i Buitenland. Kerknieuws. Binnenland. n >i!i lit 15' 1 a i I rl If a ii a v 1 n a c V jll |c r.. s e c i c J a 't 1 e verplegen. Van der Reijt. Ik ben absoluut on partijdig maar moet eerlijk zeggen dat het daar een onhoudbare toestand is, waarvoor een oplossing moet worden gezocht. Voorzitter. De raad moet zelf weten wat hij doet. Het kind kan nog we 20 jaar leven en gaat dan eens na wat een kapitaal het de gemeente za kosten. En| vergeet niet dat men voor taan ook met andere zaken zal komen aandragen. Dat kind van Van Gils is ook weg en daar heeft de familie in bijgedragen, Segeren. Dat is zoo, men zet de deur voor alles open. Dat kind is zeker zoo ongelukkig. Na nog eenige discussie wordt be sloten te trachten dat andere lichamen mede in de kosten zullen betalen als ook de ouders en dan het kind weg te doen. f 300 zal de gemeente in de kosten bijdragen. Voorzitter. In een vorige vergadering is besloten om te trachten fabrieken hier te krijgen. Het Dag. Bestuur is in die richting werkzaam geweest* en heeft, toen in de bladen een bericht voorkwam dat de firma Krupp uit Essen voornemens was om hier in het land een fabriek op te richten, aanstonds daarheen geschreven. Het resultaat is dat een schrijven is terugontvangen dat er niet aan wordt gedacht om hier een fabriek te vestigen Zoo ook is nog aan tal van andere firma's ge schreven en aangezien er door de Raad een crediet is verleend voor het plaatsen van advertentiën zal in Duit sche bladen daar nog toe worden overgegaan. Het zal wel niet veel uit halen, maar dan hebben we toch ons best er voor gedaan. Verder deelt de Voorzitter nog mede dat de P N. E. M. geen kool-as meer beschikbaar heeft, Vervolgens deelt hij ook nog mede dat door de P. N E. M. wordt gead viseerd om niet op het voorstel van den heer Van Beek in te gaan. Van Beek. Er is toch een winst ge weest van f 5290, waar is dat geld dan gebleven. Voorzitter. Daar heeft een uitbrei ding van het net voor plaats gehad Thans wordt daar een reservekas voor gevormd. De P. N. E. M. stelt wel voor om de tarieven te verlagen en van 40 op 35 ct. te brengen. Dat is dan een tarief zooals men het in de grootste plaatsen in den omtrek nog niet heeft. Van Beek. De uitbreiding van het net is gebeurd en toen was er nog f 5290 over. Segeren. Die zijn naar de Hanze bank gebracht. Diepstraten. Het is f 5290. Daar mag wel eens naar worden gevraagd Men hoort tegenwoordig zooveel praten. Voorzitter. Laat een commissie be noemen die de boeken bij de P.N.E M eens nagaat, dan weet men het precies. Uit de exploitatie-rekening zal men dan tevens zien dat van dat bedrag de uitbreiding van het net heeft plaats gehad. Van Beek. Dat net was al uitgebreid Voorzitter. Dat geld heeft ook nooit in de kas gelegen maar dat is als waarde in de boeken opgenomen. Voor krachtverbruik stel ik voor het te brengen op 18, 16 en 14 cent per K. W. U. Van Beek. Een of twee verbruikers die heel veel stroom afnemen vallen daar dan alleen onder. De heer Van der Sluijs wijst er op dat men, zou men verder gaan, een verlies zou gaan krijgen, omdat men dan boven de maximale belasting komt. Voorzitter. De P. N. E. M. heeft ge zegd dat het practisch niet uitvoer baar is en dan komt het me voor dat we er ons bij neer moeten leggen. De heer van der Sluijs wijst op de groote Electrische Centrale in Dord recht die aan een groot deel van Zuid-Holland stroom levert, in den goedkoopen tijd is gebouwd en nog hooger noteert dan hier. In Made staat men wat betreft het goedkoop zijn van stroom er beslist't