DE EC! VAH HET ZUIPEN Tweede Blad. Gemeenteraad. Buitenland. Ml GEERTRUIDENBERG (Vervolg). De heer Jansen wil, alvorens tot stemming wordt overgegaan, de ver klaring afleggen dat hij het met den heer Sassen in alle opzichten eens is want ook hij kan het niet anders dan zeer treurig noemen dat er nog kin deren als eenig deksel 's nachts een jas hebben van vader die daarmede overdag moet rondloopen. Hij voor zich zou gaarne zien dat nog niet de steunverleening zou worden stop gezet al is het ook waar dat er rond loopen die er van trekken en wien het feitelijk niet toekomt, doch om daar de goeden onder te laten lijden acht hij verkeerd, Het is, zooals terecht door den heer Sassen is opgemerkt, een groot verschil met de arbeiders van hier of die uit de omliggende gemeen ten want als die menschen zomers voor eigen gebruik alles kunnen verbouwen of niet, zal zeer veel schelen. Als er niet al te veel geld meer is en dat wil hij gaarne gelooven, is men wel ver plicht om de zaak stop te zetten, maar dan mag toch wel worden geconsta teerd dat direct met zaken moet wor den bezuinigd als het arme tobbers betreft en als het zaken van bemid delde menschen betreft, dan wordt er roekeloos met het geld omgesprongen. Over deze zaak heb ik goed nage dacht. Centen zijn er niet en daarom zal ik blanco stemmen. Voorzitter. U zegt daar dat er roe keloos met de centen is omgesprongen, lansen. Ja, roekeloos is dat gedaan. Voorzitter. Wil u zich dan duide lijker verklaren. Jansen. Dat doe ik liever straks bij de rondvraag. Ik wil hier al wel zeggen dal het niet onder uw beheer is ge weest. Ik wees er hier al vast even op omdat het bij de zaak te pas kwam Voorzitter. Uit uw gesprek zou men kunnen constateeren dat het nu nog wordt gedaan. Jansen. Neen dat is toch niet het geval. Segeren. Ge moet consequent blij ven en niet blanco stemmen maar voor of tegen. Ik wil het je niet kwalijk nemen dat ge op het lotje bent ge vallen, maar ieder is vrij, dat is mijn persoonlijke meening. Hierna wordt het voorstel van Burg. en Weth. met 4 van de 6 stemmen aangenomen. Voor stemden de heeren Timmermans, Segeren, Tak en Smol ders. Tegen de heer Sassen, terwijl de heer Jansen buiten stemming bleef. Voorzitter. Een punt van belang is nog wanneer de steunverleening zal worden stopgezet, zoo aanstonds zou ik het niet doen omdat de menschen nog gelegenheid moeten hebben om werk te zoeken Wordt besloten dat na 12 April geen uitbetaling meer zal worden gedaan. De heer Timmermans wil nogmaals mededeelen, dat hij in het algemeen genomen tegen steunverleening is. Wel voor werkverschaffing want steunver- leening kweekt menschen die gaan denken: vooruit maar jongens, het komt toch van zelf wel als we onze handen open houden. Steunverleening kweekt immoreele menschen. Menschen die gaarne willen werken verlangen niet gaarne een gift en dat is steun verleening ten slotte toch. Hij voor zich zou daarom gaarne zien, dat er nu a' naar werkgelegenheid werd omgezien en dat niet daarmede wordt gewacht totdat de werkeloosheid er is. Nu mag het waar zijn, dat hier niet zoovee werk is te vinden dan in vele andere gemeenten waar men in het bezit is van hei en woeste gronden, werk en nuttig werk is er toch nog altijd te vinden. De bewoners van Drimmelen komen gaarne naar hier om hunne in koopen te doen en dat zou nog in meerdere mate het geval zijn wanneer de verbinding gemakkelijker was en daarom durft hij in overweging geven om van den Dijk, nu dikwijls een modderpoel, een behoorlijken verkeers weg te laten maken. De belangen van de gemeente zouden daar ten zeerste mede worden gebaat, Voorzitter. Ik voor mij voel ook vee voor werkverschaffing, meer dan voor steunverleening, maar het is als u te recht heeft opgemerkt, hier moeilijker werk te vinden dan in gemeenten waar men heide en woeste gronden bezit. Niettegenstaande dat bestond bi ons het plan reeds die steunverleening aan een herziening te onderwerpen Werkverschaffing is in alle oprichten veel beter dan steunverleening en ik dank u voor uwe aanwijzing. Men kan echter dikwijls voor groote moeilijk heden komen te staan vooral omdat de weg slechts voor een kort deel ge legeri is in deze gemeente. Doch da alles is te onderzoeken. 