H. MINKE, R. K. Dagmeisje, Nieuws uitKaatsheuvel. nieuws uit fïeusden, Marktberichten. Gemengd Nieuws. Advertentien. vraagt f Begrafenis Deken Selten. f DRUNEN. Onder enorme belang stelling hadden gisterenmorgen ten 10 uur de plechtige uitvaart en begrafenis plaats van den geachten en zoo be minden Herder Deken Selten. Reeds lang van te voren was het mooie kerkgebouw, thans in rouwge waad gestoken, gevuld met treurende parochianen en een groote schare geestelijken uit het geheele diocees, alsmede vele belangstellenden uit de omgeving. Nadat de metten waren gezongen door de gezamenlijke Eerw. heeren Geestelijken werd de H. Mis opge dragen door den Z Eerw. Heer A. Wouters, pastoor van Heusden, daarbij geassisteerd door den WelEerw. pater Laarakkers O. S. Cr. neef van den overledene en den WelEerw. heer W. van Kessel, Adviseur van den Chr. Boerenbond. Het zangkoor, dat tot een van de besten van de Langstraat mag worden gerekend, zong op zeer verdienstelijke wijze de Mis van Perosi. In de heeren ljpelaar en Van Rooij bezit dit koor buitengewone krachten Na de H. Mis beklom de HoogEerw. Heer H. van de Ven, deken van Geer- truidenberg de preekstoel. Men moest, zoo zei Zijn HoogEerw. van hem geen mooie toespraak of eene lijkrede verwachten, want hij wilde alleen in korte woorden memoreeren wat Deken Selten is geweest voor de seminaries en voor zijn parochie die hem zoo dierbaar was. Deken Selten is ruim 38 jaar priester geweest waarvan 18 jaar de geestelijke Herder van Drunen. Als zoodanig was hij alles voor allen om allen tot het eeuwige leven te brengen. Ondanks dat hij begaafd was met een groot en scherp verstand is Deken Selten de eenvoudige dorpspastoor gebleven, omdat hij allen hoogmoed schuwde en verachtte. En niettegen staande dat alles heett zijne naam. zijne persoonlijkheid eene groote bekend heid gekregen. De gewijde redenaar schetste ver volgens wat de overledene is geweest en heeft gedaan voor de vorming van goede priesters. Na 20 jaar lang daaraan zijn beste krachten te hebben gegeven werd hij benoemd tot Pastoor en Deken. Wat Deken Selten als pastoor is geweest, spr. kan daarvan zooveel goeds niet zeggen als de parochianen die allen zooveel van hem hebben ondervonden. Hij toch was steeds alles voor zijne parochianen, want niet alleen hun geestelijk maar ook hun tijdelijk be lang ging hem ten allen Hide ter harte, vandaar dat hij zich zoo gaarne met de heilrijke instellingen bezig hield. Doch niet alleen voor de grooten maar ook voor de kleinen, was hij de Vader die het goede zaad in het hart strooide om ze te doen opgroeien tot Katholieken van den daad De Congre gatie, zoowel van de jongens als meisjes heeft hij opgevoerd tot eene hoogte zooals er bijna in het Bisdom geen zijn. Het was dan ook zijn roem en kroon, waarvoor hij steeds eene bijzondere voorliefde heeft gehad Doch Deken Selten was altijd ge lukkig als het zijn parochianen naar ziel en lichaam goed ging en daarom stelden zij allen zulk een groot en onwankelbaar vertrouwen in hem. En dat vertrouwen is nooit in hem beschaamd geworden, wat ook niet kan, want hij leefde voor en om zijn Parochianen. Voor de aan hem toevertrouwden heeft hij gewerkt zoolang hij maar kon, immers Vrijdag nog droeg hij het H. Oificie der Mis op om bij God het welzijn^ zijner parochianen af te smee- ken. En nu straks zijn stoffelijk over schot aan den killen schoot der aarde zal worden toevertrouwd, moet onze aanhankelijkheid aan hem niet sterven, maar moet de heele gemeente, aldus de gewijde redenaar, voor hem blijven bidden, niet alleen in de Kerk maar ook in het huisgezin en zeker Zondag wanneer naar ik durf vertrou wen allen tot intentie van hem tot de H. Tafel zullen nadeten. Gedenkt allen dat ge in hem in den Hemel een groot voorspreker zult hebben. Na de predikatie werd de H. Kruis weg gebeden en na afloop daarvan zette zich de stoet als volgt op 1. Vrijwillige Landstorm in Militaire uitrusting. 