voordeeligste bij. De heer van Beek wijst op Tilburg daar is alles veel goedkooper. Voorzitter. In Tilburg is het een bijzonderheid. Dat staat bekend. Van der Sluijs Men moet Tilburg ook niet gaan vergelijken met die andere inrichtingen, die levert niet aan buiten-gemeenten. Van Beek. Er mag wel iets worden gedaan voor de klein-verbruikers, want er staan wel 40 motoren hier. Voorzitter. Het gaat niet, men moet niet naar persoonlijke zaken kijken. De heer van der Reijt vraagt of het misschien overweging verdient om op zekere dagen een groep van menschen te laten draaien. In Wagenberg gebeurt dat ook. Zetten er nu veel verbruikers tegelijk de motoren aan, dan komt men over de maximale belasting en zou het 't bedrijf geld gaan kosten. De heer Segeren weet zeker dat de boeren liever iets meer willen betalen als ze kunnen dorschen wanneer ze willen, dan wanneer wordt gezegd nu mag je en nu ifiag je niet. Een boer dorscht alleen als het slecht weer is en hij op het land niets kan doen en nu zou het mooi weer zijn als hij mag dorschen en slecht als hij niet mag dorschen. De heer van der Reijt zou het alleen maar willen onderzoeken of het uit voerbaar is. Blijkt dat de belang hebbenden er niets voor voelen, dan wordt er van zelf niet toe overgegaan. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van Burg. en Weth, aan genomen, Vaststelling voorschot Bijzondere School, De Voorzitter deelt mede, dat dit per leerling f 4.20 zal moeten bedragen Van der Sluijs. Dat is nog minder dan een vorig jaar Is die berekening wel goed. De berekening is gemaakt naar de Openbare School waar alleen jongens school gaan dus geen les in handwerken wordt gegeven Voorzitter. Wij handelen zoo wettelijk. Er staat in de wet dat men naar de openbare school moet rekenen en dat is gedaan Men moet echter niet uit het oog verliezen dat we een volgend jaar een aardige sprong omhoog zullen maken. Dat we nu een paar jaar niet veel hebben behoeven te betalen is gewoon een boffertje. Van Beek Voor de handwerken zou ik toch wat bijdoen. Voorzitter. Waarom zullen wij nu meer gaan geven dan we verplicht zijn. Van der Sluijs. Het is geen gelijk soortig onderwijs. Van Beek. Dat is 't 'm juist Voorzitter. De zaak is geheel volgens de wet uitgerekend. Waarom zal men iet' nu zoo opvoeren Een volgend aar moet men toch f 10 per leerling betalen Als dat bedrag hoog is, zal niemand zeggen om er dan maar een gulden van af te doen. Van Beek Het is uitgerekend, dat s zoo, maar er staat toch dat dit met gelijksoortige scholen moet worden nagegaan, De heer van der Veeken stelt voor om 30 cent per leerling bij te doen als tegemoetkoming in de kosten van handwerken. Voorzitter. Ik ben er op tegen. Maar ik zal het voorstel in omvraag brengen Met op een na algemeene stemmen, de heer Segeren Azn. bleef buiten stemming, werd het voorstel van den heer v. d. Veeken aangenomen. Benoeming van een onderwijzer aan de Openbare Lagere School. De Voorzitter deelt mede dat aan de Openbare School een vacature is en het voor den goeden gang van zaken gewenscht is dat deze nog, voor dat de schooi wordt overgegeven, wordt aangevuld. Zoo is het ook voorhoofd der school en daarom stelt hij voor te benoemen de heeren Van Delft te Waalwijk als hoofd der school en Van Elshout alhier als onderwijzer welke ook als zoodanig aan de Bijzondere School zijn benoemd Met algemeene stemmen worden deze benoemd. Ontslag-aanvrage van den heer C. Verkooijen als wegwerker. Voorzitter. Ik stel voor om aan Verkooijen, die zooveel jaren in dienst van de gemeente is geweest en altijd als een goed werkman zijn best heeft gedaan, dit ontslag eervol te verleenen, tevens ook als marktmeester omdat deze twee betrekkingen bijeen zijn gevoegd omdat dan het salaris wat beter is en het ontslag te doen ingaan met 1 April. Verkooijen, die 72 jaar is, geniet thans pensioen Door Burg. en Weth. is een oproe ping gedaan waarop heel veel sollici tanten zijn gekomen waarvan we vijf op de voordracht hebben geplaatst nl. 1. J. Roovers 2. A. van Oosterhout. 