Buitenland vergoeding voor den inspecteur en 6 agenten (f40 per rijwiel). In totaal bedraagt dit alles f 1380 Der Commissie komt het voor dat dit bedrag veel te hoog is en heeft het terug gebracht tot f 735, dus f 645 op deze post bezuinigd De vergoeding voor de rijwielen be draagt nu f 30 De Bresser. Vroeger werd het bedrag niet ujtgegeven indien het nietnoodig was, dus is het direct niet eene bespa ring als men aangeeft Van Beurden ln de Commissie vergadering werd gezegd dat het beter is om het juiste bedrag uit te trekken en dan ook te geven. Snaphaan, ik wil nog eens vragen in hoeverre het kan dat de politie weggaat Een vorig jaar is dat ook al eens gezegd maar ge ziet ze allemaal blijven. Voorzitter Zoo gauw als er een vacature komt zal ik met den Commis saris der Koningin overleg in deze plegen. Snaphaan Dus U meent toch dat er zeker een vacature komt Voorzitter. Tot een zekere grens ja. Op voorstel van de commissie wordt vervolgens nog besloten de posten subsidie politiehondenclub f20, drank- bestrijdersvereeniging f 50 Groene Kruis f 50. geheel te schrappen. De Commissie is niet gaarne met dit voorstel gekomen maar ze heeft zich verplicht gezien om tot bezuini ging te komen Over het onderhoud van wegen, straten en pleinen is lang door de commissie gesproken. Aanvankelijk was men van plan daarop ook flink te bezuinigen en de post met f 200 te verlagen doch Burg. en Weth wa ren van gevoelen dat dit bedrag hard noodig is. Vooral onderhoud van voet paden, wat die z.g. voetpaden zijn, die langs de zandwegen loopen en waar van de menschen zooveel pleizier hebben. De heer Van Amelsfoort zou onder geen enkele voorwaarde wenschen dat op die voetpaden wordt bezuinigd omreden men daar ieitelijk al alz'n leven op bezuinigd heeft tengevolge waarvan vele van die paden er ver schrikkelijk slecht uilzien. Van der Horst. Daar is nu f 300, voor op de begrooting gebracht en daar kan men nogal heel wat sintels voor op die paden laten brengen Van Amelsfoort, Men moet het zoo maken, dat men met geen honden karren over die paden kon rijden Snaphaan. De toestand in de Tele foonstraat is zoo vreeselijk slecht, dat alleen daar zeker f 300 voor noodig is om de zaak in orde te maken De toestand is daar van dien aard, dat hij niet is te bekijken. Van Amelsfoort. Was destijds niet overeengekomen dat de bouwvereeni ging daar de zaak in orde zou maken Snaphaan. Neen. De Voorzitter zegt dat besproken is, dat al wat van den grond meer wordt gemaakt aan verbetering van de wegen daar zou worden besteed, doch dat dit bedrag is gebruikt voor aflossing van distributieschulden enz. De heer Van Beurden kon als voor zitter van de bouwvereeniging mede- deelen, dat hij juist dezer dagen aan den secretaris heeftgevraagd een staaije te willen opmaken van die perceelen grond die zijn verkocht. Expresselijk heeft hij het in de notarieele koopakte telkenmale laten zetten Dat dit bedrag nu aan andere zaken is uitgegeven, daarmede is hij niet verantwoord en daarom zal hij daar later, als de staat van alles is opgemaakt, daar nader op terugkomen. Voorzitter. De Raad heeft 't zoo be sloten. Van Beurden. Ik heb daar straks nog gezegd dat ik gaarne de genomen besluiten eerbiedig, maar dan moet men tot de bevoegdheid blijven. Ik zal over die zaak gaarne in een volgende vergadering spreken, Van der Horst. Met die paden heb ik maar gedacht aan de zandwegen zooals men die heeft in het Hoekske Berkdijk enz Als de boeren daar eens gratis een keer willen rijden, dan kon er heel wat worden gedaan. Snaphaan. Dan wil ik later wel eens op die kwestie aan de Telefoonstraat terugkomen. Van der Horst. De