mm m in mill Tweede Blad Buitenland. Binnenland. Gemeenteraad. v* Numtn. 8. Zaterdag 26 Jan. 24 De minister van Justitie in België heeft bij den ministerraad een wets voorstel ingediend, dat boete en ge vangenisstraf bedreigt tegen hen, die zich overgeven aan handelingen, welke een ongunstigen invloed kunnen uit- oefenen op den koers van den frank. De Belgische regeering heeft be sloten een*drietal loterijen te houden om aan geld te komen voor subsidie voor verschillende doeleinden, te weten een loterij ten bedrage van l!/a millioen frank, om de kosten te dekken van België's deelneming aan de tentoon stelling van toegepaste kunst te Parijs in 1925, een ten bedrage van een half millioen voor de versiering van de arkade van het gebouw van het halve eeuwfeest te Brussel, waarop een mozaiek zal worden aangebracht en een van een millioen ten bate van de coöperaties. De spoorwegstaking in Engeland heeft reeds ernstige schade in de nijverheid aangericht, vooral in Zuid- Wales, waar al 50.000 mijnwerkers werkeloos zijn. welk aantal met de werkloozen in Noord-Engeland mee geteld tot 100 000 zal toenemen. De spoorwegdirecties hebben het verzoek van den bond van machinisten en stokers tot het voeren van nieuwe besprekingen ingewilligd, met dien verstande echter, dat de spoorweg directies niet verder zullen gaan. dan de voorstellen door hen gedaan op den vooravond der staking. De bond heeft daarop zijn verzoek om een nieuw onderhoud, om een regeling van het geschil te treffen, hernieuwd. Waarschijnlijk zal nog vandaag een ontmoeting tusschen beide partijen plaats hebben. Het is mogelijk, dat de loonraad opnieuw zal worden bijeen geroepen, om de door Bromley's vak- vereeniging betwiste beslissing te herzien. Venizelos heeft in een redevoering in de Grieksche Nationale Vergadering verklaard, dat de voornaamste zorg der regeering er in de eerste plaats op uit zal zijn de verdragen eerlijk uit te voeren en de banden met alle bond- genooten uit den oorlogen met Turkije nauwer aan te halen. De republikeinen dienden twee voor stellen in, een, waarbij de dynastie van den troon vervallen verklaard wordt en een, waarbij het republikeinsche stelsel ingevoerd wordt. Men denkt, dat deze voorstellen ver worpen zullen worden. sloep zoo opgehangen, dat er ten minste zes man aan te pas moeten «omen om haar te strijken, terwijl hiervoor ten minste een kwartier noodig is. Om eventueele brand aan boord te blusschen is niet eens een bak met zand aanwezig, zooals op elk motorvaartuig wordt vereischt en vooral op deze pont, welke automobielen vervoert, toch zeker aan boord behoorde te zijn. Doordat dit veer in de winter maanden slechts om de twee uur vaart, kan de stoompont, welke slechts vier voertuigen kan bevatten, den dienst niet onderhouden, omdat men dan steeds voertuigen moet achterlaten en deze dan twee uur moeten wachten en men waarschijnlijk 'savonds den achter stand van den geheelen dag nog niet zou hebben ingehaald. Een en ander is dan ook zeer waar schijnlijk de reden, waarom men met deze pont blijft varen en rustig afwacht totdat er op een der wintermaanden op het Hollandsch Diep een drama afspeelt, dat alle soortgelijke nog overtreft. Niet aannemende, dat de ambtenaren met het toezicht belast hun plicht verzaken, moet men wel constateeren, dat het toezicht in handen is van ter zake onkundige personen Het kamerlid Brautigam heeft den minister hieromtrent vragen gesteld. De Berlljn3Che correspondent