3 J. Ansems. 4. C. Damen 5. C. Thijssen. Segeren Azn. Wat voor salaris wordt voor beide betrekkingen gegeven Voorzitter. Bij de oproeping is ge vraagd om het verlangde salaris op te geven. J. Roovers, die wij als een der besten dachten, heeft f 15 gevraagd. Wat hij er bij krijgt is niet zoo heel veel nl. f20. Segeren Azn. Dat is maar een fooi, een sigaren-cent. Diepstraten Daar zou ik zeker f 25 voor geven. Voorzitter. Laten wij eerst eens af wachten. Er waren er ook die f 30 per week verlangden. Wordt besloten in geheime verga dering over te gaan Na heropening wordt de heer J. Roovers met 5 stemmen benoemd Een stem was uitgebracht op C. Thijssen en een op C. Damen. De benoeming gaat in op 15 Maart. De Voorzitter zegt dat van de Coop. Noodverlichting te Drimmelen het ver zoek is ingekomen haar concessie te willen verleenen voor het aanbrengen van een electrisch net. Spr. meent dat daartoe zonder be zwaar kan worden overgegaan. De heer Van der Sluijs zegt dat in 1918 te Drimmelen eene coöperatie is j opgericht om in een noodverlichting te voorzien. Een provisorium is er ge vormd met al de ellende die daaraan is verbonden. Een en ander heeft toen f 18.000 gekost waarvan thans f 10 000 zijn afgelost, zoodat er'nog een schuld is van f 8000. De verlichting is er nog niet schitterend. Tot 's avonds 10 uur kan men licht krijgen en dan weer niet eerder voor den volgenden dag als de machinist wakker is. Teneinde een betere toestand te krijgen heeft het bestuur zich eerst gewend tot den Waterstaat omdat er sprake van was dat de polderbemaling door electrische kracht zou geschieden doch toen daar niets van is gekomen is men naar de P. N. E, M. geweest met het resultaat dat een der ingenieurs, een mijnheer Roeien, is geweest om de zaak te onderzoeken en bespreken met het resultaat dat de P. N. E. M. de kabel kosteloos wil leggen als wij een ver bruik van f 1600 garandeeren. Een transformatorhuisje zouden we dan ook nog moeten huren waarvan de kosten f 500 of f 250 zouden bedra gen naar gelang de grootte. Die ga rantie is geen bezwaar want ieder aangeslotene die niet zooveel ver bruikt als is opgegeven moet het niet verbruikte toch betalen. Bovendien zal nog een opslag op den prijs worden gelegd teneinde daarvan de schuld af te lossen Eenige leden van het bestuur hadden liever dat de gemeente dit alles in handen zou nemen De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth een conferentie met het bestuur hebben gehad. Burg en Weth. zijn echter van meening dat 't de beste weg is dat het bestuur de zaken zoolang zelf in handen blijft houden totdat ze van alle schuld af zijn en de concessie voor den tijd van 14 jaar te verleenen. Daarna zal de gemeente het wel over nemen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Bij de rondvraag zegt de heer Diep straten reeds enkele Zondagen geleden te hebben hooren spreken als zou door de gemeente een particulier ter rein zijn besfraat. Het is gedaan bij van Beek Spreker zou over dat zaakje wel eens het een en