q veilen eo Ie verkoopeo: Archltecten-Bnrean Van Bossaerts. Nieuws uitKaatsheuvel. Mieuws uit fieusden. Kerknieuws. Binnenland. Sport. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Aavertentlen. Notaris Middelkoop Marktberichten. Notaris Middelkoop een flink Heefenhuis en een Burgerwoonhuis met Winkel Bericht van Inzet S™?' bestekken en beorootinoen en LEIDING VAN ALLE BOUWKUNDIGE WERKEN TEGEN - ZEER BILLIJKE CONDID1ES. SCHETSONTWERPEN TEGEN KLEINE VERGOEDING. Ingang van 1 Jin. veihoogd. Zekere J. V. zou ook eens schaatsen gaan rijden en om niet zoo ver te loopen besloot hij dus dwars over te gaan, doch kwam aan een vlies wdke schijnbaar tegen zijn lichaams zwaarte niet bestand was met hc gevolg dat bedoelde persoon er door zakte en dus maar met de schaatsen op den rug naar huis terugkeerde. Wel om op te knappen nu een bad te nemen. Zondag 30 Dec. j.l. voor de heeren en met Nieuwjaarsdag voor de dames werd door de R.K. Tooneel- vereenlging alhier eene uitvoering gegeven. De zaal was beide dagen goed bezet en de stukken werden mooi gespeeld. De heer J. v M. uit Hank, welke zijn voet gebrand had in een pot kokend water, moet nog steeds blijven zitten. en 't zal nog wel een tijd dureo voor hij weer beter is. de afdeeling en heeft nog een mooie kans de eerste plaats. Het zal er dus warm naar toegaan. Maar als H.E.C zich geheel geeft gelooven wij dat zij wei een of twee puntjes mee naar Waalwijk brengen. H E C. II gaat Hintham bekampen en zal wanneer zij oppassen ook wel een succes boeken. Een modern hoenderpark. Het hoenderpark van den heer N.v.d. Maaden te Wijk, heeft op de groote nationale tentoonstelling te 's Hertogenbosch schitterende succes sen behaald. Aan 5 inzendingen van verschillende groepen raskippen en Wit Indische loopeenden vielen 8 bekroningen ten deel, in de bedrijfs of zoogenaamde nulklasse, dus dieren waar het van kömen moet. Drie inzendingen werden dubbel bekroond met eerste en bovendien met eereprijzen n.l.: Witte leghorns met 1ste prijs en eere prijs. Patrijs leghorns met 1ste prijs en eere prijs Rhode Islands zeer eervolle vermelding Wit Ind loopeenden 1ste prijs en eere prijs. Wij wenschen den heer v. d. Maaden en speciaal ook zijn zoon Wouter ge luk. Wij willen deze gelegenheid aangrij- pen om eens wat meer van dit hoen derpark te zeggen. Het is gevestigd in een grooten boomgaard met kroon- boomen en eene onderplanting van kruisbessen voorts begroeid met gras en klaver. Het ligt voor N.O. winden beschut achter den hoogen Maasdijk en aan den Zuid en Westkant is een elzen beplanting voor windkeering. De geheele boomgaard is verdeeld in af gerasterde vakken. In elk vak staat een modern groot dubbelhok, zooveel mogelijk half in en half buiten de schaduw der boomen om zon te heb ben en overdadige hitte te tempe ren. Aan de Zuidzijde zijn de hokken haast geheel van glas en er is gezord voor tochtschermen en ventilatiekiep pen; binnen vindt men er mestplanken die eiken dag worden gereingd en met zand bestrooid en op den vloer een dikke laag turfmul. Verder automatische voederbakken en drinkemmers. die niet verontreinigd kunnen worden. Ter weerzijden zijn cotrolevalnesten aange bracht, waardoor men van elk dier het getal eieren precies weet. Men kan er gewoon in rondloopen, 't is er alles lucht licht en reinheid. En dat (zoo zegt de heer v. d M) is het geheim der kippenhouderij, natuurlijk naast doel matige voedering en stelselmatige- dóórfokking van de beste legsters. De Zuidzijde van een groot gebouw is geheel in beslag genomen door kuiken serres. Daar staan zes .kunstmoeders in en bovendien een Amerikaanscbe kachel kunstmoeder om 500 kuiken tegelijk op te kweeken. Voor d serres, zijn geheel door rietmatten in gesloten, groote gras- en klaveruitloopen om het jonge goedje zoo spoedig doenlijk te doen gedijen door frissche lucht en jong groen. In het gebouw zelf vindt men op de Noordzijde