Gemengd Nieuws. Binnenland. Marktberichten. Nieuws uitKaatsheuvel. Nieuws uit Fieusden, SPORT. Gemeenteraad. Nteuwendijk, des namiddags zijn intree pred. te hoaden in de Geref. Ke»k alhier, WASPIK. Met genoegen kunnen wij melden, dat onze jonge biljartclub K. O. T., gevestigd bij mej. de Wed. Th. Gijsman, wederom den eersten prijs heeft behaald op het concours, uitgeschreven door de biljartclub T. O. G., bij den heer Verbunt te Dongen en dat de heer De Moor, als hoogste seriespeler, een verguld zilveren medaille behaalde. Voorwaar een mooi succes. MADE. Gedurende de maand No vember werd ten postkantore en de daaronder ressorteerende hulpkantoren ingelegd bij de Rijkspostspaarbank f 12293.32 en terugbetaald f 15845.68. RAAMSDONKSVEER. Gedurende de maand November passeerden de Rol- brug totaal 2037 op- en afvarende stoombooten en zeilschepen met een gezamenlijken inhoud van 142730 ton Zondag zal er in de Dorpsche kerk der Ned. Herv. Gemeente lees- dienst worden gehouden, terwijl des namiddags op 't Veer hoopt op te treden de ZeerEerw. heer Ds. van de Vlugt uit Drunen. Kaatsheuvel. 7 Dec. 1923 Toen vrouw v. d. Br. uit 't Loonsch Hoekje deze week water wilde putten is zij door de gladheid voorover in de diepte geslagen. Op haar herhaald hulpgeroep werd zij door drie burgers met heel wat moeite naar boven ge haald. De toestand der vrouw baarde in den. beginne zorg, doch wordt lang zamerhand beter. Zooals we in 't vorig nummer berichtten, geeft „Apollo" Zaterdag een armenconcert. We kunnen niet nalaten dit concert van hieruit nog even aan te bevelen. Wie de toestanden in Kaats heuvel kent, zal wel overtuigd zijn dat er ontzaglijk veel gebrek geleden wordt, veel meer dan overal elders. Dat er ook veel goed gedaan wordt, weten we ook allen. Wij staan in onze parochie in verhouding met het aantal zielen mede aan den spits wat vrij gevigheid befteft in geheèl ons bisdom. Doch onze eigen armen mogen vooral niet vergeten worden. Ieder liefhebber van concerten of vijand, moet Zondag in Apollo één gulden gaan offeren. Daarbij, men krijgt er nog waar voor zijn geld. De harmonie geeft dezelfde nummers as 14 dagen geleden plus nog „Dichter und Bauer". Tavenu komt uit met „De Triumf des Kruises". Moge dè zaal van den heer Joh. Smits veel te klein ^zijn. Dat onze Kaütsheuvelsche burgers milddadig zijn is algemeen bekend. 't Record in vrijgevigheid sloeg ech ter Zondag 26 Nov onze parochie, toeirzij voor de noodlijdende Duitschers het grootste bedrag in verhouding met het zielenaantals;—bijeenbracht uit geheel het bisdom. Hsusdon, 8 D=c. 1.923'. Naar we vernemen is de heer G. Kuijpers, brievenbesteller ook aange wezen om in het voorjaar deiï dienst wegens voldoende diensttijd eh be reikten ouderdom, te verlaten met pen sioen. S Evenals andere jaren hield de Damesnaaivereeniging Dorcas op Sin terklaasavond uitdeeling van het in den loop des jaars vervaardigde. Dat. de dergelijke kleedingstukken hoogst welkom waren, laat zich denken WAALWIJK. W.S C. speelt morgen haren voor- laatsten uitwedstrijd en ditmaal tegen de sterke «Roodborstjeswij hopen, dat zij ditmaal gelukkiger zat zijn dan in de beide voorafgaande ultwedstrijdee. Tegen de Roodborsij-es speelt W.S.C. gewoonlijk hare beste wedstrijdenwij denken nog terug aan den prach igen wedstrijd op het terrein alhier van eenigen tijd terug. Ook ditmaal kunnen de Bosschenaren er van verzekerd zijn, dat zij op een geweldige tegenstand kunnen rekenen. Wij achten het onnoodlg om W.S C. nogmaals op het belang van dezen wedstrijd te moeten wijzen eiken speler zal hiervan terdege overtuigd zijn. Alleen wanneer er In den Bosch ge zwoegd wordt vanaf het begin- tot bet eindsignaal, kan er eenlg succes behaald worden. Omtrent den uitslag is niets te voorspellenwij zullen afwachten. Ook het 2de elftal van W.S C. heeft morgen een belangrijke wedstrijd op het terrein alhier te spelen tegen Kaatsheuvel II, Zondag speelt Quick een comp.