Ff"—"1 sa spfei Tweede Blad. ff M&W» Provinciaal nieuws vafjEffS FeiT* li-— lo 21. Woensdag 12 Maart 47ejaarg, dezer Waalwijk, 11 Maart 1924 Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk op Vrijdag 14 Maart 1924 des namiddags 63/4 uur. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. 2. Wijziging der verordening op de heffing van schoolgeld voor Lager Onderwijs. 3. Voorstel tot verleenen van mach tiging aan Burg. en Weth. om voor de levering van gas voor verwarming van scholen, kantoren e d. contracten ai te sluiten tegen een minimum prijs van f 0.05 per M3 en de daarvoor benoodigde apparaten in huurkoop te verstrekken. 4. Voorstel tot wijziging van het tarief der waterleiding voor industrieel verbruik 5. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 27 Juli 1923 waarbij het verzoek van het Departement Langstraat van de Mij. tot Nut van 't Algemeen om een gebouw beschik baar te stellen om daarin te vestigen een school voor Uitgebreid Lager Onderwijs (U.L.O.) wordt geweigerd. 6. Wijziging der verordening op de invordering van de plaatselijke Inkom stenbelasting. 7. Benoeming van een lid in de Teekenschool Commissie. (Vacature h. L. D. de Surmont de Bas Smeele) 8 Benoeming van een Ambtenaar de woning aan de Minister Loeffstraat No. 294 (vroeger woning voor het hoofd der school). 9. Voorstel om Qed. Staten van Noord-Brabant te verzoeken ten aanzien van de bezoldiging van den Burge meester gebruik te maken van hunne bevoegdheid verleend bij art. 5 sub. 11 alinea 3 van het Bezoldigingsbesluit van 23 December 1919. Voor de leden van de „Kynologen- Vereeniging Waalwijk en Omstreken" en andere hondenliefhebbers uit deze streek trad gisteravond in Musis op de bekende redacteur van „de Hond" de heer M. Kessler uit Wernhout om te soreken over de kynologie in 't 't algemeen. De Voorzitter der veree niging, de heer W. Eibers, heette hem hartelijk welkom namens alle aanwe- In een aangename, onderhoudende causerie van meer dan twee uren gaf spreker een uiteenzetting van de wordingsgeschiedenis van den huis-, jacht-, verdedig- en waakhond. Hij haakte aan wat een Engelsch rechter zeide bij een proces over dierenmis handeling, nl. „dat het is de trouwste vriend, welke men in de wereld bezit, waar geen vriend meer overblijft blijft de hond hij is met het minste op alle gebied tevreden, zijn ligging, z'neten, als hij maar bij zijn meester blijven mag". Vervolgens besprak hij waarom ras honden gefokt moeten worden, alleen reeds daarom, omdat men de eigen schappen van 't ras, van de familie kent en kan nagaan, waarvan natuurlijk bij een gewone straathond geen sprake isdus juist om de uiterlijke en inner lijke eigenschappen vast te leggen, want een onopgevoede hond, een hond met slechte innerlijke eigenschappen is een gruwel voor iedereen, een tegen- werker van de hondensport en een voortdurende last voor den eigenaar Daarom ook moet iedere hond niet gedresseerd worden als politiehond, maar wel ais huishond enbegeleidhond, opdat het is een welopgevoed, een gehoorzaam beest; dus eenigdressuur komt bij opvoeding van eiken hond te pas. Daarna werden verschillende wenken gegeven over 't fokken, de inteelt, de voeding enz., voor de hondenliefheb- bestaat nog steeds gelegenheid bij een1 der bestuursleden. Wij sporen de hondenliefhebbers aan zich als lid of donateur op te geven, opdat wij hier krijgen een flinke vereeniging, die krachtig kan werken in 't belang eener gezonde hondensport. Dezer dagen herdacht de heer Willem Kuijsten, chef der onderwerk- afdeeiing der Timtur schoenfabriek alhier, den dag waarop hij voor 35 jaar in dienst trad der firma Timmermans van Turenhout. Natuurlijk ging deze dag niet onopgemerkt voorbij Zater dagmorgen dan werd de jubilaris ten kantore genoodigd met zijn