van het Hbd meldt: Men had aanvankelijk algemeen ver wacht, dat met het o g op het geringe prestatie-vermo en der Fransche regie- lijnen de exporten uit het Roergebied veeleer den weg via Rotterdam en Am sterdam zouden volgen dan over Ant werpen. Dit is evenwel niet het geval, want de Belgische bezettings autoritei ten staan er op, dat alle op een spe ciale lijst geplaatste artikelen, zooals ijzer, staal, kolen, machines, draad, enz slechts dan van de cautie ter hoogte van het volle bedrag zullen worden vrijgesteld, indien de goederen van Aken naar Antwerpen worden gezon den. Alleen dus Antwerpen Het Rijksveer Moerdijk— Willemsdorp Naar aanleiding van de ongelukken welke in den laatsten tijd met veer ponten plaats hebben verzoekt in de N R. Crt. „een deskundige" de aan dacht van autoriteiten voor het vol gende Tusschen Moerdijk en Willemsdorp wordt de veerdienst onderhouden met een moterpont, genaamd „Schollevaar" De motor van dit vaartuig is hiervoor ten eenenmale ongeschikt Niet omdat het fabrikaat („Kromhout") niet goed is maar omdat de motor in P.K. voor dit vaartuig veel te zwak en dienten gevolge veel te veel overbelast is De gevolgen zijn dus abnormale slijtage terwijl een motor, welke steeds over belast is, ieder oogenblik den dienst kan weigeren. De motor verkeert heden in een dusdanigen toestand, dat nie mand in een particulier bedrijf er aan zou denken, er nog mede te varen. De motor klopt verschrikkelijk, waarschijn lijk door uitgeloopen metalen of door ruimte van de zuigerpennen De koppe ling slipt steeds op achteruit, doordat ook deze altijd zwaar overbelast is en soms zelfs zoo erg. dat indien dit vaartuig, om een aanvaring te voor komen, zou moeten achteruitslaan, het niet mogelijk zal blijken, de vaart uit het schip te halen, waardoor het ook voor anderen gevaar oplevert. De lantaarns voldoen absoluut niet aan de eischen. Het toplicht hangt plm. 2'/» M. te laag. De boordlichten schijnen alleen maar naar voren en dwars, terwijl deze zeker twee streken achterlijken dan dwars schijnen. Het heklicht dooft door de trillingen van het schip meermalen uit. Bovendien wordt als boordlicht gebruikt het kleine type bollantaarn, welke ook nog niet eens ver genoeg zichtbaar is. Aan boord van deze pont, waarmede soms 6 10 automobielen, 40 i 60 fietsen plus ongeveer 100 passagiers over het Hollandsche Diep worden gebracht bij mist en slecht weder, is als reddingsmateriaal aan wezig één, zegge één klein ijzer sloepje, geschikt voor 4 personen in kalm water en 7 reddingsboeien. Voorts is de De Hulpverleening Aan Duitschland (Achtste verantwoording van het R. K. Huisvestings-Comité.) Van 1 tot 20 jan is ontvangen voor Duitschland een bedrag van f23975 48®, waarvan 19219 705, voor de noodlij dende bevolking, f495 875 voor kloos ters. f4239 908 voor priesters en pries ter studenten en f 2q voor Nederlanders in Duitschland. Dit laatste cijfer is werkelijk bescha mend In drie weken tijd een simpe bedrag van f 20, terwijl de nood onzer landgenooten in Duitschland zoo bui tengewoon groot is. Het comité doet daarom een bijzonder beroep op de Nederlandsche Katholieken om hun landgenooten in Duitschland niet te vergeten. Naar aanleiding van een ons gedaan verzoek, laten wij hieronder volgen een opgaaf van de sedert de nieuwe actie in de verschillende bisdommen ingekomen gelden, n.l. de opgaven van de doorl. Bisschoppen, vermeerderd met de door ons rechtstreeks ontvan gen bedragen. Bisdom Uirecht f113 618.71 's-Hertogenbosch f 87 293 03® Haarlem f 79 849 37® Roermond f 63 057 39 Breda f 62 496.62 (In het bedrag van het Bisdom Haar lem is niet opgenomen de inzameling van de „Maasbode", die pl.m. f 33 QC0 opbracht.) Uit verschillende gemeenten ont vingen wij sedert 1 Jan in groote zen dingen in totaal 133 122 KG levens middelen en kleeding n.l. 70 000 K G aardappelen, 18 000 K G graan, 22.000 K.G. andere landbouwproducten. 