6EM HtnillDUI Derde Blad. Provinciaal Nieuws I Waalwijk, 25 April 1924 Vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de' Langstraat gehouden op Donderdag 24 April 1924, des namiddags om 3 nur, ten Raadhuize te Waalwijk. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. 1. Schrijven van het lid der Kamer afdeeling Grootbedrijf, A. de Haan te Heusden, waarbij wordt voorgesteld een adres te richten tot den Minister van .Arbeid, Handel en Nijverheid, houdende verzoek geen subsidiën uit de openbare kassen te verleenen voor particuliere bedrijven. Het bureau der Kamer zegt naar aanleiding hiervan Door den Raad van Rotter dam werd aan een scheepsbouw- onderneming een bijdrage toegezegd van 30 van het loon van het perso neel, van welke bijdrage het Rijk de helft voor zijn rekening nam. De bij drage werd verleend ter bestrijding van de werkeloosheid. Dit besluit heeft aanleiding gegeven tot veel ge schrijf in de pers. Ook in verschillen de Kamers van Koophandel is de sub- sidieering van particuliere bedrijven ter sprake gebracht. De Kamer te Rotterdam zond een adres tot den Raad dier gemeente waarin de bedenkingen der Kamer te gen het subsidiestelsel werden ont wikkeld, de Kamer te Tilburg richtte zich tot den Minister van Arbeid, zich daarbij in afkeurenden zin uitlatend over het subsidiestelsel, doch tevens ter bescherming van de nationale nij verheid aanbevelend een protectiesy steem in den vorm van invoertarieven, de Kamer te Deventer zond een adres in den geest van Rotterdam aan de gemeentebesturen in haar district, ter wijl de Kamer te Middelburg zich eveneens uitsprak tegen het stelsel en dit ter kennis bracht der onder die Kamer ressorteerende gemeenten en den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. In argumentatie van hun standpunt komen de genoemde Kamers elkaar zeer nabij. Men acht de subsidieering een sta in den weg voor de aanpassing der Nederlandsche bedrijven aan de internationale verhoudingen ten aan zien van de productievoorwaarden. Verlaging der productiekosten kan slechts uitkomst geven. Is die verla ging alleen te vei'krijgen door verlen ging van arbeidstijd en loonsverla ging, dan moet zij worden aanvaard. Men geeft de voorkeur aan het zooge naamd laten uitzieken van den toe stand en men ziet in de subsidieering slechts een verlenging van het ziekte proces, doch geen genezing. Dit zijn in hoofdzaak de aangevoerde argumen ten, waaraan nog andere van meer of mindere beteekenis worden toegevoegd. Nu valt het wel op, dat de adres- seerende Kamers zich uitspreken over algemeene beginselen, die wellicht ook door onze Kamers zijn te aanvaarden, terwijl de zaak, waar het om gaat, be treft speciale gevallen, die men in bij zonderheden zou moeten kennen om zich daaromtrent een juist oordeel te kunnen vormen. Het laten uitzieken van den toestand kan ook zijn beden kelijke zijde hebben. Onze Kamer heeft dat ervaren bij de schoenindustrie. De overheidsbescherming dezer nijverheid heeft zeer bevredigende resultaten be reikt en de Minister heeft in de Ka mer der Staten Generaal verklaart geen spijt te hebben de aanneming van den beschermingsmaatregel te hebben bevorderd. Zou dus in het algemeen kunnen worden aanvaai'd de stelling, dat het niet juist is, dat door regeeriugsmaat- regelen bedrijven kunstmatig in het leven worden gehouden, dan wil dit nog niet zeggen, dat in bijzondere ge vallen dergelijke maatregelen niet te verdedigen zijn. Zooals gezegd zou men volledig materiaal moeten bezit ten, om zich een oordeel over de al of niet gemotiveerdheid van overheids steun te kunnen vormen. Waar wij over dat materiaal niet beschikken, zou naar ons oordeel slechts een mee- uing zijn te geven, over het algemeen beginsel. De heer de Haan verliest naar ons oordeel in zijn ontwerp-adres de split sing van het algemeen beginsel en de afwijking daarvan in een speciaal ge val, te veel uit het