echtgenoote en hunne op deze fabriek werkende kinderen. Daar werd hij door den eigenaar, den heer B. Timmermans-Verschure, omge ven door familie en chefs van alle afdeelingen, hartelijk toegesproken. Hij wees er op hoe de naam Kuijsten als 't ware is saamgeweven met de Timtur-fabriek, waarvan de steeds zulk een sieraad is Mededeeling werd nog gedaan dat de heeren Leijtens en Stokwielder bij enkele candidaatstelling zijn herkozen. Door den Eerw. Adviseur wordt hierna het dit jaar te Amsterdam te houden Eucharistisch Congres be sproken. In korte woorden wijst hij op dit leit dat van groote beteekenis is en stelt voor dat een reiskas wordt ge vormd, opdat ook vanuit Waalwijk in grooten getale zal worden opgetrokken naar Amsterdam. Het bestuur zal zich gaarne beschikbaar stellen voor de inning van de centen. Den eersten Zondag van de kermis, zijnde 27 Juli zal dan aan het congres, dat in alle opzichten overweldigend grootsch zal zijn, worden deelgenomen. Door een der leden werd de vraag gesteld of een fietstocht kan worden georganiseerd. Die daaraan wensch deel te nemen kan zich bij den N. van Gorcum aanmelden. Bij de Voorzitter nog richting van heer dustrie in Musis Sacrum, We namen er een kijkje en 't leek ons dat hier voor den vakman heel wat interessants te zien is. Behalve de gewone stikmachine troffen we een nieuwste machine die behalve de stik- naden, gelijktijdig de versieringen maakt, 'voorts de stikmachine die tegelijk met het stikken het overtollige leder afsnijdt, zoodat het naknippen met de schaar, dat veei tijd in beslag neemt maar dikwijls kostbaar en ge vaarlijk is, geheel vervalt. Eene pracht- machine van ongeëvenaard ingenieuse vinding en construclie is de knoops gatenmachine die 8000 paar knoops gaten per dag van 8 uur maakt of 1000 knoopsgaten per uur. wat in een bedrijf heel wat zeggen wil! Kortom er werd o. i. veel nieuws te zien gegeven, waarmee men op verschillende plaatsen o m. te Tilburg en Kaatsheuvel veel succes heeft gehad. We twijfelen er niet aan of zulks zal rondvraag werd door deno ok hier in de toekomst het geval zijn gewezen op de een zwemclub. op- Die hij de Hij dur de hetn ten voorbeeld stelkn aan de chefs en 't verder personeel. Hij feliciteerde hem en zijn familie met dit feest en hoopte dat hij nog lange jaren met dezelfde ambitie en opge wektheid de zaak, die hij zag groeien en bloeien, mocht blijven dienen Hij bood hem daarna aan als bewijs van waardeering en dankbaarheid, een prachtig gouden horloge met inscriptie en nog een geschenk onder couvert. v Hartelijk werd er eens op z n ge zondheid gedronken en ook van andere zijde werden den jubitaris felicitaties ien geschenken aangeboden. Ook onzerzijds voegen wij gaarne onze gelukwenschen bij de vele, moge „Kuijst" nog vele jaren in gezondheid en met dezelfde ambitie Timtur blijven bekende Belgische schrijver zal op Dinsdag 18 alhier een lezing houden over zijn pas verschenen werk „De Pastoor uit den bloeienden wijngaard In de plaats van P. J Letschert, die op zijn verzoek eervol is ontslagen is benoemd tot Gemeentedeurwaarder de heer J. van Nispen. Maandagavond hield de R. K. Werkliedenvereeniging van Waalwijk in de groote zaal van den Gildenbond een algemeene jaarvergadering. Ongeveer kwart voor acht opent de Voorzitter de vergadering en moet wederom zijn spijt uitdrukken over de slechte opkomst. Hij durft vertrouwen dat de aanwezigen aan de thuisblijvers zullen mededeelen wat thans is ver handeld en hen aansporen om in het vervolg trouw de vergadering bij te wonen Vervolgens brengt hij als tolk van alle leden een woord van hulde en de beste gelukwenschen aan de Harmonie bij gelegenheid van haar 12'/2'iar'g bestaan Hij durft vertrouwen dat men met denzelfden ijver en ambitie zal voortgaan opdat de Harmonie