Voorzitter. Qed Staten wenschen het als een geheel appart bedrijf be handeld te zien, het mag dus niet over de gemeente Ioopen. Segeren. Ik zou er de bepaling aan willen toevoegen, dat de stukken steeds op de secretarie ter inzage liggen Voorzitter. Ik geloof het de beste weg zal zijn dat, als iemand inzage van iets verlangt, hij het dan aan B en W. vraagt, dan zullen wij zorgen dat de betreffende stukken op de secretarie komen. Met algemeene stemmen wordt besloten een vaste aanstelling te ver- leenen. In verband met dit punt merkt de Voorzitter op, dat de heer N. C. Stal als vaste schatter voor het Grondbe drijf is aangesteld op een jaarwedde van f 50. Hij acht het beter geen vaste schatter aan te stellen doch telkens als het noodig mocht zijn, daarvoor iemand te benoemen. Aldus wordt besloten 6. Voorstel van B. en W. tot af- sluiting van het bruggetje over de haven en het toekennen van een ver goeding. De Voorzitter zegt te hebben opge merkt dat bedoeld bruggetje door eiken jongen kan worden opengemaakt. Dat is niet zoo het behoort en daarom wordt voorgesteld het af te sluiten en den sleutel bij iemand daar in de buurt in bewaring te geven, waar iedereen hem kan komen halen. B. en W. hadden als de geschikste plaats geacht bij Wed Okkerse en haar daarvoor eenige vergoeding te geven, bijv. f 10. De heer Jansen vraagt of de schippers het toch zelf moeten open maken. Ge vreesd wordt dat dit op duur wel eens moeilijkheden zal meebrengen. De Voorzitter is daarvoor niet zoo bevreesd en zou het eens op die manier willen probeeren. Een vergoeding van f 10.— wordt door de leden te gering geacht en besloten wordt om op het voorstel van Burg. en Weth. in te gaan en aan Wed. Okkerse een vergoeding van f25.te geven. 7. Goedkeuring contracten voor de levering van electriciteit met W. Sassen en C. Stal. Zonder opmerking worden deze met algemeene stemmen goedgekeurd. 8. Vaststelling gemeentebegrooting dienst 1924 met de daarbij behoorende begrootingen van het G. E. B. en het Gemeentelijk Grondbedrijf. De Voorzitter geeft in overweging de verschillende begrootingen achter eenvolgens vast te stellen, dus eerst die van het G. E. B., dan die van het Grondbedrijf en ten slotte die van de gemeente. Namens de commissie van onderzoek brengt de heer Timmermans rapport uit In hoofdzaak bleek de commissie zich met de begrooting te kunnen vereenigen op enkele punten wenscht ze de aandacht te vestigen. Ten aanzien van onderhoud van straten en pleinen was zij van oordeel het daarvoor uitgetroken bedrag van f 1000 niet te verhoogen en te advi- seeren na het leggen der waterleiding een leening aan te gaan voor be strating enz. Bij het punt: te betalen schoolgelden aan andere gemeenten, welke bedragen voor de H. B S. in Dordrecht f 300. per leerling en f 400 voor den Bosch beloopen, terwijl Waalwijk voor het bezoek van zijn Handelsschool f 100 per leerling vraagt, werd eveneens stil gestaan. Het eenparig gevoelen der commissie was, dat hoewel de twee eerst ge noemde bedragen werkelijk zijn vast gesteld, de gemeente dus verplicht is deze te betalen, zij eveneens ervan overtuigd is dat zij, die later geroepen worden een leidende plaats in de samenleving in te nemen, hooger on derwijs moeten genieten, het toch wenschelijk was van deze plaats een waarschuwend woord te doen hooren tegen overvoering der Maatschappij met intellectueelen. Het is momenteel een verschijnsel, dat men zijn kinderen met of zonder aanleg naar hooger-onderwijsinrich- tingen zendt, om ze daarna aan de Maatschappij af te leveren. Het kan niet anders of er moet op