rgeetdit wsralmetf Buitenland. Binnenland. Burgerlijke Stand. Ingezonden Stukken smaak gaan hand! den ambtenaar op f 400 te brengen en zoodra er een gediplomeerd ambte naar is op f 1000. Voorzitter. Wij zullen daar dan straks over in geheime vergadering beslissen. Vaststelling van eene verordening tot uitgifte van gemeente grond in erfpacht. Van den heer W. Bouman te Wijk is het verzoek ingekomen om een perceel, gelegen ten Oosten van den keiweg de Oude Baan. te kunnen koopen. Burg. en Weth hebben daar eens goed over nagedacht en zijn tot de conclusie gekomen dat het 't beste is om het niet te verkoopen, doch het in erfpacht te geven, want verkoopt men het, dan moet men voor de op brengst obligatiën of wat ook koopen en geeft men het in erfpacht, dan trekt men er ieder jaar goede rente van en zou later eens niet meer aan de ver plichtingen kunnen worden voldaan, dan heeft men den grond nog. Het best is daarom daarvoor een algemeene formule op te maken, opdat allen met eenzelfde kam worden geschoren. Van Drunen. Voor inwoners voel ik daar wel wat voor, maar niet voor buitenlui. Gewoonlijk zien we, als we er van die menschen inhalen, dat we er later, als er werkeloosheid komt, mee zitten te kijken, dat de gemeente ze dan kan onderhouden. Floreert zoo'n zaak even goed, dan komen er woningen te kort en dan moeten er woningen worden gebouwd en later zou men daar meë zitten. De heer A v d. Wiel kan dat be zwaar niet deelen, integendeel hij is er voor om zooveel mogelijk industrie in de gemeente zien te krijgen, aan gezien dit beslist een gemeentebelang is Bovendien kan de man komen als hij wil, kan hij van de gemeente geen grond krijgen, dan koopt hij die van een particulier. Als hij wil, dan komt hij, dat recht kan hem niemand ont zeggen. Spreker wijst op het groote belang wanneer zich hier industrie vestigt. Voor slagers, bakkers, voor alle neringdoenden is zulks goed. En waar het in erfpacht geven een hooge rente opbrengt, meent hij dat er alles voor is om op het voorstel van Burg en Weth. in te gaan, Muskens. Ik ben er ook tegen. Ik zou dien grond daar liever tegen een flinken prijs willen verkoopen. De Voorzitter is het met den heer A. v d. Wiel eens daar waar hij zegt dat, als men kan, men industrie in de gemeente moet zien te krijgen Volgens inlichtingen door hem ingewonnen, is Bouman een flink en degelijk mensch en trouwens komen doet hij toch als hij verkiest. Om den grond te gaan verkoopen moet hij in alle geval af raden, omdat men dan het kapitaal van de opbrengst nooit zoo rente- gevend kan beleggen. De heer Van Drunen blijft bij zijne meening en verwijst naar de stoelen- fabriek in Baardwijk. Daar zijn de menschen ook aan den dijk gezet en heeft de gemeente er maar voor kunnen zorgen. Met zulke menschen schiet men in de gemeente niets op. Waar is, dat wij ze niet tegen kunnen houden, maar waar is ook dat, als wij geen land in erfpacht geven, ons later geen schuld treft. De heer A. v. d. Wiel meent dat er op een dergelijke fabriek nette werk lieden geplaatst kunnen worden. Hij zou een dergelijke zaak met beide handen willen aangrijpen. De heer W. v. d. Wiel is er wel voor om het land in erfpacht te geven, doch dan alleen aan inwoners. Hij wijst er op dat de Voorzitter in zijn rede heeft medegedeeld, dat de werke loosheid in het afgeloopen jaar de gemeente f 13.000 heeft gekost en het gevaar bestaat met dergelijke zaken, dat men nog meer werkeloozen zal krijgen. De heer Pijnenburg zou juist zooveel mogelijk industrie willen hebben. De mogelijkheid kan bestaan dat, als het op de schoenfabrieken heel slap is, daar werkkrachten kunnen worden geplaatst. Voorzitter. Nu reeds heeft zich het feit al voorgedaan dat werkeloozen daar te werk zijn gesteld en over een andere werkeloozen is ook met hem gesproken, met het gevolg dat hij wel genegen is ook deze nog aan het werk te zetten. Men moet we! in aanmerking nemen dat het geen