de broedkamer, waarin zes broedmachines, Iyphersmachines een eerste plaats in nemen. Daarin kunnen 2000 eieren elke 3 weken worden uitgebroed. Buitendijks zijn in een flink modern hok gevestigd de Ind. loopeenden, die hebben aldaar een kostelijk verblij op een grasveld onder den boomgaarc en in een bassin dat door een kanaaltje verbinding heeft met de Maas. Ze I hebben dus altijd versch Maaswater een waar El Dorado voor Eenden.' Loopeenden kunnen wel buiten water maar die wel water hebben, en vooral rivierwater, zijn in veel gunstiger conditie De bevruchting der eieren is er veel beter door. 't Is hier al precies eender als met kippen. Kippen met groote gras- en klaveruitloopen, op beste kleigronden gedijen veel beter, de bevruchting is veel hoo- ger. Het geheel is eenvoudig een lust der oogen. Luxe is overal vermeden, doch alles is practisch ingericht De bekende pluimveekundige, de Heer Jos Boshouwers te Lent, wiens oordeel in Nederland op dit gebied groot gezag heeft, schreef onlangs dan ook in de „Kleinveeteeit" van dit hoen derpark, dat het onder de beste in Noord Brabant kan gerekend wor den. Kaatsheuvel, 4 Jan. 1924. Io de maand December 1923 vertrokken uit deze gemeente 42 per sonen, terwijl er zich 18 vestigden. De heer K. Fraaij, onderwijzer te Dussen, is met legang van 1 Jan 1.1, benoemd als tijdrlijk onderwijzer aan de O L. School alhier, zulks ter voor ziening in de vacature N. C. v. Kuijk Naar wij van bevoegde zijde vernemen stelt de gemeente een elec- trische stofzuiger ter beschikking vao de iogezeteneo tegen een vergoeding van 20 cent per uur, af te halen en weder te bezorgen bij de gasfabriek. Het gemeentebestuur ter plaatse besloot tot opheffing van het contrac tot stroomleverlng met de P.N.E.M. met Ingang van 1 Januari 1926, doel van dezen maatregel Is, om zoo mogelijk te komen tot een fiaantleel gunstiger verbintenis. Zondag 6 Januari (Driekoningen) peeft het Koninklijk Muziekgezelschap Euphonia zijn Jaarlijksch armenconcert. We zijn gewoon In Euphonia op Drie koningendag een volle zaal te trrff-o. Ws kunnen natuurlijk dit conceit, waarvan de opbrengst ten bate komt van de plaatselijke S Ellsabethsvereen. n'et genoeg aanb-ueicn. Een buitenkansje hadden de lief hebbers van schaatsenrijden, daar in de omgeving der stad op meerdere plaatsen goede banen lagen op onder gelegen land. Onder buitengewone bewijzen van belangstelling vierde Antoon Kie- boom, verpleegde in het Diaconessen- huis op Nieuwjaar zijn lOOsten ge boortedag. Harmonie en Fanfare brach ten een aubade, terwijl zeer velen op gingen om geluk te wenschen, o.m. het bestuur der Ned. Herv. Kerk, en de Heer Burgemeester Bij de jongste drijfjacht onder Oud-Heusden had de drijver Sch„ alhier woonachtig, het ongeluk te val len en daarbij den schouder te ont wrichten. Het water in de Maas is thans zoo hoog. dat een gedeelte van den loswal onder staat, terwijl het nog steeds stijgende is. Een en ander ver oorzaakt veel last, vooral voor hen, die per veerboot over moeten. Woensdagavond trad voor de leden van het Nut als spreker op de Heer Mr. Ritter, (Utrecht) met een be spreking over: „hetKluchtige", waarna hij nog voorlezing gaf van een paar aardige nummertjes, jammer, dat we gens het slechte weer, de opkomst niet bijster groot was. OUD HEUSDEN. Tot notabele der Ned. Herv. Kerk is benoemd de heer T. van der Steenhoven. Het Bisdom Den Bosch in 1922. Blijkens een in de St. jansklokken voorkomende statistiek over 1922 be- droeg het aantal parochiegeestelijken op 31 December 1922 542, dat van andere dienstdoende geestelijken door den Bisschop aangesteld 85, rustende priesters 46, het zielenaantal 537.210, het aantal communicanten van 7—11 jaar 54.191, van 11 jaar en ouder 358 710, 't aantal doopsels 18 309, H.H. Communiën in de parochiekerken 12.015.890, in de kloosterkerken en kapellen 4.478 557, nonpaschan!es3I32, gesloten huwelijken 