Nieuwjaars» Ad vertentiën. bon voor Nieuwjaars-Advertentie. „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". waarde, dan is die schatting niet goed gebeurt. Voorzitter. Welke waarde heeft zoo'n plantrecht. Verschure. Dat moet de schatter weten. Rubbens. Mij is alleen opgedragen de boomen te schatten en ik moet eerlijk bekennen dat ik ze voor dat geld absoluut niet zou hebben willen hebben. De Voorzitter merkt op dat zeven andere personen, waarvan de boomen, doordat er een telefonische geleiding moest worden aangebracht, ook zijn gerooid moeten worden, genoegen hebben genomen, alleen de heer Rijken niet. De heer Verschure zegt dat men hier dreigt met een procedure en daarom komt het hem voor dat wel mag wor den nagegaan of de schatting juist is geweest en volgens z.i. is, vooral nu de heer Rubbens zelfs verklaart dat alleen de boomen zijn geschat, dit niet het geval. De heer Rubbens merkt op dat hem alleen is opgedragen de boomen te schatten en dat heeft hij gedaan, wat later ook weer door B. en W. goed gekeurd is. De Voorzitter wil de zaak goed onder de oogen zién, want geeft men Rijken f 100 dan moeten wij het de anderen ook gaan geven en dan wordt het voor de gemeente bezwaarlijk De heer Verschure wijst er op dat de P.N.E M dat toch zeker een groot lichaam is, het anders heeft gedaan en de boeren ten volle heeft tevreden ge steld, De heer v. d. Rijken zou over de PNEM liever maar niet praten. Die menschen betalen gemakkelijk maar 't gaat uit een andermans portemonnaie Verder wijst spr. er op dat de S S. de gemeente commandeert om een groote partij boomen op te ruimen en vraagt of daar ook schadevergoeding voor het plantrecht wordt gegeven. De Voorzitter zegt dat de gemeente destijds van d? S S. vergunning heeft gekregen om daar 16 boomen te plan ten welke daar mogen staan tot weder opzegging toe. Brokx is Rijken aangezegd dat die boomen moesten worden verwijderd. Voorzitter. Wij hebben van de Re geering opdracht gekregen dat die boomen moesten worden verwijderd en hij heeft daartegen geen bezwaar ge maakt. Brokx. Dan vervalt alles, zou ik zeg gen. Pruijssers. Hij heeft direct gezegd dat de te geven schade te gering was Vloemans. Pas lang nadien is hij daarmee aangekomen. De heer Pruijssers heeft de schatting altijd gering gevonden. Rubbens. Het waren maar van die knotwiligen. Pruijssers Dat weet ik wel maar gaat het maar eens tegen de rente be rekenen. Om de 4 jaar brengt, naar altijd wordt gezegd, dergelijke boomen f 2.50 aan hout op, dan is f 2 50 voor zoo'n boom te rooien veel te weinig. Aan hout kan een appelboom bijna niets geen waarde hebben maar men moet ook voor de waarde van de opbrengst rekenen.Ookdient menonder scheid te maken tusschen oude en jonge boomen. Spr. stelt daarom voor met Rijken te onderhandelen. Bij omvraag staken de stemmen zoodat in een volgende vergadering een besluit zal worden genomen. 4 Subsidie kweekschool voor vroed vrouwen te Heerlen. Wordt besloten voor kennisgeving aan te nemen. 5 Voorstel van de PNEM. tot invoertng van een nieuw tarief voor electrisch licht. De Voorzitter zegt van de PNEM. een schrijven te hebben ontvangen waarin een nieuw systeem van tarief- heffen aan de hand wordt gedaan. Dan zal niet direct naar het aantal verbruikte K W U worden gerekend maar zal in hoofdzaak eerst een vast bedrag per maand worden gerekend dat wordt aangestaan naar het aantal kamers per woning. Dus neemt men geen stroom af, dan nog zal men moeten betalen, doch daar staat dan tegenover dat de stroom lager zal worden gesteld en -hoe meer men verbruikt hoe lager die prijs zal komen. Aan de hand van eenige cijfers en vergelijkingen licht de Voorzitter het plan van de PNEM. toe. Alles is er op gebaseerd dat zooveel mogelijk stroom zal worden afgenomen. De Voorzitter ontveinst de moeite aan eene dergelijke regeling verbonden niet. Telkens toch zullen de perceelen moeten worden nagegaan hoeveel kamers ze bevatten. De een zal zeggen dat een vertrek als geen kamer kan worden beschouwd en een ander zal weer zeggen van wel en daarom is hij het gevoelen toegedaan dat het voor deze gemeente beter is maar aan het oude tarief te blijven. Ook