Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Teuii/leton Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuw; „NOO&D-BRABAND" UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. De legerbegrooting van de Zweed- sche regeering, welke door de Eerste Kamer was aangenomen, is door de Tweede Kamer verworpen. Deze heeft een amendement aangenomen van de sociaal-democraten, om de bewapening aanzienlijk in te krimpen, Volgens dit amendement zou de legerbegrooting worden verminderd van 85 tot 52 millioen kronen, de vloot begrooting van 40 tot 24 millioen kro nen, terwijl van de 27 infanterie regi menten slechts 14 zullen worden behouden. Bovendien zullen ook de andere wapenen naar evenredigheid worden verminderd. Op grond van het meeningsverschil tusschen de beide Kamers zou thans, volgens de grondwet, een gecombi neerde zitting van beide lichamen de zaak moeten regelen, doch dit wordt, wegens het principieele verschil niet mogelijk geacht. Het huidige kabinet is nog niet tot aftreden gedwongen, doch het wordt geenszins onwaarschijnlijk geacht, dat het zal heengaan. De Italiaansche koninklijke familie is met groote hartelijkheid door het Engelsche volk ontvangen. De Germania, het hoofdorgaan van het Centrum, schrijft opmerkelijk scherp over de pogingen in nationa listische kringen om het rijk met Duitsche dagen e.d. volksche feesten te overstroomen. Het blad is overtuigd, dat degenen, die ze op touw zetten, zulks doen om de politieke tegenstel lingen ten top te drijven. De partijen van het midden mogen dit niet toe laten zij moeten krachtig en doortas tend optreden tegen den vorm van demagogie. Het Rijkskabinet in Duitschland heeft gisterenavond aan Ebert z'n ontslag aangeboden, wat door den rijkspresident is aanvaard. Het Kabinet blijft zich met de loopende zaken belasten. Hierdoor is de rijkspresident gemak kelijker in de gelegenheid gesteld een Kabinetsformateur aan te wijzen. Bij de komende reorganisatie van den Rijksbetalingsdienst, ligt het in het voornemen der regeering de voldoening van alle pensioenen per giro te doen geschieden. De Tijd meldt, dat de Algemeene Roomsch-Katholieke ambtenaarsver- eeniging met 3403 tegen 60 stemmen besloten heeft tot het voeren van een geding tegen den staat terzake van de salarisverlaging. Door de regeering is, met instem ming van H. M. de Koningin, een regeling getroffen tot beperking van Koninklijke besluiten, waardoor een belangrijke vereenvoudiging in de Rijksadministratie mogelijk wordt. 43) Waalwijk, 27 Mei 1924 De blijde gebeurtenis in onze parochie, nl. de herdenking van het zilveren priester-jubileum van onzen Z.Eerw. heer pastoor N. van Riel, is gisteren met eenvoudigen, passenden en daardoor grootschen luister gevierd Van schier alle huizen wapperde het rood-wit-blauw, wat aan de ge meente een feestelijk aanzien gaf. Aan het verlarigen, om ter eere van den jubilaris eene algemeene H. Com munie te houden, is door schier alle parochianen voldaan. Geheel den morgen, vanaf half zes reeds, was het kerkgebouw aanhoudend gevuld met geloovigen en tal van gebeden zijn tot God opgezonden om te smeeken dat het pastoor Van Riel gegeven moge zijn nog tal van jaren in de beste gezondheid aan het hoofd van de parochie te mogen staan en om God te danken voor de groote weldaad zulk een herder te bezitten. Tegen half tien werd de jubilaris door een 12-tal lieve bruidjes van de pastorie afgehaald en al bloemen strooiende naar de noodkerk geleid, gevolgd door de heeren kerkmeesters en familieleden. Langs de school hadden de meisjes, met de Eerw. Zusters zich opgesteld om den jubilaris een treffende bloe menhulde te brengen. In het portaal