Binnenland. Provinciaal nieuws van circa 113 miliioen pond sterling in schatkist biljetten, welke zich in handen van Italianen bevinden. Slechts eeri deel van deze schuld circa 13 miliioen is geconsolideerd. Het schijnt nu dat de Roemeensche minis ters van financiën en van landbouw tijdens hun jongste bezoek aan Rome bepaalde toezeggingen hebben gedaan aan Mussolino, welke tot nu toe niet zijn nagekomen. Bovendien hebben nog een aantal Roemenen schuld aan Itaiiaansche exporteurs (ongeveer 160 180 miliioen lire) voor na den oor log geleverde goederen. October tot 31 December op 10 pCt. (Zooals men zich herinnert was oor spronkelijk een verlaging voorgesteld van 10 pCt. over de geheele linie) Van deze voorstellen was aan de leden van de Centrale Commissie van georganiseerd overieg in ambtenaren zaken geen mededeeiing gedaan De commissie van Tien schreef daarover aan den minister, waarop de telegra fische convocatie voor de bijeenkomst van de commissie van overleg op gis teren volgde. Voorat heeft de commissie van Tien zjch over deze nieuwe voorstellen be Het Roemeensche koningspaar was j raden. Zij verklaarde ze echter onaan- voornemens binnenkort een bezoek nemelijk en alléén geschikt ais basis aan Rome te brengen, doch op verzoek voor nieuwe onderhandelingen, van Mussolini is dit bezoek afgelast. Voorgesteld wordt de Deensche invoerrechten aanzienlijk te verhoogen. Generaal Ludendoiff heeft eer gisteren na zijn vrijspraak een paar honderd bouqetteri ontvangen. Zijn aanhangers wilden 's avonds een fak keloptocht houden, maar deze werd door de politie verboden. Daarop poogden zij het gebouw van de sociaal- democratische Munchener Post te be stormen wat de politie kon beletten. De instructie tegen Kahr. Lossow en Seisser is gestaakt, daar hun daden niet strafbaar worden geacht Von Lossow zou, volgens een gerucht hebben dienst genomen in het Turksche leger. De Tweede Kamer heeft gisteren de motie-Wijnkoop, betreffende de loonsverlaging voor het spoorwegper soneel verworpen met 65 1 stem en die betreffende intrelkng der antista- kingswetten met 51-14 stemmen Door den Minister van Arbeid wordt in een nota naar aanleiding van het Verslag der Tweede Kamer oetref- fende de Arbeidsbegrooting meege deeld, dat de Arbeidsgeschillenwet op 16 April in werking zal kunnen treden. De havenbeweging in Rotterdam is het le kwartaal 1924 vooruitgegaan met 216, van Antwerpen met 24 schepen, van Hamburg verminderd met 757, in vergelijking met het le kwartaal 1923. Historische werkelijkheid. Bij de behandeling van de ooriogsbegrooting is ook het zoogenaamde plan Von Moitke weer ter sprake gebracht. Het Handelsblad schrijft naar aanleiding van de kamer-debatten De meeste lezers komen ten aanzien van het veldtochiplan door België waarbij Nederland werd ontzien, niet verder dan blz 17 van Von Moltke's boek. Daar staat niets meer dan dit „Ik heb dit gewijzigd (n 1 het plan- Von Schlieffen), om niet ook Neder land te dwingen, de pariij van onze vijanden te kiezen". En hieruit is inderdaad niet stellig af te leiden, dat er een zuiver militair motief, eenig ontzag voor ons leger, in het spel was. Doch er is een andere plaats in het boek, waar Von Moitke ten tweede male over het sparen van Nederland spreekt. En daar ontvouwt hij zijn motieven en die van Von Schlieffen heel duidelijk Op blz. 428 begint de brief over den terugtocht aan de Marne en in dien brief gaat de schrij ver nog eens den opzet van het veld tochtplan na. En nu citeert het blad, uit hetgeen hij op blz. 429 over het eerbiedigen der Nederlandsche