Binnenland. Buitenland. Commissie een gratificatie te verleenen voor de werkzaamheden verricht. Aangezien de vergadering 's avonds zijn gehouden en niemand dus iets heeft behoeven te verletten stelt hij voor dit bedrag op f 65 te brengen dat is dan f 1 per lid en per bijge woonde vergadering Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. 5. Bespreking schoolkwestie. Voorzitter. Het bestuur van de Chr School wenscht niet op het Raadsbe sluit in te gaan en schrijft Naar aanleiding der gevoerde cor respondentie betreffende de beschik baarstelling van een gedeelte der open bare school in de Nieuwstraat, hebben wij de eer U het volgende mede te doe len. Hoewel de nadere gegevens, door ons verzocht in ons schrijven van 25 Februari j. 1. nog niet in ons bezit zijn gekomen, heeft bovenstaande zaak op onze bestuursvergadering een onder werp van ernstige bespreking uitge maakt. Algemeen was men van oordeel, dat aan het aanvaarden van Uw voorstel onoverkomelijke bezwaren voor onze vereeniging verbonden zijn. Na rijp beraad heeft het Bestuur geen termen kunnen vinden om zijn ingenomen standpunt, U bekend uit ons schrijven d.d. 8 Juni 1923, te wijzigen en besloot geen genoegen te nemen met een go deel te der O.L.S. in de Nieuwstraat. De voornaamste bezwaren, die tot het nemen van bovenstaand besluit leidden zijn de volgende: 1. Door het onderbrengen van de Christelijke school in een gebouw, waarin een Openbare school gevestigd is en blijft, wordt de normale ontwik keling der Christelijke school kunst matig belemmerd. Op welke wijze schoolgebouw en speelplaats ook ver deeld worden, steeds blijft het houden van 2 scholen van 2 verschillende richtingen in één gebouw, oorzaak, dat bij voortduur talrijke incidenten en onaangenaamheden zullen ontstaan tusseheu ouders, kinderen en perso neel van de eene school tegenover die der andere, hetgeen als propaganda tegen Christelijk onderwijs zal kunnen gebruikt worden. De school blijft een twistappel in de Gemeente. 2. Een oplossing als door U .voor gesteld, maakt het voor onze school- vereeniging in hooge mate bezwaar lijk om goed onderwijzend personeel te krijgen, daar alle onderwijzers te rugdeinzen om te solliciteeren naar een zoodanig ingerichte school 3. Verschillende ouders, voorstan ders van Christelijk onderwijs zullen hunne kinderen op de O.L.S. laten blijven gaan, uit piëteit voor de onder wijzers dier school. ■1. De oplossing is in strijd met de gelijkstelling op onderwijs ge bied, zoo als deze in de L.O.-wet 1920 is neer gelegd. Het schoolbestuur heeft de vaste overtuiging, dat om bovenstaande re denen de te stichten school tot een kwijnend bestaan zal worden gedoemd, hetgeen in meerdere of mindere mate evenzoo het geval zal zijn met de O.L. school, die in hetzelfde gebouw geves tigd blijft, zoodat het onderwijs als zoodanig schade lijdt. Ons verzekerd houdende, dat ge noemde bezwaren door Uw college ge deeld zullen worden, nemen wij hier mede beleefd de vrijheid, U dringend te verzoeken, te trachten, het daarheen te leiden, dat het gebouw in zijn geheel aan onze Vereeniging wordt aangebo den. Naar het oordeel van het schoolbe stuur kunnen daartegen geen redelij ke bezwaren worden aangevoerd. Im mers de aard en de Godsdienstige richting der bevolking in dit deel der gemeente is mede waarborg, dat het gebouw voldoende zal bevolkt worden. Ten bewijze hiervoor diene: a. dat de O.L.S. in de Nieuwstraat reeds voor ongeveer een derde gedeel te ontvolkt werd, door de stichting eener bijzondere school in een aan grenzende gemeente, welke school he den nog bezocht wordt door c.a. 60 kinderen uit het rayon der school in de