oog. Wanneer de bedrijven voor de hedendaagsche be hoefte te grootscheeps zijn ingericht, kan subsidieering niet helpen; dat is duidelijk en wij vermoeden, dat dit ook de regeering wel zal inzien. Wij moeten dus aannemen, dat de subsidi eering gevallen betreft, waarop de hier bedoelde omstandigheid niet van toepassing is. Het zal dan ook de vraag zijn, of er dan ook wel sprake is van bevoordeeling boven andere Nederland sche werven en oneerlijke concurrentie, loonopdrijving en de andere gevolgen die de heer de Haan aanhaalt. Is het daarom niet juister de kwestie zuiver te stellen en zich te bepalen tot de al gemeene beginselen en niet te treden in bijzonderheden? Dan zou ook kun- mgm^uTnaërèeds verzonden aares- sen, die zich in argumentatie vrijwel hebben uitgeput. Besloten wordt een adres te richten tot de Regeering, waarin zal worden te kennen gegeven, dat veel meer heil is te verwachten van het wegnemen der belemmeringen voor de bewegings vrijheid der bedrijven en het verlich ten der lasten waarmee ze worden be zwaard, dan van het incidenteel steu nen van.een enkel bedrijf. Schrijven van het Gemeentebestuur- van Loonopzand, waarbij steun wordt gevraagd voor haar verzoek aan den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie om de telefoonnetten te Loonopzand en Kaatsheuvel als één plaatselijk net te verbinden. Vroeger reeds heeft de Kamer de actie van de afdeeling Kaatsheuvel van den Nederl. Bond van Schoenfabri kanten, die eenzelfde doel beoogden, gesteund. Aangezien door den Directeur-Ge neraal bericht werd dat geen aanlei ding is te vinden om het verzoek in te willigen, wordt liet schrijven van het Gemeentebestuur voor kennisgeving- aangenomen. Schrijven van de Tilburgsche Kamer waarbij onze medewerking wordt ge vraagd voor een gemeenschappelijke actie tot verkrijging van een vertegen woordiging van de Kamers in offici- eele colleges. Het Bureau zegt: De Tilburgsche Kamer wenscht samenwerking tusschen de Kamers van het industrieele Zuiden om een vertegenwoordiger te krijgen in Colleges, die de Regeering over eco nomische aangelegenheden van advies dienen, als de Staatscommissie voor Economische politiek, de Commissie tot voorbereiding van handelsverdra gen, waar de Kamers van Amsterdam en Rotterdam, die met het oog op de handelsbelangen van die districten het vrijhandelsstandpunt door dik en dun handhaven, een soort monopolie hebben. Ook wij zijn van gevoelen, dat vertegenwoordiging van het indüstr-i eele zuiden een eisch van billijkheid is. Het initiatief der Tilburgsche Ka mer is dan naar onze meening ook zeer toe te juichen. ITwe vergadering sprak zich in een soortgelijk geval reeds uit, toen de Nijmeegsche Kamer de wensehelijkheid betoogde, dat de leden van de commissie voor de spoor wegdienstregelingen zou worden be noemd door de Kamers van Koophan del. Wij adviseeren IJ daarom het ini tiatief der Kamer te Tilburg te sten neu. Waaroe wordt besloten. Verzoek der Vereeniging „Ons Mid delbaar Onderwijs" in Noord-Brabant om ook voor 1924 wederom een sub sidie te verleenen van ƒ500.als voor 1923 werd toegestaan. Voorzitter. In ons advies in Uwe vergadering van 25 October 1923 werd reeds uiteengezet dat naar ons oordeel de instandhouding van dit instituut voor het district onzer Kamer van veel belang moet worden geacht. Ook hij de andere Kamers wordt zeer veel belangstelling gevonden voor de ban delsscholen, die door ruime bijdragen uit de middelen der Kamers worden gesteund. Besloten wordt de subsidie ook voor 1924 toe te staan. Schrijven van het lid der Kamer P. A. v. Dongen, waarbij gewezen wordt op de verkeersbelemmering, die ver oorzaakt wordt door de peilers der oude voetbrug in de Donge bij Geer- truidenberg. Voorzitter. Door den heer van Don gen is geinformeerd, dat deze peilers niet alleen een belemmering in het scheepvaartverkeer vormen, doch ook oorzaak zijn dat de rolbrug vroeger