zou men beide tarieven kunnen in voeren De heer Smits vraagt of er niet een regeling is te vinden waardoor de stroom goedkooper kan worden ge geven. De Voorzitter zegt dat dit alleen kan gebeuren wanneer veel stroom wordt afgenomen Met de firma van Dongen is thans een mooi contract afgesloten. In het belang van de ingezetenen is het wanneer zooveel mogelijk stroom wordt afgenomen omdat dan de stroom goedkooper kan worden gesteld. Men heeft er al eens propaganda voor willen maken, doch de tijd is er niet voor geschikt. De heer Smits zegt te hebben ver nomen dat men goedkooper een petroleummotor kan hebben dan eiec- trische stroom Hij zou gaarne eene deskundige de zaak willen laten nagaan om te doen onderzoeken of geen verbeteringen of wijzigingen zijn aan te brengen De Voorzitter wil nog even opmerken dat het verlies ontstaat doordat het net ook in Waspik Boven is aangelegd Smits. Dat kan wel, maar ik heb hooren beweren dat er een gemeente is waar men nu, nu er een deskundige de zaak heeft onderzocht, veel voor- deeliger is gaan werken. Hij stelt voor den heer Blankers uit Raamsdonksveer eens te vragen, iemand die op dit gebied zeer goed op de hoogte moet zijn De Voorzitter, wijst er op dat de gemeente wat betreft het beheer voor 5 jaar aan de PNEM. is verbonden. Hij heeft echter geen bezwaar met den heer Biankers eens te confereeren. Besloten wordt voorloopig het oude tarief te handhaven. 8. Verzoek van L. Rekkers om ver mindering van pacht Adressant zegt, wil hij zijn huis houden geen schade aandoen, hij ver plicht is om vermindering van pacht te vragen. De Voorzitter zegt dat dit perceel jaren lang gepacht is geweest door Van Dongen, die daar naast ook een perceel heeft liggen. Vanaf de straat is dit perceel onmogelijk te bereiken. Van Dongen echter had de laatste keer er geen erg in dat het verpachting was en toen heeft Rekkers het voor f 46 gepacht. Later kwam hij vragen of er een uitweg aan was. doch dat was niet het geval, zoodat wij hem die niet konden geven Vroeger was zulks wel het geval, maar nadat het afwateringskanaal is gekomen, is dat niet meer. Brokx. Wist hij dus dat er geen uitweg aan was. Voorzitter. Neen. dat geloof ik niet, maar hij moet weten wat hij pacht. Vloemans. Van Dongen dacht dat hij het nog voor een jaar in huur had. Rekkers heeft het nog aan Van Dongen kunnen overgeven, maar dat deed hij niet Kamp En hij had nog winst kun nen krijgen ook. Brokx Dus als hij wil heeft hij geen schade. Voorzitter. Hij vraagt nu f 12 schade vergoeding. De heer Pruijssers is tegen het ver zoek wijl hij geen schade had behoeven te hebben De Hond. Bij de verpachting had de voorwaarde behooren voorgelezen te worden. Voorzitter. 17 jaar lang is 't het zelfde geweest. Van Dongen gaat vanaf zijn perceel met een vonder daarheen. De Hond. Men kan toch geen land verhuren of er moet een uitweg zijn. Pruijssers. Langs het kanaal is de uitweg. De Hond Dan zou Van Dongen het altijd tegen eiken prijs kunnen pachten dat gaat niet. Er is niemand die 't zal pachten als hij weet dat er geen uitweg is. 7. Voorstel tot bet aangaan van eene tijdelijke kasgeldfeenlog. Mer algemeene stemmen wordt daar** toe besloten. De heer Pruijssers zou liever f 50 1 per leerling willen verleenen. Het voorstel van den heer van de Rijken in omvraag gebracht wordt aangenomen met 8 tegèn 2 stemmen. Voor stemden de heeren A. Kamp, Brokx, Vloemans, de Hond, B. Kamp, Smits, v. d. Rijken en Verschure. Tegen de heeren Rubbens en Pruijssers. De heer Vloeimans stelt voor de huur van de woningbouwvereeniging te brengen op f 3 per week. Hij vreest anders dat binnenkort alle wo ningen leeg zullen komen te staan en dat is nadeeliger voor de gemeente. De Voorzitter is het daar niet mee eens. Nu staan er drie woningen leeg en nu ontvangt men nog zeker zoo- veel dan wanneer men de woningen op f 3 gaat brengen. Bovendien mag men toch hopen dat weer spoedig een betere tijd aanbreekt. De heer Brokx voelt veel voor het voorstel Vloemans vooral omdat dan menschen de woningen kunnen be trekken. Bovendien hebben de huizen niet eens zooveel te lijden als ze be woond zijn dan wanneer ze leeg siaan. De heer