It MO»» H£T ailDEH Provinciaal Nieuws Waalwijk, 25 Januari 1924. Door het Bestuur van „Waalwijks Belang" waren Donderdagavond eenige heeren-zwem liefhebbers uitgenoodigd om met hen te bespreken de mogelijk heid om in onze gemeente te komen tot eene goede zwemgelegenheid. Zooals men weet wordt de animo tot zwemmen in onze gemeente steeds grooter en heeft ook de R. K. Werk liedenvereniging het vorig jaar een adres gericht aan den raad tot daar- stelling van eene bad- en zweminrich ting. Men weet dat B. en W. in de huidige finantieele omstandigheden opzien tegen de oprichting van eene officieele inrichting, geheel naar den eisch des tijds, hoewel het dag best. veel voelt voor de wenschelijkheid, zelfs het groote nut. Met het oog hierop besloot het bestuur van W B. het ini tiatief te nemen om van particuliere zijde tot het gewenschte doel te komen, waarbij men wel verzekerd kan zijn van den steun van dag. bestuur en gemeenteraad. Ter dezer bijeenkomst werd het doel enz., door Vice-Voorz. en secretaris van W. B uiteengezet en ontspon zich over deze aangelegenheid eene zakelijke discussie, waaruit bleek dat de nood zakelijkheid algemeen werd ingezien. Men besprak nog tal van zaken, als plaats, inrichting, doch deze zijn na tuurlijk nog niet voor publiciteit ge schikt. 't Resultaat dezer besprekingen was dat staande de vergadering werd over gegaan tot oprichting eener vereeniging voor dit doel. Het voorloopig comité bestaande uit de heeren D. G Lackamp, jac Spijkerman, Frans Passier, P. J. Letschert, Leo Both.Jud. Timmermans Phzn. Gerard v. Imbeek Norbert Gragtmans en Jud- v. Deltt, zal a.s. Woensdag wederom bijeenkomen om de zaak zoo spoedig mogelijk ter hand te nemen, daar men met de stich ting der vereeniging, het maken van plannen, enz. spoed moet maken, wil men in het a.s. seizoen gereed zijn. Donderdag 24 Januari opende de Voorzitter van 't Wit-Gele Kruis de heer Cor Witlox, den Moedercursus in de parochie van O. L. Vrouw in de St. Elisabethszaal bij de eerw. zusters in de oude school. Een 40-tal dames was opgekomen Hy heette allen wel kom, stelde zuster Heuperman voor en constateerde met voldoening ook hier groote belangstelling. Hij wees op het groote nut van deze cursussen voor 't toekomstig geslacht, waarop zuster Heuperman nader terugkwam De zeer- eerw. heer pastoor Buijs sprak daarna nog een belangstellend woord. De moedercursus in de St. Antonius- parochie wordt geopend op Dinsdag 29 Januari in de school der Eerw. Zusters en die in de St. Clemens par. op Donderdag 31 Januari, telkens om half acht, eveneens door den Voorzitter van 't W.G.K. Algemeene vergadering van het Ziekenfonds der R.K. Werkl.vereen. op Maandag 28 Januari a.s. des avonds om 8 uur precies, in de groote zaal van het Bondsgebouw. Agenda: 1. Opening door den Voorzitter. 2 Notulen vorige vergadering. 3 Verslag 2e halfjaar 1923. 4. Verslag der controleurs omtrent de boeken. 5. Verkiezing van een Bestuursraads lid, wegens periodieke aftreding van N. van Hoof. 6. Bestuursverkiezing wegens perio dieke aftreding van E. Hombergen, J. Leijten, N. van Hoof en voor F. Dalleu, die als bestuurslid heeft bedankt. 7. Mededeelingen. 