MïMÏ ZIIKI jUtren Adverteerders Tweede Blad. Provinciaal hieuws. Paaschnummer Nummer 31. Woensdag 16 APRIL. Waalwijk, 15 April 1924 Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstaat alhier is d d. 12 April 1924 aan de Besturen der Gemeenten binnen het gebied dezer Kamer het volgend schrijven gezonden „Bij de motor- en rijwielwet is aan de Gemeentebesturen de bevoegdheid gegeven om in de bebouwde kommen der gemeenten het verkeer met motor rijtuigen aan bepaalde snelheidsgrenzen te binden. De strekking van die be voegdheid is zeker alleszins prijzens waardig. doch de wijze waarop van die bevoegdheid soms wordt gebruik gemaakt, geeft hier en daar aanleiding tot klachten, die naar onze meening niet ongegrond zijn Het zal U niet zijn ontgaan, hoe het verkeer met motorvoertuigen den laat sten tijd buitengewoon is toegenomen. De beteekenis van het gebruik van deze middelen van snelvervoer voor de economische ontwikkeling, ook van onze streek, behoort dan ook niet te worden onderschat en het is van belang, dat ernstig wordt overwogen, de be lemmering in dat verkeer binnen de strikt noodzakelijke grenzen te houden, wil de waarde van het motorvoettuig als middel van snelvervoer, voor handel en industrie van zoo groot belang, niet voor een deel verloren gaan. Het komt veel voor, dat de kom- aanduiding der gemeente voor de maximumsnelheid onnoodig ver wordt uitgestrekt, verder dan naar taalbegrip onder bebouwde kom kan worden verstaan en waardoor de aanduiding dus niet is in overeenstemming met den feitelijken toestand. Behalve be lemmering in het verkeer geeft dit ook aanleiding tot misverstand en onge wilde overtreding van het verbod. Dat de Gemeentebesturen de veiligheid op den weg willen verzekeren is toe te juichen, doch het is redelijk, dat daarbij in het oog worden gehouden de be langen ook van hen, die met motor voertuigen van den weg gebruik maken. Wij achten deze aangelegenheid van voldoende belang om Uwe aandacht hierop te vestigen en wij verzoeken U beleefd de beperking van de snel heid niet alleen binnen redelijke grenzen te houden, doch ook de aanwijzing der bebouwde kom zooveel mogelijk in te perken en zeker niet verder te doen reiken, dan tot wat redelijker wijze onder bebouwde kom is te begrijpen." In de Stationstraat hebben we 't voorrecht ter weerszijden een fietspad te bezitten. In de Mr. v. Coothstraat is men zoo gelukkig nog niet en gaat alles over 't smalle padje ter westzijde. Nu schijnt het den laatsten tijd voor velen een aardigheid te zijn, om aan de binnenzijde (keiwegzijde) rijdende, zoo weinig mogelijk uit te wijken om den rechtsrijdende te laten passeeren. Vooral gebeurt zulks door achter elkaar fietsende rissen van werklieden van bulten. Dezer dagen had zulks op een morgen tot gevolg, dat een onzer fa brikanten tegen den trottoir en een boom werd opgeworpen. Gelukkig liep 't goed af, maar op deze manier moeten ongelukken volgen. 1.1. Maandag bezocht Prof. Sneller met 29 studenten der Handelshooge- school, niet alleen zooals we aankon digden de Timtur-schoenfabrieken, maar de stoomledei fabriek der firma Van lersel Witlox en Co en de Rijksvak school, afd. schoenmakerij en leer looierij. De heeren waren zeer voldaan over hun bezoek aan deze interessante in richtingen. De lunch werd gebruikt in hotel Verwiel. De Vereeniging van leeraren in het Schoenmaken zal 22 April a.s. des avonds ten 7 uur ook een bezoek aan de Rijksschool brengen. De Ned. Reisvereeniging, eene vereeniging die de laatste jaren op t gebied van gezelschapsreizen enorm veel heeft gedaan en bereikt, heeft tegenwoordig ook groepen voor