QL tCüO VtH HET ZUIDEN Derde Blad. Provinciaal Nieuws Numm. 6. Zaterdag 19 Jan. '24 Waalwijk, 19 Januari 1924 Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken is het volgende adres gezonden aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de BenedenMaas te Vlaardingen stelde Uwe Excellentie in kennis met het resultaat van de door haar in den loop van 1923 ingestelde enquete onder de nijverheid van haar district omtrent de werking van onze arbeidswetgeving Deze enquête maakte een onderwerp van bespreking uit in de vergadering onzer Kamer. De door de Vlaardinge- sche Kamer gesignaleerde gevallen van ernstige belemmeringen in de ontwik keling van de nijverheid in haar dis trict doen zich evenzeer voor in die binnen het ressort onzer Kamer. Weliswaar heeft de schoenindustrie krachtigen steun gevonden in de wet op de invoerbelemmering van schoenen doch de lederindustrie, in het district onzer Kamer van zoo groote beteekenis en tal van andere bedrijven, die dezen steun missen, ondervinden des te meer den druk der arbeidswetgeving Moge de schoenindustrie voor afzet op de binnenlandsche markt al gebaat zijn met het schoenenwetje, evenzeer als de andere bedrijven komt zij bij de huidige valuta-verhoudingen in dezelfde moeilijke positie ten opzichte van den export. Naar de inzichten onzer Kamer gaat het om eene aanmerkelijke verlaging der productie-kosten. Alleen langer werktijd, meebrengende een verhoogde productie en een relatief lagere druk der algemeene bedrijfskosten, kan uit komst brengen. Ook het loonvraagstuk houdt ten nauwste verband met de verruiming van den werktijd. Wij zijn ervan overtuigd, dat bij verruiming van den arbeidstijd de loonstrijd veel ge makkelijker een bevredigende oplossing zal geven. Het thans toegepaste systeem van overwerkvergunning met de daarbij gestelde ingrijpende voorschriften om trent de verdeeling van den arbeidstijd heeft b.v. voor de schoenindustrie slechts betrekkelijke waarde, omdat geen overwerkvergunning kan worden gegeven voor zekere hulpkrachten in die industrie, zonder welke een geregel de productie ernstig wordt bemoeilijkt. De vergadering onzer Kamer sprak daarom als hare meening uit, dat voorloopig, in afwachting van het herstel van meer normale verhoudingen in het economische leven en een betere internationale regeling van den arbeidstijd een tienurige arbeidsdag bij een 56-urige arbeidsweek mogelijk moet worden gemaakt met handhaving van een mild toe te passen systeem van overwerkvergunning. Donderdagavond kwam de waar nemende burgemeester, de Heer Jac. Gragtmans door de gladheid voor zijne woning te vallen. In bewusteloozen toestand werd hij opgenomen en naar binnen gebracht. Zijn toestand is naar wij tot ons genoegen vernemen, goed, hoewel hij de heden te houden raadszitting niet zal kunnen voorzitten Donderdagavond had in de groote zaal van den R K. Werklieden- vereeniging de tweede Lithurgische cursus plaats voor de leden van den R.K Vrouwenbond. Ditmaal was de zaal slecht bezet, wat zeer zeker aan het slechte weer en de gladheid van de wegen moest worden toegeschreven. Door den weleerw heer van Berkel, kapelaan van de parochie van den H. Clemens werd gesproken over de Symboliek van het kerkgebouw Deze lezing welke opgeluisterd werd door het Dameskoor van St. Clemens, werd in ademlooze stilte aanhoord en ver wierf een welverdiend applaus. Bij de hedenmorgen ten overstaan van Notaris Jansen gehouden verkoo- ping van een perceel Hooiland alhier in de Koeweiden, eigendom van den heer P, Rats te Udenhout, groot 3.25 40 heet., werd dit gekocht door den heer W. Eibers voor f9700. Het huis met tuin in de Besoijen- schesteeg, eigendom van den heer B. Holtzer, is bij de gisterenavond ten overstaan van Notaris Jansen gehouden openbare verkooping, aangekocht door den heer D C. Dodenhuis voor de som van f 5900. De Minister van Arbeid. Handel en Nijverheid maakt bekend, dat ter uitvoering