alom verkrijgbaar. Modevakscholen E.N.SA.ID. DirectriceJR. Jtetidriltse Knapen. - Utrecht Tolsteegsingel ö.Z. 54. THUIS KNIPPEN LEEREN BIETENSNIJDERS Bielenmessen. Bietenvorken. I. C. Mortier Zonen I Alle Bankzaken. Ingezonden Stukken Reclame. RUIME SORTEERING HAARDEN EN KACHELS. Fornuizen. Veevoederketels. Slalschoppen. - Mestvorken. heerlijke Speculaas „DE HOOP.' BANKETLETTER, W. TIMMERMANS ZONEN weer spreken over die dubbel tarief- meter van Mr. Allard. Mijnheer de Voorzitter, is deze meter reeds verwij derd. Voorzitter. Nog niet mijnheer Jansen. Jansen. Wat wenscht u hiermede te doen Segeren. Afsluiten voorzitter Voorzitter. Volgens bestaande ver- ordening hebben we geen recht dezen Si.?S,&Si2 meter weg te héllen. ontvangen te hebben betaalde ik 23 Sept. Jansen. Waarom is deze verordening 1919. Verschillende looiers bleven weigeren dan niet gewijzigd volgens voorstel (hier ter plaatse alleen rulffl de helft) zij van Het liri Seaeren waarnn hii al 4 hoorden niets me€r- °P 15 ,Tuui 1922 ont" van het lia begeren, waarop nij vingen die looiers die steeds niets betaal- jaar lang heeft aangedrongen Er is den een vail r.h,l. waarin hun steeds met S. gelachen, maar S. had een voordeelige transactie werd aangebo- volkomen gelijk S. was rechtvaardig. j den, n.l. voorgesteld werd met machtiging met zoo n kapitaal zoo n meter te ge- je(jer moest worden teruggekocht it bruiken,.. temeer daar arme stakkers, welke loopen zonder kappen op klom pen. het gewone tarief moeten betalen. Segeren. Stil, stil maar Keeske, vroeger keken ze hier zoo nauw niet. Ach, Mr. Allard. ge moest die meter toch terugbrengen, toe, brengt dat dingetje nou terug. W stak een luci fertje tusschen den meter en die kreeg f 100 boete. Voorzitter Mijnheer Segeren u zou er haast diefstal van maken. Segeren. Nou, M. de Vhet gaat er kort langs. (Gelach.) Voorzitter. Met 1 Januari komt de gewijzigde verordening in werking en zal een en ander dan wel veranderen. Jansen. Voorzitter, hoe zit het met Admiraal Heinraat Voorzitter. Een en ander wensch ik liever in de geheime vergadering te behandelen. Jansen. M de V. hoe zit het met die f2500 van de distributie. Voorzitter. Aangaande dit heb ik M. v. R. ontboden en ben een en ander aan het onderzoeken, waar de fout schuilt. Jansen. Is het steeds noodig dat verkoop van kleine stukjes grond, zooals nu van Mej de Wed. Santber gen, steeds notarieel worden beschreven Voorzitter. We zullen probeeren, dit voortaan met 3 a 4 stuksjes ineens te laten beschrijven, dus in massa. Hierna wordt door het lid Sassen gewezen op de uitkeeringen aan werk- loozen hij vindt dat deze niette hoog zijn De heer S. zet in den breede uiteen de toestand van de werkloozen voor den komenden winterenzaggaarne eene verhooging van steun voor som mige categoriën. De voorzitter denkt dat de lasten voor de gemeente te zwaar zullen worden. De heer Sassen zet opnieuw zijne meening uiteen, welke door enkele leden wordt gesteund. De Voorzitter zegt zooveel mogelijk werk te zullen verschaffen aan de werk loozen. Hierna gaat men in geheime verga dering over om ongeveer 10 30 n.m. (Buiten verantwoordelijkheidder Red Mijnheer de Redacteur. De inhoud der Zwaluw-doosjes is beduidend grooter dan die der goedkoope buitenlandsche merken. 31747 RUGPIJN WAARSCHUWT. Iedere hardnekkige pijn in het smal le gedeelte van den rug waarschuwt u om acht te slaan op uw nieren. 