Buitenland. Rechtszaken. Binnenland. den gehouden. P. van Dongen. Maar wat hoor ik daar van den heer Van Woerden. Staat daaromtrent iets over in de Gemeentewet. Voorzitter. Daar staat in dat, ais het stoornis in de Godsdienstoefening verwekt, een gelegenheid die binnen 200 Meter afstand van een kerkgebouw is gelegen, kan gesloten worden ge durende de Godsdienstoefeningzijn de gelegenheden verder dan 200 Meter van een kerkgebouw gelegen, dan kan daartegen niets meer worden gedaan De heer Van Woerden heeft het van een gemeente-secretaris hooren zeggen. Daarna wordt de verordening vast gesteld. 4. Ontwerp-verordening, regelende de eischen voor localiteiten waarin danspartijen worden gehouden. De heer Van Woerden heeft, zooals hij reeds in een vorige vergadering heeft te kennen gegeven, tegen art. 12 van deze verordening, luidendede bepalingen vervat in de art. 1 tot en met 11 dezer verordening zijn niet van kracht op de kermisdagen, bezwaar want nu gaat men een verordening maken en wanneer men weet dat deze eenig effect zal sorteeren zegt men dat ze dan buiten werking is Ook tijdens de kermis heeft de overheid te zorgen voor een goede orde, betreffende de zedelijkheid. Hij kan niet begrijpen waarom gedurende de kernjisdagen in dansgelegenheden niet zooveellichten lucht behoeft te zijn dan op andere tijden, want dan juist gebeurt het meeste wat geen daglicht mag zien. Ook tijdens de kermis heeft men te leven naar de regelen van Christus. De Voorzitter merkt op dat dit artikel in de verordening is gebracht omdat men juist de gesloten clubs wil treffen. Men moet kunnen zien wat er gebeurt en daarom is voorgeschreven dat alleen achter doorzichtig glas mag worden gedanst Met de kermis, wanneer in de andere gelegenheden wordt gedanst, staan de deuren steeds open en blijven de menschep, in zoo'n inrichting niet langer dan een kwartier om dan weer plaats te maken voor een ander. Bij dergelijke gelegenheden is de controle toereikend genoeg, maar juist bij de gesloten clubs mist men deze en vandaar dit artikel in de verordening. Vervolgens moet men voor de kleine café's, waarvoor het dansen gedurende de kermis een bron van inkomsten is, niet al te moeilijk maken en hun die bron ontnemen. Van Woerden. Ik juich de verorde ning toe, alleen dat artikel behoort er m.i. uit te worden genomen. Dat het dansen tijdens de kermis voor vele café-houders een bron van inkomsten is wil hij gaarne gelooven maar dan moeten ze ook zorg dragen dat de inrichting aan de eischen voldoet Daarna wordt het voorstel van den heer Van Woerden om art. 12 uit de verordening te houden, in omvraag gebracht en verworpen met 8 tegen 4 stemmen. Voor het voorstel stemden de heeren Nelten, Van Dongen Torman. Van Woerden en P. van Dongen. Tegen de heeren Broeders, Zijlmans Schoenmakers, De Wit, Kiijn, De Jong, Canters en Van Rijn. 5. Ontwerp besluit tot vaststelling van het percentage 1 bedoeld in art. 5 der verordening op de heffing eener plaatselijke inkomsten-belasting voor het belastingjaar 1924/1925. Burg. en Weth. stellen voor om het percentage, dat van het belastbaar in komen als plaatselijke inkomstenbelas ting zal geheven worden, evenals een vorig jaar te bepalen op 1. Daartoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. 