moet worden gesloten. Dat het drukke verkeer over deze brug onnoodige hin der ondervindt spreekt vanzelf. Het voorstel van den heer van Dongen om te trachten deze peilers opgeruimd te krijgen werd dan ook aanvaai'd. Schrijven der Bredasehe Kamer in zake het stoppen van de treinen Am sterdam—Parijs te Roosendaal. Voorz. De Bredasehe Kamer vreest dat het voornemen bestaat, de treinen Amsterdam-Parijs voortaan niet meer te Roosendaal te doen stoppen. Dat het voor de reizigers uit het zuiden zeer veel ongerief zou veroorzaken be hoeft geen betoog. De Kamer heeft zich tot den Minister van Waterstaat en tot de Directie der Nederl. Spoor wegen gewend om invoering van dezen maatregel te voorkomen. Aangezien het ook voor het district onzer Kamer van belang is, wordt be sloten het verzoek der Bredasehe Ka mer te steunen. Schrijven van het lid der Kamer A de Haan in zake degradatie van post kantoren tot hulpkantoren. Uit de toelichting van den Voorzit ter bleek, dat het den heer de Haan ter oore gekomen is, dat, om tot be zuiniging op den dienst der posterij en te geraken, het voornemen zou be staan de postkantoren in verschillen de gemeenten ten platte lande om te zetten in hulp-poskantoren. Naar de informatie van de heer de Haan, zou een dergelijke maatregel worden over wogen voor de kantoren te Hemden GeertruidenbergWaspik, Dongen, Kaatsheuvel, Raamsdonksveer, enz. De heer de Haan zou graag zien, dat hiertegen door de Kamer protest wordt aangeteekend. Degradatie tot pa eenmmaere schoold personeel en inkrimping van den dienst. De mededeeling van den heer de Haan verdient zeker de volle aandacht der Kamer, ook al kan men moeilijk aannemen, dat de bezuinigingsmanie tot zoo ingrijpende maatregelen zal voeren. Ook naar de meening van het Bureau behoort de Kamer tegen dergelijke drastische maatregelen op te komen. Wanneer er bezuinigd moet worden moet dit niet gaan alleen ten koste van het platteland, dat ten aan zien van zoovele hulpbronnen voor de economische ontwikkeling, die in de steden en groote bevolkingscentra voor het grijpen zijn, verstoken blijft en in zoo menig ander opzicht toch reeds zoo ver daarbij ten achter staat. De postdienst moet juist ten doel hebben handel en industrie zeker ook op het platte land te steunen en het ware dan ook te wenschen, dat met meer zorg werd getracht die belangen te dienen, dan door verkeerd begrepen zuinig heid de ontwikkeling te belemmeren. Ieder zakenman weet het bij ervaring, dat het in den tegenwoordigen tijd bij vinnige concurrentie er juist op aan komt tijdig offerten te kunnen maken en te kunnen vragen en dat snelle be slissingen per telefoon of per telegraaf mede te deelen, vaak noodzakelijk zijn om de order te kunnen binnenhalen. Besloten wordt daarom bij voorbaat tegen eventueele plannen in de rich ting, als door den heer de Haan ge signaleerd, op te komen. Adres van de Vereeniging „Kaats heuvels Belang", gericht tot den In specteur der Posterijen en Telegrafie te 'sHertogenbosch, waarbij wordt ver zocht een voorgenomen inkrimping van den post- en telefoondienst voor het kantoor aldaar niet door te voe den. Dit verzoek is door het Bureau der Kamer spoedshalve reeds gesteund. Adres van de Kamer te Eindhoven, gericht tot den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, in zake Rijkssteun aan het handelsonder wijs. De Eindhovensche Kamer heeft in haar adres al heel juist getypeerd de achterstelling van het handelsonder wijs bij gelijksoortige en andere onder wijsinstellingen met betrekking tot subsidieering en wettelijke regeling. De kosten van het lager onderwijs wor den geheel gedragen door het Rijk, die voor het Gymnasiaal- en Middel baar onderwijs, voor 80 a 90 het handelsonderwijs voor slechts 50 Een wettelijke regeling van dit onder wijs, noch van de bevoegdheid van het einddiploma bestaat niet. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat bij de bezui niging op onderwijsuitgaven het han delsonderwijs nog meer in het gedrang zal komen. Vele Middelbare handels scholen moeten het afleggen tegen de U.L.O. school en de 3-jarige TÏ.B.S., ofschoon aan de handelsschool de voor keur is te geven, omdat voor de in standhouding dezer laatste school het vraagstuk der finantiën vaak groote moeilijkheden oplevert, wat voor de beide andere scholen niet het geval is, zoodat de stichting van een school naar bepaald type niet alleen wordt beheersclit door de behoefte, wat toch zeker op de eerste plaats noodzakelijk is. Den laatsten tijd heeft zich ook een actie ontwikkeld om aan de H.B.S. een afdeeling te verbinden met een litterair-economisch karakter en er zijn zelfs al hoogere handelsscholen omgezet in een litterair-economisch H.B.S. als gevolg van de stiefmoeder lijke behandeling der handelsscholen. Ook hier treft dan ook weer, dat de behoefte der praktijk wordt opgeof ferd aan zekere voordeelen, die daar aan echter ondergeschikt behooren te zijn- Besloten werd dit adres krachtig te steunen. Nog werd besloten om, wanneer de Noord-Brabantsche Kamers tot me dewerking bereid zijn, gezamenlijk zal worden verzocht het aanvangsuur voor de bakkerijen te stellen op 5 uur en het verkoopuur voor klein witte brood te vervroegen. De rekening over 1923 wordt vast gesteld in ontvangst op ƒ29233.46 en uitgaaf op ƒ28469.51, zoodat het boek jaar sluit met een batig saldo van 763.95. Besloten wordt aan het personeel der Kamer een vaste aanstelling uit te reiken. Tenslotte werd nog heróoteu de ver goeding voor reis- en verblijfkosten voor de leden vast te stellen op 7.50 per vergadering. Bij de 23 en 24 April gehouden keuring voor militieplichtigen werden 57 ingeschrevenen goed- en 23 inge schrevenen afgekeurd. Ingeschrevenen, die bij den vrijwilligen Landstorm een verbintenis hebben aangegaan, zijn niet ter keuring opge roepen. Naar wij vernemen is de Begroo ting 1924 door Gedeputeerde Staten niet goedgekeurd naar aanleiding van de ingevoerde salarisverlaging van 10 pet. (2 maal 5 pet.) der ambtenaren in gemeentedienst. Wij vernemen nog: Naar wij vernemen hebben Ged. Staten de begrooting niet goedgekeurd teruggezonden. Ged. Staten geven te naar nunne meening aisnog eene afwachtende houding dient te worden aangenomen, omdat de jaar- wedde-norm in onze gemeente zeker niet aan den hoogen kant gebracht en gehouden is. i Donderdagavond ten 8 uur hield de R K. Kiesvereeniging in de groote zaal van den R.K. Gildenbond eene algemeene vergadering die, der traditie getrouw, zeer slecht was bezocht. Bij half negen uur opende de Voor zitter, den heer E. Klijberg, de ver gadering en zeide dat het ontmoedi gend voor het bestuur is telkenmale als een vergadering is uitgeschreven te moeten constateeren dat men geen belangstelling toont in het werken en streven van de vereeniging. Echter, het bestuur zal actief blijven. Een groot genoegen deed het hem heden weer den hooggeachten Z.Eerw. heer Pastoor van Riel die vanaf de oprichting der vereeniging steeds groote belangstelling voor de vereeniging heeft getoond, in het midden te zien en nu, pas weer hersteld uit het buitenland teruggekeerd opnieuw door zijn aan wezigheid blijk van belangstelling geeft. Hij durft de hoop uitspreken dat het den Z Eerw. heer Van Riel gegeven moge zijn nog lange jaren aan het hoofd van zijne parochie te staan, waar onder zijne leiding gedurende zijn 5-jarig hier-zijn reeds zooveel goeds is tot stand gebracht. Vervolgens deelt hij mede dat deze vergadering statutair moet worden ge houden omdat secretaris en penning meester een jaarverslag moeten uit brengen. Door den secretaris wordt er in zijn verslag opgewezen dat bij de laatst gehouden verkiezing voor de Prov Staten Waalwijk zijn zetel weer heeft teruggekregen. Te betreuren echter is het geweest dat een zetel verloren is gegaan en dat moet voor de Katho lieke