van de kerk bevonden zich de leden van het Huldigings Comité om den Z.Eerw.heer Van Rie mede naar het altaar te geleiden. Voor deze plechtige solemmeele H. Mis die door den jubilaris werd op gedragen, geassisteerd door den WelEerw. heer Sanders als diaken en door den WelEerw. heer Bijnen als subdiaken terwijl als ceremoniaris de WelEerw. heer W. van Mierop fun geerde, was de zeldzaam versierde noodkerk in één bloementuin her schapen. Prachtige guirlandes, van fijn mast slingerden zich door de geheele kerk, terwijl in het midden en aan de talrijke pilaren bloembakken waren aangebracht waaruit de heerlijkste wit en blauw gekleurde hortensia's hun zoete geuren het kerkgebouw in zonden. Het hoofdaltaar was schit terend versierd in hoofdzaak met seringen en rododendrons waartusschen de kleuren van de verschillende vaandels toonden, welke vereenigingen op kerkelijk gebied in de parochie van St. Jan zijn gevestigd. Tegenwoordig waren o m de Z.Eerw. heeren pastoors der verschillende pa rochies van Waalwijk. Het zangkoor zong op verdienstelijke wijze de mooie Mis van H. Kuipers. Na het Evangelie nam de WelEerw heer Sanders als oudste kapelaan het woord en zei met een zekere huivering, een zekere vrees, het spreekgestoelte te betreden. En toch, van den anderen kant was het voor hem een groote vreugde, vervulde het hem met blijdschap heden het woord te mogen voeren. Met huivering en vrees deed hij het omdat hij zich afvroeg hoe hij op 'n bescheiden manier naar waarde hulde kon brengen aan den jubilaris die het groote voorrecht mag smaken 25 jaar lang het heilig priesterambt te hebben mogen vervullen. Met vreugde en blijdschap voerde hij thans gaarne het woord omdat aan hem de eer te beurt was gevallen om den jubilaris en diens geachte familie namens alle parochianen te mogen gelukwenschen. Na eerst bijna 20 jaar zijne beste krachten te hebben gewijd aan de be ?|^WAALWÜK^g|? DOOR ERVARING STERK. langen van het Diocees werd hij daar voor beloond door de benoeming tot pastoor van deze parochie en dat Z.D. H. den Bisschop pastoor van Riel een bijzonder warm hart toedroeg, kan men zien uit het zeldzame feit, dat hij hem zelf als pastoor installeerde, Vijf jaar lang heeft hij nu als Herder aan het hoofd van deze groote parochie gestaan en gedurende dien tijd is hij uw aller zorgzame vader geweest. Bij sterfgevallen wist hij de bedroefden troost te brengen, bij moeilijkheden wist hij zijn parochianen bij te staan met raad en daad en voor dat alles willen de parochianen hem heden dank brengen en God vurig bidden dat pastoor Van Riel nog vele jaren aan het hoofd van de parochie moge staan in de beste gezondheid opdat hij ons kan voorbereiden tot daar waar wij allen eenmaal hopen te komen. De gewijde redenaar wilde niet in bijzonderheden afdalen, doch wilde niet nalaten naar voren te brengen een feit waaruit vooral blijkt hoeveel liefde de jubilaris heeft voor Jezus in het H Sacrament De Kerk versieren, Jezus lof en eer brengen in Zijn Allerheiligst Sacrament is steeds zijn streven en daarvoor wil hij alles gaarne doen, daarvoor is hem nooit iets te veel. Jezus een waardige woonplaats aan te bieden is zijn ideaal Alle mogelijke luister wil hij aan de eere-diensten bijzetten. Ook nu heeft hij bij zijn 25-jarig priesterschap niets voor zich zelf gevraagd, doch alweer iets tot meerdere eer en luister van God, waaraan hij later in de H. Mis Gods zegen over alle parochianen kan afsmeken." Na de H. Mis werd door het zang koor de mooie Te Deum van Leuser op zeer verdienstelijke wijze gezongen. De firma F. van Bladel Zn., daarin trouw bijgestaan door eenige Eerw. Zusters, hadden het kerkgebouw in een