Nieuws uitKaatsheuvel. ieuws uit fieusden pen talrijke bezoekers uit de Vereenigde Staten en Canada naar Engeland. Te Southampton zijn Zaterdag niet minder dan 1500 Amerikanen geland- onder wie de bekende filmacteur Fairbanks. Het Amerikaansche toeristenbezoek aan Engeland schijnt dit jaar buitengewoon levendig te zullen worden. Men ver wacht tot October niet minder dan een kwart millioen Amerikaansche bezoe kers te Londen. Te Vlaardingen is binnengekomen de hulpstoomer Mercurius VI. 185 van de reederij Mercurius, waarvan de schipper Jac. van der Vaart door een geweldige stortzee uit de stuurkas ge slagen en, ondanks alle pogingen tot redding, verdronken is. In de Lekhaven te Rotterdam is een drie jarig kind van den schipper K., toen het aan dek van het schip Patience onder toezicht van een vijfjarig zusje speelde in een onbewaakt oogen- blik te water geraakt en verdronken. Het lijkje werd na een uur door de rivierpolitie met een dreg opgehaald. Op de Hoogstraat heefteen on bekend gebleven persoon een gedeelte van het hoofdhaar van de 9-jarige H. L A uit de Tochtstraat afgeknipt. Ditzelfde overkwam de 15 jarige A. j uit de Ruilstraat, toen ze op de Hoog straat voor een winkel stond te kijken. Aan de Scheepsbouw Maatschap pij aan het Noorder Buiten-Spaarne te Haarlem, is Vrijdagmiddag bij het la den, met behulp van een kraan, van houten luiken op een schip, plotseling de lus losgeschoten De luiken, een gewicht van ongeveer 250 K. G., vielen op den 75 jarigen timmerman J. Haan tjes wonende te Schoten. De ongeluk kige bekwam een beenbreuk en ern stige inwendige kwetsuren. Hij is 's avonds in het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" aan de bekomen verwondingen overleden. In Staatmijn Wilhelmina te Ter- winselen geraakte de mijnwerker B., uit Vaals, onder afvallend gesteente. Zijn toestand is hoogst ernstig. De rangeerderde B geraakte op de mijn Laura te Jïygelhoven bekneld tusschen twee wagons De man bekwam zware inwendige kneuzingen en ver keert in zorgelijken toestand De politie te Roermond arres teerde aldaar op justitieel bevel den heer A. Soud-directeur van de Gel dersche Credietvereeniging te Kerkra de. Hij is in het Huis van Bewaring te Maastricht ingesloten. Een 6 tal personen waren in een zeilboot uit Belfast vertrokken om het Church Island, waarop zich een heilige bron bevindt, te bezoeken. Het scheepje sloeg om en de inzittenden raakten te water. Slechts een der ongelukkigen kon worden gered, de 5 anderen verdron ken. Vrijdag is in de Haarlemsche Scheepbouw maatschappij de 75 jarige J. H., die bezig was met het ophij schen van luiken, ernstig gewond De oorzaak van het ongeval was, dat de luiken door een windvlaag om woeien. De man is naar het gesticht St. Johannes de Deo vervoerd, waar hij spoedig is overleden. Gisteravond is tusschen Delden en Goor een auto uit Enschede, waarin tien jongelui zaten tegen een boom gereden. Een der inzittenden brak een been, een tweede beide beenen, een derde werd de borstkas ingedrukt De toestand van de beide laatstbedoelden is ernstig. Kaatsheuvel, 25 April 1924. De groote affiche's van de win kelweek, uitgeschreven door de ver- eeniging Kaatsheuvels Belang ter gele genheid van den verjaardag van H.K. H. Prinses Juliana zijn er. Allerwegen zien wij ze hangen voor winkelvitri nes en in café's. In groote letters en woorden verkondigen ze ons dat de jeugdige vereeniging K. B. beslist met haar eerste werken succes heeft. Im mers mogen we het een succes noemen, dat alle neringdoenden aan den op roep van K. B. hebben gevolg gegeven om mee te werken. Niet alleen manu facturen- en kruidenierswinkels, doch zaken in alle branches, bakkers, sla gers, sigarenwinkels, ijzerwinkels, dro gisterijen enz. alles doet mee. Ruim 30 zaken gaven zich officieel op. Om 7 uur zal de WelEdelAchtb. Heer J. L. van Besouw als eere-voor- zitter van K. B. in de zaal van den heer Joh. Smit-Hesselman de winkelweek openen. Het bestuur van de