1400 K.G. vet, spek en vleesch, 4000 K G. diverse levensmiddelen en 18.000 K.G. kleeding. Uit tal van plaatsen kwamen verder nog kleinere zendingen in, die in de magazijnen zijn opgeslagen. Uit Gennep werd een groote partij nieuwe en gedragen kleeding gezonden naar Goch: uit Nijmegen vele kle dingstukken en babygoederen en groote partijen levensmiddelen, zeep, klompen enz, naar Kleef; uit Lichtenvoorde een partij levensmiddelen naar Wezel. In totèal zijn tot dusver verzonden: 312 wagons met een inhoud van 3.261 556 K.G waarvan circa 2 600.000 K G aardappelen, 167.000 K.G. graan, 244 000 K.G. andere landbouwproduc ten, 38 000 K.G. kleeding en de rest, ruim 210 O00K.G.. verschillende levens middelen en liefdegaven. Het aantal plaatsen voor Duitsche kinderen steeg van 4116 tot 4858. Vorige week werd door het comité in Aken een volkskeuken geopend, waar dagelijks 1600 kinderen gevoed worden. De Perscommissie van het RK. Huisvestings-Comité. 's-Hertogenbosch, 21 Jan 1924. Van de hierboven vermelde zendin gen aardappelen enz. werden ontvangen uit Bergen-op Zoom 13500 K.G., Am- merzoden 5200, St. Odiliënberg 14000, Albergen 7000 Hoeven 6700 Luiksge stel 2400. Einighausen 4600, Belfeld 10.000, Meerssen 4250, Helden 1100, Horst 30.000, Geulle 4200, Etten 10000 KG Verder werden nog zendingen levens middelen en kleeding. die niet in bovenstaande opgaven zijn inbegrepen, ontvangen uit de volgende gemeenten en opgeslagen in de magazijnen in Den Bosch Zwolle, Haarlem, Leeuwarden, (perso neel B J. Voss en Zonen), Grubben- vorst, Sneek, Keyenburg, Dongen (fa. Boxtel en CoOud-Vossemeer, Abswoude, Hunsel, Zevenb Hoek, Leerdam, Lisse, Oudega, Franeker, Etten. N. C. B Zeeuwsch Vlaanderen, R K Vrouwenbond te Voorburg en Poeldijk en R.K. Garde Honselersdijk. Van de 742 nieuwe kinderplaatsen kwamen er onder meer 15 uit Nieuw- veen, 165 uit Breda. 118 uit den kring Tilburg (waarvan 29 uit Berkel 14 uit Enschot, 14 uit Tilburg, 57 uitOirschot), 36 uit den kring Den Haag. 96 uit Utrecht. 13 uit Vinkeveen, 26 uit Harmeien, 15 uit Zeist, 82 uit den kring Nijmegen (waarvan 23 uit Maas bommel, 24 uit Alphen, 11 uit Appel- tem. IQ uit Eist), 17 uit Hoorn e. o 10 uit Zevenhoven, 45 uit Gouda, 32 uit den kring Delft. De predicaties van den Z Eerw. Pater Max te Utrecht brachten achtereen volgens f1140 en f1450 op Duitsche Transporten. Op 30 Januari is er gelegenheid kinderen terug te zenden naar Breslau en naar het bezette gebied. Deze kin deren moeten vóór 25 Januari met naam en plaats van bestemming aan het Centraal Bureau te's Hertogenboscn worden opgegeven. Op 12 Februari is er gelegenheid tot terugzenden van kinderen naar het bezette gebied. Namen en bestemming moeten voor 5 Febr. worden opge geven. HAARSTEbG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 24 Jan. des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Edelachtb, heer Van Bok hoven Ongeveer kwart over tien uur opent de Voorzitter de vergadering; aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Dobbelsteen. Op