Nieuwstraat. b. dat bij den aanvang der pogin gen tot stichting eener bijzondere school (voordat door 't onderwijzend personeel der O.L.S. een actie tegen Christelijk onderwijs gevoerd werd) de ouders van ca. 95 zich uitspra ken voor Christelijk onderwijs. Dat nadien verschillende ouders teekenden op lijsten van voorstanders van neu traal onderwijs is verklaarbaar, omdat de onderwijzers persoonlijk daartoe de ouders aanzochten, doch dit kan de waarde der eerste uitspraak niet uit- wisschen. Bovendien zijn er onder de genen die later teekenden op lijsten voor neutraal onderwjjs, die heden nog lid zijn onzer schoolvereeniging en met hun bijdrage steunen. Het schoolbestuur handhaafd dan ook ten volle zijn reeds meermalen uit gesproken meening, dat bij overgave deren deze school zullen verlaten, ter wijl van de andere neutrale scholen ongeveer dit aantal zal overkomen en er van de bijzondere school aan den Loonschendijk een terugvloeiïng van kinderen zal plaats hebben. Splitsing der school, met al de na- deelige gevolgen daaraan verbonden, zou naar het ons voorkomt, alleen ge rechtvaardigd zijn, indien bij overgave der geheele school dc Vrijheid van con- ciëntic van ingezetenen geweld werd aangedaan, of dit groote finantieele offers eischte.. De omstandigheid ech ter, dat aan beide zijden der O.L.S. in de Nieuwstraat, op ongeveer 2 K.M. afstand, een school voor neutraal on derwijs is, schept voor alle ouders ge legenheid, hunne kinderen naar de school hunner keuze te zenden. De afstanden kunnen hier niet als be zwaar gelden. Voor kinderen uit de Nieuwstraat is immers de mammum- afstand ca. 2 K.M. naar een der scho len, voor de kinderen uit de richting Nieuwevaart is de afstand naar de school in de kom der gemeente slechts 2 h 3 minuten grooter dan naar de school in de Nieuwstraat. lnplaats van finantieele offers, zal het onderwijs bij overgave der geheele school minder uitgaven vragen. De exploitatiekosten van kleine scholen bedragen per leerling beduidend meer dan van grooter scholen. Zelfs al zou aan een der andere scholen in de toe komst een lokaal moeten worden bij gebouwd, zal dit niet meer vergen dan de tamelijk kostbare verbouwing, die bij splitsing der school, onmiddelijk noodig is. Het Bestuur onzer Vereeniging acht zich verplicht een en ander nogmaals onder Uwe aandacht te brengen. Het spreekt de hoop uit, dat de Baad der Gemeente alsnog bereid zal worden gevonden zijne medewerking te ver leenen aan een oplossing, waarbij de Pacificatie wordt geëerbiedigd en liet onderwijs en gemeentebelang wordt gediend. U Gods Zegen toewenscliencle op Uwen arbeid. Voorzitter. Volgens art. 77 op de L. O. kan, als de Raad op haar een maal genomen standpunt blijft staan, de Minister van Onderwijs eene be slissing nemen. De heer Oerlemans is er voor om de hoogste beslissing in te roepen. Voorzitter. Dat is geen voorstel van Burg. en Weth. Oerlemans, Ik maak er dan een voorstel van. De heer Kerst wil met een voorstel komen dat verstrekkender is. De Minis er kan nu beslissen, dat geeft hij toe, doch de raad kan nu ook op zijn besluit terugkomen. Hij voor zich meent dat thans het oogenblik is ge komen om in verband met het schrijven van Ged. Staten waarin wordt aange- te vereenigen. Hij kan daarom het voorstel van den heer Kerst wel steunen. De heer Oerlemans leest art. 77 L. O. voor waaruit blijkt dat zijn voorstel het eerst dient in omvraag te worden gebracht. De heer Verheijden is gisteren ter plaatse wezen zien en is tot de over tuiging gekomen, dat heel goed een aparte uitgang voor de Chr. School kan worden gemaakt en dan acht hij is gekomen. Dit komt omdat er geen