DE ECHO VAN HET ZUIPEN Tweede Blad. Provinciaal Nieuws, Waalwijk, 25 Maart 1924 DoorZ.Ex. den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant is be noemd tot secretaris der Gezondheids commissie, zetelende te Waalwijk, de heer Antoon van Iersel. In vervolg op ons vorig bericht omtren t eene groote vergadering der parochianen, waarin gesproken zou worden over de nieuwe kerk, het te schenken hoofd-altaar enz. kunnen wij thans mededeelen dat deze gehou den zal worden op Dinsdag 1 April a.s. des avonds ten 8 uur in de groote zaal van de R.K. Werkliedenvereeniging. De heer A. Valk, architect der nieuwe kerk zal het technische ge deelte voor zijne rekening nemen, ter wijl de WelEerw. heer J. de Kroon, de bekende liturgist, de liturgische be- teekenis onzer prachtige nieuwe kerk en het schitterend ontworpen ciborium- altaar zal toelichten. Het slotwoord zal gesproken worden door den heer M. A, J. van Liempt. Wij twijfelen er geenszins aan of alle parochianen zullen deze vergadering bijwonen. Het zal een leerrijke avond zijn, men zal een betere kijk krijgen op de schoonheid van onzen nieuwen Gods-tempel en het hoofd altaar, men zal meer gaan voelen en waardeeren wat een evenement deze bouw gaat worden voor onze parochie, maar niet minder voor de geheele gemeente. Daarom as. Dinsdag beslist vrijge houden voor de bijwoning dezer in teressante bijeenkomst. Handelsregister der Kamer van Koophandel voor de Langstraat te Waalwijk: P. J. Hornman-de Graaff, vroeger te LoonopZand Schoolstraat 194, Leerhandel, is verplaatst naar Waalwijk St. Anioniusstraat 88. Bij de Maandag gehouden voor- jaars- stierenkeuring was de aanvoer zeer groot en werden goedgekeurd de stieren van B. Langerwerf, Waspik. J. Verschure, J. A. Kamp, A. C. Groeneveld L. Smits, P. Huijsman (2 stuks) Capelie. A. de Bruljn, Sprang-Gapelle. J. de Bie, A. v. d. Pas, Jac. Rijken, R. Timmermans, M. Nieuwenhuijzen, J. Haverhals, A. v. Huiten, Drunen. Wed. de Wit, C. v. Tuijl, Waalwijk J. Pullens, A. v. Huiten, Afgekeurd werden de stieren van G. v. d. Pas, Waspik. Jac. Smits, A. Michael, Sprang-Capelle. A. v. d. Hoeven, A. v. Pelt, A. J. Verhoeven, Wed. P. v. d. Schans, J. Pruijssers, J. de Bie, G. Heijmans, J. Voor de Poorte J. W. v. Campen, W. de Bie, A. Voor de Poorte, J. Haverhals, Gebr. v. Beek, W. Kuijsten (2 stuks), Waalwijk. Maandagmorgen was de land bouwer B. Timmermans in de 3e Zeine op weg naar de stierenkeuring, toen hij viel. Zijn dochter en eenige in de Zeine werkende landbouwers die hem hadden zien vallen, begaven zich erheen om te zien wat hem scheelde en moesten tot hun schrik constateeren dat hij reeds was over leden. Een hartverlamming had een einde aan het leven gemaakt van dezen ijverigen man en vader. |1. Vrijdagavond hield de afd. Waalwijk van den Ned. Christ. Boeren bond eene buitengewone ledenvergade ring in den R.K. Gildenbond alhier. In zijn openingswoord sprak de Voorzitter, de heer Jos. Loeff zijne tevredenheid uit over de drukke op komst en lichtte toe dat deze buiten gewone vergadering was bijeengeroepen omdat er op de vorige vergadering te weinig leden aanwezig waren om eene beslissing te nemen inzake den finan- tieelen toestand van de afdeeling. Spr. deed verder voorlezing van een schrijven van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven waarin op gewezen wordt dat de vereeni- ging voor verplichtingen staat die zij onder de huidige omstandigheden niet kan nakomen. Op 31 Maart 1916 gaf genoemde Centr. Boerenleenbank aan de afdeeling een crediet van f 15000 voor den bouw van een pakhuis. Zoo de rentebetaling en aflossing geschied was gelijk destijds was overeengekomen, dan zou de schuld over enkele weken nog f9750.