Programma der Easten- (oonslelliog 1e liouden op Donderdag 22, Vrijdag 23 en Zaterdag 24 Mei. - - Opening der Tentoonstelling Binnenland. een Kookdemonstratie een uitvoering geven. Kookdemonstratie Buitenland. Donderdagmiddag 3 uur Vrijdagavond vanaf 7 uur UITVOERING Zaterdagmiddag vanaf 3 uur JASZ-BAND MUZIEK. TREKKING der te houden verloting. 1 SN behandeld. Voorzitter. Dat gaat niet. De raad stelt er altijd prijs op van Burg. en Weth. een advies te hooren en die hebben het nu nog niet onder de oogen kunnen zien. De heer Verschure zegt meermalen op het ondraaglijke van den toestand te hebben gewezen en waar door velen reikhalzend naar verbetering wordt uitgezien, zou het hem aan genaam zijn als het verzoek nog heden kon worden behandeld. De kosten zullen zoowat f60 bedragen, dus dat kan voor de finantien der gemeente geen bezwaar zijn. Hoevele menschen hebben hun aardappelen niet zien verrotten doordat het water hier niet dan zou men goedkooper licht krijgen. De Voorzitter merkt op dat dit niet zoo gemakkelijk is. Komt men met klachten of voorstellen tot wijziging of wat ook, dan moet men dat kunnen verdedigen en met bewijsmateriaal komen. De heer Brokx kan het niet correct vinden dat altijd een blaam op de P. N. E M. wordt geworpen. Zegt i men iets, dan moet men met bewijzen I 1 komen. De heer Ruijtenberg kan zich daar ook niet mee vereenigen. De Voorzitter zegt dat de directie van de P. N. E M. alles doet om de stroom zoo goedkoop mogelijk te leveren. Dat ze daar nog niet in is wegtrekt. Spr durft daarom voorstellen geslaagd zooals men misschien gaarne heden dit verzoek nog te behandelen. zou zien, moet aan allerlei omstandig- Voorzitter. Dat gaat niet Burg. en j heden worden toegeschreven. In onze Weth moeten nog inlichtingen inwin- j gemeente zou het rendabel zijn ge- nen of men wel in het Noorder-weest wanneer men in Waspik-Boven aiwateringskanaal mag uitwateren. j voorloopig nog geen kabel had laten Verschure. Dat mag altijd^ nadat aanleggen Maarzoo is het altijd, men zulks even aan den opzichter van den heeft destijds de zaken anders inge Provincialen Waterstaat is gevraagd. 1 zien dan ze zijn uitgekomen. Als men Voorzitter. Als er zoo'n haast bij is, hier die 9 woningen eens niet had waarom komt men dan met een der gelijk verzoek zoo laat. Er moet toch orde en regel zijn. Burg. en Weth. moeten een d rgelijke aangelegenheid toch goed onder de oogen zien en onderzoeken om te kunnen weten met welk voorstel ze bij den Raad zullen komen. Aan den Voorzitter is het recht om de zaken aan de orde te brengen en ik breng dit thans niet aan de orde om de eenvoudige reden dat het door Burg en Weth. nog niet onder de oogen is gezien. Wij weten nu nog niet eens of het wel zoo hard noodig is als men wel zegt. Men zou zeggen van niet, anders waren ze toch wel wat eerder met dat verzoek ge- gebouwd. Maar dat is nu eenmaal zoo en daar kan niets aan worden gedaan. De heer v.d Rijken wil geen blaam wer pen op de P. N. E. M. alleen zou hij alles willen zien aangewend om ver betering in de toestanden te krijgen j De heer Vloeimans stelt voor om in het vervolg de notulen niet meer te laten voorlezen maar ze ter visie te leggen. I Met 6 tegen 5 stemmen wordt daartoe besloten. De heer Kamp merkt nog op dat het hard noodig is dat de Commissie, belast met het toezicht op de wegen en waterleidingen, overal een onder zoek instelt aangezien op verschll- komen. U