MtlMNI! ïtKZUl der SI. Cleneis-iarickie een bezoek te brengen aan de Letteren en Kunst. WAALWIJK. (Zie beschrijving in dit nummer.) *M$&è MYSTlSCtt MINNESPEL DOOR A. VAN DELFT Pr Op te voeren door de Tooneelverr eeniging van den R. K. Vrouwenbond op Donderdag 29 dezer, ter gelegen heid van 't Zilveren Priesterfeest van den Z Eerw. Heer Pastoor Van Riel. Prijs 10,90. Verkrijgbaar bij: Boekhandel Van Eijkelenburg voorheen Wed. A Tielen Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieien. Wij ontvingen 't jaarverslag dei- Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Tilburg en Omstreken. Het is een interessant werk van ruim 100 pagi na's, zeer overzichtelijk en duidelijk saamgesteld en bevattende een groot aantal belangrijke mededeelingen en wetenswaardigheden. Wij onticenen er 't volgende aan: Wij kunnen niet beter doen, aldus bet verslag, dan ter zake te verwijzen naar de uitvoerige beschouwingen in liet jaarverslag over 1922. Immers van belangrijke wijzigingen kan niet wor den gesproken. Wanneer wij de schoenindustrie uitzonderen, moet evenals het vorig jaar gezegd worden dat de toestand in 't algemeen ongunstig is. Op de eerste plaats kwam telkens weer tot uiting dat wij hier werken on der een loonstandaard, die in verhou ding tot het concurreerend buitenland veel te hoog is. Op de tweede plaats oefent de Ar beidswet 1919 nog steeds haar noodlot- tigen invloed op de mogelijkheid, om de productiekosten aan de internatio nale concurrentie aan te passen. De opgeschroefde belastingen, zoo wel van rijk als van gemeenten, deden onverminderd haar funesten invloed op handel en nijverheid gelden. Van drastische bezuiniging is nog geen sprake, en alle beloften van ver sobering bleven tot nu toe voor het grootste deel een doode letter. In ons vorig jaarverslag noemden wij als vierden factor de door het rijk en de gemeente getroffen maatregelen lot bestrijding der werkloosheid. Aan vele misbruiken op dit terrein is inmid dels een einde gekomen. De voornaamste factor is echter evenals in voorafgaande jaren, ook in 1923 geweest de abnormale huitenland- sche concurrentie. Een sterk dalende tendenz valt ech ter, speciaal voor het tweede halfjaar 1923, t. a. v. vele artikelen waar te nemen, welke daling van artikelen si garen en schoenen nog geaccentueerd werd door de speciale maatregelen van invoerbelemmering. Terwijl de vermindering der Duit- sche valutaconcurrentie beter pers pectieven voor de industrie opende, kwam een nieuwe bedreiging opdagen de daling van den koers van den Bel gischen en Franschen franc. Behalve de ernstige nadeelen, die speciaal de koersdaling der Belgische valuta voor den middenstand in het district had, had deze omstandigheid ook op de afzetmogelijkheden der in dustrieproducten een funesten invloed. Vooral op de textielmarkt, zoowel in het binnen als in het buitenland, trad de Fransche en Belgische concurren tie sterk naar voren. Terwijl 1922 hulp aan de sigaren- industrie bracht, kwam in 1923 een be scherming der schoenindustrie tot sland. De verdere takken van nijverheid werden aan hun lot overgelaten. Behalve eenige verbeteringen in de regeling der exportcredieten deed de rgeering niets om den toestand in de industrie te verbeteren, deze te be schermen tegen de abnormale buiten- landsche concurrentie. Uit de zeer vele gegevens, blijkt over duidelijk dat niet alleen door de be trokken industrieeelen, maar evenzeer door den groothandel, het bankbedrijf en den middenstand de oorzaken der groote inzinking en het uitblijven eener herleving gezocht worden in de facto ren hierboven aangegeven, speciaal in de valutaconcurrentie. De industrie ondervond verder den nadeeligen invloed der valutaverhou dingen door de sterke vermindering van exportmogelijkheden. De malaise in de industrie had ook voor de aanverwante bedrijven een zeer ongunstigen invloed. Ook de han del, het bankbedrijf en de midden stand ondervond sterk den invloed der malaise in de industrie; de mid denstand speciaal door de verminder de koopkracht van de arbeidersbevol king tengevolge van werkloosheid en verlaagde loonen. Omtrent de Schoen- en Lederindu strie wordt o.m. 