— be dragen. Deze is echter nog f 12694,41, zoodat er reeds een achterstand is van f2944.41, welke achterstand, zoo geen andere maatregelen genomen worden steeds zal toenemen, daar de huur van f500 die jaarlijks van het pakhuis reikend is om rente en aflossing te vol doen. Zij geven in overweging door een omslag over de leden dit te kort aan te vullen de winst der plaatselijke Boerenleenbank mag hiervoor niet worden aangewend, Voorgesteld wordt om aan de Coöp. Centr. Boerenleenbank te Eindhoven te berichten, dat men het niet aandurft een omslag van de leden te heffen, daar deze afdeeling voor deel bestaat uit arbeiders en kleine boeren, en er bovendien op te wijzen dat de afdeeling volgens de statuten het recht heeft om 25% van de winst harer Boerenleenbank voor een zeker doel einde aan te wenden, van welk recht nooit gebruik is gemaakt. Verder wordt voorgesteld aan het hoofdbestuur van den Boerenbond te Tilburg te verzoeken de helft der contributie te mogen behouden daar deze afdeeling zonder steun anders nooit uit de impasse komt. De vergadering heeft thans te beslis sen over 2 voorstellen n.l. dat van den Geestelijken Adviseur, den Z.Eerw. heer v. Erp, die voorstelt om het pakhuis in eigen beheer te nemen, wanneer dan alle leden medewerken zal dit meer opbrengen dan thans. Indien men echter niet algemeen zou medewerken, dan acht ook hij het voorstel van het bestuur meer aan te bevelen. Het bestuur stelt n.l. voor om het pakhuis te blijven verhuren aan de Coöp Handelsvereniging te Veghel voor f500, dan heeft men die ten minste zeker en kan men nog wel winst maken door voor eigen rekening ook nog zaken te doen. Tegen dit laatste zal Veghel wel geen bezwaar hebben zoo de bestellingen maar over hare handelsvereeniging loopen, zoo dat zij hieraan ook nog iets verdienen De heer Kleijn vraagt of in beide voorstellen ook nog een omslag over de leden begrepen is, en zoo ja,hoe hoog deze zal zijn. De voorzitter zegt dat het verder de bedoeling is om een omslag van 10 cent per H.A. te heffen, waarop de heer Kleijn vraagt of bij land dat gehuurd wordt de eigenaars of de huurders deze f0.10 per H.A. moeten betalen. De voorzitter zegt dat dit dan door den huurder moet worden betaald, het bestuur acht het anders moeilijk uit voerbaar. Onder de leden zijn er misschien maar een 25 die land ver huren, terwijl er wel 200 zijn die land huren van buitenmenschen waarop dus geen verhaal zou zijn. De heer Kleijn komt er tegèn op dat zij die land verhuren maar weinig en zij die land moeten huren veel moeten betalen, dat vindt hij onbillijk De boeren die land moeten huren worden toch ai genoeg geplukt en hij acht er niets tegen dat de land eigenaars wat meer in die schuld bijdragen. De heer Klerx acht het de moeite niet waard om daarvoor een andere regeling te maken. De heer Kleijn merkt hem op dat als het dan zoo weinig beteekent waarom hij dan in het bestuur zoo zit te wringen om het eigen voorstel te behouden. De heer Klerx wil op een dergelijke uitlating geen antwoord meer geven. Er wordt dan overgegaan tot stem ming over het voorstel Kleijn en dat van het bestuur betreflende het heffen van die f0.10 per H.A., waarvan de uitslag is dat het voorstel Kleijn met 49 tegen 34 stemmen wordt aan genomen. Hierna wordt bij acclamatie het bestuursvoorstel aangenomen om het pakhuis te blijven verhuren aan Veghel en dan nog zooveel mogelijk voor eigen rekening te bestellen. Nadat nog een commissie is be noemd aan wie men de bestellingen kan opgeven, wordt de vergadering met den Chr. groet door den voor zitter gesloten. Vrijdag 1.1. werd te Waalwijk in het café de Korenbeurs eene vergade- dering gehouden van de nieuw opge richte afdeeling van den Ned. Roomsch Katholieken Bond van Hotel Cafe- Restauranthouders en Slijters. Deze vergadering welke was