zal zeggen dat het noodiglende plaatsen de zaken niet in orde Is en ik en anderen kunnen weer van j zijn. Zoo is b.v. op Vrouwkensvaart meening zijn dat het heelemaal niet j een duiker geheel stuk terwijl op een noodzakelijk is dat daarvoor onkosten j andere plaats een goede duiker zit die worden gemaakt. i geen dienst behoeft te doen. Wij moeten tar plaatse nog eens De heer Verschure merkt op dat een onderzoek instellen, want ik wil i die commissie maar voor een geval is eerst weten hoe een en ander in benoemd. elkaar zit. In dezen tijd mogen we j De Voorzitter geeft dit toe doch zoo direct maar niet uitgaven gaan stelt voor dat deze commissie eene doen die niet strikt noodzakelijk zijn permanenle blijft. Daartoe wordt besloten. De heer Brokx zou gaarne zien dat de maximum-snelheid waarmede auto's motorfietsen mogen rijden, wordt en gewijzigd. Zooals het thans is kan en daarom breng ik uw voorstel niet ter tafel. De heerv.d Rijken wijst op den slechten toestand waarin het Dijkje verkeert. Bij Lips en Liebers is alies stuk. Voorzitter. Burg. en Weth. zullen bijna niemand rijden. Een maximum- daar hun aandacht aan schenken Over snelheid zooals men in Drunen be- het algemeen zien hier de wegen er i paald heeft nl. 30 K M., is aan te goed uit. bevelen. v. d. Rijken. Voor de zooveelste maal i De Voorzitter wil hiermede liever wil ik nog eens wijzen op den Hoek Die wachten om te zien hoe de wet wordt is al zoo lang slecht en het groote geregeld Wellicht dat de maximum- publiek zegt dat het niet noodig was j snelheid op Rijks- en Provinciale we- geweest om dien duiker aan de Kerk pad te vernieuwen. De Voorzitter merkt op dat het daar gen door het Rijk zelf wordt vastge steld Daarna gaat de raad over in geheim Comité. een weg van de Provincie is. v. d. Rijken. Dan moeten we onzen mond open doen, want het is meer dan ellendig zoo slecht als het daar uitziet. Voorzitter. U zegt dat de menschen! zeggen dat die duiker niet noodig is Het verschil in de opbrengst der geweest, maar de opzichter zegt van rijksmiddelen gedurende de maand wel en ik denk dat die e, n,e?r van!April O. en dat ,n dezelfde maand weet dan al die menschen. Ik heb den va" .^23 was niet groot. De schatkist opzichter ook al eens gewezen op den weg door u aangewezen, maar hij zei dat alles niet ineens kan worden gedaan, wijl hij maar over een bepaald bedrag kan beschikken. De heer v. d. Rijken wijst er op dat, als alles daar iets hooger was gelegen, de zaak geheel in orde zou zijn. Ruijtenberg. Dat is gekomen met het aanleggen van de waterleiding buizen. Daardoor zijn veel wegen slechter geworden. Voorzitter De grootste kwestie zit in die groote zware vrachtauto's ontving n.l. aan gewone middelen f 35.390.793 tegen f 36.880.924 of f 1.49 millioen minder. De langzaam achter uitgaande omstandigheden hebben tot gevolg, dat gedurende de eerste vier maanden van dit jaar f7.74 millioen minder is binnengekomen, vergeleken met dezelfde periode van het vorig jaar, nl f 134.429.299 tegen f 142.170.313. De totaalopbrengst, als gevolg van de betere opbrengst der verschillende belastingen zou zeker grooter geweest zijn, ware het niet dat de opbrengst der inkomstenbelasting als zwaar tegen- Destijds heb ik Qed. Staten daar ook m- E belast,ng ^acht n.l. al eens op gewezen met het gevolg f9.358 millioen op tegen f 12.93 mil- dat die niet meer dan een maximum snelheid van 10 K.M. meer mogen rijden. De