6. Ontwerp-besluit tot vaststelling van het bedrag der gemeentelijke ver goeding, bedoeld in Art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 voor het jaar 1923. a. voor de scholen voor gewoon Lager Onderwijs op het Dorp f 10.07 per leerling. b. voor de scholen voor gewoon Lager Onderwijs op het Veer f7.25 per leerling. c. voor de scholen voor Uitgebreid Lager Onderwijs op fl5 83'/a. Den heer Van Dongen-Torman komt het bedrag van f7.25 voor het Veer veel te laag voor en acht het zelfs ook onbillijk dat men in het Dorp f 10 07 kan geven. Niet dat hij dat misgunt, want hij weet zelf goed dat dit bedrag hard noodig is, maar het bedrag van f7.25 is veel te iaag. Verleden jaar is 't f 10.60 per leerling geweest en daar heeft men zijn uitgaven naar geregeld en nu zou men dat bedrag van f 7.25 moeten gaan betalen Dat is eenvoudig onmogelijk en wie zal het dan betalen Hij stelt voor nog eens bij een paar andere gemeen ten aan te vragen wat de kosten zijn geweest voor het lager onderwijs. Met f7 25 kan men hier onmogelijk rond komen. Nu heeft men zich ver geleken bij 's Gravendeel, Heusden en Vught en naar het hem wil voorkomen zijn deze plaatsen niet met het Veer te vergelijken. De Voorzitter merkt op dat door de diverse gemeentebesturen zoo slecht op dergelijke vragen wordt geantwoord maar dat thans geheel aan de wet is beantwoord. Na verloop van de drie jaar weet men beter wat voor som inderdaad moet worden uitgekeerd. Wat betreft de gemeenten waarvan een antwoord is ingekomen kan het waar zijn dat 's Gravendeel en Heusden minder levendig is, doch van Vught kan dat naar spr. meening niet worden gezegd aangezien dit z.i/hooger staat dan het Veer. De heer Van Dongen-Torman is het daar niet mee eens. Men heeft er enkele villa's staan en zomers is het er een mooie omgeving, maar bedrij vigheid heerscht er niet. Het is spr. niet te doen om boven een hooger bedrag dan f 10 00 te komen, in het geheel niet Daarboven behoeft niet te worden gegaan. Hij zelf is voor bezuiniging, maar zou dat het aller laatst willen vinden op het onderwijs, wijl van het te geven onderwijs alles afhangt. De heer Broeders is hei in deze met den heer Van Dongen Torman eens en wil het voorstel om alsnog aan drie andere gemeenten naar de kosten te informeeren gaarne steunen. Zonder hoofdelijke stemming wordt hierna besloten nog eens bij eenige andere gemeenten te informeeren en dit punt aan te houden, alsook 7 Ontwerp-besluit tot vaststelling van het voorschot op voorschreven gemeentelijke vergoeding voor het jaar 1924. 8. Voorstel van Burg. en Weth. tot inwilliging verzoek van het bestuur der N. H. School voor L. en M. U. L. O. om de benoodigde gelden voor aan schaffing van nieuwe schoolmeubelen, leer- en hulpmiddelen. Wordt besloten het gevraagde, voor zoover blijkt ais dit noodig is, te ver leenen. 9 Schrijven van het bestuur der voornoemde bijzondere scholen, hou dende verzoek om de kosten van het hulponderwijs in het afgeloopen jaar, bedragende f 186, te willen vergoeden. De Voorzitter stelt voor, aangezien de Lager Onderwijswet het vergoeden der uitgaven voor vakonderwijzers aan de bijzondere schoolbesturen beperkt tot het geval dat de gemeente aan de openbare scholen vakonderwijs heeft aangesteld, en waar deze gemeente geen openbare scholen bezit, afwijzend te beschikken, waartoe metalgemeene stemmen wordt besloten. 