Dt ECHO VAD KLT flllDtH Vóór 25 jaren. Provinciaal Nieuws „DE ECHO VAN' HET ZUIDEN". Numm. 99. Zaterdag 30 Nov '23 (1898.) November—December. 5 Nov. Het onder leiding van den heer Jos. van Ree gebouwde hotel- restaurant Verwiel wordt geopend. 19 Nov. De ingelanden van den polder geven met 24 tegen 4 stem men concessie aan de Vicinaux Hollandais om de tram over den dijk te leggen van Baardwijk naar de Waalwijksche haven. 19 Nov. M. A. C. Canters, cand. not. te Drunen wordt benoemd tot notaris aldaar. 2 Dcc. Feestelijke intrede van notaris Canters te Diunen Door den burge meester aan de grens ontvangen, ging het in plechtigen intocht door de gemeente, waar eerebogen enz. waren opgericht. 7 Dcc. De firma Mij assen en Co. te Amsterdam vraagt voorloopige concessie tot oprichting van een electrisch station te Waalwijk. ledereen doet natuurlijk van daag weer mee aan onzen wedstrijd WAALWIJK, 30 Nov. 1923 Wij hebben Donderdagmorgen het volgende bulletin in onze gemeente verspreid ONZE BURGEMEESTER. De toestand van onzen Burgemeester is dermate verergerd, dat hem heden morgen de H.H. Sacramenten der Stervenden zijn toegediend. Het was de wensch van Z Edelachtb., dat dit aan de pers zou worden be kend gemaakt en daardoor aan de geheele gemeente. Deze droeve tijding voor onze ge meente zal zeer zeker niet nalaten diepen indruk te maken. Moge door de veelvuldige gebeden der gemeentenaren God hem nog voor ons sparen Wij behoeven niet te zeggen dat deze treurige tijding het onderwerp van alle gesprekken was in onze gemeente. Algemeen hoort men dan ook de krachtige hoop uitspreken dat het God moge behagen, onzen algemeen zoo geachten en beminden Burgemees ter te behouden voor onze gemeente. Storten wij daarvoor allen een hartelijk gebed. Woensdagavond fen half acht had in de groote zaal van de R.K Werkliedenvereeniging een algemeene vergadering plaats van de R.K. Kies vereeniging. Toen de Voorzitter, de heer E. Klijberg, de vergadering opende, waren slechts weinig personen aanwezig, wat zeer zeker aan het slechte weer za' moeten worden toegeschreven. Echter, degenen die niet zijn ge komen, hebben zoo zei de Voorzitter, ongelijk, want heden toch zal spreken de heer Vesters, hoofdredacteur van het Huisgezin bekend om zijn korte, pittige, zakelijk en zoo goed begrijpe lijk geschreven artikelen, waarop de tegenpartij nooit vat kan krijgen. Den Voorzitter is het aangenaam thans de gelegenheid te kunnen aangrijpen om den heer Vesters, die de belangen van deze streek, laatst nog met het Schoenenwetje, ten zeerste heeft ge diend en brengt hem van af deze plaats daarvoor lof, hulde en dank. (Bravo's De heer Vesters hierna het woorc verkrijgende, brengt op de eerste plaats de aanwezigen dank omdat zi het bar slechte weer hebben getrotseerc en op de tweede plaats dankt hij den Voorzitter voor de gebrachte hulde. Hij zal hedenavond spreken over het Rapport Barge met daarnaast de voorstellen van het Hoofdbestuur. Vooraf wijst hij op het oude systeem van kiezen toen nog in ieder district zelf een candidaat werd ge steld en gekozen. Het voorbereiden! werk was heel eenvoudig, men moe - de zich alleen maar met de belangen van het district en had men dan het voorrecht, zooals hier, een goed candidaat te hebben, een bekwaam en hooggeacht staatsman als wijlen oud- Minister Loeff, dan lfcep alles van zelf, ook al kwam er een tegen-candidaat. Door de evenredige vertegenwoordi ging is in deze werkwijze groote ver andering gekomen,, nu heeft men met meer dan zijn. eigen district te maken gekregeen. Daarbij is tevens nog ge komen het a.lgemeen mannen- en daarna het vrouwenkiesrecht. Het gevolg van dat alles, was dat het werk niet zoo makkelijk meer vlotte, ook al wijl vele nieuwe denkwijzen waren ontstaan. Het hoofdbestuur voelde dat verande ring in de samenstelling moest komen en heeft daarom alles eens grondig herzien. Daarop is gekomen het Rapport Barge. Deze professor wil nu dat de candi- daten door een afzonderlijk lichaam worden gesteld n.l. door een ver- kiezingsraad. Die verkiezingsraad