Burgemeester van Waalwijk. Tweede Blad Gemeenteraad. ^7 m Nummer 101. Zaterdag 8 December 1923. 46e'Jaargang Wij ontvingen zoo juist uit Haarlem het ontstellende bericht dat onze burge meester heden in volle overgeving aan Gods H. Wil is ontslapen. „Wie zou niet weenen?" Het bekende woord van dr. Kuijper bij den dood van dr. Schaepman is ook thans op ons van toepassing. Wie zou niet weenen bij de lijkbaar van onzen zoo juist ontslapen burgemeester, den edel- achtb heer Th. L. D. de Surmont de Bas Smeele. Het was den 17en Augustus 1907 (dus ruim 16 jaar geleden) dat wij uit Den Haag het telegram ontvingen van de benoeming van den heer Th. L D. de Surmont de Bas Smeele tot burge meester van Waalwijk, 't Was kort voor het afdrukken van ons blad en wij voegden aan de mededeeling toe „Het zij voor heden voldoende den „nieuwen burgemeester en de gemeente „van harte te feliciteeren en te zeggen „dat deze benoeming met groote inge nomenheid in onze gemeente is ont vangen". Ja, zoo was het inderdaad 16 jaar geleden toen wij dit schreven en zoo was het inderdaad 16 jaar nadien op den huidigen oogenblik Waalwijk was en bleef ingenomen met z'n burge meester, omdat hij was een echt burgervader, een hoogstaand man, in elk opzicht, die medeleefde met z'n gemeente en zijn ingezetenen, die toe gankelijk was voor iedereen, behulp ■"••jin altijd, die ontzaggelijk veel heeft gedaan voor zijne gemeente, die hij bijzonder liefhad en waarvoor te werken hem een leven was Hij wist zich aan te passen aan om standigheden en personen, had takt om met iedereen en vooral den Waalwijker om te gaan, en heeft er doorzijn wijs beleid ontzaggelijk veel toe bijgedra gen, dat Waalwijk als werkplaats niet alleen, maar ook als woonplaats ver uitstak boven vele plaatsen van gelijke grootte of die haar in grootte verre overtreffen Moeten wij voor onze trouwe lezers schetsen wat burgemeester Smeele voor Waalwijk is geweest, elk nummer van ons blad bijna heeft daarvan getuigenis afgelegd. Weet elk Waalwijker niet wat erin z'n regeerings-periode hier is gewrocht. Moeten wij wijzen op den aanleg der Mr. van Coothstraat, z'n glorie, op den bouw der Rijksvakschool, de Rijksdagnormaalschool, den gemeente lijken woningbouw, de Handelsschool, de uitbreiding der Teekenschool en haren voortdurenden bloei de rioleering van de Loint, de verfraaiing en uit breiding onzer plaats op zoo verschil lend gebied; het uitbreidingsplan der gemeente op de overname der water leiding op den krachtigen steun van handel en industrie, op de goede leiding in de oorlogsjaren, op onze goed georganiseerde brandweer, ons prima politie-corps enz. enz. We zouden zoo maar steeds door kunnen gaan met een groote reeks van belangrijke werken en zaken, waarvan er vele bij zijn voor onze gemeente van de grootste en onvergankelijke waarde, die als zoovele monumenten voor de toekomst en 't nageslacht getuigenis zullen afleggen van 't geen burgemeester Th. de Surmont de Bas Smeele voor ons is geweest. Ook als leider der dikwijls niet gemakkelijke gemeenteraadsvergaderin gen mag hij met eere genoemd Hij handelde hierin als geboren diplomaat, met veel tact, steeds de belangen der gemeente voor oogen, steeds de leden ontziende en zooveel mogelijk tege moetkomende, al liet hij de teugels niet los en bleef hij steeds de leider der vergaderingen. Hoewel steeds kalm en uiterlijk onbewogen, weten wij hoe (zeldzaam gelukkig voorkomende) on aangenaam gesproken of geschreven woorden, voor hem buitengewoon hinderlijk waren, want daarvan leed hij intens. Werkelijk staande boven en buiten de partijen, maar tevens staande op het juiste standpunt.dat hij als hoofd van 't wereldlijke gezag ook alleen beslissingen had te nemen die dit gezag raakten, was hij steeds voor een ieder, rijk of arm, jong of oud, van welke gezindte ook toegankelijk en