nog in groei en bloei zal toenemen ea een maal haar 25 jarig bestaansfeest onder zeer groote belangstelling zal mogen herdenken Als bewijs van waardeering en erkentelijkheid heeft het bestuur aan de Harmonie een bijzondere grati ficatie gegeven. Door den Secretaris werd daarna een breedvoerig en gedetailleerd jaar verslag uitgebracht welke voorlezing ongeveer drie kwartier in beslag nam Met genoegen constateert hij daarin dat het ledental in de laatste md^nden van 1923 weer aan het toeneme^s en het aantal leden dat in het begi van 1923 760 bedroeg doch in het begin van het jaar sterk achteruitging thans 640 bedraagt. De speldjesdag, waarvan de op brengst ten goede komt aan Herwon nen Levenskracht, heeft f 197 opge bracht. De ontwikkelidgsavonden zijn steeds goed bezocht geweest. Een woord van warmen dank aan den Eerw Adviseur die zoo ontzettend veel doet voor de ontwikkeling van de leden, werd in het jaarverslag vastgelegd. Het Ziekenfonds mag zich in een voortdurenden bloei verheugen Het aantal leden bedraagt thans 521 doch bers van zeer groot belang. Aan het voor een gemeente ais Waalwijk nog slot wees deheer Kessler erop dat j te gering. In het afgeloopen jaar is een inen vooral goede vakbladen op dit bedrag van f 3186.36 uitgekeerd, gebied moet lezen, om voortdurend in j Ook de Steenkolen coöperatie mag alles te worden voorgelicht en van alles j op grooten steun terugzien, het ledental op de hoogte te blijven, de hoop uit sprekende dat de wenken dezen avond gegeven mogen strekken in 't belang der hondenliefhebbers in deze streek, opdat hier ook de kvnologie en daarmee de vereeniging Li bloei moge toenemen. Terecht bracht de Voorzitter een r^ieiiJK woord van dank. «iet was interessante avond die waard i, dat nog veel meer hondenlief- oers maar ook andere belangstel en waren opgekomen, want hier j beslist te leeren van iemand die r; dan 30 jaren deze sport op hoogst uienstelijke wijze reeds dient. »t o— Na afloop der lezing werd nog eene jljemeene vergadering gehouden, waar in de secretaris de heer J. Timmermans phzn. de notulen der vorige vergadering voorlas en een overzicht gaf van het geen sedert de vorige algemeene ver kering was geschied Voorts werd heloten het vakblad „De Hond" als v?eenigingsorgaan te nemen en dit \0r alle leden verplichtend te stellen, «arbij dan een flinke reductie op den onnementsprijs voor hen wordt «regen h princiep werd aangenomen na «akeuring door den raad van beheer :e Internationale Hondententoonstel- lit re houden, op 14 September a. s. tf/t'uitend van Herdershonden van alle «Weiten en daarbij den steun te vragen van de Vereeniging van Duitsche /Yerdershonden, Ned. Herdershonden- :iub en de Bouvier-club. en slotte gaven zich nog eenige der aanwezigen als lid op. Hiervoor daarvan bedraagt thans 361 i Alleen de Propaganda-club voert een kwijnend bestaan en komt er niet spoedig nieuw leven in, dan zal tot ontbinding moeten worden over gegaan. De Voorzitter dankt den Secretaris voor het uitvoerige en actueele jaar verslag Vervolgens wordt door den Penning meester verslag uitgebracht. Bij monde van den heer Henkes werd namens de Contröle-commissie bekend gemaakt dat deze de boeken en bescheiden heeft onderzocht en in alle opzichien keurig in orde bevonden. Voor het correcte beheer brengt hij namens de commissie gaarne een woord van hulde aan den penningmeester. De begrooting voor 1924 wordt vastgesteld op een totaal bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f 10.450. In verband met de aantijging door het lid M van Loon als zou door den penningmeester een bedrag van f 400 zijn besteed aan studie zonder mede weten van de andere bestuursleden, werd namens een daarvoor benoemde commissie die tot taak heeft gehad de boeken vanaf 1912 te onderzoeken, door