zal voor het grootste deel de zaak leiden en beheerschen. Hoe die verkiezingsraad nu zal worden samengesteld i Prof. Barge heeft gedacht deze te vormen uit de standsorganisaties, te weten de algemeene vereeniging van werkgevers, de middenstand, de werk liedenvereeniging de boerenbond en de R K vrouwenbond. Al deze organi saties geven ieder een voordracht van 10 personen en daaruit worden 5 personen gekozen die zitting zullen nemen. Alzoo krijgt men dan 25 personen in den Verkiezingsraad. Daarbij worden echter nog gevoegd 5 personen uit de vrije beroepen, dat zijn menschen die niet in de bovenstaande vereenigingen kunnen worden ondergebracht zooals dokters, advocaten, notarissen, journa listen, leeraren enz. Ten slotte hebben nog 5 personen, bekende politieke personen, in den Verkiezingsraad zitting te nemen, zoodat die geheele Raad zal bestaan uit 35 personen. Vanzelf spreekt het dat daarvoor mannen zullen worden genomen waarin men een groot vertrouwen kan stellen. Deze 35 menschen stellen dan ook de candidaten voor de verschillende cieskringen. Bij het candidaatstellen heeft de verkiezingsraad naar vele zaken te cijken. Vooreerst moet men in de Ka mer hebben knappe katholieke .man nen. Doch daar alleen komt men er niet mee want de Kamerclub moet zoo zijn saamgesteld, dat aan alle eischen kan worden beantwoord en daarom is iet noodig dat men over allerlei spe cialiteiten beschikt Men moet hebben rechtsgeleerden, finantieele specialitei ten, koloniale specialiteiten, landbouw specialiteiten en bovenal ook industrie specialiteiten. Vooral de laatste zijn zeer noodig Zoo heeit zich Prof! Barge de samen stelling gedacht opdat zooveel moge lijk met alle groote volksbelangen kan worden rekening gehouden. De afdeelingen hebben dus niet meer over de candidaten te oordeelen Men heeft gedacht, dat zulks beter is om dat dikwijls te veel rekening wordt gehouden met allerlei factoren van bijkomende omstandigheden, die er niet bij moeten komen, doch als van zelf komen n.l. een candidaat goed kennen, 't hem gaarne gunnen enz. enz. Bij den Verkiezingsraad zijn alle per soonlijke overwegingen uitgesloten. Wel heeft men voorzien dat over de werkzaamheden van den Verkiezings raad een zekere onvoldaanheid kan komen over zekere personen of in zichten van een streek en daarom heeft men de weg open gelaten dat vrije lijsten kunnen worden ingediend. Spr wil er op wijzen dat, zouden er te veel vrije lijsten komen, de zaak weldra zou ineenstorten doch verwacht mag worden dat dit niet gemakkelijk zal gebeuren, omdat men in den rege zal komen met een voordracht die er zijn mag. Het spreekt vanzelf dat het indienen, van zoo'n vrije lijst met den grootsten ernst moet geschieden. Over de samen stelling daarvan wordt in de Kiesver- eeniging gestemd. Als vanzelfsprekend is het dat he Bondsbestuur dit rapport Borge ernstig onder de oogen heett gezien. Het resul taat van de gehouden besprekingen is dat de Verkiezingsraad niet geheel kon bekooren, vooral niet wat betreft de samenstelling. Het Bondsbestuur wil niet gaarne het voorbereidende werk geheel uit haar handen geven, maar niet dat ze gehee op haar eigen houtje de candidaten zal stellen. Ze zal overleg plegen met de groote landelijke organisaties alsook met de atgevaardigden van de 18 kies kringen. Het Bondsbestuur wil veran dering in de volgorde van de totstand koming van hel Politiek Advies. Volgens de thans voorgestelde methode zal voortaan geen kieskring meer met een voorloopige candidatenlijst mogen be ginnen voor en alleer het Bondsbestuur het Politiek Advies heeft opgemaakt. Dat bestuur zal daarbij te rade gaan bij personen en vereenigingen, maar zal ten slotte het advies opmaken. Sommige kieskringen gaat dit te ver. Natuurlijk is het Politiek Advies niet anders dan een advies, d.w.z. een raad, waarvan men kan afwijken, doch men weet dat zulk een advies bijna de kracht heeft van een bevel om de een voudige reden dat het niet doenlijk is tegen heel de partij en haar organen op te worstelen. Dat heeft het Bondsbestuur zelf