't volgende gezegd: Sch oenindustrie. Alle berichtgevers, zonder uitzonde ring, wijzen op den buitengewoon gun- stigen invloed, dien het Schoenenwetje op den toestand dezer industrie gehad heeft. Terwijl in Januari en Februari de meeste bedrijven geheel stop stonden dan wel op zeer beperkte capaciteit werkten, kwam er, naarmate het sei zoen vorderde, eenige verbetering en rondom Paschen en Pinksteren was er vrij veel werk. Deze opleving was echter van zeer tijdelijken aard, want na afloop van het seizoen - omstreeks half Juni trad de depressie weer in, zoodat de productie wederom belang rijk moest worden ingekrompen. Onmiddellijk echter na de inwer king' treding der Schoenenwet in Juli kwam er meer vertrouwen in de toe komst en omstreeks October kwamen de gunstige gevolgen der Schoenenwet j duidelijk tot uiting. De groote, hier te lande aanwezige voorraden buiten- landsch schoenwerk, ruimden lang- zaam aan op of werden incourant. In het vertrouwen, dat het Schoenen wetje zou worden verlengd, toonden de afnemers meer bereidwilligheid in het plaatsen van voorjaarsorders, zoo dat gedurende het laatste kwartaal weer op volle capaciteit kon worden gewerkt. De prijzen der grondstoffen vooral het fijnere over leder loonden neiging tot stijgen, terwijl de groothandels- prijzen der schoenen onder den druk der geweldige onderlinge concurrentie aanmerkelijk daalden. De Kleinhandel had vooral in de groote steden te kampen met de tal- looze opruimingen van buitenlandsch en incourant geworden schoeisel, ter wijl de Averkloosheid in tal van bedrij ven den omzet aanmerkelijk deed da len. De noodzakelijkheid om geld te maken, teneinde de hooge huren, de zware belastingen en andere verplich tingen te kunnen voldoen, deed in den kleinhandel een felle concurrentie- strijd ontbranden, zoodat vooral het volksschoeisel aan prijzen werd ver kocht, welke betrekkelijk weinig boven de vooroorlogsche uitgingen. Het fijnere en luxe schoeisel bracht betere prijzen op, doch de telkens wis selende mode, de in verhouding tot den omzet te groote voorraad, welke motst worden gehouden om aan elke vraag te kunnen voldoen, dit alles was de oorzaak, dat de bedrijfsuitkomsten voor den kleinhandel onbevredigend waren. Dank zij den grooteren omzet gedu rende het laatste kwartaal drukten de algemeene onkosten minder zwaar. Hoewel de betalingen der afnemers uiterst langzaam waren, kwamen er betrekkelijk weinig faillissementen voor, hetgeen zijn oorzaak vindt in de coulante wijze waarop uitstel van be taling aan den kleinhandel werd ver leend. De catastrophe der Hanze- en andere Banken, de ontreddering van den Postcheque- en Girodienst, als mede de neiging der banken in het al gemeen om de credieten te beperken of op te zeggen, waren even zoo vele oorzaken van moeilijkheden bij de fi nanciering der bedrijven. Nu intusschen einde December de duur der wet tot beperking van den in voer met zes maanden is verlengd, be staat er redelijk vooruitzicht op een behoorlijk seizoen 1924. Het valt echter niet te ontkennen, dat groote en langdurige arbeidscon flicten, zooals thans in Twente, de nog steeds weinig verminderde werkeloos heid in nagenoeg alle takken van Nij verheid, de onmogelijkheid om te ex porteeren wegens de lage valuta en de hooge tariefmuren der ons omringen de landen, alle factoren zijn, welke den regelmatigen opbloei der schoen industrie ongunstig beinvloeden. Lederindustrie. Tol aan de inwerkingtred^ Schoenenwetje verkeerde dez*^.^ L veer in dezelfde positie als de Schooft'-' industrie. Toen de schoenfabrieken werk kre gen, kwam ook eenige opleving in den lederafzet, echter niet in die mate welke men zich had voorgesteld. Al spoedig kwam de ervaring dat de schoenfabrikanten, die zoo trouw met de looiers te samen voor tijdelijke invoerbelemmering gewerkt had ien, deze laatsten voor een goed deel loslie ten en het benoodigde Ieder in het bui tenland gingen koopen aan valuta-prij zen, waartegen de binnenlandsche looierij niet concurreeren kon. Wel verbeterde de afzet van hel pro duct gaandeweg, naar mate 't buiten- diverse kleine hallen voor speciale in land bij het dalen van het geld, zijne prijzen zooveel mogelijk