politie heb ik er met nadruk op gewezen dat daar streng de hand aan moet worden gehouden. Onlangs, met den dooi, kon men den weg zien wegzakken Ik heb nog dezer dagen de firma Aarden uit Zevenbergen ge waarschuwd. v. d. Rijken. Aan den Hoek is het een andere kwestie. Als het daar wat om hoog werd gebracht, dan was de geheele zaak in orde f9.358 millioen op tegen lioen in April 1923 of wel ruim 3"/a millioen gulden minder. De laatste kindertrein uit Neder land is behouden te Weenen aange komen. Aan het station werden geest driftige ovaties aan Nederland gebracht en werden redevoeringen uitgesproken om Nederland dank te brengen voor de buitengewone hulpverleening. In de St. Stefanuskerk is een dankplechtig- heid gehouden voor de Nederlandsche weldoeners. Voor het eerst na den oorlog is Rubbens. Als de polder het maarweer een Nederlandsch stoomschip te niet doet We hebben er al zoo dik wijls op gewezen. De Hond. Het is door heel Waspik door, overal waar men waterleiding buizen heeft aangelegd is het zoo. De Voorzitter zegt toe bij gelegen heid daar nog eens op te zullen wijzen. De heer v.d. Rijken vraagt of de Voor zitter in de Vereeniging van Neder landsche Qemeenten niet eens ter sprake kan brengen de kwestie van het dure licht. De P.N EM. is in den duren tijd gebouwd, dat is zoo, maar zooals een accountant onlangs in de bladen heeit geschreven moest het z.i. gebeuren. De Provincie moest de schuld, die zou ontstaan, als veel wordt afgeschreven, op zich nemen, I Taganrog, aan de Zee van Azof, ge arriveerd voor de inlading van graan. Het afsnijden van bochten in de Seine bij Freneure is opgedrapgjj—aan de firma L. Volker Azn re Slied-"2^- De begrooting bedroeg-f.550,00P> francs. De gemeenteraai Y&tfi Den Haag heeft Maandag bij herstemming de motie-Wittert van Hoogland voor den bouw van een nieuw raadhuis op het Alexanderveld met 20 tegen 19 stem men verworpen. Zondagavond is de „Taba" te Amsterdam gesloten. De tentoonstelling werd gedurende zestien dagen bezocht door 62.000 betalende bezoekers. De resultaten worden door de ex posanten, in weerwil van de minder door den EdelAchtbaren Heer Burgemeester E. MOONEN Direct daarop zal door Mej. M VERMEULEN, Inspectrice der Gem. Gasfabriek te Amsterdam, worden gehouden. 's Avonds om 8 uur herhaling van deze demon stratie. Gedurende deze demonstratie en daartusschen zal het bekende Strijkje van de Familie van den AKKER uit 's Bosch 's Avonds na de Kookdemonstratie zal de bekende KaraKterKomiek DIDDEN meer malen optreden. De tentoonstelling is alle dagen geopend van 10-1 uur en van 3—11 uur 's avonds. te geven door het bekende Strijkje Familie van den Akker Ter afwisseling zullen door den Karakterkomiek DIDDEN eenige zijner nieuwste creaties worden voorgedragen. Ten 8 uur: te geven ireden Aran door den Ten 10 uur: Mej. VERMEULEN. Weder op- Karakterkomiek DIDDEN. 32804 2)e prijzen aangekocht voor verloting zijn gedurende de Tentoon stelling ter bezichtiging uitgestald. gunstige tijdsomstandigheden bevredi gend genoemd. De directie der „Taba" heeft het gebouw weer gehuurd voor de „Taba"- tentoonstelling in 1925 Door bijtrekking van een gebouw van 4000 M2., zal de tentoonstelling, die dan internationaal zal zijn, nog worden vergroot. Niet alleen invloedrijke maatschap pijen, doch ook verschillende regee- ririgen, waaronder de Braziliaansche, hebben haar medewerking toegezegd. Mede in overleg met de directies der