vereeni ging, alle winkeliers welke zich voor de winkelweek opgaven, alle leden van K.B. en verdere belangstellenden, worden door deze uitgenoodigd bij deze opening tegenwoordig te zijn. Na de openingsrede van den Burgemees ter zal de Kon. Harmonie Apollo en de R.K. Gymnastiekvereeniging K. G. V. een muzikale wandeling maken dooi de voornaamste straten. Dat de Kaats- heuvelsche bevolking op de been zal komen behoeven we niet te zeggen. Ook de omgeving zal beslist flink vertegenwoordigd zijn. Vanaf Zater dag 26 April tot Zondag 4 Mei zal de etalageweek duren. Daarenboven krij gen we Woensdag 30 April Juliana- dag om 7 uur n.m. een groote gymnas- tiekuitvoering van deK. G. V. onder leiding van den heer van Gulik uit Til burg en daarna een groot volksconcert van de Harmonie van het Kon. Muziek gezelschap „Euphonia". De program ma's van beide uitvoeringen staan op de groote affiches vermeld. Moge het weer een weinig medewerken. Hedenmorgen had alhier de plechtige uitvaart en begrafenis plaats van den Weled. Heer M. Schraauwers, oprichter der bekende kleermakers zaak M. Schraauwers Zoon alhier. De heer M. Schraauwers was een achtenswaardig man die alom bekend was. De uitvaart had met eenige meer dan gewone plechtigheid plaats, daal de ontslapene tijdens zijn leven, lang secretaris van het bekende gilde St. Jan, later de Kon. Erk. Schuttersver- eeniging St. Jan was. Door de leden der schutterij werd de kist met het stof lelijk overschot gedragen, terwijl afge vaardigden van vele vereenigingen uit den omtrek den lijkstoet volgden. Een prachtige krans werd namens 't gilde op zijn graf neergelegd. Onze R. K. Gymnastiekvereeni ging K. G. V. gaat weer toonen, dat zij hare leden maakt tot flinke, krachtige ontwikkelde sporters. Zij heeft op haar program voor de komende Mei maand eene wandeling naar het mooie boschrijke Oisterwijk. De aspirant leden zoowel als de leden nemen allen met genoegen deel aan 't gezellige uit stapje. Het is tevens een flinke oefe ning om onze jeugdige K. G. V'ers te ontwikkelen tot sterke, gezonde jon gens, wat dan ook steeds haar doel is. Zoo zien wij dat zij het nuttige aan het aangename weten te paren. Wij wen- schen onze kranige turners een gezel- ligen dag. De Voorzitter stelde voor met het oog op de eveofueele verplaatsing van het Kantongerecht, aan den Minister aaa te bieden, dat hetzelve in het stadhuis kan blijven gevestigd en dat zonder daarvoor aan de gemeente huur te betalen, welk voorstel werd aan genomen. Bij de rondvraag vroeg het Ud De Mol, of er niet een verordening kon worden gemaakt met betrekking tot de snelheden van auto's, motors, bus sen etc. Nadat de kwestie ampel besproken was, werd besloten voorloopig geen verordening In 't leven te roepen, ter wijl de Voorzitter mededeelde, dat de gevaarlijke boek bij de Zustersteeg uinrouur Mevr. de wed. Verhoeven) wordt geamoveerd en afgerond. Hierna werd de vergadering gesloten. Da heer W. van Wijoes, sedert 20 jaren lid en secretaris der commissie rot wering van schoolverzuim, heeft wegens vertrek als zoodanig ontslag genomen. DRUNEN. In algerneene vergadering der leden van de Boerenleenbank Drunen en Elshout, is door den Kassier, den heer M. van Halder, het volgende verslag uitgebracht over het jaar 1923. Het ledental der bank verminderde in 1923 met 5 en bedroeg op 31 Dec. j.l. 305. Het laatste in 1923 uitge geven spaarboekje dtoeg het nummer 510, het laatste voorschotboekje 185. Spaargelden. Op 31 Dec. 1922 was de bank schuldig aan spaargelden f 479744.51® In 1923 werd ingelegd f 146131.38® Te samen f 625575,90 Terugbetaalde spaargel den 1923 f 314852.77 De zuivere winst over '23 bedraagt f Het reservefonds bedroeg op 31 Dec. 1922 f Hierbij gevoegd de winst over 1923 zijnde f Op 31 Dec, 1923 bedroeg het reserve kapitaal f Balans per 31 December Bezittingen. Contanten (in kas) uitstaande voorschotten Tegoed inloopende reken Waarde der effecten vol gens koers 31 Dec Waarde aandeelen der Centrale bank Waarde aandeelen Ned.