2. Buitengewone Vrijwillige Land storm in tenue. 3. Meisjes met onderwijzend per soneel der Bijzondere School. 4. Jongens van de Openbare Schoei Wolfshoek met Onderwijzers 5 Jongens van de Openbare School Dorp met onderwijzend personeel. 6. Bestuur en leden der Maria vereeniging. 7. Bestuur en leden der Elisabeth- vereeniging. 8 Bestuur en leden van de Meisjes- Congregatie met Eerw Zusters. 9. Harmonie „De Volharding". 10. Polderbestuur. 11. Bouwvereeniging „Drunens Wel zijn". 12. Bestuur Tuinbouwvereeniging. 13 Bestuur van de Veilingvereeni- ging „De Langstraat". 14 Commissarissen en leden van de Veilingvereeniging „De Langstraat". 15. Coöperatie „Ons Belang". 16. Werkliedenvereen. „St Jozef". 17. Bestuur met Leeraren en leer lingen van de Vakschool voor Schoen makers. 18. Bestuur en leden van De Hanze. 19. Bestuur en leden van den longen Boerenstand. 20 Bestuur en leden van den Boerenbond. 21. Bestuur en leden van het Wit- Gele-Kruis. 22. Bestuur en leden van de Jongens- Congregatie en hare onder-afdeelingen de Eerw. Broeders. 23. Harmonie van de Jongens- Congregatie, 24. Bestuur en leden van de O. L.- Vrouwe Gilde. 25. R.K. Zangkoor. 26. Leden van den Gemeenteraad, Ontvanger, Notaris en Notabelen der gemeente. 17. Lijk gedragen door de Eerw. Broeders en geflankeerd door den Burgemeester, Wethouders, Gemeente- Secretaris en Kerkmeesters. 28. Eerw. heeren Geestelijken. 29. Familie. 30 Parochianen Mannen. 31. Parochianen Vrouwen. Onder de treurtonen derHarmoniën schreed men onder plechtige stilte en volkomen orde naar het Kerkhof, waar men zich om de geopende groeve schaarde. De beaarding geschiedde door den ZeerEerw. heer A. Wouters, pastoor van Heusden met assistentie van den WelEerw. pater Laarakkers en den WelEerw. heer Van Kessel. Na afloop van deze plechtigheden die door bijna alle ingezetenen van Drunen werden bijgewoond en waarbij wij ook o.m. opmerkten: Mgr. Sweens, president van het Groot-Seminarie, Mgr van den Heuvel, regent van het Seminarie, professor Van Welie van het Groot-Seminarie en talrijke geestelijken uit het dekenaat, werd door het Zangkoor op zeer ver dienstelijke wijze ten gehoore gebracht Afscheid van De Vliegh. Daarna gingen de meesten langs het graf om Deken Selten nog eenmaal even te herdenken. Diep onder den indruk verlieten daarop de honderden den doodenakker wetend een groot man. een bezorgd leider waaraan men zooveel verschul digd is, aan den killen schoot der aarde te hebben toevertrouwd. Hij ruste in vrede. DRUNEN De volgende prijzen zijn gewonnen door den heer L. H. Lam booij alhier op de pluimveetentoon stelling te 's Bosch, 2e prijs Patrijs Leghorn en op de tentoonstelling te Culemborg le prijs en zilveren medaille als eereprijs, ook met Patrijs Leghorn. Wel een bewijs dat bovengenoemde kippenfokker raszuivere Patrijs Leg horns heeft. De FLORA-Bioscoop geeft 't beste aan laagsten prijs. N1EUWKU1JK. Naar wij vernemen zal door enkele personen bij aan houdende vorst het initiatief worden genomen tegen Zondag aanstaanden een Ook de bij-nummers in de FLORA-Bioscoop zijn werke lijk zeer mooi. schaatsenwedstrijd te organiseeren Er zullen ter dezer gelegenheid verschil lende prijzen beschikbaar worden gesteld. Door den heer W. van Helvoirt, directeur der Fanfare te Heusden, zal op Zondag 20 Januari a.s. aan het in Zaltbommei te geven concours als solist worden deelgenomen. Wij wen- schen hem bij voorbaat goed succes Op de Donderdag alhier gehouden paardenmonstering werden slechts 2 paarden verkocht Van Th. Pullen voor f 460.en van J Meesters voor f 450.