10. Voorstel van Burg. en Weth. tot gedeeltelijke rioleering van de Suikerstraat. De Voorzitter deelt mede dat de kosten zijn begroot op f 729 Rommen heeft om onder een ge deelte van een weg rioleering te mogen leggen een vergoeding van f2000 gevraagd (Gelach). Bij nader inzien is echter gebleken dat zonder toestemming van Rommen de rioleering kan worden gelegd, aangezien De Wit daarvoor eene voortdurende concessie heeft gegeven mits de buizen 70 cM. onder de weg wordt gelegd. De heer Van Rijn kan niet begrijpen dat men zoo een goede waterlossing kan krijgen wijl het water nu van de laagte naar de hoogte moet worden ingevoerd De Voorzitter zegt dat alles is ge waterpast en op de wijze als is voor geschreven men een goede afloozing kan krijgen. Het zal hem echter aan genaam zijn, indien de heer Van Rijn de te verrichten werkzaamheden, zooals die zijn ontworpen, eens in oogenschouw gaat nemen. De heer Van Rijn zal daar gaarne gevolg aan geven. 10. Bespreking verhooging Donge- kaden. De Voorzitter zegt dat het ingenieurs bureau tot de conclusie is gekomen dat voor de werkzaamheden tot ver hooging van de kade hier van het Rijk geen subsidie zai zijn te ver wachten aangezien de verhooging bij de brug van geen invloed kan zijn. Dientengevolge heeft het ingenieurs bureau geen verdere kosten voor de gemeente gemaakt en geen plannen ontworpen. De heer Broeders kan maar niet begrijpen hoe menschen als deze ingenieurs tot een dergelijke conclusie kunnen komen. De Voorzitter merkt op dat door het gemeente-bestuur thans gedaan is in deze wat maar mogelijk is. Daarna gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van 12 Verzoek van den heer F. M. ridder de van de Schueren, om het 4 gedeelt der bijdrage, bedoeld in art. 135 der Pensioenwet 1922a niet op hem te verhalen. 13. Bezwaarschriften tegen aanslag in get schoolgeld. Het „Berl. Tagebl." meldt uit Weenen, dat het Oosenrijksch budget een overschot vertoont van 229 mil liard kronen. Over de verdeeling van dit verdrag zijn de verschillende belanghebbenden het niet eens. De Oostenrijksche regeering wil het bedrag aanwenden voor de uitvoering van groote werken, doch commissaris-generaal Zimmerman wenscht daarvan niets te hooren. Engeland verlangt, dat het overschot aan de credietgevers zal worden terug geschonken, terwijl Frankrijk van oor deel is, dat het surplus op de Oos tenrijksche herstelrekening moet worden afgeschreven. In verband met een bericht van de „Neue Freie Fresse", dat men in Hongarije als algemeen commissaris van den volkenbond mr. Zimmerman zou trachten te verkrijgen, wordt in goed ingelichte kringen te Weenen verklaard, dat deze berichten niet nieuw zijn. Mr. Zimmerman schijnt bereid te zijn eventueel na afloop zijner werkzaam heden in Oostenrijk een dergelijken post in Hongarije te aanvaarden en het schijnt zelfs niet onmogelijk, dat hij, aangezien zijn werkzaamheden in Oostenrijk zeker in 1925 niet meer zoo omvangrijk zijn, dat zijn voortdu rende aanwezigheid in Weenen nood kelijk is, de twee opdrachten eventueel zou kunnen combineeren. Paus Pius Xf heeft gisteren te Rome in het Vaticaan een geheim con sistorie gehouden in verband met de benoeming van twee nieuwe kardinalen, de Amerikanen: Mundelein, aartsbis schop van Chicago en Hayer, aarts bisschop van New-York. In een bij deze gelegenheid uitge sproken rede uitte de paus oa. zijn vreugde over de overeenstemming met Frankrijk bereikt inzake de diocesane vereenigingen. De paus herinnerde er voorts aan, dat tientallen hooge gees telijken, onder wie aartsbisschop Cie plak, nog steeds van hun vrijheid beroofd, in de gevangenis zuchten. Hij sprak woorden van dank aan hen, die hem middelen gaven om de ellende van de wereld te lenigen en releveerde de plaats en het aandeel, die de Ver- eenigde Staten zouden kunnen innemen en behouden in dit algemeen betoon van naastenliefde en