It tCHl m HET 1M i Tweede Blad Gemeenteraad. Land- en Tuinbouw •v Numm. 105. Zaterdag 29 Dec. '23 KAATSHEUVEL (Vervolg). 7. Voorstel tot vaststelling der ver goeding aan de besturen der bijzondere scholen over 1924 inzake de kosten van de exploitatie. Besloten wordt aan de Meisjesschool te Loonopzand uit tebetalen f1007.72"/2, aan de R K. Meisjesschool te Kaats heuvel f2838.29 aan de R K. Meisjes school te Berkdijk f 818,58, aan de R. K Jongensschool te Berkdijk f 591 02l/j en aan de Ned. Herv. School te Loonschendijk f 1370.37. De gemiddelde onkosten per leerling bedragen f 6 89 aan de openbare school waarnaar bovenstaande vergoeding is. gebaseerd. 8. Voorstel tot vaststelling der ge meenterekening over het dienstjaar '22. De heer van Lier deelt namens de commissie van onderzoek mede, dat alles is onderzocht en in orde bevon den. De ontvangsten hebben bedragen f 589 581 13'/2 en de uitgaven f 590 664.74'/2 zoodat er een nadeelig slot is van f 1083.61 Na het onder zoek van de commissie zijn nog ver schillende posten binnengekomen, zoodat het nadeelig slot tot nul gere duceerd is. 9 Aanbieding der gemeentebegroo ting dienstjaar 1924 De Voorzitter stelt voor deze ter fine van onderzoek in handen te stellen van de Commissie en deze gedurende 14 dagen op de secretarie ter inzage neder te leggen Aan de leden zal een afschrift worden gegeven. 10 Schrijven van Ged. Staten in zake de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1923 in verband met de beschikking van Ged. Staten inzake verhaal pensioensbijdrage. Ged. Staten wijzen in hun schrijven er op dat het zeer onbillijk is om de levenspositie van de ambtenaren te gaan verslechteren en kunnen daarom het besluit om 8'/a pCt pensioensbij drage op de ambtenaren te verhalen, niet goedkeuren. Tot 3'/2 pCt kan worden verhaald. Van Amelsfoort. Dan is de zaak uitgemaakt. Van Beurden 't Wordt overbodig om er verder tegen te vechten en 3073 daarom zou ik er mij maar bij neer leggen. Van Lier. Men zou nog naar de Kroon kunnen gaan. Voorzitter. In deze kwestie gaat zulks niet omdat in deze Ged. Staten de hoogste instantie zijn. Met algemeene stemmen wordt be sloten op het schrijven van Ged. Staten in te gaan. 11. Voorstel betreffende continuatie van tijdelijk bij de Bank van Nederl Gemeenten opgenomen gelden. Voorzitter. Burg. en Weth. vragen machtiging om bij de Nederl Bank van Gemeenten tijdelijke geldleeningen te mogen opnemen, 't Gebeurt nu met de werkeloosheid, dat er geld moet zijn en vooral ook omdat het Rijk zoo lang wacht met uitkeering. Tot heden heeft men nog geen cent gekregen van alle voorschotten. Wordt besloten tot een bedrag van f 100.000 te leenen. 12. Voorstel tot opzegging van he contract betreffende het technisch beheer van het Gemeentelijk Electrici teitsbedrijf door de P N E.M. De Voorzitter zegt dat door den heer van Beurden als voorzitter van de gascommissie en den Secretaris elders inlichtingen zijn ingewonnen over het al of niet in eigen beheer nemen van het electriciteitsbedrijf. De heer van Beurden meent uit de verkregen inlichtingen te mogen op maken dat het voor de gemeente gewenscht is dat het bedrijf in eigen beheer wordt genomen In cijfers is echter niets uit te drukken. De alge meene indruk was echter dat het beslist voordeeliger was en daarom stelt de gascommissie voor om de zaak in eigen beheer te nemen. Dit gaat dan pas over 2 jaar in, zoolang loopt met de P.N E M het contract nog. In Raamsdonk en andere plaatsen, waar het bedrijf in eigen beheer is gehouden marcheert de zaak goed. De Voorzitter deelt mede dat de zaa van alle kanten bekeken is en hij zie daarom goed met het voorstel van de gascommissie kan vereenigen. Vrinten. Als het voordeeliger is moeten wij het zeker doen. De Bresser. Wij staan er vreemd voor. Van Beurden. Wij ook, maar de indruk die we van andere gemeenten hebben gekregen is dat wij er toe moeten overgaan. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 13. Voorstel tot uitbreiding der straatverlichting te Kaatsheuvel De heer van Beurden zegt dat door de gascommissie de verlichting eens is nagegaan en haar daarbij is gebleken dat de Gasthuisstraat, de Marktstraat en de Heulstraat met verlichting wel een beetje stiefmoederlijk zijn bedeeld, in de Hoofdstraat is dubbel zooveel verlichting aangebracht dan in deze genoemde straten en aangezien daar ook belasting betalende burgers wonen acht de commissie het billijk dat ook daar meerdere lichtpunten worden aangebracht, vooral nu daar vroeger al op schijnt te zijn gerekend, aan gezien de palen er staan, zoodat alleen maar de armen aangebracht moeten worden. De kosten zijn geraamd op f 20 en waar in het geheel 25 licht punten moeten worden aangebracht bedragen deze kosten f 500. De heer Snoeren heeft niets tegen dit voorstel maar zou toch op de eerste Dlaats licht willen zien aangebracht c aar waar het noodig is, waar nu nog geen verliching is. In Loonopzand zijn verscheidene plaatsen geheel van licht verstoken, is daar in voorzien, eerst dan zou hij tot uitbreiding overgaan Van Beurden De heer van Lier is id van de gascommissie en wanneer die met een voorstel was gekomen of nog komt, dan zijn wij gaarne bereid om, zoo het eenigszins kan, in te willigen. Loonopzand heeft dezelfde rechten. Ik kom uit den aard der zaak s avonds weinig of nooit in Loonop zand, dus kan ik daar moeilijk over oordeelen Van Lier Van dit voorstel weet ik niets van. Mogelijk komt dit doordat ik op de laatste vergadering niet heb tegenwoordig kunnen zijn- Van Beurden. Wij hebben het met z'n beiden nagegaan toen u er niet was. De heer van Lier voelt toch ook meer voor hetgeen door den heer Snoeren is naar voren gebracht. In -oonopzand staan de lantaarns wel 70 tot 80 Meter van elkaar verwijderd en daarom zou hij eerst die gedeelten willen voorzien die nog geheel van eenig licht zijn verstoken. De heer van Beurden merkt op dat het per lichtpunt de gemeente bijna niets kost aangezien men een zeker aantal K.W.U. heeft te gebruiken. Z i. kan nu een beslissing worden genomen en in een volgende vergadering kan de gascommissie met een voorstel voor verbetering van Loonopzanc komen. Waar geen palen staan is het aan brengen veel duurder. De heer Snoeren zegt dat het zijn bedoeling is dat licht wordt gebracht daar waar men palen heeft staan. Op den Hoogen Steenweg is 't licht nog niet aangeweest en voor de nieuwe schoo' ook niet. Van Amelsfoort. Laat van Lier in de gascommissie met voorstellen komen De heer van Lier blijft bij zijne meening dat het beter is meerderen te gerieven dan wat beter te gerieven Met eenige uitbreiding zijn demenschen beter geholpen. Van Beurden. Als men tot uitbreiding wil overgaan, dan komt men voor groote kosten te staan. Aanvankelijk is dat ook overwogen doch de kosten zijn enorm hoog. De heer v d Horst zou ook eerst eens willen zien hoe het met de ver lichting in andere deelen van de ge meente is gesteld. Hoe is b.v. in de Telefoonstraat de verlichting