dit gebied overproductie komen, thans reeds wreekt zich deze methode, gezien het groot aantal gegadigden bij het solliciteeren naar een of andere be trekking. Zeer wenschelijk vond het de com missie. dat het leeren van een vak, het volgen van vakonderwijs, zooveel mogelijk werd bevorderd, zoodat de ontwikkeling der. massa niet in één richting werd gestuurd Het deed de commissie aangenaam aan, op de begrooting ook een post van f 1500 te vinden voor een te plaatsen kiosk Vanaf 1 Januari zal een afzonderlijke bode worden aangesteld, waarvoor f 300 is uitgetrokken. Voor bijdrage werkloozenkassen is uitgetrokken f -3000, voor steun aan werkloozen f 2500 en voor werkver J schaffing f 500. De commissie is van oordeel, onvoorziene omstandigheden daargelaten, dat deze bijdragen toe reikend zullen zijn. Dat de raming der schoolgelden verre blijft beneden die van 1923, vindt zijn oorzaak in het feit dat tot nog toe de schoolgelden alhier abnormaal hoog waren. Burg. en Weth. wenschen met voorstellen te komen tot verlaging der schoolgelden, vandaar het aanzienlijk lager geraamd bedrag (f2000). De belasting zal bedragen 100 op centen op de Rijksinkomstenbelasting, de verleden jaar nog geheven 2 pCt op het inkomen zullen voor 1924 komen te vervallen. De begrooting sluit in totaal me een geraamd bedrag van f 129 672. Technische en administratieve dienst van het G E. B. bleken goed in orde te zijn. De pensioensbijdragen der betrokken ambtenaren voorheen gebracht ten laste der gemeenterekening, zullen over 1924 gebracht worden ten laste van het G.E B. De ontvangsten werden geraamd op f24.750, de uitgaven op f 23 870, alzoo op een voordeelig saldo van f880 Dit bedrijf verkeert in een gezond stadium, Met genoegen kan de com missie rapporteeren, dat de begrooting van dit bedrijf voorstelt de prijs voor licht te brengen op 45 cent en voor kracht op 20 cent per K W Ualzoo voor beide op 5 cent per KW U minder. Burg. en Weth. zullen bij punt 9 der agenda in dien geest voor stellen doen. Het grondbedrijf zal in de gemeente huishouding als afzonderlijk bedrijf haar intrede doen. De ingediende be grooting van dit bedrijf zou de com missie gaarne gewijzigd zien. In deze begrooting toch komt voor een post van f 6000 als waardevermeerdering van gronden. De commissie is van oordeel, dat we in dezen tijd moeilijk kunnen spreken van waardevermeerdering en daardoor zouden krijgen een geflat teerde begrooting, welke eventueelen verkoop zou bemoeilijken. De com missie wenscht in plaats daarvan ge bracht te zien het geschatte bedrag van verkoop gronden f6500. Deze begrooting sluit met e§h na- deelig saldo groot f 7800, veroorzaakt door renteverlies in erfpachten Dit bedrag zal gebracht moeten worden ten laste der gemeenterekening. Ten einde het bedrijf zooveel moge lijk in gezonde banen te leiden, zou volgens de commissie een andere grondpolitiek moeten worden gevolgd, n 1. aanzienlijke verlaging der prijzen van beschikbare gronden, waardoor men zal komen tot vluggeren verkoop, wat inkrimping van renteverlies met zich brengt. De commissie adviseert dus de be grooting der gemeente en van het G. E. B. ongewijzigd en die van het grondbedrijf gewijzigd aan te nemen De Voorzitter dankt de commissie voor haar keurig rapport en zegt dat Burg. en Weth. geheel van hetzelfde gevoelen zijn als de commissie. Ook spr, is er van overtuigd dat de straten van Gecrtruidenberg dringend verbe tering behoeven, doch zou met het oog de waterleiding die naar men hem verzekerd heeft het volgend jaar za worden aangelegd, ook tot dien tijd wachten en alsdan