van het bepaalde in artikel 3 van het Kon. besluit van 25 Juni 1923 (Stbl, no. 296) tot vaststelling van de voorwaarden, bedoeld in art 2 der wet van 5 Mei 1923, tot tijdelijke beperking van den invoer van schoen werk (Stbl no 186), gewijzigd bij de wet van 29 December 1923 (Stbl. no. 561), door hem is bepaald, dat, met ingang van 18 Januari, invoer van schoenwerk, waarvan het bovenstuk grootendeels van leder is vervaardigd, zal kunnen worden toegestaan, indien daartegenover, in den zin van artikel 3 van voormeld Kon besluit, een aankoop van schoenwerk van binnen- landsch fabrikaat staat tot een twee voudige waarde van het in te voeren schoenwerk. In vervolg op ons bericht van 11. Woensdag omtrent de a s. uitvoe ring van „Die Schöpfüng" van Haydn. kunnen we thans mededeelen, dat door bemiddeling van het bekende concert-bureau van dr. de Koos als solist nog is geëngageerd de tenor J. R Schölze. Het moet een kracht zijn van den eersten rang. die ook bij Mengelberg heeft gezongen, waarvan hij de meest vleiende recensie ontving» Ingevolge de Woningwet zijn door liet Rijk ten behoeve van den arbeiderswoningbouw aan de gemeente Waalwijk de volgende voorschotten verleend f 38769.84 voor de voltooiing van 21 arbeiderswoningen, f10950 63 tot verkrijging van bouwterrein, f21054 30 voor de voltooiing van 40 arbeiderswoningen, f 89.152 55 voor de voltooiing van 41 arbeiderswoningen en f 4043.21 voor de verkrijging van bouwterrein. Het heeft in de kringen der leder- fabrikanten bevreemding gewekt, dat op het eind van 1923 in verschillende bladen berichten verschenen over den opbloei der lederindustrie. Uit een der Brabantsche centra werd o.m. gemeld, dat de fabrieken er wederom met volle capaciteit werken en dat in een enkele zaak zelfs een dubbele ploeg is te werk gesteld, waarmee gepaard ging uit breiding der bedrijven Deze optimis tische voorstelling betrof den leder handel te Reijen, waartegen terstond van welingelichte zijde stelling werd genomen. Naar aanleiding der gelanceerde voorstelling van den gang van zaken werd terstond door een Reijenaar ge schreven: .Al werken hier alle fabrieken tot heden toe is er toch geen sprake van dat ze dat doen op volle capaciteit, daar zeer gemakkelijk het dubbele kwantum ieder van thans gefabriceerd kan worden en voor wat betreft die enkele met dubbele werkploeg (ver plichting vanwege een nieuw systeem looiing) deze hoogstens een vierde van haar capaciteit produceert." De tegenstrijdigheden in deze beide mededeelingen maakte het gewenscht dat wij zelf ter plaatse een onderzoek instelden. Daaruit bleek ons, dat er te Reijen inderdaad in alle fabrieken gewerkt wordt, zoodat er geen sprake is van werkloosheid. Is dit een ver blijdend teeken te noemen, dan wil zulks intusschen nog niet zeggen dat de resultaten van de bedrijven bevre digend zijn. Naar men ons verzekerde, neemt Reijen nog een uitzonderings positie in, doordat men er hoofdzake lijk, wat men zou kunnen noemen „familie-bedrijven" aantreft. De looiers zijn er klein begonnen en hebben door eigen kracht en energie zich opgewerkt tot fabrikant. Zij wisten intusschen den ouden stelregel in practijk te brengen „Wat men zelf doet, wordt het best gedaan" en bleven derhalve als fabri kant ook in de fabriek meewerken, hetgeen hun het aanstellen van „dure krachten" bespaarde. Door dit feit, werd ons gezegd, heeft de Reijensche fabrikant een voorsprong op zijn col lega's en blijft hij een concurrenz fahige medestander. Terwijl dus in Reijen eenige beter schap in den toestand niet te ontkennen valt, die evenwel te wijten is aan bijzondere factoren, moet men niet uit het oog verliezen, dat in de andere plaatsen van Brabant de malaise nog voortduurt. Te Dongen, Waalwijk, Loonopzand kunnen nog steeds ver schillende fabrieken niet of nauwelijks in gang gehouden worden en beleeft men nog immer de misère van den na oorlogschen tijd. Daarbij komt, dat de concurrentie