dhr. Siegenthaler bekend gemaakt dat alles even keurig in orde is bevonden en alle gedane uitgaven kloppen met de besluiten van de bestuursleden. Hij noemt de aantijging derhalve valsch, betreurt dat een dergelijke bnschuldlging is gedaan, en brengt dank aan den heer F. Smolders die al tal van jaren op zoo'n buitengewoon correcte wijze de gelden beheert te worden daarvan. Tevens kan mededeelen dat voor hen die contributie van het lidmaatschap niet kunnen opbrengen/zeer waarschijnlijk op bepaalde dagen en uren gelegen heid zal worden gegeven om daar te zwemmen. De heer Van Huiten vraagt of het bestuur bij den Raad nog eens zal aandringen om het publiek, dat SeerJ 20 M3 gas verbruikt, ook van het eoedkoope tarief te laten profiteeien. Nadat de Voorzitter heeft toegezegd char een onderzoek naar te zullen instellen, sluit hij onder dankzegging voor de opkomst, deze vergadering In tegenstelling met de adver tentie in ons vorig nummer betreffende de lezing van Dr. van Ledden Hulsebos, uitgaande van 't Departement Langstraat tot Nut van 't Algemeen op a s Zaterdag in „Musis Sacrum deelen wij mede dat deze lezing alleen toegankelijk is voor de leden en niet voor het publiek De leden hebben het recht van in troductie tegen vergoeding van f 0.50 plus stedelijke belasting. De Eerw. Broeders der St. Petrusschool zullen weldra hun .nieuw flink ingericht klooster betrekken. Het dubbele woonhuis aan de Qrootestraat werd door hen tot dusverre als nood- klooster gebruikt en zal dus spoedig verlaten worden Naar wij vernemen is dit pand aangekocht door den heer Jan Marks Meeuwis, om daarin zijn galanterie zaak over te brengen en een geheel moderne winkel daar te stellen. De heer C Marks kocht het pand van van den heer D. van Bavel, om daarin zijne bekende zaak in electrische artikelen enz. over te brengen. Zijn wij goed ingelicht dan zullen spoedig het groot aantal winkel- en woonhuizen der familie Marks onder den hamer komen. De regelingscommissie voor het a s. festival is doende een eere-comité saam te stellen Nu reeds in een ander blad daarvan, en onjuist, wordt melding gemaakt voordat alle uitgenoodigden een antwoord hebben gegeven, willen wij thans mededeelen dat zijn uitgenoodigd de navolgende heeren E J Moonen, burgemeester van Waalwijk Aug. v. d. Heijden, oud-president van „St, Crispijn", J. A. J. van Heijst, oud-Burgemeester van v.m. Baardwijk. M. A. J. van Liempt, Voorzitter van „Waalwijks Belang". N van Riel, pastoor van Waalwijk. Jan Tielen, Uitg.-Redacteur van „De Echo van het Zuiden". C. G Verwiel, oud-Burgemeester van v m. Besoijen. Van den Z.Eerw. heer {testoor en van den heer Aug. v. d. Heijden wordt nog bericht ingewacht, de overige heeren hebben hun lidmaatschap van 't eere-comité bereids aangenomen. Wij kunnen vooits nog mededeelen dat de uitnoodigingen aan de ver schillende Muziek- en Zanggezelschap, pen reeds verzondeu zijn en van alle zijden wordt gewerkt aan een groot- schen opzet van het festival. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie der „Waal- wijksche Muziekschool" waarbij wordt medegedeeld dat 1 April as. een nieuwe cursus begint in Algemeene Muziekleer. Zooals men weet zijn de huidige leerlingen reeds overgegaan tot vocale of instrumentale oefeningen Wij vestigen wel de aandacht der ouders op dezen nieuwen cursus, die kan worden bijgewoond door kinderen vanaf 9 jaar en het lesgeld is bij ge noegzame deelneming slechts O 25. Uitslag der door het Architecten bureau van Ree Bossaerts te Waal wijk gehouden aanbesteding op 8 Maart j 1. voor de uitbreiding der Stoomschoenenfabriek der firma A. J de Kort te Waalwijk, in 2 perceelen A. Uitbreiding der fabriekB. Glas- en Verfwerk. Perceel A. J Kooien, Waalwijk C. B. Timmermans, Sprang Gebrs. Maas, Waalwijk J. Blankers, Nieuwkuijk A. H. van Huiten, Waalwijk W. van Heesch, Fa. Wed. A. Aajts Zonen, Waalwijk (gegund) Perceel B. P. A Dekkers, Waalwijk G. Hens, J. H, van Erp, Waalwijk (gegund) W. v, d. Heijden, Waalwijk Wed.J.J.v.d. Waals, Capelle De R.K. Hoogere Handelsschool, Mr. v. Coothstraat, Directeur G. J. de Vries, is onder No. 78 aangesloten aan de Rijkstelefoondienst. Zooals wij in ons vorig nummer hebben aangekondigd houdt de Singer- Mij eene demonstralie met de nieuwste machines op "t gebied der schoenin- f 8200.