ander willen hooren. De Voorzitter wil daaraan gaarne voldoen. Reeds lang geleden was hem gevraagd om het daar eens op te laten knappen en steeds heeft hij gezegd dat daarvoor zou worden gezorgd, totdat hij op zekere keer vtot Verkooijen zei dat daar bij Stoop nu eens voor zorg gedragen moest worden Later hoort hij zeggen dat het bij Van Beek in orde was gemaakt. Omdat dit niet klopte, is Van Beek een kwitantie gepresen teerd welke ook aanslonds is betaald. Achteraf is daarop weer gebleken dat deze te laag was, waarop een nieuwe rekening is gezonden. Wie order heeft gegeven aan den wegwerker om het daar te herstellen, kan hij niet achterhalen. Diepstraten, Als Verkooijen het ge maakt heeft moet hij toch weten wie hem het gelast heeft. Hij is toch amb tenaar. Voorzitter. Ik heb hem er toe geprest maar hij wil het absoluut niet zeggen. Segeren Wzn. Ik heb het hem ook gevraagd en toen zei hijStel me als je blieft geen strikvragen. Diepstraten Hoeveel is er gemaakt. Voorzitter. 12 a 14 M2 Diepstraten Van wie waren die steenen Voorzitter. Dat was wat overschot van de gemeente. De heer Van Beek zegt een nota te hebben betaald van f 3.50 De andere van f 8.50 nog niet en doet hij nog niet ook, vooraleer de zaak grondig is onderzocht. Hij wijst er vervolgens nog op dat hij altijd de last heeft gehad dat de gemeente de boel zoo laat zit ten en er van hem ook steenen zijn gebruikt. Trouwens de gemeente werpt steeds rommel op zijn terrein. Wordt besloten hierover in geheim Comité nader te bespreken. Na heropening wordt besloten den heer Stijnis als deskundige de boel te laten schatten. De heer Van Beek vestigt voorts de aandacht er op dat de keuringsdienst van vee en vleesch veel te hoog is en dringt bij B. en W. aan dat deze maat regelen zullen treffen dat tot verlaging daarvan zal worden overgegaan. De heer Segeren Azn. zou willen dat voortaan een beest dat uit nood geslacht moet worden en voor de consumptie afgekeurd, geheel vrij is. De Voorzitter zegt toe te bevoegder plaatse daarover te zullen laten infor meeren. Daarna sluiting. Het ministerie in België is thans als volgt saamgesteld: Premier en minister van financiën Theunis (extra parlementair). JustitieMasson (liberaal). Buitenlandsche zaken Hymans (li beraal). Binnenlandsche zaken Poullet (kat holiek) Nijverheid en handelTschoffen (extra parlementair, katholiek, gewezen kamerafgevaardigde voor Luik) Landbouw: Baron Ruzette (kath.). LandsverdedigingForthomme (libe raal) Economische zaken Van de Vyvere (katholiek). Koloniën: Carton (katholiek) Kunsten en wetenschappenNolf (extra-parlementair). Marine, spoorwegen en telegrafie: Neujeau (liberaal). De meeste tegenkanting heeft Hymans gehad, de man die steeds zoo tegen Nederland heeft geageerd, de man die Limburg en Zeeland zoo maar wilds inslikken Vooral de Vlamingen zijn sterk tegen hem Dat hij desondanks en vooral nog op aandringen van den koning gekomen is is een slecht teeken voor onze goede verhoudingen Verdeeld volgens de partijen bestaat de nieuwe regeering uit 5 katho lieken Van de Vijvere, Carton, Ruzette Poullet en Tschoffen; 5 liberalen: Masson, Hijmans, Forthomme. Neujean en Nolfen een neutraleTheunis, welke laatste thans gelukkig niet meer als „Katholiek" minister fungeert, Als men weet, dat in de Kamer de liberaler, met 33 leden zijn vertegenwoordigd, tegen 82 leden voor de katholieken, zal het niet moeilijk zijn ie conciu- deeren, dat zooals wij reeds eerder schreven de liberalen er, ondanks hun numerieke minderheid, eens te meer met het