ook wel zoo wat begrepen en daarom heeft het de gelegenheid opengesteld voor nevenlijsten die naast het Politek Ad vies, ook over heel het land kunnen verbonden worden. In zekeren zin is dit dan een veiligheidsklep, die reeds te voren werkt, omdat het Bestuur door een goed gekozen advies zal trachten te zorgen, dat er zoo weinig mogelijk nevenlijsten zullen verschijnen. Spreker vraagt zich echter af of het Bondsbestuur bij zijn overwegingen wel voldoende rekening heeft gehouden met de neiging van de kiezers om zelf wat te zeggen te hebben bij dat belangrijke werk Zeker is het, dat er geen algemeene voldoening is over den opzet van het Bondsbestuur. De bedoeling is zonder twijfel goed, maar de vraag is en dat is van zeer groote beteekenis of wel voldoende rekening is gehouden met de tijdsomstandigheden, met het feit dat de groote massa niet voldaan is als men een lijst van candidaten krijgt. Hij vraagt zich af of het voorstel van het bondsbestuur niet moet worden 'ecorrigeerd. Verdient het geen overweging te vragen of er van te voren niet iets moet zijn dat aangeeft dat de organisa ties, de plaatselijke, iets meer te zeggen lebben als het Bondsbestuur zich nu heeft gedacht. Men kan wel zeggen at het zoo moeilijk is om naar de opinie, b.v. in dezen Kieskring, van 10.000 menschen te vragen, doch er s toch alles voor te zeggen, want die menschen kennen de behoeften van het district Het luide applaus bewees dat de aanwezigen over deze duidelijke uiteen zetting van dit belangrijke vraagstuk, zeer enthousiast waren. Door de heeren Klijberg en Smolders werden daarna nog eenige vragen van ondergeschikten aard gesteld, welke tot beider voldoening door den heerVesters werden beantwoord. De heer Klijberg dankte daarna den heer Vesters voor de groote opoffering die hij zich heeft willen getroosten om hier hedenavond dit vraagstuk zoo glashelder te komen uiteenzetten hij spreekt den wensch uit dat de eenheid in de Katholieke Staatspartij weer spoedig daar zal zijn opdat weer veel tot heil van het Vaderland kan worden gedaan. Hierna werd de vergadering met den Christelijken groet gesloten. De derde ontwikkelingsavond, Donderdagavond in de groote zaal van den Gildenbond gehouden, is weer buitengewoon geslaagd. De opkomst was goed en wat de weleerw. heer A. van Delft, kapelaan te Geldrop, ons geboden heeft, was subliem, was een overvolle zaal waar dig. De weleerw. heer L Bijnen opende de bijeenkomst en deelde de aanwezi gen mede dat de weleerw. heer van Delft zou spreken over den grooten dichter Dante. Om dezen dichter en diens werken goed te leeren kennen heeft hij expres eerst de Italiaansche taal gaan leeren. Ook wist spreker ons nog mede te deelen dat de weleerw. heer v. Delft een volksuitgave van Dante persklaar heeft. De weleerw. heer van Delft het woord nemend, begon met er op te wijzen dat er een zeer groot verschil is te spreken voor een Dante-kundig of een Dante vreemd gehoor. Hij zal hier spreken voor een Dante- vreemd gehoor omdat er in werkelijk heid nog maar weinige Dante kundige menschen zijn en dat kan ook bijna niet anders want het kost veel speciale arbeid en groote zelfopoffering. Het is een harde bast die men moet splijten om de pit te bereiken. Spr. geeft daarna eerst een overzicht van het leven en werken van Dante, nu 600 jaar geleden gestorven. Het ging Dante alles voorden wind totdat hij aan de politiek ging doen, wat voor hem noodlottig werd, want zijn ideëen strookten niet met die der toenmalige regeeringspersonen wat tot gevolg had dat hij werd verbannen En juist in die ballingschap heeft Dante zijn groote heerlijke werken ge schreven. Vervolgens leest de dichter-kenner eenige door Dante geschreven verzen voor en laat dan in mooie taal zien en voelen wat hij daarin heeft neerge legd en dat was 't juist wat het gehoor anderhalf uur lang in ademlooze stilte den spreker deed volgen. Het was een mooie, maar bovenal een leerrijke avond De St. Elisabethsvereeniging in de parochie Maria Onbevlekt Ont vangenis alhier, heeft door haren directeur, den