- 7798 7796.- 7600 - 7460.- 7358 - f 6557.— 375.- 295.- 288 20 279.— 189 en een woord van lof mag aan de ondernemende firma niet onthouden, die op dergelijke gemakkelijke en practische wijze den vakman ir. de gelegenheid stelt met het nieuwste op dit gebied kennis te maken Gisteren bezochten de leerlingen der Rijksvakschool onder leiding van den heer Stiitz deze demonstratie. - Dinsdagmorgen reed de besteller van Van Qend Loos van Kaatsheuvel naar Waalwijk hier en daar schoenen ladende. Onderweg kwam hij tot de ontdekking dat een pakdoos met schoenen ontvreemd was. Hij reed door naar Waalwijk om de trein te halen, maar keerde daarna direct per fiets j naar Kaatsheuvel, om aangifte van dien diefstal te doen op 't politie bureau. Hier had men de schoenen reeds. Men had iemand met eenige paren schoenen in 't veld aangetroffen de pakdoos was echter verdwenen Een brutale diefstal op klaarlichten dag, maar een even korte vreugd tevens De C. v. P. 4de Afd. te Rotter- dam verzoekt aanhouding en voorge leiding van een onbekenden man, ongeveer 27 jaar, lengte ongeveer 1 80 M. blond, smal gelaat, als'jheer gekleed verdacht van oplichting. Hij maakt er zijn werk van minderwaardige artikelen aan de huizen te bezorgen, daarbij een quitantie te presenteeren en geld daarop te ontvangen, het doen voorkomende alsof deze bestellingen gedaan zijn hetgeen niet het geval is. Het doen overnemen van dit bericht in de dag bladen wordt verzocht. DRUNEN. Ia de gehouden alge mesne verg»leting v.b. »WitGeleK»uls« werd door den secretarls-peanlogmees «er verslag uitgebracht over bet dienst jaar 1923. Daaruit bleek dat de inkomsten De- droegen f 1803 51, de uitgaven f 1787.51 alzoo een batig saldo van f 16.—, wat vooral te danken Is aan de vrijwillige giften en baten tn het afgeloopen jaar ontvangen. In zijn verslag bracht de secretaris hulde aan de nagedachtenis van den HoogEetw. heer Mgr. J. Sslten, op wiens initiatief de vereeniging werd opgericht. H'j wees op de buiten gewoon vele diensten, als geeste.ij adviseur door Z.H Eetw. aan de ver eentglog bewezen en spoorde de leden aan tot dankbaarheid, door voot de zielerust van den overledene te bidden. Hij bracht dank aan de Eerw. Züsters- verpleegsteis, die in het afgeloopen j «ar 4122 huisbezoeken aflegden en meer dan 1400 verpleegden in de kliniek en door haar liefdevol optreden de algemeene hoogachting verwierven. De voorzitter dankte den secretaris voor zijn keurig en duidelijk verslag en sprak de hoop uit dat de nieuwe geestelijke adviseur, de Zee! Eerw. heer Pastoor P. Th. Goossens, de voetstap pen van zijn verdienstenen voorganger d« ukken zal. De geesteiijke adviseur gaf gaarne de verzekering zijne beste krachten te rullen geven, doch vreesde steeds te moeten achterstaan bij den in bet ge- bcele Bisdom door zijne liefde en be kwaamheid bekenden Deken S:ltea. Onder Gods zegen hoopte hij nuttig kunnen werken aan deze voor ziel lichaam zoo heilzame vereeniging. Z.Eerw. betreurde het dat er In de paiocMe nog meoschen gevonden woi- len, die weigeren als lid toe te treden, terwijl anderen het nut niet Inzien, voor zij zelf met ziekte of ongevallen in aanraking komen. K-achtlg spoorde hij de leden aan needs propaganda te maken voor de vereeniging en hoopte dat zij, die