kosten voor gemeente-reiniging zijn door Burg. en Weth geraamd op f 240 doch de commissie meent dat dit, vooral nu het rijden van de kar voor f 125 is aangenomen, deze post op f 150 kan worden teruggebracht. Het publiek moet dan, zooals dat vroeger gebrui kelijk was, voor de helft van de straat de boel bijeen vegen. Dat geeft een besparing van f 90. Van Amersfoort. Daar moet dan in de politie verordening een artikel voor worden ingevoegd. Voorzitter. Daar is al in voorzien. Van der Horst. De huur van huizen andere gebouwen is nu geraamd en op f2145. Vooral de huur van de schoolhuizen is, als men in aanmerking neemt, dat men in de Schoolstraat voor die huisjes al f 9.— huur moet geven, veel te gering, daarom wil de Commissie f 350 meer huur van die gebouwen gaan krijgen. Hier kan de huur goed van f400 op f500 worden gebracht. In Berkdijk en Loonsehendijk kan goed de haur met f 75 worden verhoogd en in Loonopzand en in de Moer met f 50 Deze verhooging van huur gaat in met 1 Mei. Snaphaan. Daar in de Telefoonstraat liggen nog terreinen die verpacht kunnen worden Zoo brengt het niets op Voorzitter. Als er maar liefhebbers komen, dan kunnen ze genoeg krijgen, 't Is al eens gepubliceerd, doch er waren geen liefhebbers Die om een terreintje gevraagd hebben, hebben het gekregen Snaphaan Als men het maar vroeger publiceert, maar nu was het bijna al half Zomer en dan kan er niemand iets mee doen Ook zou het aanmer kelijk in waarde stijgen indien het werd afgemaakt. Voorzitter. Ik zal het eens op laten nemen wat niet verhuurd is. De Bresser. Er is niet veel meer en wat er nog is, is heel slecht. Van der Horst. Voor de kosten van het instandhouden van schoolgebou wen, alsmede van terreinen voor het onderwijs in lichamelijke oefening is door Burg. en Weth. op de begrooting een post gebracht van f 1740. De Commissie acht echter een post van f 340 voldoende. Van Beurden. De Commissie heeft nagegaan dat alles nog goed in orde is en met veel zaken nu nog wel een jaar kan worden gewacht. Snaphaan. Hoe gaat het met den opzichter en wegwerkers. De heer van der Horst zegt dat in de laatste commissie-vergadering be sloten is om den opzichter te hooren wat die er van denkt over het aantal gemeente-werklieden, en deze is van oordeel dat geen enkel werkman kan worden gemist lk ben altijd de meening toegedaan geweest dat zulks wel het geval was door de werkzaamheden anders te regelen en de werktijd wat te verlengen. Spr. persoonlijke meening is dat het wel zou gaan om het personeel in te krimpen en hij voor zich zou daartoe wel willen overgaan maar dan alleen door ontslag te geven op een zeer langen termijn. Snaphaan. Is in de Commissie de vraag niet gesteld of de opzich ter wel streng noodzakelijk is. Volgens mijn eerlijke meening is cteze niet noodig en wil men bezuinigen, dan moet men daartoe overgaan, omdat de opzichter in een tijd is gekomen dat alles werd opgeschroefd. Men moet maar eens even nagaan hoe vroeger alles was en volger.s de verklaring van den Minister moet men daar weer naar terug, niet ineens, maar geleide lijk moet men daartoe komen. Voor proef zou ik het eens een jaar zonder opzichter probeeren Niet dat ik hem ineens zou willen ontslaan dat niet, ik zou hem met een opzeggingstermijn van een half jaar of een jaar opzeggen. De heer van der Horst zegt dat over deze aangelegenheid in de commissie lang en breedvoerig is gesproken, z i. moet de vraag worden gesteldis een opzichter nuttig of noodig, ja of neen. De opzichter heeft een salaris van f 2800 en dan moet hij voor de ge meente zeker een bedrag van f5000 bezuinigen en dat kan als er een goede controle