2wa re, slepende rugpijn en scherpe steken bij bukken of plotseling keeren, wijzen opgezwollen, ontstoken nieren; pijn lijke, overwerkte en vermoeide nieren De taak der nieren is om het urine zuur uit het bloed te filtreeren. Kon- vatting, koorts, overwerking en bui tensporigheden overspannen de nie ren en veroorzaken ontsteking. Zulk een in den aanvang lichte ontsteking leidt bij verwaarloozing mettertijd tot niergruis, waterzucht, rheumatiek of een chronische nierkwaal. Let op uw nieren, zoodra de rug pijn begint te doen. Zie toe of de urine afwijkingen vertoont, te schaarsch of te veelvuldig geloosd wordt, brandend, pijnlijk en vol bezinksel is, een abnor male kleur heeft enz. Let ook op hoofd pijn, aanvallen van duizeligheid, een voortdurend vermoeid gevoel en ze nuwachtigheid. Als uw nieren verzwakt zijn, gebruik dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het geneesmiddel, dat ruim 50 jaren lang zwakke nieren heeft genezen en over de geheele wereld wordt aanbe volen. Verkrijgbaar in apotheken en dro gistzaken 1.75 per doos. 30646 30 (Eerste Nederl. Snelapparatenindustrie „Duit".) kan elke dame en meisje zonder rekenen of teekenen, door ons boek a f 1.60, met meer dan 100 modellen en grondig naaionder- richt. Zendt bon in open enveloppe, gefrankeerd met 2 cent en U ontvangt franco het boek thuis gestuurd. DE GEMAKKELIJK STE METHODE voor huishoudelijk gebruik. Voor elk meisje begrijpelijk. BON 1. Gelieve mij te sturen Boek tfoor zelfonderricht met gratis apparaat f 1,60. S 31734 BON 2. Gelieve mij te sturen Boek voor afwerking en gar neering van mantels, japonnen enz. f3,00. Naam Adres Naam Adres tegen UITERST concurreer en de prijzen. 31601 Hoogstraat A 7 8. GORINCHEM. NEEMT PROEF MET ONZE SLECHTS 30 CENT PER POND. 31600 CAPELLE (N.Br.) EERSTE KWALITEIT 11.25 PER POND. DOET TIJDiO UWE BESTELLINGEN AAN ONZE DEPÓT HOUDERS. KASSIERS EN COMMISSIONNAIRS IN EFFECTEN. WAALWUK KANTOORURENVAN 9 TOT 4 UUR. 20413 ZATERDAGS VAN 9 TOT 12 UUR. Leder (R.H.L.) Dit bureau wees kan eiken ingeschreven looier het looimateriaal toe. Voor elke 100 K. looimateriaal moest ge leverd worden aan liet Centraal Lederma gazijn te 's Bosch 12 K croupon leder tl 3.00 per Ivo. In 1019 kwam de bepaling dat geen leder meer in ontvangst genomen werd en dat inplaats hiervan per 100 Ko. looimateriaal 40.moest worden betaald. Ik moest nog voldoen voor 14392 Ko. looi materiaal, zoodoende dat het R.H.L. toen 11» 1inri het een Qphandaal van iemand van den Minister het nog t.e leveren leder Ik vind het een schandaal van ïemana jn ontvangst te liemen a f 3.60 per ko. doch Recht is het beste regeeringsbeleid. Toen de Minister van Buitenland sche zaken bij de Vlootwet-beschouwingen naar voren bracht dat reolit en recht alleen in hoofdzaak moest nagestreefd worden bij de regeerders en hiermede een groot succes te behalen was, kwam mjj wederom en voor de zooveelste maal de zoo onrechtvaardig toegepaste distributiewet der looiers voor den geest, een toepassing, die zooveel kwaad bloed zette in looierskringen, een toepas sing die vreemd moest zijn en onmoge lijk bij den Staat Nu al mijn pogingen, die ik meende te moeten aanwenden om mijn goed recht te verkrijgen, faalden ik schreef n.l. iegio brieven aan bet Rijksbureau voor huiden en leder, ik ben 4 maal bij bet Rijksbureau geweest, ik heb tweemaal 'n audiëntie gehad met den toen- maligen Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel Van IJselstein, ik heb verschil lende malen aan den afgevaardigde ter 2e kamer Mr. Dr. van Rijkevorsel geschreven ik heb eenmaal een onderhoud gehad met het Kamerlid Van Rij ze wijk, op advies ein delijk van Mr. Dr. van Rijkevorsel diende ik een verzoekschrift in bij de Tweede Ka mer, nadien bad ik een conference met het 2e Kamerlid Fleskens en heb over deze aan gelegenheid eenmaal gesproken op een alge meene vergadering der R. K. Kiesvereeni- ging te Tilburg (dit was n.l. op dien avond toen diverse candidaten voor het lidmaat- schep der 2e Kamer aldaar meenden hun propaganda-speeches te moeten houden, het