beter kunnen, zich niet zulten bepalen bij net minimum der contributie, maar edelmoedig doof futmer bijdragen de vereeniging zullen steunen. De aftredende bestuursleden H. Smits, N. v. Druneo en M. v. Halder, werden allen herkozen. Dinsdagmiddag is de schuur van den landbouwer H. v. S. geheel afge brand. Het belendende woonhuis bleef door spoedige en krachtige hulp bewaard. NIEUWKUIJK. In het café van de Wed. Frans Brok hield de onderlinge paardenverzekering alhier haar jaarlijk- sche ledenvergadering. Door den Voor zitter de heer Louis van Spijk werd de vergadering met den gebruikelijken groet geopend en een hartelijk welkom aan de leden. In korte woorden schet ste spr. den vooruitgang der vereeniging en de gunstige werking over 't afge loopen jaar. Door den secretaris den heer Mart: van Engelen werd éen keu rlg verslag uitgebracht over het afge loopen boekjaar 1923. Hieraan ontleenen wij 't volgende De Inkomsten bedroegen f 531 94., Uitgaven f 158 83, saldo f 373.12. In Maart 1922 was het kassaldo slechts f30.5 Wel een bewijs dat de vereeni ging, in hoofdtaak door toetreding van leden de laatste 2 jaar, goede vooruit gang maakte. De verzekerde paarden zijn in 2 klasse verdeeld, waaronder verstaan worden landbouw en voer- manspaarderi en veulen-merries. Men ce en besloot van het verzekerd bedrag bij een eventueel ongeval 80 pCt uit te keeren terwijl de premie met XU pCt. werd verlaagd. De aftredende bestuursleden Nic. van Engelen en J. v. Kuijk werden bij accla matie met algemeene stemmen herko zen. Hierna werd door den secretaris Mart. van Engelen de presentielijst voorgelezen, waaruit bleek dat slechts 3 leden afwezig waren. Niets meer aan de orde en niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter de ver gadering Zondagavond werd in het café van den heer C. Pulles alhier een onderlinge spaarkas opgericht. Tot bestuursleden hiervan werden gekozen als voorzitter Hub. van Enge len, secretaris. A, Samuëls en penning meester C. Pullens. Reeds traden ver schillende als lid toe. Bij 't openen der aardappejkuilen zijn verschillende boeren tot de onaan gename ontdekking gekomen dat van vele van de ingekuilde aardappelen bevroren en verrot zijn. Voor velen een schadepostje. Door den kastelein C. P was jekend gemaakt dat vanaf 1.1 Zondag bij hem de citroentjes met suiker enz. met 5 cent per glaasje werden verlaagd. 3oor velen werd hierdoor bij boven- jenoemden kastelein een bezoek meer »ebracht, en zullen de overige kaste eins, willen zij de klantjes houden, ook tot dezen maatregel moeten overgaan. Dus In dezen tijd van stijging, toch ook nog verlaging, al is het maar bij citroentje met suiker. Werd voor eenige tijd ter vie ring van het a s. gouden huwelijksfeest )e Hoog-Van Drunen uit de buurt eene Commissie benoemd, gisteren is liervoor ook nog een dames-commis sie samengesteld en wel als vr Igt Mevr. A van Halder, mej H. Moster mans, mej. Christ Coppens, mej. L v. d. Water, mej. E. v. d. Leede, mej. Joh van Bladel, mej. Joh. v d Brand. 'sHERTOGENBOSCH. AU werk- vetrulmiog Is de mogelijkheid open gesteld tot plaatsing van 10 millloen sigaren In China. Vanwege het gemeetttebes<uar zijn reeds de noodige stappen gedaan om de Rijkscommissie voor wetkverrulming ten deze gunstig te doea advlsseren en deze order voor den Bosch te verkt^- gen. V HERTOGENBOSCH. I« een stal, gelegen op het St. Geettrulkerkbof, Is wederom een geval van mond- en klauwzeer onder het rundvee gecon stateerd. De gevreesde veeziekte breidt zich de laatste weken merkbaar uit. - In de gisteravond gehouden gemeenteraadvergaderingj is behandeld het reeds door ons medegedeelde voor stel van B en W. om 245 woningen te bouwen voor minder goed gesitu eerden arbeiders, die door de onbe woonbaarverklaringen hun woning zullen