wan deltochten. Zulk een wandeltocht wordt dezer dagen in deze omgeving gehouden, heeft Waalwijk als uitgangs punt en staat onder leiding van den heer J Meijer te Sprang. Donderdagavond komen de deel neemsters en deelnemers (een 10-tal) in Hotel Verwiel bijeen en Vrijdag morgen begint de wandeltocht. Van Waalwijk gaat het langs Roestelberg, door den duin naar Udenhout, van Udenhout naar Oisterwijk met omgeving, van Oisterwijk naar Oirschot met om geving en vandaar naar Best. vanwaar de deelnemers per trein huiswaarts kecren De deelname is uit Amsterdam, Rot- terdam, Vlissingen, Stolwijk, Beilen en Epe, dus uit alle deelen van 't land. De lezing met lichtbeelden over d* Missie in Britsch-Indië Vrijdag- en Zondagavond in de groote zaal van de R.K. Werkliedenvereeniging gehouden door den Z.Eerw. heer L. Dumoulin S. Jmag vooral wat den Zondag betreft, in alle opzichten geslaagd heeten. Vrijdag was de opkomst bepaald slecht te noemen voor het doel bedroevend zouden we haast zeggen. Zondag daarentegen was de zaal zoowel boven als beneden, geheel bezet. In het eerste gedeelte van zijne be spreking liet ons de Missionaris zien het leven, de gebruiken en het arbeiden van het Indische volk met al de daaraan verbonden typische eigenaardigheden. Ten duidelijkste bleek daaruit hoe zwaar en moeilijk het werk van de Paters-Missionarissen is, doch ook kwam naar voren hoe dankbaar de onontwikkelde bevolking, de massa is, voor het zegenrijk werk van de Paters. In het tweede deel liet spr. op een pathéfoon eenige Indische liederen hooren en gaf daarna aan de hand van de lichtbeelden te zien wat een reuzen werk er nog valt te verrichten eer die menschen daar hel Ware en Eeuwige licht kunnen aanschouwen. Meer dan 28 millioen inlanders wachten nog op het eenige, ware woord. De lezing bracht op f 195.— welk bedrag geheel ten goede kwam aan de Missie. Maandagavond ten half acht uur had in de zaal van den Gildenbond de 4e lezing van den Liturgischen Cursus plaats. De opkomst was dit maal zeer slecht, wat toegeschreven moet worden aan het bar slechte weer. De WelEerw. heer Van Berkel had ditmaal tot onderwerp gekozen de H. Mis en luisterde een en ander op met lichtbeelden en zang. Van begin tot het einde was de lezing over dit hoog verheven onderwerp diep stichtend, waartoe vooral ook bijdroegen de mooie gezangen van het dameskoor. Ook in onze gemeente begint het mond- en ktauwzeer zich gestadig uit te breiden. Alle maatregelen ter voorkoming worden steeds zorgvuldig genomen Wij hebben melding gemaakt van een verzoek, dat de Kamer van Koop handel te 's Hertogenbosch aan de curatoren van de Bossche Hanzebank in gunstige overweging heeft aanbe volen om in het belang van handel en industrie bij de afwikkeling van de zaken der Hanzebank de grootst mo gelijke clementie te gebruiken en te trachten, door het verleenen van de I grootst mogelijke betalingsfaciliteiten aan die debiteuren, welke momenteel nog niet aan hun verplichtingen kon den voldoen, zooveel mogelijk faillise- menten te voorkomen Curatoren in het bedoelde faillise- ment hebben thans reeds hun antwoord aan de Kamer van Koophandel doen toekomen. De opmerking in den brief van de kamer .dat er bijna dagelijks faillisementen worden uitgesproken als gevolg van aanvragen gedaan van de curatoren van voornoemde bank", noemen zij schromelijk overdreven en onjuist, ten bewijze waarvan zij aanvoeren „dat sedert de bewindvoer ders der bank op 10 Juli 1923 de leiding der zaken in handen hebben genomen, tot op heden op aanvragen dezerzijds zijn uitgesproken de volgende faillisementen 4 te Breda, 10 te den