belegd met de bedoeling om voor het voorloopig Bestuur een definitief Bestuur te kiezen en Statuten en Huishoudelijk Reglemen te behandelen was zeer goed bezet en waren er in weerwil van het zeer slechte weer nog verscheidene Heeren en zelfs Dames van buitengemeenten aanwezig. Als vertegenwoordiger van den Ned R. K. Bond was aanwezig de Secretaris de heer Visscher. De voorloopige Voorzitter, de heer Verwiel opende de vergadering met een woord van welkom tot de aan wezigen en wees er op dat het ging om de oprichting van den Roomse Katholieken Bond van Hotel Café-Restaii ranthouders en Slijters voor Waalwij en omstreken als afdeeling van den Ned. Bond van dien naam, maar ver zocht den heer Visscher alvorens verder te gaan om de vergadering nader te willen inlichten over de wijze van wer ken en de bedoeling der Centrale Ge distilleecd Commissie (CEGEDISCO" De heer Visscher zette op duidelijke wijze uiteen de oprichting- het werken en doel en de federatieve wijze waarop de Ned. R.K. bij de Cegedisco is aan gesloten, waarmede de vergadering zich Alle aanwzzigen welke de vorige vergadering niet hadden bijgewoond gaven zich als bewijs van instemming als lid op. Als bestuurleden werden daarna gekozen de heeren Verwiel als voor zitter, Kemperman als secretaris- van der Pluijm als penningmeester en Go- vaerts en van Heesch als Commissaris. Besloten werd de leden een exemplaar van de Concept Statuten ter bestudee ring mede te geven, om ze dan op een eerstvolgende vergadering welke weer spoedig zal worden gehouden te behandelen. Verschillende vragen werden den Bonds Secretaris gesteld welke alle ten genoegen der vragers werden beantwoord. Met een woord van dank voor de opkomst en een aanmoediging om aan den verderen opbouw van deze nieuwe vereeniging met alle man te werken, sloot de voorzitter deze zeer geanimeerde vergadering. Naar wij vernemen is door de firma Timmermans van Turenhout aan de gemeentelijke bouwcommissie aan gevraagd, om onder bepaalde voor waarden, een 20-tal arbeiderswoningen voor haar te doen bouwen. Morgenavond zal in de zaal van de R. K. Werkliedenvereniging de 0e en laatste ontwikkelingsavond ge- ïouden worden. Als spreker zal op reden de weleerw. heer Van Berkel, kapelaan van St. Clemens alhier, met het onderwerp „Tarcisius". Deze lezing al opgeluisterd worden door zang en chtbeelden en wij twijfelen niet of ook thans zal de belangstelling groot zijn. Aangesloten aan de Rijkstelefoon- c ienst onder No 167, M D. van der lammen, Grootestraat 213, Besoijen. De Burgemeester van Barwouts- water waarschuwt hen, die in handels, relaties wenschen te treden met W- Vermeulen te Nieuwerbrug (gem. Bar- woutswater), eerst inlichtingen bij hem in te winnen. De inspecteur van Politie te Hengelo (O.) verzoekt belanghebbenden, alvorens in handelsrelatie te treden met P. Duijvenstein te 's Gravenhage, Sneeuwbalstraat 29, zich om inlichtin gen tot hem te wenden. Overneming in de Nieuwsbladen is gewenscht. Het aantal ingeschreven werk- oozen bij de gemeentelijke arbeids beurs bedraagt 39, waaronder 10 bouwakarbeiders, 9 schoenmakers en grondwerkers, zoodat gezegd kan worden dat de toestand, wat betreft de werkeloosheid, normaal is te noemen. Maandagavond had in de achterzaal van hotel Verwiel een drukbezochte vergadering plaats van afd. Waalwijk van den Ned R.K. Bond van Handels- putoor en Winkelbedienden. Door den heer A. Boekraad werd een interessante ezing gehouden over „Wat is kapita isme". Daarna had verkiezing plaats van een bestuurslid in de plaats van den heer C. W. Wouters werd gekozen de heer C. van Duyl Na een bespreking van den strijd in de textiel-industrie in Twente, werd een collecte gehouden voor dit doel, die f 10 opbracht. In plaats van den Maandag