—. De aanvoer was zeer gering. Dinsdagavond hield de R. K. Jongeboerenstand zijne algemeene jaar vergadering in de schoollokalen der Eerw. Zusters. Uit het financieel verslag bleek dat de kas met een voordeelig saldo van f 146.38 sloot. Met zoo goed als algemeene stemmen werden alle aftredende leden herkozen. VLIJMEN. Zondagavond j I. werden de honoraire-leden van de Harmonie „Concordia" onthaald op de eerste groote winteruitvoering in de zaal van den heer W. Schuurmans. Hadden wij een talrijke opkomst van den kant der honoraire leden verwacht, de groote zaal was vóór het begin der uitvoering reeds eivol, waardoor de honoraire leden ten zeerste bewezen, hoezeer door hen de abonnementsuitvoeringen van „Concordia" worden op prijs ge steld. De zware muzieknummers werden schitterend uitgevoerd en getuigden van ernstige studie. Een woord van lof mag haar ijverigen directeur, den heer W. van Helvoirt, niet onthouden worden. Het duo Meijer uit Dordrecht had zijn welwillende medewerking beloofd en heeft de Vlijmenschen geenszins teleur gesteld Alles liep even schitterend van stapel, terwijl de mimiek onverbeterlijk ge noemd mag worden. Een hartelijk woord van dank zij hun gebracht en het is de hoop van het Vlijmensche publiek, dat zij hen spoedig weder in hun midden mogen zien. Een woord van lof en dank mag dan ook den heer W. Kerkhofs uit Heusden voor zijn prachtige begeleiding en zijn vingervaardigheid op de piano niet onthouden worden. SPRANG CAPELLE. (v.m. Sprang). Jaarvergadering der A. R Kiesvereeni- ging „Sprang" op a s. Dinsdag des avonds acht uur in de zaal van den Chr. Volksbond. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Behandeling ingekomen stukken. 4. Jaarverslag Secretaris. 5. Jaarverslag Penningmeester. 6. Onderwerp: „Partijbeleid" door den heer M. v d. Maas. 7. Bestuursverkiezing. 8. Varia en Sluiting. Naar wij vernemen zal het Chr. Mannenkoor „De Volharding" alhier, binnen enkele weken zijn eerste uit voering geven. J.l Dinsdagavond werd in de Geref. Kerk alhier een propaganda- avond gehouden door de Geref. Jong Vereen. „Timotheus". De opkomst was slecht. Nadat door den Voorzitter de ver gadering op gebruikelijke wijze was geopend, riep hij in een kort openings woord de aanwezigen een hartelijk welkom toe. Spr. wees er op dat dit de eerste prop. verg was die door deze vereeniging werd gehouden gaar ne had hij meer belangstelling gezien. (Wij meenden van de zijde van den Kerkeraad ook méér belangstelling te mogen verwachten voor het werk der vereeniging. Corr) Het ltd A. C. v. d. Esch verkreeg daarna het woord om zijn onderwerp te leveren, getiteld: „De lente van ons leven". De volgende punten werden door den inleider in den breede uit eengezet: Beroepskeuze, Jongelings- vereeniging, Belijdenis, Verloving en Huwelijk". Door enkele aanwezigen worden naar aanleiding hiervan vragen gesteld, die door den inleider werden beant woord, waarna v. d. Esch voor zijn werk wordt dank gezegd Na het zingen van Ps. 119 vers 5 en 32, werd het woord verleend aan het lid Joh. Frings, die een onderwerp leverde, getiteld „Zijt gewapend". Bij de volgende vier punten staat inleider stilWaarom moeten wij ons wapenen, Tegen wie moeten wij ons wapenen, Waarmede moeten wij ons wapenen en Hoe hebben wij die wapenen te hanteeren. Deze punten worden door den in leider zeer duidelijk en leerzaam be handeld. Spr. wijst er op hoe wij ons hebben te wapenen tegen den vijand, het socialisme, door de Geref. begin selen duidelijk te leeren kennen. De Jon- gelingsvereeniging aldus spr., is daar voor de aangewezen plaats. Ook deze inleider wordt dank ge zegd, waarna de vergadering met Dank gebed wordt gesloten, nadat de Voor zitter vooraf de aanwezigen had dank gezegd voor de opkomst. VRIJH. CAPELLE. Geref Kerk. A.s. Zondag des voormiddags 9.30 uur en des namiddags 5 30 uur hoopt Ds. G. H. de Jonge voor zijn gemeente in den Dienst des Woords voor te gaan. CAPELLE. Loop der bevolking van de gemeente Sprang—Capelle over 1923. M. V Tot. Op 