Verschuren komt n§g even terug op de Sluis van den Binnenpol- der In een vorige vergadering is toe gezegd dat een deskundige sluiswach ter zou worden benoemd en hij acht het een groot belang voor den polder die 150 Bunder groot is, dat voor een goede afwatering wordt zorg gedragen en daarom stelt hij voor dat een in structie wordt vastgesteld voor den sluiswachter waarin wordt bepaald ten le dat er niet meer vloeiwater wordt ingelaten dan strikt noodzakelijk is en ten 2e dat de sluiswachter Burg. en Weth. steeds direct op de hoogte zal stellen wanneer hier of daar eenig defect komt te ontstaan. Het is een groot belang en ai te lang is z.i. de Binnenpolder stiefmoederlijk bedeeld De Voorzitter wijst er op dat reeds gezegd is dat in Februari verbetering zal worden aangebracht. Thans be schikt de opzichter nog over geen contanten. Sprekende over de bediening van de sluis wijst spr. op de groote moeilijk heden daaraan verbonden. De eenmioet water "nebben en vraagt om toch als je blieft de sluizen open te zetten en meteen komt een ander aangeloopen en zegt doet de sluizen toch dicht want we verdrinken nog, zooveel last van water hebben wij. De heer Verschure meent dat de belangen van den polder zwaarder wegen dan het belang van een wasch- vrouw. Bij te veel water verzuurt het land geheel en al. De Voorzitter zegt toe steeds met de belangen van allen zooveel mogelijk rekening te houden, echter een ieder het naar den zin maken kan hij niet De heer Brokx geeft in overweging een cementen beschoeiing te laten aanbrengen langs de treksloot in de Kerkstraat. De Voorzitter meent dat dit een te kostelijke geschiedenis zal worden en wijst er op dat de zaak daar tegenwoor dig zeer zuiver wordt gehouden. De heer A. Kamp stelt de vraag of de sluiswachter aan de Vrouwkessvaart op eigen beweging water kan laten inloopen ofwel moet hij daartoe eerst van B. en W. vergunning vragen. De Voorzitter antwoordt dat hij eigen machtig kan handelen. De heer v. d. Rijken wijst nog op de slechte toestand van de wegen in de kom van de gemeente. De heer A Kamp merkt op dat dit provinciale wegen zijn. Hij zou 't echter noodzakelijker vinden dat eerst te Boven de wegen eens in orde wor den gemaakt. De heer Smits vraagt of reeds plan- nen tot steun aan de werkloozen zijn gemaakt. De Voorzitter antwoordt ontkennend, aangezien er zich gelukkig nog geen werkeloozen hebben aangemeld B. en W. zullen echter spoedig met plannen daaromtrent komen. Daarna wordt de vergadering geslo ten. KAATSHEUVEL. Ondergeteekende wenscht voor bijgaand bedrag van 50 cent onderstaande Nieuwjaarsadvertentie opgenomen te zien in De Voo zuter zegt Rakkers later ia alle opz'chten te hebb-rn geholpen. De Hood. Nu hij geea schade beeft beboeren te bebben als hij dat niet verkoos, Is bet wat anders en zou tk dat ook niet doen. Na nog eenige discussie wordt mer op een na algemeene stemmen, die van den heer Smits, besloten afwijzend op bet verzoek te beschikken. 5. Wijziging verordening op het schoolgeld. De Voorzitter deelt mede, dat deze wijziging doo ig is ingevolge de wet. Daardoor komen menschen wier in komen op f 800 is geschat vrij van schoolgeld. Zelfs kan het gevai zich voordoen, dat hij een inkomen van f 1000 nog vrijstelling van schoolgeld moet worden gegeven, dat ligt aan den kinderaftrek. Met algrmeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. 6 Vaststelling percentage voor plaat selijke inkomstenbelasting 1924/25. De Voorzitter zegt dat het noodlg is het percentage van 1 op 2 te stellen. Deze verhooging is in hoofdzaak noo dlg door de zorg voor werkloozen, waarvoor nu reeds f 4000 is uitgetrok ken en de ontzettend groote kosten die men voor het onderwijs heeft ge kregen. Met algemeene stemmen wordt be sloten het percéatage van 1 op 2 te brengen. 