- Landbouwbank Waarde aandee* Boeren- hyp bank Waarde aandeel Borg Mpij Ned. boerenbond Uitstaande gemeente-leen f Resteerende rente van voorschotten f Resteerende rente in ioopende rekening f Waarde roerende goederen f Totaal 1923 34298,84 157400,92 79934,96 Schulden. Saldo's der spaargelden Schuld in loopende rek. bij leden Schuld in loopende rek bij de Centr. bank Reserve op 1 Jar.. '23 Winst over 1923 f 370032,48 311023,13 12883,73 31282 52 13035 75 1807.35 Totaal f 370032.48 Heusden, 25 April 1924 Openbare raadsvergadering van Donderdag 24 April, 7'/2 uur n.m. Aanwezig waren allen behalve de leden Cox ea De Jongb. Nadat de notulen in orde bleken, deed de Voorzitter msdedeeliag vao ei.kele ingekomen stukkea. Beslui) Ged. Staten houdende goed keuring vae de wijziging der gemeente- begrootiag. B-lef van Ged. Staten, Inhoudende bedenklngec van dea betrokken in specteur tegen de gewijzigde verorde ning op den Vleescbkeuringsdienst Deze vindt het ».l. niet voidoende dat ia Heueden geeia keuringslokaal is voor noodslachttngen, en wel met het oog op post-mortale iniectie. Burg. ea Weth. stellen voor de zaak voorioaplg te laten tusten, omdat de noodzakelijkheid van een keutingslokaal alhier nog niet is gebleken. Op de aanvrage van den klompen maker Van dct Pol om buiten de Oud- Heusdcascbe Poort een stuk gemeente grond ia huur te mogen hebben, werd guttsdg beschikt ea wel tegen 6 cent par M2. Op het bezwaarschrift van Couwen- bergb tegen de door hem betaalde ioolbelasting over 1922 en '23 werd afwijzend beschikt, wegens te late reclame, terwijl hem over 1924 zal worden gerestitueerd f 1.— Een bezwaarschrift van Rooijakkers tegen zijn aanslag van f 40 voor ver gunningsrecht, daar z.i. de huurwaarde te hoog is geschat, wordt om advies gesteld in banden van dea betrokken schatdngsambienaar, waarna later ztl worden beslotea. Naar aanleidiug van 'i verzoekschrift van de besturen der beide alhier aan wezige muziekgezelschappen om sub sidie in de kosten van oprichting eeaer muziektent, stelde de Voorzitter namens Burg. en Weth. voor, hoogstens f 300 subsidie te yerleenen, of zooveel minder als mocht blijken voldoende te zijn. J 500 is gecoilecteerd en de geraamde kosten der houten tent op gemetselden voet zijn f800) Is de tent gereed, zoo wordt zij eigendom der gemeente en zal zoowel de Harmonie als de Fanfare gedurende den Zomer en iedere maand eens op concerteeren. Voorts stelden 13urg, en Weth. ais standplaats voor de Vischmarkt. Naar aanleiding hiervan werd nogal gediscussieerd. Zoo wilde het lid De daan liever een ijzeren kiosk, al is zij dan mogelijk iets duurder. Ook had hij ze liever gezien op het Wllhelmina- plein, waarbij hij gesteund werd door het lid Uhl. De Voorzitter had vooral bezwaar tegen deze plaats met het oog op het grasveld en de beplanting van boven genoemd plein, waarmee De Haan heel niet accoord ging. Later werd men het echter eens en zoo komt er dus ver moedelijk een kiosk volgens het aan geboden ontwerp-Leenhouts en wel op de Vischmarkt. Op 31 Dec. 1923 was de bank dus schuldig aan spaargeld f 311023.13 De renten van spaargel-~ den bedroegen f 13427.98 Hiervan werd uitbetaald Hf 316 09 en bijgeschreven f 13111.89 ~f 13427.98 Voorschotten.. Op 31 Dec. 1922 had de bank een tegoed van aan de leden verstrekte voor schotten f 163482.50 In 1923 werden nieuwe voorschotten gegeven voor een bedrag f 21815.- Te samen "TÏ85297.50 In 1923 werd afgelost van voorschotten f 27896 58 Op 31 Dec. 1923 had dus de bank een tegoed van voorschotten f 157400 92 De renten van voorschot- ten bedroegen f 7675.41 Hiervan was uitbetaald per 31 Dec. 1923 f 6998 90 Was hiervan nog te be talen 31 Dec. 1923 f 67651 Totaal f 7675AT Van provisie van voor schotten is ontvangen f 54 60 Loopende rekening. Op 31 Dec. 1922 had de leenbank tegoed in loopende rekening f 286448 91 Op 31 Dec. 1922 had de leenbank schuld aan loopende rekening f 31562.72® ln 1923 is uitgegeven in loopende rekening (dus te goed) f 164243.35 ln 1923 is ontvangen in loopende rekening (dus schuld) f 299609.07® Op 31 Dec. 1923 had de bank tegoed in loopende rekening f 176722.46 en schuld in loopende rekening f 57202.