moeten verlaten De huurprijs zal gemiddeld f2 50 per week zijn. De bouwkosten vorderen f 490 000 (waarin het rijk f 73 500 premie geeft), de aankoop van grond, mits daarop 50 pCt. reductie wordt verleend, zoo als B. en W. voorstellen, f75 400 Jaarlijks zal de gemeente ongeveer f 11 550 hebben te betalen voor het tekort op de exploitatie dezer woningen, Nagenoeg alle raadsleden namen aan de beraadslagingen deel. Ten slotte werd het voorstel zonder stemming goedgekeurd. Daar de toestand in de schoenen en lederindustrie weer vrij normaal is, werd de wachtgeldregeling voor dit bedrijf ingetrokken Besloten werd aan de Provinciale Staten een adres te zenden betreffende het verleenen van een provinciale subsidie in de kosten van werkver schaffing en steunverleening, en aan de gemeenten Tilburg Breda, Eind- ïoven en Helmond te verzoeken daar aan adhaesie te betuigen. Lang werd er nu gedebatteerd over de werkloozenkwestie. speciaai over het ontslag aan een 80 tal werkloozen wegens sabotage, luiheid, opruiing enz Een voorstel-Kuijpers om die ont slagenen een getuigschrift te verstrek ken, verkreeg slechts twee stemmen. VRIJH.-CAPELLE. Alhier is bij den heer J. Treffers, caféhouder, een biljart club opgericht onder den naam „Nooit Qedacht". Bestuursleden zijn Jac. Verhagen. Voorzitter. W. Chabot, Secretaris. A. de Jong, Penningmeester. Doel dezer vereeniging is. in overleg met andere clubs te trachten de biljart- kunst te verhoogen. CAPELLE De keuring van spring- stieren uit deze gemeente zal gehouden worden te Waalwijk op 24 Miart e.k., dc> voormiddags te tien uur. De laadbouwer M R« aan den Winterdijk alhier vond vorige week een beste melkkoe dood In den stat liggen. Het vleesch weid voor do consumptie afgekeurd. Gedurende de maand Februari werd in de Rijkspostspaarbank op h«r bulpposikantoor alhier ingelegd 15395,84 en terugbetaald f 3531,57. Het aam al inlagen bedroeg 59, dat der terugbetalingen 17. Er werden 42 telegrammen behandeld, waarvan 21 verzonden en 21 ontvangen, terwijl 225 telefoongesprekken gevoed werden, waaronder 29 celgesprekken, benevens 5 telefoonoproepberichten. Heden Woensdag 12 dezer zal de vereeniging tot stichting en instand houding van scholen met den Bijbel alhier haar jaar vergadering houden in het vergade. lokaal aan de O. L. school in de Nleuwstraat. Donderdagavond j.L hield Dr, Severijn uit Dordt voor een matig bezette kerk een predikbeurt over de beteekenis van het vieren van den Sabbath naar aanleiding van Ex. 20 vers 8. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Qem. aan den Loonschen- d ijk Ds. Schimmel te jaarsveld. WASPIK. Van de werf der N.V. Schaepsbouwwer^en voorheen P. en A. Ruijtenberg werd met goed gevolg te water gelaten het sleepsehlp »Cor» met een laadvermogen van 550 ton, in aan bouw voor den heer Job. ds Roon te Heumeo. De kiel zal worden gelegd voor een kanaalschlp groot 8l5 ton voor rekening van den heer J. Haars- ma te Waspik. Omtrent den handel in verschil lende artikelen kan 't volgende gemeld worden De handel In paarden wordt nog steeds drukker; de prijzen stijgen en loopen voor 4-jarige luxe paarden tot f625. De prijs van het spek is nog steeds dalende, voor vette varkens besteedt men nog 43 cent schoon ge wicht. De prijs der boter Is weer met 10 cent per K G gedaald en is terug gebracht tot f 2 80. De prijs der jonge biggen is lager dan het vorig jaar in deze maand. Voor zesweeksche betaalt men f 13.50. Ofschoon de aardappelen nog duur iijr, is de prijs iets dalende. Men besteedt echter nog f 6 per H.L. voor de beste kl lsoorten. RAAMSDONKSVEER. Door de leden van het G o ene Kruis R-i&tns— donk e. o. werd reeds dit jaar gecon tribueerd een bedrag van f1147,35. Het Chr. Macnenkoo) ma; zich zeer zeker in de sympathie aer ge- meentenarea