neutra liteit zegt, datgene waar het hier op aan komt „Graaf Schlieffen was van oordeel, dat Nederland zich zou bepalen tot een protesten overigens het schenden van zijn grondgebied ongehinderd zou toelaten, ik heb tegen die opvatting ernstige bedenking gehad ik geloofde niet dat Nederland zich een gewelddaad („Vergewaltigung") kalm zpu laten aanleunen. Ik voorzag daarentegen dat, door een vijandig Nederland, zulke aanzienlijke krachten aan den rechtervleugel van het Duische leger zouden worden onttrokken, dat dit leger niet meer de neodige stoot kracht tegen het Westen zou hebben De opmarsch naar België kon naar mijn meening alleen worden uitgevoerd in de onderstelling van een strikt neutraal Nederland." Ziedaar de, zooals men ziet, zuiver militaire overweging, waarom Von Moitke het plan van zijn voorganger veranderde en Nederland's neutraliteit eerbiedigde, hij wilde het Nederland sche leger niet ook nog op den hals hebben. En op blz. 430 spreekt hij dit nog eens uit en zegt dat dit (hij schrijft dit in den zomer van 1915) nog steeds zijn overtuiging is. Dat wij daarvoor zijn behoed geble ven is, blijkens het boek van Von Moitke, te danken aan ons leger, dat wil zeggen aan de militiewet Cool— Colijn. Dit is nu eens „een historische werkelijkheid". Naar het Volk uit Den Haag verneemt heeft de regeering de aange kondigde vermindering van (14.5 mil iioen) der ambtenaarssalarissen nog eens herzien en deze thans voor 1924 teruggebracht tot 10 miliioen. Deze vermindering meent de regeering te kunnen bereiken door den salaris aftrek voor ongehuwden van 1 Mei tot 31 December vast te stellen op 10 pCt., voor de gehuwden van 1 Mei tot 1 October op 5 pCt., en van l Waalwijk, 4 April 1924 Zooals wij in ons vorig nummer met enkele woorden reeds hebben medegedeeld, werd Dinsdagavond on der vrij groote belangstelling der pa rochianen van St. Jan door een drietal sprekers eene verhandeling gegeven over de nieuwe kerk en het ciborium- altaar, om voor een en ander meer be langstelling te wekken. Door den WelEerw. Heer Sanders werden de Sprekers en de aanwezige dames en heeren een hartelijk welkom toegeroepen. Hij wees er op dat in onze parochie zich een groot en grootsch werk gaat voltrekken, wat veel zorg en moeite vereischt. Doch de Z.Eerw. Heer Pastoor van Riel heeft noch tegen moeiten, noch tegen zorgen opgezien omdat hij weet dat het huis van God het huis van alle parochianen is, van rijk en arm, van jong en oud. Hij weet dat men daar te samen komt als kinderen van één Va der, dat we daar samen komen als broeders en zusters. Het is daarom van het Comité zoo'n heerlijk idee geweest om den Z.Eerw. heer Pastoor die voor zich zelf niets verlangt hij diens a.s. zilveren pries terfeest, een monument te stichten dat eeuwen lang zal getuigen van den Godsdienstzin van dit geslacht. Het geschenk dat men wil geven za! zijn een Hoofdaltaar het middelpunt van den Roomschen Godsdienst waar dagelijks het H. Sacrificie wordt vol trokken en wordt gebeden voor de overledenen, waarop worden voltrok ken en ons toegediend de verschillende H .Sacramenten, die ons leven lang bij blijven. Om het symboliek van het altaar goed te doen uitkomten, heeft 't Comité sprekers laten komen die het een en ander over de nieuwe kerk zullen ver tellen. De heer Valk, de bouwkundige on der wiens leiding reeds vele kerken zijn gebouwd en waarvan nog pas een kerk te Utrecht geheel voltooid is, zal voor het technische gedeelte spreken, terwijl de W.Eerw. heer de Kroon de bekende liturgist de beteekenis van 'l ciboriumaitaar