leeuwenaandeel zijn gaan schuiven. Volgens de gewestelijke indeeling zijn in de nieuwe combinatie 8 Walen en Brusselaars en 3 Vlamingen (Ru zette, Van de Vijvere en Poullet) opge nomen. In strijd met wat door Vlaam- sche organen werd beweerd, zal Theunis geen debat toelaten over de kwestie der taairegeling voor het leger De Vlamingen hebben dus over 'het algemeen weinig reden om met de nieuwe regeeri g ingenomen te zijn. Hij mans wordt thans niet alleen van katholieke Vlaamsche maar ook van zekere Waalsche zijde als een onge wenscht element beschouwd. Zelfs de annexionisten die destijds in zijn ministerie onder zijn hoede veilig hun campagne tegen Nederland konden uitbroeden, schijnen over zijne benoe ming ontgoocheld te zijn In hoofdtrekken zal het program der regeering neerkomen op; 1. hei financieel en economisch herstel des lands; 2. het budgetair evenwicht 3. verbetering van den wisselkoers 4. den strijd tegen de levensduurte 5. de oplossing der herstelkwesties. De rijkskanselier en de leiders der Duitsche, regeeringspartijen zijn herinnering zal worden gebracht de groote beteekems voor ons land van de mobilisatie, waardoor aan de ge- heele wereld is kenbaar gemaakt de onverzettelijke wil van het Nederland- sche volk om zijn onzijdigheid te hand haven en den vrede te bewaren." De zorgen van het nationaal en zijn financieele commissie strekken zich niet alleen uit tot het doen bekostigen van hetgeen voor de beoogde herden king zelve noodig is. Gehoopt wordt in zoodanige mate de belangstelling te verlevendigen voor hen, die, in bange tijden, zooveei opofferden om ons land voor de gruwelen van een oorlog te behoeden, dat mogelijk wordt de vor ming van een fonds ter ondersteuning van hen, die door de vervulling van hun vaderlandschen plicht persoonlijke nadeelen hebben geleden en in bij zondere moeilijkheden zijn geraakt. De benoeming van mr. J. E. H. baron van Nagell, gezantschapsraad te Berlijn, tot gezant te Boekarest, is spoedig te verwachten. Tot commissaris der Koningin in Utrecht is benoemd dr. T. Th. s'Jacob. Met ingang van 17 Maart a.s. zuilen de spoorwegverbindingen in het grensverkeer met het bezette gebied van Duitschland weer worden hervat. Om den duur der reis Amster dam—Parijs te verkorten, zijn ver schillende maatregelen getroffen. De treinen, die te Amsterdam naar Parijs vertrekken te 7 u. 26 v.m. en te 1.14 n m, zullen aan de Belgische grens te Esschen niet meer stilhouden. Tusschen Roosendaal en Antwerpen zuilen de reispassen en bagages door Belgische beambten in de treinen worden nagezien. Geregistreerd reisgoed zal ter plaatse van bestemming worden nagekeken. üe vertrekuren te Amsterdam worden vertraagd, respectievelijk tot 8 u. 27 v.m. en 1 u. 29 n.m.de reis zal met den eersten trein 61 minuten minder vergen en 35 minuien met den tweeden. De tieinen, die te 8 u. 10 v.m. en 12 u. 30 n.m uit Parijs vertrokken naar Amsterdam, zullen te Roosendaal niet meer stilhouden. De Nederlandsche douane en vei ligheidsbeambten zuilen te Esschen instappen en onderweg controieeren Aldus zal bij aankomst te Amsterdam 80 minuten gewonnen zijn met den eersten trein en 36 minuten met den tweeden. overeengekomen dat de Rijksdag nog deze week ontbonden dient te worden In de middagzitting van het proces-Hitler heeft von Lossow vandaag verklaard dat von Kahr, Seisser en hij in den avond van 8 Nov, toen Hitier c. s. hun het pistool op de borst zetten, nog gelegenheid hebben gehad af te spreken om „komedie te spelen". Vanmiddag is ook een geheime