manden-industrie is, maar meer een soort stoelenmakerij. Een energiek man zou ik zoo maar niet weren want wil men de belangen van de gemeente behartigen, dan moet men toch zooveel mogelijk werkgele genheid hier zien te krijgen. A. v. d. Wiel. Hij is al in de ge meente bezig met het fabriceeren Voorzitter. Zeker, maar nu is zijn ruimte te klein geworden en moet hij noodzakelijk uitbreiden. Hij wil een werkplaats bouwen van 95 M langen 17 M breed. Burg. en Weth. stellen voor om hem voor den tijd van 50 jaar tegen een rente van 6 pCt. van de geschatte waarde het land in erf pacht te geven. Alle lasten komen dan voor rekening van den erfpachtnemer zoodat men dus zuiver 6 pCt rente trekt, terwijl het eigendom van de ge meente blijft. Wijzigen zich later de tijdsomstandigheden dan kan de Raad altijd nog op haar besluit terugkomen Bij het in omvraag brengen van het voorstel van Burg. en Weth. staken de stemmen. Tegen het voorstel stemden de heeren Van Huiten, Muskens, v. Drunen, W v. d. Wiel en Brok. Voor de heeren Pijnenburg, Klerkx, Van Halder, A. v. d. Wiel en Th. Elshout. Verzoek van H. Maas om hem een perceel grond gelegen bij de Remise in erfpacht te willen geven Voorzitter. Dat verzoek is pas inge komen en bij onderzoek is mijn ver moeden waar gebleken, de grond be hoort niet aan ons maar aan de bouw vereniging. Ik stel voor hem daarnaar te verwijzen. Verzoek van B. van Noort om ver- laging van pachtprijs van een perceel grond gelegen in de Voorste Zacht. Adressant wijst er op, dat van zijn perceel land een gedeelte is afgenomen om daarop een woonwagenkamp te brengen en vraagt voor dat gemis een biilijke vermindering van pacht. Voorzitter. Vroeger bedroeg de pacht f 43 en Burg. en Weth. stellen voor die nu op f 30 te brengen Op ver zoek van het gemeentebestuur is van Noort aanstonds bereid gevonden om dat gedeelte af te staan. W. v. d. Wiel. Ik meen dat f 30 nog hoog is. Hij heeft veel last van die paarden die daar rondloopen. De Voorzitter merkt op dat volgens de grootte berekend, er slechts 1/9 ge deelte van de pachtsom af moest en dat men juist voor de last die hij er bij heeft de aftrek op f 13 heeft ge nomen. Een dergelijk kamp is wel niet gezellig maar het moet er zijn en als het kon worden gebracht op een plaats waar niemand er last van had, dan zou dat stellig zijn gedaan. Hierna wordt het voorstel van Burg. en Weth zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voorstel tot verhooging van het salaris van den secretaris van den Alg. Armen met f 50 Voorzitter. De secretaris-ontvanger is tevens al een aantal jaren secretaris penningmeester van den alg. armen en daarvoor heeft hij nog nooit eenige vergoeding gehad voor zijn kantoor. Het baantje is niet van de aangenaamste en daarom komt het ons ook voor dat deze verhooging wel mag worden gegeven. Billijk vooral is het omdat hij al zijn werkzaamheden tot in de uiterste bijzonderheden verzorgd en hem daarvoor nooit dan lof is toege zwaaid. De heer W. v. d. Wiel kan met dit voorstel niet meegaan omdat hij die werkzaamheden verricht op het kantoor waar hij als ontvanger werkzaam is en als zoodanig heeft hij een zeer hoog salaris. Voorzitter. Ook als ontvanger heeft hij voor het onderhoud van zijn kan toor nooit eenige vergoeding gekregen. W. v. d. Wiel. Op de meeste plaatsen is men er toe overgegaan om de sa larissen te verlagen en het is nu niet dat ik daar een voorstander van ben maar omdat hij als ontvanger reeds een heel hoog salaris geniet, kan ik er niet mee meegaan om hem nog eens f50 bovendien te gaan geven. Voorzitter, f50, 'tis een zeer on dankbare post A. v. d. Wiel. Wij weten toch alle maal dat hij al 25 of 30 jaar even netjes en correct alles afwerkt. In het begin heeft hij zelfs eenige zaken voor het armbestuur uit zich zelf betaald en dat is toch zeker in strijd met de rechtvaardigheid Een vergoeding van f 50 is voor zoo iemand absoluut niet te veel. Muskens. Is