DE ECHO VANI IE1 fZUl DEN Tweede Blad. Provinciaal Mieuws. No. 39. Woensdag 14 Mei 47ejaarg Waalwijk, 13 Mei 1924 Gistermorgen had de plechtige opening plaats van de R. K. Hoogere Handelsschool alhier. Om 9 uur werd in de parochiekei k een plechtige H. Mis opgedragen dooi den Moderator den Weleerw. heei San ders die daarbij werd geassisteeid door de WelEerw. Heeren Bijnen en P. de Bree, prof. aan 't Klein-Sennna- rie. Behalve leeraren en leerlingen waren vele ouders van de schoolgaande kin deren, alsmede geestelijke- en wereld lijke autoriteiten op onderwijsgebied aanwezig. Na het H. Evangelie hield de Wel eerw heer Sanders eene predicatie waarin hij op de groote beteekenis van het Katholiek onderwijs wees. Reeds in 1878 hebben de bisschoppen in een herderlijk schrijven er de geloovigen op gewezen dat wij niet vooi den Eèuwigen Rechter zullen verantwoord zijn, indien niet zorg gedragen is dat het onderwijs doorkneed is van onze katholieke beginselen. Immers het grootste deel van den dag wordt in school doorgebracht, in de school wor den de kinderen gevormd en daarom juist hangt van het onderwijs zooveel ai'. Is de jeugd goed, dan mag ook ver wacht worden dat men op lateren leef tijd menschen heeft met een goeden geest. De gewijde redenaar wees er ver volgens op hoe de verhouding tusschen den priester en leeraar moet zijn. Een katholiek leeraar is mede belast met de zorg van de ziel want bij de ont wikkeling van de verstandelijke ver mogens moet hij het licht der eeuwige waarheid door alles laten heenstralen. Doch niet alleen de geest, ook de wil moet worden gesterkt en dat moet ge daan worden door de leerlingen voort durend te wijzen op hunne verplich tingen tegenover de H. Kerk. Hij hoopt dan ook dat de samenwerking tus schen priester en leeraar steeds een aangename moge zijn en dat de hooge re handelsschool steeds moge groeien en bloeien in het belang van de jon gens, in het belang van de gemeente, in 't belang van de geheele omgeving Na de H. Mis toog men naar de school alwaar de inwijding en toewij ding aan het H. Hart ten 10 uur zou plaats hebben. In den ruimen gang was 't beeld van het H. Hart, omgeven door een schat van bloemen, opgesteld, terwijl de scheikunde-zaal voor de plechtigheden der inwijding feestelijk was versierd. Vele genoodigden en autoriteiten waren hier aanweziv Naast het plaat selijk bestuur en leden van de Comm v. Toezicht op 't midoelbaar onderwijs merkten wij o.m. op den WelEd. Z.Gel Heer Mr. Tiel, inspecteur van het middelb. handelsonderwijs, Dr. Möl- ler, Voorzitter van de Ver. „Ons Han delsonderwijs in N. Br", de Weleerw, Zeergel. heer Dr. Goossens, inspecteur van het bijzonder onderwijs, Dr. Knip penberg, oud-directeur van de Han delsschool, de heeren Asselbergs en Verheijen, hoofdbestuursleden, idem, de Z.Eerw. heeren pastoors der pa rochie St. Jan, St. Antonius, St. Cle mens en O. L. Vr. Onbevl. Ontvangen te Waalwijk, Burgemeester en Weth. van Waalwijk, verschillende leden van den gemeenteraad, Mr. van Omme ren, Kantonrechter te Heusden, Mr. H. Loeff, burgemeester van Drunen en nog tal van autoriteiten en Eerw. hee ren geestelijken. Nadat door den Z.Eerw. heer Van Riel de plechtigheden van de inwijding en intronisatie waren verricht werd door hem eene verklaring gegeven van de groote waarde van deze plechtig heden. Hij wees daarbij op de groote beteekenis van deze school en op de moeilijke taak die de leeraren hebben te vervullen, want niet alleen hebben ze te vormen wetenschappelijke jonge lui maar op de eerste plaats ook dege lijke jongens, waaraan onze heden- daagsche maatschappij zoo'n groote behoefte heeft en om dat te verkrijgen moet het te geven onderwijs zijn door trokken met den waren katholieken geest. Hij durft het schoolbestuur in