Rott. Tramweg Mij. en der Zuid- Nederi. Stoomtram Mij. worden, naar wij vernemen, onderhandelingen ge voerd, teneinde een overeenkomst te treffen voor een verbeterde verbinding der tramdiensten dezer ondernemingen, waardoor een geregelde verbinding tusschen Rotterdam en Roosendaal tot stand kan worden gebracht. In verschillende bladen wordt, met het oog op de verschillende sluip moorden van den laatsten tijd, aan gedrongen op wederinvoering der doodstraf. Bondsvergadering R. K. H. Op Zaterdag 17 Mei j.l. werd te 's-Hertogenbosch eene Bondsvergade ring R. K. H. gehouden, in hoofdzaak ter bespreking van de agenda der a s. algemeene Bondsvergadering te Utrecht. Van de 37 stemgerechtigde afgevaar digden waren er 30 aanwezig. Zonder bericht van verhindering waren afwezig de heeren Verhoeven en Van Mook (Heusden), mr. Coovels, M. van Hout en Van Mil (Helmond). De voorzitter, mr. dr A van Rijcke- vorsel opende de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Het jaarverslag van den penning meester werd nog niet uitgebracht, omdat de volledige contributie-afdrach van de Statenkringen nog niet binnen was. Afgedragen was door Eindhoven voor 18.923 leden, terwijl nog voor circa 700 leden contributie wordt in gewacht. Voor Helmond waren deze cijfers resp. 13.583 en ruim 2500, voor Grave 13.281 en de afdeeling Uden die achterstallig is, voor Den Bosch 4739 en circa 3300 (waaronder de stad Den Bosch met 2300 leden), voor Heusden 3110 en 600 (waaronder Drunen, Engelen en Kessei) In totaa kan dus gerekend worden op circa 62000 leden. De financieele toestand is gunstig. Het definitief verslag over 1923 werd uitgesteld. Daarna vingen aan de algemeene beschouwingen over het ontwerp Al gemeen Kiesreglement. De heer mr. dr. Van Best (Eindhoven acht het politiek advies een bron van tweedracht, omdat het de tegenstelling schept tusschen bestuurs-candidaten en vrije- of tegen-candidaten. Om dit te ontgaan zou spr. wenschen een een voudige stemming in het politiek ad viescollege over de volgorde van alle candidaten eener groslijst, dus een nie afgesloten politiek advies. Daaraan knoopt zich vast een andere regeling der stemming, welke hij wenscht me meerdere stemmen maximum b.v. De heer v. d. Heijden (Eindhoven heeft 3 bezwaren 1. de weinige invloed der kiezers zich uitend vooral in he geen invloed meer kunnen uitoefenen op de rangorde van het politiek advies 2. de weinige zelfstandigheid der kies kringorganisaties en 3. het decreteeren van uit Utrecht door't onveranderbare politiek advies. De heer Beliön (Eindhoven) voe bezwaar tegen het één-stem-uitbrengen De heer Verbeeten (Eindhoven) be handelde eenige artikelen De voorzitter herinnert de aanleiding der benoeming dercommissie-Bongaerts en licht het ontwerp-reglement nader toe. Men heeft twee peilers te zien in 't ontwerpeenerzijds een zéér royale kans voor vrije candidaten, anderzijds een hecht politiek advies als één geheel beschouwd. Onjuist noemt spr. dat de kiezers weinig invloed hebben. Men verneemt juist het bezwaar dat de kansen der vrije candidaten te groot zouden wor den gemaakt tegenover de advies-can- didaten, Men kan in volle vrijheid candidaten naar voren brengen. Het politiek advies wordt gegeven met allerlei waarborgen omkleed. Wil men dit volgen, dan zooals het is, in zijn geheel. De candidaten zelf zijn het immers daar mede eens, want niemand wordt gedwongen op 't advies te blijven. Wil men 