Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. NIEUWJAAR. Nieawjaarswenschen fl EERSTE BLAD. 50 cent. Gemeenteraad. Aannemer. Waalwijk. „NOORD-BRABAND" ZATERDAG 22 DECEMBER 1923. Me JAARGAm ÏJnmu*Tii WAALWLJKSOHS STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. "Se. M, ¥«l*fTs-Ad*-«i: EOHO, 2)it nummer bestaat uit 2)rie Bladen Als naar gewoonte kunnen in het nummer van 1 Januari wederom geplaatst worden, tot den prijs van Men bereikt daardoor al z n klanten en kennissen in z'n eigen plaats en in alle plaatsen der Langstraat, 't Land van Heusden en Altena en Omgeving. Het doelmatigst, eenvoudigst en goedkoopst is dus het plaatsen van een Nieuwjaarswensch in dit blad. Administratis RAAMSüONK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 15 Dec. 1923, des nam. 6 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer Moons. Afwezig de heeren Lankhuijzen en v. Dongen-Recter. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. Aan de Orde 1. Ingekomen stukken. Ingekomen was o.m. een verzoek schrift van een 7-tal pachters van gronden in het Dombosch „om ver mindering van pacht. De heer Schoenmakers is van meening dat deze pachters te veel gewaagd hebben. Zij hebben onzinnig hoog gepacht. Het land is nu niet slechter dan destijds bij de verpachting en het waren toch ook geen vreemde lingen. dus ze waren goed met den toestand op de hoogte, het is dus hun eigen fout. De heer van Woerden is er voor die menschen wel eenige reductie te geven. Hij weet het maar al te goed dat die grond niet deugt. De gemeente moet zulke menschen niet ten gronde werken, doch door hen redelijk te behandelen een voorbeeld stellen voor andere verpachters, die soms niets wil len doen. We zien het toch ook wel ge beuren dat men salarissen vrijwillig gaat verhoogen, als de tijden veranderd zijn, ook al is men volgens contract daartoe niet verplicht. Spr. geeft toe dat de pachters te veel gewaagd hebben, doch zou ze wel eenigzins tegemoet willen komen. Het is hem bekend dat de gewassen daar door het water verdrinken. De heer Zijlmans zou desnoods wel van de pacht willen ontslaan, doch niet verminderen. Dit laatste zou z.i. zeer onbillijk zijn tegenover de andere menschen die toen bij de verpachting moesten zwijgen, omdat men zoo'n hooge pachtprijzen besteedde, die moeten nu dan ook weer gelegenheid krijgen. De heer v. Dongen-Torman vindt dat verlaging van pacht zou zijn een premie stellen op het onzinnig pachten. Als hij zelf iets koopt heeft hij ook de risico daarvan te dragen. Ook dit pachten moet zoodanig worden be schouwd als zijnde zuiver een zaak van koopmanschap. De Voorzitter zegt dat een verge ijjking met de ambtenaarssalarissen niet opgaat met het oog op het onderscheid tusschen privaat- en pu- bliekrechtelijke zaken. Bovendien heb ben de ambtenaren in de crisisjaren slechts het hoog noodige levensonder houd verdiend, terwijl de boeren goede jaren hebben gemaakt, waarvan ze best hebben kunnen overhouden Toen gingen ze toch ook niet naar de ver pachters om te zeggen dat ze het zoo goedkoop hadden. Het zou naar spr. meening ook te onbillijk zijn voor de andere pachters, men zou gaan zeggen we pachten voortaan maar raak, als we het te duur hebben gaan we maar met een request naar den raad. Wat de waterloopen- betreft, wil het ge meentebestuur gaarne bij het polder bestuur om verbetering vragen. Besloten wordt het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Ook is ingekomen een rapport van de lichtcommissie, dife een onderzoek heeft ingesteld naar aanleiding van het gesprokene in een vorige ver gadering. Het beheer bleek keurig in orde te zijn. Tot verlaging voor 1924 van den