een geldleening hiervoor aangaan, zoodat de kosten over verschillende jaren worden ver- deeld. Ook alle overige bemerkingen van de commissie zijn het juiste ge voelen van B. en W. Dat een post van f 300 voor een afzonderlijke bode wordt uitgetrokken is achtens B. en W. een practische maatregel Het is niet in orde dat zulks door den veld- i wachter moet gebeuren, die is dan gewoonlijk van alles, behalve veld wachter. Over de subsidie van de Handels school te Waalwijk zal straks nog worden gesproken bij de ingekomen stukken. Aan werkloozen zal in 1923 onge veer f 5000 zijn betaald Om gedekt te zijn werd thans t 1000 meer uitge trokken dus totaal f 6000. De voorzitter zal alsdan in omvraag brengen de begrooting van het Gem. Electr. Bedrijf, gewijzigd, in dien zin als door de commissie is voorgesteld, n.l. om de pensioensbijdrage van de ambtenaar ten laste van dit bedrijf te brengen. De goedkeuring van deze begrooting beteekent tevens de goed keuring der daarin genoemde verlaagde stroomprijstarieven Met algemeene stemmen wordt hier na de begrooting van het G. E. B. goedgekeurd. De Voorzitter zegt dat B. en W. de door de commissie voorgestelde wijzi gingen in de begrooting van het grondbedrijf hebben overgenomen, Het voorstel is dus om de begrooting goed te keuren, niet zooals het oorspron kelijk door B. en W werd aangebo den, doch gewijzigd als door de com missie voorgesteld. De financieele uit komsten van dit bedrijf hangen er slechts van af hoeveel grond er ver kocht wordt, als. het een beetje mee wil werken kan het wel meevallen. De heer Sassen is van meening dat men deze kwestie van gemeente wege veel „kaufmannischer" moest be handelen. Wie ziet er nu zoo'n klein bordje „grond te koop." Spr. zou meer reclame maken, bijv. door een groot bord met plattegrond, enz. te doen vervaardigen, zooals men elders dat ziet Er komen hier veel vreemdelin gen. Een en ander zal nader worden overwogen. De begrooting van het Grondbedrijf wordt daarna vastgesteld met aanbren ging van voorgestelde wijzigingen, Hierna wordt de gemeente-begroo ting behandeld, waarbij elk hoofdstuk afzonderlijk wordt besproken Bij hoofdstuk 1 deelt de voorzitter mede, dat er een gunstig saldo van boekjaar 1922 is van f 20000, wat de oorzaak is dat de plaatselijke belasting heffing dit jaar kan vervallen. Bij hoofdstuk 2 vraagt de heer Jan sen of de aan te schaffen schrijfma chine niet kan geleverd worden door een inwoner als dat niet duurder is Ook heeft Spr. vernomen dat de schrijfbehoeften alle door een persoon geleverd worden, hij achtte het ge- wenschter als ieder daarvoor eens in aanmerking kon komen. De Voorzitter zegt dat dit reeds een bespreking bij B. en W. heeft uitge maakt en reeds aan den secretaris en de administrateurs dienovereenkomstig is bevolen. Bij hoofdstuk 3 geeft de heer Jansen in overweging om een licht aan te brengen aan den loswal in de buurt van v. Lier, daardoor zal men de schepen aan dezen kant houden. Wordt door den Voorzitter in over weging genumen. De heer Sassen zou scherper toe zicht wenschen om te voorkomen dat de haven nog meer door jongens wordt volgegooid, wat door den voorzitter wordt toegezegd. Bij het hoofdstuk betreffende sub sidies aan onderwijs-inrichtingen wordt voorlezing gedaan van een adres van de Hoogere Handelsschool te Waalwijk waarin om eene subsidie van f 100 per leerling wordt gevraagd. Er gaan 3 leerlingen uit Geertruidenberg daar ter school Er wordt op gewezen dat als er niets gegeven wordt, dat alsdan de kans bestaat dat het schoolgeld wordt verhoogd, wat op zijn beurt weer tot gevolg