hulp. in het bij zonder ten beboeve van de hongerlij dende kinderen in Rusland. Over de toestanden in Italië spre kende, zeide de paus, dat hij tot zijn blijdschap kan constateeren, dat het godsdienstonderwijs weer in het leer plan der scholen was opgenomen. In afwachting van een algeheele herziening van de wet, welke de ver houding tusschen Italië en het Vaticaan regelt, verzekerde de paus, dat hij met vreugde de intrekking had gezien van de wettelijke maatregelen, die den godsdienstigen en wettigen arbeid van den eeredienst stoorden, evenals de economische verbeteringen en militaire schikkingen, uitgevaardigd ten behoeve van de geestelijkheid. De kerk zou echter geen afstand kunnen doen van haar rechten en beschouwde bovenge noemde concessies als gedeeltelijke restituties. De paus zeide, dat in Europa de toestand beter begon te worden, zelfs ten aanzien van de godsdienstbeian- gen, die door de algemeene onrust in gevaar waren gebracht. De paus herinnerde er aan, dat het eerste oecumenische concilie in Ceina zal worden gehouden. Hij betreurde de voorwaarden, aan den Heiligen Stoel voorgeschreven, waardoor het niet mogelijk was, dat de werkzaamheden zijner voorgangers werden bezegeld. Hij eindigde met het uitspreken van den wensch, dat het jaar zou eindigen in een grooteren bloei van Gods rijk en in een broederlijke verzoening der menschen en volken. zijde, hoe de veel besproken bagger- werken in de Beneden-Schelde bespoe digd werden. Langs administratieven weg moest er vertraging intreden Onze gezant in Den Haag had dit punt onder zijn hoede en men weet hoe dat gaat. De inspecteur van het Nederlandsch loodswezen te Vlissingen ontving echter bericht, dat een vertegenwoordiger van ons loodswezen hem over deze bag- gerwerken zou komen spreken. De ambtenaar stelde zich welwillend in betrekking met den Nederlandschen hoofdingenieur, voor de Schelde aan gewezen. De heeren waren dus voor bereid Zij vernamen dan ons verlan gen. Er werd getelefooneerd naar Den Haag. En 's avonds reeds kwam tele grafisch toestemming. Kan het vlugger, vriendschappelijker en welwillender. Er was geen diplomatie voor noodig. Bij dat alles bewilligde men van Nederlandsche zijde gaarne in de maatregelen om het baggerwerk snel uit te voeren. De Maasb. merkt op, dat de Res bode gemakkelijk achteraf kan beweren dat in verband met het amendement-Schokking niemand be halve de Maasbode „aan 'n crisis heeft gedacht", „onze informaties uit de katholieke Kamerclub luiden juist omgekeerd". Verder noemt de Maasb. 't pure fantasie, dat zooals de Res.bode schreef, „Woensdagmiddag vast stond, dat het amendement geen schijn van kans had". De Haagsche briefschrijver van de Tijd meent, dat bij aanneming van het amendement-Schokking de positie van de drie katholieke ministers on- j houdbaar zou zijn geworden. Opleiding voor Zwemonderwijzer(es). Doorde commissie voor het zwemon derwijs van den Nederlandschen Zwem- bond zal te Breda of Tilburg een cursus worden ingericht tot opleiding voor het Bondsdiploma voor zwemonderwijzer (essen). Bezitters van bedoeld diploma, zijn overeenkomstigeen beschikking van het Ministerie van Onderwijs, vrijgesteld van het onderzoek betreffende de praktijk van het zwemmen op examens voor leider (ster) van lichaamsoefeningen en sportleider(ster). Met de voorbereidende werkzaam heden en de administratieve leiding is de te Breda wonende official van den Ned. Zwembond, de heer K. F. van Brink, belast, terwijl de lessen zullen worden gegeven door, vanwegen