stroomprijs kon de commissie niet adviseeren. In 1922 en 1923 is de stroomprijs reeds verlaagd, doch de begrooting 1924 laat geen verlaging toe. Echter zijn de prijzen van dien aard dat ze een vergelijking met andere plaatsen wel toelaten, deze zijn bijna overal hooger. Betreffende het verzoek om plaatsing van een, lichtpunt in de Lomboksteeg stellen zij voor hierop niet in te gaan, tenzij de bewoners het zelf willen bekostigen. B. en W. kunnen zich, onder dank zegging aan de commissie, wel met deze conclusies vereenigen. Ook de raad gaat hiermede accoord. Hét ingekomen verzoekschrift om trent een lichtpunt in de Bakkersteeg, wordt in handen van de electriciteits- commissie gesteld. 2. Ontwerp verordening op het geneeskundig schooltoezicht in deze gemeente. De ontworpen verordening wordt goedgekeurd 3. Ontwerp-besluit, om voor het jaar 1924 ten behoeve van het elec- triciteitsbedrijf bij S. D Lankhuijzen Co.'s Bank te Raamsdonksveer, zoo noodig, kasgeld op te nemen ir rekening-courant. Goedgekeurd. 4. Ontwerp-verordening op de hef flng en invordering van schoolgeld. Tengevolge van de wetswijziging is ook wijziging dezer verordening nood zakelijk, die in hoofdzaak neerkomt op verlaging der schoolgelden, terwijl de menschen met een belastbaar in komen beneden de f 800 van school geld zijn vrijgesteld. Echter wordt thans geen vermindering meer toegestaan voor meerdere kinderen die uit één huisgezin ter school gaan, zooals dat vroeger het geval was. P. Broeders Kan niet onderzocht worden of er menschen onder vallen die veel kinderen op school hebben en het moeilijk kunnen betalen? Voorzitter. Die beslist niet betalen kunnen vallen er vanzelf buiten daar iemand met enkele kinderen f 1500 mag verdienen eer hij schoolgeld be hoeft te betalen. Met algemeene stemmen wordt de voorgestelde wijziging goedgekeurd. 5. Ontwerp-besluit tot het aangaan eener tijdelijke kasgeldleening groot f30 000 hoogstens. Goedgekeurd. 6. Ontwerp-besluit tot wijziging der instructie van den Directeur van den gemeentelijken keuringsdienst voor vee en vleesch. In de bestaande instructie staat dat de jaarwedde van den directeur met een zeker bedrag verminderd wordt wanneer hij assistentie noodig heeft van een keuringsveearts. Dit zal echter niet spoedig voorköïnen, wel dat hij een hulp noodig heeft. Daarom wordt besloten de verordening zoodanig te wijzigen, dat in dit laatste geval zijn jaarwedde verminderd wordt; dat is ook steeds de bedoeling geweest. Aangenomen. 7. Benoeming gemeente-geneeshee- ren wegens periodieke aftreding van de heeren Lips en Knaap. De aftredenden worden herbenoemd. 8. Benoeming van 2 leden in de schoolcommissie (vacature A. P. Cal- liber en A. J Lankhuyzen). Worden gekozen de heeren j. M. Tichelaar en D. Lankhuyzen Szn. 9. Benoeming lid van commissie tot wering van schoolverzuim (vacature A. P. Calliber). Benoemd wordt de heer J. M, Tichelaar. 10. Benoeming leden der commissie van fabricage wegens periodieke af treding van de heeren P. Broeders, D. Lankhuyzen en J. C. Schoenmakers Worden benoemd de heeren P. Broeders, P. A. van Dongen en C. Schöenmakers. 11. Benoeming leden van de licht commissie, wegens periodieke aftreding der heeren P. van Dongen-Torman, J. C. Schoenmakers en J. B. Zijlmans. Alle aftredenden worden herkozen. ËrrpT^WAALWUK. j DOOR ERVARING STERK- SPECIAAL ADRES VOOR Qranietwerken, Terrazzovloeren, Aanrechten, Qootsteen, Dorpel» enz. INRICHTING VOOR HOUTGRANIET-VLOEREN. Alles met volle garantie. 