liiliTii im Tweede Blad. Land- en Tuinbouw Binnenland. Rechtszaken. Nieuws uitKaatsheuvel. No. 35. Zaterdag 3 Mei 47ejaarg. Zich vergalloppeerd De Sociaal democraten zwammen er steeds duchtig op los dat de positie der arbeiders altijd slecht is geweest, en dat hij met den dag verergerd. Zooiets mag men natuurlijk van een dagblad als .Het Volk" verwachten. Maar, wat te denken van een adver tentie voorkomende in het sociaal democratische dagblad welke luidt als volgt Dagblad „Het Volk" 50.000 lezers wordt gelezen door een koopkrachtig publiek! Het dagblad „Het Volk", de spreek- buis van de socialistische arbeiders wereld wordt gelezen door 50.000 lezers, wordt gelezen „door een koop krachtig publiek". Maar waar blijft dan hun bewering tenminste wanneer we de dagblad reclame als „zuivere koffie" mogen beschouwen als zou de arbeiders stand materiëel en individueel steeds in een benarde positie komen „Het Volk" draait met de laatste bewering de eerste den nek om Dat „Het Volk" wordt gelezen door een koopkrachtig publiek gelooven we gedeeltelijk en dat de arbeiders-positie met den dag slechter wordt nu, dat wil er bij ons nu maar niet zoo voet stoots in. Zeker ook de arbeidersstand moet offers brengen, of heeft dit reeds ge bracht. Maar zal dat iedere stand niet moeten doen onder den druk der tijden 't Gaat er bij ons niet om hierover uitvoeriger te betoogen. Het luste ons alleen even de beide tegenstrijdige beweringen van het soci alistische dagblad „Het Volk" aan den kaak te stellen. „Het Volk" dat gelezen wordt door het zelfbewuste proletariaat, door de moderne arbeiders massa. Dat zelfbewuste proletariaat wordt een „koopkrachtig publiek" genoemd Consequentie Met het zelfbewuste en vertrapte proletariaat is het dus gedaan, „Het Volk" zegt het immers. Wat zullen die bewuste daarmeden blij wezen, Of zijn ze zoo „bewust" dat ze de dubbelzinnigheid van „Het Volk" niet eens meer vatten. ze nog voor een schutting of muur en bedek ze 's nachts met een mat. Direct op de plaats, d w.z. in de perken zetten, kan ook, mits er gele genheid is om voor den nacht te dekken. Staan ze in groote potten, dan kunnen ze daarin blijven, anders slaat men ze er uit (na ze eerst flink nat gemaakt te hebben) en zet ze in den vrijen grond. Als uw erwten groeien, aardt gij ze aan en spant er touwtjes langs, omdat ze niet door den wind geknakt worden. Denk om de nachtvorsten, d.w.z. beschut de groenten in de bakken (boonen, pos telein e.a), die met hun bladeren tegen het glas staan, door bij helder weer een matje over de ramen te leg gen. Met het oog op de nachtvor sten is het ook niet raadzaam in de eerste dagen van Mei boonen te poo- ten (sla- en snijboonen)wel kan men een deel, voor de aardigheid, wat vroeger leggen lukt het, dan heeft men wat eerder een boonengerecht op tafel Wie bloempotjes in voorraad en er eenige moeite voor over heeft kan als de boonenplantjes er op staan, des avonds, indien de lucht vrleshelder is, ze met een potje dekken 's mor gens neemt men ze er weer af. Worteltjes staan licht te dik, als ze opkomende plantjes moeten vrij staan, daarom dunne men ze uit; 3 4 c.M. van elkaar, of, als men grootere wil hebben, 5 J 6 c.M Paardenwor- telen geve men nog meer ruimte. Het uitdunnen geschiede voorzichtig anders trekt ge de staanblijvende los; druk den grond daarna wat aan, om het uitdrogen te voorkomen. Tegen midden Mei, bij warm weer, kan pos telein gezaaid worden 'i Is echter nog vroeg genoeg, want deze groente gedijt slechts bij warmte. De grond zij echter ook vochtig giet het bed daarna goed nat en leg er bij scherp zonnig weer een mat over. Zaai vrij dik, om niet te dikke stengels te krij gen. Koude grond geeft zure postelein die, onder glas gezaaid, is altijd sma keiijker. door concentratie der aanknopen een besparing teweegbrengen op de kos ten van aanschaffing voor de voor den rijksdienst benoodigde verbruiksartike- len. Tot den aankoop van grondstof fen voor de op commercieelen voet in gerichte bedrijven van den staat, die naar