verheugen. Naar wij ver namen telt het 140 donateu'8. Da wetknemer C. S., werkzaam op een der scheepswerven, kreeg een stuk wegspringend staal in een been, zoodat geneeskundige hulp moest wor den verleend. Naar wij vernemen houdt het Krlngbestuur van de R.K. Weiklleden- bond Maandag een vergadering op bet Veer. MarktberichtHaver 10 kf 10.25, Tarwe 13 k f 13.50, Hooi f 15, Suoo 8 k 18 50. Bij de Brigade der Marechaussée's alhier werd ingedeeld de beer Bastings van de Brigade te Kaatsheuvel. N.ar wij vernamen was Zaterdag op het Veer de viei-jarlge Hengst Alfred van dhr. A. W. van Dongen. Deze hengst, zoon van Laboureur, trok veler bewondering als een pracht exemplaar. De collecte voor het leerstoel- fonds van den Geref. Bond bracht f151.25 op. De prijs der steenkolen werd fl nk verlaagd, b.v. die van Asthraciet met 40 cent per H.L. MADE. Men verneemt dat de heer W. de Wijs Uzn. alhier binnenkort drie vaartuigen in de vaart zal brengen. Hoofd-bevrachtlng voor genoemde schepen zal hooi en stroo zijn. Een zeilschip zal door schipper H. Llgthart, het motorschip Oaderoemlng I door schipper L. van Suijlekom en het 2de motorschip dat binnenkort te Bolnes van stapel zal loopen, door schipper W. van de Rijke bevaren wordeo. Eén en drie ztin schippers van Made en no. 2 van Diimmelen. Voor het aanvragen van jacht akten bedoeld in art. 15 der jachtwet 1923, alsmede aanvragen om een ver gunning voor het vangen en dooden van schadelijk wild of gedierte, kunnen belanghebbenden zich alhier ten ge— meeate-secretailo vervoegen. Op 14 April a.s. hoopt de Zeer Eerw. heer L. van Doremalen den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar benoemd werd tot Pastoor te Made. Met het oog op de Goede Week wordt dit jubileum op 20 en 30 April ge vierd. Op verlangen van den jubilaris wordt er hoofdzakelijk een kerkelijk feest van gemaakt. Na veel stagnatie komt er thans schot in den bouw der R.K. Jongens school, zoodat ze vermoedelijk 1 Juni la gebruik kan worden genomen. Voor een geregelden gang van het onderwijs kan dat ook niet spoedig genoeg ge beuren. Dezer dsgeo werd de zeer makke losloopende jachthond van den heer W. Diepstraten, lid der gemeenteraad, van een kostbaren halsband ontdaan dit is nu voor de tweede maal dat dit voorvalt, de eerste keer is hij vermoe delijk vaawege gewetensbezwaren terug gevonden, mogelijk doen ze dat weer wel, maar Ds alhier te houden veemarkt zal tot nadere wijziging elke wsek des Maandags plaats hebben. Naar aile richtingen van ons land vertrekken alhier groote arbeidersge zinnen omdat voor hen alhier geen werk te vinden iade plaatsen zijn meerendeels Eindhoven en Rotterdam. De heer C. Roeien heeft tegen 1 April a.s. ontslag als lid van den gemeenteraad van Made c.a. aange vraagd. Hij zal zich gaan vestigen te Rotterdam. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren 77 stuks hoornvee en 63 biggen en 3 drachtige zeugen aan gevoerd. Prijzen golden als volgt Vet vee per K.G. f 1.05 k tl 15, Kalfaoeies f 350 k f 450, Kaïfvaa-zen f 300 k f 350, Muatlgen f 190 k f 225, Hokkeliogen f 80 tot f 120 Drachtige Zeugen t 90 t 100. Biggen f 14 tot f 18 Handel niet druk. MADE. Men verneemt, dat de stationchef van Made en Drimmelen voor den dienst Is afgekeurd en weldra met eervol ontslag en peasioen die functie zal verlaten. Ia onze omgeving zijn reeds drie ooievaars vliegend over onze gemeente gezien. Dit is drie weken vroeger dan verleden jaar. Wel een bewijs dat het la de Zuidelijke streken nog minder deugt dan hier. Dezer dagen brandde mej. A. R. zich aan haar voet, doordat zij daarop een ketel met kokend water kreeg, soodat zij geneeskundig bebaedeid moest worden. De heer Dr. J. H. Klijo, die nog isnnnB zigen. j j j

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5