Bosch (door de rechtbank), 1 te den Bosch (door het gerechtshof), 1 te Roermond in totaal 16 faillissementen. Hierbij komen nog de faillissementen van twee vennootschappen, welke zijn aangevraagd om speciale redenen en waarbij behalve de Hanzebank zelf geen andere noemenswaardige belan gen betrokken zijn. Het aantal debi teuren der Bank bedroeg ca. 32...." Wat betreft het beroep op hen ge daan om de grootst mogelijke clemen tie ten opzichte der debiteuren der bank te betrachten, merkten curatoren op, dat zij in die gevallen, waar ze meenen met goedwilligen te doen te hebben, de grootst mogelijke betalings faciliteit toepassen. Het zal wel geen nader betoog behoeven, zeggen zij ten slotte, dat ook curatoren der bank niets liever wenschen dan de catas- j trophe te beperken, waar ze kunnen, doch voor alles zijn ze het aan hun positie en hun verantwoordelijkheid verplicht, te waken voor de belangen der toch reeds zoo zwaar getroffen crediteuren. daarbij zoowel chemisch als technisch alle mogelijke verklaringen, terwijl alie leerlingen geregeld zelf alle werkzaam- heden moeten doen. Het is dan ook onbegrijpelijk, dat Denkt tijdig om Uwe adver- de belangstelling voor den dagcursus tentles voor het a.s. niet grooter is. De deelnemers van den avondwintercursus, die zoo juist be ëindigd is, nagenoeg alle mannen op Naar wij vernemen zal onze groote tooneelspelerLouis Bouwmeester binnenkort wederom naar Waalwijk komen en in „Musis Sacrum" optreden in z'n stuk: „de Koopman van Venetië." De Patronaatsharmonie „St. Jan" van de St. Clemensparochie zal Zondag 27 April in de groote zaal van het R. K. Patronaatsgebouw haar eerste concert geven. De bekende muzikanten, de heeren van Loon uit Loon-op Zand, zullen hunne medewerking verleenen en een drietal kwartetten voor saxo phone en clarinet ten gehoore brengen. De harmonie zelf komt met een zestal nummers en zal laten hooren wat ambitie en ijverig repeteeren onder deskundige leiding vermag. Het oude kasteel te Dussen, dateerende uit de 12e eeuw, met z'n j vele merkwaardige dingen, o.a. z'n j mooi voorplein, groote zalen, gevan- j geniskeiders, enzwordt met onder j gang bedreigd. Bij de door notaris j l Rietra gehouden provisioneele verkoo- j ping werd het ingezet tot een bedrag I van f 12.000, wij vernemen met het doel om het te sloopen. Kan hier „Monumentenzorg" nog niet tijdig ingrijpen, opdat dit historisch j monument gespaard blijve. In de Zaterdagmiddag in het gebouw van de R K Werkliedenver- eeniging te 's Bosch gehouden buiten gewone algemeene vergadering van den Ned. R.K. Lederbewerkersbond werd met algemeene stemmen besloten tot fusie met den Ned. R.K. Fabrieks- arbeidersbond, nadat dit punt door den heer C. Roestenberg. voorzitter van den Lederbewerkersbond, W. Mooiman van de Fabrieksarbeiders en Nijkamp van het Vakbureau was verdedigd en door de beide hoofd adviseurs aanbevolen De fusie zal 1 Juni as. ingaan en het hoofdkantoor ten bureele van den Fabrieksarbeidersbond in Den Haag gevestigd worden. De volgens de statuten vereischte liquidatie-commissie werd gevormd door het bestuur van den Lederbewer kersbond en het Vakbureau. Het ligt in de bedoeling in het Zuiden een bijkantoor te houden. Rijksschool voor Leerlooiers en Schoen makers te Waalwijk. Reeds jarenlang worden aan de Rijks school voor Leerlooiers en Schoen makers, winteravondcursussen gegeven van 1 October—1 April van het vol gende jaar en met toenemend succes. Aan de looierijafdeeling wou dat maar niet lukken, maar nu den laatsten winter is het gelukt een cursus te geven voor looiersgezellen, die meer dan voldoende bezocht