over weging te geven om dezen dag telken jare te herdenken en de toewijding aan het H. Hart te hernieuwen. Na het eindigen van de kerkelijke plechtigheden namen allen weer in. de versierde zaal plaats Eenige leerlingen, de heeren Heijs, Kaatsheuvel, Rempt, Vrijhoeve-Capelle en Vekemans uit Waalwijk zorgden door het doen hoo ien van eenige mooie muzieknummers voor viool en piano voor de noodige afwisseling. De Voorzitter van het plaatselijk schoolbestuur, de heer E, Klijberg. riep allen een hartelijk welkom toe en zeide dat het voor hem een groote vol- i doening was dat zoovelen aan de uit- noodiging hebben gevolg gegeven. In 't bijzonder roept hij den HoogEd. Gestr. Heer Mr. Tiel, inspecteur van 't Middelbaar Handelsonderwijs een har telijk welkom toe, die daarvoor expres van den Haag is gekomen en daarmede weer een hernieuwd bewijs heeft ge geven van zijn groote belangstelling in deze school. In het bijzonder dankt hij hem nog voor de groote medewerking ondervonden bij het tot stand komen van deze Hoogere Handelsschool. Ook de tegenwoordigheid van den Z.Eerw. Hooggel. Heer Dr. Goossens, Bisschop pelijk inspecteur, doet hem zeer veel genoegen omdat men daarin mag zien het bewijs dat de school zijne groote tevredenheid wegdraagt. Vervolgens doet het hem een bijzon der groot genoegen aanwezig te zien den oud-Directeur, Dr. Knippenberg, want hij toch is de man geweest die er niet tegen heeft opgezien om onder de moeilijkste omstandigheden het direc teurschap te aanvaarden en die door zijn energie en tactvol optreden de den grondslag voor de toekomst dei- school wist te leggen. Daarvoor brengt hij hem hier nog gaarne hulde. Tenslotte is het hem eene voldoe ning zooveele geestelijke en wereld lijke autoriteiten aanwezig te zien voor al apprecieert hij de aanwezigheid van den Voorzitter van de Kamer van Koophandel en de belangstellenden uit onderwijskringen, speciaal de plaatsel. Comm. van toezicht op het Middel baar onderwijs, doch vooral wil hij niet vergeten een woord van welkom toe te roepen aan het Dag. Bestuur van „Ons Middelbaar Onderwijs in Noord- Brabant", in het bijzonder den energie ken Voorzitter Dr. Möller, den oprich ter en groote stuwkracht van het Mid delbaar onderwijs in deze provincie die met hart en-ziel daaraan verknocht is en zijn beste krachten veil heeft om dat onderwijs steeds tot hooger peil te brengen. Daarvoor brengt hij hem dank alsook voor de bereidwilligheid om hier de openingsrede te komen houden, waartoe hij hem gaarne het woord geeft. Dr. Möller brengt eerst dank aan God, zonder wiens zegen niets is te bereiken en dan brengt hij een woord van eerbiedige hulde aan de nage dachtenis van den mede-oprichter van de school die reeds naar een beter leven is heengegaan, den Edelachtba ren heer Surmont de Bas Smeele. Zeer veel moeite heeft hij gedaan om de school hier te krijgen en toen hij daar eenmaal in was geslaagd, trad hij uit kieschheid uit de leiding. Ook den Voorzitter van het plaatse lijk schoolcomité wenscht hij een woord van hulde niet onthouden, om dat hij, waar hij maar kon, heeft ge werkt voor de school en niet minder komt het gemeentebestuur een woord van dank toe voor den ruimen steun de school verleent. Zonder dezen steun was nimmer verkregen wat men heden, thans, nadat voor acht jaar geleden de school is gesticht, heeft. En dat toen de school hier is gesticht, heeft men te danken naast de werkkracht en werklust van den overleden burge meester, aan den ruimen en helderen blik van den gemeenteraad, die toen reeds besefte wat het voor de ge meente en omgeving wil zeggen eene dergelijke school te bezitten. Niet ge noeg kan beseft worden dat het voor de geheele Langstraat van groote be teekenis is, nu voor handel en indus trie de jongelui hier