plotseling overleden Bf Timmermans, s benoemd tot stierhouder der ge meente, polders enz. Rein van den Broek in de 2e Zeine. In verband met de verbouwing der Timtur-fabriek wordt de electrische geleiding in de Mr. van Coothstraat gedeeltelijk ondergronds aangebracht. Bij de waterleidingbedrijven is men thans bezig met het boren van nieuwe bronnen omdat de oude bronnen niet meer voldoende water leveren. Het werk, dat veler belangstelling trekt, wordt door het personeel der bedrijven zelf uitgevoerd. Naar wij vernemen is door het gemeentebestuur en de beide polder besturen aan den heer W. v. Veen, in genieur te Breda, opdracht gegeven om een rioleeringsplan te ontwerpen aan den voet van den Winterdijk waar door dan het verontreinigde water van de straatrioleering en van den Binnen- polder niet meer wordt afgevoerd in den Buitenpolder maar rechtstreeks in de haven, zoodat het water van den Buitenpolder niet meer zal worden verontreinigd. Door het bestuur van Waalwijks Gemengde Zangvereeniging zal in studie worden genomen het groote toonwerk „Elias" van Mendelsohn. 1.1. Zondag assisteerde de W. G V. aan een uitvoering te Tilburg in de zaal van Besterds-belang. Verschil lende gymnastiekverenigingen hadden hun beste krachten gezonden om deze uitvoering, die gegeven werd ten bate van een turner, wien een ongeluk had getroffen, zoo schitterend mogelijk te maken. Toen onze veteraan Toon Snijders, alvorens den reuzenzwaai te beginnen, even den afstand mat tus- schen rekstok en plafond, wat niet overbodig was gezien zijn herculische gestalte, ging er even een gier door de zaal. Amper was de vroolijkheid bedaard, of daar kwam het evenement De grondplaat links achter van het op het tooneel opgeslagen parterre-rek liet plotseling los en eer iemand zich rekenschap kon geven van het gebeurde viel Snijders met rek en al schuin haartje of gij was de zaal ingevlogen Behoudens een schram aan den rech terarm is hij ntet gewond. Een andere veteraan, die niet stond te slapen, onze makker Schambergen, was nog toege vlogen, maar werd bij zijn Sisyphus- poging tegen de vlakte gesmakt wat een lichte kneuzing gaf aan zijn zitvlak, evenwel niet van dien aard, dat hij voor het volgende brugnummer zich, behoefde uit te schakelen. Maar de Waalwijksche ploeg was toch zichbaar nerveus geworden. Een collectie ten bate der uitgesloten textielarbeiders in Twente tijdens de uitvoering gehouden brachtopf 10 78,/2- De goede verwachting, die men in het begin dezer maand omtrent den gang van zaken koesterde in de bedrij ven der Ledernijverheid, heeft zich niet beschaamd. Integendeel, de verbeterde toestand heeft in sommige opzichten meer vorderingen gemaakt dan men zich kon voorstellen. In de schoenfa brieken wordt men opgewektheid gear beid. Verschillende eerste rangs inrich tingen breiden zich uit in personeel en machinerieën, ze vergrooten hare maga zijnen en werkplaatsen, daarnaast zijn weer nieuwe in aantocht. De leerlooie rijen deelen nog niet in die mate van prosperiteit, doch ook daar is vooruit gang op bescheiden voet waar te ne men. Er is vraag voor alle soorten zool-, overleer, industrie- en tuigleer, binnenlandsch fabrikaatprijzen over het algemeen vast gestemd en daar huiden en looimiddelen over de heele linie een daling hebben ondergaan, waarvan de looierijen tamelijk wel hebben geprofiteerd, is de kans eener matige winstmarge niet uitgesloten De exotische huidenmarkt is intusschen weer rijzende zoowel op de productie centra als door importeurs van O.