uitweg aan is en voor dezen pachter j wel. Burg. en Weth. stellen voor het te verhuren voor f 20 per jaar. Bij de laatste verpachting heeft het f 25 op gebracht. De heer Verheijden wijst er op dat er wel rekening mee gehouden mag worden dat een gedeelte van die grond aan het hoofd der school zal moeten worden gegeven als van diens tuin een speel het een groote gekheid om groote plaats moet worden gemaakt, onkosten te gaan maken. Men moet i Middelkoop Zoodra de gemeente nu maar zien wat men krijgt het noodig heeft moet hij het afstaan. De heer Michael zou liever gezien Dat staat in de voorwaarden, hebben dat het schoolbestuur zich i Hierna schorst de Voorzitter de voor het te nemen besluit in princiep vergadering en gaat de Raad over in had uitgesproken, dan had men geheim comité ter behandeling van 8. Uitgifte van grond in erfpacht. 9. Levering van elecirische stroom grijpen welk bezwaar het schoolbestuur voor kracht (bespreking tarieven), kan hebben om op het besluit van den j Na ongeveer een uur heropent de Raad in te gaan. In Delft is een j Voorzitter de openbare vergaderingen geheele nieuwe school gebouwd waardeelt mede dat punt 8 is aangehouden niet zooveel moeite meer behoeven te doen. Spreker kan maar niet be- ook twee scholen van verschillende richting in ondergebracht zulien worden. De heer Kerst wil op de eerste plaats opmerken dat er voor de wet geen princiep bestaat en op de tweede plaats dat er verschillende inzichten bestaan. Het schoolbestuur is de innige over tuiging toegedaan dat het onder één kap brengen niet in het belang van het onderwijs is ook niet in het belang van het Christelijk onderwijs, want dan kan het zich niet zoo ontwikkeien. De heer Michael vreest als weer van voren af aan alles moet worden opgehaald dit niet anders dan haat en nijd onder de bevolking zal brengen. Ook mag niet uit het oog worden verloren dat, als later mocht blijken dat er meer lokalen noodig zijn, deze altijd zullen kunnen worden bijgebouwd. De heer Oerlemans meent dat de afscheiding hier beter is dan die in Loonschendijk. Daar spelen de kinderen van de openbare en christelijke school altijd met elkaar en nog nooit is ge bleken dat dit tot onaangenaamheden aanleiding heeft gegeven. De heer Kerst blijft er bij dat het onpractisch is en wat het meeste zegt, niet bevorderlijk voor het onderwijs, vooral ook niet voor het openbaar onderwijs Heele kleine scholen kunnen dat onderwijs niet geven wat grootere kunnen. Rijken. Ik kan niet begrijpen waarom de neutrale scholen niet goed meer zijn. Vroeger ging alles. Protestant, Katholiek en Isrealiet, bij mijnheer van der Sluijs op school en allen speelden, zooals dat behoort, als broeders onder elkaar wat m.i. ook moet. Waarom fhoet alles gescheiden worden? Dat werkt niet tot heil van een goede samenleving. Vroeger was het hier een school waar veel kinderen waren en waar bijzonder goed werd geleerd, daar stond de school voor bekend en waarom moet het nu alles om een nader onderzoek in te stellen en dat bij een deskundige advies zal worden ingewonnen om tot verlaging te komen van het tarief voor kracht- afname. Vervolgens deelt hij nog mede dat voor het te bouwen Raadhuis lager is ingeschreven als is begroot en aangezien men in den Raad meermalen heeft aangedrongen om het wat grooter te maken stellen Burg en Weth. voor het geprojecteerde gebouw 1.50 breeder en 60 c.M dieper te maken. De meerdere kosten bedragen f 1260 zoodat de totaalkosten komen op f 18700. De heer Michael merkt op dat de voor de gemeente te verrichten werk zaamheden ook prijsopgaaf is gevraagd bij z.g. knechts. De Voorzitter zegt dat dit de be doeling