- wedstrijd tegen Zalibommel op bet terrein alhier. Voor dezen wedstrijd bestaat er veel belangstelling want Zalt- bommel is dit seizoen een XI-tal, waar terdege rekening mee gehouden moet worden aangaande de bovenste plaats. Móesten T S C W.S.C. e.a. niet met fl oke cijfers van deze club vesliezen Quick staat daarom een harden strijd te wachten, doch we vertrouwen dat zij zich geheel zullen geven om zoo mogelijk de overwinning in Waalwijk te houden. De opstelling van Quick zal zijn als tegen R.W.B. na de rust, d e toen goed voldeed en zal na een enkelen wedstrijd wel van meer kracht ztjn als de ver schillende opstellingen waarmede men tot heden gespeeld beeft. Aanvang 2 uur. Scheidsrechter de heer Van Loon. Quick 2 moet naar R.W.B. 2 voor de competitie B V B. Longa—Juliana. Zondag a.s. gaan onze geel-zwarten naar Tilburg om een wedstrijd te spelen tegen de sterke Losga reserves. Longa beschikt over een uitstekende combinatie. Ook Juliana geeft tegen sterke ploegen baar beste spel en zal alles in het werk stellen om Longa goed partij te geven. De wedstrijd neemt om 2 uur een aawang; vctrek van supporters en spelers om 12 uur, De Juliaoa reserves ootvaogen voor de 2e klasse Berkdijk 2 op bezoek. Ook hier zal het aan spanning niet ontbreken en zullen de Jullana-jongens trachten beide puntjes hier te houden. Aanvang 2 uur. KAATSHEUVEL. KSW I krijgt Zondag bezoek van RWB uit Besoijen. 't Zal een spannende wedstrijd worden tusschen de twee bezetters der onderste plaatsen KSW moet werken, doch kan dan ook op succes rekenen. Er wordt veel publiek verwacht. Berkdijk I gaat naar Tilburg om onder leiding van scheidsrechter Stoop Tilburgia te bevechten. KSW II gaat bij WSC II op bezoek. Gewis een der zwaarste wedstrijden voor de kampioenspretendenlen. KSW III krijgt om 12 uur, Sprang II. Gisteren hebben^ wij melding ge maakt van het feit, dat Dinsdagavond een trommel met circa 1 15 000 die van een der bijkantoren naar het Am sterdamsche hoofdpostkantoor was ge transporteerd, werd vermist. Hieromtrent vernemen wij nader dat tot nu toe geen enkele aanwijzing be treffende den dader of de wijze, waarop de diefstal is gepleegd, verkregen is. De politie zet het onderzoek krachtig voort. Het vermoeden werd geuit dat deze diefstal zou kunnen zijn gepleegd door denzelfden persoon die vroeger een geldtrommel van het bijkantoor aan den Amstel stal. Gebleken is even wel dat deze persoon, die zich weer op vrije voeten bevindt, op hetoogenblik van de daad te Heerlen vertoefde. Woensdagmiddag heeft de politie .den chauffeur van de auto, waaruit de geldtrommel is gestolen, en een post beambte gehoord. De Tel. schrijft nog: Een voorloopig onderzoek bracht aan het licht, dat de gestolen trommel afkomstig was van het bijkantoor aan den Haarlemmerdijk, welke chef alleen wist, dat de inhoud ongeveer 20.000 gulden moest bedragen. Of ook de nummers der bankbiljetten bekend zijn kon het blad nog niet te weten komen. De dader loopt tot op het ooglenblik nog vrij rond. doch