zal verklaren en dè heer van Liempt zal als geboren Waal- wijker in het algemeen een opwek kend woord spreken. De heer Valk zegt gaarne aan het verzoek te willen voldoen om het een en ander over de kerk te komen ver tellen. Gebouwd wordt een z.g. Cen- traalbouw-kerk wat hel voordeel heeft dat alle geloovigen zoo kort mogelijk om het altaar worden geschaard en daardoor makkelijker meue-leven met de heilige handelingen die op het al taar plaats hebben. Vooral dat laatste is een groot motief geweest om tol Centraalbouw te komen. Bij dezen bouw kunnen de geloovigen beter en inniger mee leven met wat op bet al taar gebeurt en den celebrant ten voe ten uit volgen. Centraalbouw heeft dat ook nog voor dat men de zitplaatsen als het ware allemaal bij elkaar heeft en zoo zijn verdeeld dat er niet te veel in een bank behoeven plaats te nemen en men er aan weerszijden in en uit kan gaan wat met het te communiegaan enz. gemakkelijk is. Aangezien de gehoorgrens tot 28 m. gaat moet een kerk niet diep maar breed zijn en is daarvoor een halve cirkel het beste, vooral ook voor de acoustiek. Hier is de gemiddelde lijn dan ook tot 28 meter getrokken. Het ligt vervolgens nog in de bedoeling om de preekstoel bij het altaar te plaatsen waardoor bereikt wordt dat de men- schen zich bij de predicatie niet be hoeven om te draaien. Nu is 't waar dat bij Centraalbouw de menschen zich te veel verloren wa nen en dat er gevaar bestaat dat men te gauw aan een concertgebouw zou gaan denken en om dat te voorkomen heeft men er weer een meer religieuse stemming aan weten te brengen dooi er kapellen in aan te brengen waarin men zich in geestelijke afzondering kan terugtrekken. De oorsprong van dezen kerkbouw is in het Oosten te vinden. De Armeniërs zijn de eerste koepelbouwers geweest altaar komt zoo hoog, dat do gezeten kerkgangers alles wat daarop plaats heett, goed kunnen zien en volgen. Achter het altaar komt nog een gang zooals dat is in de St. Janskerk te 's- Hertogenbosch. De hoofdingang komt aan de Groote straat en is zoo ingericht dat men dooi de ontzaggelijke pylonen direct onder den indruk komt van 't grootsche en de aardsche beslommeringen moet vergeten. Achteraan komt dé doopkapel en een bidkapel die door een afzonder lijken ingang is te bereiken en waar het poortje van de oude kerk in zal aangebracht worden. Dit kapelletje is steeds te hereiken ook al is de kerk gesloten. Het, koor za! ook zeer flink en ruim zijn. Het licht komt met groote bundels uit den koepel in hoofdzaak op het al taar gevallen, zoodat dit deel van de is kerk Dij helder, weer veel lichter dan elders in het kerkgebouw. Bij de electrische verlichting, die van de nieuwste en zuinigste construc tie is, zal dat ook zoo het geval zijn. Vervolgens deelt spr. nog mede dat men thans met den bouw der kelders bezig is welke onder de sacristie ko men. Binnenkort zal met kracht met de verdere werkzaamheden worden begonnen zoodat nog dit jaar veel van het groote werk in 't zicht zal komen. Belangstellenden die ter plaatse eens een kijsye willen nemen kunnen zich daarvoor bij de directie aanmelden. De WelEerw. Heer Sanders dankte den Spreker voor zijne uiteenzetting en gaf daarna het woord aan den Wel Eerw. Heer de Kroon uit 's-Bosch. Als mijn voelhorens aldus Spr. bij mijn aankomst alhier door mij uitgestoken, me niet bedriegen, dan sta ik hier om te behandelen de groote beteekenis van het altaar. Spr. wil dat doen vrij van materjeefe tendenz en vooraf den wensch uit spreken dat het doel dat men zich met het organiseeren van dezen avond heeft