heeft, dat het voor de ouders te duur zal worden, die hunne kinderen alsdan naar Breda zullen zenden, en indien dat gebeuren zou is de gemeente nog veel duurder uit. daar ze dan de verplichte bijdragen heeft te betalen. De Voorzitter zegt heelemaal niet tegen eene subsidie te zijn maar zou daaraan toch eenige voorwaarden ver binden. Hij heeft ook in een onderhoud met het schoolbestuur van de Hoogere Handelsschool naar voren gebracht dat iet kon voorkomen dat Geer ruiden- berg zoo goed zou zijn om te betalen om schoolgeld-verhooging te voorko men, terwijl een andere gemeente zou weigeren te betalen en voor de in die gemeente wonende leerlingen toch geen schoolgeld-verhooging zou worden toe gepast. Ofschoon de Voorzitter er in dat onderhoud op had aangedrongen dat zekerheid zou worden gegeven dat alle gemeenten gelijk behandeld zouden worden en dus bij niet aanneming het schoolgeld dier leerlingen zou wo den verhoogd, wordt toch in het adres geen vaste toezegging gedaan en aangezien het niet aangaat om gemeenten die niets willen geven, toch hetzelfde schoolgeld te doen betalen als een ge meente die wel betalen wou, daarom wordt voorgesteld om een post van f 300 hiervoor „pro memorie" op de begrooting te brengen. Echter zal eerst zekerheid door het schoolbestuur moeten worden gegeven alvorens die post wordt uitgekeerd Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. Bij de subsidie aan den handelcursus alhier, wordt door den heer Jansen gevraagd of er van gemeentewege geen controle kan worden uitgeoefend waar het geld blijft. Z i. was een nauwkeu rige controle bitter hard noodig. De heer Timmermans onderschrijft het gevoelen van den heer Jansen. De Voorzitter zegt toe te zullen na zien hoeverre de bevoegdheid van [de gemeente in dit opzicht zich uitstrekt en zal zulks nader mededeelen. Bij de subsidie voor de harmonie zegt de Voorzitter, in de toekomst hier aan de verplichting te willen verbinden tot het geven van enkele gratis concer ten op de te bouwen kiosk, al zal dit misschien wel overbodig zijn, omreden ze dit met plezier zullen doen. Nog wordt door den Voorziiter mede gedeeld, dat door de Godshuizen f 500 wordt bijgedragen voor de te bouwen kiosk, hetgeen dus met de f 1500 van de gemeeente een bedrag van f 2000 vormt, waarvoor wel iets goeds kan worden daargesteld. Jansen. Ik heb hooren zeggen dat er hier menschen zijn die voor niets teekeningen enz. er voor willen maken. Daar mag wel rekening mee worden gehouden. Voorzitter. Zeker, het bedrag zal vermoedelijk niet eens noodig zijn. Het blijkt uit alles dat de menschen er zeer mee instemmen. Timmermans. Er moet hier in de gemeente nog een potje bestaan van ongeveer f140 dat vroeger al eens voor dit doel is opgehaald, maar ik weet niet waar het berust. Dat geld zou misschien voor lessenaars kunnen worden aangewend Voorzitter. Dan zullen we eens op zoek gaan naar dat potje. Segeren. Staat hei niet op de Hanzebank De Secretaris geeft inlichtingen waar dit geld zich bevindt, zoodat dit terecht is. De heer Timmermans zegt dat er nog een tweede potje moet bestaan, ook een bedrag van over de f100. Niemand weet waar dat is en zal het nader worden onderzocht. Bij de behandeling van het hoofd stuk betreffende uitkeering aan werk loozen spreekt de Voorzitter een waar- deerend woord aan het adres der Godshuizen waarvan in elk opzicht zooveel steun wordt ondervonden. Zoo dragen deze bijna de geheele kosten van steunverleening. Ten slotte wordt behandeld het hoofdstuk der belastingen en blijkt dat voor 1924 geheven zullen worden voor de grondbelasting 80 opcenten op bebouwde eigend. 