kunnen worden opgeleid. Spreker wijst er dan verder op dat de school er is gekomen door particu lier initiatief en door particuliere gif ten, een bewijs dat men besefte hoe hard noodig hier eene dergelijke school was. Men voelde dat men aan jongens van de H.B.S. niets had, omdat deze misten elke voorbereiding, elk onder wijs dat de handel en industrie zoo dringend noodig hebben. Handel en in dustrie hebben vak-onderwijs noodig, doch en daar wil spr. ernstig tegen waarschuwen gewaakt moet worden dat dit nooit eenzijdig wordt. Een oogenblik heeft daarvoor eenig gevaar gedreigd, doch gelukkig is dit bezwo ren, want de school mag nimmer zeer benepen, enge menschen kweeken. Eene hoogere handelsschool moet jongens vormen met een wijden en ruimen blik en algemeene ontwikkeling. Daarvoor is noodig dat het onderwijs dat gege ven wordt, doorkneed is van christe lijke beginselen. En omdat het nu een maal een feit is dat de meeste leer lingen blijven zooals ze zijn gevormd in de jaren die zijn gelegen tusschen de 12 en 19 is het van groote betee kenis dat het onderwijs gegeven wordt zoo, dat de jongens later eerlijke men schen met de christelijke beginselen worden. Ook het karakter moet zoo veel als mogelijk is daarnaar worden gevormd, want naar de karaktereigen schappen wordt en moet later veel worden gekeken. Hier moet ingeprent worden dat men voor eikaars begin selen, mits die oprecht zijn, respect moet hebben en elkaar steeds op eer lijke wijze moet bestrijden. Vooral ook in onzen handel moet het christelijk beginsel doordringen, want over onze handelsbegrippen geniet ons land in het buitenland nu juist geen goede reputatie. Bedacht moet worden, en dat moet de leerlingen diep worden ingeprent, dat in den handel niet alles geoorloofd is, maar dat men ook daar voor alles wat men doet, zedelijk ver antwoord moet zijn. Spr. wijst er vervolgens nog op dat onze verlangens voor het Handelson derwijs door het Rijk nog lang niet zijn bevredigd wijl dit nog het slechtst van alles wordt bedeeld, zoodat het hoofdzaak is aangewezen op de steun van de particulieren. En dat heeft men hier in Waalwijk in ruime mate gedaan, iets wat hij in hooge mate apprecieert. Men moet ook niet denken dat men alles aan Rijk, Pro vincie en gemeente kan overlaten, maar men moet er zelf een offer voor over hebben en groote, want van de geeste lijke ontwikkeling hangt zooveel af Het verheugt spr. dat hier ook vele niet-katholieken ter school gaan, jon gens dus van een ander beginsel, om dat men daardoor leert dat men in de maatschappij naast elkaar heeft te staan om in vrede, vruchtbaar samen te werken, in het belang van de Neder- landsche natie. Ieder volk heeft zijn eigen roeping ontvangen en wij hier, zegt spr., zijn hier geroepen om met elkaar samen te werken en eikaars be ginsel te eerbiedigen. Dat neemt niet weg dat men elkanders beginsel mag bestrijden, als dat maar op eer lijke wijze wordt gedaan, zonder ne venbedoelingen. Na er nogmaals op te hebben aan gedrongen om deze school steeds te steunen, eindigt spr. onder luid ap plaus zijn schitterende rede. Mr. Tiel, hierna het woord verkrij gend, zegt. met groot genoegen van Den Haag hierheen te zijn gekomen omdat hij van deze school het meeste genoegen heeft. Liep het overal zoo vlot, dan zou het er goed uitzien. Doch reeds aanstonds heeft hij begrepen dat eene dergelijke school in een nijvere streek als de Langsttraat is, moet sla gen, omdat er zoo'n groote behoeft- aan is. Blijft de school zoo gelukkig- geleid worden, dan kan het niet anders of ze zal een zegen voor den handel en industrie in deze streek worden. Op twee zaken wil hij de aandacht vestigen en dat is dat deze school moet vormen boven alles menschen en ver volgens dat zooveel mogelijk in gesta