buiten concurreerend moeten kunnen optreden, behoort de zorg van het R. I. B. zich niet uit te strekken. De Landsdrukkerij wordt door den Minister gezien als een bedrijf, dat tegenover het particuliere bedrijf moet kunnen concurreeren. De leider van zulk een bedrijf moet vrij zijn in het aankoopen van voor het bedrijf belang rijkste grondstoffen. Tusschen hem en den leverancier dier grondstoffen be hoort, volgens den Minister, niet een vreemd lichaam te worden ingevoegd, waarover hij geen zeggingschap heeft. Elke regeling, die den bedrijfsleider ten deze aan banden legt en hem niet slechts het persoonlijk en dagelijksch contact met de leveranciers der grond stoffen beneemt, maar hem ook in het oog van zijn afnemers min of meer in een positie van afhankelijkheid brengt, moet tot kosten leiden en staat aan een goede bedrijfsvoering in den weg. Dit standpunt incidenteel, door den Minister ingenomen ten aanzien van de Landsdrukkerij, zal, naar het blad verneemt, ook dienen in acht te worden genomen in de verhouding tusschen R. I. B. en andere staatsbe drijven, als b.v. de Staatsmijnen, de Munt en de Artillerie-inrichtingen, indien deze den wensch daartoe te kennen geven, i -Naar de Betuwe. Vooral dit jaar worden allen, die daartoe gelegenheid hebben, aangera- den een tochtje naar de Betuwe te on- maand weer talrijke pelgrims een be zoek komen brengen aan het Wonder beeld van Maria alhier. De laatste aren is het aantal pelgrims dermate toegenomen, dat aparte kerkelijke diensten werden ingesteld en uitge breide orde-maatregelen moesten wor den genomen. Voor de talrijke pelgrims is het misschien van belang de orde der dien sten van a.s. Zondag mede te deelen. De missen zullen zijn om half zes, half zeven, kwart, voor acht, half tien en half elf. Van kwart over zes tot half zeven zal de kerk gesloten zijn. De H. Mis van half zeven zal worden opgedragen voor de processie van Waalwijk en om half elf voor de pro cessie van Tilburg. Des namiddags om half drie lof en daarna zal processie worden gehou den naar het Kapelleke. De pelgrims en ook de inwoners zullen zeker alle maatregelen willen nemen, om alles zoo ordelijk mogelijk te doen verloo- pen. 's-BOSH. Bij de gehouden verkoo- ping van badplaats, enz,, „de IJzeren Man" te Vught, werd de generale mas sa gekocht door J. A. M. Pijnenburg voor ƒ58025. De aankoop geschiedde ten behoeve van den heer E. de Jongh, die er dezelfde bestemming aan blijft geven, dus als bad-oord voor het pu bliek toegankelijk. Prins Hendrik is voornemens de algemeene vergadering en het leidere congres der Nederlandsclie Padvin der svereeniging, die 24 en 25 Mei te 's-Hertogenbosch gehouden worden, bij te wonen en deel te nemen aan den ge- meenschappelijken maaltijd. WASPIK. Tot bestuurslid der St. den van hun spaarcenten een kostbaar cadeau gekocht, n.l. een in alle op zichten practischen ruststoel. Door den jongeheer Bogerd werd dit stof felijk bewijs van hoogachting, onder een mooi uitgesproken toespraak, aan geboden. Direct na het eindigen van deze toe spraak, steeg uit de honderden keel tjes een: Hij Leve Lang. De Z.Eerw. jubilaris, die omringd was van tal van geestelijken, was zeer onder den indruk en dankte de kinde ren voor hunne zoo oprecht en welge meende wenschen, hun op Donderdag 8 Mei, wanneer de feestdag van de H. Kindsheid zal worden gevierd, een feestje in het patronaatsgebouw toe zeggend. Door de harmonie St Cecilia werd den jubilaris nogmaals een serenade gebracht, wat ontzettend veel volk op de been bracht. Door de parochianen is een bedrag van ƒ2600 bijeengebracht, wat den ju bilaris is aangeboden, teneinde daar voor eenige kerkelijke sierraden te kunnen aankoopen. Ook wij voegen onze beste wenschen bij die der parochianen en hopen dat het Z.Eerw. gegeven moge zijn nog tal van jaren als geestelijk herder te kun nen werkzaam zijn. Gisterenmorgen is door den Voor zitter van het hoofdstembureau, in openbare zitting, ingevolge de volg lijst, tot lid van den gemeenteraad be noemd de heer