de omstandigheid, dat de diefstal is gepleegd op een vrij drukken verkeersweg doet vermoeden, dat men met een ingewijde in post- transportzaken heeft te doen. Het is 'een voorschrift, dat de trom mels van de bijkantoren des avonds om 8 uur naar het hoofdpostkantoor worden gebracht, ten einde daar in de safe te worden gesloten. De auto, die de trommels vervoert, neemt een zeker aantal bijkantoren voor zijn rekening De wagen, waaruit de diefstal gister avond gepleegd werd, had trommels afgehaald van de bijkantoren Zaanstraat, Haarlemmerdijk en Bloemgracht, bene vens van elk kantoor een aantal mail- zakken. Een tweede voorschrift is, dat het uitladen moet gebeuren door één kantoorbediendede ander moet ter bewaking in den wagen achterblijven, terwijl ook de chauffeur bij het voer tuig moet blijven. Met dit laatste voorschrift nu is Dinsdagavond, toen de auto achter het postkantoor in de Spuistraat stil hield, de hand gelicht. Beide kantoorbedienden hebben de zakken uitgeladen, terwijl de chauffeur zijn wagen verliet en met chauffeurs, die verderop stonden een praatje ging maken. De auto, waarin zich de drie trommels bevonden, bleef dus onbe heerd staan De deïtr werd bovendien opengelaten, Opmerkelijk zou men het kunnen noemen, dat van de drie trommels juist die, welke het meeste geld f 20.800 inhield is verdwenen. Ook dit zou er op kunnen wijzen, dat de dader van een en ander op de hoogte was. Niemand heeft iets van verdachte per sonen gezien, Een paar dagen geleden werd te Puers het lijk van een 11 jarig meisje uit een sloot opgehaald. Bij onderzoek bleek, dat het meisje door den 19- jarigen H. D., van Nederlandsche oorsprong, na niet nader te noemen handelingen, in een sloot was geworpen. D. was door twee dorpelingen gezien. Hij is gisteren met de dorpelingen in kwestie geconfronteerd en door dezen beslist herkend. Verdere verzwarende omstandigheden zijn nog, dat verschil] lende voorwerpen in het bezit van D, die alle schuld ontkent, werden gevon den, welke aan het meisje behoorden. D. is een opgeschoten jongen met donker uiterlijk. Toen hij naar Meche- len werd overgebracht werd hij door twee gendarmen begeleid en door een woedende menigte achtervolgd die D de hem toegeschreven misdaad verweet. Het parket van Mechelen is druk met het onderzoek bezig. Officieel blijkt thans dat bij het ongeluk door de overstroomingen in Italië circa 500 personen het leven hebben verloren. In het dorp Dezzo zijn slechts 7 van de 180 bewoners gered. De schade wordt op ongeveer 140 millioen geraamd. Dinsdagavond is op den hoek van de Laan Copes van]Cattenburgh en dc Koninginnegracht een daar passeerend wielrijder aangereden door een auto, bestuurd door P. A. j. H. uit de Zorg- vliedstraat, De chauffeur, die volgens getuigen veel te hard zou hebben ge reden had bovendien de bevelen van den daar gestationneerden verkeers agent niet opgevolgd. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt De wielrij der, die een hoofdwonde en hersen schudding bekwam, werd ter verple ging in de Roode Kruiskliniek opge nomen. Zijn toestand was gisteravond ernstig doch is thans redelijk wel, Naar wij vernemen heeft de heer Rekman, die door de Incasso-Bank was aangewezen als directeur der Zuiderbank, als zoodanig ontslag genomen. Naar de Tijd verneemt, zullen van de op te richten Zuiderbank voor den middenstand filialen worden gesticht te Tilburg. Den Bosch en Breda en niet te Nijmegen. Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland heeft aan H. M. de Koningin verklaard, tot zijn leedwezen niet in staat te zijn de hem gegeven opdracht tot samen stelling van een extraparlementair kabinet te aanvaarden. Naar ons ter oore kwam, zijn de pogingen van Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland om een extra parlementair kabinet samen te stellen voornamelijk afgestuit op de moeilijkheden in ver band met de bezetting van het departe ment van Financiën. Naar de „Msb." verneemt is men thans aan de Postchèque en Girodienst met het nazien en verbeteren der rekeningen en het baseeren der admini stratie op den nieuwen voet, zooals in het rapport van de Nederlandsche Bank aan den Minister van Waterstaat is aangegeven, zoo goed als gereed. Binnenkort zullen aan de rekening houders de afrekeningen worden toe gezonden met de saldi op 4 October, met verzoek om aan den Postchèque- en Girodienst mee te deeien of de berekeningen kloppen met die der rekeninghouders zelf. Zoodra eventueele verschillen zullen zijn opgelost, zal de dienst kunnen worden heropend. Men verwacht, dat dit tegen 1 Januari a s. zal zijn. Omtrent het systeem dat bij de heropening zal gevolgd worden, n.l. centralisatie of beperke decentralisatie, is door den minister van Waterstaat nog geen beslissing genomen. Terwijl de Postchèque- en Giro dienst gesloten is zet de commissie tot voorwaardelijke uitbetaling van gelden aan rekeninghouders haar arbeid voort. Thans komen nog dage lijks een 200 a 250 aanvragen binnen. Naar de Tel. verneemt, bestaat bij den Koning en de Koningin van Engeland het voornemen om binnen kort de Koningin te bezoeken. Hoewel nog niets definitiefs is vastgesteld, zou, indien geen wijzigingen in de bestaande plannen worden gebracht, de komst van Koning George en Koningin Mary in ons land niet vóór Maart a s verwacht kunnen worden. Het rapport der deskundigen in zake de Bossche Hanzebank. De staat van baten en schulden is onjuist en onvolledig. In stede van een overschot van f5,484,635 boven de schulden, was er een deficit van f 10,834,364, welk bedrag na 10 Juli j.l. nog is toegenomen. Een merkwaardige accoun tantsverklaring over 1921. De des kundigen achten geen vooruitzicht aanwezig, dat na verleend maximaal uitstel volledige betaling aan crediteuren zal volgen. De door speculatie op Mark ge maakte fictieve koerswinst heeft dien tengevolge de verlies- en winstrekening over 1919 met circa f 130,000,— ge flatteerd. De directeur had 15.000 salaris plus tantièmes en een buitengewoon contract bij liquidatie of faillissement. Uit de gegevens moeten de des kundigen de gevolgtrekking maken, dat en de directie en het bestuur en de raad van toezicht bij de vaststelling der balans per 31 December 1921 van den slechten stand van zaken kennis moeten hebben gedragen. Ernstige bedenkingen voeren de deskundigen aan tegen de wijze, i waarop credieten werden verleend. Bij de bespreking der verliezen uit speculatie in fondsen en vreemde valuta deelen de deskundigen mede, dat door speculaties van de Bank zelf f 48.000 verlies werd geleden en door i speculaties door een bediende der Hanzebank op naam van en met gelden der Bank verricht f 264.500 ln totaal f348,500.— Wij vernemen, dat heden door de Civiele Kamer van de Arr. Recht bank in behandeling is genomen de door de Zuiderbank ingediende faillisse mentsaanvrage van de Hanzebank. WAALWIJK, 7 Dec. '23. Eieren17 18 cent. Varkens f 10—f 14. 