8. Aanvraag subsidie Hoogere Han delsschool te Waalwijk. De Voorzitter dtelt mede, dat f 100 oer leerling gevraagd wordt en er hier 5 leerlingen zijn, zoodat dit een uitgaaf nou vergen van f500. Spr. wil gaarne toegeven, dat de school voor deze gemeente prach'ig is gelegen omda' ze met een kleine moeite en betrek kelijk geen kosten is te bereiken, Wa het onderwijs betreft, daarop behoef hij niet te wijzen, daar heeft men hier reeds zelfs de voorbeelden van gezien. Echter heeft hij zxh afgevraagd o' niet te veel op de kap van de gemeente wordt geschoven en of het schoolgeld niet iets hooger moet wo den gesteld De kosten van het onderwijs zijn reed- zco groot. Om bet groote belang dat in de zaak is gelegen heeft hij me' de ouder- van de scboolgaarde kinderen eer onderhoud gr had. Omtrent de resul a- tea van dit onde houd wenscht hti besloten vergadering eenige mededee- itng te doen. De heer Brokx zal voor subsidie stemmen omdat het in het belang is voor de a echte Waspikkers. Zoudei die menschen hun kinderen naar dr H.RS zenden dan zou de gemeente zeker het drie dubbele kwijt zijn. D- heer v. d. Roken is het daarmedr eens eo noemt de school een seger voor Waspik. Daarna wordt overgegaan is geheime vergadering. Nu heropening s'elt de heer v. d Rijken voor f 500 subsidie te verleener voor d-n rfld van 1 jaar. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 18 December 's avonds ten half zeven uur. Voorzitter Edelachtb. Heer van Besouw. Goed half zeven uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig is de heer Verschuren. De notulen der vorige vergadering wor den na voorlezing onveranderd goedge keurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van H. Brekelmans waarin hij er op wijst dat door de aangebrachte riool wijzigingen zijn tuin altoos onder water staat, tengevolge waarvan niets kan groei en en alles geheet onteelbaar is geworden. In zijn kamer kan geen plankenvloer meer blijven liggen aangezien deze telkens weg rot. De toestand Is voor hem ondragelijk geworden en hij verzoekt maatregelen ter verbetering te willen nemen om nog te red den wat te redden is. Dc Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. een onderzoek hebben laten instellen omtrent deze klacht. Thans is hierover een rapport uitgebracht. He tuin is daar lager gelegen dan de rioleering en daarom is het niet mogelijk verbetering te brengen tenzij door ophooging. Teneinde verbetering te brengen in den toestand van den vloer zou tusschen het huls van bakker van Dun en Brekel- rnans pen zinkput moeten worden aange bracht. De heer de Bresser wjjst er op dat het huls daar nu ongeveer 50 jaar staat en pas sinds de laatste werken door de gemeen te daar aangebracht Brekelmans last is gaan krijgen. De oorzaak is dat de riolee ring veel te hoog is aangelegd en dat is een treurige zaak. De Voorzitter moet opmerken dat bij het aanleggen van eene rioleering het altijd zal gebeuren dat er hier en daar een pand in een gat zal komen te liggen. Dat kan nu eenmaal niet anders omdat bij aanleg van een rioleering niet naar alle panden kan worden gekeken, want zou men dat Willen doen, dan kreeg men nooit een goeden af voer van water! Zoo gaat het 'z.i. niet aan orü daar de rioleering te gaan opbreken. De Bresser. Als het riool lager was aan gelegd geworden dan zou men daar nooit zooveel last van het wa ter hebben gekregen. De Voorzitter moet dit betwijfelen. De heer Van Amelsfoort is het met den Voorzitter eena Het gaat niet aan om de rioleering te gaan verlagen. De heer de Bresser zou gaarne zien dat de wegeneommissie zich eens van den toe stand ging overtuigen. De heer van Lier, lid van de wegen-com missie merkt op dat men, al gaat men ter plaatse kijken en men met den toestand niet op de hoogte is, men nog niets bereikt. Hij wil echter nog er op wijzen dat deskundi gen zich in zulke zaken zeer gemakkelijk kunnen vergissen, dat is zelfs lang niet uitgesloten; De heer de Bresser wijst er verder nog op dat P. van Woensel vroeger altijd een drogen tuin heeft gehad terwijl hij nu ook de helft van den tijd onder water staat. Hi) had daar prachtige boomen in zijn tuin staan, doch daar is het niets meer mee en dat die bewoners daar nu de dupe moeten zijn omdat de rioleering te hoog is aange legd vindt hij treurig. Swagemakers. Is er een oplossing te vin den. Voorzitter. Niet gemakkelijk. De Bresser. Door de rioleering te doen verlagen. Van Amelsfoort. Ik zon doen zooals in het rapport staat aangegeven want anders weet men niet waar men met de kosten