was 'them een genot, iemand van dienst te kunnen zijn, met raad en daad bij te staan, te helpen waar zijn hand te helpen vond. Bij zijn superieuren stond onze bur gemeester zeer hoog aangeschreven en was z'n invloed in den Bosch en den Haag van veel beteekenis en van groot belang voor onze plaats. Meer dan bij het groote publiek bekend is, hebben wij daaraan te danken. Hij hechtte er niet aan, zooiets wereldkundig te ma ken, maar degenen die eens achter de schermen konden kijken of wat dieper waren ingewijd, weten daar meer van. Meermalen in den loop der jaren, maar nog van recenten datum, zijn ons daarvan frappante staaltjes bekend ge worden, al zijn deze niet direct voor publiciteit geschikt. Man van groote plichtsbetrachting, van onkreukbare eerlijkheid, was hij de ingezetenen in al deze hoedanigheden ten voorbeeld, niet in 't minst in de strenge opvatting zijner godsdienstige beginselen, hij was een echt-katholiek van de daad. Met al deze deugden voor de ge meente, voor zijn gemeentenaren en het publieke leven, was hij aangenaam in den omgang voor elkeen, was hij voor z'n medewerkers een werkkracht, van de eerste stoot zoo gemakkelijk wien uitging en waaraan de uitvoering hem zoo bijzonder was toevertrouwd. Stelde hij zich iets voor in 't belang- der ge meente, dan hield hij daaraan vast, tot hèt bereikt was Dat was een echte karaktertrek. Voor de ambtenaren en beambten was hij een humaan patroon, een eerlijk superieur. Ook zij vooral zullen in hem ontzettend veel verliezen, niet minder de armen, want in stilte deed hij veel goed Was het misplaatst, toen wij ons artikeltje begonnen met te vragen, wie zou niet bedroefd zijn, innig meevoelen, betreuren het onzettende verlies dat onze gemeente bij den dood van zulk een eminent burgemeester heeft gele den. een menschelijkerwijze gesproken, haast onherstelbaar verlies. Ook voor ons en ons blad, die steeds op z'n vollen steun, medewerking en voorlichting mochten rekenen en waar door we steeds de vleugels verder konden uitstrekken, is dit heengaan van niet'te onderschatten beteekenis. Ons blad zal de bloei-periode onder het bestuur der gemeente van dezen burgemeester steeds met dankbaarheid gedenken Hij beschouwde en behan delde de pers, zooals ze dat verdient, begrijpende dat de pers terecht een groote kracht is in 't belang der ge meenschap zeer zeker een groot voor recht voor ons, maar ook o.i. van groote waarde en voldoening voor hem zelf. En nu staan wij bij de lijkbaar van dezen voor onze gemeente grooten man en bij uitstek geschikten burge- meester. Wij trachtten hierboven het verlies eenigszins te schetsen, doch het laat zich niet in woorden brengen. Eenieder voelt het intens, de een zegt het tot den ander, de een op deze, de ander op die gronden, maar allen komen tot dezelfde conclusie Het was een in elk opzicht eminent burgemeester voor Waalwijk, een wijs bestuurder, die veel heeft gedaan en gewerkt en verkregen voor en in onze gemeente en wiens heengaan een ontzaggelijk verlies beteekent in elk opzicht. Wij allen brengen diep en plechtig, eerbie dige hulde en dank aan de nagedach tenis van Hem, die gewerkt heeft voor onze gemeenle zoolang het dag was, die een echt burgervader voor allen en alles is geweest. Laten we het niet bij woorden alleen, maar storten we een hartelijk gebed, opdat de Heer der Heerscharen, den braven, deugd- zamen man. den vader der gemeente naren reeds daarboven het loon heeft geschonken wat hij naar menschelijke overtuiging zoo dubbel heeft verdiend. Hij ruste in vrede. Th. L D. de Surmont de Bas Smeele werd geboren op CuraQao, waar zijn vader procureur-generaal was. den 31 Januari 1863 en bereikte dus den leeftijd van ruim 60 jaren. Op jeugdigen leeftijd repatrieerde hij en woonde daarna te Leiden, later te 'sGravenhage Hij gevoelde zich tot de architectuur