evenredig ver hoogde. In ter na tion ale Tentoonstelling voor Handel en Industrie 1924 Tilburg. (lustrien, diverse buitenlandsche han del «instellingen en bemiddelings-bu- reaux in daartoe afzonderlijk in te richten paviljoens, een huisvestings bureau, een bureau voor handelsbe- Reeds vanuit deu trein, komende middeling, een transport- en inkla- van de richting Rotterdam, bemerkt ringsbureau, een inlichtingsbureau, een men nabij Tilburg, enkele torens van vreemde constructie, die aan iets bui tengewoons doen denken. Meer en meer Tilburg naderende, ziet men ech ter plotseling het volle gebouwencom plex van bovengenoemde tentoonstel ling verrijzen. Het is alsof daar aan den einder, tusschen de fabrieks- schoorsteenen en kerktorens van Til burg, een nieuwe stad zich verheffen gaat. De donkere daken der breede ten- toonstellings-liallen, waarboven torens met eigenaadig gekamde spitsen ju belend opgaan, steken zwaar af tegen de heldere lucht. Het is van deze gebou wen dat een roep uitgaat, de roep eener werkstad die zich een wijle gaat begeven buiten den dagelijkschen klep perzang van weefgetouwen en knarsen de drijfriemen, om een overzicht te ge ven van wat onder den rook harer zwarte schoorsteenen gemaakt wordt en om geheel Nederland en het bui tenland uit te noodigen met hare tech nische hulpmiddelen, nieuwe vindin gen en producten, deel te nemen aan dat overzicht. De Internationale Tentoonstelling 1924 Tilburg bezit alle factoren die tot het welslagen eener groote exposi tie kunnen bijdragen. Zij wordt gehou den in het hartje van het industriëele Zuiden, in Tilburg, de fabrieksstad van Nederland. Alleen reeds de wol- lenstoffen-industrie is voor 75 der in Nederland op dat gebied gevestigde bedrijven, in Tilburg geconcentreerd. Van de werktuigen, benoodigd voor de outilleering der belangrijke Tilburg sche wollenstoffen-industrie, wordt zoo goed als geen enkel in Nederland vervaardigd, 't Ziju Engeland, Duitscli- land, Frankrijk, België, Zwitserland en Tschecho-Slowakije, die Tilburg van de noodige textiel-machines voor zien. Genoemde landen hebben er het grootste belang bij te Tilburg te ex- poseeren, evenals de landen welke grondstoffen leveren benoodigd voor de Tilburgsche wollenstoffen-industrie. Doch niet alleen in de textiel vindt Tilburg's industrie een voornamen be- staansfactor. Ook de schoen- en lederindustrie, de metaalnijverheid in vollen omvang, het bouwbedrijf, de grafische vakken, de meubelfabricage, de kleeding-indus trie, de cartonagebewerking, de was- scherijen, de ververijen, de bleekerijen, de parapluie-fabrieken, de distilleer derijen, de meelfabrieken, de kinder wagen-industrie, de gloeilampenfaj brieken, de tabaksbewerking, de stroo- h ulzen-f abri cage, hebben in Tilburg tal van groote werkplaatsen. Daarbij komen nog Den Bosch en Breda waarbelangrijke industiëele on dernemingen gevestigd zijn en de meer speciale industrie-steden Eindhoven en Helmond, alsmede het industrie gebied uit de Langstraat en Zuidelijk Limburg, aan welker industriën het buitenland verplicht is en dewelke aan inzending direct of indirect bijdragen. Vandaar de groote internationale deel name aan deze tentoonstelling. Het is ook niet weinig aan de roem van Tilburg, als industriestad van in ternationale bekendheid, te danken, dat een opzet als van bovengenoemde Tentoonstelling de medewerking kreeg van alle Nederlandsche Consulaten en Nederlandsche Kamers van Koophan del in het buitenland. De Nederlandsche Regeering erken de de Tentoonstelling bij het besluit van 11 April 1924, iixUen zin van art. 8 der Octrooiwet van 1910, terwijl bij besluit van 29 April 1924 aan de orga- niseerende vöreeniging Koninklijke) Erkenning verleend werd. Bij minis- triëel besl.iit van 5 Mei 1924, werd vrijdom van Invoerrecht verleend voor buitenlandsche inzendingen op deze Ten toonstelling. De Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer zegde hare me dewerking toe door hare af deeling Til burg, de vereeniging „Tilburg Voor uit", die in binnen- en buitenland eene uitgebreide propaganda voert, tot ani meering van bezoek aan deze expositie. De Tentoonstelling heeft plaats, vanaf 18 Juli tot 18 