van het buitenland blijft aanhouden en dat de daling van den franc een aanslag doet op onze nijverheid, zij het nog niet in de mate als met de mark het geval is geweest. Tot heden komen nog massa's leder ons land binnen en ondervindt men dat de koop- en betaalkracht een gezonde toestand voor de industrie in den weg staan. Wil de lederhandel opnieuw tot bloei worden gebracht, dan zal, naar men ons verzekerde, de weg van bescher ming bewandeld moeten worden Eerst dan wanneer de Regeering inziet dat onze nijverheid behoefte heeft aan be schermende maatregelen en deze ook werkelijk invoert, eerst dan zal over de geheele linie van de malaise alleen nog de herinnering overblijven. Msbd. f 20538 20 17430 63 Waarde pakhuis Terug te betalen contributie, reserve. Gildenbond, ver goeding, enz. Uit te keeren winst f 3107 57 108 87 f 3216.44 1043 73 f 2172.71 2120 16 f 52.55 De navolgende personen zijn voor het jaar 1924 benoemd tot deskundigen voor de schatting van de waarde van het mobilair W. A S de Jong te Loonopzand voor de gemeenten Tilburg, Baarle- Nassau, Alphen en Riel, Oirschot, Best, Oost West en Middelbeers Oisterwijk, Berkel en Haaren, Moergestel, Uden hout, Hilvarenbeek, Diessen en Goirle. J G. Kuiper te Breda voor de ge meente Tilburg. P. de Bakker van Delft te Waalwijk voor de gemeente Tilburg. J. P. H. van Delft te Tilburg voor de gemeente Tilburg. Lekker niet door het Schoenenwetje Blijkens ter Secretarie ontvangen rnededeeling van den Commissaris der Kooiegin in dece provincie, heeft de Minister van Waterstaat op den 10 lezer ontheffing verleend >ati de ve - pUchtlog tot afsluiting «an den spoor wegoverweg bij de Putsteeg In dez<- -•emeente, onder voo>waarde o.a.dat he- uitzicht ten genoegen van den R tks- ospectfur der Spoorwegen wordt ver beterd door opruiming van houtgewas, -erplaatsen van bergplaatsen, wacht- hul-j-s, blokposten of anderszins. De bewaking en afsluiting van ge noemden overweg zullen dus worde» tpgeheven, welke voor de veiligheid ran het veikeer zoo iog'tjpende maat» egel zal worden kenbaar getnaak door waarschuwingsborden. Wij waarschuwen eenieder dringend met bovengenoemde Ofh'ffmg der afsluiting rekening te houden, alsook met de reeds vroeger opgeheven afsluitingen van spoo'wegoverwegen in deze gemeente welke zijn le, Al'e overwegen in de voor malige gemeente Baardwijk, 2e. De overweg tusscben het station en de Besoüenscbe S eeg, n.l. by Faro. 3e. De overweg bij den z.g. Meer- dükweg in de voormalige gemeente Besoijen, waarbü thans nog komt de overweg de Puts'eeg. VoO'al de thans weer op te heffen afrluiting lijkt ons zeer gevaarlijk en Is de grootste oplettendheid zee> aoodzakeiijk. Deze overweg wordt bediend 'aoaf het wach<nuts aan de S atlon- straater is geen wachter of i.d. voo» toodlg en daarom ontgaat deze be- zwnigings-xnzwtt^tX ocs geheel. Het eenige zal zijn dat men die sa de Stationstraat ook maar ophef I Men doet toch iets voor de bezuini ging aan de Staatsspoor Langs dr vele ongelukken gaat men vrij kalm been, bliikbaar. Maandagavond hield de R K. Steenkolen-Coöperatie „Broederhulp" hare jaarlijksche algemeene vergadering in den R.K. Gildenbond, welke zeer goed bezocht was. Nadat door den Voorzitter de vergadering op de ge bruikelijke wijze was geopend, werd door den Secretaris en den Penning meester verslag over het afgeloopen boekjaar uitgebracht. INKOMSTEN. Contributie f 15681 28 Steenk. a contant verkocht 4604 07 Reserve 183 69 Batig saldo 1922 27.57 Rente 1922 41 59 Totaal f 20538.20 UITGAVEN. Brandstoffen f 14669.22 Voerlieden 1020 59 Controleur 283 50 Wijkbodeloon 226 53 Pakhuishuur 278 40 Drukwerk en Schrijfbenoodigdh. 