4279, bekeerlingen 111, sterfgevallen kinderen 2814, vol wassenen 5193. Het aantal bekeerlingen gedurende '23 bedroeg 129 en het aantal vormelingen 18.234 zal bezighouden, ten einde daarmee de belangen der Nederiandsche bevol king te dienen. Het resultaat van de bespreking is, dat tot stand is gekomen de stichting „Emigratie Centrale Holland", waarvan de datum van inwerkingtreding en de plaats van vestiging nader zullen wor den bekend gemaakt. Het doei der Emigratie Centrale Hol land is: a om het toenemend aantal werk- loozen te verminderen, door het orga- niseeren der emigratie naar die landen, die blijkens ingesteld onderzoek meer levenskansen bieden dan Nederland zelf, en waar de emigranten thans en in de naaste toekomst, meer kans heb ben op een menschenwaardig be- b. om de belangen der emigranten en geëmigreerden te behartigen en te blijven behartigen. De Tijd schrijft De opdracht tot vorming van een kabinet aan de rechterzijde moet het gevolg zijn geweest van een misver stand In parlementaire kringen verwacht men, dat Hare Majesteit de bespreking met de meerderheid als geëindigd zal beschouwen en vermoedelijk een po ging zai doen, om door een staatsman van links een zoogenaamd nationaal bezuinigingskabinet te laten vormen. Naar de Telegr. verneemt, heeft de vereeniging Het Koloniaal Instituut vrn een ongenoemden gever een half millioen ontvangen welke haar in staat stelt, den onderbroken bouw van het gebouw buiten de Muiderpoort te Amsterdam voort te zetten. Naar de Tel. verneemt zullen met Januari de administraties der 22 bijbanken van de Hanzebank naar Den Bosch worden overgebracht. Dit be- teekent, dat al deze bijbanken en de daaronder ressorteerende correspon dentschappen worden opgeheven De Maatschappij Nederland heeft een nieuw motor-passagiersschip be steld bij de scheepsbouwmaatschappij „Ateliers et Chantiers de la Loire," te St. Nazaire. Het schip krijgt de vol gende afmetingen 540 voet buiten, 520 voet tusschen de loodlijnen, 67.9 in de breedte en 38 6 voet hol. Bruto registertonnage 14.000 ton diepgang, geladen. 28 voet. Het groote prijsverschil heeft de Maatschappij genoopt deze order in het buitenland te plaatsen. Deze week wordt een aanvang gemaakt met het transport van vrij be langrijke hoeveelheden versche melk uit Gelderland, Limburg en Noord- Brabant naar het Duitsche industrie gebied De Algem Nederl. Zuiveibond en de Vereenihing voorZuivelindustrie en Melkhygiëne zullen een regeling treffen, waardoor de belangen van de leverende Nederiandsche fabrieken door een commissie uit deze organisaties worden behartigd. Op de Zondagen 6 13 en 20 „anuari zullen volgens de Meijer. Ct. de reizigers iu de treinen van de Ne derlandschespoorwegen worden geteld Een wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk VII B. der staalsbegroo j ting voor 1922 is ingediend. Het eind cijfer wordt ruim 12 milioen lager. P S. Nader vernemen wij nog. dat aan den heer v. d. Maaden, boven ai zijne bekroningen, ook nog is toegekend eene medaille, beschikbaar gesteld door „Avicultura". WAALWIJK. H.E.C. Het maandprogramma voor H.E.C. I luidt 6 Jan. Mevo—H.E C. 13 Jan. H E C.Weert. 27 Jan. H.E.C -T V.V. A.s. Zondag gaat H.E.C. dus haar laatste uit-wedstrijd spelen, als ten minste het weer meewerkt. Gemakkelijk zullen het onze jongens niet hebben. Het hoofdbestuur van de Nederl. Mij. voor Nijverheid en Handel is na ernstige studie van het werkloosheid- en bevolkingsvraagstuk in ons land, tot de overtuiging gekomen dat. waar onze bevolking met circa 100 000 per jaar toeneemt, de werkeloosheids- voorziening per jaar ruim 40 millioen kost en er geen einde te zien is aan de economische malaise, het wensche lijk is en van ethisch en van materieel standpunt, om de emigratie te bevor deren en in goede banen te leiden. Het heeft zich daarom in verbinding gesteld met verschillende personen of lichamen, om een organisatie