voorgesteld, in alle opzichten zal slagen. Hem was verzocht hier eene zuivere idieele verhandeling te geven en aan dat verzoek zal hij zooveel mogelijk gevolg geven, daarbij het tendentieuze deel aan een ander overlatend. Vooraf wil hij nog even zeggen dat hij zoo als de WelEerw. heer Sanders zich heeft uitgedrukt - geen beroemd litur gist is, maar een gewoon priester en als zoodanig spreekt hij en alle pries ters gemakkelijk over het altaar. Immers, waar het hart vol van is, daar loopt de mond van over. En hoe zou het ook anders kunnen. Zou een priester, die dagelijks des morgens het hoogste en heiligste sacrificie aan het altaar opdraagt, niet vol zijn van dat altaar, dat het middelpunt van zijn geheele priesterschap is, in welke positie hij ook moge zijn geplaatst, in welke verhouding hij ook tegenover de nenschen tegenover de geheele gemeen schap staat. Hij zou bijna een spreek woord in toepassing brengen maar als hij dat doet, dan is dit alleen om aan te duiden hoe gemakkelijk een pries ter spreekt over het altaar, hoe gaarne hij dat doel, hoe vanzelfsprekend dit is. Dal spreekwoord is: Wiens brood men eet, wiens woord men spreekt. Spr. verzocht hem goed te willen verstaan en dit spreekwoord niet in den mate- riaiistischen zin op te nemen, maar in idieelen. Het altaar dan is het middelpunt van den priester. Alles tot zelfs zijn zelf heiliging gaat uit van het altaar, de bron van alle leven. Wat is het altaar voor 't geloovige volk? Juist ais voor de priesters, 't voor naamste deel van de kerk, het deel waar de Koning der Koningen zich on der ons bevindt en waar wij Hem kun nen aanbidden en danken, zelfs ont vangen. In een schitterende rede zet de be gaafde spreker de beteekenis van het priesterschap uiteen en om dit duide lijk te demonstreeren leest hij op meesterlijke wijze uit een boekje voor, geschreven door een moeder wiens zoon pas de genade van het H. Pries terschap heeft ontvangen. In ademlooze stilte werd deze ont boezeming van een gelukkige moeder aanhoord. Vervolgens wijst spr. op de groote verhevenheid van het altaar. Hier gaat het gebeuren dat men zich zelf een altaar gaat geven en door de goede keuze van den Z.Eerw. herder zal het er een zijn zooals het moet, waar de parochianen alle handelingen kunnen volgen, dus geheel kunnen medeleven met de heilige handeling. Reeds veel te lang heeft dat, een ge volg van den bouw der kerken, niet kunnen plaats hebben en daarom mag men zich gelukkig achten thans een dergelijk altaar te krijgen dat boven dien nog zal zijn uw altaar, het altaar van het volk in directen zin omdat het offer daar opgedragen Uw offer is krijgend zegt gaarne het slotwoord te willen spreken en belangstelling voor het grootsch ontworpen kerkge bouw, dat het kerkbestuur als een mo nument van den eersten rang gaat stichten en het eerste sieraad in het gebouw, dal de parochianen bij het a.s. jubileum den Z.Eerw. heer Pastoor zullen aanbieden, opwekken. Gaarne wil hij ook een woord spre ken omdat hij tot zijn leedwezen bij 'velen een zeer geringe, soms zelfs een totaal gemis aan belangstelling heeft kunnen waarnemen voor de buiten gewone belangrijke onderneming. Al hoewel hem deze geringe belangstel ling zeer hinderde, is 't hem verklaar baar. Men hoorde of zag zoo weinig van de bouwplannen. En dan, de mede deeiing dat voor de kerk geen hij dra gen zullen worden gewaagd was voor velen wel het meest interessante; van het huldeblijk wist men alleen dat het en hart. altaar. Een monument in een monu ment, zooals wij hedenavond gezien hebben in luister