3037 Bij de rondvraag zegt de heer van Woerden Ik meen bij de stukken voor deze vergadering ook een verordening tot het heffen eener belasting op pu blieke vermakelijkheden tee hebben gezien Deze is nog niet behandeld. Voorzitter. Uwe opmerking is zeer juist. B. en W stellen voor om de verordening op het heffen van leges te wijzigen en daaraan toe te voegen dat voor een vergunning tot het geven van een uitvoering f 25 moet worden be taald, terwijl voor een vergunning tot dansen moet worden betaald f 25 per keer voor een vloeroppervlakte van 100 M2 en grooter. Voor kleinere op pervlakten betaalt men naar verhouding f 15, f 10 tot f 5 voor een oppervlakte van 30 M2. Uitvoeringen voor een liefdadig doel of in het algemeen belang worden van deze heffing vrijgesteld. De heer van Woerden vindt die laatste bepaling wel een beetje elastisch, waarop de Voorzitter opmerkt dat de beoordeeling daarvan bij B. en W. berust. De heer P. Broeders vraagt of men niet verder gaat met deze belasting als in andere gemeenten. Men zou anders kans Ioopen dat de menschen dan naar een naburige gemeente gingen, bijv, naar den Berg. De Voorzitter weet niet juist hoe dit in die andere gemeenten geregeld is, doch meent dat iedere gemeente voor zich beoordeelen moet wat in zijn be lang het best is. De heer van Dongen-Torman is absoluut tegen deze belasting. Niet omdat hij zelf iets voor dansen voelt, niet het minst, doch hij is er tegen dat van gemeentewege een dansclub kapot gemaakt wordt, want dat is toch zeker het geval als die club aan de gemeente f25 per lesavond moet be talen. Vroeger was er ook een dans club doch toen deed men van gemeen- ewege niets, doch nu voelt spr. goed dat het te doen is om die dansclub bij Tilhorst het bestaan onmogelijk te maken. Wil men het dansen tegengaan dan moet dit z.i, niet op deze manier van gemeentewege gebeuren, doch dit bijv. aan de geestelijkheid overlaten. De Voorzitter zegt dat het dezelfde regeling is die voor het dansen met de kermis geldt. Waarom zou men verschil gaan maken. Als men er met kermis geld voor over heeft, moet men er nu ook maar geld voor over hebben ais men dansen wil. De heer de Jong ië het ook met den heer van Dongen Torman eens dat door deze regeling het bestaan dezer dans club onmogelijk gemaakt wordt. De, heer van Woerden zegt dat het meerendeel der bevolking om deze dansgelegenheden niets geeft. Hij is het niet met den heer van Dongen eens dat het aan de geestelijkheid moet worden overgelaten om dit tegen te gaan. Spr. is een voorstander van de ontworpen verordening. De heer van Dongen-Torman is ook geen voorstander van dansen doch meent dat de gemeente te ver gaat. Het zou een unicum in het land zijn dat een gemeente f 1300 per jaar vroeg van een dansclub. Spr. vindt dit een zeer belangrijke kwestiê en zou daarom voor willen stellen om het aan te houden tot de volgende vergadering, opdat men een en ander eerst nog eens goed overwege. Aldus wordt besloten. De heer van Woerden vraagt naar aanleiding Van het rapport van de lichtcommissie betreffende het plaatsen van een lichlpunt, tot wien de bewoners van die steeg zich hebben te wenden zoo zij het zelf willen betalen, waarop de Voorzitter antwoordt dat de betrok kenen zich na publicatie van het rap- port tot hem kunnen wenden. Ook geeft de heer v. Woerden in overweging om enkele slooten in het Dombosch te doen uitgraven, De heer P. Broeders zou de werk- loosheidszorg nog eens ter sprake wil len brengen, daar hij vreest dit spoedig noodig zal zijn, Het is hem bekend, dat er in andere plaatsen aan land bouwers een toeslag wordt gegeven voor het verschil dat het omspitten door werkloozen meer kost als het omploegen, om zoodoende zoo goed koop mogelijk voor de gemeente de werkloozen te helpen. De voorzitter zou het rapport der commissie over de kadeverhooging willen