Derde Blad, Provinciaal ftieuws SPORT. Nummer 36, Zaterdag 3 MEI Waalwijk, 2 Mei 1924 Zooals men weet hebben Gede puteerde Staten te kennen gegeven dat de jaarweddenorm in "onze gemeente niet aan den hoogen kant is en dat daarom naar hunne meening ten aanzien van de salaris-verlaging van het gemeente-personeel eene afwach tende houding dient te worden aange nomen (van een niet goed keuren of terugzenden der begrooting is geen sprake.) Naar wij vernemen zeggen B en W. in hun prae-advies aan den raad dat zij in de verlaging der bezoldiging steeds een maatregel gezien, hoe noode toegepast, doch noodzakelijk met het oog op den finantieele toestand der gemeente. Een algemeene percentsgewijze kor ting heeft daarenboven practische be zwaren, oa. schept het ongelijkheid tusschen de ambtenaren die reeds hun maximum bezoldiging genieten en de genen die in den loop van het jaar nog periodieke verhoogingen hebben ie ontvangen. Deze regeling kan ook onbillijkheden met zich brengen omdat niet alle bezoldigingen in dezelfde evenredigheid zijn verhoogd, terwijl zij thans wel in gelijke mate worden ver laagd. Op grond van een en ander meenen B. en W. te moeten advisee ren tot eene tegemoetkomende houding, door voor 1924 slechts toe te passen een korting vari 5 pCt, Intusschen kan dan een algeheele herziening der ver schillende salarisverorderiingen worden ier hand genomen en zouden daarbij de salarissen mei ingang van 1 Jan. 1925 op zoodanig-peil kunnen wotden gebracht, dat op het totaal een ver mindering van 10 pCt. is te verkrijgen. De langverwachte, de mooiste film „Tusschen Vlammen en Wilde Dieren" komt a.s Zondag in Flora. (Adv.) laten werken dan dit de laatste jaren het geval was en komt zulks dan ook in de verlies- en winstrekening tot i uiting 5 Alhoewel de toekomst zich nret on gunstig laat aanzien, meenen wij ons nochtans van voorspellingen omtrent den loop van zaken te moeten ont houden. Aangenomen wordt, dat, mede door deelname in andere ondernemin gen, een geregelde gang van zaken voor het bedrijf verzekerd is. Met het oog hierop wordt voorgesteld van de winst f30.000 aan te wenden voor een dividend van 6 pet op cum pref. winstd. aandeelen en het res- teerende, zijnde f 25.900, te bestemmen voor te betalen belastingen afschrijving. De balans vermeldt o a in het actief: terreinen, gebouwen, enz f95 000, machinerieën f 25 000, motoren en electrische installatie f 14 000, werk tuigen. gereedschappen en leesten f 20 000, voorraden grondstoffen en afgewerkt fabrikaat f 322 749, debiteu ren f526.805, effecten f99.813, instal lade linnen afdeeling f 14.000, kas f11501. deelname in andere onder nemingen f195 201 en in het passief o.a gewone aandeelen f 500 000, 6 pet. cum. pref. winstd. aandeelen f500 000. pensioenfonds werklieden f 6076. bankier en crediteuren f 230.133, reserve f 56 621, dividend cum. pref winstd. aandeelen 1923 6 pet. f 30 000. - De verlies- en winstrekening over het jaar 1923 vermeldt in het debet interest f5491, saldo winst f55.900 en in het creditexploitatie arbeiders woningen f 1918, exploitatie rekening f 59 472 Oudergewoonte, had Woensdag j.i. de aangekondigde muzikale wande ling, ter gelegenheid van de verjaardag van H K H Prinses Juliana door de gemeente plaats. In opgewekte dichte drommen trok het publiek met het corps aan het hoofd door de verschillende straten. Vermelden wij nog dat de Harmonie op haar "rondgang het muzikale-salut den Burgemeester aan zijn woning bracht welke attentie door ZEdeiachtb. blijkbaar op