te vor men, die zich daadwerkelijk met de De Parijsche Matin meldt, dat de sneltrein Parijs-Brussel Maandag avond op eenige kilometers van het Noorderstation te Brussel in botsing gekomen is met een buurtverkeertrein. Een veertigtal personen zijn licht ge- wond. Opnieuw worden talrijke onge vallen tengevolge van lawines uit Zwitserland gemeld. In het Engadin Dij Maloja zijn vier skiloopers bedolven, te Airolo vier toeristen Laatstgenoem den zijn later gered. Ook uit Tirol komen berichten van doodelijke ongelukken. Volgens een bericht uit Rome heeft de menigte te Avezzona een man gelyncht, die verdachtwerd heilige reliquieën uit den kathedraal aldaar gestolen te hebben. - Naar draadloos uit Londen wordt gemeld, trok daar Maandag op de buitenlandsche wisselmarkt de zeer vaste stemming van den Nederland- schen gulden het meest de aandacht De slotkoers was een record voor de afgeloopen twaalf maanden. In de meeste toonaangevende industrieele kringen in Engeland ver wacht men voor het nieuwe jaar een verbetering van den afzet. De president van een groote scheeps- bouwfirma te Cammel Laird houdt het voor waarschijnlijk, dat er in de eerst volgende zes maanden meer werkge legenheid zal komen, doch op zijn minst genomen zal de toestand onver anderd blijven Niemand, zoo zegt hij kan echter vertellen, wat er daarna zal gebeuren. Na een oefening gehouden door de Koermondsche Kynologenclub op de Melickerheide, zijn verschillende hon den waaronder meermalen bekroonde dieren die den tocht meemaakten des morgens dood in het hok gevonden Men denkt aan vergiftiging, Naar „Het Vaderland" uit En schede verneemt is het lijk van Falk, füeiï-vuuwtiiLu juiigtn "Hmtnemerar- daar in een kuil achter het slachthuis gevonden. Twee vroegere vrienden jongens ven 17 en 18 jaar hebben den tongen ontvoerd, bewusteloos geslagen en in een kuil gelegd. Toen hun dreigbrieven aan de ouders geen resul taat opleverden, hadden zij Falk een voet afgesneden, later door een arm gevolgd. Hierop was Falk aan de be komen verwondingen overleden. Toen hebben zij zich koelbloedig tot den vader van hun slachtoffer gemeld om „inlichtingen" te verschaffen, teneinde zoo de uitgeloofde belooning machtig te worden De vader rook echtar on raad en verwittigde de politie B het verhoor vielen de misdadigers do r de mand. Het lijk moet ook ao op andere wijze deerlijk verminkt zijn. lnden trein gevonden en der justitie in handen gekomen brieven zouden aanwijzingen bevatten, dat in den nacht van 15 op 16 November van het vorige jaar een poging tot doodslag door het openzetten vaneen gaskraantje zou zijn gepleegd door de echtgenoote van den heer van O te Oisterwijk in de Gemullehoeken. Tusschen mevr. van O. en den ge wezen chef-keller van L. zou eene verhouding ontstaan zijn en bovenbe doelde brieven zouden ook aan dezen laatste gericht zijn Wij achten het niet gewenscht bijzon derheden en feiten, welke ons bij een door ons ingesteld onderzoek van be trouwbare zijden ter kennis kwamen te publiceeren en volstaan met de mededeeling, dat het door de justitie te Breda met medewerking der mare- chaussée van Tilburg sinds Vrijdag 1. ingestelde onderzoek tengevolge bad, dat van L. Maandag weder in zijne tegenwoordige betrekking te Boxtel en mevr. v. O. gisteravond te Oisterwijk aanwezig was. Dit als pertinente tegenspraak o.a van een bericht in de Telegraaf van hedenmor gen en het Nieuwsblad van het Zuiden van gisteravond, dat zoowel van O als de gewezen chef keiler van L zijn gearresteerd. prov. ct. Het D v N. schrijft echter: De beide verdachten de keilner en en de vrouw van den restaurateur van O. te Oisterwijk zijn gevankelijk naat Breda overgebracht om daar te worden verhoord. Soupeerende inbrekers Wederom is Sas van Gent door eenige inbrekers en dieven bezocht, die dit maal met goed gevolg hun slag hebben geslagen. Een manufacturenmagazijn werd bij na van den geheelen