantwoord bleef zond de Kamer d.d. 8 November een adres aan den gemeen teraad, met het verzoek te besluiten tot af schaffing van de zakelflke belasting op het bedrflf. Zijn onze inlichtingen juist .men wilde ons echter ter bevoegder plaaatse geen me dedeelingen ter zake doen dan moet dit verzoek bij het gemeentebestuur een gun stig onthaal hebben gevonden; zou althans bij de a.s. begrooting een voorstel te wach ten zijn om in verband met de moeilijk heden waarin de industrie thans verkeert, de zakelijke bedrijfsbelasting tijdelijk bul ten werking te stellen. Hsg. SPRANG-CAPELLE- (V.m. Sprang A.s. Zondag des cam. ten 5.30 out hoopt 1c de Ger. Kerk alhier op te treden Ds. G. H. de Jonge. Bij den landbouwer W. v. Zeist alhier is dezer dagen een zijner beste koeien plotseling gestorven. Verzeke ring dekt de schade. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Vrijdag 30 Nov. 1923, des nam. 2 uur, Verslag volgend nummer. Dinsdagavond hield de Chr. Besturenbond „Sprang Capelle" eene vergadering in het lokaal van den Chr. Volksbond alhier, waarin als spreker optrad de heer A. Amelink uit Utrecht, secretaris van het Chr. Nat. Vakverbond in Nederland, met het onderwerp: „Eengroote taak in donkere tijden. De afd. Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium" was uitgenoo- digd deze vergadering bij te wonen. De zaal was slecht bezet. De Voorzitter, dhr. Faro, opende de vergadering met gebed. In zijn openings woord heette hij de aanwezigen welkom, in het bijzonder den geachten spreker, dhr. Amelink. Hij zeide dat deze ver gadering werd uitgeschreven en Patri monium daarbij werd uitgenoodigd, omdat de afd. Sprang van Patr. tot nu toe zich niet bij den Chr. Besturen bond heeft aangesloten, naar hij vernam om finantieele redenen. Hij hoopt dat wie er-tegen- waren om finantieele redenen, na de rede van den geachten spreker van inzicht*mogen veranderen en geeft dan het woord aan den heer Amelink. Spr. begint met te zeggen, dat hij voor drie jaren in Capelle was, cm mede te werken tot oprichting van den Chr. Besturenbond. Sinds dien is de vereeniging van gemeenten tot stand gekomen, zoodat ook de vereenigingen uit Sprang thans bij den Chr. Bestu renbond kunnen aansluiten Er is in die drie jaren veel gebeurd, zegt spr. Wat het bedrijfsleven betreft, was het toen een tijd van drukte Ook een tijd van opgang in de Chr sociale beweging. Nadien is er echter veel veranderd en zijn wij gekomen in een tijd van donkere dagen We wisten, aldus spr dat na een oorlog een tijd van hoog-conjunctuur niet kon blijven. Daarna is de vrede „uitgebroken". Ja, wij mogen het zoo wel noemen. Inplaats van verbetering is er verslechtering geworden. Men zie maar naar Duitsch land Het is een vrede, die de|kiemen voor een nieuwen oorlog in zich draagt. De wereld is voor een groot deel een chaos geworden. Dit alles doet 'ook "zijn invloed op ons land gevoelen. Honderdduizend arbeiders zijn in ons land werkloos. De loonen van vele arbeiders zijn reeds veel verlaagd, aldus spr., -wat wij niet kunnen tegengaan. Uit een bedrijf kan niet meer gehaald worden dan er in zit. Wanneer bedrijven met verlies werken en die zijn er vele, is het niet mogelijk de positie der arbeiders te handhaven. We kregen reeds loons verlaging, werkweekverlenging, enz. De vakvereenigingen hebben ook daartoe medegewerkt, om de industrie te helpen, dat zij kan voortgaan met produceeren en om nog grootere ver slechteringen te voorkomen. Spr. zegt verder dat er in werkge verskringen een strooming is waar te nemen, die terug wil naar den tijd van vroeger;, en in~arbeiderskringen heerscht een zekere malaise. In enkele jaren tijds hebben 20,000 arbeiders de Chr. Vakbeweging verlaten. Aan de laksheid der arbeiders zijn ook vele verslechteringen te danken. Doch de positie der arbeiders zou er nog gansch anders uitzien, wanneer ér nu geen vakvereenigingen waren. Die ons verlaten hebben, zegt spr., bezien de vakvereeniging verkeerd. Wij zullen toch. wanneer het noodig is, ook offers brengen tot herstel, als wij wanneer de tijden beter worden, terug krijgen waarop wij recht;hebben. Als Chr. arbeiders moeten wij onzen plicht doen. Wanneer wij onzen plicht niet meer doen, zal het er nog treuri ger gaan uitzien. Wil de Chr. Vakbe weging mede leiding geven, waarop zij recht heeft, dan moet zij beschikken over arbeiders die onder alle omstan digheden hun plicht doen. Dat is onze roeping ook van Godswege. Wij moe ten ook indien noodig, offers brengen om den toestand niet nog.slechter te maken. Welke taak de Chr. Besturenbond in dezen tijd heeft In het algemeen, zegt sprzouden wij kunnen zeggen „Wij hebben te predikA de zedelijke beginselen van het Woord Gods". Doch daarmede zijn wij niet klaar. Zal er betering in den toestand komen, dan zal de wereld terug moeten tot de wet en tot de getuigenis. Wij moeten de zedelijke beginselen van Gods Woord uitdragen in de sociale beweging. De Chr. Besturen bond heeft tot taak steeds meerdere arbeiders tot de Chr. Vakbeweging te brengen. Wij moeten kunnen spreken namens alle Chr. arbeiders, zegt spr. Het getal zegt hier ook wat. Het is daarom taak van den Chr. Besturen bond regelmatig propaganda voor de Chr. Vakbeweging te voeren. Wij moe ten ook niet alleen lid van een Chr. vakvereeniging zijn. doch ook van Chr. Sociale bonden, als Patrimonium. Deze taak kan op velerlei wijze ge schieden. Het is ook taak onze Chr. arbeiders voor te lichten op het terrein k

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5