31 Dec. 1922 2570 2425 4995 Vermeerdering geboorten 68 73 141 ingekomen 97 113 210 Totale vermeerdering 165 187 351 Vermindering overlijden 29 27 56 vertrokken 133 154 287 Totale vermindering 162 181 343 Vermeerdering 3 5 8 Bevolking op 31 December 1923 2573 2430 5003 WASPIK. Voor de R K Werklieden- vereeni ing trad als spreker op de heer J. Reijens, met het onderwerp „Steun regeling. Besloten werd te trachten van gemeentewege een betere steunregeling te verkrijgen. Het aantal werkloozen dat zich bij het steuncomité aanmeldde bedroeg hier 34. Verschillenden konden echter voor ondersteuning niet in aanmerking komen. De reeds bejaarde heer De Ridder die gisteravond nog gezond en wel naar bed ging werd hedenmorgen dood gevonden Wel tragisch RAAMSDONKSVEER. A.s. Zondag zal des morgens op 'tVeer en des namiddags op 't Dorp voor de Ned. Herv. Gem. optreden de Eerw. heer Van Kolf uit Dubbeldam. EETHEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 19 Januari 1924 des voormiddag 10 uur. Aan de orde 1. Ingekomen stukken! 2. Opheffing der O. L. School te Genderen. 3 Voorstel ontslag Hoofd der school te Genderen. 4 Voorstel ontslag onderwijzeres Babiloniëi broek. ALMKERK. Op 30 Januari a.s. hoopt voor de Herv. Jong. Ver. alhier op te treden in de Ned. Herv. Kerk Ds. Bieshaar van 's Gravenhage. Het mond- en klauwzeer, hetwelk in deze gemeente heerschte, is naar wij vernemen geweken De Herv. |ongedochtersvereeni- ging „Arbeid Adelt" hoopt op 31 Jan. a s. haar jaarfeest te vieren. Naar wij vernemen hopen op 23 Jan. a.s. de Herv. Jong. Vereenigingen „Eben Haeser" en „Samuel" hun jaar feest vieren. DONGEN. Aan de firma Aronssohn te den Bosch is door burgemeester en wethouders vergunning verleend tot oprichting eener campereurfabriek met een electromotor van 7,5 P.K. in de St. Josephstr. alhier. Kaatsheuvel 18 Jan. 1924. Bij loting is vastgesteld dat alle solisten van „Apollo", benevens het trombone-kwartet op denzelfden dag te Zaltbommei aan 't concours kunnen deelnemen. De FLORA-Bioscoop geeft schitterende hoofdnummers. Dat de gasdemonstratie laatst gehouden vruchten afwerpt, blijkt wel uit het feit, dat reeds verschillende gaskachels geplaatst zijn. Bij den heer W. de Jong is reeds een slagers-gasfornuis opgesteld, dat goed blijkt te voldoen Zijn we goed ingelicht, zoo bestaan er ook al plannen voor aanleg van gasovens. De heer J. Dekkers, postbode alhier, wordt overgeplaatst naar Nunen bij Eindhoven. Voor de betrekking van onder wijzer aan de O L school No. 1 heb ben zich 8 sollicitanten aangemeld. De R.K. Fanfare geeft op Zondag 3 Febr. e.k haar 2e winteruitvoering iB het Patronaatsgebouw. Mede op het programma staan eenige komische voor drachten. Woensdag 23 jan e.k. zal het 40 jaren geleden zijn, dat de Edelachtb. heer H. j van Eggelen, thans ook burgemeester, secretaris dezer gemeente werd. Naar we uit goede bron vernemen, is het de wensch van den betrokkene, dat deze gebeurtenis zoo kalm mogelijk voorbijga. Waalwijk, 18 jan '24. Varkens f 13—f 16. Eieren 11 12 cent. 's HERTOGENBOSCH. 16 Jan. 24. Op de markt van heden waren aan gevoerd 863 stuks hoornvee. 588 biggen 26 zeugen. 60 schapen, 80 kalveren Totaal aanvoer 1617 stuks. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f 340—f 440 p stHk. Kalfvaarzen van f 275—f 420 p stuk. Magere ossen en koeien van f 185 f 285 per stuk. Vette ossen en koeien le kwaliteit f0.60 per pond 2e kw f 0.52,/2 p p. Pinken van f160—f245 per stuk. Zeugen van f 90—f 130 per stuk. Biggen van f 2 00—f2.25 per week Schapen van f 20—f 40 per stuk. Lammeren van f f per stuk. Handel vetvee traag, overigens goed. Eierveiling Amsterdam. Amsterdam, 17 Jan. '24. Kipeieren Hoogste prijs f 13,—. Middel prijs f 12.0012.50 Laagste prijs f 9.