prijs werd gesteld. A.s. Zondagmorgen ten 5 uur trekt de bedevaart naar Elshout vanaf het Bondsgebouw. Ten 6'/z uur wordt eene H. Mis gelezen in de kerk te Elshout voor de leden der R K. Werk liedenvereeniging. Het vaandel van de R. K. Werkliedenvereeniging, van de Lederbewerkers en de Harmonie der Werkliedenvereeniging met vaandel gaan in den stoet mee, die ook ver gezeld wordt door bruidjes. Onderweg zal gebeden en gezongen worden en de Harmonie zich bij afwisseling doen hooien. Onder de H. Mis zal de Eerw. Adviseur eene predicafie houden en daarna aigemeene H. Communie der deelneemsters en deelnemers. Alle deelnemers aan de processie hebben een plaats in de kerkhet plein en kerk worden voor deze bedevaartgangers door de politie vrijgehouden. Alle orde maatregelen zijn genomen voor een ernstig en stichtend verloop dezer processie naar O. L. Vrouw van den Elshout, als eene eerbiedige, open lijke geloofsmariifestatie. Zooais bekend mag worden ge acht herdenkt onze zeer geachte herder, Pastoor N. van Riel, 27 Mei a.s. zijn zilveren priester jubilé Voorbereidingen zijn op verschillend gebied gaande om dit jubileum zoo waardig mogelijk te vieren. De parochianen van Si. Jan hebben de laatste circulaire ontvangen Wij hebben daaraan niets toe te voegen dan dat we allen aanraden eens met allen ernst te overwegen wat daarin staat, vooral de beter gesitueerden en dat alle comiié-leden gaarne bereid zijn giften in ontvangst te nemen. Wij kunnen voorloopig mededeeieti dat op den feestdag de plechtige H. Mis zal plaats hebben ten 9'/2 uur en dat de receptie wordt gehouden in het Liefdegesticht van 12—1'/2 uur. Aan het verslag over 1923 van de Koninklijke Stoomschoenenfabriek A H. van Schijndel, ontleent de Msbde alsnog De grootëre vraag naar den „Van Schijndel's schoen" en het toenemen van den export maakten het thans mogelijk de fabrieken regelmatiger te Bij het gehouden examen voor den Vrij willigen Landstorm slaagden 16 deelnemers van dezen cursus, zijnde alle leerlingen. De deelnemers ontvingen hunne opleiding van de onderofficieren C Neefs en A. J. van Bruggen alhier. Op de Woensdag j i. gehouden Algemeene jaarvergadering van de Diocesane Federatie R. K Wit-Gele Kruis, bisdom 's Hertogenbosch, werd de heer C Witlox, Voorzitter der afdeeling Waalwijk tot bestuurslid van genoemde Federatie gekozen Wij wenschen gekozene veel succes in dezen nieuwen werkkring. De Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" heeft in haar laatst gehou den vergadering besloien om deel te nemen aan het in LoonopZand te houden concours voor Zang- en Muziekgezelschappen. Het Bestuur van de St. Elisabelhs- vereeniging van de parochie van O L Vrouw heeft besloten Zaterdagmiddag nogmaals het publiek in de gelegen heid te stellep om de prachtige prijzen, aangekocht voor de verloting, te komen bezichtigen. Tevens zullen van 2—6 uur nog verschillende attracties worden gegeven oa. zai het rad van avontuur velen een kansje geven naar een mooien prijs. De firma Jacobs zal verschillende Qramaphoons doen hooren waarbij vele platen van den bekenden bariton Jos. Groenen. Onder de verschillende inuziek- en zanggezelschappen te dezer plaatse is „Waalwijks Symphonie-orkest" eene vereeniging, die niet liaar groeiend ledental en door den ijver, waarmede wordt gewerkt, met eere mag worden genoemd. Immers, getrouw elke week zag men de leden optrekken, aanvan kei ijk naar de groote zaal van Gerris, daarna naar een der lokalen van de openbare school en bijna zonder „va cautie" is