aangetrokken en bezocht daartoe de Koninklijke school in den Haag. Ter verdere bekwaming maakte hij studiereizen naar en bezocht scholen in Frankrijk en Italië (Milaan en Rome). In Nederland teruggekeerd vestigde hij zich als architect; als zoo danig bouwde hij in Udenhout het gesticht voor zwakzinnigen (Anthonius van Padua). de pastorie te Loonopzand. In deze plaatsen woonde hij daardoor eenige jann, alsook te Kaatsheuvel. Verschillende scholen werden in deze omgeving onder zijn beheer gebouwd. Later werd hij benoemd tot secretaris der gezondheidscommissie te Waalwijk, waardoor hij zich in onze gemeente vestigde. Toen door de overplaatsing van K. A. M ridder de van der Schueren, het burgemeestersambt vacant kwam, werd Th. L D de Surmont om zoo tal van hoedanigheden en capaciteiten door de publieke meening direct als zijn opvolger aangewezen en terecht, 17 Augustus 1907 kwam de Kon. Boodschap. Met uitbundig enthousiasme en groote feestelijkheden werd hij 31 Augustus d a.v. ingehaald om daar mee z'n schitterende regeerperiode van 16 jaar aan te vangen, die wij hier boven getracht hebben eenigszins te schetsen. Wijlen de edelachtb. heer Th. L. D. de Surmont de Bas Smeele bekleedde o.m. de volgende functies: Burgemeester van Waalwijk, plaats vervangend kantonrechter alhier, secre taris der gezondsheids comm ssie P secretaris van de commissie van advies v der Rijksvakschool voor leerlooiers en schoenmakers, lid van den raad van beroep te Tilburg, voorzitter der Teekenschool-commissie, voorzitter van de commissie van overleg, Agent /an den Voogdijraad te 's-Bosch. Voor zitter van de Commissie van Beheer van den Vee- en Vleeschkeuringsdienst, eere-voorzitter van „Waalwijks Belang", Beschermheer der gilde St Crispijn, lid van de commissie van toezicht op het operatie-kamerfonds, lid van het Eere comité ter huldiging van pastoor Van Riel bij zijn 25 jarig priesterfeest. pers maar rustig laten schrijven De notulen worden hierna vastge- GEERTRU1DENBERG. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Vrijdag 30 November 1923, des namiddags 2 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Bianchi. Afwezig met kennisgeving de heer Smolders. Na voorlezing van de notulen der vorige vergadering merkt de heer Se- geren op dat zijn gezegde omtrent de dubbel tariefmeters niet juist is weer gegeven Er staat dat aan zijn bezwaar werd tegemoet gekomen met het ver plaatsen van den spertijd, doch dit is niet juist en spr zou dit eenigszins aangevuld willen zien. waartegen de voorzitter geen bezwaar heeft. De heer Sassen merkt op dat hij zoo goed als niet in de notulen ver noemd wordt. o.a. heeft hij toch ge sproken over de kwestie van het uit baggeren der haven. Het schijnt zoo dat hij niets heeft gesproken en hij zou wel graag zien dat de menschen die hem afvaardigden hoorden dat hij ook werkelijk hunne belangen behartigt. De Voorzitter zegt dat het publiek in de openbare vergadering aanwezig het toch wel hoort. De notulen zijn toch reeds zoo lang, dus is het zaak ze zoo beknopt mogelijk vast te stellen. De heer Jansen zegt nog een aan merking te hebben niet op de notulen maar op de pers. Die kwestie van de tariefmeters, waarvan juist de heer Segeren nog sprak, stond in een der dagbladen geheel verkeerd weergege ven. Hij wenschte dat alle bladen zonder aanzien van persoon er rekening mee hielden dat ze de zaken niet in een verkeerd daglicht stelden De Voorzitter merkt hem op. dat dit geheel buiten hem omgaat, dat is een kwestie tusschen het betrokken raads lid en de redactie van dat blad. De heer Segeren wil hieraan nog toevoegen dat hij er niet zoo over denkt als de heer Jansen Hij heeft het abuis ook wel gelezen maar neemt dat niet zoo zwaar meer op. daar is hij steld. AAN DE ORDE 1. Voorstel van Burg. en Weth'tot vermindering van het aantal leerlingen en zoo noodig tot ontslag van een onderwijzer. De Voorzitter licht toe dat het aan tal leerlingen thans 90 bedraagt dus met 5 inplaats van 6 leerkrachten kan worden volstaan Daarom zou tegen 1 Januari een onderwijzer kunnen worden ontslagen. Echter is er een mooie oplossing voor deze kwestie gekomen, doordat van J de Kroon een verzoek om ont slag is ingekomen vanwege zijne benoeming tot onderwijzer aan de bijzondere lagere school. Op voorstel van B. en W, wordt besloten het gevraagde ontslag eervol te verleenen. 