Augustus e.k., de terreinen zijn gelegen op ongeveer 5 minuten afstand van het station der N.S. en aan de spoorwegen van het Ne derlandsche en Belgische net. De ge bouwen der Tentoonstelling, derhalve alleen de tentoonstellingshallen waar in de stands worden ondergebracht, zijn ingedeeld als volgt: Hallen voor machines- en bedrijven in werking, voor textiel-industrie, voor handel, kiein-industrie en fijn mechanisme, post-, telegraaf- en telefoonkantoor, een tolkendienst, een station voor draadlooze telegrafie, benevens gebou wen voor Restaurants en amusement. Er is gelegenheid tot het houden van congressen en réunies in een daar toe speciaal gebouwde gehoorzaal, ter wijl eetzalen e.d. eveneens disponibel zijn. Festiviteiten op verschillend gebied zullen aan deze Tentoonstelling ver bonden zijn, waarvan wij vooral notee- ren een Internationaal Concours voor Harmonie- en Fanfare-corpsen, Man nen- en Gemengde Zangvereenigingen, eveneens een festival op vocaal- en in strumentaal gebied in den uitgebreid- sten zin, waarmede van de vijf weken van den duur der Tentoonstelling, steeds de Zaterdagen, Zondagen en Maandagen bezet zullen zijn. Behalve deze en meerdere festiviteiten en wed strijden zullen er ook talrijke demon straties plaats hebben op technisch gebied. Gezien de bewonderingswaardige organisatie en de grootschen opzet dei- Internationale Tentoonstelling voor Handel en Industrie 1924 Tilburg, is het te verwachten, dat haar een enorm bezoek zal te beurt vallen. DRUNEN. Dinsdag 20 Mei viert onze oud doi psgenoote, Moeder Marie- Theresia (in de wereld mejuff. Theo dora Maria Veliman) van de Congre gatie der Eerw. Zusters van Schijndel haar zilveren kloosterjubilé Na eerst gedurende zes jaren te Loon op-Zand zeer verdienstelijk als overste werkzaam te zijn geweest, werd Haar eerw, benoemd tot overste van het Sint Johannesgesticht te Borne. Onder haar bestuur kwam een industrie huishoudschool tot stand, thans eene bloeiende en nuttige stich ting, die vele leerlingen telt. Wij wenschen de jubileerende Moeder en hare geachte familie van harte geluk, hopende dat het allen zal geheven zijn, eens in welstand het gouden jubilé te vieren CAPELLE. Naar wij vernemen heeft de heer Adr. Rijken, ambtenaar ter Secretarie alhier, als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. VR1JH.-CAPELLE Qeref. Kerk des voorm half tien en des nam. half drie leesdienst. RAAMSDONK Vergadering van den Gemeenteraad van Raamsdonk op Zaterdag, 17 Mei 1924, des namiddags ten zes ure Aan de orde is: 1. ingekomen stukken. 2. Aanbieding verslag van den toe stand der gemeente over 1923. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot inwilliging verzoek van het R K. Kerkbestuur te Raams- donksveer, om de benoodigde gelden voor aanleg terrein voor lichamelijke oefening. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot niet-inwilliging ver zoek van het Bestuur der Zwemin richting te Geertruidenberg, om een subsidie uit de gemeentekas. 5. Alsvoor van P. A. Konings e.a., om eene verordening vast te stellen, houdende verbod om losloopende honden in de poldeis toe te laten. 6 Vaststelling van het primitief ko hier der Straatbelasting i 7. Ontwerp verordening tot wijziging der verordening op de heffing van leges. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhooging van het bedrag der zekerheid-vanden gemeente ontvanger. 9. Schrijven van het Gemeentelijk Electriciteits-bedrijf, om aanschaffing van lichtmeters en transformatoren. 10. Ontwerp-besluit tot af- en over schrijving uit den post voor onvoor ziene uitgaven. 11. Alsvoor tot wijziging der ge meente-begrooting, dienst 1923. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop der woning J 24. staande aan hel Poststraatje. 