C. Commeren, die, naar wij vernemen, zijne benoeming aan neemt. Deze benoeming inoest geschieden, wegens het bedanken door vertrek van den heer C. Roeien. Wat elke maand te doen geeft. (Ie helft Mei.) Nadruk verboden. Het vee komt nu of is reeds in de wei, en we smeren straks weer onze boterham met heerlijke grasboter, Als er maar wat te grazen is voor de,die- ren. De groenvoedering geeft in de wei betere resultaten dan op stalde weidegang (beweging) en de frissche lucht zullen hier wel de oorzaak van zijn. Ook is het mogelijk, dat het dier, al grazende meer voedsel tot zich neemt, dan bij een voedering driemaal daags het geval is Als de stal is ontruimd, wordt daar schoonmaak gehoudenalles moet grondig worden gereinigd en, als er ziekte heeft ge- heerscht, terdeeg worden ontsmet, in welk geval men den veearts raadpleegt. Op den akker is volop werk. Mangel- wortel, suikerbiet, koolraap, wortel, vragen onze aandacht en zorg, Vaak nog wordt voor mangelwortels en voederbieten minderwaardig zaad ge bruikt, 't zij van eigen teelt of van slecht ingerichte zaadteelderij, waar door men zich zeer benadeeltzoo het zaad, zoo de oogstDe behande ling van het zaad. vóór het zaaien, met kopervitriool, kan, evenals bij de suikerbieten, van groot nut zijn De landbouwconsulent zal hier gaarne met raad dienen. Bieten houden vee van stikstofmestmen kan de helf geven als zw. ammoniak (voor het zaaien), de andere helft ais salpeter- mest. De laatste kan Chilisalpeter zijn 600 K.G. per H.A, (als ze n.l. alléén aangèwendt wordt), of kalksalpeter van 13 pCt stikstofvoor elke 100 K G. Chili 120 K.G. kalk- of Norge sal peter. Knollen kan men zaaien, als straks het behakken is geschied, tus schen de aardappelen en boonen ook onder de boekweit. Men krijg dan flinke oogsten. Het boekweitlanc kan in den loop der maand gereed gemaakt wordendiep bouwen is ge- wenscht, want boekweit groeit in het zweet der paarden. Heeft men het land in den herfst geen slak gegeven, dan strooie men nu super uit300 K.G. per H.A. Is de grond zand en schraal, dan wordt tevens pl.m. 75 K.G. Chili, per H.A. uitgestrooid Over 't zaaien een volgende maal. In den tuin. Breng nu uw Sineraria's en Calceolaria's naar buiten, maar plaats In de gisteren gehouden zitting der lerste Kamer deelde de minister van 'inanciën mede, dat een wetsontwerp .ol wijziging der forensenbelasting óinnenkort bij de Staten Generaal zal inkomen, Een wetsontwerp tot wijzi ging der Pensioenwetis aan de Commis sie van G. O. verzonden Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot toekenning van een voorschot uit 's Rijks schatkist en behoeve van den aanlegen het in exploitatie brengen van een net van tramwegen in de provincie Limburg. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende het wets ontwerp tot wijziging en aanvulling der Nijverheids onderwijswet. Maat regelen worden overwogen tot vereen voudiging der examens en tot inkrim ping van het aantal akten. In April 1924 was de haven beweging te Rotterdam hooger dan in die maand in eenig jaar vanaf 1914. Het le kwartaal was bijna even hoog dan in 1914. De tweede conferentie inzake conflict Twentsche Textielarbeiders, met den rijksbemiddelaar, den heer Van IJselstein, heeft geen direct resul taat opgeleverd. De vertegenwoordigers van De Eendracht verlieten 's namid dags de vergadering, omdat huns inziens geen overeenstemming met de werk gevers mogelijk was. De vergadering werd voortgezet met vertegenwoor digers van St Lambertus, Unitas en van de ongeorganiseerden buiten En j schedé, met den uitslag, dat het voor-1 stel-IJselstein 7'/a pCt. loonsverlaging j met bijslag gedurende 4 maanden van j f 1.50 per week voor kostwinners en 130 overuren per jaar ter keuze van j de werkgevers, geldende tot 1 Januari j 1926, door de arbeiders ernstig zal worden overwogen. Naar wij van officieele zijde ver nemen. is de „Vereeniging Tentoonstel ling 1924 Tilburg" gevestigd te Tilburg voor de organisatie van bovengenoemde Tentoonstelling, gelet op de voorschrif ten