4. Ingekomen stukken. Schrijven van de Reclasseeringsver eeniging te Breda, houdende mede deeling dat het haar ten zeerste spijt dat de Raad besloten heeft niet op haar verzoek in te gaan om jaarlijks eene bijdrage van f 5.— te verleenen Verzocht wordt dit alsnog te doen. De heer Timmermans merkt op, da grooung besloten is, met het oog op de financiën, om geen subsidies meer te verleenen, dan aan plaatselijke vereenigingen. Zou men nu daar toch weer toe overgaan, dan zullen spoedig de andere vereeni gingen als die van de R,K. Vroed vrouwen te Heerlen en meer ande re, ook weer spoedig komen aan kloppen en daarom zou hij konsekwent willen blijven en er absoluut niet op ingaan. De heer Sassen zou voor deze ver- eeniging toch eene uitzondering willen maken omdat onze gemeente reeds van de goede en heilrijke werking van deze vereeniging heeft geprofiteerd en ooral ook omdat het slechts een klein edrag betreft. Het komt hem voor dat e gemeente tegenover die vereeniging eenige verplichting heeft en daarom stelt hij voor alsnog de gevraagde sub sidie te verleenen. Met vier van de zes stemmen wordt daartoe besloten. Voor stemden de heeren Jansen, Segeren, Sassen en Tak. Tegen de heeren Smolders en Tim mermans. Schrijven van A. de Jong om een woning in de Koestraat staande, aan hem te willen verhuren. De Voorzitter merkt op dat de door De Jong bedoelde woning nog niet eeg is doch vraagt de machtiging van den raad om, zoodra deze leeg komt, en dat kan spoedig gebeuren omdat de tegenwoordige huurder verplaatst s, deze aan de Jong te mogen ver huren althans indien hij er dan nog naar reflecteert. Daartoe wordt besloten. Verzoek van de N.V. Acytelena te Rotterdam om in de Broederstraat voor perceel 6 een benzine pomp te mogen jlaatsen op de trottoir. Wordt besloten om onder zekere voorwaarden de plaatsing van een pomp toe te staan. Schrijven van de feestcommissie voor gegeven en die zich niet als lid op- het te houden concours, houdende het gaven zegden finantieelen steun toe. verzoek om de beschikking te mogen [Toen nu een tijd geleden nog eens hebben over een groot terrein gelegen ee worar gena Daarna wordt het voorstel met al- gemeene stemmen aangenomen. Verzoek van de Burgerwacht om subsidie. Sinds Juli 1920 heeft de Burgerwacht bijna geen subsidie gehad en nu is er een tekort, omdat de geweren en andere zaken geregeld zijn moeten schoongemaakt en onderhouden. Daar er niet meer wordt geoefend is een en ander teruggezonden, zoodat de Burgerwacht hier eene rustende is geworden. De heer Jansen meent dat het be stuur nalatig is geweest in het ophalen van gelden indertijd toegezegd door donateurs. Lang geleden hebben zich menschen, de meer gegoeden, als donateur opgegeven en als nu zorg gedragen was dat deze toegezegde gelden waren opgehaald dan had men thans waarschijnlijk niet om subsidie behoeven te vragen, alth ns had men zeker niet zooveel behoeven te vragen en daarom is hij tegen het verleenen van de gevraagde subsidie. De heer Tak wijst er op dat door de Burgerwacht in drie jaar tijds niet bij de gemeente is aangeklopt, alhoewel er toch kosten zijn te maken. Op een vergadering waar betrekkelijk weinig menschen tegenwoordig waren, hebben zich eenige personen opgegeven als donateur. Door het bestuur was toen al besloten voor te stellen de veree niging op te heffen, wijl er absoluut geen ambitie meer bestond, vooral toen door een bezuinigingsmaatregel het schieten met marga-patronen moest worden beperkt. Waar nu subsidie voor wordt gevraagd is alleen maar voor