evenarend het kerk gebouw. De schenking is des le aan trekkelijker omdat het tevens zal zijn een geschenk aan onzen Pastoor bij diens zilveren priesterjubileum. Ze is aantrekkelijker omdat wij er mee huldigen den man die de groot sche plannen voorbereidde, omdat wij daarmede de erkentelijkheid kunnen toonen voor zijn gezegend initiatief, omdat wij daarmede blijk willen geven van onze onverdeelde instem - ming met den opzet, steunen willen zijn grootsch werk, dat zoo getuigt van het juist hegrijpen van ons vplkska- j'akter, omdat wij willen erkennen en huldigen liet geestelijk gezag in onze plaats, omdat wij willen toonen onze vereering voor onzen geestelijken her der, met zijn groote gaven van geest en altaar zou zijn met 'n vreemdklin kenden naam, maar vooral dat het zou moeten worden betaald uit de bijdra gen der parochianen en dat het 20.000 gulden zou kosten. (Het benoodigde bedrag zal pl.m. 14000,- zijn. Red.) Ook het feit dat het terrein nogal afgelegen is werkt mede dat de be langstelling niet groot is alleen om dat deze, dat is spr.'s meening, nog door bijna niets is getrokken. Ook de tijdsomstandigheden spelen in deze een rol doch hoofdzaak is dat de ma terialistische stroomingen van den tegenwoordigen lijd verdringen de be langstelling voor de geestelijke dingen. De kunst komt in het algemeen in het gedrang. De materieele dingen vorde ren meer dan onze voile aandacht en dreigen alle hoogere idealen te verstik ken. Daar moet voor worden opgepast. Beseft moet worden dat de geestelijke ontwikkeling in het beschavings-pro- ces de voornaamste factor is, van veel grooter beteekenis dan de economi sche. De oorlogsjaren hebben daar nog een sprekend bewijs van gegeven. Bij hel toenemen van de economische wel vaart steeg niet de geestelijke ontwik keling en kreeg het moreel der bevol king zelfs geduchte klappen, waarvan het thans nog niet geheel hersteld is. Wat betreft de architectuur op een enkele uitzondering na kunnen onze woonhuizen en grootere gebouwen in dit opzicht den toets der kritiek niet doorstaan. En toch, zonder zich aan zelfoverschatting schuldig te maken mag gezegd worden dat Waalwijk is een ondernemend volk. De plaatse lijke industrie heeft een klinkenden naam, speelt een voorname rol en is ver buiten onze landsgrenzen bekend. Met trots mag men hier gewagen van de onderwijsinrichtingen die op hoog peil staan. Ook op wetenschappelijk gebied staan wij niet achter. Men weet tentoonstellingen te organiseeren die schitterend slagen. De muzikale kunst bloeit in deze gemeente krachtig, men is trots op de oude liedertafel „Oefe ning en vermaak" de nestor der Waal wij ksche muziekgezelschappen, zoo rijk gelauwerd, op een gemengde zang- vereeniging, die groote toonwerken weet uit te voeren, die getuigen van groote kunstzinnigheid en de aandacht trekken van de geheele omgeving. Die kunstzinnigheid openbaart zich tel kens ook op andere wijze, in openbare feesten, optochten, tentoonstellingen, zelfs in goeden smaak, de reputatie onzer schoenindustrie. Alleen de architectuur, daarin is men stiefmoederlijk bedeeld en daar om moet het ondernemende plan van het kerkbestuur van harte worden toegejuicht tot stichting van een Godshuis, een monument waarvan de grootschheid na de voordracht van heden wel duidelijk zal zijn geworden. Moeten wij, vraagt spr., dan niet schragen met ons aller onverdeelde en warme belangstelling het initiatief van onzen Pastoor, die zoo goed kennend de positie die onze gemeente in de om geving zoo gaarne inneemt, den stoot gaf aan den bouw van een kerk