8. Rondvraag en sluiting. A.s. Maandag geeft de liedertafel „Oefening en Vermaak" haar traditio neel groot Januari-concert, ditmaal met hoogstvereerende medewerking van mej. Elise de Haas, sopraan aan de Nat. Opera De zeer gunstige re- centies over deze soliste zijn voor ons een bewijs dat „Oefening en Vermaak" wederom een kracht van den eersten rang geëngageerd heeft, zooals we dit steeds met het Januari-concert gewoon zijn. Het koor zelf brengt ons als nieuwe werken „Haralds Bruid" en „Jom Kipoer", twee groote en groot- sche koren, die alleen een bezoek aan Musis waard zijn. Wij raden een ieder aan dit concert bij te wonen. Men schrijft ons nog: Wij herinneren het kunstminnend publiek van Waalwijk en Omstreken nogmaals aan het 2e winter concert dat de liedertafel a s. Maandag geeft. Behalve de beste nummers zoowel voor gemengd- als voor mannenkoor, heeft zij zich de medewerkingverzekerd van Mej. Elize de Haas. Wij zouden over deze zangeres een blad vol met de mooiste recensies kunnen plaatsen, het zij echter voldoende voor de con cert-bezoekers te weten, dat „Oefening en Vermaak" bijna nooit zich in solisten vergist. Als bewijs: LeaFuldauer kreeg de mooiste angagementen in 't buiten land, van der Meer-Offers bejrie:dtde eerste plaats te Milaan en nu weer is volgend seizoen aan de Hof-Opera te Berlijn. Hoogstwaarschijnlijk dus zullen wij na dit concert haar niet gemakkelijk meer hooren. Niemand verzuime dus dit concert bij te wonen. -- Het gemengd koor van „Oefening en Vermaak" heeft de hier reeds be kende operette „Marijke van Scheve ningen" wederom in studie genomen. Gisterenavond had in de groote zaal van den R.K Gildenbond voor een vrij goed bezette zaal de zesde ont wikkelingsavond plaats. Door den weleerw heer L. Bijnen werd een lezing met lichtbeelden ge houden over de steden Antwerpen, Gent en Brugge. Het eerst liet de Spreker ons een groot aantal mooie gebouwen, stand beelden en kerken zien van Antwerpen en daarna van Gent, alwaar zich zeer vele oude monumentale gebouwen be vinden. Daarbij liet spr. uitkomen dat alhoe wel daar vele mooie en oude kerken zijn te zien, de St Janskerk van den Bosch voor geen enkele andere behoeft onder te doen, integendeel het in schoonheid wint. Bij Brugge, de stad waar zoovele schilders zich vroeger hebben gevestigd en thans een doode stad genoemd wordt, blijft spr. het langst stilstaan omdat daar nog zooveel gebouwen staan waaraan men nog aan alles kan zien de macht der toen bestaande Gilden Ook talrijk vele schilderstukken van beroemde Belgische schilders liet spr zijn aandachtig gehoor zien. Een kwartet dat op zeer verdienste lijke wijze eenige nummers ten gehoore gaf. bracht een aangename afwisseling Het geheel was een mooie en leer zame avond, waarvoor den weleerw heer Bijnen een hartelijk woord van dank moet worden gebracht. De meester cursus van werk meesters in de Schoenindustrie die Dinsdagavond en Vrijdagavond aan de Rijksvakschool gegeven wordt, is aan gevangen met 16 deelnemers. Zeer zeker een aardig getal maar dat in deze streek veel grooter kon zijn en jammer is dat verschillende fabrieken zelfs niet vertegenwoordigd zijn. Beleefd maken wij erop attent, dat er veel valsche bankbiljetten van tien gulden in omloop zijn. Zij zij te herkennen aan de clausule op de achterzijde „het in voorraad hebben* welke woorden slechts uit krabbeltjes bestaan. Wij vestigen de aandacht van onze lezers er op, dat van Rotterdam naar onze gemeente geen vee mag worden ingevoerd, tenzij met toestem- ming van den Commissaris der Koningin. Door de directie van de „Thor" wordt dan ook geen vee vandaar ten vervoer aangenomen. De cijfers, die de statistiek geeft over den invoer van schoenen van leder in December zijn als volgt KG Paren Gld Totale invoer waarvan uit: Duitschiand België Gr -Britannië V.S Amerika Oostenrijk Zwitserland Tsj. Slowakije tegen 31.000 48.606 149.000 in December KG. 7 00012 218 1000 2 091 1400026 724 2000 1.305 1 092 1 138 35.37 '22: Paren 1 000 4 000 24 000 6.000 61 000 15.000 11000 24000 totaal Gld. 277.000 - 1.070.000 De invoer van Jan tot en met Dec. 1923 bedroeg in het schoeisel, geheel of grootendeels van leder gemaakt: K.G. Paren Gld. totaal 2 012.000 2.241.991 8.033.000 waarv. uit Duitschl. 