zal blijven. Van Rooij. Vroeger stond daar ook wel water. Ik zal niet ontkennen dat er nu wat meer staat maar geheel vrij is 't daar nooit geweest De Bresser. Het huis is in 1872 gebouwd en men heeft er nooit last van water gehad. Swagemakers. De kosten van het lager brengen van het riool zullen zeer hoog zijn. Voorzitter. Zeker en dan gaat men een precedent stellen en komt men in moeilijk heden want dan zullen ook anderen komen en als men a. heeft gezegd moet men ook b. zeggen. De heer van Beurden zegt dat bij aanleg van nieuwe wegen en huizen de oude steeds in gedrang komen. Dat kan men bij hem in de buurt zien bij van den Mortel en van Broekhoven. Die zijn ook in een gat komen te staan en dat zal in verschillende wijken het geval zijn. De Bresser. Dat heeft men aan de Vaart- kant ook maar daar heeft men geen last van het water omdat de rioleering dieper gelegen is. Bij ons en bij Hamers liggen de huizen ook in een gat. Van Beurden, Mijn eigen tuin komt tegen woordig ook onder water te staan maar ik kan toch niet bij de gemeente komen aan kloppen om dien te laten verhoogen. De Bresser. Het is daar toch hetzelfde ge bleven. Het water is daar altijd in uw tuin geloopen. De heer Van Beurden ontkent zulks. Hij wenscht echter daarop niet verder in te gaan. De heer Snaphaan meent dat de toestand daar zoo geschapen ig omdat de weg daar vroeger zoo slecht was en daarom nu om hoog is gebracht. Omdat wij voor een deel schuld hebben wenschen Burg. en Weth. een put aan te brengen. Wordt besloten aan Burg. eu Weth. over te laten waar en hoe de zinkput zal worden aangebracht. Schrijven van de R. K. Kiesvereeniging te Loon op Zand, hetwelk als volgt luidt Aan den Raad der Gemeente Loonopza/ul, Geven met verschuldigden eerbied te ken nen ondergeteekenden, namens de R. K. Kiesvereeniging en de inwoners van Wijk A, dat zij met verstomptheid en tevens met verontwaardiging hebben vernomen dat er geen Wethouder, inwoner van Wijk A, door Uwen Raad is gekozen, dewijl toch ten allen tijde is erkend dat het een ge meentebelang is dat een inwoner van Loon- opzand en een inwoner van Kaatsheuvel in het Dag. Bestuur zitting hadden: zoo zeer was men doordrongen van het alge meen belang-, dat in de verschillende Raads commissies daarmede rekening werd gehou den dat thans door Uwen Raad, onmiddellijk na de plechtige eedsaflegging, om naar ver mogen de belangen der Gemeente te behar tigen, het eerste werk is geweest om Wijk A in het Bestuur te weeren; - dat wij wil len veronderstellen dat er Raadsleden onder U zijn die onbewust hieraan hebben mee gewerkt, doch dat wij tot de conclusie zij" gekomen dat er onedele kuiperij en af spraak is geweest vöór de betreffende Raadsvergadering; dat om het laatste te bewijzen, wij willen aanhalen dat een nieuw gekozen, nog onervaren raadslid in Wijk A zelfs is overgehaald (volgens eigen bekentenis) om op twee leden uit Wijk B. voor Wethouder te stemmen (Lat zoo de laatste Wethouder uit WiJk A niet meer de gewilde persoon was, dAftr toch nog een anderlid in aanmerking kon komendat deze wel door een lid uit Wijk B. gepolst zijnde of hij Wethouder wilde zijn, verklaard zou hebben dat hij daarvoor niet in aanmerking wenschte te komen-het was trouwens ieder bekend dat deze geen onderkruiper wilde zijn en zich niet op den voorgrond wilde plaatsen; dat dit polsen alzoo den schijn moest wekken dat men ,,Loon" niet wilde negee- ren, doch dat het in werkelijkheid te doen was om den niet gewilden Wethouder het voetje te lichten en zoodoende zich over hunne onedele daad te rechtvaardigen dat alle weldenkende ook uit Wijk B. de keuze van een 2en Wethouder in Kaatsheu vel betreuren en hoogeltjk afkeuren, daar de onderlinge verstandhouding tusschen de twee deelen (voor het algemeen belang zoo noodzakelijk) door die handelwijze natuur lijk is verbroken, wat nadeelig moet wer ken dat wanneer er eenig eergevoel bij den ge kozen Wethouder bestond, deze zich nooit die keuze had mogen laten welgevallen; dat ondergeteekenden namens de R. K. Kiesvereeniging en de inwoners van Wijk A, dan ook krachtig protesteeren tegen

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 6