er dan zooveel werk aan dat hij dat 's avonds op het kantoor moet doen en daarvoor veel licht noodig heeft. Voorzitter. Hij heeft er nogal werk aan. Als ontvanger heeft hij toch een lange loopbaan achter zich en steeds heeft hij in alles uitgeblonken terwijl er nog nooit ook maar aan iets een half centje heeft gemankeerd. Ik zou er een erkenning voor zijne werk zaamheden in willen zien. De heer van Drunen geeft dat alles gaarne toe doch is thans tegen ver hooging Hij heeft hooren zeggen dat hij een salaris heeft van 26 a f 28 per week en dat noemt hij voor een der gelijke betrekking een mooi salaris. Óveral gaan de salarissen omlaag en hier zou men ze gaan verhoogen Dat klopt niet De heer W. v. d. Wiel erkent ook gaarne de goede diensten van den ontvanger maar kan toch, vooral nu hij bijna geen werk daarvoor meer heeft te doen, niet besluiten om op het voorstel van B. en W in te gaan. Het voorstel van B. en W. in om vraag gebracht, wordt met 7 tegen 3 stemmen verworpen. Voor het voorstel stemden de heeren Pijnenburg, A. v. d Wiel en van Halder. Tegen de heeren W. v.d. Wiel Klerx, Brokx, Muskens, van Huiten Elshout en van Drunen. Verzoek van eenige ingezetenen om de kermis te willen verzetten Adressanten wijzen er op dat juist in de week voor Pinksteren groote drukte heerscht op de fabrieken en nu de arbeidstijd toch al zoo is afgeba kend zou het gewenscht zijn dat met Pinksteren de kermis een aanvang nam De Voorzitter zegt dat in het college van B en W. geen eenstemmigheid is verkregen, zoodat met geen voorstel kan worden gekomen en alles aan den raad wordt overgelaten. Op een zaak wenscht hij echter de aandacht te vestigen en dat is dat het Woensdags dan Quatertemperdag is en dan gaat het z.i. niet aan om in een bijna uit sluitend Katholieke gemeente dan kermis te laten houden Hij durft ver trouwen dat adressanten zulks over het hoofd hebben gezien Hij zou daarom adviseeren om in geen geval de Woensdag er nog bij te nemen De heer W. v. d Wiel heeft gezien dat de verpachting reeds aan de orde komt en aangezien uitstel daarvan niet gewenscht is komt het hem 't beste voor dat dit jaar nog als van ouds kermis wordt gehouden en dan kan dit in de loop van het jaar, wanneer men de menschen zich hierover eens wat meer hebben hooren uitspreken, zien wat in deze het beste kan worden gedaan. De Voorzitter voelt voor dit voorstel wel iets. De heer van Halder zou liever de zaak maar ineens willen afwerken, want als er een vol jaar over in de gemeente moet worden gesproken wordt het op het laatst maar persoonlijke zaken. De Voorzitter is bang dat als men de zaak zoo vlug behandelt, men een volgend jaar wel weer eens op het besluit zou kunnen terugkomen en dat acht hij voor het prestige van den raad minder wenschelijk. Het voorstel van den heer M. v. d. Wiel, dat wordt ondersteund door de heeren Brok en Klerks, wordt met 8 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren van Huiten en van Halder. Voor de heeren W. v. d Wiel, Klerks, Brok, Pijnenburg, Muskens, ElshoHt, van Drunen en A. v. d. Wiel W. v. d. Wiel. Dat koek verloten zooals dat in de Congregatie altijd wordt gedaan, dat mogen andere inge zetenen toch zeker ook wel doen Voorzitter. Neen, dat heb ik, zoodra ik hier burgemeester ben geworden, aan geen enkelen eigenaar van een kraam meer toegestaan omdat het in strijd is met de loterij-wet. Alleen wanneer de opbrengst geheel ten goede komt voor een liefdadig doel, dan kan daar vergunning voor worden gegeven. Er zijn houders van kramen bij me geweest die een zeker pCt. wilde afstaan voor een liefdadig doel doch dat mag niet. Nog dezer dagen heeft de Minister van Justitie er in een circulaire opgewezen dat het niet mag. W. v d Wiel Voor welk liefdadig doel wordt het dan in de Congregatie toegestaan. Voorzitter. Dat zal ik weer uitmaken als men weer vergunning komt vragen daarvoor Dat behoort niet tot de competentie van den raad. Denkt men dat het niet eerlijk is, dan kan men de justitie laten ingrijpen. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur wegens perio dieke aftreding van den heer F. van Drunen. Met op een na algemeene stemmen wordt deze herbenoemd. Bij de rondvraag wijst de heer van Drunen op den slechten toestand van den weg bij Wachtpost 33. Dat is een zeer dure weg geweest en ah men er nu gauw bij is om eenden ander in orde te maken kan dat^nog zonder kosten goed gemaakt worden. Laat men het zoo liggen, dan krijgt men later groote kosten. De Voorzitter zal den opzichter een onderzoek daarna laten instellen. Verder vraagt hij om dergelijke zaken voor taan den opzichter of hem voor de vergadering te willen mededeelen dan kan hij beter beslagen hier de zaak afhandelen. Vervolgens wijst de heer v Drunen nog op de fietspad achter J Klijsen Ook dringt hij nog aan om verbetering in het vloeiwater te krijgen. De Voorzitter zegt toe daar een onderzoek naar te zullen instellen De heer W v. d Wiel vraagt hoe of het zit met het geven van een zeker bedrag per leerling aan de Bijzondere Scholen Voor de Bewaarschool moeten de kinderen telkens geld mee brengen. De heer van Halder merkt op dat de Bewaarscholen buiten de Onderwijs wet vallen en daarom ook geen ver goeding ontvangen Daarna wordt de vergadering ge sloten. - De Belgische Kamer heeft giste renmiddag met 95 tegen 79 stemmen en 7 onthoudingen het Fransch Belgi sche verdrag verworpen. De regeering heeft ontslag genomen In welingelichte kringen te Londen verneemt men, dat het werk der economisch ondercommissies in het Duitsche vraagstuk snel vordert. De eerste commissie is het er thans over eens geworden, dat Duitschiand een moratorium moet krijgen, doch inmiddels moet voorlgaan met de ver plichte leveranties. De bepalingen dienaangaande zijn thans geformuleerd. Eveneens -is men zoo goed als gereed met de voorschriften aangaande de staatsbegrooting en de internationale controle, die op de toepassing dier voorschriften zal worden uitgeoefend. Het internationaal toezicht zal in ieder geval moeten blijven bestaan tot de begrooting in evenwicht is, waarvoor Duitschiand een termijn van 3 jaar krijgt. Doch vermoedelijk zal de sub commissie voorstellen, de controle tot 10 jaar uit te breiden, waardoor hou ders van obligaties in de groote inter nationale leening betere waarborgen krijgen. Men gelooft niet, dat Duisch land ernstig bezwaar zal maken tegen zulk een controle, mits zij werkelijk internationaal is en niet uitsluitend door de entente wordt uitgeoefend. De nationale vergadering in Grie kenland heeft met overweldigende meerderheid een motie der republi keinen tot onmiddelijke vervallenver klaring van de dynastie verworpen en bij acclamatie het regeeringsvoorstel tot het houden van een volksstemming aangenomen. Het Hittler-proces is te München in vollen gang Er worden vooral zeer ernstige beschuldigingen tegen gouver neur von Kahr geuit, als zou hij hei melijk de omwenteling in Beieren in stilte hebben in de hand gewerkt Ludendorff is nog niet gehoord. Prins Hendrik vertrekt Maandag ochtend 3 Maart met den Parijschen trein van 8 u. 33 uit 's Gravenhage waar hij zich, na korten tijd aldaar te hebben doorgebracht voor bezoeken aan eenige bezienswaardigheden zal inschepen op Hr. Ms, „Heemskerck" naar Barcelona, waar de Prins, gelijk gemeld, den 6den Maart hoopt aan te komen. Bij de verdere reis door Spanje over land ligt het in de bedoeling van den Prins, na twee dagen te Barcelona te hebben doorgebracht, naar Madrid te gaan, waar Z K.H. een bezoek zal af leggen aan het Spaansche Hof. Na het verblijf te Madrid zal Prins Hendrik nog verschillende andere Spaansche steden bezoeken, onder welke Cordova, Sevilla en Granada en verder enkele plaatsen in het Noorden van Spanje om daarna in een der Noordelijke havenplaatsen weder aan boord te gaan van de „Heemskerck" en met dat schip, zooals dezer dagen