1.572 000 1.776 921 5 574 000 België 49 000 69.694 240000 Gr.-Brit. 142 000 180 370 810 000 V.S. Am. 15 000 12 812 135 000 Oostenr. 21 902 I Zwits 38 000 38367 431 000 Tsj. SI. 168 000 133.236 686 000 tegen in het geheele jaar 1922: K.G. Paren Gld. totaal 3.881.000 14.236.000 - In het handelsregister zijn toten met 19 Januari 1924, onder het bijge voegde dossiernummer, de volgende aanteekeningen opgenomen Nieuwe inschrijvingen Waalwijk, Vermeer de Leeuw, Minister Loeffstraat, lederhandel Ven- nootenL C Vermeer en A. H de Leeuw. (1814) VLIJMEN. Op 1 Januari 1923 bedroeg het aantal inwoners dezer Gemeente 3949. In het afgeloopen jaar werden er geboren 184 en overleden er 75 en het aantal huwelijken bedroeg 23 (in 1923 werden er 118 geboren, overleden er 76 en bedroeg het aantal huwelij ken 20.) In de Gemeente vestigden zich 337 nieuwe inwoners en er vertrokken er 194. (In 1922 kwamen er 181 nieuwe inwoners en verlieten er 253 de Ge meente) eteeKems zijn. Wanneer wjj spreken van een gunstiger toestand', distilleere men daaruit niet, dat we de moeielijke tijden te boven zijn, integen deel. over liet algemeen is de toestand nog zeer zorgwekkend. De langzame verbete ring der internationale verhoudingen ver oorzaakt een lichte terugslag in handel en industrie, zich kenmerkend door een lichte opfleuring en betere hoop op de toekomst. Deze toestand wordt weerspiegeld in de totaalcijfers van den im- en export die een lichte verbetering te zien geven. Schijnt er, wat voor ons distriet van veel beteekenis is, eenige stabiliteit te zijn gekomen in het Duitsche betalingsmiddel, met bezorgdheid slaan wij echter gade de daling van den Belgischen en Franschen Frank, die, komt hij niet tot staan, voor valutaimporteurs de ongunstige perspectieven opent, als ons van den Duitschen Hark bekend zijn. De rampspoedige gevolgen voor de be trokken landen bij depreciatie van zijn be taalmiddel sterke de zorg om den Neder- landschen gulden stabiel te houden en elke poging tot versobering in onze staatshuis houding, noodig om op de staatsbegrooting de uitgaven met de ontvangsten in even wicht te brengen, moet onzerzijds dan ook zeer worden toegejuicht. Evenzeer achten wij allernoodzakelijkst, dat naast verla ging van belastingen een grondige herziening der sociale wetten den drukkenden financi- eelen last op de verzwakte ondernemingen van handel en nijverheid verlicht en de be lemmeringen, voor ontplooiing van volle kracht door beperkingen aan den arbeid op gelegd, worden weggenomen. Anders is de vrees gegrond, dat het niet mogelijk zal zijn de vroegere afzetgebieden voor handel en nijverheid te heroveren en de door valuta verhoudingen begunstigden mededinger blij vend te verdringen. Het aantal faillissementen in het district onzer Kamer steeg van 17 in 1922 tot 31 in 1923; daaronder waren 9 schoenfabri kanten en 2 lederhandelaren tegen 5 schoen fabrikanten in 1922. Een feit van ernstige beteekenis, vooral voor de middenstandsbedrijven. is het Han- zebank-débacle. Bij de drastische maatrege len van bijna alle Bankinstellingen tot be perking der bestaande credieten en de groote moeilijkheid in het