't advies niet volgen, dan men volkomen vrij een anderen candidaat te stemmen. Spr. zet de bezwaren uiteen van het meer-stemmenstelsel, dat de verkiezing tot een loterij maakt. Het puntenstelsel ïeeft men van verschillende zijden weg gewenscht, wegens de groote inge wikkeldheid. Spr. acht alleen in 't éénstemmenstelsel een goede oplossing mogelijk. In 't politiek advies-college wordt niet gestemd en zal nimmer tegen den zin van kieskringafgevaardigden een candidaat worden opgedrongen. De autonomie der kieskringen komt dus niet in gevaar. Spr-. acht het ondoenlijk zonder schriftelijke voorbereiding,nieuwe stem- stelsels te gaan behandelen. Dan ver- werpe men 't huidige ontwerp en moet een nieuwe commissie 'n ander systeem voorbereiden. Spr. meent, dat de heer Van Best *een rekening houdt met wat algemeen gevraagd werd De publieke opinie ging en gaat niet tegen een ook afge rond politiek advies, doch men vroeg om eene goede regeling met loyale cansen voor vrije candidaten. Spr. meent, dat dit in het ontwerp-Bongaerts wordt gegeven. Hierna wordt uitvoerig gerepliceerd, speciaal door den heer Van Best, die eene wijziging van systeem wel mogelijk acht, Bij de artikelsgewijze behandeling wordt een amendement aangenomen op art. 9 al. 2, strekkende om de in diening der candidaatsaanwijzingen te doen geschieden bij den kring-secretaris p. v. bij den voorzitter. Op art. 10 wordt een amendement Eindhoven aangenomen strekkende om gemaakte fouten bij de candidaatstelling te kunnen herstellen. Bij art. 12 wordt de principieele beslissing genomen of de Bondsver gadering R. K. H. zich vóór of legen voorgestelde systeem zal verklaren. Daarop was door den heer Krijgsman voorgesteld een amendement het ad vies te beperken tot hoogstens 't aan tal te verwachten zetels. De voorzitter toonde aan dat dit moest leiden tot een geheele destructie van het ontwor pen stelsel. De heer Van Best, die na het vertrek van den heer Krijgs man diens voorstel overnam, be aamde dit ten volle Na uitvoerig daarover te hebben gediscussieerd werd het voorstel-Van Best met 4 stemmen vóór, en 22 tegen, verworpen. Na verdere afhandeling der artikelen werd het geheele ontwerp door de vergadering aanvaard met 16 tegen 10 stemmen. Daarop werden de afgevaardigden voor de Bondsvergadering aangewezen. Voor HelmondVan Hout, Strik, Baartmans en F. Knaapen (pl.v. v. Eijsbouts, Hamelynck, Coovels en Ouwerling). Voor Heusden Surig (pl.v. Verhoeven). Voor Den BoschSpie- rings en mevr. Brouns-van Besouw (pl.v. Foppele en Krijgsman). Voor Eindhovenmr. dr. Van Best, Beliën Wintermans en J. Knaapen (pl.v. v. v. d. Heijden, Verbeeten, en Buskens), Voor Grave Martens, Caners en Poos (pl.v Ploegmakers, Putters en van Heereveld). Na de rondvraag, waarbij besloten werd het systeem der officieele com- muniqué's te handhaven, werd de ver gadering gesloten. -— De Belgische ministers Theunis en Heijmans zijn bij Mussolini op be zoek geweest en er is volledige over eenstemming bereikt inzake de door voering van de herstelplannen; De Belgische regeering, heeft, naar het „Hbld. van Antwerpen" meldt, een voorstel ingediend strekkend om het crediet van 3 millioen voor bag- gerwerken in de Schelde te verhoogen tot 13 millioen. Mussolini heeft op de noodza kelijkheid van een algemeen accoord tusschen de geallieerden inzake de uit voering van het Dawes-rapport gewe-

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 2