is. Hij toch moet nagaan dat niemand buiten zijn boekje gaat. Doet een opzichter goed zijn werk, dan is hij er van overtuigd dat zoo iemand nuttig en noodig is. Hij durft betwij felen of Burg. en Weth dat alles kunnen en zullen nagaan. Snaphaan. Met een jaar een proef te nemen zijn wij niet bedorven en voor f 2800 kan men altijd weer een ander krijgen. Vrinten. En dan een salaris van f 2800. Van der Horst; Dat moet men nu eens een oogenblikje uitschakelen. Men moet naar geen persoon of wat ook kijken, doch zich alleen de vraag stel len is een opzichter voor de gemeente noodig, en dan zou ik niet gaarne ont kennend daarop antwoorden. Snaphaan. U moet in aanmerking nemen dat door de bezuiniging er voor hem al minder werk komt. Van der Horst. Maar we hebben de vraag nog niet opgelost of er een of twee gemeente werklieden moeten wor den ontslaan. Snaphaan. Ik zou daaromtrent nooit om inlichtingen zijn gegaan bij den opzichter want dan weet men vooruit dat wordt gezegd dat ze nie mand kunnen missen. Die menschen vinden het allemaal nog erg gekleed staan als ze nog veel menschen onder zich hebben staan, dan geeft dit zoo wat een bewijs dat ze voor de ge meente onmisbaar zijn lk zou het eens probeeren om een jaar zonder op zichter te werken. Hij is benoemd in een tijd dat alles werd opgeschroefd en of we er nu beter of slechter van zijn geworden, daar zal ik maar niet op ingaan. Hoe denken Burg. en Weth. er over, die kunnen er in ieder geval beter over oordeelen. Voorzitier. Ik wil hier alleen maar zeggen dat ik ten zeerste voor het behoud van een opzichter ben. De ondervinding heeft het geleerd dat vroeger voor alles wat maar voor de gemeente werd gedaan werd opge schreven en narekenen kan men niet. Ook ep de werkzaamheden was geen toezicht want laat men den tijd daar voor er nog even buiten, dan heeft men de moeilijkheid nog van het ge mis aan vakkennis. Ik blijf er bij dat hij voor de gemeente noodzakelijk is. Snaphaan. Spreekt U namens het Dag. Bestuur. Voorzitter Neen, ik spreek volgens mijn overtuiging Snaphaan. Hoe denken de Wethou ders er dan over, die zitten nu al enkele maanden in het Dag. Bestuur en kunnen ook wel een beetje oor deelen. Vah Beurden. In de Commissie vergadering is gesproken om het aantal werklieden met twee te verminderen en ik geloof wel. vooral nu ze Zater dags niet meer behoeven te vegen en daarvoor in de plaats weer ander werk kunnen verrichten, er wel enkele gemist kunnen worden De Wijs Ik sluit me daarbij aan maar dat is nog niet geantwoord op de vraag die is gesteld. In den korten tijd dien ik thans als wethouder zitting heb kan ik nog niet zeggen dat een opzichter noodig is en ook kan ik nog niet zeggen dat hij niet noodig is, althans ten volle ben ik daartoe als wethouder nog niet bevoegd Van een bezuinigingsstandpunt genomen zou ik zeggen dat nu zoo ten sterkste wordt aangedrongen om verlaging van be lasting, daartoe wel mag worden over gegaan. Het belastingvraagstuk is zoo nijpend, dat al is het nog zoo erg om iemand te ontslaan, wij het daar voor niet achterwege mogen laten, voor geen enkel persoon. De belastingdruk is ondragelijk. Snaphaan. Dat is dan een uitspraak van een wethouder, lk heb ook nog hooren zeggen dat door den opzichter zaken zijn verricht die hij geheel op eigen houtje heeft verricht en niet ten voordeele van de gemeente zijn Hij heeft zaken gedaan die niet in orde zijn en ik handhaaf dan ook mijn voorstel hem te ontslaan en het zonder opzichter te doen. Van der Horst. Mijn vraag is nog niet beantwoord of een opzichter in het belang van de gemeente is eri of die bij goede controleering een groote