de commissie aan te wijzen leerkrachten. Aan den cursus kan worden deelge nomen zoowel door mannelijke als vrou welijke personen, die den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en de zwemkunst voldoende machtig zijn. Aanmeldingen en verzoeken om na dere inlichtingen dienen gericht te worden tot den heer K. F. van Brink, Balfortstraat, Breda, official van den Ned, Zwem Bond. Abonneert U op en Adverteert in „DE ECHO VAN HET ZUIDEN het meest gelegen blad m de Lang straat en Omgeving, De Koningin ontving gisteren de colleges van Gedeputeerde Staten van Noordbrabant en van Friesland in audiëntie. De Koningin zal, zoo meldt het „Vaderi." van den zomer een officieel bezoek aan Arnhem brengen, ter ge legenheid van de opening van het nieuwe provincie huis aldaar. N De Nederlandsche Spoorwegen zullen dit jaar de bekende vacantie- kaarten (f 10, f 7.50 en f 5) ook met Paschen en Pinksteren verkrijgbaar stellen, n.l. van 18 tot en met 23 April en van 6 tot en met 11 Juni. De Heemskerck, met Prins Hen drik die uit Spanje komt aan boord, wordt Donderdagochtend te Hoek van Holland verwacht. Minister Aalberse zal op 4 April de internationale reclame-tentoonstel ling te Amsterdam openen. Wij lezen in „Het Laatste Nieuws" van Brussel Wij weten nu, ook van Holiandache Ia hooger beroep stond terecht C. N., arbeider te Woensdrecht. Be klaagde werd door de rechtbank te Breda veroordeeld tot 4 maanden ge- 'angenlsstfaf ter zake dat hij op 10 Nov. 1923 te Bergen-op-Zoom in de suikerfabriek rZeeiandla* aldaar Hu(- brecht Suikerbuik, die hem over zijn niet werken aanmerkingen maakte, gewelddadig met een riek heeft ge- dagen waardoor het schedelbeen is gebroken en het hersenweefsel is ver wond, De getroffene was bewusteloos neergeslagen en moest tengevolge der mishandeling 17 weken in het zieken huis doorbrengen. Terwijl hij als ge- >uige moest verschijnen, kon hij nog niet behoorlijk loopen en strompelde ongelukkig voort. Getuige-deskundlge L. Fick te Bergen- op-Zoom bad den mishandelde in zeer treuilgen toestand aangetroffen. Htj kon niet spreken, er waren stukken beenderen naar de hersenen ingedron gen, de huid was gescheurd, he< schedelbeen gebroken en hij scheen als geheel verlamd. De toestand was hoogst levensgevaarlijk. Het wapen door beklaagde gebruikt, was een ijzeren riek met 6 tanden, an wier uiteinden ijzeren bolletjes zijn bevestigd ter voorkomidg van be schadiging der bieten. Getuige-deskundlge dokter D. H. Bolslus, arts te Bergen-op-Zoom, ver klaarde de operatie te hebben verricht, welke op den getroffene noodig was tengevolge der verwonding. Suikerbuik Is ai wel veel beter geworden, doch hij komt nimmer meer In zijn vroegeren toestand terug. De verlamming geneest wel langzaam en ook de operatie ge tukte goed, doch zijn leven lang zal de getroffene het nadeel der ernstige mishandeling ondervinden. Beklaagde is een groote sterke man. Hg bekende en zat al door te schreien. Door drifs werd hg tot het mlsdrgf gebracht. De adv.