dige aanraking moet worden gekomen met mannen van de praktijk. Daarom doet het hem genoegen te hooren dat hier ook is uitgenoodigd de Voorzitter van de Kamer van Koophandel. Hij voor zich wil er heden een be lofte aan verbinden en dat is, dat hij deze school zooveel als maar in zijn vermogen is, zal steunen. Tevens doet het hem genoegen de gelukwensehen Van den Minister van Onderwijs te kunnen overbrengen. Dr. Goossens deed de mededeeling dat Z.D.H. Mgr. Diepen steeds met de grootste voldoening kennis neemt van den bloei dezer school. Hij wijst er ver volgens nog op dat alle Kerkbesturen uit de geheele omgeving, ook al gaan er geen leerlingen uit hun parochie op de school, verplicht zijn door eene bij drage de school te steunen. De ZeerEerw. heer pastoor van Riel zegt er trotsch op te gaan in zijn paro chie eene dergelijke school te hebben omdat het voor de jongens een pracht- gelegenheid is om zich te ontwikkelen en daardoor later iets in de maatschap pij te worden. Hij durft hopen dat de school, die nu acht jaar bestaat, nog vele jaren onder de energieke leiding mag staan van den Voorzitter, den heer Klijberg, met zijn staf van medebe stuurders zal bloeien en dat ook steeds dezelfde goede geest moge blijven heer- schen onder leeraren en leerlingen De burgemeester stelt het op prijs te zijn uitgenoodigd omdat hij er zoo innig van overtuigd is dat deze school van zoo'n groote beteekenis is voor den bloei van de gemeente en de ge heele streek. Door deze school toch wordt aan een breede schaar van jon gens de gelegenheid gegeven zich te ontwikkelen iets wat vroeger maar aan enkelen was gegeven omdat het naar kostschool gaan of gymnasium bezoeken te kostbaar was. Daarom moet 't op hoogen prijs worden ge steld en kan het niet genoeg gewaar deerd worden dat deze school er is Want hij ziet door deze onderwijs inrichting een prachtig perspectief voor Waalwijk, een toekomst met ern stige mannen van energie, werkkracht, sobere levenswijze, die moeten slagen. Hij wil gaarne allen steun van het dagelijksch bestuur en zijn persoon toezeggen. Dr. Knippenberg, de sympathieke oud-directeur, die bij zoo talrijk vele Waahvijkers een zoo aangename her innering heeft achtergelaten, wenscht de gelegenheid om ee^ woordje te spre ken niet voorbij te laten gaan omdat hij behoefte heeft te zeggen dat gaarne in Waalwijk heeft gewerkt aan de ontwikkeling van de jeugd. Hij i twijfelt er niet aan of onder de leiding J van het plaatselijk bestuur en direc teur en leeraren zal de school nog een hoogere vlucht nemen. De Voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken apprecieert het in buitengewone mate heden in de gelegenheid te zijn gesteld om namens de industrie hulde te brengen aan al len die verdiensten iiebben ten opzich te van deze school. Lange jaren heeft de industrie het gebrek aan goed ge schoolde krachten gevoeld doch dank zij de school komt daar, zeer ten goede van handel en industrie, verandering in wat voor deze streek een zegen mag worden genoemd. Mr. van Ommeren, kantonrechter te Heusden, wil namens de ouders van schoolgaande jongens een woord van dank brengen aan bestuur en leeraren. Als oud-schoolopzieer mag hij zeggen van het onderwijs iets af te weten en dan verklaart hij hier gaarne als pro testant, zijn jongen h er naar de school te zenden omdat hij dagelijks aan de studie van zijn zoon kan zien dat er buitengewoon en degelijk onderwijs wordt gegeven. Hij durft de school dan ook aan allen in de Langstraat en het Land van Heusden en Altena aan te bevelen. De directeur, de heer de Vries geeft hierna een overzicht van de school vanaf de oprichting tot heden en geeft daarbij te kennen dat de geest onder de leerlingen steeds eene zeer goede is eweest, zoodat nog meer zeer zelden