verkrijgen van nieuwe, wordt de bestaansmogelijkheid van menig kleinbedrijf ernstig in gevaar ge bracht. Voor wat betreft de schoenindustrie is de verbfetering van den toestand grootelijks te danken aan de gunstige werking van het zoogenaamde schoenenwetje. Wij wezen er in ons vorig jaarverslag reeds op, welk een strijd door de belanghebbende organen moest worden gevoerd om een wettelijke regeling voor tijdelijke invoerbelemmering te verkrij gen. De actie tot het verkrijgen van dit doel is lang, doch met taaie volharding, gevoed door de overtuiging van het goed recht, gevoerd. De actie voor een tijdelijken maat regel ondervond lang sterke tegenkanting in woord en geschrift van de zijde der vrij handelaren, die de gevolgen der langdurige en algemeene werkeloosheid in ons district onderschatten en argumenten aanvoerden, die vaak getuigden van gemis aan voldoende bekendheid met gewestelijke omstandig heden en gemis toonden aan voldoende be- j kendheid met de feiten, die een juist inzicht in den ernst van den toestand hadden kun nen geven. Welk groot nut de verkregen wettelijke regeling heeft afgeworpen behoef ik aller minst voor Uwe vergadering aan te toonen. Was in de eerste helft van 1923 de werke loosheid in de schoenindustrie nog buiten gewoon groot, in de tweede helft nam die geleidelijk af, zoodat einde 1923 zoo goed als geen werkeloosheid in de schoenindus trie meer heersc'hte en zelfs verschillende bedrijven over zooveel orders beschikten, dat de productie kon worden-opgevoerd. De statistiekcflfers van den import de- monstreeren de gunstige werking van het schoenenwetje overduidelijk. De import be droeg over 1922 rond 4000.000 K.G., over 't eefste halfjaar 1923 bijna 2.000.000 K.G., terwijl die over het tweede halfjaar 1923 slechts rond 220.000 K.G. bedroeg. Van welk een beteekenis het bereikte resultaat is, spreekt het best, wanneer wij ons voor den geest halen de enorme sommen, die ons vorig jaarverslag noteerde voor de bestrij ding der werkeloosheid en die geput werden uit de kassen van Kijk, Gemeente, Werkge vers en Werkloozenkassen. Gisteren hield de Kamer van Koop handel voor de Langstraat alhier hare eerste vergadering in 1924 Afwezig waren de leden Verheijen, van Beurden en Schellekens. De installatie had plaats van de op 19 De cember 1923 gekozen leden. De Voorzitter, de heer B. Timmermans- Verschure sprak de volgende rede uit Alvorens met de agenda aan te vangen zij het mij vergund evenals vorig jaar een oogenblik terug te zien op het jaar, dat thans achter ons ligt. Kon toen slechts ge wag worden gemaakt van een zeer slechten toestand in nagenoeg eiken tak van nijver heid en handel, gelukkig is in den loop van het afgeloopen jaar eenige verbetering inge treden, die in het algemeen het vooruitzicht wel meer bemoedigend maakt. Het spreekt van zelf, dat die gunstiger toestand voor een zeer groot deel is toe te schrijven aan het herstel van de schoenindustrie en van eenige, zij het geringere, opleving van de lederindustrie^ welke beide industri|ën in Des te verblijdender is 't resultaat, waar vast staat, dat de prijzen van het schoen werk na de invoerbelemmering nog bedui dend zijn gedaald in plaats van gestegen. Is het herstel der schoenindustrie, zooals ik reedis zeide grootendeels te danken aan de schoenen wet, tot het resultaat heeft naar mijne meening zeer zeker beteekenend bij gedragen de door de tijdsomstandigheden gedwongen saneering dier bedrijven, als pro ductieopvoering bij gelijke personeelsbezet ting, loonsverlaging, rationeele