schitterend feestkleed weten te steken, waarvoor hun een woord van lof niet mag worden onthouden. Om half twaalf uur had de aanbieding plaats van het geschenk der parochianen door het Eere- en Uitvoerend Comité. In de zaal van het Liefdegesticht prijkten naast tal van bloemstukken van particulieren er ook o.m. van de vereeniging het Wit-Gele Kruis, van het bestuur der Congregatie, van het Kerkbestuur, de St. Elisabeth-vereeni- ging enz. enz. Tusschen al die bloemen in stond het portret van den jubilaris, een ge schenk van de Eerw. heeren kapelaans en geschilderd door den Waalwijk- schen kunstschilder Th. van Delft, natuurlijk een schitterend kunstwerk. Namens de parochianen bood de WelEd. Gestr. heer Mr. Timmermans id van uitvoerend comité het geschenk der parochianen aan en sprak daarbij als volgt: i Waalwyksrhf en Langst raitsrtf Courant, Dit blad verschtfnt W OENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.26. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prfjs der Advertentifin 20 cent per regel; minimum 1.60 Reclames 40 cent per regel. Bfl contract flink rabat. Advertenüën moeten Woensdag en Vrüdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. o 8 K van „De Echo van het Zuiden". GERECHTIGHEID. De boschwaehter Dormelles en zijn vrouw, die brave, eenvoudige menschen, hadden dat v ei begrepen, was Bernard, zyn broeder, dan zoo veranderd dat elk gevoel van medelij der. in z^jn liart was uitgedoofd.' .Ta, bij ook moest veel geleden hebben, maar Terwijl dergelijke sombere gedachten hem de or het hoofd gingen, kwam Robert voor 't hotel Do Prabert, een groot gebouw met een gf vel aan de Avenue en een ran de rue de Penthièvre, Achter 't huis bevond zich eer uitgestrekt park met liooge, zware boomen. Aan den kant van de rue de Penthièvre was deze tuin afgesloten door een kunstig gesmeed ijzeren hek. Langzaam liep Robert Duhesme het hotel voorbij, wierp een blik in de weelderige wo ning van zijn broeder, liep om het blok hui zen heen, sloeg een zy.straat in en kwam door de rue de Penthièvre weder aan den voor gevel terug. Driemaal maakte hij deze wandeling. Het hotel was heelemaal electrisch verlicht, ter wijl het buiten vrij donker was. Daardoor viel het hem gemakkelijk een blik naar bin nen te werpen. In de vestibule zag hij, behal ve de bedienden in prachtig livrei, die af efi' aan liepen, twee h drie mannen met lange jassen en plompe schoenen aan. Nu en dan verliet een van die mannen het hotel, liep 'n honderd pas op het trottoir heen en weer rookte een pijp en keerde dan weer naar het hotel terug. Getroffen door de aanwezigheid van die mannen, wier kleeding zoo slecht paste bij deze schitterende omgeving, bespiedde Ro bert hun bewegingen, waarbij hy zich echter MAATSCHAPPIJ van verzekering op het LEVEN voorzichtig op een afstand hield en dacht 11a. Ja, ja, mompelde hij, terwijl hij het hoofd op de horst liet zinken, dat moet het zijn, het kan niet anders. Die mannen belmo ren tot de politie en zij beweken het hotel De Prabert. Mijn God, welk een verachting, welk een afkeer moet mijn broeder dan wel jegens my gevoelenHy weet ongetwijfeld, dat ik in Frankrjjk ben en hy vreest dat ik zijn huis zal onteeren, door mij op zijn drempel te vertoonen. OBernard Bernard De ongelukkige loosde een diepen zucht. Komaan, het was verkeerd van mij, dat ik hier kwam om een nieuwe straf te zoeken en wel niet de minst wreede, welke ik heb ondergaan. Ach, laat ik maar heengaan, ik loop bovendien gevaar door langer hier te blijven, mijn broeder zou my doen gevangen nemen. Met over elkaar geslagen armen en gebo gen hoofd liep Robert de rue de Penthièvre in, waar de schaduw der