tot strenge straffen is overgegaan moe ten worden. Hij durft vertrouwen dat die goede geest mag blijven heerschen opdat zijp taak en die van do leeraren daardoor wordt vergemakkelijkt en geeft de vei zekering dat hij steeds al zijne krachten zal aanwenden voor den groei en bloei van cie school. De Voorzitter dankt op de hem eigen kernachtige wijze alls sprekers voor de door hen geuite wuisehen en zegt dat het voor hem en dpi medebestuurs leden een spoorslag za' zijn om op den ingeslagen weg voort te gaan. Nadat door den secretaris, de heer A. van Liempt, voorlezing was gegeven van ingekomen berichten van verhin dering, sloot de Voorzitter deze bijeen komst en stelde allen in de gelegen heid om de verschillende schoolloka len te bezichtigen, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. De jongelui hebben met de l eraren den dag voorts gezellig doorgebracht terwijl bun een uitstapje naar Oister- wijk in 't vooruitzicht is gesteld. Aan 't einde van dit resumé bieden wij ook gaarn; onze hartelijke felici taties aan bestuur e i leeraren. Wij hebben reeds zoo tal van malen de groote beteekenis en waarde van dit pracht-onderwijs-institu ut voor plaats en streek uiteengezet, dat we daaraan niets hebben toe te voegen. Hoe de school is en wat ze is en worden zal is door autoriteiten op dezen dag duide lijk naar voren gebracht. Voor de school maar ook voor de toekomst onzer plaats was het een glorie-dag. Dat de school groeie en bloeie, onder dit bestuur en dit leerarcncorps en met steun van ons allen! De directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat met ingang der volgende week de inning der quitantiegelden in (oud) Waalwijk niet meer dagelijks, doch alleen des Dinsdags en Vrijdags za plaats hebben. Door het grootere aantal der in te vorderen quitantiën is het onvermijdelijk dat die ook in de middaguren (na 2 uur) wordt voortgezet, aangezien het onmogelijk zal zijn, dat de besteller daarmede voor 12 uur gereed is. Voor het geval een belanghebbende een ten postkantore bekenden vasten betaaldag heeft aangenomen, kan deze behouden blijven en worden ten post kantore de daartoe strekkende maat regelen genomen De invordering der quitantiegelden in voormalig Baardwijk en Besoijen blijft voorshands ongewijzigd en heef dus ook in den vervolge nog dagelijks plaats Bij de Zaterdagmiddag gehouden aanbesteding voor het bouwen van een machinekamer voor rekening van de Kon Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel, werd ingeschreven als volgt W. van Heesch, Waalwijk Van Huiten-Krol, Waalwijk M. In 't Veld, Sprang C. Timmermans, Sprang Gebr. Maas, Waalwijk Wed. Aarts, Waalwijk H. Maas, Waalwijk J den Teurling, Waalwijk Zw. Treffers, Waalwijk Aangezien de directie overtuigd ii dat in de berekening van den heer hij aandeelhouders der N.V E. W. Klijberg- ian Pernot's Stoomschoenfabriek „Hollan- f 13 113 13.103 10 990 10.770 10 650 10 585 8.500 8.580 5.800 dio" gevestigd te Waalwijk, werden de balans en winst- en verliesrekening over het afgeloopen boekjaar goed gekeurd. Na diverse afschrijvingen tot een totaal bedrag van f 101.999.49 sluit de verlies- en winstrekening met een verliessaldo van f 28.303 32. Be sloten werd dit nadeelig saldo van de statuaire reserve af te boeken, alsmede de cum. preferente aandeelen 3 pCt. uit te keeren, hetgeen eveneens van de statuaire reserve zal geschieden. Aan het jaarverslag der Naani- looze Vennootschap E. W. Klijberg Pernot's Stoomschoenfabriek „Hollan - dia" te Waalwijk, over 1923, ontleenen wij het volgende De Schoenenwet. welke bij het uit brengen van het jaarverslag over 1922 reeds was aangenomen door de Tweede Kamer der Staten-Generaal, trad eerst bij het begin van het tweede halfjaar definitief in werking en de eerste