der wet van 22 April 1855 )Staats- blad No 32) bij Besluit van 29 April 1624, Koninklijk erkend. HET RIJKS-INKOOPBUREAU Geschil tusschen Landsdrukkerij en R. I. B. De meening van Minister Colijn. Naai' de Tel. verneemt, bestaat se dert geruimen tijd een geschil tus schen de Landsdrukkerij en het Rijks- Inkoopbureau (R. I. B.) betreffende de levering van grondstoffen voor die J drukkerij door tusschenkomst van het j R. I. B. Onlangs heeft de Minister j van Financiën, de heer Colijn, een be- j slissing in deze aangelegenheid geno- men, waarbij hij in een schrijven aan den directeur van het R. I. B. uiteen- j zette welk standpunt hij door het R. I T. B. ingenomen wenscht te zien. Het R. I. B., aldus de Minister, moet dernemen. De bloei, die bij blijvend gunstig weer zal vallen in de periode 1—10 Mei, belooft zeldzaam te wor den, omdat alles tegelijk opengaan zal. Wat in geen tientallen van jaren is gebeurd, wordt dit jaar verwacht: de Engelsche kroos en de appel kunnen tegelijk bloeien. J. M. v. Esch, 22 jaar, te Uden, thans gedetineerd. Beklaagd van levensgevaarlijke mis handeling, gepleegd op P. v. Berge- Henegouwen te Oss dd. 25 Februari 1924, door middel van een mes. Gedagvaard 4 getuigen. Eisch: 1 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf met aftrek van preventief. Verdediger Mr. Van Meerwijk, Den Bosch, pleitte clementie A. A. v. L., 24 jaar, landbouwer te Uden, thans gedetineerd. Beklaagd van doodslag, gepleegd te Vorstenbosch Nistelrode op W v. d. Heijden dd. 1 Januari 1923, door dezen met een mes zoodanig te steken en te snijden, dat hij tengevolge daarvan is overleden Gedagvaard 7 getuigen. Eisch5 jaar met aftrek van voor- arrest« Verdediger Mr. Hengst pleitte lichtere straf. J. C. v. G., arbeider te Oss, thans gedetineerd. Beklaagd van diefstaf van kippen, gepleegd te Berghem 29 Maart 1924 ten nadeele van M. Boeijen Gedagvaard 2 getuigen. Eisch: 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Verdediger Mr. Van Meerwijk, Den Bosch, pleitte vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. NIEUWKUIJK. De heer P. B. alhier had het ongeluk met hond en honden kar in de z.g. lange Wiel te geraken. Door gelukkig in de buurt werkzaam zijnde, spoedig toegeschoten hulp, wist men 't voertuig op 't droge te krijgen en de heer B. kwam met een nat pak en den schrik vrij. De nummers waarmede onze harmonie aan het te geven muziek concours te LoonopZand gedurende de Pinksterdagen in de eerste afdeeling zal deelnemen zijn „Sous la feuillée" van Jules Em. Strauwen als verplicht en „Die beiden Blinden" van C. H. Mehul als eigen gekozen. Het nummer voor den marschwedstrijd is „Homme contre Homme" van J. Knegtel. Gedurende de maand April werd bij de Rijkspostspaarbank ten postkan tore alhier ingelegd f 1465,62. Terug betaald f 4935 07. ELSHOUT. Evenals andere jaren zullen ook dit jaar gedurende de Mei- Elisabeths-vereen. is benoemd Mej. W. Klazen-Fran§ois. Een auto met ijs geladen, reed in een sloot. Van alle kanten stroomden menschen toe en met inspanning van alle krachten wist men den wagen op het droge te brengen. Het ongeval liep gelukkig zonder persoonlijke ongeluk ken af. Het ijs alleen bleef op de plaats des onheils achter. Nu de R. K. Jongensschool de noodige herstellingen heeft ondergaan, zijn alle lokalen voor het onderwijs weer in gebruik genomen. De school ziet er keurig uit, zoodat de schilder, de heer A. van Gerwen, alle eer van zijn werk heeft. De heer J. M. liad voor zich zelf een bootje vervaardigd. Bij het proef varen viel hij echter te water, doch wist zich gelukkig te redden, zoodat hij met den schrik en een nat pak vrij kwam. RAAMSDONKSVEER. Zondag morgen zal er in de Ned. Herv. Kerk op het Veer om 9) uur leesdienst wor den gehouden, terwijl des avonds 6 uur Ds. Ewoldt op 't Dorp hoopt op te treden. De Eerw. heer Ds. Bakker van Gronau zal Zondagmorgen 94 uur en des namiddags 5 uur voor de Geref Gemeente optreden. De vergadering van den Chr. Nat. Werkmansbond wordt Zaterdag gehouden. Runderen, die