kiezers een prikkel zijn om bij een volgende verkiezing geen enkele stem verloren te laten gaan opdat ook die zetel weer door het district kan worden bezet. Met voldoening wees hij er verder nog op dat het de R.K. Kiesvereeniging van Waalwijk is die de eerste stoot heeft gegeven ter verkrijging van het zoo heilzaam werkend Schoenenwetje. De voorzitter dankte den secretaris voor diens keurig en uitgebreid jaar verslag en feliciteert hem met zijne benoeming als voorzitter van de Staten- kieskring en afgevaardigde voor de Rijkskieskring. Voorts zegt hij met genoegen uit het verslag te hebben vernomen dat de Kiesvereeniging van Waalwijk de meeste contributie kan afdragen. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek dat de inkomsten f 486.48 en de uitgaven f 449 32 hebben bedragen zoodat het boekjaar sluit met een batig saldo van f 37 16. Het aantal leden bedraagt 1668. Uit het onderzoek door een daartoe benoemde commissie van 2 personen gedaan, bleek dat de boeken en kas in orde waren, waarna de penning- meester onder dankzegging voor zijn accuraat beheer, werd gedecharceerd. Daarna deelde de voorzitter mede dat door het vertrek van den Krol er eene vacature in het bestuur is gekomen. Met het oog op de slechte opkomst stelt hij voor deze verkiezing in eene volgende te houden vergadering te doen plaats hebben, waartoe wordt besloten. Met een enkel woord van dank sluit de voorzitter daarna de vergadering. Dezer dagen woonden eenige bakkers uit deze gemeente met den directeur onzer gasfabriek te Tilburg een demonstratie bij van verwarming van bakkersovens (houtovens) door middel van gas. Aan de ovens behoeft voor het aanbrengen van deze verwar ming niets te worden veranderd. Een beweegbare brander wordt in den oven gebracht en zoolang gestookt tot de oven op temperatuur is. De demon stratie had tot resultaat dat reeds twee bakkers besloten tot aansluiting der ovens. Bij een gasprijs van 5 cent per M3 zijn de kosten iets geringer dan die van hout, afgezien nog van de zindelijkheid en het sneller verwarmen. Door B. en W. is in antwoord op het schrijven van Waalwijks Belang omtrent de oudheid-kamer medegedeeld dat dit denkbeeld hunne sympathie heeft en zal worden nagegaan of er ruimte beschikbaar is. Voorts kunnen we nog mededeelen dat van de geldleening van f 1200 voor de kiosk (48 aandeelen van f 25) reeds 38 stuks zijn geplaatst In den loop der maand Mei zal in Musis Sacrum, gedurende drie dagen, een tentoonstelling worden gehouden van gas- en waterleidingartikelen, waarbij door de inspectrice aan de gemeente-gasfabriek te Amsterdam, mejuffrouw M. Vermeulen eenige lezin gen zullen worden gehouden en demon straties gegeven in verband met het koken op gas. Naar wij vernemen zal de heer Vissers uit Tilburg voor den Bakkersbond afdeeling Waalwijk een demonstratie geven met een nieuwen gasbrander voor bakkers-ovens. Aan deze tentoonstelling is verbonden een verloting met prijzen bestaande uit gas- en waterleiding-artikelen, hoofdprijseen 'bad met -geijser, compleet. De gewonnen prijzen worden door de gemeentebedrijven gratis aan- ie opening der tentoonstelling zal eenigszins feestelijk geschieden. Bij de Donderdag te Heusden gehouden verkooping van eigendom men toebehoorende aan wijlen den heer Boll te Eethen, werd de kapitale hofstede met schuren, koetshuis, erf, boomgaarden, weilanden, samen groot plm, 21.56.30 H.A., aangekocht door „Noord-Braband" Maatschappij van Verzekering op het Leven te Waalwijk voor de somma van plm. f64.000. De inbouw van een complete acht-retorts-volgenerator-oven voor de gemeente-gasfabriek alhier is gegund aan de firma A. Volker te Arnhem voor den prijs van f4175. Door Z. D. H. de Bisschop van 's Bosch is benoemd tot geestelijk adviseur der R.K. Gymnastiekvereen. „Kunst en Kracht" alhier de Z.Eerw. heer van Erp, pastoor der St. Clemens- parochie. Ongetwijfeld zal deze tijding