20 ongebouwde 45 personeele belasting. 100 rijksinkomstenbelast. 100 vermogensbelasting De belastingheffingen zijn dus gelijk aan die van het vorige jaar, alleen is de 2 pCt. plaatselijke heffing komen te vervallen. De Voorzitter spreekt de hoop uit dat dit voortaan achterwege zal kunnen blijven en dat de dalende lijn zal blijven aanhouden, hetgeen een kwestie zal zijn van zuinig beheer. Ook de vermindering der electriciteitstarieven beteekent voor de inwoners zooveel als een belastingvermindering. Het hoofdstuk belastingen wijst een netto opbrengst aan van f32 318 45 Op de kapitaalrekening komt niets voor daar er geen enkele leening o" i.d. in uitzicht is. Hierna brengt de Voorzitter in omvraag de begrooting ongewijzigc goed te keuren. De heer Segeren had nog graag f 200 uitgetrokken gezien voor de huurcommissie opdat deze alles nog goed zou kunnen afwerken. De Voorzitter zegt dat dit bij de ingekomen stukken nog wordt behan deld en bij goedkeuring altijd nog uit den post „Onvoorziene Uitgaven" kan worden bestreden. Hierna wordt de begrooting goed gekeurd met een bedrag aan ontvang sten van f52.768 46, aan uitgaven van f 50 662 53 Aldus met een goed slo var. f2095 93. 9. Wijziging der verordening op de levering van Electriciteit Er wordt o.m. voorgesteld eene wijziging te brengen in Art. 4 dat in de praktijk tot moeilijkheden had aan leiding gegeven. Daarin staat vermeld dat de kosten van aansluiting tot aan den meter voor rekening van het GEB komen. Nu wil men de onkosten van timmer- en metselwerk die soms daarvoor gemaakt zijn ook voor reke ning van her G E B. brengen. Om dit te voorkomen is eene wijziging voor gesteld. Segeren. Waarom is op de agenda niet te zien welke artikelen gewijzigd worden. Ik vind het een allerbelang rijkst punt. Ik heb er al jaren op aangedrongen en gezegd dat de ver ordening als zand aan elkaar hing Nu weten we nog zoo weinig wat er aan de hand is Ook had ik nog gevraagd om enkele verordeningen van andere gemeenten op te vragen, maar ik heb er niets van gezien, die kunnen wij toch zelf niet aan de gemeenten gaan opvragen. Waarom lagen die niet op de Secretarie ter inzage Voorzitter. Wat U daar zegt heeft met de kwest e niets te maken. U had graag de artikels op de agenda aan- gegeven gezien, maar dat zou toch doelloos zijn. Het kan toch al niet eenvoudiger dan dat wij hier elk te wijzigen artikel behandelen. Wat het opvragen van andere verordeningen betreft, heb ik daar juist in mijne toelichting al gezegd dat wij er ver schillende hebben opgevraagd en deze haast alle aan elkaar gelijk zijn. Dat U ze niet heeft ingezien ligt aan U zelfals U ze aan mij gevraagd had toen U van morgen op de secretarie waart, dan had U ze met plezier runnen inzien. Segeren. Nietwaar, ze zijn me ge weigerd. Voorzitter. Geweigerd, door wie? Segeren. Door een ambtenaar. Voorzitter. Die heeft ook geen recht daartoe. Waarom vraagt U het mij niet U heeft vlak naast- me gestaan. Sassen. Ja, ik geloof dat mijnheer Segeren hierin ongelijk heeft. Segeren. Neen, neen, ze zijn me geweigerd en aan den burgemeester kon ik ze niet vragen, want die had volk. De Voorzitter sluit de discussie hierover. Dan komt in behandeling de tariefswijziging in de verordening het geen geschiedt om niet telkens een apart contract te moeten opmaken voor een speciale overeenkomst voor grootere afname. Segeren. Zoo gaan we van het kastje naar den muur. Ik zou liever gezien hebben, dat er een geheel nieuwe verordening was gemaakt. Voorzitter. Maar wat is dat nu mijnheer Segeren waarvoor zou dat