was dien avond toen de heer Van Rijze- wflk ons leger wilde doen bestaan uit huur lingen en dit fel bestreden werd door den heer .Tuten als zijnde zeer onsociaal), ver der heb ik me nog eens vervoegd bij den heer Bakker op het Ministerie van Financiën, nog getracht een audiëntie te bekomen met den Min. v. Financiën tot welks departe ment 't R.H.L. in zfln liquidatie-toestand be hoorde doch welke audiëntie niet noodig werd geacht, een 2e schrijven om audiëntie waar ik een nieuw gezichtspunt zou openen bleef onbeantwoord, nu dan alle pogingen faalden, wil ik trachten door middel der pers bekendheid te geven aan dergelijken wantoestand, haast schreef ik Russi- schen toestand mogelijk dat thans een Kamerlid hierop ter bevoegder plaatse rea- geeren wil of misschien een en ander kan bijbrengen op het programma van een Mu- solinipartij. Noodig dat aan dergelijke toestanden een einde komt, dat de Augius- stal gereinigd wordt is het wel en om nog eens er aan te herinneren Recht is het beste regeeringsbeleid". Welnu dan. Tijdens de mobilisatie be stond een Rijksbureau voor Huiden en 4.50 per Ko. Passen wij nu even dit voor stel op mij toe. Ik moest leder leveren voor 14392 Ko. looimateriaal. Per 100 Ko. looi materiaal 12 Ko. crouponleder, derhalve 143.92 x 12 Ko. 1727.04 Kilo leder. Het R.H.L. kocht dit leder ft 3.60 per Ko. dus 1727.04 x 3.60 6217.34 Ik moest dit terugkoopen ft 4.50 per Ko. dus 1727.04' maal 4.50 ƒ7771.68. Ik zou bij deze transactie derhalve te be talen hebben gehad 7771.68 6217.34 1554.34 Nu heb ik betaald 5756.80, vol gens de transactie zou ik moeten betalen 1554.34, teveel betaald 4202.46, zoodat bet R. H. L. mij zou moeten terugbetalen 4202.46 plus 6% rente over 5756.80 tot aan den dag van terugbetaling. Verder wordt aan de niet betaald hebbende looiers nog toegestaan het bedrag in kleine maan- delijkscbe afbetalingen te voldoen. De firma Verscheuren hier ter plaatse werd reeds in 1919 deze transactie toege staan en voor de firma B. O. van lersel te Oisterwijk betaalde de I-Ianzebank te Til burg. nadat die Bank wegens verleende bankgarantie door den heer liquidateur van het R. H. L. tot betaling werd gesommeerd op 22 Maart 1922 de somma van 2044.50. Reeds 27 April 1922 ontving de Centrale Hanzebank te 's Bosch ten behoeve van de firma van lersel van het R.H.L. een resti tutie van 1602.20. Zij betaalde dan slechjts 442.30. Bij al mijn bezoeken, die ik aflegde bij 't R.H.L. en er op wees niet gaarne bevoor deeld te worden boven anderen, doch toch wel verkoos gelijk gesteld te worden met een ieder, kon ik naar huis of met de mededee- ling dat ik mijn plicht deed of dat men het zou onderzoeken Toen ik den heer Knappert, die na den heer Verwoerd als liquidateur optrad, op merkte dat de fa. C. Verscheuren alhier eeds in 1919 de hierboven gepubliceerde transactie verkreeg, ontving ik tot antword Ja. dat geschiedde -onder Verwoerd. Ik teekenhierbij aan, dat deze mijnh. Verwoerd zeide, toen hij bij de firma Rozenberg te A'dam kwamIk ben blij, dat ik uit dat rommeltje weg ben, legio schoenconsenten moeten nog worden voldaan, maar Ik trek me van de zaak niets meer aan. De schoe nen behoorden ook bij dit Rijksbureau. Een dergelijke persoonlijkheid, die een niet te benaderen inkomen had. werd nog bedankt voor den lande bewezen diensten en later aangzocht in de Commissie voor de beper king van den schoenen invoer. Bij mijne eerste audiëntie bij den Minis ter van IJselstein scheen ik Z.Ex. allemaal nieuws te vertellen. Het zou onderzocht worden en ik zou ter zake bericht ontvan gen. Nul op 't request. Hierna volgde mijn schrijven aan Mr. Dr. van Rijkevorsel. Mijtt eerste schrijven, onbeantwoord blij vend werd met een tweede gevolgd. Het