door den Dieren arts, dhr. v. d. Werf, met serum inge spoten waren, kregen het mond- en klauwzeer niet, terwijl andere bees ten uit denzelfden stal het alle kregen. Naar wij vernemen werd de wachtmeester der marechaussees te Woudrichem, dhr. Fonteijne, overge plaatst naar R'veer, eveneens de ma rechaussees Mol van Waalwijk en Jan sen van Dussen, terwijl dhr. Basting naar Yenlo werd overgeplaatst. Aan dhr. A. Sn ij er s, architect al hier, werd het bouwen van een stoom- schoenfabriek voor den heer Joh. Snoe ren te Kaatsheuvel opgedragen. Door den Provincialen Vertegen woordiger, dhr. Sneep, werd in April 18,80 ontvangen voor de Duitsek Oostenrijksche onderwijzers. De heer Jac. Oosterling ging Woensdagavond gezond en wel naar bed; des morgens vond zijn vrouw hem dood naast haar liggend. MADE. Dinsdagmiddag werd door de kinderen van beide scholen aan den ZeerEerw. heer van Doremalen, die 14 April 1.1. den dag herdacht waarop hij voor 25 jaar geleden tot pastoor werd benoemd, een aubade gebracht. Onder leiding van onderwij zeressen en onderwijzers werden vele toepasselijke liedjes gezongen op eene wijze die alle lof afdwong. De kinderen bleven echter niet bij deze uiting van hoogachting', doch had ALMKERK. Door het bestuur van het Carnegie Heldenfonds is besloten aan den heer D. v. d. Water alhier, voor de door hem verrichtte redding van 3 kinderen uit den „Alm", een be drag van 50.—, benevens een getuig schrift toe te kennen. Dezer dagen geraakte een kind van T. Vink alhier, in een sloot nabij de woning. Gelukkig kon de kleine nog bijtijds (hoewel reeds bewusteloos) worden gered. Ged. Staten dezer provincie, zul len op 14 Mei a.s. verslag uitbrengen, betreffende het beroep van het Be stuur der Vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel alhier, inzake het met de gemeente Almkerk gerezen geschil over de afrekening der aan den bouw eener school, ten behoeve van gemelde ver eeniging, verbonden kosten. A.s. Zondag, voormiddag, hoopt voor de Herv. Gemeente op te treden Ds. Lanwerse van Weijckel (Fr.). MEEUWEN. Alhier zal op 6, 7 en 8 Mei, vanaf 2 uur nam. (nieuwe tijd), ten bate van de afdeeling van het Groene Kruis, een bazar gehouden worden, in de auto-garage van de N. V. „Alad". Ongetwijfeld zullen bijna alle ingezetenen en ook vele van buiten de gemeente, de gelegenheid om iets moois te zien, niet voorbij laten gaan. Behalve de keurige inrichting met bloemen, valt te prijzen de groote ver zameling huishoudelijke artikelen, de vele handwerken, zoowel nuttige als fraaie, luxe artikelen, enz., welke met behulp van de inwoners, vroegere in gezetenen en ook vele firma's, bijeen gebracht zijn. Ook zijn er verschillen de vermakelijkheden, zooals sjoelbak, grabbelton, electrische vischtent, rad van avontuur, terwijl tevens het raden van den naam van een pop of het. aan tal erwten in een flesch, op de achter eenvolgende avonden recht op een prijs geven. Eiken avond zal een der mu ziek- of zangvereenigingen te dezer plaatse, eenige nummers ten gehoore brengen, terwijl ook genoten kan wor den van radio-concerten. Komt dus allen, opdat het batig ia ld o der afdeeling zoo groot moge lijk zij, waardoor zij haar gezegend werk onder de zieken zal kunnen voort zetten en uitbreiden. Steunt liet lief dadig doel. Kaatsheuvel, 2 Mei 1924. De raad der gemeente Loon-op- Zand is bijeengeroepen ter openbare vergadering op Maandag 5 Mei e.k. om 6 uur n.m. AGENDA: 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding van het gemeente verslag over 1923, evenals het verslag als bedoeld in de Woningwet. 3. Voorstel bepaling voorschotkosten van instandhouding aan bijzondere scholen voor 1924. 4. Verzoek J. J. Seller om eervol ontslag als onderwijzer aan de O. L. school te Loou-op-Zand. 5. Benoeming van een onderwijzer aan die school. Op de voordracht staan: 1. U. A. M. Verwiel, wachtgeld-on der wijzer te Waalwijk. 2. K. Fraaij, thans te Gouda, tot voor eenigen tijd tijdelijk onder-

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5