35.22 Spoorvrachten 848 60 Diversen 68 57 Totaal f 17430 63 Totaal Inkomsten Totaal Uitgaven Door de leden zijn dit jaar verbruikt 886 H L. Anthraciet, 1358 H,L Stuk kolen, 674 H L Eierkolen en 3293 H L. Nootjeskolen. Aan leden en particulieren uit het pakhuis verkocht 1581 H L., is een totaal van 7792 H L. Het ledental bedraagt 361. Nog in voorraad pakhuis 390 H.L. De controle commissie bracht verslag uit over hare bevindingen. De boeken waren accuraat bijgehouden, de reke ningen en bescheiden werden in orde bevonden. De Voorzitter bracht, mede namens de vergadering, dank aan Secretaris en Penningmeester voor de vele werk zaamheden die zij in het afgeloopen jaar voor de vereeniging gedaan hebben en tevens een woord van dank aan beide controleurs, voor het nazien der boeken. Besloten werd f 125.te deponeeren in de Reservekas, (waarvan het totaal thans bedraagt f 875 - en f 25 te schenken aan de Werkliedenvereeni- ging. Op voorstel van de vergadering werd f 25 uitgetrokken voor de Twent sche Textielarbeiders De steenkolen zijn berekend als volgtAnthraciet a f 3 20 per 75 Kg Nootjeskolen a f 2.20 75 Eierkolen a f 2 50 75 Stukkolen a f 2.25 80 waarop nog een reductie gegeven wordt van 28 cent per H L. De leden zullen een afrekenstaatje ontvangen en eventueele klachten kunnen ingediend worden Zondag middag van 12'/, tot l'/j uur in zaal 21 van den Gildenbond De uitbetaling van de gemaakte winst zal geschieden a s Dinsdag 22 Januari en wel voor het Haveneinde om 7'/a uur, Antoniusstraat 8 uur. Hoekeinde 8'/j uur, Stationstraat 9 uur, Besoijen 9'/i uur. - Wij 1 zm to »De Rotterdammer* de volpe»de ju'*te en '»ke d»|estar Hst is een goede gewoonte, dat btt den aanvang van het jaar de voo'cltte? /an Kamers van Koophandel en Fabr. te onze g oots steden een redevoering uitspreken. Voor de kennis van het economisch teven leveren deze verhandelingen nie< onbelang't ka bijdragen. O 'k bet gedocumenteerde stak, da' d< maal de Voorzitter van de Amstc>- lamsche Kamer, de beer Heldring, leverde, beeft ongetwtiMJ verdienste. Merkwaardig echter doet In dit dege lijk referaat aan een passage over het -choenenwetje. P'Otecde is een gruwel, vrijhandel -en zegen dat hebben wi] allen uit den treure hooren verzekeren en het /etwoodert niet dit ook hier te hoo>en. E/eoeens is verstaanbaar, dat Bald wins nederlaag in Engeland jubelend wordt herdacht. Dan eebter komt ons land aan de beurt en deze orakeltaal wordt ter beste gegeven »De eerste openlijke proef met protectie in ons land, in he' afgeloopen jaar met het schoenenwe J- jcoomeo, geeft geen aanleiding op dien w-e door te gaan.< Dtt klinkt al bijzonder onheil «pellend 1 Proef misluk Blijkt niets van. Pa troons en arbeiders dringen gelijkelijk op verlenging aan. De geprofeteerde prijsverhooging ingetreden Bujkc niets van. Veeleer orilzeo gedaald. Werkloosheid vermeerderd l Blijk' niets van. Beslist is een daling van het werkloozeoct f er te constateeren. Represaille-maatregelen van het bui tenland 7 Schijn noch schaduw van te ontdekken I Maar waarom dan toch dit onheil spellend getuigenis De redenaar geeft het antwoord ais hij direct laat volgea »Wel wordt eet> herstel van de schoenindustrie gemeld, ioch dit zou ook zonder de schoenen- wet hebben plaats gevonden, daar dr voornaamste bron van abnormale C0o- currentie, de dallog der Dultsche valuta zoo goed als geheel Is verdroogd.* De toestand van de schoenenindus trie is dus aanmerkelijk verbeterd het wordt niet ontkend- Maar dan komt de vrijhandeisaap uit den mouw en grijnst: >Toch lekker niet door het schoenenwetje Laat het arme beestje grijnzen 1 In de vroegere fabriek van den heer W. Mallen* te R yen, is thans gevestigd de N V. Hollandsche Leder- fabriek >Rryen*. De verkoop van bet 'abrikaat is in baoden gesteld van de Handelsmaatschappij M. L. Rosenberg te Amsterdam, Spulstraat 199. De oorlog heeft zoowel de ltali- ransche lederindustrie alsdeltaliaansche schoenindustrie zoo versterkt, dat ztj niet alteen de binnenlandsche maik> kunnen voorzien, doch ook kunnen xporteo en. Er bestaan ca. 500 groote en kleinere schoenfabrieken en ook handwerk komt nog veel voor. Beide 'odustrieëa wedijveren in de Levant cberp tegen de