Daar wonen ook belastingbetalers Ook in de Verlengde Hoofdstraat is het met de verlichting slecht gesteld. Daarom zou hij die plaatsen waar men een tamelijke verlichting heeft, voorloopig zoo houden en eerst daar helpen waar de verlichting beslist onvoldoende is De heer Van Beurden wijst er op dat in de Telefoonstraat gasverlichting is. Door de commissie wordt daar ook de noodige aandacht aan geschonken Alles gaat niet ineens. Van der Horst Iedereen heeft even veel rechten. Van Amelsfoort. Over eenige buiten wijken is al gesproken. Van Beurden. Ja, en op enkele plaatsen in de buitenwijken is reeds een goede verbetering aangebracht Van Lier. Zou het geen aanbeveling verdienen om dit voorstel aan te hou den. Dan kon, naar aanleiding van de heden hier gehouden bespreking, de commissie met nadere voorstellen komen. Snaphaan. Daar ben ik op tegen. De heer Van Lier is toch lid van de commissie en door hem is over Loonopzandsch verlichting geen enkele opmerking gemaakt. Had hij dit gedaan dan was die zaak ook bekeken en had het hier in behandeling kunnen komen Van Beurden. Toen deze zaak is besproken is de heer van Lier niet aanwezig geweest omdat het toen des avonds een weertje was waar men nog geen hond door kon jagen. In zooverre kon hem niets worden aan gewreven. Snaphaan. Aan die vergadering is er een aan voorafgegaan waarop die bespreking heeft plaats gehad. Over die slechte verlichting is ook at eens gesproken maar men dacht dat men c aarvoor bij mijnheer Vermeer moest zijn. Ik zei nog van bij de commissie. De heer v. d, Horst zou willen voorstellen dat de commissie alles nog eens onder de oogen zag en dan met een nieuw voorstel ter tafel komt. Vrinten. Ik zou nu al over het eene aten beslissen. Als men er lang mee wacht is de winter uit. Van Beurden. Ik zou dat nu ook maar afhandelen want waarvoor be hoeft men te wachten. Ik wil er nog wel aan toevoegen dat, als Loon-op- zand met dergelijke verzoeken komt, m'n best zal doen daarvoor en wat mij betreft haar dezelfde rechten zal geven. Van Lier. Ik ben bang dat men van zekere deelen der gemeente adressen zal gaan ontvangen waarin verzocht wordt om meer licht. Van Beurden Alle zaken moeten op zichzelf worden bekeken Op de Vossenberg en Hil is al eene verbete ring aangebracht Met op een na algemeene stemmen, die van den heeren Snoeren na, wordt tiet voorstel van de gascommissie aangenomen Vervolgens wijst de heer van Beurden er op, dat de vaststelling van de gasprijzen bij raadsbesluit aan da gascommissie is toegekend. Die com missie heeft besloten de prijzen van het gas te verlagen opdat het verbruik zou toenemen De eerste 25 M3 wordt gebracht op 14 ct., de tweede op 12 en vervolgens op 10 cent Voor gaskachels zal men 6 ct per M3 berekenen. 14. Benoeming van een lid in de commissie tot wering van school verzuim. Op de voordracht is geplaatst 1. Leenaerts. 2 G. Bisselink. De heer Bisseling wordt met zeven tegen vijf stemmen gekozen. 15, Voorstel inzake bestemming van het voormalig Ziekenhuisje te Kaats heuvel. De Voorzitter merkt op dat deze woning thans leeg is komen te staan en de raad nu heeft te beslissen welke beslissing men het zal geven. Burg. en Weth. achten het 't beste het huisje aan het Armbestuur over te dragen, want deze houden zich bezig om die arme menschen onderdak te verschaffen. Moet de raad zich daar telkens mee gaan bemoeien, dan weet men niet waar men blijft 16 Bespreking eventueel verkoop van boomen en aanplantingen. Voorzitter. Door