daar aan evenredig. De onderneming is van groote historische beteekenis. De kerk zal eeuwen lang getuigen op de eerste plaats van den godsdienstzin, van of fervaardigheid, van onze welvaart, van onze intellectueele en artistieke cul tuur. Spr. durft hopen dat de belang stelling voor de goede architectuur zal groeien en zal bevestigen den naam als intellectueel en cultureel centrum der Langstraat. - Te zorgen dat het gebouw naar de conceptie van den jeugdigen grooten kunstenaar geheel kan worden vol tooid is onze dure plicht. Wij zijn dat verplicht aan onze voorouders, aan ons nageslacht en aan ons zelf. Aan ons voorgeslacht, omdat, zooals U bekend is de zeer hooge kosten van het kerkgebouw zelf grootendeels kun nen worden betaald uit de fondsen ge En toch D. en H. heeft de door het huldigingscomité gehouden inschrij ving voor bijdragen voor hei hoofd altaar een beschamend resultaat opge leverd. Dat mag niet zijn et: dat zal niet zijn. Dat resultaat is eenvoudig een vergissing. Gij kende niet dc- draagwijdte der plannen gij kende niet voldoende Uw plicht toi heden avond, thans kent gij dien wel. Het is juist gezien van het Huldigingseomite dezen avond te organiseeren. Met veel genoegen heb ik aan het slagen daar van bescheiden het mijne willen doen omdat ik U zoo gaarne iets zou willen mededeelen van mijne groote bewon dering voor de verheven onderneming van mijn enthousiasme voor het kunst werk, van mijne behoefte oin tot het volkomen slagen daarvan naar mijn vermogen moreel en finantieel bij te dragen. Andermaal zal het Comité een be roep doen op Uwen finantieelen steun. Wijst de flauwe praatjes af van som migen, die zeggen de kerk is rijk ge noeg en als ze geld tekort komt voor den bouw zal er de pastoor wel aan weten te komen. Dat is kletspraat die de tekortkoming moet dekken van hem die de praatjes verkoopt, die zijn on verantwoordelijke houding een schijn van redelijkheid moet geven. De kerk is de parochie, dat zijn wij, wat de parochie bezit is het bezit van ons on der beheer van het Kerkbestuur, waar van de Pastoor Voorzitter is. De tijdsomstandigheden zijn niet hij zonder gunstig, ik geef het graag toe; maar die tijdsomstandigheden worden maar al te veel misbruikt om schriel heid, tekort aan gemeenschapsgevoel en burgerzin goed te praten. Zulke heb ben den mond vol van bezuiniging, maar willen die liefst zien bij anderen. De toestand in onze gemeente is geluk kig beterende. Uw bijdrage moet ook een offer zijn, eerst dan wordt het een schoone een verdienstelijke daad. Genegenheid zon der opoffering heeft geen waarde. Ge moet niet geven voor Uw fatsoen, doch in het besef een goede daad te stellen, waarvan U de beide vorige sprekers zullen hebben overtuigd. Dames en Heeren: Ik hoop dat de tweede oproep van hel Comité niet te vergeefs zal wor den gedaan. Dat gij thans overtuigd zult zijn dat het Uw dure plicht is Uw schouders te zetten onder het groote werk dat wordt ondernomen, dat dit werk moet groeien uit de belangstel ling van ons allen, dat het moet zijn een werk niet van den Pastoor alieen maar van ons allen, dat het moet zijn onze ziel, het moet zijn, zooals ik zoo even zei een beeld van onze intellectu eele en artistieke ontwikkeling, het moet zijn een monument op de eerste plaats waardig aan God daarnaast waardig aan onze bloeiende gemeente, waardig aan onzen naam, waardig aan onze positie, de uitdrukking van ons volkskarakter. Zoo moet het zijn, zoo zal het zijn, aan U om dit te toonen. De Eerw. heer Sanders dankte ook dezen spreker en hoopte dat allen ge hoor