er gerepeteerd en door elk der leden thuis gestudeerd. Na het succes der uitvoeringen van het vorige jaar, werd met moed voort gegaan om steeds meer te bereiken en liet was eene groote teleurstelling, toen liet orkest door het plotseling bedanken van den dirigent, den heer Buscli, zonder leiding kwam te staan. Het Bestuur toog echter met bekwa men spoed aan het werk en gelukkig- werd binnen niet al te langen tijd een nieuwen dirigent gevonden in den heer Groot uit Tilburg, tevens directeur der Muziekschool alhier. Wat in korten tijd do.or dezen heer is bereikt, wat hij „uit de leden lieeft weten te halen" in de korte maanden, dat hij liet orkest dirigeert, dat ho pen wij MAANDAG 19 MEI te liooren. Want het S. O. zal op dien dag eene uitvoering geven in de groote zaal van „Gerris". Wij zijn in de gelegenheid gesteld liet programmer in te zien en kunnen de verzekering geven dat liet uitste kend is verzorgd. Klinkt ons van de vorige uitvoering nog niet de „Kleine Nachtmusik" van Mozart in de ooren en zijn wij nog niet vol enthousiasme over het prachtige „Canto Amoroso", dat toen zoo mooi werd vertolkt? Welnu, thans wacht ons de „An dante Cantabile" van Tschaikowski, alle muziekliefhebbers ongetwijfeld be- j kend. We krijgen „Confession" te koo- ren. waarin zoovele sublieme passages niet zullen nalaten ons te ontroeren. Wij zullen genieten van de ouverture „Alceste" van von Gluck, met de fijn uitgevoerde animato's en van de be roemde Priestermarch uit „Athalia" van Mendelssohn-Bartholdy, en - doch waarom alles tevoren opge noemd? Ook'meldt het programma dat Mej. M. Heijmans uit Utrecht, den avond zal opluisteren met haar prach tige sopraan-stem, begeleid door den heer J. Heerkens uit Tilburg. Genoeg wij doen beter, met alle Waal wij kers aan te sporen de uitvoe ring te gaan bijwonen en voorts liet donateurschap van het S. O. te aanvaarden. Men gevoele het toch. Bijna elk ge zin heeft een zijner verwanten bij bet Orkest. Het is iets van onszelf bet behoort ons toe. Welnu, zorgen wij dan allen te saam voor het voortbe staan en den groei daarvan, door eene toch zoo geringe jaarlijksche bijdrage en ook door zoo mogelijk self als wer kend lid toe te treden. Het is natuurlijk het streven vair het orkest om geheel met eigen krach ten te werken. Hoe zai dat kunnen als ze geene alt-viool, geene bas-bezet ting hebben? Zoo is het ook nu weer onvermijde lijk om die onmisbare partijen van buiten te vragen. Is er nu niemand in Waalwijk, die dat voor liet vervolg onnoodig maakt? Zijn er niet die kunnen en willen medewerken? Het bestuur wacht op de aanmeldingen en de dirigent doet de rest. Want, wat de heer Grimt weet te bereiken dat is voldoende bekend in vrijwel de geheele provincie en de uitvoering van 19 Mei a.s. zal bewij zen, dat het niet noodig is, hier reeds tevoren zijn lof te zingen of (om in de termen van het orkest te blijven) te strijken en te blazen. Men ga dus allen op. Programma's zijn tijdig verkrijgbaar. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Breda, ter standplaats de gemeente Oud- en Nieuw-Gastel, P, G. W. Mol, thans notaris te Bladel. CAPELLE. J.I. Woensdagavond ie 7 uur hield de Boerenleenbank te dezer plaatse de jaarlijksche algemeene leden vergadering in de school in de Nieuw straat alhier Wegens afwezigheid van den directeur, den heer Ph. J Kohier, opende de vice-voorzitter, de heer C Vos van Qent deze vergadering en heette de aanwezigen welkom onder dankzegging voor da arouwe opkoms), waarna" hij" den secretaris