—. Eendeieren f Koelhuiseieren f Aanvoer 50000 stuks. Handel vlug Reuter seint d d. uit Lakehurst (New-Jersty) Het bestuurbare luchtschip „Shenan doah", dat hier proeftochten maakte, is tijdens een hevigen storm van de meermaal losgeslagen en hulpeloos weggedreven. De bemanning bestaat uit 30 koppen. Blijkbaar is het luchtschip ernstig beschadigd, want er zijn deelen van de tuigage gevonden. De windsnelheid bedroeg vijf-en- vijttig mijl per uur. Reuter seint nader uit New-York Een draadloos telegram, gisteravond om 9 25 uur van de „Shenandoah" afgezonden, meldt: Alles wel. Wij zul len de richting van den storm volgen en denkelijk over New-Brunswick koers houden. Reuter seint heden uit New York nader De „Shenandoah" uit Lakehurst is hedenmorgen om 3.20 uur weer te Lakehurst geland Alles was wel aan boord. TANDARTS, tegen 1 Februari wegens huwelijk der tegenwoordige, een flink net 31252 het huishouden op zich kunnende nemen en goed kunnende koken. geraamd. WK wezen er hiervoor reeds op dat het juist slechts een raming betrof en dat het resultaat werkelijk anders kan zijn dan wfl ons voorstelden. Menig muntgas- verbruiker zal het geraamde gemiddelde van de gewone verbruiker overschrijden, reeds thans zfln er die veel meer gebruiken dan het gemiddelde. Het door ons voorge stelde tarief heeft daarenboven dit prac- tiseh voordeel dat de z.g. bijbetalingen geen noemenswaardig bezwaar meer kunnen op leveren. De muntgasmeters zijn Ingesteld op een tarief van 9 cent per kub. M. Thans wordt nog betaald 16 cent per kub. meter. Het verschil ad 7 cent wordt op het einde der maand verrekend. Dat verschil beloopt bt) een verbruik van b.v. 40 kub. M. 2.80. Volgens het door ons voorgestelde tarief sou het slechts bedragen 20 maal f 0.07 of 1.40, omdat het verbruik boven 20 kub. M. wordt betaald met in de meters gedepo neerde muntstukken. BK het uniformtarief van den Heer Smolders ad 0.13 per M3, dat, zooals wK hebben aangetoond te laag is, zon de bKbetaling voor 40 kub. M. nog bedragen 40 maal 4 cent of 1.60. In het tarief van den Heer Smolders wordt elke meter voor muntverbrulkers 1 cent hooger genoteerd dan voor gewone verbruikers, ter- wKl dat verschil in ons tarief boven het ver bruik van 20 kub; M. wegvalt. WK gelooven dat wK dichter tot den Heer Smolders zouden zKn gekomen wanneer wK hadden kunnen voorstellen ook het aan- vangstarief te verlagen. Dit nu was bK het opmaken der begrooting niet mogelKk. WK achten het evenwel noodzakelijk dat de bate op de begrooting verkregen door de loonsvermindering allereerst wordt aange wend tot verlaging van den aanvangsprKs en dat bK gunstige bedi'Kfsresultaten daar enboven verlaging andermaal van den prKs behoort te worden overwogen. WK adviseeren U daarom voorlooplg de door ons voorgestelde prKzen te handhaven. DUSSEN. Met iogang van 1 Mei a.9. zal de Brigade der Kon. Marech. alhier worden opgeheven. Terwijl mej. C. V. dezer dagen naar de kerk ging, liet ze haar rijwiel waarop een kaarslantaarn stond, bulten tegen de kerk staan. Toen de kerk uit was en zij haar fiets pakte, kwam ze tot de minder aangeoame ontdek king dat haar lantaarn verdwenen was. De poli'ie beeft de zaak in handen. Naar we vernemen is er deze week een vergadering gehouden om te komen tot een nieuwe autobusonder- neming. Zekere G. van Olst alhier beeft een paar weken geleden al een mei kever gevangen. Het diertje is nog tn leven. Wel een zeldzaamheid. Bij het door de schooljongens be kende scbolleije loopen, geraakten een paar jongens te water, doch wisten weer spoedig op 't droge te komen. Met den schrik en een nat pak kwamen ze vrij Heden vertrok tot spijt van velen uit onze gemeente de familie Hoesen, om zich te 's Bosch te vestigen. Velen zagen deze geachte f<m<le, welke ongeveer 24 jiar in deze ge meente kaotoorhouder der Posterijen enz. Is g-weest, noode vertrekken. H u 17 Un. 1924.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 10