bezuiniging voor de gemeente geeft. Voorzitter, In de Commissie verga dering heb ik daar al antwoord op gegeven en zoo juist heb ik als mijn meening nog te kennen gegeven dat in het belang van de gemeente er een opzichter moet blijven. Van der Horst. Ik wil er gaarne bij voegen, dat het vanzelf spreekt dat een opzichter niet op zijn eigen houtje en tegen de lijn van het Dag Bestuur in moet werken Het is bijna vanzelf sprekend dat men vakman moet zijn om na te gaan of door de ambachtslui niet te veel is gerekend, dat onder vindt men op de fabriek ook evenzeer. Voor de gemeente kan het een groote besparing geven of men iemand heeft die kan zeggen dat te veel is gerekend. De heer de Wijs wil er even op wijzen dat men het gezegde van hem, al zou de opzichter buiten zijn boekje zijn gegaan, niet al te zwaar moet op tillen Ik zeg niet aldus spr. dat hij er op uit is gegaan om de gemeente te benadeelen of verliezen te bezorgen. Het mag niet al te erg worden op genomen Snaphaan Door U is in ieder geval gezegd dat hij buiten zijn boekje is gegaan en dat dit voor de gemeente nadeelig is geweest. Ik vraag nog eensis hij noodzakelijk. Van Beurden De noodzakelijkheid zie ik er niet van in, vooral nu niet omdat door de bezuiniging zoo weinig mogelijk werkzaamheden meer zullen worden gedaan Ik ding niets af op 's mans capaciteiten, maar ik acht het voor de gemeente nu eenmaal in het geheel niet meer noodzakelijk en daar om zou ik hem op een zeer langen opzeggingstermijn ontslaan. Voorzitter, 't Geval waarop de heer de Wijs op doelt is zoo luttel in dit licht bezien, dat het de moeite niet loont er zooveel over te praten. De kwestie waarover het gaat betreft een vloer in de woning van het hoofd der school Door het Dag. Bestuur was een en ander nagezien en gezegd dat in die vloer een lap moest worden gezet maar bij het werken daaraan bleek de vloer zoo slecht te zijn dat met een lap er in te zetten niet kon worden volstaan en toen is er een geheel nieuwe vloer ingelegd en om de zaak een beetje solide te maken en te zorgen dat er niet zoo spoedig kosten aan zouden komen, heeft de opzichter er sintels in laten brengen en luchtroosters. De kwestie is nu dat hij dit eerst had moeten vragen bij het Dag. Bestuur. Ik heb hem er ook op gewezen dat hij daar in het vervolg op moet letten en het werk dan liever een dag of veertien moet laten- ÜggeH dan doorgaan. Daaruit is toch geen conclusie te trekken dat de man niet berekend is voor zijn taak. De Wijs Dat heb ik niet gezegd. Voorzitter. Men ziet dat het een luttel geval is. Maar hij zal nu voortaan rekening houden met den wensch en eerst naar het Dag Bestuur komen Van Amelsfoort. Het gaat niet over den persoon maar het gaat er over of hij noodzakelijk is. ja of neen Voorzitter. Dat is een zuivere vraag en daar heb ik al antwoord op gegeven Ik respecteer een ieders meening Van Beurden Het is werkelijk een luttel geval maar het is hier meer een principieele kwestie. De vraag is gesteld is er een noodig ja of neen en daar hec ik al het antwoord op gegeven. Voorzitter Om geen scheeve indruk te vestigen heb ik gemeend te moeten zeggen wat ik heb gezegd. De heer van Lier zegt dat door den opzichter wel eens een teekening of wat ook voor een ander wordt gemaakt. Dat geld moet hij voortaan in de kas van de gemeente storten, dat is een voordeel en eenmaal zoo besproken. Spr. zegt nu ruim 20 jaar lid van den raad dezer gemeente te zijn en als hij dan alles, alles eens nagaat, dan zegt hij als zijne eerlijke overtuiging dat een opzichter voor deze uitgestrekte gemeente niet te missen is. Wie er nu opzichter is, of wat ook, alles laat