voorlezing der notulen verzocht, die onveranderd werden vastgesteld en geteekend. Hierna werd op de gebruikelijke wijze de secretaris van het bestuur als secretaris dezer vergadering aan gewezen. Aisnu werd de presentielijst voor gelezen, waaruit bleek, dat 87 leden aanwezig waren. De voorzitter verzocht vervolgens den kassier een finantieel verslag uit te brengen. Hieruit bleek dat de omzet der bank het afgeloopen jaar f 220672.60 had bedragen, alzoo ruim f 100000,— minder dan vorig jaar. Aan spaargelden werd ontvangen f 62024,09 en terugbetaald f 86018,41. Uitgegeven werd aan voorschotten f 2310,— en terugbetaald f 5185,—. Aan rekening courant werd ontvangen f 130638 31 en uitgegeven f 108494 84. Aan spaargeldrente werd gekweekt f 5438,47, waarvan f 349,34 werd uit betaald en f5089,13 bij de spaargelden werd bijgeschreven. In rekening courant werd aan rente ontvangen f 5888,42 en f 42,67 aan provisie, terwijl in loopende rekening aan rente werd uitgegeven f 178,97 en aan provisie f 179,57. Aan voorschotrente werd ontvangen f 1869,79 en aan provisie f 2,95. Het aantal rekening-courant houders bedraagt thans 12 het aantal voorschotnemers 52 en het aantal spaarders 171. Een en ander naar den toestand op 31 December 1923. Het aantal leden verminderde met 5 wegens vertrek en 1 wegens bedanken, terwijl 1 nieuw lid werd bijgeschreven. Na aftrek van alle mogelijke uitgaven be droeg de op reserve te brengen winst f 1229 44. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen omtrent den finantieelen toestand werd door sommigen gebruik gemaakt, die zeer tot hun tevredenheid door den kassier werden beantwoord. Daarna werd overgegaan tot ver kiezing van twee leden van den Raad van Toezicht. Na het houden van de vereischte stemmingen werden de heeren A. A. Michael en G. Voor de Poorte gekozen, die staande de ver gadering hunne benoeming aannamen onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen. Hierna volgde verkiezing van een bestuurslid wegens periodieke aftreding van den heer C. Vos, die met alge meene stemmen werd herkozen Bij de gehouden stemmingen werden steeds als stemopnemers aangewezen de heeren A. P. Snijders en J. Rietveld. Vervolgens werd overgegaan tot na zien der rekening en balans, waartoe werden aangewezen de heeren J. van Tilborg en A. A, Michael, die een en ander in orde bevonden, zooals bleek uit het bij monde van laatstgenoemde uitgebracht rapport te dezer zake. Van de rondvraag werd gebruikge maakt door den heer J. Michael, lid van den Raad van Toezicht, die in een gloedvolle rede den aanwezigen wees op den ernst van hunne plich ten aan zien eener instelling als deze en hoe men dan ook behoorde te staan tegen- over de bank, wilde men als trouw lid blijk geven van zijn plicht in dezen, waarna deze goed geslaagde bijeen komst uiteenging. J.i. Woensdag, des nam. 3 uur, werd in het café van den heer L F, v. Dongen alhier een vergadering ge houden van Stemgerechtigde Ingelan den in het Waterschap „Ten Westen van de Capelsche Vaart en het Veerpad". De loco-voorzitter, de heer O. J Heijmans, opende deze vergadering en verzocht den secretaris voorlezing der notulen die onveranderd werden vast gesteld en geteekend Hierna volgde mededeeling van het proces-verbaal van kasopneming bij den penningmeester. Een en ander werd in orde bevonden Aisnu kwam aan de orde vaststelling der rekeningen over het dienstjaar 1922/1923 en de begrootingen voor het dienstjaar 1924/1925 welke onver anderd werden vastgesteld Het bedrag der