arbeidsver- deeling, herziening der bedrijfsorganisatie e.d. Vernieuwde pogingen werden aange-i wend voor export ter vervanging van zoo menig door hooge douanetarieven afgeslo ten terreinen. Die pogingen worden ernstig bemoeilijkt door de ontwikkeling, die de schoenindustrie in de oorlogsjaren in meni- gen staat heeft gekregen. In dit verband kan worden vernoemd de deelneming van een j gedeelte der Nederlandsehe Schoenindustrie aan de Londensche Schoen- en Lederbeurs en de daarmee verkregen bevredigende re sultaten. Mag dus gelukkig van een herle ving der schoenindustrie worden gesproken, de vinnige concurrentie op een beperkt afzet gebied maakt een behoorlijke winstmarge onmogelijk. De finantieele bedrijfsresulta ten zullen dan ook over het afgeloopen jaar nog zijn verlies of zeer geringe winst. De lederindustrie heeft het gansche jaar de onverzwakte valutaconcurrentie aan den j lijve gevoeld. De opleving der schoenindu- j strie was van nog te recenten datum om einde 1923 reeds van invloed te kunnen zjjn op den algemeenen gang van zaken in de lederindustrie Bedroeg de import van zooileder over het eerste halfjaar 1923 674.000 K.G. in het 2e halfjaar nam die toe tot 1.002.000.K.G. j waar slechts een toename tegenoverstaat I van den export van 244.000 K.G. in het 2e halfjaar 1923 tegen 175.000 K.G. in het eerste halfjaar. Van een herleving was dan ook in den loop van het jaar weinig sprake en men was blij, dat het bedrijf niet verder behoefde te worden ingekrompen. Door be perkte productie en naar verhouding der ruwe huiden, te lage 1 eerprijzen was het zoo goed als onmogelijk een loonend bedrijf te voeren. Ook in de looierij werd betracht door verlaging van arbeidsloonen, verlen ging van den arbeidstijd binnen de wette lijke grenzen en een uiterst zuinig beheer, tot verlaging van den kostprijs te komen. Eene geringe daling van de huidenprijzen in den loop van het jaar, waarop nog al ruim werd aangekocht, met een daaropvolgende oploopende markt tegen het einde van het jaar, heeft eenige hoop op een iets beter rendement gegeven. Een iets gunstiger ten- denz valt in het eene bedrijf meer, in het andere minder, bij den aanvang van dit jaar wel te erkennen. De werkeloosheid is voor wat de leder industrie betreft echter nog steeds beteeke- ustrie gemakkelijker ander ^mploo vinden. Ook in andere takken van groot-nijver heid is een lichte neiging tot beterschap te bespeuren. De scheepsindustrie, de manden en rietmattenindustrie duiden op een gun stiger toestand, al kan van winst maken nog weinig worden gesproken. De hooi- en stroo- handel kon een oogenblik gunstig profi- J teeren van de Roerbezetting door exporten. In den handel in huiden en looistoffen kwam een lichte verlevendiging; de leder handel deelde in de gunstiger conjunctuur van de schoenindustrie, terwijl de graan- en en meelhandel van de prijsstijging op het einde van het jaar in iets gunstiger positie kwam. De landbouw vond steun in rede lijke prijzen van zuivelproducten en enkele veldgewassen, terwijl de veeprijzen niet on bevredigend waren, een en ander meebren gende eene lichte verbetering vergeleken bij 1922. Komen wij tot een overzicht van de werk zaamheden onzer Kamer dan valt een toe name onzer bemoeiingen te constateeren. Ie. Met de Kamer te Tilburg verzochten wij een betere ochtendsneltreinverbinding op Rotterdam. 2e. Wij wezen den Minister van Justitie op eenige gebreken in de faillissementswet. 3e. Verbetering werd verzocht van het Rijksveer WillemsdorpMoerdijk. 