het schoonhouden van de geweren. Voorzitter. Betaalden de leden ook contributie De heer Tak wijst er op dat in de eerste dagen van oprichting iedereen enthousiast was, zoodat er wel 250 menschen waren die zich hadden op achter de Koestraat en dit te mogen afmaken voor eenkermesse d'été. De in- en uitgang zullen inde Koestraat komen De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. voorstellen om op het verzoek n te gaan. De bedoeling is het ter rein waarop- door Vitesse wordt ge voetbald. Vanzelfsprekend is het dat het de gemeente geen geld mag kosten en dat het terrein^weer in de oor spronkelijke toestand wordt terugge bracht. De heer Timmermans zou gaarne zien dat tijdens de concoursdagen een ventverbod wordt uitgevaardigd. De Voorzitter heeft reeds geïnfor meerd of zulks wel mogelijk is en naar verkregen inlichtingen vreest hij dat er niet veel aan zal zijn te doen. Alleen kan verboden worden dat der gelijke menschen een kraam plaaisen. Een rijdende koek- of oliebollenkraam kan men niet verbieden B.v. mag een wagen waarop koopwaren zijn uitgestald niet stilstaan wel wanneer menschen bezig zijn met het koopen, tenzij natuurlijk het verkeer daardoor zou worden gestremd. Jansen. Men kruipt zoo ver weg met de kermis. Zou het niet beter zijn dat deze gehouden wordt op de Markt. Doet men dat, dan hebben de nering doenden van dat deel der gemeente er ook nog wat aan. Voorzitter. Dan zou de vereeniging geen entrées kunnen heffen en dat zal een groot bezwaar zijn, durf ik ver onderstellen. Timmermans. Ik geloof dat dan het garantiefonds leelijk feest zou gaan lijden. Hoe gaat het er in werkelijkheid naar toe Met de verschillende gezel schappen komen er drommen van menschen mee, waarvan het grootste deel komt om jolijt te maken. Het ge volg zou dus zijn dat er velen het feestterrein niet zouden bereiken en op het kermisterrein blijven hangen en het gaat nu eenmaal om de dubbeltjes om de groote onkosten te bestrijden. Met de belangen van de neringdoenden wordt zooveel mogelijk rekening ge houden. Dat heeft men kunnen zien aan het voorstel om zooveel als kan gedurende die dagen het venten te verbieden en dat zorg gedragen is dat de in- en uitgang in de Koestraat zijn aangebracht. Iets anders is of nog kan worden omgezien om ook het markt terrein aantrekkelijker te maken Voorzitter De bedoeling is het al, dat op de Markt concerten zullen wor den gegeven en dat de af te halen gezelschappen door de stad zullen worden geleid. Jansen. Ik ben sterk voor het feest op zichzelf, maar het moet niet alleen voor de Symphonie zijn maar ook voor de belastingbetalers. Daar mag tegen woordig aan de middenstanders wel eens wat meer gedacht worden, want die menschen verdienen geen cent meer en moeten toch in hoofdzaak de be lasting bijeen brengen. Voorzitter. Dat is wel zoo maar practisch gaat het nu eenmaal nie om de kermesse d'été op de Markt te plaatsen, omdat het comité dan geen outvangsten zou verkrijgen en dat kan toch ook niet, wijl deze voor groote uitgaven staan te kijken. Men zal nog wel eens goed onder het oog zien wat of in de gemeente zelf nog kan worden georganiseerd. Jansen. Het zal mij aangenaam zijn indien daar zooveel mogelijk rekening werd geprobeerd om de vereeniging op te richten, lag ze er al. Er zijn 125.— onkosten geweest gedu rende al die reeks van jaren, welk )edrag door enkele bestuursleden is voorgeschoten en wat uitsluitend is besteed aan het onderhoud van de geweren. Jansen. Mij is door geloofwaardige personen gezegd dat op die vergadering verschillende gegoede menschen zich als donateur hebben opgegeven en nooit is er bij die menschen iemand geweest om geld. Daar is het bestuur in nalatig geweest en nu ben ik er niet voor dat die bestuursleden voor dat bedrag opdraaien, maar men moet eerst zorgen dat het toegezegde geld binnen komt en dan kan de rest bijgedragen worden door