13. Bezwaarschriften tegen aanslag vergunningsrecht en schoolgeld. De gemeente-Veldwachters Kloo- nen en Schampers hebben den visscher M. bekeurd, die vischte met een fuik in den gesloten vischtijd. De fuiken zijn in beslag genomen, Met het leggen van de buizen voor de waterleiding is men aan de grens van Waspik en Raamsdonk. Men maakt goede vorderingen, zoodat reeds de geheele Luitenambachtstraat van buizen is voorzien. Aanstaanden Zondag wordt in onze parochie de H. Kindsheid gehouden. Het echtpaar W. de Wijs-de Wijs heeft Donderdag 15 Mei den dag her dacht, waarop zij voor 40 jaren in het huwelijksbootje stapten. Wij wenschen hen geluk en hopen nog meerdere malen in dezen zin van hen te mogen spreken. De landmeter van het Kadaster hoopt op 21 Mei aanstaande zijn jaarlijksche rondreis in deze gemeente aan te vangen LOONOPZAND. Gisteren vierde het echtpaar Van Dongen-Mombers alhier zijn gouden huwelijksfeest. De buurt had heel aardig het huis versierd en een mooien eereboog er voor geplaatst. Te 8'/s uur werd het gouden echt paar per auto, gevolgd door de familie naar de kerk gebracht, waar een H. Mis van dankzegging werd opgedragen, 's Avonds van half acht tot half tien werden er door de muziekvereenigingen dezer plaats serenades aan dé jubila rissen gebracht en werden dezen door de respectieve presidenten hartelijk toegesproken. Het gouden feest had een mooi verloop; Het Feestcomité der „Sophia's- vereeniging" gaat met hef plan om op Zaterdag 14 juni kinderspelen op het feestterrein te geven om de jeugd mede ie laten deelen in de feestvreugde der jubileerende vereeniging. ALMKERK. A.s. Zaterdag zullen ten huize van het café Dekkers alhier, door Notaris van Willigen één hon derdtal schapen worden verkocht. J.l. Maandag werd door den heer Burgemeester alhier het Getuigschrift in lijst met f 50 geschonken door 't Carnegie Heldenfonds, aan den heer D. v. d. Water alhier persoonlijk uit gereikt. VR1JH. CAPELLE. Geref. Kerk. A s. Zondag voormiddag 9.30 uur en namiddag 6 uur hoopt voor zijn ge meente in den Dienst des Woords voor te gaan Ds. G. H. de |onge GEERTRUIDENBERG. De inschrij vingen voor het concours, hetwelk op 24 en 25 Augustus a.s gehouden zal worden hebben reeds alle verwachtin gen overtroffen. Nog dagelijks komen er binnen, waaronder van vele veree- nigingen van naam. Daar de mogelijkheid niet is uitge sloten, dat er nog gezelschappen zijn, welke geen officieele uitnoodiging tot deelname ontvingen, heeft het uitvoe rend comité gemeend den termijn van inschrijving te moeten verlengen tot uiterlijk 15 Juni a.szoodat ook deze gezelschappen nog in de gelegenheid worden gesteld om hun bericht van deelname in te zenden. Gezien de gunstige voorteekenen heeft Geertruidenberg een paar hoogst muzikale dagen te wachten. Op O. H. Hemelvaartsdag, Don derdag 29 Mei, zal door de tooneelclub van den R. K. Vrouwenbond in het ge bouw van de R. K. Werkliedenverceni- ging, ter gelegenheid van het Zilveren Priesterjubileum van den Zeer Eerw. Heer pastoor van Riel eene opvoering gegeven worden vanDe verloving van St. Brigida, mystiseh minnespel in 3 tooneelen, door A. van Delft, Pr. 1). Het lijkt mij nuttig, vooraf eene korte uiteenzetting te geven over dit fijn-geestelijk spel. Het stuk stelt ons voor: de vereeni ging van St. Brigida met haar ziele- BruidegomChristus, in de Liefde van Zijn Kruis, in welke kracht zij de wereld overwint: 't Teeken van zijn Kruisgenot Is het zegelmerk van God. 't Teeken zijner liefste Wonden Zegelde zijn bruidsche sponde. Dit gebeuren in Brigida's zieleleven wordt ons in uitwendigen vorm ver tolkt door de tien maagden uit het Evangelie, die de dichter ten tooneele doet verschijnen: Dan zal het rijk der hemelen gelijk zijn aan tien maag den, die haar lampen namen en brui degom en bruid te gemoet gingen. De symbolische beteekenis der Evan gelische maagden is in dit spel ten vol le doorgevoerd. Zij moeten dus onder scheiden worden van de overige perso nen, nl. St. Brigida en hare moeder. Hun daarzijn is enkel en alleen, om uitdrukking te geven aan Brigida's zieleleven, dus van puur-geestelijke aard. Zij zijn de vertolksters van haar inwendigen strijd, dien zij zelf in een gebed tot haar Engel, naar voren brengt Engel, o, het schoone beeld Dat ik in mijn ziel mag dragey- Van zijn schoonheid door qpez: dagens Van bekoring, en van strijd Tegen duivels laffen nijd; jt Schoone beeld moet gij bewaren En het voor den doodsklauw sparen, De Verloving van SI. Briglda, (bladz. 22), (Matth. XV: 1) (blade. 17).

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 10