4e. Gevraagd werd wederinvoering van het buurtverkeer op de lijn Zwaluweden Bosch. 5e. Wij verzochten den Directeur-Gene raal der Posterijen op het te houden Con gres der Wereld-Postvereeniging ter sprake te brengen verbetering van de koersbereke ning bij verzending van buitenlandsche va luta en invoering van internatioale postbe- wijzen. 6e. Wij gaven den Minister van Onder wijs eene uiteenzetting van onze zienswijze ten opzichte van de inrichting van het Han delsonderwijs, waarbij wjj ons uitspraken voor de school met een litterair-economisch karakter. 7e. De Kamer verklaarde zich voor de hervatting van de handelsrelaties met Rus land. 8e. Wij verzochten den Minister van Buitenlandsche Zaken bü de te treffen han delsovereenkomst met België de bemoeilij king van Nederlandsehe rietmatten in Bel gië weg te nemen. 9. Wij verleenden steun aan een actie uit Kaatsheuvel tot verbetering der telefoon- verbinding met Rotterdam, 10. Wjj wezen de besturen der tot ons district behoorende gemeenten en de Sta ten onzer provincie op de wenschelijkheid, dat van die zijde het voorbeeld zou worden gegeven tot verlenging van den arbeidstijd voor het personeel, om daarmee te wijzen op den ernst van den economischen toestand. 11. Verbetering werd gevraagd van de tramdienstregeling voor aansluiting met de te Tilburg aankomende treinen. 12. Verbetering werd gevraagd van de verlichting der stations aan de lijn 's Bosch Zwaluwe. 13. Gevraagd werd opheffing van de af sluiting van den Hoogen Maasdijk voor autoverkeer. 14. Wij gaven met de Nijmeegsche Ka mer als onze meening te kennen, dat 't zeer gewenscht is, dat de Commissie van Advies voor Spoorwegaangelegenheden wordt be noemd door de Kamers. 15. Wij namen het initiatief tot eene samenspreking met de besturen der overige Noord-Brabantsche Kamers inzake de ta rieven-politiek van de P.N.E.M. en openden den weg voor verdere dergelijke samenkom sten ter bespreking van speciaal provinciale belangen. 16. Wij verzochten den Minister van Fï- nantiën verlaging van het Statistiekrecht. althans bestemming van een zoodanig ge deelte der opbrengst van die heffing, als voor een volledige inrichting eener handels statistiek noodig is. 17. Wij verleenden aan de te Waalwijk gevestigde Hoogere Handelsschool eene subsidie van 500. 18. De Kamer sprak zich na ampele bespreking van de belemmerende bepalin gen der arbeidswet uit voor eene tienurige arbeidsdag bij eene 56-urige arbeidsweek. 19. Wij verzonden een circulaire aan de besturen der in het ressort onzer Kamer ge legen gemeenten, waarbij de aandacht werd gevestigd op het ongewenschte, dat onder wijzers of «ambtenaren met volledige be trekking particuliere administratieve func ties waarnemen. 20. Wij brachten advies uit omtrent de' wijziging der jjkwet. 21.. Wij wezen de Staten-Generaal op de urgentie van de verlenging der schoenen- wet. 22. De Kamer werd vertegenwoordigd op het te Breda gehouden Middenstands- congres. De lijst zou te lang worden, wanneer ik alle adressen zou moeten opnoemen waaraan wij steun verleenden. De bemoeiingen ook van het Bureau der Kamer namen gestadig toe. Herhaaldelijk werd tusschenkomst ver leend voor handelsadressen, ook in het bui tenland inlichtingen werden verstrekt voor douane-formaliteitenbemiddeling werd verleend bij moeilijkheden in de afwikkeling van handelstransacties; adviezen werden gegeven voor handelsvertegenwoordiging en meer dergelijke zaken. Men kan zeggen, dat de ontwikkeling geleidelijk toeneemt en het is ook daarom, dat het