de gascommissie is al meermalen geklaagd dat de takken van de boomen, vooral in de Gasthuis straat, zoo hinderlijk zijn voor de electrische draden en aangezien het daar niet zoo mooi meer is met die boomen, want hier staat er weer een en daar weer een groote en wat verder weer een kleine, acht men het 't best die boomen daar maar op te ruimen, alsook in de Verlengde Hoofdstraat Snaphaan Het is noodzakelijk want de wortels komen boven de trottoirs uit wat zeer lastig is. Voorzitter. Men zal er de boel ook door ontsieren, vooral de Gasthuis straat omdat die nogal breed is. Van Rooij Zooals het nu is, is het ook lang geen versiering. Voorzitter. Het zal het beste zijn om de nog jonge boomen op de buiten wegen te gaan planten De Voorzitter vraagt of de Raad het wenschelijk oordeelt om nog andere boomen te gaan planten, waarop de heer van Rooij opmerkt dat lindeboo- men zooals die in Waalwijk staan, het beste is. Voorzitter. Ja, of van die zilverlinden. De opbrengst van de boomen kan het best gebruikt worden voor de aanschaf fing van nieuwe boomen. Wordt aan B. en Weth. overgelaten. 17. Verzoek van C. Musters te Loon opzand om aankoop van grond.(Aan gehouden.) De Voorzitter merkt op dat dit per ceel 11 M. breed is en gelegen naast zijn woning. Hij wil f65 geven per M. doch B. en W. stellen voor f75 omdat deze prijs een vorige maal ook is be taald. Van Lier. De Raad heeft eenmaal deze prijs vastgesteld, zijnde het ook de zelfkostende prijs Voorzitter. Hij vraagt verder nog verlof om eerst na 1 Januari 1926 daar te behoeven te bouwen. Wordt besloten den grond voor f 75 te verkoopen. De heer de Bresser vraagt of 's mor gens hier en daar niet een lantaarn kan branden. Als men nu naar de kerk wil gaan is alles donker. De heer van Beurden zal hierover met den directeur spreken. De heer van Lier wijst er op dat in Loonopzand om 11 uur de nachtlich ten reeds zijn uitgedraaid. Ook daarin zal worden voorzien. Daarna gaat de raad over in geheim Comité. ALMKERK. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente alhier op Dinsdag 18 Dec. v.m. 2 uur. Afwezig de heer v. d. Wal. Voorzitter de Edelachtb. heer J W. Egberts, Burgemeester. Secretaris de heer C. J. v. d. Wiel. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en verzoekt den Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen welke onveranderd worden goedgekeurd. Aan de orde zijn Ingekomen stukken Een schrijven van den heer O. A. Meerburg te Sleeuwijk, waarin hij den Raad verzoekt, hem te willen mede- deelen of adressant in de gelegenheid kan gesteld worden voor stroomafname voor een 20 p. k. motor, ten dienste zijner graanmaalderij te Almkerk. Meer burg is ook genegen een garantie- afname van f 500 per jaar te stellen, alsmede 12 cent per K.W. te betalen. Namens B. en W. stelt de voorzit ter voor, gehoord de Elec commissie, om op dit verzoek in te gaan. De heer de Jong informeert of de andere krachtverbruikers daar geen schade van zullen hebben, spreker heeft onlangs vernomen, dat men in West-Noord-Brabant niet gelijk kan dorschenook zegt spr dat er reke ning moet gehouden worden met de tegenwoordige krachtafnemers. De heer Ottevanger zegt dat er reeds met deskundigen in deze aangelegen heid over is gesproken. Tot inwilliging bestaat geen bezwaar. De ingenieur Knut van de P. N. E. M. is hierover gehoord. De heer de Jong verneemt nogal eens klachten over de huisverlichting, en vreest dat zulks niet beter zal worden met dergelijke