de gemeente. De gemeente moet zoo gemakkelijk niet behoeven te betalen, de belasting wordt hier door 6 menschen bijeengebracht, daar mag men wel eens aan denken Segeren. Dat is door een beetje hoor. De heer Tak zegt dat deze steun is toegezegd toen er aan de vereeniging toch geen ophalen meer aan was en dat geld, dat door die donateurs was toegezegd,'was alleen bestemd voor een avondje voor de leden. Spr. zegt dat toch wel eens bedacht mag worden dat de bestuursleden het baantje niet voor liefhebberij op zich hebben ge nomen maar het hebben gedaan mee- nende de gemeenschap, de burgers, daarmede van dienst te zijn. De heer Segeren meent dat de gevraagde subsidie niet mag worden geweigerd. Voorzitter De totaal gemaakte onkos ten bedraagt f 127.43 en nu is het meen ik de bedoeling van den heer Jansen dat eerst nog wordt getracht zoovee" mogelijk van de toegezegde gelden binnen te krijgen en de rest dan door de gemeente zal worden bijgepast. De leden behoeven er niet voor op te draaien. Jansen. Dat is het. We kunnen toch direct zoo maar niet zeggen vooruit maar, daar hebben jullie f 135.— Hoe lang zouden we voor een dergelijk bedrag werkloozen kunnen onder houden. De heer Tak meent dat de animo heel gering zal zijn om nog te betalen Bovendien heeft de bedoeling altijc voorgezeten dat voor dat bedrag de leden een avondje zouden krijgen. Hi vindt het allesbehalve hartelijk tegen over de bestuursleden die alles voor de gemeenschap hebben willen doen en nu h\jp voorgeschoten geld nog niet eens kunnen terugkrijgen. Jansen. Het bestuur had zijn plicht moeten doen. Tak. Nu nog fraaier. Jansen. Neen fraai heelemaal nie onverantwoordelijk is het geweest, dat is nog veel meer dan haar plicht nie gedaan. De heer Tak moet het betreuren dat over bestuursleden die zich vele opo feringen hebben getroost, zoo moet worden gesproken. De heer Timmermans weet wat door het bestuur is gedaan en heeft he uithoudingsvermogen en de ambitie die ze bezaten om de boel recht te houden, vele malen bewonderd en daarom is hij er voor om zeker de gevraagde subsidie te verleenen. In het begin was de geheele gemeente voor de veree niging (iemand roept er doorheenJuist dan als met de veemarkt) zelfs kreu- mogelijk pelen gaven zich als lid op. Hij voor J verdeeld. toegezegde geld terecht zal komen en bovendien zal dat zeer weinig zijn. Na nog eenige discussie wordt met 4 van de 6 stemmen besloten :de ge vraagde subsidie te verleenen. Voor subsidie stemden de heeren Tak, Timmermans, Sassen en Segeren Tegen de heeren Jansen en Smolders. Vervolgens deelt de Voorzitter nog mede dat van den heer Dupont ter elfder ure nog het verzoek is ingeko men om hem inplaats van een bouw- errein van 6 Meter af te staan, 6'/a M. te verleenen. Daartoe wordt besloten. De verpachting voor standplaatsen gedurende de kermis heeft heel wat minder opgebracht dan vorige jaren De Voorzitter deelt ook nog mede dat is besloten tot voltooiing der wallen over te gaan. Door verschillende per sonen is gevraagd de daar afkomende grond te mogen weghalen en nu zou lij gaarne vernemen of de raad daar bezwaar tegen heeft. Zorggedragen zal worden dat er genoeg overblijft voor het dempen der kuilen. Geen der leden heeft bezwaar daar tegen. Voorzitter. Door den heer Jansen is een vorige vergadering gesproken over de wenschelijkheid vanrioleering Die zaak is in orde. Betreffende de keurloonen is ons onderzoek wat anders uitgevallen dan door den heer Jansen is gezegd. Met veel andere districten scheelt de prijs niet zooveel als was voorgegeven, alleen Sreda, dat scheelt de helft. Oosterhout zelfs wat duurder dan hier, terwijl men met Waalwijk over het geheel genomen gelijk staat. Dat alles neemt echter niet weg dat nog bij Raamsdonk <an worden aangedrongen om de tarieven eens te herzien. Een jaarverslag s nog niet ontvangen. De heer Jansen wil aannemen dat er plaatsen