gemeld, de terugreis naar Nederland te aanvaarden. De Prins zal te Ijmuiden van boord gaan. De directie der Spoorwegen zal, naar gemeld wordt, de onderhandelin gen met de vakvereenigingen niet voortzetten, doch zoo spoedig mogelijk een geheel nieuwe loonregeling aan den Minister van Waterstaat ter goed keuring voorleggen. Ingesteld is een commissie tot onderzoek naar een rationeele verdee ling over de komende jaren van de lasten, die uit hoofde van de financie ring der Ouderdoms-, Invaliditeits en Pensioenwet en de crisisleeningen op de Staatsfinanciën drukken en naar een geschikt beleggingsveld voor kapitaten te vormen door de R.V.BRijkspost spaarbank, Chèque- en girodienst en Alg. Burg. Pensioenfonds. De Senaat der R.K. Universiteit heeft heden het zesde eeuwfeest der heiligverklaring van den H. Thomas van Aquino, algemeen leeraar der Kerk en Patroon der Universiteit gevierd door een plechtige academische zitting. Minister Aaiberse sprak de feestrede uit. Naar in postkringen verluidt staat de commissie van onderzoek inzake het aantal hoogere P. T." en T ambte naren op het standpunt, dat het aantal post en telegraafkantoren sterk inge krompen kan worden Door de Post administratie wordt reeds rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de commissie tot de conclusie komt, dat er een teveel is aan hoogere ambtenaren. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Kaatsheuvel, 16 F-bruari '24. Mijnheer de Redacteur! Het verslag to Uw blad van heden over de gister gehouden vergadering van de afd. Kaatsheuvel van den Ned. R K. Schoenfabrikantenbond, behoeft eenige rectificatie en aanvulling, waar om ik me hiermede tot U wend om eenige plaatsruimte in Uw geacht blad. Uit bovengenoemd verslag is het U bekend dat ik voorstelde aas den raad een verzoekschrift te richten, om den gasprijs voor motorgas gelijk te stellen met dien van gas voor gaskachels, enz. en dat de Voorzitter, tevens voorzitter der gascommissie, daar niet mede kon accoord gaan. In voornoemd verslag komt echter oiet voor dat ik mijn voorstel niettemin handhaafde en verzocht het in stem ming te brengen, welke stemming het resultaat opleverde dat mijn voorstel algemeen werd aangenomen, dus ook door den Voorzitter, die evenwel het verzoekschrift niet mede wilde onder teekenen, waarom de vlce-voorzltter het in zijn plaa's zal doen. Ook mis ik in dit verslag, dat de heer Vesters ontslag nam als bestuurs lid van onze afdeellng en dat na her haalde stemming niemand der geko zenen deze functie wilde aanvaarden, waardoor de stemming over,deze aan gelegenheid tot de eerstvolgende ver gadering werd verdaagd. U reeds bij voorbaat dankend voor de opname, teeken ik, Hoogachtend, L. Kroot C.2N. Herplaatst wegens misstelling. RED. WAALWIJK. Van 1—15 Febr. Geboren Johanna Jacoba dv J C Veihelst-Hooi]maaijers Johannes Jacobus zv M J de B ouwer-E'keland Maria Petronella Hermana dv P v Hel- voirt-v Wijk Jaantje Maria dv L Ros-Wagemakers Adrlana Petro nella dv J Mosstlveid-Pistorlus Ber- nardus Maria z v J C Westerburger- Pijnenburg Jacoba Alelda Theodora dv A J Klever-Harmeling. Overleden Johanoa Adrlana Maria v Es 19 j Johanna Adriana van Bokhoven 5 m Lambertus Henrlcus Henkelman 10 j Cathailna Brekel- mans echrg v J v d Velden 74 j. Gehuwd Cornells Wilhelmus Damen 25 j ea Cornelia de Kloe 21 j. Gevestigd Theresa Bracht echtg v F B ü^gemeier van Essen (Duitsch iand) Ad'iana Maria v Pelt van Arnhem Johanna Jacoba v d Aa v Helmond Hendrlana Theodora Godefrida Hageman van Assendelft Cornelia Maria Leijtens v Amsterdam Smon de Been vao 's G avenhage Wilhelmina Maria Cornellssen van Nij megen Margaretha Kaïharlna Jonker van T Iburg. Vertrokken: Katharina Wischer- man echtg v J M«ier naar Oberhausen Duitschiand Paul S'umpf naar Obe- aach Zwitse< land Maria Hendrica Berendsen naar 's Bosch Petronella Maria v d Pennen naar Rijswijk

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 6