aansluitingen. De heer Verschoor vindt wel eenige onbillijkheid om aan adressant stroom te leveren voor 12 cent per KW. en aan een andere afnemer 20 cent per K. W. De Voorzitter zegt dat een grens is gesteld van f 500 stroomafname per jaar en dan tegen een prijs van 12 cent per K.W. spr. zegt wanneer men veel gelijk in een winkel koopt, dan kost het ook wat minder. De heer Verschoor zegt, men moet het Elec. Bedrijf niet met een winkel vergelijken De heer van Leeuwen vraagt, of deze krachtafname, de sterkte van het licht niet zal verminderen, wij zijn aldus spr. pas aan 't begin, en vele aansluitingen zijn nog mogelijk, spr. zou 't nog één jaar willen afzien. De heer Ottevanger zegt, dan zijn wij nog net zoo ver De Voorzitter zegt, wanneer vreem den ons om aansluiting vragen (we zullen Meerburg nu maar een vreemde noemen) en uit de gemeente zelf komen ze niet, dan zouden wij toch Meerburg maar weg moeten sturen. De heer van Leeuwen had nog op gemerkt, dat Meerburg feitelijk op Sleeuwijk woont. De heer Snoek vraagt of over deze aanvrage gecorrespondeerd is, spr, zegt, dat een schriftelijke bevestiging altijd beter is dan een mondelinge, vooral met de P. E N M. De Voorzitter antwoordt en zegt. dat een persoonlijk onderhoud heeft plaats gehad De heer de Jong zou eerst willen informeeren, in West-Noord-Brabant En tevens zou de Coöp. te Nieuwen dijk een gelijk aanbod kunnen gedaan worden. De Voorzitter zegt dat al besprekin gen dienaangaande hebben plaats gehad. Spr. deelt tevens ook nog mede, da in de te sluiten overeenkomst met Meerburg zal worden opgenomen in dien adressant na zonsondergang en voor zonsopgang toch stroom afneemt hij beboet zal worden b.v. met f 100 De heer Ottevanger zegt dat zulks weinig te beteekenen heeft. Wanneer Meerburg dat zou willen dan kan hi de Gemeente in een kwartier tijd op wel f 1400 onkosten brengen. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aangeno men onder die bepaling dat het mon delinge advies van de P. E N M schriftelijk worde bevestigd. Een schrijven van het Bestuur der Bijzondere School aan den Verlaa schendijk alhier waarin den Raad wordt verzocht de gelden toegestaan voor verbouwing van de school en meubi leering van één lokaal, in zijn gehee te mogen ontvangen. De Voorzitter licht deze zaak eenigs zins toe. De Raad besloot indertijd voor het bijgebouwde lokaal, de noo dige gebruikte en in goeden staat zijnde banken beschikbaar te stellen, doch het schoolbestuur had deze ban ken geweigerd, en kocht nieuwe banken. Een besluit van den Raad bepaalde, dat het schoolbestuur de laatstgenoemde banken zelf moest betalen, ook tevens de 10 proc. onkosten voor oprichten enz. in het adres vermeld, welke in de aannemingssom zijn begrepen, werden niet door het Gemeentebestuur betaald. Op grond dat geen verandering is gekomen in de houding van B. en W. over deze kwestie, stelt de voorzitter namens B. en W. voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Koekkoek vraagt inlichtin gen betreffende het besluit van den Raad. waarbij voorbedoeld werd toe gestaan. De Secretaris las voor het besluit van den Raad waarbij bepaald werd, dat het schoolbestuur, zelf de Banken moet betalen waarop de heer Koek koek te kennen geeft het voorgelezene niet te bedoelen, De heer v. d. xWeijden betoogt, dat de Raad in dezen een onbillijke hou ding heeft aangenomen. Aan de hand van eenige gegevens, waarvan de Raadsleden desnoods inzage kunnen .nemen, motiveert spreker het recht van 't schoolbestuur. Het aangevraagde geld is gevoteerd, dus moet worden uitbetaald. Wij hebben zegt spr. zoo zuinig mogelijk gehandeld, de ge meente heeft er zelfs nog voordeel bij en ook zijn wij niet van 't bestek af geweken. De heer Ottevanger wenscht eerst stemming over het voorstel van B. en W. en daarna aldus spreker, kan de discussie worden voortgezet De heer Verschoor meent dat eenige toelichting wel noodig is. 