Fransche. Alleen voor Ija leder, vooral lak, is Italië nog op Duttschland, Amerika en F'ankrijk aangewezen. Oak in fijn omgekeerd en 'uxe schoenwerk wordt eog bijeaalles <ogevoerd uit Oostenrük, F ankrijk en Zwitserland. Het vorig j ar werden ca 700 000 paar schoenen geïmporteerd. De fabriekspryzen varleeren van 40 tot 60 lire voor gebrniks- en van 60 tot 80 lire voor luve-scboeisel, naar gelang van uitvoering. Handwerk is veel duur der. Gewoonlijk wordt op drie maanden geleverd. V. v, d. S De Commissie voor het Gas-, Electri- citeits- en Waterleiding bedrijf heeft het volgende schrijven gezonden aan Burgem. en Weth. dezer gemeente. wy ontvingen van Uw college om daar omtrent te dienen van advies, een afschrift van het betoog van den Heer Smolders in de laatste vergadering van den Gemeente raad ten aanzien van de voorgestelde ta riefregeling voor de levering van gas. Naar aanleiding daarvan hebben wy de eer U 't volgende mede te deelen. Het betoog bedoelt in hoofdzaak, ver staan wfj het goed, aan te toonen: le. dat een afloopend tarief in zich on redelijk is omdat een grootverbruiker in doorsnee per M3 minder betaalt dan een klein-verbruiker. 2e. dat het met de bjj de bedrjjfsbegroo- ting geraamde aflevering, mogelijk is tot algemeene verlaging van den gasprjjs met 3 cent per kub. meter over te gaan. Ad le. Dat een afloopend tarief onrede lijk is moet op eene misvatting berusten. In het gewone zakenleven is het gebruike lijk dat bij grootere afname reductie wordt verleend. Naar de beginselen eener goede bedrijfseconomie is dit ook volkomen juist bfj aflevering van een grooter kwantum aan één feooper zijn de bedrijfskosten relatief geringer dan bij één kleiner kwantum. La- ton we blijven bfl 't gasbedrijf dan springt onmiddellijk in het oog dat de bedrijfskos ten (vooral distributiekosten) voor de af levering van een kwantum van b.v. 500 M3 aan één afnemer per M3' geringer zijn dan voor de aflevering van hetzelfde kwantum aan 10 afnemers. Men denke slechts aan maandelijksche kwitantiën, de invordering daarvan, de aansluitingskosten met rente, afschrijving en onderhoud e.d. In het afloopend tarief zit daarenboven nog een andere factor 'van evengroote be teekenis, n.L de propagandistische waarde daarvan. Ons bedrijf levert thans af zeg rond 700.000 kub. M. per jaar. Het is echter be rekend op eene capaciteit van rond een millioen kub. Meter. Voor die productie zonden de vaste kosten zoo goed als niet stijgen en het ligt voor de hand dat de kost prijs van het gas bij eene dergelijke afleve ring geweldig zou dalen. Het voorgestelde tarief is een proef in de richting van pro ductievermeerdering. Omdat het echter een proef is en het bedrijf jammer genoeg niet beschikt over eenige reserve mag die proef niet te veel risico met zich. brengen. Men heeft daarom aangenomen dat voor een zekere minimum-afname de bestaande prij zen voorloopig zouden moeten blijven ge handhaafd. De verkoop aan deze prijzen geeft eenige garantie dat een verlaging van den prijs by een verbruik boven dat mini mum niet zal leiden tot verlies. Al is het risico daardoor geringer, een risico biyft 't niettemin. Biyken de resultaten gunstig te zyn, dan ligt het in de bedoeling zeker op de eerste plaats het aanvangstarief te ver lagen. Die verlaging is zeker mogeiyk wan neer de propagandistische factor in het af loopend tarief het verwachte effect zal te weeg brengen en van die verlaging zal dan evenzeer de minimum-verbruiker profitee red Men kan dus zeggen dat in het hier gegeven geval, gezien van het standpunt onzer commissie, ook de kleine verbruiker belang heeft by een afloopend tarief. De door den Heer Smolders gemaakte ver- geiyklng tusschen het muntgas en het ge wone gas is niet geheel juist omdat het een vergeiyking is tusschen onevenredige groot heden. Hy zou het geval zuiverder stellen wanneer hy zich had afgevraagd wat be taalt een muntgasverbruiker voor 40 kub. M. en wat een verbruiker over een gewonen meter voor datzelfde kwantum. Hy zou dan de volgende berekening hebben verkregen muntgas 20 M3 ft 16 cent is 3.20 20 M3 k 9 cent is 1.80 40 M3 a 124 cent is 5.