huizen hem vol doende beschermde. Toen hij langs den zij gevel van het hotel ging, hoorde hij op de eerste verdieping een venster openen. Onwil lekeurig keek hij omhoog. In de verlichte opening onderscheidde hij de hooge gestalte van een grijsaard en tege lijkertijd hoorde hij een zware stem zeggen Gij hebt gelijk, Puybarrau, een weinig versche lucht zal mij goeddoen. Ik krijg tegen woordig bfl na lederen avond van die duize lingen; wij sluiten ons misschien te veel op, mijn vriend. En wij rooken te veel, deed een heldere stem zich hooren. Robert was onbeweeglijk blijven staan. Die ernstige, zware stem, dat regelmatige gelaat met dien puntbaard, die grijsaard, thans sneeuwwit, was dus zijn broeder, Ber nard Duhesme, tegenwoordig Bernard De "Prabert. Mijn God hoe was hij vertanderd, hij eer tijds zoo forsch, zoo gezond, zoo levenslustig. Het leven moest dan ook op hem wel zwaar gedrukt hebben, ondanks de weelde, waar mede hy was omgeven. Met smart beschouwde Robert de ingeval len trekken van den grijsaard, zijn dieplig gende oogen, waarin alle glans was uitge doofd, die gestalte, nog wel krachtig, maar toch gebogen, gekromd onder den last van verdriet en zorg. Zeer Eerw. Jubilaris Zeer Eerw. Heeren Geachte Aanwezig en Toen enkele dagen geleden ons Comité mij de vereerende taak opdroeg U, hoog geachte jubilaris toe te spreken op dezen dag de tolk te zijn van al uwe parochianen en namens hen U een geschenk aan te bieden heb ik met groote aarzeling geaarzeld die opdracht te aanvaarden en dat ik hiermede niet slechts een frase uitspreek, niet een officieele on waarheid debiteer kunnen mijne medeleden in het comité uit Uwe parochianen gevormd getuigen. Wanneer ik die aarzeling overwon dan was het indachtig aan een woord van Th. Kern- pis waar deze zegt: Spreken mag icie gaarne zwijgt Want inderdaad het is niet uit ij dele praat zucht dat ik heden sprekend voor u sta, doch ter zake Het is omU, ik zeide het reeds zoo even, te huldigen op Uw zilveren Priesterfeest en de tolk te zijn van geheel Uwe Parochie, van al Uwe parochianen wanneer ik zoo aanstonds de eer zal hebben U namens hen een ge schenk bij gelegenheid van uw jubelfeest aan te bieden. Op de eerste plaats dan een woord van hulde voor wat Ge, Hooggeachte jubilaris als. ijverig, bekwaam en plichtgetrouw Priester deed in de 25 lange .jaren. Uitwijden wil ik hierover niet en het zij mij vergund meer het oog te richten op het tegenwoordige en op de toekomst dan op 't verleden. In den betrekke lijk korten tijd dat Ge onder ons werkt heb ben wij U leeren kennen en waardeeren als een persoonlijkheid, een karakter in- de bedie ning van uw ambt. Een nadere aanduiding van wat ik met die woorden in hun onderling verband wil zeggen, zy mij veroorloofd. Persoonlijkheid wil meer zeggen dan per soon. Persoon wijst op het individueel be staan van den mensch gelijk dit reeds bij liet kind aanwezig is bij persoonlijkheid treedt naar voren 't proces der ontwikkeling, der rijping van individueelen aanleg ont wikkeling en rijping die niet dan in en door strijd en offer te verkrijgen isvoorts omvat het begrip persoonlijkheid niet een bepaalde zijde van het menschelijk leven maar dit leven in zijn alomvattende veelzijdigheid voluit in al zijn uitingen. Een karakter zou ik willen noemen het bestendige, het blijvende, het type in de ont vouwing der persoonlijkheid de uitdruk king der persoonlijkheid de daadwerke lijke en werkdadige uiting der persoon lijkheid en die uiting vindt de persoonlijk heid in het ideaal; niet in den zin van een zuiver individueele voldoening maar in den zin van een hoog streven in contact met den kring waarbinnen de