werd. De cursus omvatte de bereiding van Kalfs- mast- en rundsbox (zoowel zwart als gekleurd) geiten- en paarden- -chevreaux. Hij werd gevolgd door 16 deelne mers, waarvan er om persoonlijke redenen 3 afvielen. De andere 13 volg den den cursus geregeld en met toe nemende belangstelling. De leeftijd der deelnemers, alle werklieden en meester knechts uit de fabrieken hier en van de omgeving, varieerde van 19—44 jaar. Het volgend jaar zal met deze cur sussen worden voortgegaan en zonder twijfel zal de looierijafdeeling voortaan j geregeld een winteravondcursus geven. De dagcursus profiteert bovendien j van dezen cursus indirect, omdat daar- door vanzelf in de looierij afdeeling meer verwerkt wordt. De winteravondcursus zal bijdragen tot de algemeene kennis van hen, die hier en in de omgeving in de looierij werkzaam zijn maar kan toch nooit de dagcursus vervangen. De dagcursus toch behandelt gedu- rende het heele jaar de bereiding van j alle mogelijke soorten leder en geeft j rijperen leeftijd, betreuren ten zeerste, dat zij helaas het vak niet grondiger kunnen komen leeren op den dagcursus. Laten de lederfabrikanten, die het belang van hun bedrijf begrijpen, toch bevorderen, dat de dagschool, waarvan de nieuwe cursus September 1924 begint, goed bezocht wordt door leer lingen, tot grooteren bloei van de Neder- landsche looinijverheid. De Directeur der Rijkschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk, H. VAN DER WAARDEN. Den velen, die verlangend uitzien naar de zoo smaakvolle chocolade premie van het Nieuwe Modeblad, zij het volgende medegedeeld De verzending dier premies wordt bezorgd door de firma Bensdorp zelve. De toevloed van nieuwe abonné's is echter van dien aard, dat er nood wendig eenige stagnatie in die ver zending komen moest Men gelieve dus eenig geduld te oefenen. Slechts wanneer men die premie binnen een tijdsverloop van drie weken na opgaaf van het abonnement nóg niet mocht ontvangen hebben, gelieve men te reclameeren. De Uitgevers. De groote Kerk te Geertruidenberg Over de groote Kerk te Geertrui denberg en den toestand waarin zij verkeert, is het vorig jaar uitvoering geschreven. De gedeeltelijke ineen storting van het dak van het priester koor was er de rechtstreeksche aan leiding toe. De toen aangerichte schade is zoo goeden zoo kwaad als het ging hersteld, doch verder is het niet ge komen. Langzaam gaat het verval verder, con stateert de Dongebode. Dag in dag uit gaat er weer iets teloor van dit „zoo wel aesthetisch als historisch belang rijkste en meest imposante monument onzer middeleeuwsche bouwkunst", 1 iedere dag is een onherroepelijk ver- lies van wat oude-christelijke bescha- I ving, kunst en genie, tot stand brachten. Najaarsstormen, regen en vorst heb- j ben hun werk weer gedaan. Inwatering maakte het steenwerk rot (goten zijn sinds lang niet meer te zien), en de telkens weer intredende vorst deed de murer. scheuren. j „Onverwijld ingrijpen Dit werd geschreven Juli 1923 en thans is nog alles bij 't oude of liever' nog veel erger. Maar thans moet de daad komen, nu of nooit 1 Wie neemi de leiding tot, een concreet plan RAAMSDONKSVEER. De Kuapea- vereenlging sTiraoihëas* hield ouder leiding van den heer Stoffels haar jaar feest, dat als naar gewoonts eea prettig ea aangenaam verloop had. De HoadenteatooastelHng kat» niet doorgaan. De aangevraagde toe stemming aas den Raad van Beheer kon, als zijnde te laat aangevraagd, niet verleend woïden. Zondagvoormiddag had ia de Dorpsche Herv. kerk de bevestiging plaats van 20 nkuwa vrouweliike en mannelijke lidmaten, Voor de Hsrv. Gem. zal met Goeden