de notulen zelf heb ik geen aanmerking maar ik wensch naar aanleiding van wat in een vorige vergadering is voorgevallen een motie in te dienen, opdat zulke zaken niet meer zullen voorkomen. Deze motie luidt Motie van Afkeuring. De Raad der Gemeente Hedikhuizen, gelet op de omstandigheid, dat zijn voorzitter in de vergadering van 29 Dec. 1923 tot sluiting der be raadslagingen en van de vergadering zelf is overgegaan, tegen den wil van de meerderheid van den Raad, dal de voorzitter hierdoor naar 'sRaads meening zijne bevoegdheid te buiten is gegaan, wijl toch de be raadslagingen tegen den wil van den Raad niet mogen worden beëindigd en j voorstelling terwijl de sluiting geen grond kon1 vinden in het feit van ordeverstoring, dat de Voorzitter naar 's Raads- meening door een en ander te doen een onwettige daad heeft verricht, spreekt zijne ernstige afkeuring uit over het beleid van den Voorzitter en daarbij tevens de hoop, dat in den vervolge door den Voorzitter, de noo- dige aandacht zal worden geschonken aan het stipt naleven van wettelijke bepalingen, gaat over tot de orde van den dag, en besluit voorts deze motie ter kennis te brengen van Ged. Staten. Voorzitter. Er is wel aanleiding toegegeven, want wat er werd gezegd was nu niet zoo mooi en geeft geen pas in een openbare vergadering, Die uitdrukkingen die toen werden gebezigd waren van dien aard dat ze absoluut niet te pas komen Dobbelsteen. Toen ik het woord had, had u mij moeten laten uitspreken, maar U niet moeien verwijderen, Winkel. Het komt mij voor dat de Voorzitter wel ter dege toen het recht daarvoor had want als er onjuistheden worden verkondigd, dan is het niets. Dobbelsteen. Ik had het woord gevraagd naar aanleiding van hetgeen door den heer Winkel In een vorige vergadering was gezegd en omdat hij daarin onjuistheden had gezegd wilde ik dat recht zetten en dat deed ik zonder gebruik te maken van onge paste uitdrukkingen. U weet wel, het ging over dat zaakje van die Wet— houdersbenoeming en het was aan U, mijnheer de Voorzitter, geweest om met ons daarover te komen spreken Voorzitter. Ja. als jullie handelingen er naar waren geweest, dan zou ik dat gedaan hebben, maar nu niet. Dobbelsteen. U zegt dat onze han delingen niet goed zijn geweest, maar zegt dan toch eens welke die hande lingen zijn geweest. Voorzitter. Dat heb ik al wel 10 keer gezegd en dat blijf ik niet herhalen. Dobbelsteen. Dat zegt allemaal niets. U moet met klare feiten komen Voorzitter. Ik heb daarover genoeg gesproken en doe het nu niet meer, geen woord meer. Dobbelsteen. Dat komt omdat u maar wat zegt en niets geen feiten aanhaalt Voorzitter Dat heb ik al dikwijls genoeg gedaan en ze zijn u ook ge noeg bekend, maar ge wilt ze niet bekennen. Dobbelsteen Ik stel die motie voor, die moet in omvraag worden gebracht. Voorzitter. Die zal wel worden aan genomen, daar behoeft niet aan te woitden getwijfeld. Van der Heijden. Ik ga in het geheel niet accoord met die motie want de Voorzitter had het volste recht om de vergadering te sluiten. 'tWas nogal mooi ook. Voorzitter. 