resultaten waren ongeveer drie maan den later voor goed melkbaar. Teneinde snel tot productie-uitbrei ding te kunnen geraken, was het nood zakelijk onze prijzen zoo scherp mo gelijk te stellen, door ze te baseeren op de productie, welke wij ons voor stelden met de reorganisatie te kunnen bereiken. Het behoeft geen betoog, dat productie-uitbreiding slechts geleidelijk kon plaats hebben, zoodat gedurende den tijd, dat de voorgestelde eindpro- ductie niet bereikt werd, de factoren loonen en fabricage-kosten, welke een belangrijk gedeelte van den kostprijs van het product uitmaken, een aan zienlijk verlies gaven. Dit verlies cal culeerden wij èp f 51219.70, welk bedrag geboekt zou kunnen worden als uitbreidingskosten op de debetzijde der balans. Wij meenden echter dit bedrag, ook met het oog op de finan- cieringseischen in eens te moeten af schrijven, zoodat het in de achter staande stukken niet voorkomt. De verlies- en winstrekening per 31 December 1923 staat debet voor Verlies fabrieken f 5.932Afschrijving kosten van Inbedrijfstelling f 600Af schrijving Dubieuse vorderingen f 6,245 Afschrijvirig kosten van kapitaaluit- ireiding f 7,305; Vreemd geld f 1,215: Diverse onkosten f 177 Intrest f 4,921 Dividend en Tantième belasting f905 3 620. en credit voor: Exploitatie huizen 1,111 Saida Verlies f 28907. Ue balans per 31 December 1923 vermeldt als activa Vaste goederen en nventaris f 336,188Voorraden 289,620; Vorderingen f 313,124; Vreemd geld f 14,489Deelname in andere ondernemingen f 49,125 Effec ten f 28,679Hypotheek u.g. f 2,025 Kas f 1,752Vooruitbetaalde assurantie premie f 1,536Kosten van Kapitaal uitbreiding f 14,611 en als passivaGewoon aandeelen kapitaal f 415,000,— Cum. pref. aan deelenkapitaal f 335,000; Statuaire Reserve f 1,063Reserve Dubieuse Debiteuren f 15,500 Kassiers, Hypo theek, Deposito's, Beleening f 166,950 Crediteuren f 95,549Nog te betalen onkosten f 10,484Nog te betalen Dividend f 600 Onverdeeld Dividend Gewone aandeelen f 50Dividend 1923, plus Dividend en Tantième be lasting f 10955. n De uitslag der aanbesteding van 't bouwen der zwem-inrichting aan den Hoefswiel voor de Waalwijksche Zwem-Vereeniging is als volgt C. B Timmermans, Sprang f 1498 A Bonis, Waalwijk 1535 W. Schoep, Waalwijk 1620 J. Tromp, Waalwijk 1740 Wed. A Aarts Zn 1947 Blijkens achterstaande advertentie roept het voorloopig bestuur der Waalwijksche Zwem-Vereeniging be langstellenden op ter vergadering in Musis Sacrum op Dinsdag 20 Mei a s Wij twijfelen er niet aan of alle zwemliefhebbers zullen daar present zijn, nu door het initiatief van W. B en het succesvolle werken van het voorloopig bestuur, Waalwijk reeds dit jaar in 't bezit zal zijn van eene goed geoutilleerde zwem inrichting, dat men nu dan ook z'n belangstelling toone, door tegenwoordig te zijn op deze vergadering en door zich als lid op te geven. De Burgemeester van Wassenaar verzoekt bericht van een onbekend chauffeur, die 27 April 1924 onder de gemeente Wassenaar met zijn vier wielig motorrijtuig een tweewielig motorrijtuig heeft aangereden Bedoelde chauffeur is echter doorgereden, waar door hij onbekend is gebleven. Het vierwielig motorrijtuig moet aan het linkervoorspatbord tamelijk beschadigd zijn geworden door de aanrijding. Overneming in de dagbladen is gewenscht. De C. v. P. afd. D. te 's Hage deelt mede, dat zijn waarschuwing Treffers een vergissing was geslopen tegen Paddenburg, verdacht van fles- heeft ze het werk hem opgedragen voor schentrekkerij, gedaan op blz. 415, den prijs van f 7 650. j deel G., onder No. 730, in het Alg. In de Maandag gehouden jaar- Politieblad van 1 Mei j 1., niet betreft lijksche algemeene vergadering van Hermanus Josephus Henricus, geb. te

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5