hem koud. alleen kan naar zijne meening de gemeente beslist niet zonder een opzichter. Van Amelsfoort. Voor het schatten van scholen heeft hij ook eens f25 gehad, zulke bedragen moeten ook in de kas der gemeente worden gestort. Voorzitter Dat is ook, nadat er eens op gewezen is. gebeurd. Van Lier. Hij zou ook voor de wo ningbedrijven als deskundige kunnen optreden en het geld daarvoor zou ook alweer in de gemeentekas kunnen vloeien. Van Beurden. Wij hebben altijd voor die 104 woningen geloof ik den heer Donders uit Tilburg. Na nog eenige discussie wordt een voorstel van den heer Snaphaan om den opzichter te ontslaan met een op zeggingstermijn van een jaar, aange nomen met 8 tegen 3 stemmen Voor ontslag stemden de heeren de Wijs, van Beurden, Swagemakers, Broks, van Amelsfoort, Snaphaan, Vrin ten en Snoeren. Tegen de heeren Van Lier, De Bresser en van der Horst. Snaphaan. Nu kan er ook nog een arbeider worden ontslaan en daar zou ik een opzeggingstermijn voor nemen van 3 maanden Dit voorstel wordt met op een na algemeene stemmen, die van den heer de Bresser, aangenomen. De post voor den Hanzecursus wordt geschrapt omreden geen cursus meer wordt gegeven. Door het bestuur van de Handels dagschool is aangevraagd om een sub sidie te mogen ontvangen van f 100 per leerling. Op de begrooting is een post uitgetrokken van f300 doch de commissie stelt voor deze te verhoogen met f 400 en te brengen op f 700, wat dan is een subsidie van f50 voor iederen uit deze gemeente schoolgaande leerling De commissie is tot dit besluit gekomen omdat de school veel wordt bezocht ook heel veel door jongens van gewone menschen. De heer van Lier zou ook aan het Liceum te Tilburg subsidie willen geven. De heer v. d. Horst zegt dat de Comissie daarover heeft gesproken maar besloten heeft om geen subsidie te geven wijl daar uitsluitend jongens of meisjes uit den gegoeden stand heen gaan. Subsidie harmonie. De heer v d. Horst deelt mede dat in de Commissie stemmen zijn opge gaan om de subsidie van de harmo- nien met de helft te verminderen. Naar aanleiding daarvan is een adres ingekomen van de harmoniën waarin wordt aangedrongen om de subsidie uan f 70, welke toch al gering mag worden genoemd en slechts een bedrag uitmaakt van 3 ct. per persoon, te handhaven. Van Amelsfoort. Het zou onbillijk zijn de subsidie te verminderen want vele plaatsen benijden ons een derge lijke harmonie. De Bresser. De harmonie St. Jan, moet die ook geen subsidie hebben. Voorzitter. Dat schijnt van niet, want eerst is er een adres tot verzoek daar- vap ingekomen en later weer terugge haald. Van Amelsfoort Dat kan niet. Wie heeft daartoe de bevoegdheid. Voorzitter. De onderteekenaars. Van Amelsvoort Dat is eene groote onbillijkheid want die menschen hebben daartoe niet het recht. De harmonie St. |an moet ook subsidie krijgen, niet zooveel als de andere maar toch wat. De heer van der Horst geeft in overweging om de gevraagde subsidie te verleenen aan de bestaande har moniën waartoe met algemeene stem men wordt besloten Van Amelsfoort. En St. Jan. Voorzitter. Die moeten dan eerst een adres indienen Van Amelsfoort, Dan zullen we daar voor zorgen, want ik begrijp er niets van Snaphaan. Dat adres hebben ze stiekum weggegapt, zonder dat ze het weten. Van Amelsfoort, De kiosk, moet die nu altijd in Loonopzand blijven staan. Voorzitter. Die is zoo versleten dat ze niet meer afgebroken kan worden en vervoerd. Van Lier. Ge mag ze komen halen hoor. Ze is nu al gestut, anders valt ze om Snaphaan. Ze hebben den boel toen mooi bedonderd. Van Amelsfoort. Ik dacht ze daar eerlijker waren Verzoek van het Burg. Armbestuur