- fill rs, ijverige Agenten een bekwaam Een geheelen inboedel. mm Advertentiën. Direct gevraagd NotarisVan Ham NotarisVan Ham Gramaphoons en Pathéfoons Notaris Van Ham HET ZUIDEN 10 BRANDUREN VOOR I CENT ingezonden mededeelingen. publiek verkoopen: Woning, erf, tuinen bouwland publiek verkoopen KERSTMIS 1923. Platen. Th H. Lö wen thai, publiek verkoopen A. P. C. Roothaert vooruitgang van het bedrijf en rekent op het deskundig advies van de P. N. E, M. dat alles 35 jaar meegaat, zoodat men een en ander pas in 35 jaar behoeft af te schrijven. De heer v. Wagenberg wijst er op dat reeds meermalen gebleken is dat het advies van bedoelde deskundigen ■niet uitkomt. Het schijnt ook dat de P.N.E.M. zelf ook een ander systeem toepast want die laat ons voor het transformaterhuisje wel f 1400 betalen, dat lijkt spr. niet gebaseerd op een afschrijving in 35 jaar. De Voorzitter hoopt dat in de toe komst het bedrijf een grootere afschrij ving zal toelaten, waarna de begroo ting werd goedgekeurd. 18 Bespreking van de wenschelijk- heid tot het intrekken van het besluit tot toetreding tot het werkloosheids besluit 1917, De Voorzitter zegt dat B. en W. dit punt nog eens nader hebben overwo gen, hij verzocht den heer v. Sprang hieromtrent een nadere toelichting te geven. De heer v. Sprang toont dan met cijfers aan dat het in het belang der gemeente is om hierbij aangesloten te blijven. Als de gemeente de werkloo- zen in de verschillende takken van nijverheid zelf te werk moest stellen zou het haar duizenden guldens kun nen kosten. Besloten wordt aangesloten te blijven en een post van f 300 als nog op de begrooting te brengen. 19. Voorstel van Burg. en Weth. tot verhaal van 31/2 pCt. van de pen sioensbijdragen op de wedden der ambtenaren. Door de begrootings-commissie wordt voorgesteld om 8'la pCt. te ver halen, terwijl B. en w. voorstellen om slechts 3'|2 pCt. te verhalen, daar Ged. Staten een hooger percentage toch niet zullen goedkeuren. P. Prinsen. Als ik de volgende pun ten der agenda zie, n.l. over de te heffen belasting dan kan ik wel met het voorstel der begrootingscommissie meegaan om 8'|2 pCt. in te houden De boeren en arbeiders verdienen de helft niet meer van vroeger en de fabrikanten verdienen heelemaal niets De ambtenaren echter verdienen nog altijd hetzelfde. Met het oog op den. financieelen toestand der gemeente zou ik hen de volle 8'/2 pCt. voor hun pensioen doen betalen. Wanneer een particulier zich of zijn vrouw wil verzekeren moet hij toch ook zelf de premie betalen. Het is niet mijn be doeling om de ambtenaren te treffen, doch wij moeten rekening houden met den toestand der gemeentefinantiën. Voorzitter. Ik houd er niet van te pleiten voor eigen zaak, en zal er daarom niet veel op zeggen. Alleen moet ik U opmerken dat een vergelij king van de ambtenaren met de zaken- menschen mank gaat. In den oorlog toch hebben deze laatsten veel kunnen verdienen, terwijl de salarissen der ambtenaren toen veel te laag waren. Ik kan het ook niet anders dan pop penkasterij noemen, dat men dit wif doordrijven ofschoon men zeker weet dat Ged. Staten het toch niet goed keuren en er geen beroep op de kroon is. 't Is dus allemaal werk voor niets laten doen. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. (om slechts 3'|2 pCt te verhalen) aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. 20. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van de verordeningen op de heffing van schoolgelden. Ingevolge de Wet moet het school geld geheven worden naar het belast baar inkomen vol gens de rijksinkomsten belasting. Het mag echter niet hooger zijn dan de kosten per leerling be dragen In deze gemeente kost elk kind gemiddeld f 80.69. De volgende schoolgeldheffing wordt voorgesteld Bij een belastbaar inkomen volgens de Rijksinkomstenbelasting van f 800 tot f 1000 f 0 25 1000 1200 „0 30 1200 1500 „0 40 1500 2000 „0 55 2000 2500 „0 70 2500 3000 0 85 3000 4000 1 20 4000 6000 1.90 6000 8000 2.60 8000 10000 t, 3.30 10000 15000 5 - boven 150QQ 6.70 per kind. per maand. De Voorzitter verwacht van deze nieuwe regeling een veel mindere op brengst, daar thans zeer vele inge zetenen buiten de heffing vallen omdat hun belastbaar inkomen nog geen f800 bedraagt; echter: „Wet is Wet" Wordt besloten de verordening aldus te wijzigen. 21. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de verordeningen op de heffing van leges. Met h?t oog op den financieelen toestand wordt besloten de leges aan merkelijk te verhoogen. 22 Voorstet van B. en W. tot heffing van eene belasting op tooneelvertoo- ningen en andere openbare vermakelijk heden. Uit de toelichting blijkt dat het de bedoeling is dat alle mogelijke uit voeringen, wedstrijden enz., die tegen entrée toegankelijk zijn hieronder vallen en hiervan 20 pCt. der entréeprijzen moet worden betaald. Voor dansgelegenheden met kermis zal f 0.25 der M2 per dag moeten worden betaald. Gesteld dus iemand met een dansvloer van 30 M2. die be taalt met kermis f 7.50 per dag of f 30 de geheele kermis. In andere gevallen betaalt men f 5 per keer. Deze nieuwigheid wordt z. h. s aangenomen. 23. Voorstel van Burg. en Weth. tot het heffen van 80 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting. Voorzitter Burg. en Weth. stellen voor om inplaats van 40 - 80 opcenten te heffen. Wij hebben hierover ook met de begrootings-commissie gespro ken doch konden niet tot overeen stemming komen en hebben wij daar om besloten dit punt in de gemeente raad te brengen waar ieder dan zijn eigen meening naar voren kan brengen J. van Wagenberg. Op de vergade ring van de begrootingscommissie zijn we het over alle belastingheffingen eens kunnen worden met uitzondering van deze belasting. Met eene verhoo ging van 40 op 60 opcenten kon ik mij vereenigen alsmede ook het grootste deel van Burg. en Weth. Ik heb toe gestemd in deze hooge progressieve heffing van de inkomstenbelasting en de personeelebelasting, doch om 80 opcenten op de vermogensbelasting te heffen vind ik verkeerd. Men kan op werpen dat er gemeenten zijn die 100 opcenten heffen, maar die heffen dan minder andere belasting. Onder de omstandigheden waarin we hier ver- keeren zou ik het erg onpractisch vinden. Ik zeg hier bekwame econo men na die beweren dat deze al te hooge belasting van het kapiiaal een loondrukkende uitwerking heeft. Vlijmen heeft altijd nog zijn repu- 'atie kunnen ophouden van lage be lastingheffing, dat zou het nog kunnen, door niet zoo hoog te gaan. Ik wil daarom voorstellen de opcenten te brengen op 60. P Prinsen. Ik ben het eens met het betoog van van den heer v. Wagen berg Als het mogelijk was om op de zoogenaamde slapende vermogens desnoods 500 opcenten te heffen dan zou ik daar sterk voor zijn, doch ver- mogens die in zaken productief ge maakt worden zou ik ook niet al te zeer gaan belasten, terneer nog daar door andere belastingen als o a. 130 opcenten op de personeele belasting de rijken toch genoeg getroffen worden v. Sprang, ik was aanvankelijk voor een heffing van 100 opcenten, doch heb mij tenslotte met het voorstel van 80 opcenten vereenigd. Nu wordt er zoo juist gezegd dat deze heffing een loondrukkenden werking zal uitoefenen. Maar als nu toch werkelijk die f 1400 opbrengt, die verdubbeld zou worden, de oorzaak van die loondrukking moet zijn, dan acht ik het toch een onbe gonnen werk. Ik ben daarom voor handhaving van het voorstel tot heffing van 80 opcenten. v d. Griendt Ik meen dat we ge leidelijk tot 100 opcenten konden gaan. Voorzitter. Ik ben er zelf van over tuigd dat deze belasting op den duur te zwaar zal gaan drukken. Het is tegenwoordig reeds zoo erg dat een vermogend persoon 75 pCt. van zijn inkomen moet afstaan aan de ge meente-, rijks-, en andere belastingen Na uitgebreide discussies werd het voorstel-v. Wagenberg verworpen met 5 tegen 6 st. Het voorstel van B en W. om 80 opc. te heffen was daarmee aangenomen. Voorstel van B. en W. tot het heffen van 50 tot 130 opc. op de hoofdsom der personeele belasting Zonder discussie werd deze verorde ning aangenomen. Voorstel van B en W. tot het heffen van een progressieven hoofdelijken omslag. B. en W. stellen voor voor 1924 te leenen f 15,000, af te lossen in drie jaar en een hoofdei, omslag te