nooit is geweest en op een abuis zal berusten. Hij zal er een onderzoek naar laten instellen. De heer Rijken wijst nog op den slechten weg aan den Loonschendijk. De Voorzitter zegt toe dat daar ver betering in aangebracht zal worden Daarna wordt de vergadering ge sloten. ir,0n,^:" !t!.eine-Scholen Z,00viee' anders worden en waaront voor al die veranderingen zooveel geld wegge gooid De heer Verheijden wijst op de ontstellende cijfers voor het onderwijs. In 1914 bedroegen de kosten van het onderwijs 30 millioen en na de gelijk stelling van het onderwijs kwamen de kosten ineens op f 151 millioen en nu zelfs is er een tekort van 130 millioen Niet alleen als Capeilenaar doch ook als Nederlander heeft hij eene moreele verplichting om mede te werken tot verlaging van de nu veel te drukkende belasting. Wel is hij te vinden en zal dit steeds blijven, om een billijke regeling te treffen. Kerst. Vroeger moesten de Christe- Iijken hun eigen scholen geheel zelf onderhouden en dan nog moesten ze mee betalen aan het onderhoud van de openbare scholen en dat was toch zeker een grove onbillijkheid. Boven dien zou ik de vraag willen stellen mogelijk samen te voegen op het be sluit terug te komen en de openbare school in de Heistraat op te heffen en deze in haar geheel aan het bestuur der Chr. school over te geven. De heer Michael kan daar volstrekt niet mee meegaan omdat er een raads besluit is dat bijna met algemeene stemmen is genomen en waarvan de inspecteur later verklaard heeft geen bezwaren tegen te hebben. Hij noemt het een drijven van het Chr School bestuur om niet op het Raadsbesluit in te gaan. De heer Kerst blijft er bij dat zijn voorstel het verstrekkends is wat door den heer Oerlemans wordt bestreden. De heer Kerst merkt verder op dat er thans raadsleden kunnen zijn die tot andere gedachten zijn gekomen Michael. De heer Kerst begint te speculeeren dat er misschien leden zouden worden gevonden die hun mantel willen verhangen. Het raads besluit is eenmaal met een flinke meerderheid genomen en nu moet het worden uitgevoerd. Zou op het voorstel van den heer Kerst worden ingegaan dan komt men weer heelemaal voor aan de lijn te staan. Kerst. Men behoeft, om de woorden van den heer Michael te gebruiken zijn mantel niet te verhangen. Men kan tot andere gedachten zijn gekomen vooral na het schrijven van Ged. Staten dat het wenschelijk is om zoo weinig mogelijk kleine scholen in stand te houden. Ged. Staten dreigen zelfs te zullen ingrijpen, 't Zou toch heelemaal niet uitgesloten zijn dat er leden zijn die tot andere gedachten zijn gekomen. Michael. Laat de kinderen van de Heistraat naar de Loonschendijk gaan en die van uit Capelle naar Waspik. Kerst. Men heeft hier nog een openbare school voor de kinderen die niet naar de Chr. school zullen gaan, dan behoeft men de kinderen niet buiten de gemeente naar school te zenden. De heer van den Willigenberg meent dat men het meest practische werk zal doen als tot opheffing van de openbare school wordt overgegaan, vooral nu door Ged. Staten wordt aangedrongen der geheele school, hoogstens 18 kin- om de kleine scholen zooveel mogelijk f wat van al (die millioen die worden uitgegeven ten bate van het bijzondere onderwijs komt. Nog niet een derden. Ook moet ik er mijne verwonderi ig over uitspreken dat, toen de eerste vergadering om tot christelijk onder wijs te komen, werd gehouden de heer Verheijden zei de heer Michael was ook ter vergadering maar heeft niets gezegd dat de menschen van buitenaf naar de kerk gaan en wel een school mochten hebben. Michael. Dat is buiten de orde. Verheijden. Ik ben konsekwent ge bleven want ik wil ze toch de helft van de openbare school geven. Het voorstel van den heer Oerlemans in omvraag gebracht wordt aangenomen met 7 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Oerlemans, Rijken, Moonen, Zwart, Michael en Verheijden Tegen de heeren Kerst, v. d. Willigenburg en v. d, Hoeven. 