voorraad zijden kousen en blouses beroofd, terwijl ongeveer f 100 aan geld den dieven in handen viel, meldt de Tel. Na zich nog tegoed te hebben gedaan aan een Kerstgans van de bewoners en aan een flesch cognac, verdwenen de dieven met hun buit. zonder dat tot dusverre eenige spoor ont dekt. Op een andere plaats in de ge meente werd eveneens een poging gewaagd, doch deze werd door het breken van een ruit verijdeld. Maandagmiddag half vier vermaak te de 9 Jarige A Volwerk, uit de Sophiastraat, zich op het ijs aan den Kralingsche Plas te Rotterdam met sleedje rijden, toen hij plotseling door het ijs zakte Het personeel van de Gemeentelijke IJsbrigade, ter plaatse gestationneerd, was spoedig ter plaatse en dit mocht het genoegen smaken, den knaap van een wissen dood te redden. Toen hij gered was deelde hij evenwel mede, dat zijn 14- jarig vriendje, J. Piok, uit de Slacht- huisstraat, even eens te water was geraakt. Pogingen om het lijk van dezen te vinden, faalden, hoe wel alles werd afgezocht. gen van r i.ro—iz.au per wee. Schapen van f20f40 per stuk Lammeren van f 18—f34 per stuk Aanvoer kort Handel weinig. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid maakt bekend dat het ingevolge art 7 van het Koninklijk Besluit van *.5 Juni 1923 tot vaststelling van de voorwaarden bedoeld in art 2 der wet van 5 Mei 1923 tot tijdelijke beperking van den invoer van schoen werk, gewijzigd bij de wet van 29 December 1923, bij de aangifte van schoenwerk te heffen bedrag met in gang van 10 Januari 1924 wordt gesteld °P J rP der waarde van het in de aangifte begrepen schoenwerk. Bij den aavang van 1924 wensch ik mijnecliëntèie, vrienden en bekenden een gelukkig en voorspoedig Nieuwjaar. MAR. VERSTE1JNEN, Mr. Bakker. v.m. Baardwijk. te Capelle, 32079 ericht, dat de goederen, geveild voor de Familie POPPELIER- van Disseldorp, thans in bod staan als yolgt KOOP 1 op 400.— KOOP 2 410— KOOP 3 420.- KOOP 4 900.— 7öT°es!ag Woensdag 9 Januari 1944, des namiddags om 2 uur bh de GEZ. PRUIJSSERS te Waspik. Waalwijk, 4 Jan. '24. Eieren 13—16 cent. Varkens f 12—16. 's HERTOGENBOSCH. 2 Jan. '24. Op de markt van heden waren aan gevoerd 343 stuks hoornvee 113 biggen. 8 zeugen. 11 schapen. 62 kalveren Totaal aanvoer 537 stuks De prijzen waren ais volgt- Kalfkoeien van f 285f 430 p stuk Kaifvaarzen vanf260-f4l0 p stuk te Capelle, is voornemens om in het open- baar 32080 A. Op Donderdagen 10 en 17 Januari 1924, bij inzet ter her- berge van G. VAN CAEM te Sprang en bij toeslag ten herberge van J. KLIS aldaar, telkens des avonds ten 6 uur, ten verzoeke van J. L. DE ROON te Sprang. Onder Sprang. De Landbouwerswoning, door den verkooper bewoond, met het aangelegen bouwland, kadastraal bekend Sectie B. nrs. 1725 en 1726 samen groot 63 aren. Te aanvaarden 1 Mei 1924. B. Op Vrijdagen U en 18 Jan. 1924, telkens des avonds om 6 uur, ten herberge van H. Hamers aan de Vrouwkensvaart te Waspik ten verzoeke van J. HAMERS aldaar Onder Waspik. KOOP 1. De door den ver- koopet bewoonde landbouwers woning aan de Vrouwkensvaart met schuur, erf en tuin, Sectie D nrs. 106 en 107, groot 19,70 aren benevens een aangelegen best perceel weiland Sectie D nr. 108, groot 60 20 aren, geheel groot 79.90 aren. KOOP 2. Een perceel weiland aldaar Sectie D nrs.259, 260, 261, 262. 263 en 264, groot 1,46,50 H.A. Het gebouw te aanvaarden 1 Mei 1924; het overige bij de betaling der kooppeeningen. Combinatie bij den toeslag. J V Salmiak- Tahle&len per Doos j ol Flacon i 40 en 60 ct. Woninggids voor Waalwijk en Omstreken Gr o olestraal 151 WAALWIJK TAXATIES. Woninggids. TE KOOP: <m aanhoorigheden, beide in hel Centrum van Waalwijk JOS. VAN REE. ED BOSSAERTS k - '«n uvo.v p.TO«li wri Heusden, 5 Jan. 1923 a;,v i.t.-g.Oui Hoeststillend Slijmoplossend Heerlijke smaak Voorzien van den naam MIJNHARDT BIJ APOTH. EN DROGISTEN

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 10