afwachten. Wat die andere kwestie betreft, heeft hij reeds ver- J schillende landbouwers aangeschreven, doch zonder resultaat Spr. gelooft niet, dat de landbouwers er veel voor voelen. Als dat omspitten goed gebeurde, was het beter dan ploegen, doch spr. heeft het in het Dombosch ondervonden wat er van terecht komt als het door werkloozen gebeurt. De heer v. Woerden vraagt hoe het met de uitkeering aan werkloozen staat. De voorzitter zegt dat op het oogen- blik door de gemeente niets wordt uitgekeerd. De heer v. Rijn zou een wijziging willen brengen in de steunregeling, de hoogste uitkeering van i 7.60 acht hij veel te weinig. Voorzitter We kunnen wel hooger gaan doch U zegt zelf, dat de arbeiders slechts f 12 en minder per week verdienen. Wanneer we de steun zou den gaan verhoogen, zouden ze liever naar de steun komen, er moet een prikkel zijn om werk te zoeken. Wij hebben ons te houden aan den thans geldenden loonstandaard. v. Rijn. Dat noem ik geen loonstan daard, dat is verdrukking. Men maakt misbruik van de onmacht van den arbeider die op het oogenblik voor elk loon moet gaan werken. Men heeft bij de steunbepaling de conclusie getrok ken uit het minste loon dat er gegeven werd, zooals dat werd opgegeven door iemand die afgevaardigde was voor een organisatie van 12 menschen. De Jong. Ik ben er ook mee eens, dat een vader met een groot.huishou- den onmogelijk met f 7 60 kan rond komen. De middenstand zal In die gevallen moeten helpen, zal crediet moeten geven, doch die kon dat mis schien vorig jaar nog^wel doen, doch thans niet meer daar die ook zeer is achteruit gegaan. v. Rijn. De Bondskas keert nog f 11.40 uit. Kon men niet een midden weg gezocht hebben inplaats van het minium te nemen. De heer de Jong geeft in overweging om van gemeentewege de steunregeling zoo te laten doorgaan, doch tevens aan een liefdadige instelling als Vin- centiusvereeniging en Diaconie geld te verstrekken om deze in gevallen waar het noodig is te laten helpen. De heer v. Woerden wil dit aan het particulier initiatief overlaten, dit zou men van gemeentewege kunnen aan wakker. Spr. acht het plicht voor ieder een mede te zorgen voor zijn armen medemensch. De Voorzitter is het er mee eens, dat het treurig is dat verschillende arbeiders bij het armbestuur om onder steuning moeten aankloppen. Er zijn er die liever honger lijden dan dat te doen, doch er zijn er ook die het er op aan leggen om van de steun te trekken. De goeden moeten het hier met de kwaden voelen. Toen de steun- uitkeering destijds werd stopgezet waren er een paar dagen later geen werkloozen meer, ofschoon er tot den laatsten dag nog een 50tal naar de gemeent^ kwam. De gemeente mag van het rijk niet hooger gaan dan 65 pCt. van den geldenden loonstandaard. Spr. zal er zooveel hij vermag ook bij particulieren op aandringen, dat men werkzaamheden zooveel mogelijk door arbeiders uit deze gemeente laat verrichten. De heer v. Dongen-Torman vraagt nog hoe het staat met het instellen van een reinigingsdienst. Er is hierover al meermalen gesproken doch men heeft nog niets nader» gehoord. De Echo van het Zuiden, Waalw{kschf en Langstraatschc Courant, Dit Ma* TtTIKdtlJat WOaNSDAQ SN SSATBBDAO. AbowiementapriJ» per I maande® 1-28. Franco per poet door liet geheele rijk L40. Brieve®, Ingesonden atakkea, jeldes 8®s., traaeo te *eM«» aan den Frlja Advemaatn: m cent per regel; minimum f UW. Reclames 40 cent per regel. Bfl contract flink rabat. AdvertentlBn moeten Woensdag en Vrijdag dea mor koks om nlterUJk 0 nar la «as kealt I- den Teolinü-de Leiier. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEH

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 1