Vrijdag das avonds halfzeven la de Dorpsche kerk optreden de zeer- eerw. heer Ds. Ewoldf. van dit blad. Wegens vacature zal er ia de Ger. kerk op 't Veer leesdienst worden gehouden op Goeden Vrijdag. Aanvang des avonds half zeven. Door de firma Meeuwssen-van Dongen werd In hst voormalig paad van den heer Slmonis de Kok een flinke zaak begonnen la kruideniers-, ijzer-, emaillewaren en manufacturen. Onder verwijzing naar achter staande advertentie, zit er hier eens op gewezen, dat de M.U.L.O. school te Raamsdooksveer (Hoofd Job.Tigchel&as) een der weinige volledig ingerichte M.U.L O, scholen uit den omtrek, mes zou -haast kunnen zeggen, uit de pro vincie is. Het M.U.L.O. onderwijs op deze school, die opleidt voor de belde M.U.L.O. examens en voor alle In richtingen van voortgezet onderwijs (zoo zijn met succes leerlingen geplaatst op de handelsschool te Waalwijk en in de 3de klas H.B.S. te 's Hertogenbosch enz.), sluit aan bij de vijfde klas eener Lagere School. Ia de eerste M.U.L.O. klas wordt Franscb gegeven en bij bat onderwijs In Nad. Taal een richting ingeslagen, die op verdere studie voor bereidt, Het verdient daarom aanbe veling leerlingen, die voor deze school in aanmerking komen, na bet door- loopen eener vtifde klas Lagere School aan te geven. Meermalen gebeurt het, dat leerlingen uit buitengemeenten, waar men met deze omstandigheid niet J op de hoogte was, in de hoogere dassen geplaatst, achterblijven bij leer- Inge», die vanaf het begin de opleiding volgen. In de 2de M.U.L.O. klas begint ret onderwijs in Duitscb, Esgelsch en Wiskunde, wat In ds 3de nog ver meerderd wordt met Handelskennis. Toelatingsexamen voor H.B.S., Nor maal- en Kweekschool kan met gosd gevolg vanuit de 2de klasgedaan worden. Een goed deel van de bevolking der M.U.L.O. klassen is afkomstig uit de buitengemeenten. De gunstige lig ging van Raamsdonksveer maakt dit mogelijk. Waar bet M.U L.O. onderwijs voor zekere kringen het eenig bereik bare voortgezette onderwijs is, voor andere cm gegronde opvoedkundige redenen een uitmuntende» overgang vormt vcor verdere opleiding, daar is het met recht te verwachten, dat dit aantal vooralsnog zal toenemen. Het Hoofd der school is gaaree bereid alle voorkomende inlichtingen te verschaffen. RAAMSDONKSVEER. „Voor Eer en Deugd" Zondag had in het St. Henri- cusgebouweenpropaganda-vergaderlng plaats van de vereeniging „Voor Eer en Deugd". Het bestuur had voor dezen avond uitgenoodigd den zeereerw. pater Lau rentius uit Breda. De eerw. spreker deed in deze goed bezochte vergade ring duidelijk uitkomen, dat het zede lijk peil de laatste jaren zeer achter uitgaande is en dat wij ons in onzen strijd moeten sterken door veel gebruik te maken van de H Sacramenten. Er kan niet genoeg zorg worden besteed aan de kinderen, door hen rein en on schuldig op te voeden. Op verschillende punlen wees verder de eerw. spreker o.a. de zorg voor de slaapvertrekken, de kleeding der vrouw, ontijdige ver keeringen, bioscoop, tooneel en kunst. Op een bijzonder punt vestigde Z.eerw. vooral de aandacht namelijk de slechte pers en keurde vooral af het lezen van „De Courant*. Deze avond is voor de vereeniging geweest een ware succes avond en wanneer zij weer eens een vergadering uitschrijft hopen we den eerw. pater weer eens te hooren. RAAMSDONK. De kermis wordt hier dit jaar gehouden gelijk met de Geertruidenbergsche. dit zal dus zijn van 13 tot en met 20 Juli. Maandagmiddag ging een paard, gespannen voor een wagen met bonw- materialen er van door. Hierdoor trok het zijn voederbak omver, zoodat deze met de wielen in aanraking kwam. Door de zware