6 Wijziging begrooting Conform het voorstel wordt besloten. 8. Voorstel van Burg. en Weth. tot het onderhands verhuren van een perceel bouwland De Voorzitter zegt dat achter de school in de Heistraat een perceel grond is gelegen dat altijd in het openbaar is verpacht en desniettegen staande altijd aan denzelfden pachter De fascisten hebben in Italië eene schitterende overwinning behaald Musselino kan wel rekenen op eene meerderheid van ongeveer 300 stem men. Het Engelsche Lagerhuis verwierp het ontwerp om de armbesturen met de betaling van huishuur van werk- loozen te belasten, met 221 tegen 212 stemmen. Er zijn aanwijzingen, dat het kabinet deze beslissing niet als een kWestie van vertrouwen zal beschou wen. De Engelsche regeering ontving een verzoek van den gouverneur-gene raal van Zuid-Afrika om het voorgeno men bezoek van den prins van Wales uit te stellen, aangezien de nederlaag van den regeeringscandidaat te Wak kerstroom een algemeene verkiezing in Juni tengevolge zal hebben. De werfarbeiders te Southampton hebben het ontwerp-vergelijk dat een uitsluiting in het geheele land moet verhoeden niet aangenomen, Er dreigt nu algemeene uitsluiting. De Duitsch-Völkischen (Luden dorff ca) zullen, naar de bladen ver wachten, ten minste 25 zetels (van de 132) in den Beierschen Landdag ver werven. Duitschland verkeert wederom in een periode van groote spanning. In verband met de a.s. publicatie van het rapport Dawes is een groote zenuw achtigheid merkbaar. Voorts zijn er de Micumverdragen, waarover minister Stresemann gisteren de onmogelijkheid uitsprak, terwijl Poincaré een niet verlengen als een nieuw lijdelijk verzet beschouwt Dan is er nog een spoor wegstaking, waarover de arbeiders gisteren en heden beraadslaagd heb ben zonder tot resultaten te zijn geko men. Eindelijk de Beiersche verkiezin gen, waarvan voorloopig de uitslag ten deele bekend is. Het verlangen van Zijne Emi nentie, kardinaal Mercier, dat hij den eigenlijken dag van zijn gouden priester jubileum in ingetogenheid en gebed zou mogen doorbrengen, is geëerbie digd. Buiten de gelukwenschen van het metropolitaan kapittel bij monde van mgr. Meerts, deken van het kapittel, ontvingZijneEminentieop zijn feestdag, 4 April, geen bezoeken. Uit alle steden en landen werden echter gelukwenschen ontvangen. De plechtige viering van het gouden jubileum is op Maandag 12 Mei a s. vastgesteld. Aan de geloovigen is ver zocht, Zondag 11 Mei een H. Communie voor den kardinaal op te dragen. Op dien dag zal er voorts een „Te Deum" worden gezongen in alle kerken en openbare kapellen van ons bisdom. De conferentie van de Tilburg- sche Wollenstoffenfabrikanten met de hoofdbesturen van St. Lambertus en de Eendracht over het stopzetten van de periodieke verhoogingen en een loonsverlaging van 2'/, percent op 1 April en eveneens van 2'/2 percent op 1 October heeft geen resultaat gehad De door de fabrikanten met het oog op de concurrentie van België en Frankrijk betoogde noodzakelijkheid van loonsverlaging werd door de ge noemde hoofdbesturen bestreden Be sloten werd, de invoering van de eerste 2'/2 pet. verlaging op te schorten de hoofdbesturen zullen de kwestie met hun leden bespreken, Bij Kon. besluit is met ingang van 9 April a.s. artikel 40 van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijks- ambtenaren ingetrokken. Bij Kon