vooral door de leden van „Kunst en Kracht" met vreugde worden vernomen, aangezien Z.Eerw. den laatsten tijd herhaaldelijk getoond heeft deze ver eeniging zeer sympathiek te zijn. Zooals we hier bereids reeds meldden geeft de patronaatsharmonie „St. Jan" in de St. Clemensparochie a s. Zondag haar eerste concert Onge twijfeld zuilen velen, vooral oud- Baardwijkers, present zijn om naar de eerste prestaties van dit jonge muziek gezelschap te komen luisteren. Eindelijk is dan de lang gekoesterde wensch in vervulling gegaan, de harmonie is er gekomen niet alleen, maar er blijkt met zulk een taaie ambitie gerepeteerd te zijn dal men reeds na zoo'n kort bestaan, veel vroeger dan iemand kon verwachten, het aandurft een concert te geven, leder oud-Baardwijker zal dan ook a s. Zondag van zijn belangstelling blijk geven en de WelEerw. heer Kapelaan van Berkel, aan wiens initiatief en grooten ijver we de op richting dezer harmonie danken, zal uit die belangstelling kunnen consta teeren hoezeer zijn streven wordt op prijs gesteld. Vrijdagmiddag had de opening plaats van de tentoonstelling van prij zen aangekocht voor de verloting te houden voor de St. Elisabethvereeni- ging. De groote zaal van de Bijzondere jongensschool in de parochie van de H. Maria Onbevlekt Ontvangenis, waarin deze tentoonstelling wordt ge houden, is voor deze gelegenheid aar dig versierd terwijl verschillende spelen en een tombola zonder nieten voor de noodige attractie zorgdragen. Morgen Zaterdag, is de tentoonstel ling nog geopend van 2—6 uur en wij twijfelen er niet aan of velen zullen daarheen gaan ten einde het mooie doel dat de dames van de St. Elisa- bethvereeniging zich hebben'^voorge steld, te steunen. Aan de dit jaar te houden herhalings oefeningen moet door de militie plichtigen van de lichtingen 1918, 1919, 1920 en 1921 worden deelge nomen. De duur der oefeningen zijn voor korporaals en soldaten 13 en voor onderofficieren 17 dagen. De verkoop van het Emma- bloempje, 2en Paaschdag in onze gemeente gehouden, heeft opgebracht de som van f 202,40. Men schrijft uit Praag aan de N. Rott. Crt. De toestand in deTsjecho Slowaak- sche schoenenindustrie is den laatsten tijd belangrijk verbeterd, wat vooral aan talrijke bestellingen uit het buiten land te danken is. Ondanks de diferen- tieele toltarieven kan naar België en Polen worden geleverd, terwijl Noord- Bohemen veel naar Duitschland levert. De bekende schoenenfabriek van Batta heeft haar productie met vijfduizend paar per week verhoogd. De C. van P. te Alphen a/d Rijn waarschuwt niet in handelsrelaties te treden met Joh. Krumpelman, koopman, wonende te Alphen a/d Rijn, Juliana- straat 74, alvorens bij hem inlichtingen te hebben ingewonnen. Overneming in de bladen is gewenscht. De C. van P. te Alkmaar geeft aan belanghebbenden in overweging de noodige omzichtigheid te betrachten bij het in relatie treden met Willem de Graaf, geb te Barsingerhorn, 26 Maart 1896, bouwkundig opzichter, thans vermoedelijk verblijvende te Amsterdam. Bedoeld persoon schijnt gedurende den laatsten tijd flesschen- trekkerspraktijken uit te oefenen. Over neming in de dagbladen is gewenscht. Naar wij vernemen is mej. Anna Oragtmans door den Commissaris der Koningin uitgenoodigd voor het Centraal Comité voor steun aan Nederlanders in het buitenland, in onze gemeente eene collecte te willen doen? houden Reeds dezer dagen zullen eenige dames voor dit doel een collecte houden, welke wij bij onze lezers gaarne aanbevelen. N.V. Hollandsche Lederfabriek Reijen te Reijen (gemeente Gilze en Reijen). Oprichters W. A. Mallens, lederfabrikant te Reijen, M L. Rosen berg, koopman L. F. Vervoerd, koop man S. E. Gompen, koopman, allen te Amsterdam. Doelde vervaardi ging van en de handel in leder en aanverwante artikelen en het drijven van zaken, die daarmede in den ruim- 1 i i I

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 9