zijn waar het even duur is, dochwaar 't bij de oprichting reeds in iet vooruitzicht is gesteld, meent hij dat er nu onderhand dan ook wel eens aan mag worden gedacht. Hier ïeeft dezer dagen een slager nog f 14 weg moeten brengen en dat is te veel. Als dat is om ambtenaren maar een groot salaris te geven en nog wat toe e stoppen, dan moet daar aanstonds een verandering in worden gebracht. Was het dat die ambtenaar er nu als het waré dag en nacht voor moest werken, dan zou het nog een ander geval zijn, maar dat is ook niet, want lij houdt er nog een drukke practijk op na. De steun is ingetrokken en nu mag er zeker toch wel toe worden over gegaan dat ook hier een bezuiniging wordt verkregen. Naar spr. meent heeft hij f 3000 salaris behalve nog f 400 voor het onderhoud van zijn auto. Er mag toch wel eens omgezien worden waar het geld blijft. Hij zou willen zien dat het verzoek door andere gemeentenaren wordt ondersteund, want van verschil lende gemeentebesturen zijn er bij hem raadsleden geweest die hun volkomen instemming hebben betuigd met zijn verzoek om die prijzen lager gesteld zien te krijgen. Segeren. De heer Jansen zegt dat we eens moeten zien waar de centen blijven, ik kan hem verzekeren, dat er niet één cent van weg is. De heer Jansen zegt dat zijne be doeling ook niet is dat er centen zijn zoek geraakt, maar dat moet worden nagezien waaraan die allemaal worden u tgegeven. Segeren. U moet zoo maar niet op de praatjes van enkele slagers afgaan, want dan laat men zich opzwepen door menschen die belang bij de zaak hebben. Het is nu maar een half centje per K G. dat men heeft te betalen, wat speelt dat nu voor een rol. Onze regeering zit rein in elkaar, dat kan tk U verzekeren, U moet eerst eens beter onderzoeken en met praatjes van een of twee slagers die 366 dagen in het jaar drinken, daar schiet men niets mee op en daar helpt niets aan ook Jansen. Niet persoonlijk worden. Segeren. Ik word niet persoonlijk. Jansen. Het gaat niet over personen. Of die slagers nu vroeger een heel jaar gedronken hebben en nu geheel onthouders zijn geworden, doet niets ter zake, het gaat bij mij voor de be langen van de burgerij van Geertruiden- berg en daar kom ik voor op en dat zal mijnheer Segeren mij toch zeker wel niet kwalijk nemen. Segeren Alles is in handen van een commissie gelegd en niet in dat van den Raad Voorzitter. Er is een commissie van advies, maar de Raad van Raamsdonk beslist en bij dat college kan men dus zijn bezwaren naar voren brengen en daar zullen wij gebruik van maken Jansen. Als men daar over den Dam van het openbaar Kerkhof loopt ziet men dat er daar alles even slecht uitziet en.... Voorzitter. Men is daar van morgen juist begonnen met de noodige ver beteringen aan te brengen De geheele laan zal daar in orde worden gebracht. Jansen. Dan heeft er een aanbeste ding plaats gehad, eene onderlinge, van loodgieterswerk waarop niet alie patroons bij zijn uitgenoodigd Hij zou gaarne zien dat zulks in de toekomst wordt gedaan. Voorzitter. Ik zal het nagaan. Zooveel worden de werkzaamheden Bij de drukkers gebeurt het krijgt. Ook zoo met de smeden. Jansen. Op 1 November 1919 is C. Santbergen vermist en nog altijd heeft men geen vermoeden althans zekerheid waar de jongen is gebleven. Algemeen wordt wel gedacht dat hij verdronken is, doch nooit is daar iets van bewezen geworden, zoodat men niet weet of hij nog leeft ofwel of hij dood is, en dat kan later moeilijkheden met zich bren gen. Ik weet wel dat dit alles tot de politiezaken behoort maar men zegt dat er iets gebeurd is en de jongen in het water zou zijn geslaan. Er is echter toen niet veel onderzoek naar de zaak ingesteld Wel heb ik eens naar den schipper, bij wien de jongen aan boord was, een schrijven gericht, maar later kreeg ik daar een bruut schrijven op terug. Hij zou in over weging durven geven om te trachten dien schipper