vracht werd zijn vaart niet erg groot en het werd dan ook spoedig door zijn meester tot staan gebracht. Nog enkele overgeblevene Hon- gaarsche kinderen zullen in den loop van deze week naar htin ouderlijk huis terugkeeren. Na een gehouden propaganda- vergadering steeg het ledental van de vereeniging het Varkensfonds „Eens gezindheid" tot 168. GIESSEN. Ds. J. B. Benders viert heden zijn zilveren jubileum als pre dikant bij de Ned. Herv. gemeente te Giessen c.a. (N. Br.). Zijn vorige stand plaats was Zijderveld, waar hij op 4 Dec. 1892 in zijn ambt bevestigd werd De jubilaris is scriba en quaestor van den ring Woudrichem. MADE. Burg. en Weth. dezer ge meente maken als kennisgeving bekend, dat van de N.V. Aceiyleaa Se Den Haag eea verzoek Is iage.tomea tot het plaatsen van een beaziae-lasiallatie met een ondergroadsch reservoir en een boveegrondsche inrichting op het trottoir met kapdek in het pand wijk A. no. 40 alhier. Donderdag 24 April a.«, zal door den Knipcursus in het café Th. Thijssea Nieuwstraat alhier een tentoonstelling van door de leerlingen van dien cursus gemaakte kleedingstukkea gehouden worde», des namiddags om 1 uur. Door Amsterdamsch© opkoopers van kippeneieren werden alhier duizen den opgekocht. Men besteedde, onge zien de grootte, 5 cent per stuk. Ook werden ze gekocht per gewicht, t.w. 80 cent K.G., doch dit blijkt voor de verkoopers oiet zoo voordeelig te zije. Naar men verneemt is de politie en marechaussée uit Breda tot de ont dekking der geheime jeneverstokerij gekomen door madedeeling van iemand uit Breda die, naar men zegt, eenzelfde zaakje aan de hand had en volgens geruchten te Breda achter slot is ge bracht. Ook de V. alhier moet reeds een verhoor van den rechter van in structie hebben ondergaan. Gisteravond kwam de Commissie voor de Lichamelijke Opvoeding in vergadering bijeen op welke bijeenkomst o.m. do volgende punten behandeld werden Eenige klachten waren ix.gekomen van den leider der Rijkscursussen den heer rrincen. betreffende de slechte verlichting bij avond en het ontbreken van verwarming en water leiding. Besloten werd hieromtrent een verzoek te richten aan Burg. en Weth. Verder kwam ter sprake de aanschaffing van een verstelbare ladder voor gymnas tische oefeningen, wat men echter met het oog op de hooge kosten meende te moeten uitstellen. Uit een ingesteld onderzoek naar de Lichamelijke Opvoeding aan de lagere scho len bleek dat aan alle scholen in deze ge meente een bevoegde kracht verbonden was voor het geven van lessen in Vrjje- en orde oefeningen, doch dat er slechts aan enkele scholen en dan nog niet geregeld hierin on derricht werd gegeven, n.l. aan de school der Eerw. Broeders, aan de Katholieke Jongens school te v.m. Besoijen en aan de openbare school. Aan geen enkele meisjesschool hetzij hier of in v.m. Baardwijk of in v.m. Besoijen evenmin als aan de Christelijke School te Besoijen en de R.K. Hoogere Handelsschool alhier wordt verder aan lichamelijke opvoe ding gedaan. Besloten werd er bij die scho len, alsook bij de inspectie te 's-Bosch en hij het gemeentebestuur op aan te dringen om geregeld onderwijs in de gymnastiek te geven. Aangezien er aan de Meisjesscholen in het geheel geen gymnastiekonderwijs gegeven wordt, stelde de secretaris der commissie de vraag of niet een cursus in lichamelijke op voeding ook voor de meisjes zou kimneu wor den georganiseerd om ook dezen in de gele genheid te stellen daaraan deel te nemen, bijv. op Zaterdagmiddag. De commissie zal over deze aangelegen heid alsnog nader beraadslagen. nu --D— w

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5