ZeerEerw. heer pastoor, in de kerk Dinsdag 20 November 1.1., verslag uitgebracht over hare werk zaamheden, van het jaar 1922 - 1923. Wij vermelden hieruit het volgende De uitgaven bedroegen Bedeeling van melk f 189.90 vleesch 120.10 eieren 45.10 brood, diversen 30.05 Aan wasch en werkloon - 30.00 te zamen f 415.15 Uit het magazijn werd bedeeld voor eene waarde van f 483.15 aan bedde- goed, ondergoed, kleeren en manu facturen. Zondag 25 November werd bij eene collecte in de parochiekerk, na een opwekkende predikatie van den Zeer Eerw. Pater Vossen, nog f 173.35 ont vangen, waarvoor de milde gevers een woord van dank zeer zeker toekomt. Het Ciborium-Altaar in de nieuwe kerk te Waalwijk. Wij lezen in „Het Kerkklokje". Naar aanleiding van de circulaire bij de parochianen van St. Jan ver spreid en van het couranten bericht („De Echo van het Zuid n", 10 Nov.) over een ciborium-altaar. dat de pa rochianen van Sint Jan volgend jaar aan pastoor Van Riel willen aanbieden, vraagt men mij wat we eigenlijk door een ciborium- (niet: ciborie) altaar te verstaan hebben. Dat is heel makkelijk te zeggen. Het altaar was oorspronkelijk een tafel of mensa tafel) naar het toon beeld van het Laatste Avondmaal des Heerenin den tijd der vervolgingen was het de dekplaat van het graf eens martelaren in de catacomben. Van daar nog het voorschrift, reliquiën van martelaren in den altaar-steen te sluiten; vandaar ook het gebruik aan de tafel zelve den vorm van een graf (tombe) te geven. Het altaar moet krachtens den aard der zaak niets anders zijn dan een offer-tafelheel die opstand achter het altaar (retabel) dien we tegenwoordig overal zien, is dus feitelijk onnoodig, ja on-liturgisch immers niet het altaar wordt op die wijze versierd maar de versiering treedt op den voorgrond, het altaar zelf, de offertafel, valt weg en wordt voor 't oog bijzaak. Sedert de 4e eeuw verhief zich boven het altaar een door 4 zuilen gedragen overkapping of ciborium hieruit hing een vat in den vorm van een duif, waarin het Allerheiligste bewaard werd later werd dit in een kastje in de nabijheid des altaars bewaard Eigenlijk hoort dus ook op het hoofdaltaar geen tabernakel thuis, voor het Allerheiligste dient de Sacraments-kapel, die we ook in grootere kerken vooral vaak aan treffen. Wat betreft het practisch nut. is het ciborium ook in de vroegste basilieken zeker van gering belang geweest, maar, zegt de Zeereerw. Heer Englisch in het Liturgisch Tijdschrift van Aifligem 1922 No. 3—4 als meest passende versiering van het altaar blijft het zonder weerga, vooral echter, als het volgens de oor spronkelijke opvatting een altaartafel zonder retabel komt overhuiven. Het ciborium blijkt dus de liturgische voltooiïng van het altaar en in het kerkelijk Caeremoniale wordt ook van zulk een altaar gesproken. Het is een gelukkige gedachte van pastoor Van Riel, in de nieuwe kerk zulk een altaar te plaatsen, te meer wijl het met den bouwtrant der kerk wonderwel overeenstemt. We krijgen dus een eenvoudige offertafel met een door 4 zuilen gedragen overhuiving dat het toch zeer kostbaar kan zijn, zal u blijken, wanneer ik u zeg, dat het de bedoeling is dit altaar in marmer en koper uit te voerenhet mag niet minder, waar de kerk zelf zoo Ondergeteekende heeft geconstateerd dat in de Nos. van 17 cn 24 Nov. cn IDec.maal „St Nico laas of i d." voorkomt en achtte de advertentie der firma voorkomende in een dier nos. de beste een meest doelmatige. PLAATSNAAM STRAAT: Bovenstaand biljet, behoorlijk onderteekend moet ingevuld worden bezorgd op ons Bureau, Maandag van 8 12 en van 2—6 uur en Dinsdagmorgen tot 10 uur, of per post worden ge zonden In de vestibule is een bus geplaatst om de biljetten (zonder enveloppe) in te werpenwe verzoeken deze dus niet aan het loket af te geven. DE ADMINISTRATIE. De berichten van gister (Donderdag) avond zijn niet gunstiger. De toestand is achteruitgaande, maar de burgemeester is nog steeds bij volle bewustzijn. Door de Kamer van Koophandel voor de Langstraat werd onlangs bgsloten 500 subsidie te