besluit van 7 April 1924 is bepaald dat de Arbeidsgeschillen- wet 1923 in werking zal treden met ingang van 18 April 1924. Voor de uitvoering van die wet is het rijk verdeeld in vier districten waarvan omvatten het le district de provinciën Fries land, Groningen en Drenthe het 2e district de provincie Noord- Holland het 3e district de provinciën Zuid- Holland, Utrecht en Overijsel, benevens het gedeelte der provincie Gelderland, dat gelegen is benoorden De Waal het 4e district de provinciën Lim burg, Noord-Brabant en Zeeland, be nevens het gedeelte der provincie Gelderland, dat gelegen is bezuiden de Waal. De Koningin heeft benoemd tot Rijksbemiddelaar in het lste district: mr. E. van Ketwich Verschuur, burgemeester van Gronin gen; 2de districtmr. S. de Vries Czn., oud-minister van financiën, te 's-Gra- venhage 3e district: ir. H. A. van IJselsteyn, oud-minister van landbouw nijverheid en handel te 's-Gravenhage 4de districtir, L. A. Fruytier, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, te 's-Gravenhage Verlegging van de Ma-as. De „Echo van het Land van Cuyk" schrijft: Volgens het ontwerp van de com missie-Jolles blijft de Maas geheel tusschen de bestaande dijken, behal ve bij de groote bocht bij Balgoy. De meeste dijken blijven ook precies als ze nu zijn; slechts op enkele punten boven en beneden Grave moet een ver sterking worden aangebracht. Even boven Litli zal een stuw worden ge bouwd met een sluis om water in de Maas te houden gedurende den zomer. De meeste kribben moeten worden verwijderd. De spoorbrug bij Raven- stein moet 200 Meter op den linker oever worden verlengd. De afgesneden Maasgedeelten zullen voor een groot gedeelte worden gedicht met den grond die uit het nieuwe en verbreede giedeelte komt. De lengte tusschen Grave en Lith, welke thans 41 K.M. bedraagt, wordt door de afsnijding van de voornaamste bochten slechts 25 K.M. De Beersche overlaatkade wordt bedijkt als het overige en de kosten worden geraamd aldus: Ophooging Beersche Overlaat hon derd duizend gulden; grondverplaat sing, baggeren en vervoeren 9,170,000 boordvoorzieningen (steenafzettingen) 750,000stuw met sluis bij Lith 3,000,000onteigening 1,625.000 brug verlenging Ravestein ƒ450,000; dijkverhooging Grave—Oyen ƒ800,000 en voorzieningen boven Grave een millioen vijfhonderd duizend; voor zieningen en vergoedingen voor de af wateringen 650,000onvoorzien en ter afronding ƒ1,955,000 totaal 20,000,000. Abonneert U op en Adverteert in ,J)E ECHO VAN HET ZUIDEN", het meest gelezen blad in de Lang straat en Omgeving, De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Oostelijk Noord-Bra bant te Eindhoven heeft een adres ge zonden aan den minister van onder wijs, waarin de Kamer den wensch uitdrukt, krachtig in het krijt te tre den voor een vorm van algemeen vor mend voortgezet onderwijs, dat zich zooveel mogelijk richt op de praktijk van industrie, handel en administratie. De Kamer zou een verdwijnen van de in haar ressort gevestigde hoogere handelsscholen, handelsdag- en avond scholen, betreuren, indien die verdwij ning andere oorzaken had, dan de ge bleken overbodigheid van die scholen. In dit verband is het de Kamer een behoefte, krachtig uit te spreken, dat, naar hare meening, alle vormen van voortgezet algemeen vormend onder wijs geljjke sympathie bij de lands- regeering dienen te ontmoeten en der halve ook op gelijken voet geldeljjk dienen te worden gesteund. De huidi ge toestand waarbij het uitgebreid la ger onderwijs bijna geheel, het gym nasiaal en middelbaar onderwjjs voor 80 h 90 pet., het handelsonderwijs

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 2