-I runder- en buffelhuiden buitensporig hooge prijzen worden bedongen In- landsche huiden en vellen neigden medio Maart naar den flauwen kant, thans sluit de markt iets beter. Zaterdag werd door den Heer J. C. Spapens den dag herdacht, waarop hij voor 20 jaar op bescheiden schaal zijn zaak begon in Rotterdam, welke thans is geworden een van de grootste stoomschoenfabrieken van onze ge meente. Deze gebeurtenis, welke gepaard ging met het feit dat juist de honderdste man in dienst werd gesteld, werd herdacht in een feestelijke bijeenkomst van bedrijfsleiders en werkmeesters, waarbij mede tegenwoordig waren de familieleden van den firmant Toen de heer Spapens met zijn familie in de groote zaal van het hotel Verwiel binnentrad, werd hij namens alle aanwezigen toegesproken door den heer A. Spapens, die in goedgekozen woorden hem met deze gebeurtenis feliciteerde en een prachtbloemstuk, voorstellende de gevel van 't gebouw waarin de zaak als winkel en machinale Reparatieinrichting is begonnen en het front van de tegenwoordige fabriek, aanbood De heer j. C. Spapens dankte voor deze attentie, alsook voor de mede werking waarop hij steeds bij zijn werkmeesters heeft mogen rekenen sprak den wensch uit dat steeds en op dezelfde aangename wijze mag worden voortgewerkt De heer j. Hornes, namens de werk meesters sprekend, dankte den heer Spapens op de eerste plaats voor de wijze waarop hij steeds met zijn overheidspersoneel weet om te gaan, wat op zichzelf voor hen reeds een prikkel is om ten allen tijde hun beste krachten te wijden aan het fabrikaat Deze aangeboden feestavond zal hun ambitie en ijver echter nog verhoogen en zonder twijfel hebben allen zich het tot plicht en taak gesteld om alles aan te wenden het fabrikaat, dat thans reeds een zoo goede naam heeft, nog meer te perfectioneeren opdat het mede aan de spits zal staan van de Holland- sche industrie. De oudste zoon van den firmant, de heer F. Spapens, gaf een historisch overzicht van het verloop der zaak Op de eerste plaats herdacht hij met welk een noesten vlijt en taai volhar dingsvermogen zijn vader heeft moeten werken om de vele moeilijkheden, die zich bij de vestiging van een zaak voordoen, te overwinnen. Als dank voor dit alles gaf hij de verzekering dat het zijn ernstig streven zal zijn om zijne voetstappen in alles te drukken. Verder herdacht hij wat, zoodra in Januari 1914, toen de zaak van Rotterdam naar hier is overgeplaatst, de heer A. Spapens heeft gedaan om het product bij de winkeliers in te voeren. Ook den heer Vesters, den bedrijfs leider, wenschte hij, mede namens zijn vader een woord van dank te brengen voor den steeds beloonden ijver, die, gepaard gaande aan groote vakkennis, mede een flinke stoot heeft gegeven aan de snelle ontwikkeling van de zaak. Na deze verschillende toespraken vereenigden zich allen aan een uit stekend diner en dat het daarbij vroolijk toeging, laat zich begrijpen. Ook wij wenschen den heer J. C. Spapens met de herdenking van dit 2e lustrum geluk en twijfelen er niet aan of hij, de selfmade man, die ook voor den Bond en zijn Orgaan zeer groote verdiensten heeft, zal door zijn helder inzicht in zaken, zijn groote bloei weten te brengen. ELSHOUT. Het mond en klauwzeer breidt zich in deze gemeente uit. Er zijn wederom 3 gevallen gecoonstateert op het Kikvorscheneinde. In de afd. Oudheusden is een geval van Febris typhoidea geconsta teerd. Het gebruikelijke kenteeken is aangeplakt. In ons dorp is een musschengilde opgericht, er zijn 12 personen toege treden. Het doel is verdelging van de alhier overtollige voorkomende mus- schen. Er loopen hardnekkige geruchten dat Elshout bij de gemeente Drunen gevoegd zal worden. Het dorp Oud heusden zou bij de gemeente Heusden gevoegd worden. DRUNEN. De jaarvergadering van de R. K. Werkl.vereen, was beter be zocht dan naar gewoonte. Dat is een verblijdend teeken, wijl het getuigt van meerdere belangstelling en „medewer king der leden. Uit het verslag van den secretaris- penningmeester bleek dat de rekening over '23 sloot met een nadeelig saldo van f 27.77. De vergoeding voor den Penningm. werd voor dit jaar bepaald op f 15. Pogingen zullen worden in het werk gesteld om de geitenfokkerij weer te doen opleven. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Th. Viveen en W. v. d. Sanden. De geestelijke adviseur hield een korte maar degelijke toespraak, waarin hq de leden aanspoorde tot ijver en christelijke plichtsbetrachting. NIEUWKUIJK. In het eere-comité ter viering van het gouden huwelijksfeest alhier werden benoemd de heeren A. H. van Halder, P. M. Mostermans, A. H. van Mol en J. de Bont. Naar we vernemen worden dit jaar alhier door verschillende boeren de boonen als zaadgoed gecontracteerd bij den heer van Engelen, zaadhandelaar te Vlijmen. Volgens bewering moet dit meer loonend zijn. Door opkoopers worden hier den laatsten tijd weer vele aardappelen opgekocht, zoodat de prijzen hierdoor ook weer stijgenden zijn. Men besteedt zelfs voor de Roods Star tot f 7.50 per 100 Kg., terwijl voor Duitsche witte tot f 5.50 per 100 Kg. wordt besteed. De biljartclub „Oefening en Ver maak", gevestigd in het café van den heer G. de Bont, besloot in haar jongste vergadering, gedurende de maand Mei wederom een groot concours te geven waarvoor ditmaal verschillende groote en prachtige prijzen beschikbaar zullen worden gesteld. Wij twijfelen dan ook niet of menig liefhebber zal een kansje komen wagen. SPRANG-CAPELLE. (Voorm. Sprang). Jl. Woensdagavond (kwam de Chr. Gemengde Zangvereeniging „Exclsior" alhier in feestelijke jaarvergadering bij een. Nadat deze bijeenkomst op gebrui kelijke wijze was geopend door den president, dhr P. Netten, sprak deze een kort openingswoord tot de aan wezigen, waarin hij hen een hartelijk welkom toeriep, inzonderheid den directeur, de heer A. C. v. d. Heijden van Waalwijk. Secretaris en Penningmeester brach ten daarna verslag uit over den toe stand der vereeniging in het afgeloopen jaar. Het ledental bedraagt thans 57. De vereeniging mag zich weer in den vroegeren bloei verheugen. De avond werd verder doorgebracht met zang, muziek en voordrachten. Ondertusschen zorgden de dienende Martha's ruimschoots voor de verster king van den inwendigen menseh. Het ging er werkelijk gezellig toe. Tegen middernachtelijk uur ging men ten hoogste voldaan huiswaarts. Bij onze gemeente-veldwachter Kuijsten werd aangifte gedaan van het vinden van een doublé heeren-armband- horloge. De belanghebbende kan in lichtingen bekomen aan bovengenoemd adres. RAAMSDONK. Bij den „Jongen Boe renstand" zijn plannen gemaakt, om dezen zomer te komen tot oprichting van een rijvereeniging en het houden van een concours-hippique. Bij de heden gehouden monste ring werd slechts één van de zes aan gevoerde paarden verhandeld. In de mandenmakerij van den heer C. S. werd gisteravond omstreeks 6 uur een begin van brand ontdekt. Door spoedig en krachtig ingrijpen was men het vuur alras meester. In het gezin van v. D., alhier komt een geval van roodvonk voor. Het mond- en klauwzeer breidt zich in deze gemeente nog dagelijks uit. In totaal zijn reeds 11 stallen, waaronder verscheidene groote, aan getast. ALMKERK. De collecte gehouden in de Ned. Herv. kerk, voor 't fonds tot verbouwingder Consistoriekamer tijdens het biduur voor 't gewas, bracht op f 46.11 centen. Bij den Heer A, v.d. Stelt Cz. hoeve „Weltevreden" is onder 't vee 't mond- en klauwzeer uitgebroken. Tot Notabel der Ned. Herv. kerk alhier is gekozen de heer P. v. Drunen. rechts voorwaarts naar den rand van j werkkracht en zijn doorzettingsvermo- MADE. Op Zondag 30 Maart a.s. hoopt Ds. Jansen alhier, des namiddags half drie In de Herv. Kerk te Ter-

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5