om verhooging van de bijdrage met een bedrag van f2000. Wordt besloten eerst te onderzoeken. Schrijven van de geitenfokvereeniging waarin om een subsidie van f 50 wordt gevraagd. Wordt besloten de post op de be grooting te houden. Een verzoek van de voetbalclub Wiihelmina om een subsidie van f 100 wordt met algemeene stemmen ge weigerd. Van Beurden. Ik zou willen voor- stellen dat de gasopnemer, die thans f 30 per week geniet een salaris te geven dat gelijk staat met een le klas werkman in de schoenindustrie nl. f 21 25 en zulks te doen ingaan met ingang van 1 Februari. Snoeren. Dat is nogal een groote verlaging. De man heeft nogal eene verantwoording. Van Lier. Mij komt die sprong wat al te groot voor. Van Beurden. De verantwoording zegt niets. Van der Horst. De arbeiders in de industrie zijn in verschillende sprongen omlaag gegaan Ik zou zeker f 23 willen geven. Daartoe wordt besloten. Daarna wordt de begrooting vast gesteld op een bedrag f 299,056,06'/,; Voorzitter. Het staat wel niet op de agenda maar het is tijd dat daarom trent een besluit wordt genomen om dat de verpachting moet worden uit geschreven, Ik bedoel hier de kermis In de laatste jaren is men altijd gewoon geweest om deze gelijk te doen laten vallen met die van Waalwijk en nu heeft Waalwijk die gesteld van 27 juli 3 Augustus. Zou men die hier nu in dezelfde week laten vallen. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. De heer Snoeren stelt de vraag waarom nog geen verbetering is ge bracht in de verlichting in Loonopzand. De heer Van Beurden zegt, dat het weer daartoe nog niet heeft meege werkt. Spoedig hoopt men echter de zaak te kunnen onderzoeken. Daarna wordt de vergadering gesloten Ex-president Wilson is te Was hington overleden Het doodsbericht heeft in Amerika en geheel de wereld grooten indruk gemaakt. Een proclamatie van president Coolidge bepaalt een rouwtijd van dertig dagen voor Wilson en beveelt, dat de vlaggen van het Witte Huis en van alle Amerikaansche oorlogsschepen halfstok zullen worden geheschen. Het congres verdaagde gisteren de behandeling van het olie-schandaal. Beide huizen zijn ter eere van de na gedachtenis van Wilson verdaagd. De begrafenis zal Woensdag plaats hebben. Op verzoek van mevrouw Wilson zal zij evenwel geen militair karakter dragenslechts drie afdeelin- gen van acht man van leger en vloot zullen bij de plechtigheid aanwezig zijn. Het stoffelijk overschot zalvoorloopig worden geplaatst in den grafkelder van de kathedraal te Washington. Washington, 4 Februari. Branting, thans voorzitter van den raad van den volkenbond, heeft telegrafisch zijn deelneming aan mevr Wilson betuigd. Alexej Iwonowitsj Rykof, de op- volger van Lenin, is in 1881 geboren. Zijn vader was een koopman uit een boerengezin afkomstig. Rykof heeft ge studeerd aan de universiteit te Kazan. In 1898 werd hij lid van de sociaal democratische partij Drie jaar later werd hij wegens zijn revolutionaire propaganda gearresteerd en verbannen van de universiteit. Toen de Russische sociaal-democratische partij zich in 1905 splitste, sloot hij zich bij de bolsjewiki aan. In 1907 werd hij voor de tweede maal gevangen genomen en voor twee jaar naar Samara verban nen. In 1909 volgde zijn derde arres tatie en verbanning naar Archangel voor den duur van drie jaar. Ditmaal vluchtte hij naar het buitenland. Kort daarop keerde hij in het geheim terug om aan een partijcongres deel te nemen. Hij werd echter ontdekt en voor vier jaar naar Siberië gestuurd In het ge heel heeft hij zeven jaar van zijn leven in gevangenschap doorgebracht.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 2