'tWas nogal netjes ook, moest daar maar mee worden door gegaan. Winkel, Ik zou met die motie wel mee kunnen gaan als er maar waar heid in werd gesproken en geen leu gens. Het begin is al gelogen. Dobbelsteen. Gelogen, noem dan feiten. Winkel. Als we zoo twee uur lang zitten te kakelen, zijn we nog niet uitgesproken. Ik wil hier nog eens even zeggen dat op deze manier de belan gen van de gemeente heelemaal niet worden behartigd zoomin als v. Vrede Wethouder zou zijn geworden En nu wil ik er verder geen woord over zeg gen dan nog eens: met al dat ruzie maken en al dat opscheppen wat wordt gedaan, geraken de belangen van de gemeente op den achtergrond. De belangen van de gemeente kun nen zoo niet gediend worden, dat zal ieder degelijk persoon me graag toe wSlen geven Voorzitter. Ik sluit de discussies en zal de motie in omvraag brengen. Deze wordt met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Voor stemden de heeren Van den Brand, Dobbelsteen, Van Hemert en Van Vrede; tegen de heeren Winkel, van der Heijden e* Van Engelen. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Schrijven van J A. de Bruijn, hou dende verzoek om teruggaaf van te veel betaald schoolgeld over een tijd vak van drie maanden. De Voorzitter merkt op dat de ter mijn feitelijk reeds is verstreken en vraagt wat de raad in deze nu wil doen. De heer Dobbelsteen zou in deze konsekwent willen blijven en zeker nu, nu het iemand betreft die het noodig heeft. Van Engelen. Men kan een dergelijk geval niet beoordeelen of adressant het al of niet goed gebruiken kan. Ik wil hier nu nog wel aan het verzoek voldoen, maar men moet toch eens op tijd met die verzoekeen gaan komen. Daar moet eens goed op worden ge wezen. Do-belsteen. Die menschen zijn niet op de hoogte en in het begin zijn ze ook in de war gekomen omdat een scheve van de zaak is gegeven. Voorzitter. Daar is heelemaal geen scheve voorstelling van de zaak gege ven, Alles staat heel duidelijk aan de achterijde van het briefje. Wordt besloten het teveel betaalde schoolgeld terug te geven. Schrijven van Ged. Staten, houdende bericht dat de begrooting nog niet is goedgekeurd kunnen worden, wijl men over enkele posten eerst nog inlichtin gen wenscht te nemen. Dobbelsteen. Welke zijn die. Voorzitter. Dat komt nu toch weer dadelijk. Schrijven van F. Boelen waarin hij er op wijst dat hij nu al sinds 4 jaar niet meer in aanmerking is gekomen voor het verrichten van smidswerk aan de school in Hedikhuyzen. Voorzitter. Het is gewoonte dat om de beurt het werk aan de verschillen de menschen, als timmerlieden, schil ders, enz, wordt gegeven en nu vraagt Boelen om al het smidswerk. Dobbelsteen. Ik ben er voor om al het werk hier in de gemeente te liou- dan, althans zooveel als dat mogelijk is Er zijn er nog meer hier. maar die behooren onder de gemeente Vlijmen. Van Hemert. Ik wil ook het werk dat verricht moet worden in de ge meente houden, maar dan moet het aan vakkundige menschen worden ge geven. Dobbelsteen. Als de prijzen gelijk zijn dan moet men het werk toch door iemand uit de gemeente laten maken. Van der Heijden. Dat kan men niet weten als er geen concurrentie is. Voorzitter- De kosten van te voren ramen gaat niet met die ge wone werkzaamheden. Moet er nu eens het een of ander worden gedaan, dan wordt dat opgedragen aan hem wiens beurt het is. Zelf kunnen wij het ook niet ramen want wij zijn geen deskun - digen in het vak. Dobbelsteen. De heele zaak is maar dat niet buiten de gemeente wordt gegaan. Voorzitter, ik weet wel wat je be doeling is, maar Vlijmen, dat wil zeggen deze wijk. wordt toch altijd gerekend tot hier te behooren. Winkel. Wat zal het zijn als ze weten dat ze maar alleen zijn? Dan wordt daar gauw misbruik van gemaakt. Dobbelsteen. Dat kunnen Burg. en Weth. gauw beoordeelen of hij daarvan misbruik maakt. Zou dat werkelijk