antwoord was: De aangelegenheid had zijn attentie en was bij de commissie van Veen in behandeling. Na maanden niets hoo- rend, was ik zoo vrij te vragen of commis sie van Veen en lange baanschuiverij syno niem waren. Hierop berichtte genoemd Ka merlid mi), dat hij de zaak bij den Minister had voorgedragen en eenigen tijd daarna ontving ik ter inzage het schrijven van den Minister, en Dr. xan Rijkevorsel voegde erbijdat ik nu wel voldaan zou zijn en be grijpen zou dat bij inwilliging van mijn ver zoek restitutie zou moeten volgen ook aan die looiers, die in 't zelfde geval verkeerden als ik en dat zulks tonnen -aan het Rijk zou kosteu. Ik meende Dr. van Rijkevorsel te moeten opmerken, dat mij zulks zeer begrijpelijk voorkwam, doch dat deze consequentie ook wel begrepen moest zijn aan het departe ment toen men toestond te transigeeren en een precedent stelde en het niet ging om de groote van het bedrag, maar om de billijk heid, om het recht en waar het Rijk kan restitueeren zulks ook behoort te doen. Als ik dan ook vroeg hierover te interpel- leeren, ontving ik tot antwoord, dat ik maar een verzoekschrift aan de Kamer indienen moest. Dr. van Rijkevorsel zou zorgen dat het verzoekschrift behandeld werd. Aan zijn advies gaf ik gevolg. Uitvoerig deelde ik daarna den heer Van Rijzewijk alles mondeling mede, die de lijst der verzoekschriften nazag, doch mijn re quest niet ontwaarde. Genoemde heer zou Dr. van Rijkevorsel spreken en mij hierna berichten. Of den heer Van Rijzewijk mij geschreven heeft weet ik niet maar een brief van zijn hand is me nooit geworden. Ik wachtte en wachtte, eindelijk krijg ik een schrijven van Mej. van Dorp van den volgenden inhoud. „Als lid van de commis sie voor de verzoekschriften uit de Tweede Kamer heb ik Uw request in zake restitutie van het Rijkskantoor voor huiden en leder in handen. Ais mijn persoonlijke meening geef ik U vertrouwelijk te kennen, dat het een groote fou-t van het kantoor is geweest zonder dringende noodzaak te transigeeren met. en kele handelaars, terwijl anderen reeds vol ledig betaald hadden. Nu dit echter eenmaal gebeurd is, wensch ik het volgende onder Uw aandacht te brengen. Er schijnt, naar de Heer Knappert mij mededeelde, voor on geveer een i millioen betaald te zijn, ter wijl maar voor enkele duizenden getransi geerd is. (deze cijfers berusten bij den Heer Knappert op een misverstand 3 millioen was immers het batig saldo) v.d. H. Wan neer men dus aan Uw verlangen tegemoet kwam en andere firma's gaan Uw voorbeeld volgen, dan zou dit het Rijk tonnen kosten. Men heeft nu getransigeerd met firma's die zich in' zeer moeilijke omstandigheden be vonden, terwijl dit met U tijdens de betaling althans niet het geval was. (wederom een grove vergissing, door mij desverlangend aan te toonen. v. d. H.) Ik verwacht niet dat de Kamer Uw wenschen zal bevredigen, in- tusschen kon ik mij daarin vergissen. Maar zoudt U er niet voor voelen, zelf, terwille van 's Rijkskas, de beau geste te maken en Uw verzoek in te trekken? IJ houdt dan de ee raan U. Ik voel te meer reden U dit te verzoeken, waar de Heer van Rijkevorsel U blijkbaar ook in denzolfden geest ge adviseerd heeft. Ik herhaal nog eens, dat ik volkomen besef, dat U de ondervonden be handeling als onrecht voelt, maar men moet zich nu eenmaal weieens boven een derge lijk gevoel weten te verheffen. Mag ik Uw spoedig antwoord tegemoet zien? Hoog achtend, Uwe dw. (w.g.) E. C. van Dorp" Natuurlijk ram ik mijn request niet. terug en ofschoon ik lioogen prijs stel op mijn eer wilde ik die toch veilig wagen en hield Mr. van Rijkevorsel op de hoogte. Voor de tweede maal ging ik naar den Minister van IJsselstein en deelde Z.Ex. nog mede de pas met zijn