verleenen aan de Vereeniging: „Ons Middelbaar Onderwijs" voor hare hoogere handelsschool te Waalwijk. De mi- nister heeft thans dit besluit goedgekeurd. Wij vernemen dat het Munchener Pas siespel-Gezelschap tot zijn groote spijt niet meer naar Waalwijk kan komen daar het reeds 5 December naar Duitschland terug moet. Naar wij vernemen zal het hulppost- telegraaf- en telefoonkantoor te Sprang met ingang van 1 Januari a.s. voor den postdienst gaan ressorteeren onder het Hoofdkantoor alhier, inplaats van onder dat van Kaatsheuvel. Dezer dagen ontving de familie Du- moulin-Orie de onverwachte tijding, dat hun zoon Louis, missionaris in Engelsch- Indië, en schrijver van de interessante brie ven in het Kerkklokje, voor een paar jaar naar het vaderland terugkeert vooral tot 't maken van propaganda voor de Engelsch- IndiscKe Missie in België en Nederland. Voor de geachte familie wel een aange name tijding. (Kerkkl.) Met Birgit Engell, de beroemde Deen- sche Zangeres, zal Maandag a.s. 3 Decem ber de eerste serie abonnementsconcerten voor het seizoen 1923—1924 te Waalwijk worden geopend. Voor de bijzonderheden omtrent aanvangsuujr, toe-Jang, plaatsbe spreking etc. zij verwezen naar de in dit blad voorkomende advertentie. Voor degenen, die zoo nu en dan de kunst rubrieken in de verschillende dagbladen volgden, zal Birgit Engell zeer zeker geen onbekende zpn. Men zal gelezen hebben, hoe deze ontegenzeggelijk hoogstbegaafde artiste met haar prachtig orgaan, waar mede zij en met recht de benaming van „Deensche Nachtegaal" heeft verwor ven, meermalen op de groote concerten in verschillende steden van ons land, haar toehoorders in vervoering bracht. Haar kunst staat inderdaad op een zéér hoog peil, zoowel uit technisch als uit muzikaal oogpunt en we twijfelen niet, of zij zal ook het Waalwijk's publiek met bekoorlijke schoonheid van haar stem weten te boeien. Aan de abonné's wordt op dit eerste con cert reeds dadelijk iets schoons geboden! Zooals in de advertentie is vermeld, zal dit eerste concert om 8 uur beginnen. We zouden er hier eens even gaarne den na druk op willen leggen, hoe het Comité hier ter plaatse, dat zich met de organisatie van deze concerten heeft belast (waarbij heel wat komt kijkeneen drimgend be roep doet op de medewerking van het pu bliek. Dit is natuurlijk in ruimen zin be doeld, doch allereerst met het oog op den aanvang der concerten op het vastgestelde uur. Men kome niet om 8 uur doch vóór 8 uur. Vooral ten gerieve van de bezoekers der omliggende plaatsen, doch ook voor den goeden gang van zaken acht het Comité zich verplicht, alles in het werk te stellen dat deze concerten op het aangekondigde uur beginnen, zoodat ze ook tijdig zijn geëin- digd. Om 8 uur, bij den aanvang van het j eerste nummer, worden de zaaldeuren ge sloten en zal gelegenheid tot binnenkomen niet eerder kunnen toegestaan worden dan i na beëindiging daarvan. Zooals men heeft kunnen lezen, is het bureau der plaatsbespreking voor de con certen gevestigd bij de Firma Pulles, Siga renmagazijn, Grootestraat Waalwijk, welke firma zich welwillend hiervoor beschikbaar stelde, ook voor den voorverkoop van enkele j kaarten. Men gelieve met de reserveerkos- ten de bijkomende rechten te betalen, waar- mede men dus bij vertoon van diploma i resp. toegangskaart van verdere betalings- verplichtingen is ontslagen. Het Comité hoopt, dat de abonné's in hun eigen belang I van deze voorregeling zullen gebruik maken waarmede levens op den concertavond gedrang voor het loket aan den zaalingang wordt voorkomen. Plaatsbespreken is trou wens toch zéér aan te bevelen, wil men niet de kans hebben, ergens in een hoekje gezet te worden. De garderobe is niet zoo als gewoonlijk aan den ingang, doch achter in de zaal. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat voor leerlingen van scholen (hetzij in Waalwijk of in andere plaatsen) persoonlijke diplo ma's verkrijgbaar zijn a 4.plus rechten, voor de geheele serie. St. Nicolaas-Wedsfnid 1923

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 9