2. Voorstel van B. en W. tot het verpachten van het hout in het laanije langs de zoogenaamde Buitenvest De Voorzitter zegt dat het niet de bedoeling is om het hout geheel kaal te scheren, doch alleen maar het struikgewas te doen wegnemen dat er tusschen staat. De heer Janssen vraagt of de werk- loozen hieraan niet konden worden tewerk gesteld De Voorzitter zegt dat er wel een paar menschen aan konden werken, doch als het verpacht wordt, kan de gemeente zulks niet door de werk loozen laten doen De heer Segeren zou het daarom in eigen beheer laten doen In stemming gebracht wordt met op een na algemeene stemmen besloten om het werk in eigen beheer te doen uitvoeren door werkloozen. Tegen stemde de heer Allard. 3. Mededeeling overdracht van 3 woningen in het militaire gebouw sectie B no. 1166. en 4 Voorstel Burg. en Weth. tot het kosteloos beschikbaar stellen van een der woningen van het militaire gebouw, als woning voor den agent van politie. De Voorzitter zet uiteen dat bedoelde woningen, die het eigendom zijn van de gemeente en aan het ministerie van oorlog waren afgestaan, weer ter beschikking van de gemeente komen. In een vorige vergadering was be sloten dat de huurprijs zou worden bepaald op f4 per week. B. en W. wilden thans voorstellen om een dezer woningen met 1 Jan. a.s. als dienst woning beschikbaar te stellen voor den nieuwen agent van politie C. van Oirschot Zij hopen dat het niet voor altijd zal zijn, doch waar op het oogenblik nergens iets anders te vinden is, en deze woningen leeg staan, achten B- en W. dit de beste oplossing. De toelage van f 100, die de agent anders zou ontvangen voor vergoeding huishuur komen dan te vervallen, doch de agent is er dan nog beter mee De heer Jansen had hun liever wat dichter bij het gemeentehuis gehad. Ook de heer Segeren had dat liever gezienhij zou het gerestau reerde huis van de Bruin op de markt dat reeds drie jaar heeft leeg gestaan en de gemeente al zoo veel heeft ge kost, voor dienstwoning willen in richten. De Voorzitter merkt hun op dat dit bezwaarlijk kanhet zou ook zeet veel geld kosten om het daarvoor ir te richten en is voor een veldwachters woning ongeschikt. Misschien kan ei in t e toekomst wel een andere be stemming aan gegeven worden. Nog deelt de Voorzitter mede, da de nieuwe agent een salaris ontvang van t 1300 met 2 jaarlijksche verhoo gingen van f 50 De heer Sassen meent dat met di benoeming van dezen agent een hee goede keus is gedaan. Die man woon bij hem in de buurt en hij kent hen als iemand met nauwe plichtsbetrach ting die we in onze hedendaagsch maatschappij noodig hebben. Het voorstel van B en W. word hierna met algemeene stemmen aar genomen. 5. Voorstel van B. en W. tot vast aanstelling van den Administrateur va het Grondbedrijf. De Voorzitter zegt dat de her Dupont hun gesproken heeft over zijn aanstelling. In December '920 is h tijdelijk aangesteld voor 1 jaar. Dat stilzwijgend doorgeloopen. Voorgestel wordt thans eene vaste aanstelling geven op dezelfde condities als voo heen. Jansen Is het besluit noodzakeli dat we dien man voor het Gron bedrijf houdenkan het werk niet t niei zoo zwaar meer op. uaar is ■«-. al lang aan gewend. Hij zou dede secretarie behandeld worden T Th. de Surmont de Bas 8 Smeele,

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5