— In 1923 werd ontvangen van rente en provisie in loopende rekening f 11582 99 Op 31 Dec. 1923 bleef nog te ontvangen wegens niet verschenen coupons f 933,75 Totaal fÏ25Ï5,74 Uitgegeven werd aan rente in loopende rek. f 313,60 De afschrijving op effec- ten (wegens koersver schil) bedroeg f 2243 75 De bijschrijving bedroeg f 306,26 Blijft dus zuiver voor af schrijving op effecten f 1937,49 Op roerende goederen is afgeschreven f 12,50 De buitengewone ont- vangsten hebben bedr. f 36.04 De buitengewone uitg. f 413 96 De diversen rekening der Centrale bank bedroeg f 684,36 Het salaris v. d. Kassier bedraagt f 650, Op 31 Dec. 1923 wijst het dagboek eene ont vangst aan van f 979903.53 en eene uitgave van f 945604,69 Alzoo in kas per 31 Dec. '23 f 34298,84 NIEUWKUIJK. Dinsdagavond had in het café van den heer Q de Bont alhier de algerneene jaarvergadering plaats van de Boerenleenbank De vergadering, welke zeer druk was bezocht, werd door den Voorzitter van het bestuur den heer Jan van den Brand met den christelijken groet ge opend. Door den kassier der leenbank, den heer W. A C. van der Leede, werd over 't afgeloopen jaar 1923 een keu- rig verslag uitgebracht. Hieraan ontleenen we 't volgende Ontvangen spaargelden f 19 136 48 Terugbetaalde voorschotten f 4.598 50 Ontvangsten loopende rekening f 32.958.81 Ontvangsten interesten f 3 517 06 Terugbetaalde spaargelden f 39.925.31 Gegeven voorschotten f 9 705.— Uitgaven in loopende rekening f 7.362.50 Uitgaven interesten spaar gelden f 1.886 97 Winst 1923 f 172.03 Totaal uitstaande voor schotten 156 882.74 Saldo's Spaargelden f 46.817.75 Reserve f 2.258 26 De bescheiden werden door een daarvoor benoemde commissie nage keken en in orde bevonden. Door den EdelAchtb. heer Burge meester, Voorzitter, raad van toezicht, werd den kassier dank gebracht voor diens keurig en accuraat beheer. Met algerneene stemmen werd het aftredend bestuurslid voorzitter raad van toezicht als zoodanig herbenoemd. Na afhandeling van nog enkele kleine besprekingen betreffende het in leggen der gelden werd de vergade ring met den christelijken groet ge. sloten. In het café van de Wed. Frans Brok, hield Donderdagnamiddag de stieren-vereeniging alhier haar jaarver gadering. De Voorzitter de heer Nic. v. Baard wijk opende de vergadering met den gebruikelijken groet waarna de secre taris de heer L. van Spijk over de af geloopen jaren 1922 en 1923 een keurig verslag uitbracht. Nog in kas 1921 f 7.50. Inkomsten over 1922 en 1923 van koeien en kalveren f 854.10 Inkomsten 1 koe Robben f 1.40 Bijdragen Gemeente en polder f 320.— f 117550 Diverse uitgaven 1922 en 1923 f 1174,48 Batig saldo f 1.02 Dezer dagen werd door Jan van Spijk alhier in de z.g. Wetering een snoek gevangen van pl.m. 5 pond. Als men weet dat bedoelde Wetering slechts een door de akkers loopend afwate- rings sloot is, kan zulks wel als een bijzonderheid gemeld worden. 's HERTOGENBOSCH. Bij het her stel van het Carillon van den St. Jans- toren zal een der klokken voor het carillon ten geschenke worden gegeven door de Zwanenbroeders der Illustre Lieve Vrouwe Broederschap te Den Bosch EINDHOVEN. De Kamer van Koop- handel en Fabrieken voor Oostelijk Noord-Brabant heeft de gemeentebe sturen in het gebied der Kamer het volgende geschreven inzake het auto- busvraagstuk 1807 35 In afzien van een „wettelijke rege- ling" is het, naar het oordeel van 13035 75 onze Kamer noodig en zeer gewenscht dat ter bescherming der publieke 1807,35 veiligheid, niet langer wordt gewacht met een regeling, zij het dan van 14R4R in Ujdelijken aard, tot tijd en wijl de wet hierin voorziet. Naar het inzicht der Kamer dient het autobusverkeer te worden geregle menteerd omdat, waar het duidelijk gebleken is, dat dit verkeer in een behoefte voorziet, de Kamer het noodig acht, dat dit verkeer zoodanig 81687,50 wordt geregeld, dat het algemeen belang daardoor op de best mogelijke 300,— wijze wordt gediend. In verband daar mede zouden dan het verkeer eenige 3000,— voorwaarden dienen te worden gesteld, waaronderprima materiaal dat perio- 100,— diek vanwege de gemeente zal moeten worden gekeurd, ook ten aanzien van 50,I welstandseischen, garantie van aan- 11600,J sprakelijkheid tegenover derden, een goed geschoold en gekeurd personeel. 