juist gezien is van onze Kamer, dat zij niet meeging met de pogingen van de Eindhovensche Kamer om deze ontwikkelingsperiode te trachten in grijpende veranderingen in de samenstel ling der Kamers te brengen. Wel dient te worden erkend, dat de wijze van verkiezing in de praktijk allerminst kan voldoen. De laatste verkiezing voor de periodieke aftre ding in onze Kamer heeft overduidelijk het gebrekkige van het kiesstelsel aangetoond. Wanneer hierin geen wijziging wordt ge bracht, dan is het te vreezen, dat de Kamer in hare samenstelling op den duur niet op rationeele wij ze zal vertegenwoordigen han del en industrie van het district, als dit op basis van soort en aantal der verschillende ondernemingen wel gewenscht is. Ook het Handelsregister groeide in be teekenis. In den loop van het jaar vonden 93 nieuwe inschrijvingen plaats, zoodat het aantal dosiers is gestegen tot 1309inge schreven werden 136 wijzigingen en 17 op heffingen van zaken. Het aantal inzagen beliep met de uittreksels in totaal 441 tegen 290 in 1922. Naar verhouding tot het aan tal ingeschreven zaken was dit in vergelij king met andere Kamers zeer hoog. Van 't ingerichte kaartregister voor handelsadres sen wordt veel gebruik gemaakt. Het zou werkelijk te bejammeren zfln, dat de stem die een enkele Kamer deed hooren om tot verlaging der bijdragen voor het Handels register te komen, gehoor zou vinden. Niet zonder schromelijke overdrijving wordt daarbij gesproken van een drukkende last, die de bedrijven wordt opgelegd. Bij het overzicht van het aantal bijdragen in elke klasse, dat U straks bij de afwikkeling van de agenda zal worden gegeven, zal U dit blijken. Een vermindering der bijdragen zou I het voortbestaan onzer Kamer ernstig in gevaar brengen, wat zeker niemand onzer i zal wenschen. orizon, waarvan wij na zoo'n langen tijd van donkerheid mogen getuigen, inderdaad de aankondiging zijn van den dag, die ein delijk zal aanbreken, waarin zich het her stel van het economische evenwicht zal openbaren tot heil van ons allen. Ik spreek de hoop uit, dat het pas aangevangen jaar voor U allen zegenrijk moge zijn voor Uwe gezinnen en Uwe ondernemingendat dit jaar, dat wij met moed ingaan, ons althans eenige stappen nader brengen moge tot het herstel van wat door den wereldoorlog zoo blindelings is verwoest. Ten slotte past het nog een woord van dank te richten tot U allen voor de aange name samenwerking, voor de belangstel ling en medewerking ondervonden bij het tot stand komen der verschillende zaken door onze Kamer in het afgeloopen jaar behandeld. Aan onzen geachten Secretaris en perso neel der Kamer voor de toewijding en de nauwgezetheid waarmede zij In het belang der Kamer en van het Handelsregister zijn werkzaam geweest. Mededeeling wordtg edaan dat voor de afdeeling Grootbedrijf en Kleinbedrijf resp zijn herkozen de Heeren Smits en de Lange. Met algemeene stemmen werd tot Voor zitter herkozen de Heer B. Timmermans. Behandeld werden een dertigtal ingeko men stukken. Als voornaamste besluiten naar aanleiding daarvan teekenen wij aan: Tot de Besturen der gemeente in het res sort der Kamer zal een circulaire worden gericht waarin wordt verzocht voor de be palingen der maximum-snelheid de bebouw de kom niet onnoodig ver uit te breiden. Besloten werd zoo mogelijk met andere Noord-Brabantsche Kamers wijziging te krijgen In de arbeidswetgeving voor de broodbakkerijen. Wijziging zal worden gevraagd van de forensenbelasting. In beginsel werd besloten een bijdrage te verleenen aan het