machtiging aange boden transactie aan de wanhetalende looi- Eindelijk ontving ik een uitknipsel van de handelingen der Tweede Kamer waarop met blauw potlood een streep is geplaatst als attentiesein bij„Verzoekschrift van den Heuvel." De Kamer gaat over tot de orde van den dag. Nu waagde ik een reis naar Geldrop en toen ik den Heer Fleskens uitvoerig ver slag had gegeven, zeide hij„Jammer, dat niet vroeger hier gekomen zijt. Ik weet ran uw verzoekschrift niets, 't Is zeker op een avondvergadering in het middenge bracht, toen de meeste leden weg waren of in de koffiekamer". Deze woorden bevreemden mij en ik ver nam, dat ik toch eerst bij de leden van ons district moest aankloppen, dat ik meende, dat dftftr, vooral gelet op hun reclnme- speeelies, waarin zij beloofden zoo zeer voor de belangen van hun kiezers op de bres te komen, toch zeker mijne aangelegen heden in goede handen waren. De Heer Fleskens vervolgde: „Zend mij eens schrif telijk een uitgebreid verslag, dat mag zoo niet passeeren. Ik zal zien wat ik er aan doen kan." Zulks geschiedde. De Heer Fles kens berichtte mij de goede ontvangst en schreef tegelegener tijd hierop terug te komen. Ik werd nieuwsgierig en vroeg, wanneer dat zoude zijn en ontving voor ant woord „Bij de begrooting van Landbouw." Nog ben ik in afwachting. Nadien, gelijk ik in den aanhef medegedeeld heb, ben ik nog geweest bij Financiën en tot slot ver nomen van den heer Bakker van dat depar tement „Bij Landbouw hadt ge nog kans, doch nu het hier terecht is gekomen krijgt, ge absoluut nooit iets terug. Ik wil U een raad geven, spaar verder Uw moeite en ge bruik Uw tijd en energie voor zaken waar ge kans van slagen hebt. Hier hebt ge nooit succes." Mijn verdere correspondentie werd geen antwoord meer waardig gekeurd en zoo kom ik er toe bovenstaande aan de verge telheid te ontrukken door middel van de pers. Nu vraag ik me af. Moet mij een derge lijke behandeling welgevallen die vanaf Juni 1914 tot en met 19 Jan. 1919 het vader land diende als reserve eerste luitenant en gedurende 21 jaar als commandant eener compagnie, die opkwam in de moeilijke oorlogsjaren voor het heil van het vader land, offers brengend ten koste van mijn zaken, offers brengend ten koste van mijn gezin. Moet. mij een dergelijke behandeling treffen, die, in tegenstelling m ,t mijn colle ga's. die zich in het gouden tijdperk konden verrijken, alles moest aanwende om de zaak drijvend te houden. Ik zeer zeker kon op eischen minstens zoo loyaal bedacht te wor den als wie ook mijner vakgenooten. Ik vroeg geen bevoorrechting, ik vroeg slechts gelijkstelling. Nog ben ik reserve-officier nog zal ik mijn plicht doen doch hoe te qualificeeren bet optreden onzer afgevaar digden. die Hij zoo veelvuldige gelegenhe den, liefst vöór de verkiezingscampagne, verzekeren onze belangen, onze rechtmatige belangen te zullen verdedigen? Hierop geve de lezer het antwoord. Ik vraag me nog af hebben zij zich alleen beijverd het lidmaat schap der Kamr te verkrijgen als middel 'om vele baantjes te kunnen hemeesteren en rest hun geen tijd meer de belangen dei- kiezers te behartigen? Zou dit het geval zijn, dan wordt het hoog tijd dat wij onze belangen gaan toevertrouwen aan personen, die eerst hun mandaat vervullen en dan zien of er nog tijd rest een bijpostje te bemach tigen. Het rechtsgevoel komt bij dergelijke praktijken zeer in het gedrang en vraag ik nog eens, is er een Kamerlid die de koe bij de horens neemt-, vraag ik nog eens zou hier stof aanwezig zijn voor een programma van een Musolinipartij??? „Recht is het beste regeeringsbeleid". Loon-op-Zand, 30 November 1923. •T. D. E. VAN DEN HEUVEL Zwaluw-Lucifers 99

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 7