— geen meterhuur, leidingen en toestellen door het bedryf verstrekt. Gewoon gas 20 M3 15 cent is 3. •20 Ms 9 cent is 1.80 meterhuur (gemiddeld) 0.25 40 M3 a 12.6 cent is 5.05 In plaats van duurder muntgas krygt men integendeel iets hoogere prys voor gewoon gas. By een vernrnik van 100 M3 is 't verschil iets geringer maar toch nog in het voor deel van het muntgas n.l. 10.40 cent per M3 tegen 10.45 cent. Het muntgasverbruik be droeg in 1913 en 1914 per verbruiker gemid deld resp. 304 en 31 M3 per maand. Houdt men er rekening mee dat onder de gewone verbruikers zyn begrepen, koffiehuizen, winkels, scholen e.d. groote verbruikers, die het gemiddeld verbruik (in 1922 34 M3) op voeren dan zal men ervaren, dat het nor maal verbruik van de muntmeter-aanslui tingen niet meer noemenswaardig afwykt van dat over gewone meters en kan er dus ook geen sprake van zyn dat eene categorie der bevolking wordt bevoordeeld boven een an dere. Het bedryf wordt op commerciëelen grondslag gevoerd en een afloopend tarief is daarmee zeker in overeenstemming. Zou men het door den Heer Smolders ge- wenschte uniformtarief liever ingevoerd zien, dan verwaarloost men de propagandis tische factor en zouden we de geraamde toe name in de gaslevering niet durven hand haven. wy stellen ons voor ten aanzien van het afloopend tarief zelfs verder te gaan en overwegen speciaal-tarieven, zeer geredu ceerd, voor verwarming van scholen, ker ken, fabrieksgebouwen e.d., waarvoor zeer groote kwantums gebruikt kunnen worden en die ook by een gereduceerd tarief zullen meewerken tot verlaging van den al- gemeenen kostprys van het gaswat in het belang is van alle verbruikers. Ad 2e. Ook hier worden enkele dingen over het hoofd gezien. Al wordt er voor een groot deel der verbruikers een afname ge raamd boven het tariefsminimum van 20 kub. M3 per maand, dan wil dit volstrekt niet zeggen dat alleen op grond daarvan een tariefsminimum voor alle verbruikers moet worden aangenomen. Een logisch ver band daartussohen is naar onze meening niet aanwezig. De raming van een meerdere aflevering tegen de maximum-pryzen ad 9600 M3 achten wy dan ook niet verdedig baar. Men verlleze niet uit het oog dat de door ons geraamde hoogere aflevering slechts een scnattlng is en dat het goed mo- geiyk is dat het meerder geraamde munt gasverbruik te laag is en het andere te hoog. De Heer Smolders rekent op eene stij ging der afname die wy alleen by een af loopend tarief mogeiyk achten, is die afna me niet verzekerd dan valt de opzet in dui gen. Er is nog een beduidend verschil tus schen het door den Heer Smolders voorge steld uniform tarief ad 0.13 per kub. M. en het laagste tarief in de door ons voor gestelde afloopende schaal ad 0.09 per M3. Wy stellen ons voor dat de huismoeder), meer gas zal toepassen, vooral voor kook- doeleinden en verwarming, wanneer zy weet dat het meerdere verbruik slechts tegen 9 cent wordt berekend, dan tegen resp. 13 en 12 cent volgens het voorstel van den Heer Smolders. wy waren nog in de gelegenheid met den Heer Smolders mondeling van gedachten te wisselen over zyn betoog. Het is ons daarby gebleken dat het hooge aanvangstarief wel mede oorzaak is geweest dat tegen de door ons voorgestelde tariefsregeling bezwaar is gemaakt. Het valt niet te ontkennen dat 't aanvangstarief hoog is, al is de voorgestel de regeling niet ongunstiger dan voor be drijven die met de onze kunnen worden ver geleken. wy biyven echter overtuigd dat de verbetering veeleer zal zyn te bereiken met de tariefspolitiek die wy ons voorstellen, dan als door den Heer Smolders aange geven. De Heer Smolders is uitgegaan van het gemiddelde verbrulkscyfer tn de begrooting

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 9