-gen., gehoord de getuigen deskundigen, nam aan dat het zwaar lichamelijk letsel van den getroffene het gevolg Is, niet van den val bfj het slaan maar van den slag zelf. In een rapport van de R. K. Reclasseering wordt gevraagd om voorwaardelijke veroordeeling. Doch gezien de ver woesting aan den getroffene toege bracht, meent spr. niet zoover te mogen gaan om voorwaardelijke straf toe te passen. Van een zóó ernstige daad moet beklaagde de gevolgen maar dragen, hij is er geheel aansprakelijk voor. De straf door de rechtbank op gelegd is niet zwaar. De eisch luidde bevestiging van het vonnis. De verdediger voerde aan dat de ernstige toestand van den getroffene ontstond door diens val, niet door den toegebrachten slag. Beklaagde was kwaad geworden, omdat Suikerbulk die aanmerkingen maakte, terwijl hij eigenlijk niets met hem te maken had en niet zijn chef was. Pleiter conclu deerde tot voorwaardel^ke veroor deeling. Beklaagde nogmaals ondervraagd, snikte dat hij veel spijt had van zfin misdrijf. De uitspraak werd bepaald op 7 April a.s, 'n Speling van 't toeval voerde pardoes twee steden en twee dorpen voor de rechtbank, waar ze zich nood zakelijkerwijze samenvoegden tot een klavertje vleiMaar o, proza de stengel van 't klaveitje vier was de steel van een ragebol 1 Hoe 't zit Wel, Petronella van Vlijmen, de hulsvrouw van Schijndel, sloeg In Oss de hulsvrouw van Tilburg met den •agebol 1 Zoek het nu maar uit Maar die fraaie geschiedenis kost het eene »dorp«, dat van den ragebol, f 15 boete subs. 10 dagen hechtenis wegens mishandeling. J. H. v. B., caféhouder te Best, werd door de rechtbank te Hertogen- oosch veroordeeld tot f 100. boete conform den eisch ter zake dat hij in zijn café ongestempelde speelkaarten In voorraad had. De Rijksadvocaat elschte tegen H. v. D., sigarenfabrikant te Boxmeer, f 100.boete terzake dat hij een honderdtal gebruikte zegels (sigaren bandjes) in voorraad had. Het O. M. aan de rechtbank te 's Hertogenbosch elschte bi) niet be maling der boete 20 dagen hechtenis. De uitspraak was conform den eisch. DRUNEN. Vergadering van den Raad dezer gemeente, te houden op Donderdag 27 Maart, om 7 uur n.m. Agenda 1. Ingekomen stukken a. Bericht van F. v. Drunen omtrent benoeming lid burgerlijk armbestuur. b. Beredeneerd verslag der volks huisvesting over 1923. c. Goedkeuring van Ged. Staten op besluit wijziging begrooting 1923. d. Verdagtngsbesluit vhn Ged Staten om besluit tot wijziging der bouwver ordening. e. Kasopneming bij den gemeente ontvanger. 2. Verslag en verlies- en balans rekening over 1923 van de Wonlng- bouwvereenlglng. 3. Verzoek van Burg. en Weth. van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde om adhaesie te betuigen aan het adres van den Raad hunner gemeente ter zake van onderwijsvergoediogen. 4. Verzoek van vele ingezetenen van Diunen, om adhaesie te betuigen aan hun adres aan het waterschap »De Bossche Sloot* om betere wator- loozing. 5. Verzoek van H. de Krleger om ontheffing der bouwverordening terzake van de rooilijn. 6. Verzoek van de vakschool be treffende subsidie over 1925. 7. Vaststelling heffingsfactor voor de plaaiselijke inkomstenbelasting 1924-1925. 8. Voorstel wijziging legesverorde ning in verband met de nieuwe jacht akten. 9. Voorstel om aan H. v. Heeswijk tot 1 Augustus 1924 een tent, eigen dom der gemeente, kosteloos in bruik leen af te staan. 10. Benoeming leden der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs. 11. Verzoek van W. Bouwman en Co. te Wijk om een stukje gemeentegrond in erfpacht af te staan. 12. Verordening betreffende de ge meentesecretarie. 13. Verordening op het schoolgeld. 14. Wijziging der begtooilng 1923. De wachtpost 33, z.g. Kuiksche lelde, zal op 1 April 1924 ten 12 uur 's middags worden opgeheven. Voor de militiellchting 1925 zijn alhier 23 personen Ingeschreven. WASPIK. Op 2 Mei a.s. hoopt het echtpaar P. Pogle zijn gouden huwelijks feest te vieren. Ongetwijfeld zal het

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 2