worden gedaan, dan kunnen Burg. en Weth. nog zien. Winkel Een man baas er in laten blijkt gewoonlijk verkeerd. Dobbelsteen. Hij kan hoogstens voor een keer te veel rekenen. Maar ik ben overtuigd dat dit niet kan gebeuren. Voorzitter. Ik zal het maar in stem ming brengen. Voor Boelen het werk te verleenen, stemmen de heeren Van den Brand, Dobbelsteen, Van Vrede en Van He mert; tegen de heeren Van Engelen en Van der Heijden, terwijl de heer Winkel buiten stemming blijft. Verzoek Commissie tot voorbereiding van de oprichting eener Provinciale Brandweerorganisatie, om mededeeling of de Raad bereid is mede te werken tot de oprichting van een provincialen Brandweerbond. Van Hemert. Dat schrijven zou ik maar voor kennisgeving aannemen, want dat zijn van die zaken waaraan wij toch niets hebben. Dobbelsteen. Wat voor voordeelen zijn daaraan verbonden, Voorzitter. Dat hebt ge uit het voor lezen van dien brief kunnen hooren. Van den Brand. Wij moeten bezui nigen en niet maar aan al die zaken geld gaan geven. Voorzitter, Het kan misschien juist een bezuiniging worden ais men aan sluit Van Vrede. Ge kan later nog altijd zien wat men over het algemeen in andere gemeenten doét. Wordt besloten niet toe te treden. Schrijven van Ged. Staten betreffende het toelaten van kinderen op de openbare school te Vlijmen. Ged Staten wenschen dat het huis van Werther nog in de verordening wordt opgenomen en zoo de raad daar thans niet toe overgaat, dan zullen ze van haar recht gebruik maken. Van Hemert. Ik ben voor dat voor stel omdat het billijk is. Voorzitter In een vorige vergadering is daarop afwijzend beschikt omdat het voor de gemeente weer kosten met zich zal meebrengen. Van Hemert. Ik ben er voor ook aan het verlangen van Ged. Staten te voldoen. Dobbelsteen. Ik ben daar ook voor geweest alleen Peer van den Brand was toen niet met ons meegegaan. Winkel. Het kan in ieder geval een schadepost voor de gemeente worden. Van Hemert. Men heeft te bedenken dat Werther er het recht toe heeft. De toestand is nu eenmaal zoo geschapen. Winkel. Het is toch niet in het belang van de gemeente. Voorzitter. Ik zal maar in rondvraag brengen wat de raad wil. Met 4 tegen 3 stemmen wordt besloten aan het verlangen van Ged. Staten tegemoet te komen. Voor stemden de heeren van den Brand, Dobbelsteen, van Hemert en van Vredetegen de heeren Winkel, van Engelen en van der Heijden. Winkel Ik kan niet begrijpen dat iemand nu tegen zijn eigen voorstel kan gaan stemmen. Van den Brand, ledereen moet weten wat hem past en gij hebt met mij niets te stellen Ik heb jou heelemaal geen verantwoording te geven. Denkt er om dat ik niets met je praatjes heb te maken Voorzitter, (hamerend). Daar geen discussie over. Schrijven van de Rijksverzekerings bank houdende het bericht dat de ge meente nog verplicht is een bedrag van f1350 77 te betalen voorden telefoonhouder in de kosten van de invaliditeitswet. Dobbelsteen Dat moet het rijk toch betalen Voorzitter. Dat dachten wij ook en hebben daarom ook in die geest ge schreven. Van Hemert. Wie plakt er nu. Disconto-verhooging Nederl. Bank. De Rentestand van de Nederlandsche Bank met ingang van heden is verhoogd, waarbij het wissel-disconto is gebracht van ■i>, op 5 het promessen-disconto van 5 pet. op 5J pet. van buitenlandsche effecten van 5J pet. op 6 pet., van goederen van 5 op 54 pet., van voorschotten in rek.-courant van 6 pet. op 64 pet.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5