's HERTOGENBOSCH, 5 Dec. '23. Op de markt van heden waren aan gevoerd 1528 stuks 82 kalveren 824 stuks hoornvee 559 biggen 31 zeugen. 32 schapen-lammeren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f 320—1 490 p stuk. Kalfvaarzen van f 290—f 460 p stuk Magere ossen en koeien van f 190— f 290 per stuk Vette ossen en koeien le kwaliteit f0. 60 per pond 2e kw f0,52"/a p.p. Pinken van f150—f230 per stuk. Zeugen van f80—f 110 per stuk. Biggen van f 1.75—f2.25 per week Schapen van f 20—f 45 per stuk. Lammeren van f 18—f 32 per stuk. Aanvoer redelijk. Handel traag. DRUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 4 Decem ber des avonds 7 uht. Voorzitter EdelAchtb. heer Mr. H. Loeff. Ongeveer kwart over zeven opent de Voorzitter de vergadering, afwezig de heer Brok. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, hou dende de mededeeling dat zij zich met het voorstel toj verkoop van iepen- boomen kunnen vereenigen. De Voorzitter deelt mede dat naar aanleiding van de bespreking in de vorige vergadering, Burg. en Weth. zich ingevolge de wet hebben gewend tot het Staatsboschbeheer, omdat dit eerst moet worden gehoord, vooral eer die boomen kunnen worden gerooid. Een dier heeren is geweest en heeft toen met B. en W. een onderzoek in gesteld. Goed is toen gevonden dat 150 iepenboomen zullen worden ge rooid. De boomen bij den overweg staande, mogen niet worden gerooid. Van Spijk. En van de directie van de spoorwegen is juist een schrijven geweest om daar die boomen te willen opruimen en hij wil ze laten staan hoewel ze met sterven doende zijn. Voorzitter, Het schrijven van de Staatsspoor is niet erg duidelijk en daarom is nader gevraagd welke boo men ze bedoelen. Van Spijk. Die boomen gaan er toch dood, dat is nu toch al goed te zien. Voorzitter, Dat spreek ik niet tegen, maar wij moeten de toestemming heb ben van het Staatsboschbeheer en dat is van oordeel dat de boomen nog wel zullen blijven leven. A. v, d. Wiel Er bestaat toch gevaar als men een doode boom laat staan. Voorzitter. Als ze dood zijn, dan mogen ze worden opgeruimd. De adjunct-directeur of inspecteur is zelfs hier geweest en die is van mee ning dat ze het nog wel kunnen halen. Van Drunen. Bij Wachtpost 33 staan van die iepeknotten waarvan er ver schillende dood gaan. Drie zijn er reeds dood. Zou het geen aanbeveling verdienen dat deze ook worden ge rooid want de wortels schieten ver het land in en daar heeft men veel last van. Voorzitter. Daar kan geen bezwaar tegen bestaan. Van Spijk. Die inspecteur had daar tegen geen bezwaar. Wordt besloten deze knotten met 150 iepeboomen te verhoogen. Naar aanleiding van een adres van de R. K. Vroedvrouwenschool te Heerlen wordt besloten f 10 subsidie te geven. Benoeming van een hoofdonderwijzer. De Voorzitter merkt op dat tenge- volge van het groote aantal ieerlingen er een hoofdonderwijzer moet worden benoemd. Burg en Weth." stellen voor daar voor de heer ljzermans, die na het hoofd der school de oudste onderwij zer is, te benoemen. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Verzoek van mej. Wed. Elshoutom een som voor een huurwaarde in eenmaal te mogen afkoopen. Voorzitter. Mej. Wed. Elshout is eigenaresse van een perceel bouwgrond gelegen op de Tip onder de Wolfs- hoek. Dit perceel grond is destijds ge kocht. Destijds is dit land verkocht aan Elshout onder beding dat daar niet op zou mogen worden gebouwd. Elshout heeft daarop toen toch een kolenloods laten bouwen waarop hij f 300 boete heeft gekregen Later is bij Raadsbe sluit, in 1902 reeds besloten die boete op te heffen doch daar f 5 per jaar voor te laten betalen Dit nu wil ze afkoopen in eens en wel zooals dat gewoonte is, tegen penning 20, dat is dan twintig maal f 5 of f 100 Burg. en Weth stellen voor daar mede genoegen te nemen. Muskens. Daar heeft niets van op de agenda gestaan en dat had toch wel het geval mogen zijn, want er zit een heele geschiedenis aan verbonden Voorzitter Dat het niet op de agenda heeft gestaan komt omdat B. en W. aanvankelijk van plan waren om het pas een volgende vergadering te be handelen. Later is men echter van meening veranderd omdat het beter is dat het nu reeds wordt behandeld en de zaak toch genoeg bekend is. Dat men destijds bij het verkoopen van dien grond de bepaling maakte dat niets op mocht worden gebouwd, t wam omdat men vreesde dat daar kkine woningen zouden worden neergezeti Die vrees bestaat echter al lang niet meer omdat men nadien een verorde- ningopdenWoningbouw heeft gekregen zoodat het niet mogelijk is te bouwen zooals men wil Het motief om daar niet te mogen bouwen is daarmede komen te vervallen. Er is dus geen reden meer dit te blijven handhaven en daarom kunnen B. en W. zich wel vereenigen met het verzoek en stellen voor daarop in te gaan. Muskens. Nu staat daar een schuur en als er nu huizen op gebouwd mogen worden, dan is de vergoeding die ze moet geven veel te weinig want dan wordt het bouwland meer waard. Voorzitter. Dat is tenslotte een voor deel voor de eigenaresse. Men moet echter vragen wat is recht en billijk. Op het land mocht niet werden ge bouwd omdat men vreesde dat daar kleine, onooglijke woningen zouden worden neergezet. Daarop is gekomen de bouwverordening die er voor zorgt dat geen huizen worden gezet die niet aan de eischen voldoen. Later is er een schuur op gebouwd en dat was tegen de bepaling in, waarom men besloot de boete van f 300 toe te pas sen. In 1902 is bij raadsbesluit besloten die boete te veranderen in een soort huur van f 5 per jaar. Muskens. Er kunnen nu wel vijf huizen op worden gebouwd Voorzitter. Dat zijn zaken waarmede men geen rekening mee kan houden. Muskeps. Ik zou de boete van f 300 behouden. Voorzitter Dat kan niet meer, want dat bestaat niet meer. Er staat nu een soort huur. zal ik het maar noemen, op van f5 per jaar. Men kan op het verzoek van de eigenaresse ingaan, of men kan haar f 5 blijven laten betalen, Van Drunen. Het komt mij ook ruim weinig voor. Voorzitter. Dat kan ik niet zeggen. Men moet de manschen zoo min mogelijk belemmeren. Als de gemeente nu dat stuk land nog moest verkoopen zou men toch ook een dergelijke bepaling niet maken. Van Drunen. Elshout heeft het land daarom ook zooveel te goedkooper toen gekocht. Voorzitter. Dat geloof ik niet, men was bang dat hij daar zou bouwen. A. v. d. Wiel. De zaak is heelemaal met het in werking treden van een bouwverordening opgelost. De heer W. v. d. Wiel zou de zaak willen laten als thans is aangezien de gemeente er toch reeds een schadepost aan heeft van f200. De Voorzitter merkt op dat reeds in 1902 besloten is geen f300 boete te heffen maar een huur van f5.— per jaar. De heer Pijnenburg is het met het voorstel van Burg. en Weth. volkomen eens want zou men het terrein nu koopen, dan zou eene dergelijke bepa ling niet worden gemaakt. Van Halder. Destijds is dat land publiek verkocht en men zou er toen wel niet tegen zijn geweest doch omdat

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 10