omslagen werd vastgesteld, zooals door het bestuur was aangegeven Evenals vorige jaren werd het dage Jijksch bestuur wederom gemachtigd tot uitvoering van werken in eigen beheer. Bij de nu gehouden uitloting van schuldbrieven werd het aandeel van het Burgerlijk Armbestuur aflosbaar gesteld. Vervolgens werd overgegaan tot verkiezing van een voorzitter wegens het overlijden van den heer M J Rijken. Blijkens de in den beginne voorgelezen presentielijst waren 8 personen aan wezig, die gezameiijk bevoegd waren 29 stemmen uit te brengen. Tot voor zitter werd gekozen de heer J Huijsman, die zich deze benoeming liet welge vallen onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen. Tengevolge dezer verkiezing moest een nieuwe verkiezing plaats hebben omdat de heer J. Huijsman bestuurslid was en er nu een vacature in het bestuur was ontstaan Hiervoor werd gekozen de heer A M Rijken, die deze benoeming ook staande de ver gadering aanvaardde onder dankzeg ging voor het in hem gestelde ver trouwen, waarna de vergadering werd gesloten As Zondag, des nam. ten hal drie, zal voor de Ned Harv gem al hier optreden Ds Wolters uit Sprang As Zondag, des voorm. te half tien, zal in de Ned Herv gem aan den Loonschendijk optreden Ds Ewolt uit Raamsdonk SPRANG CAPELLE. (Vm. Sprang.) A.s. Zondag des voormiddags 9 30 uur hoopt in de Geref. Kerk alhier in den Dienst des Woords voor te gaan Ds. G. H. de jonge. Aan het Hulppostkantoor alhier werd in de maand April 1924 voor de Rijkspostspaarbank Ingelegd f 5979,86 Terugbetaald f 4091*54 VRIJH.-CAPELLE. Geref. Kerk. A.s- Zondag voorm. 9 30 uur leesdienst des avonds 6 uur hoopt Ds. de Jonge voor zijn gemeente in den Dienst des Woords voor te gaan. DUSSEN. Met ingang van 1 Mei is de Brigade der Kon. Mar. alhier opge heven. heb ik in Uw blad van 1.1. Woensdag ook Uw opmerking gelezen betreffende den wedstrijd W.S.C.—Wilhelmina II op 27 April. Naar aanleiding daarvan zal het mij zeer aangenaam zijn indien U onder staande regelen in Uw blad zoudt willen opnemen. Bij voorbaat zeg ik U hartelijk dank Om kort te zijn, Uwe opmerking gaat in hoofdzaak over een zekere wanverhouding, welke naar U meldt zeer zeker voor W S.C. niet zeer aan genaam is Ik kan mij Uwe ergernis zeer goed voorstellen en als Waalwijker vind ook ik zulke toestanden zeer ongewenscht en het bevordert aller minst een goede verstandhouding tus schen spelers en publiek Ik vind het meer dan ergerlijk, dat menschen welke dagelijks met elkaar moeten omgaan en als het ware naast elkaar wonen, als sportman elkaar zoo kunnen afkammen. Elkeen is natuurlijk vrij in zijn opinie mits deze eerlijk is, doch de eerlijkheid is dikwijls zeer ver te zoeken. Doch, geachte Redactie, hoe is het mogelijk dat een onzer zuster-vereenigingen, ik bedoel W.B. (deze is nu toch ook reeds 2 jaar Waalwijksche club), reeds zoo dikwijls zeer onaangenaam in Uw blad is behandeld Nu behoeft men voor zekere vereeniging altijd nog geen voorkeur te hebben, doch de wijze waarop R.W B. zoo herhaa'delijk afge kamd is, ging alle perken te buiten, zonder dat Uwe Redactie zich hierin mengde, in het algemeen belang zou dit zeker wel gewenscht zijn geweest. R.W.B. heeft toch meermalen getoond, vooral eenige jaren geleden, wat te kunnen presteeren, R.W.B. heeft nadien eenige lastige jaren doorgemaakt en is zich nu beslist aan het opwerken en dan is het voor bestuur en leden toch niet prettig zoo weinig waardeering te ondervinden, ik zou zoo zeggen gelijke monniken gelijke kappen, te meer nog daar ik zeker weet dat de door U bedoelde personen geen R.W.B.'ers zijn. Ik hoop hiermede eenigszins bij te dragen tot beter inzicht van diverse spelers en bestuursleden. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, EEN TROUW LEZER. Waalwijk 1 Mei 1924. Dezer dagen werd uit Heusden ge meld, dat voor het Agentschap van de V.O.V. te Heusden was benoemd de heer v. d. Wiel uit Druneri in plaats van den heer de Kemp uit Heusden, doch genoemd Agentschap is verdeeld n.l Heusden bij Drur.en, Wijk, Aal burg, Genderen en Eethen bij Dussen, Agent B. M. L. van Luxemburg. De opperwachtmeester der Kon. Mar. is vertrokken naar Eindhoven, de wachtmeester Deurloo is overgeplaatst naar den Bosch en de Marech. Jansen naar Raamsdonksveer, Op 30 April werden in deze ge meente door enkele dames welke zich hiervoor welwillend beschikbaar had den gesteld, speldjes verkocht voor steun aan Nederlanders in het Buiten land. Deze collecte bracht op in Dus sen f 36 22 en in Hank f 22 87 dus te samen f 59,09. Een woord van dank aan deze dames vooral aan Mej. A. v. Steen onder wiens leiding deze collecte werd ge houden. Wij hebben den geachten inzender gelegenheid gegeven om z'n gemoed nog eens te luchten. Wat hij hier schrijft heeft niets te maken met hetgeen we bespraken in ons vorig nummer. Het ging hier tusschen een Waalwijksche en Bossche club, in een haast beslissenden wedstrijd en niet tusschen twee Waalwijksche clubs, want dan is naijver nog wel eens te begrijpen. Maar dat men de jalousie zoover drijft dat men een vreemde club steunt en aanzet tegen een thuis club en deze zooveel mogelijk afbreekt, dat noemden wij alsWaal wijker, beneden jeil en ergerlijk Dat R.W.B. volgens haar, wel eens onaangenaam is behandeld in ons blad, is misschien mogelijk, maar was dat steeds onverdiend, We gelooven dat die heeren nu ioch zoo heel fijn gevoelig niet zijn, tenminste dat bleek ons uit hun laatste philipica tegen onze redactie, waarom we haar plaats ruimte voortaan moesten weigeren. Overigens zal misschien een krachtige term wel eens noodig zijn geweest en aan die zijde bakte men ook altijd en terecht geen zoete koek Nogmaals we hebben ons nooit ge mengd in de polemiek in de verslagen tusschen twee clubs ais het er maar eenigszins mee door kon ging het de perken te buiten dan moest dit wel geschieden, evengoed als dit ging tegenover RWB. Wat we zelf voorts schreven was uit eigen ervaring, indertijd bij een ontzettend ruwe wed strijd en thans bij het misselijk op treden van sportieve Waalwijksche supporters eener buitenclub. We hebben alle respect voor de prestaties ook uwer vereeniging, maar dat zij tracht ook mee te bereiken wat wij (en oek U blijkbaar) voorstaan een betere verhouding in 't belang van spelers en publiek Het ge lijke monnikken, gelijke kappen pas sen wij steeds toe, al durven we zoo noodig gerust iets af te keuren, wat in andere oogen misschien uitstekend door den beugel kan Ook de door U gepousseerde vereeniging mag zich o.i. op menig punt wel eens wat herzien, wil ze op algemeenen steun en sym pathie staat maken. Dat het geen R.W.B.'ers waren, die wij op 't oog hadden, is zeer juist. En hiermee uit. REDACTIE. Ingezonden. Geachte Redactie. Als trouw lezer van Uw geëerd blad, Voetbal WAALWIJK W.S.C.-Vught. Toch nog tegen iedere verwachting is alsnog onverwachts deze wedstrijd ingelascht, welke morgen op het W.S.C.-terrein gespeeld zal worden. De N.V.B. schijnt het toch nog beter a ma na «i am

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 9