Normalisatiebureau. De Kamer zal toetreden als lid van de Vereeniging Binnenscheepvaartcongres. Een adres is tot de Regeering gericht waarbij wordt geweezn op de verhooging van het invoertarief voor Nederalndsch zooileder in België. Bezwaar wardt gemaakt tegen voortzet ting der credietverleening aan „De Handels kamer". Advies zal worden uitgebracht omtrent de inkrimping van de diensturen op de post kantoren te Raamsdonksveer en Geertrui- denberg. Bij de mededeelingen bracht de Voorzit ter ter kennis der Kamer 1. dat de trage rechtspraak niet het ge volg is van achterstand bi) de rechterlijke colleges. 2. dat een ontwerp Spoorweg-dienstrege ling 19241925 is ter visie gelegd. 3. dat een samenkomst heeft plaats ge had met de Besturen der overige Noord-Bra bantsche Kamers inzake de tarieven der P.N.E.M. en dat een daarop gevolgd onder houd met de Directie dier instelling geen resultaat heeft opgeleverd. De actie zal worden voortgezet. Tot Bureau der Kamer werden herkozen de algemeene Voorzitter met de beide on- dervooriztters en den Secretaris. Tot leden der Commissie voor Verkeers- belangen, Post- en Telegrafie werden her kozen de Heeren de Haan, de Lange en van J longen. Tot leden der Commissie voor het Han delsregister werden herbenoemd de Heeren Verheijenn, van de Reijdt en van Beurden, terwijl in de plaats van den Heer Roza werd gekozen de Heer Hoevenaars. Tot leden der Commissie voor het jaar verslag werden herkozen de Heeren Van Loon, Smits en Elemans. Bij de rondvraag sprak zich de vergade ring met de grootst mogelijke meerderheid uit, dat in tegenstelling van wat in de vak bladen voor looierij en schoenmakerij naar aanleiding eener bespreking dienaangaande in de Commissie van Overleg is gepubli ceerd, door den Voorzitter der Kamer niet geweigerd is een voorstel van den Heer Van Loon om ook een adres tot de Regeering te richten tot het verkrijgen van invoerbelem mering van leder, in stemming te brengen. Uitvoerig verslag in een volgend nummer. ELSHOUT Op vaa »JiDfr» B >ereobond« bield de beer an Tuiil Dinsdagavond ie de taal van bet patronaat een leting over bet nelkvee. Ia duidelijke b-woordhgen ■jebandelde spr. de vocraaamste Uc o- en welke voor eene getonde voeding In aanmerking komen, zoowel door kunstmatige als natuurproducten. Ook icherste spr. den invloed van het drinkwater en bij slechten toestand hiervan het voordeel der Nortonpompea. In verband met een en ander werd vervolgens behandeld de invloed van het voedsel op de melkgevfog, de samenstelling der voediogstoffeo, bet voordeel van krachtvoedet, de bewer ing van her land met kunst meststoffen enz. Met gegevens toonde spr. aan dat vei keerde voeding de oortask Is van onvoldoende melkgevjng eo bewees vooral de hooge voedingswaarde van eiwiihoudedde st ff.-n. Aan de hand eener statistiek deed de heer van Tuijl u tkomen van hoeveel belang voor d«-n veehouder de controle Is over de me kp'oductie in de Isctatie- oeriode en bet nut van bet R«tks- Lsndbouwproeistation voor het onder zoek van in den handel aangeboden veevoeder, waarin vervalscbiug somtijds niet uitgesloten is. Na deze, niets aan duidelijkheid overlatende rede, welke ongeveer l'/t uur In beslag nam en een aandachtig gehoo' vond, gal spr. gelegenheid om over, bet behandelde v<agen >e stePe*. waarvan d> o enkele aanwezigen peb u«k we*d gemaakt E-o >o 't grheel dus l-czame a^ood. Air de boeren du 't gehoorde maar m p akujk b ecgen, zal 'i succes niet U> bhlven,

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 9