676,51 Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben aan de gemeentebesturen in 933,751 die provincie een schrijven gericht, 50,—I waarin zij er op aandringen, geen standplaatsen uit te geven aan autobus ondernemingen, alvorens deze een verklaring hebben afgelegd, waarbij zij enkele verplichtingen op zich nemen en daarin Ged. Staten verder aanbe velen, voor elk traject slechts aan één enkele autobuslijn, standplaats te verleenen. Hoezeer de kamer de voorkeur geeft aan een provinciale regeling, acht zij het gewenscht dat, voorloopig thans, een uniforme regeling wordt getroffen door de gemeentebesturen in haar gebied en geeft zij in overweging om zich onderling in deze materie te verstaan. De gemeenteraad van Valkeus- waard heeft strenge bepalingen voor autobussen, betreffende keuring, be stuurder en het maximum aantal per sonen, vastgesteld. §SPRANG 24 April. Heden namiddag werd onder groote belangstelling het stoffelijk overschot van Bastiaan Ver steeg, in leven voorzitter der Coöpera tieve broodbakkerij „Broederhulp" al hier aan den schoot der aarde toever trouwd. De lijkkist, gedragen door het Bestuur der genoemde Vereeniging en gevolgd door familieleden en talrijke vrienden en bekenden, droeg een prachtigen krans als een laatste en welverdiende hulde aan den te vroeg ontslapene, die zooveel voor het wel slagen, den groei en bloei der Coöpe ratie gedaan heeft. Aan de groeve wijdde de Commis saris, de heer J. H. Bolder een kort, doch hartelijk woord aan de nagedach tenis van den overledene, die om zijn vlijt, eerlijkheid en rechtschapenheid zich in zooveler achting mocht ver heugen en wien het steeds een lust was, anderen met raad en daad te kunnen bijstaan Zijn aandenken zal dus bij velen nog lang in dankbare herinnering blijven voortleven. Hij ruste in vrede WASPIK. N*ar wij vers>em3n zal de Wasplksche Harmonie deelnemen aan het Concours te Gsertruldenberg. Zij zal uitkomen in de le afdeellng. Van de gelegenheid ter bezich tiging van de gemaakte goederen op den hier gehouden knip- en naai-cursus, werd een goed gebruik gemaakt. Over het ingeleverde werk was men zeer tevreden. Naar men ons bericht zijn allen, die dezen winter de militaire vooroefe ningen hebben gevolgd, geslaagd. Bij de heden gehouden publieke aanbesteding van de verlenging eener schuur en het bouwen eener stalling voor rekening van dea heer J. de Boot te Raamsdonk (bouwkundige) de beer A. de Bruijo, werd ingeschreven als volgt H. v. Dongen Raamsdoaksv. f 3225 A. Roovers, Waspik f 3059 P. de Graauw, Waspik f 3050 Het werk werd aan den iaagsten inschrijver gegund. DUSSEN. 2ea Paaschdag bracht de Fanfare >Wilheimina< eene serenade bij den WelEd. Heer Jos. van Steen ea dea WeiEd. Heer Rietra. Deze serenades brachten heel wat volk op de been. De belangstelling voor het His torische kasteel, thans eigendom van Gravin d' Uersel doch welk thans wordt verkocht, is zeer groot. Dage lijks komen er om het te bezichtigen zoowei uit binnen- als buitenland. Zaterdag 26 April a.s. zal het verkocht worden, doch het is te hopen dat dit kasteel voor de streek bewaard mag blijven. Met Paschen is het R. K. Zang koor uitgebreid met 11 nieuwe leden. Den laatsten Zondag In April zal Ds. de Bru^n alhier zijn afscheids- predikatle houden. RAAMSDONK. Door de gemeente politie zijn een tweetal visschers be keurd wegens het visschen met een

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 6