zitting gehouden, welke vermoedelijk gunstig voor de beklaagden is geweest Morgen wordt v, Kahr verhoord In verband met het proces-Hitler is tegen den getuige generaal von Lossow een instructie begonnen. ingezonden Msdedeelingen MIJNHA RDTS 32289 Zenuw-Tabletten.75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten Herdenking Mobilisatie 1914. Voor de verschillende provinciën en de drie grootste gemeenten zijn cornité's in wording. Daarna zal de vorming van kring- en plaatselijke commissies volgen. Het nationaal comilé werd nog mei eenige leden versterktvoor bijzondere doeleinden treden sub-commissies op. Zoodra ook de door de provinciale cornité's aan te wijzen leden uit nog eenige provinciën zuilen zijn toegetre den, zal eene volledige opgave van namen alsmede de definitieve organi satie van het nationale comité worden openbaar gemaakt. De herdenking zelve is, in hoofd lijnen, als volgt gedacht 31 Juli (de dag waarop in 1914 het oproepirigs-telegram werd aangeplakt) algemeene herdenking door de ge- heele bevolking 's avonds (na afloop der dagelijksche bezigheden) plaatse lijke samenkomst van degenen die ge mobiliseerd zijn geweest en van be langstellenden 1 Augustus (in 1914 de eerste mo bilisatie-dag), landelijke herdenking te 's-Gravenhage door afgevaardigden uit alle gemeenten van Nederland. „In De collecte voor de R. K, Universi teit over 1923 bracht in het Bisdom Den Bosch ongeveer f 50.000 op. Rekent men daarbij de bijdragen van een tiental parochiën, welke nog niet binnenkwa men, dan is in dit Bisdom met zijn 537000 Katholieken de gemiddelde bijdragen van tien cents per katholiek nagenoeg bereikt. (St. Janski.) Z. D. H. de Bisschop van 's Her togenbosch heeft bekrachtigd de keuze van den WelEerw. baer J. de Krooa tot superior der »Uaio Apostolica* en de benoeming van de WelEeiw. heerea Kapelaans A. de Vries (Woensel) ec C. A. van letsel (Gestel en Blaarihem) tot bestuursleden vaa hot Mtssle Studie fonds »Sï Jozei* ta Eindhoven. Tevens heeft Z, D. H. benoemd tot afgevaardigde van den Bosschea Dio- cesaaen Madaboad in het Federatief Bestuur van »Söbf!ëtas« de HoogWel- Gsb- jonkvrouw® A. de van der Schuerea te Nijmegentot Kerkmeester der parochie O. L. Vrouw Presentatie te Asten de heeren Jeaa Hoefnagels ®a. Aetorslus Leenen Jza. ®a de benoemiag bekrachtigd van diezelfde heeren tot Armmeester van die parochie e*s van den heer Adrianus v. d. Ven tot Arm- meester der parochie Eerde. (St. J&askl.) In het ziekenhuis te 's Bosch is overleden d® Zee;Eerw. heer Adrianus Wevers, pastoor te Macharen, waar Z.Eerw. slechts l'/j jaar pastoor is geweest, nadat hij het herderschap van St. B&tbara te Dreamei 19 jaar had bekleed. Adriaaus Wevess, geboren te Zeven bergen in 1857, kwam als 13-jatige knaap op het Klein Seminarie. Op 3 Juni 1882 priester gewijd, werd hij in 1883 assistent te Besoijen. Hier sloot hij de oogen v&a dea hoog bejaarden herder pastoor J. v. Kessel en ver wisselde in Maart 1888 Besoijen met da kapelatiie te Woensel. Eind® Juni 1893 werd hij overgeplaatst naar de parochie van St. Jan Baptist te Waalwijk en gepromoveerd tot eersten kapelaan, Ia April 1903 werd hij benoemd tot pastoor te Dreumel en 15 Juni 1922 tof pastoor te Macharen. Te Hilvarenbeek is onverwacht overleden de zeereerw, heer F. A. J. Boelaars, pastoor der parochie van Biest-Houtakker. Zondag is te Lith overleden de zeereerw. heer H. J. A. van Hapert, pastoor aldaar. :i if ri H S ;>i r r j Ii it |U I i t a 0 G U

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 2