zullen geven aan den uitgespro ken wensch, waarbij wij ons volko men aansluiten. Wij van onzen kant doen nogmaals een beroep op onze parochianen, om de tweede oproeping het gewenscht resultaat te bezorgen. In de 1.1. Maandag fe Tilburg gehouden hoofd bestuursvergadering van den Ned. R K Bond van Schoenfabri kanten, feliciteerde de voorzitter, de heer Jos. Klijberg, den ZeerEerw. heer Adviseur met z'n 12'/2 jarig pastoraat, den heer van der Heijden met het 50 jarig, de heer Spapens met het 20 jarig bestaan van hun zaak, bracht een woord van hulde aan den secretaris voor het schitterende jaarverslag, een stuk historie van den Bond, waarop hij trotsch kan gaan. Het is een her nieuwd bewijsvan de belangrijke plaats, die de Bond inneemt in het sociaal en \oimd door de otfervaardigheid onzer i economisch leven van dezen tijd en en hebben die wijze niet alleen over I Deze gedachten wil hij alle aanwezi- geheel Europa, maar over de geheele wereld gebracht. En dat men reeds lang de koepelbouw mooi vindt bewijst wel dat Dr. Schaepman in zijn Aria Sophia deze bezong. Aan de hand van eenige teekenin- gen laat spr. zien hoe de kerk zal wor den opgetrokken. Hij wijst er daarbij op dat er een afzonderlijke kinderka- pel geheel achteraan in zal komen alsook een flinken processiegang. Het gen speciaal medegeven en durft ho pen dat het altaar zal worden wat Hem en Waalwijk waardig is. Het is uw altaar in idieelen, maar ook tot besluit, in materieelen zin, waar voor ik een beroep doe op alle paro chianen. Een welverdiend applaus had de ge wijde redenaar in ontvangst te nemen. De heer A. van Liempt 't woord ver voorouders; aan ons nageslacht omdat wij op onze beurt een voorbeeld moeten geven in offervaardigheid, Godsdienstzin en gemeenschapsgevoel aan ons zelf omdat het ons een be hoefte is getuigenis af te leggen van die deugden, omdat wij willen demon streeren ons intellect en onzen kunst zin en onzen ondernemingsgeest, zoo als wij dat ook in andere dingen deden. Er wordt op ons een beroep gedaan voor de schenking van een eiborium- y vormt een belangrijke bijdrage tot de kennis van de geschiedenis van een der voornaamste industrieën van dit gewest. Daarna werden beslissingen genomen inzake betaling van kindertoeslag, contributie enz. van een paar uitge treden leden. Besloten werd 25 pCt. bij te dragen in de kosten der vakcursussen van den Ned R K. Bond van Werkmeesters St. Jan. De Voorzitter deelt mede dat thans overeenstemming is verkregen met de arbeidersorganisaties inzake verschv trid ve jniijk k; het c j eenig [ongco! lelijk d krijgen lerkeer igeven werkü i beurt georga dat di ïiet-ledi irijgen t nade en no aties t< i wijz twal glijden enz., met i gunnii i volg dit |ek noi kamer er vei rzitter dan! onver iendhe edaan. ilde a en voo ets te dat m irdige Men: he le iig. al •eld coi gaan ndustr en |en me Ier dan ekomst Be te z [na hee kor pub Itaat is, (eren F pen d n aan iter me vroege eren iag-) beham idelijke urantiï litbreid rzoenii van d retaris, igehouc riaat v de verj pe M n en iepaald ft afnei Sing va pt het ijs, gei die a :n, vo tden t< ienoem mmiss neraal ijs te :den, c temen len be sur va 's Gr eur van :n (N.- ;den o istr 16 beeld h :lijke sc bacht te W ave, enhage ir der te 's ie dere er Jaai i Sept in de dam ieruim ard, d heid zaal l pperde der goe te ver )e Wa iiensdaj egen it ene v luidt: peninjÈ ekenin :nningt 'itreikir jd. imenst iststelli in 's-F leer tc ededee lsschoc als met amens >p het a Spra I T[rAA1<All /l AWÏi jJL -

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 6