't Gaat nu niet over de banken, maar over het geld. De Voorzitter zegtB. en W. blijven bij hun voorstel. De heer de Jong zegt dat de heer d. Meijden zelf de banken gezien en goedgekeurd heeft, waarop de heer d, Meijden antwoordt dat hij geen deskundige is. De heer van Leeuwen vraagt of de banken goed waren, waarop de voor zitter antwoordtde banken zijn keurig. De heer Koekkoek zegt 't gaat hier niet over banken voorzitter maar over geld. De heer v. d. Meijden zegt, wij hebben al rechtskundig advies inge wonnen. De heer Verschoor herinnert, dat de gemeente pas een proces verloren ïeeft. en meent dat het schoolbestuur er recht op heeft De voorzitter brengt het voorstel van 3. en W in stemming, hetwelk wordt aangenomen met 7 voor en 3 stemmen tegen. Tegen stemden de heeren Verschoor, Koekkoek en v. d. Meijden. De Begrooting van het Burgerlijk Armbestuur dezer gemeente wordt goedgekeurd. Alsmede de Verordening op de heffing van schoolgelden. In de vorige vergadering van de Raad werd eene verordening op het houden van honden en de invordering der be lasting vastgesteld, overeenkomstig de verordening te Heusden. Een wijziging meende men evenwel aan te brengen, waarover met den heer Officier van justitie te 's Bosch is gecorrespon deerd. Z.E.A. kon zich echter met deze wijziging niet vereenigen. De Voorzitter zegt dat bedoelde verordening ongewijzigd blijft, zooals die te Heusden, met uitzondering dat voor pleizier f 6 en voor waakhonden enz. f 2 moet worden opgebracht. Op v. 1 Juli 1924 treedt genoemde verorde ning in werking. Op voorstel van B. en W. wordt besloten het gebouwtje van 't G. E. B aan de Voorsteeg bij publieke inschrijving te verkoopen Het contract door de gemeente ge sloten met mevrouw Verhagen te Heusden, over de grond waarop het gebouwtje staat is afgeloopen. Bijzon dere bepalingen betreffende de uitgra ving der fundeeringen zullen bij den verkoop worden gesteld Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim wordt benoemd de heer B. Koolwaag, Hoofd der O L school. Bij de gebruikelijke rondvraag' zegt den heer Koekkoek, dat het noodzake lijk is dat de Voorsteeg eens opge maakt wordt, de weg is zeer slecht. De Voorzitter zegt dat er steeds aan gewerkt wordt, waarop dhr. Koekkoek zegt, ik zie toch niemand. Hierna sluit de Voorzitter de open bare vergadering. W. iedere maa^d te doen geeft. (2e helft December.) Nidrak vet boden. Met rasse schreden loopt het jaar nu ten einde. Eind goed al goed, zegt het oude spreekwoord Laten wij in dezen dagen daaraan denken, en alles doen, wat onze hand nog vindt te doen. Er is binnens- en buitenshuis, in den tuin en op den akker, op het erf en in de schuren ook op den winterdag nog vrij wat te doen, te be redderen, op te knappen, weg te bergen, in orde te maken en te reinigen. Denken we daarom niet, houden wij niet de hand ook aan vele zg( kleinigheden, dan kunnen we ons door slordigheid en verwaarloozing heel wat schade berokkenen. Om iets te noemener mogen geen gereedschappen en kleine

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5