alsnog te spreken te krijgen en zoodoende er achter zien te komen wat er gebeurd is en op welke manier die jongen aan zijn dood is gekomen Voorzitter. Dat is indertijd een politie zaak geweest Algemeen heb ik gehoord dat de jongen zal zijn verdronken. De moeder heeft er mij ook al eens over gesproken, doch waar alles zich in 1919 al heeft afgespeeld, kan moeilijk nog iets worden gedaan. Moeilijkheden kan een dergelijke toestand met zich brengen, dat is zoo. maar men kan bij de Rechtbank of Kantongerecht toch een onderzoek instellen Dan wordt eene oproeping gedaan en ver schijnt de opgeroepene in een be paalden tijd niet, dan wordt aangeno men dat de jongen is overleden. Segeren. Heeft de heer lansen die brief nog in zijn bezit. Het komt mij voor dat de zaak van zoo'n groot belang is., dat een dergelijk schrijven wel niet zal worden weggedaan. Het lijkt me plicht het te bewaren. Jansen. Ik zal ze nog wel hebben. Hij schreef er botweg in dat ik niets met de zaak te maken had. Ik heb toen nog geschreven het in handen van de politie te Amsterdam te zullen stellen alwaar hij toen ergens in een haven was gelegen. Voorzitter. Deze zaak gaat buiten den raad om. lansen. Hoe zit het met het te kort van die f 2500 bij de distributie. Voorzitter. Daaromtrent hoop ik u in de volgende vergadering te kunnen antwoorden. Jansen. Zijn we er zeker van dat we daar bij de zwemkom altijd vrije uitweg hebben. Voorzitter. Voor zooveer ik er over kan oordeelen wel, ook al krijgen we den grond niet in eigendom. jansen Is het bekend wanneer men hier de waterleiding zal hebben. Het is met het oog op den slechten toestand van de straten dat ik er om vraag. Voorzitter. Men zal weldra aanvan gen met het bouwen van een water toren in Raamsdonksveer. Als het vergadering is zal ik eens naar het een en ander vragen. Tak. De werkzaamheden hebben langen tijd stop gelegen door den vorst anders was men hier ook al lang bezig geweest. Jansen. Het huis, hier naast het Raadhuis gelegen, dat van Allard is gekocht, daar heeft de gemeente een groote strop aan. Het spijt me, dat de heer Allard niet hier Is, want als hij nog eens zoo'n bod zou doen om het terug te willen koopen, dan zou ik het met beide handen aangrijpen. De Voorzitter merkt op, dat het huis publiek te gaan verkcopen voor de gemeente meer schade zal opleveren dan wanneer men dat blijft verhuren. Iets anders was het als men het voor een flinken prijs onderhands kon ver- koopen. Misschien dat het bij publieken verkoop nu nog geen f 6000 opbrengt. Jansen. Dat is wel wat weinig. Veel meer zal het wel niet opbrengen. De heer Timmermans zegt dat niet vergeten mag worden, dat het huis gekocht is met een doel n.l. ^annexatie en dat is nog niet van de lucht en zoo lang dit niet het geval is, zou hij het niet willen verkoopen. De heer Sassen zou, wanneer het huis niet noodig is bij vereeniging van gemeenten het huis weer aan de oude Geertruidenbergsche familie willen verkoopen met een klein verlies. Hij zou er dan een handeltje van willen maken. De Voorzitter wil wel eens polsen of men daartoe bereid is. De heer Jansen trekt dan zoolang zijn voorstel in. De heer Segeren vraagt nog of hij de door hem geplaatste heining kan laten staan. De vaste overtuiging heeft hij dat alles op zijn grond staat. De Voorzitter zegt daarop dat indien de heer Segeren op eens anders grond iets had geplaatst deze al wel spoedig zouden zijn gekomen. Daarna gaat de raad over in geheim comité. Uit Boekarest wordt gemeld, dat de Italiaansche kruisers „Brindisi" en .Sanmargo" benevens 4 torpedojagers voor de haven van Constanza zijn aangekomen, waardoor te Boekarest groote opwinding is veroorzaakt. Over de oorzaak van het geschil, dat thans een ernstigen vorm schijnt aan te nemen, diene het volgende. De Roemeensche regeering heeft een schuld

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5