heffen progressief van 2 tot 10 pCt. met een vermenigvuldigingseenheid van 85 honderdsten. De Voorzitter lichtte de redenen, die tot dit voorstel aanleiding gaven nader toe. Aftrek noodzakelijk levens onderhoud wordt voor deze belasting bepaald op f 600 voor gehuwden en kostwinners en f500 voor ongehuwden Voor bij elkaar wonenden wordt f300 per persoon afgetrokken. Per kind beneden de 16 jaar wordt f50 afge trokken. De Voorzitler bracht een woord van dank aan den Inspecteur der Belastingen voor zijn behulpzame voorlichting. Men krijgt nu geen opcenten meer op de Hoofsom der Rijksinkomstenbe lasting. Het lid v. Sprang deed het voorstel tot heffing van een dividend en tantièmebelasting,, waarover B. en W. in een volgende vergadering zuljen prae-adviseeren. Het lid v. d Griendt stelde voor de beslissing over het voorstel van B. en W. betreffende de heffing van een progressieven omslag uit te stellen welk voorstel met 7 tegen 4 stemmen werd aangenomen Daardoor moest de behandeling van de begrooting uitge steld worden. De vergadering werd daarop ver daagd tot Donderdagavond 6 uur. Gesprongen winterhanden en jeukende wintervoeten geneest men met Purol. In doozen van 30. 60 en 90 ets, Bij apothekers en drogisten* Op 't mooiste punt der gemeente Waalwijk, zijn voor eenige nette Kostheeren beschikbaar mooie, moderne, frissche met uitstekend pension aan billijken prijs. Brieven onder no der adv. bureau van dit blad. 31772 Zuid—Hollandsche Zaadtelerij voor verkoop van Tuin- en Landbouwzaden in elke plaats waar nog geen vertegen woordiger is, tegen hooge provisie, Adresseeren M. MANK, Langeraar (Z.-H.) 31771 u N. V. Stoomschoenenfa- briek v/h. JOS. GROENEN Waalwijk. 31756 ZWITSERLAND. 31767 Mej. N. M. MIDDELBEEK, 10 Jul. v. Stolbergplein, Den Haag, geeft tegen vergoeding van porti, inlichtingen over Chalets, Hotels, in Zw. Opvoedk. Adressen, Fa~ milies in Zw, en Engeland. te KAATSHEUVEL, zal voor den Heer ADRIAAN VAN VUUREN 27 Dcc. 1923 en 10 JanM924, 's avonds 7 uur bij den Heer JAN TREFFERS te Vrijhoeven-Capelle aan den Witten Dijk op de Lage Zandschel onder Kaatsheuvel, A 147 148, 149, 1822, 2599 en 2580, groot 75.19 aren in mon delinge huur bij J. van Drongelen tegen f 1.75 per week en bij Huibert Koenen tegen f40.— per jaar zoolang van Drongelen woont en daarna alles tegen f 80.— per jaar. Een gedeelte is in eigen gebruik bij verkooper. Te aanvaarden in het genot van de huurpenningen en in eigen gebruik na de betaling van den koopprijs. 31761 te KAATSHEUVEL, zal voor de Erven van wijlen ADRIAAN VRINTEN en GERDI- NA HAANS. ten sterfhuize aan de Berkdijksche Straat, aldaar, Woensdag 19 Dec. 1923, voorm. 10 uur, a contant 31762 Maak het U met de a.s. Feest dagen thuis zoo gezellig mogelijk, Dit kunt U door onze te gebruiken. GROOTSTE SORTEERING Eischt voor uw geld steeds het beste en goedkoopste. Vraagt daarom nog heden prijs. Aanbevelend, Grootestraat 255 31738 WAALWIJK. BLOEMISTEN WAALWIJK. te KAATSHEUVEL, zal voor de Heeren TIMMER MANS q q. Donderdag 27 Dec. 1923 voorm 10 uur, ten herberge van LUCAS VAN DER KAA op Efteling aldaar Onder Kaatsheuvel Ongeveer 50 koopen zware heiningsparren en palen en ander geriefhout op Efteling nabij L. v. d. Kaa. 13 koopen zwaar eiken- en berken schaarhout op den Doorn bij Jan Brok, en 7 koopen zwaar eiken en berken schaarhout achter de Gezeitens nabij Roestel- berg. Alles vóór de verkooping te bezichtigen. Inlichtingen geven Lucas v. d, Kaa op Efteling en Jan Brok op den Doorn. 31760 Bloemwerken en Versieringen voor alle gelegenheden. AANLEG VAN TUINEN. Onderhoud in dagloon en Abonnement. Geven deskundige adviezen inzake Fruitteelt, Snoeien van Vruchtboomen. 31496 /VI. van der Hammen Waalwijk. 30596 Stoom - bil jartfab riek TILBURG. Neem one» geruitchlooee biljart». Laten wij maar met de deur in huis vallen. Hier kunt ge reeds met succes een gebruiken. Zoo gaat het op tal van plaatsen in huis, waar ge licht wilt hebben'," in voldoende mate, zonder dat het stroomverbruik een rol mag spelen WAT WILT GE MEER! S/aoelo oshe/ d. -■ 9. '5;

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 2