dienen. U kunt toch gewijzigd hebben wat U wil. Segeren. Ja, ik zal er mij maar weer bij neerleggen, ik ben maar onderge schikt, maar Voorzitter. U is niet ondergeschikt, U kunt vrijuit Uwe meening zeggen en voor of tegen stemmen. Segeren. Ik ben tegen heel deze vuile verordening, 't is een verorde ning van niks en ik wou een geheel nieuwe. Voorzitter. Vuile verordening, ver ordening van niks, zegt U dan liever wat voor bezwaren U er tegen hebt. De verordening is gebleken in over eenstemming te zijn met die uit andere gemeenten. We krijgen hier in hoofd zaak dus slechts een tariefswijziging, daar verwart U zich mee, daaruit zijn ook alle bezwaren voortgekomen. Segeren. Ik zou hen die de meeste afname hebben het goedkoopste stroom leveren. Voorzitter. Daar hebben we nu juist dit maximaaltarief voor. Jansen. Met de wijzigingen die worden aangebracht ben ik zeer con tent. Zou het later blijken dat het gewenscht is een artikel te wijzigen, dan kan daar altijd nog toe over gegaan worden. Als Segeren zulks wenscht, laat hem dan zelf aan de gemeentebesturen een verordening op- vragen en later met voorstellen komen. Voorzitter. Eene verordening moet toch in de praktijk blijken aan haar doel te beantwoorden. Hierna wordt behandeld hetstroom- tarief dat thans bedraagt 45 cent voor licht en 20 cent voor kracht, zooals reeds bij de begrooting is bes^rT" wordt ook het maximaal tariet i" de verordening opgenomen. Tusschen den Voorzitter en den heer Jansen ontspint zich dan een lang durige discussie over wat verstaan wordt onder „directie", waarbij öê- Voorzitter uiteen zet dat daaronder zoowel de technische ambtenaar als de boekhouder verstaan worden, elk op zijn gebied, respectievelijk in tech nische of administratieve zaken, daar er geen directeur is Ten slotte worden de wijzigingen in de verordening goedgekeurd zooals zij door B. en W zijn voorgesteld. Daar men reeds bijna 4 uur aaneen heeft zitten vergaderen wordt besloten te gaan pauseeren om dan straks het overige gedeelte van de agende af te handelen. Om 7.30 uur opent de Voorzitter opnieuw de vergadering en stelt aan de orde 10 Vaststelling rekening Sted. Gods huizen 1922. De Voorzitter maakt de opmerking dat van verschillende uitgetrokken posten op de rekening, geen contracten of bescheiden ter verduidelijking aan wezig zijn. Ook het lid Jansen merkt enkele verschillen in de rekening op, tevens dat de bevelschriften van het R K. Armbestuur alleen geteekend zijn door cften heer van Riel Sr. Genoemd lid vraagt den Voorzitter of de heer van Riel hiertoe de volmacht heeft. Voorzitter. Wanneer de heer v. Riel de gevraagde volmacht zou hebben, is het nog niet in orde dat dergelijke stukken door één man worden onder teekend. Hierna volgt stemming. Met alge meene stemmen wordt bedoelde reke ning afgekeurd. De heer Mr. Allard (Voorz. der Sted. Godshuizen) had tijdens de be handeling dpr genoemde rekening de zaal verlaten. Na afloop der stemming werd Mr. Allard de uitslag medegedeeld. Nog moeten we melden dat het id Timmermans betreffend de post .onderhoud" zijn sterke afkeuring te cennen gaf. Het lid Jansen wijst nog op het verschil van de bedragen der rekenin gen van onderhoud Oud-Mannenhuis :n van't armenhuis bewoond door den ïeer J. Smolders. 11. Aanbieding begrooting Sted. Godshuizen 1924. De Voorzitter deelt mede, dat ge noemde begrooting van nu af tot de volgende vergadering voor de leden ter inzage ligt. Na behandeling der ingekomen stuk- ken komen we aan de Rondvraag. Jansen. Voor de 3e maal moet

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 6