persoonlijkheid zelf haar levensdoel heeft gesteld. En hier vind ik het verband met het ambt met de bediening van het ambt culmineerend in de ambtelijke trouw. Hier is de schoonste gelegenheid tot vrucht bare uiting van alzijdig ontwikkelden aanleg in dienende liefde van het als levensdoel ge stelde ideaal. En dat levensdoel het is te werken onder Gedurende drie minuten bleef Bernard aan het venster staan en hield Robert zijn oogen onafgewend op hem gevestigd. Toen hernam de heldere stem Nu is het genoeg, mijnheer Bernard, be denk dat het herfst is en dat ge licht kou kunt vatten. Ik zal het venster weer sluiten. Zonder een woord te spreken ging de grijs aard terug in de kamer en het venster werd weer gesloten. Robert strekt de armen uit, hij opende den mond als wilde hij iets roepen, maar achter zich hoorde liij zware voetstappen naderen die hem tot bezinning brachten en hy verwij derde zich snel. Het was trouwens niets, een politieagent die zijn ronde deed. Het vluchtige visioen van Bernard De Prabert, den zwakken, droevigen, neerslach- tigen grijsaard, had een diepen indruk op Robert gemaakt en twijfel in hem opgewekt. Die man, zoo ziek, en moedeloos als hij daar voor hem verschenen was, kon zich niet zoo krachtig tegen zijn verzoek hebben verzet en hem een onverbiddelijk veto hebben toege roepen. De gezant der Vereenigde Staten had hem per telegraaf op de hoogte gehouden van hetgeen er aan het ministerie en de pre fectuur van politie te Parijs was voorgeval len. In het eerst bestond er niet het minste be zwaar tegen zijn verzoek en de gunstige be schikking scheen zoo goed als zeker, maar eensklaps had een machtige invloed er zich tegen verzet en inplaats van een gunstige be schikking volgde er een bitse weigering, met bedreiging tot arrestatie, zoo de banneling het mocht wagen, tocli in Frankrijk terug te keeren. En niettemin was bij gekomen. Hij begree,p thans dat er een of ander ge heim stak achter de weigering der Franscbe overheid en in inwendige stem fluisterde hem toe, dat zijn broeder, die brave Bernard, hem niet zoo ruw bad kunnen terugstooten, zich zoo meedoogenloos, zoo onverzoenlijk had kunnen toonen. Er kwam een begeerte in hem op, te onder zoeken of bij zicli niet bedroog, of de twee broeders Duhesme, beiden door dezelfde ramp getroffen, geen slachtoffers waren van een laaghartige intrige, die ten doel had hen van elkaar verwijderd te houden. Deze gedachte ontwikkelde zich langzaam in het brein van Robert en bet gevolg er van was, dat hy zijn verblijf te Parijs nog eenige dagen verlengde. Nog een aanleiding had bij, om zijn ver trek uit te stellen: Robert verlangde zoo vurig Filip eens te zien. O! van verre slechts, zonder hem aan te spreken, hem alleen te beschouwen zonder dat hij er op lette, om te weten hoe knap, fier, vroolijk en levenslustig lifl was. Inderdaad daarmee zou hy niemand bena- deelen. Den volgenden morgen dwaalde hy rond in den omtrek van het ministerie van oorlog, hy had alles, wat juffrouw Dormelles hem ver teld had goed onthouden en zonder veel moeite vond hy den toegang tot het technisch bureau, waar zyn zoon, kapitein Filip werkte. Hy wist dat de officieren, die aan dezen dienst verhonden waren, binnenkwamen dooi de deur op den boulevard Saint-Germain, des morgens ten negen uur. Tegen dit uur slenterde Robert Duhesme langzaam langs den boulevard, schynbaar zeer verdiept in de lezing van de Times, maar inderdaad sloeg hy eiken officier gade, die hem voorby liep. Eensklaps begon by te beven van hoofd tot de voeten. Voor hem uit liep een jonge kapitein dei- genie, eerst kortgeleden bevorderd, dat zag men aan den glans van zyn nieuwe strepen. Hy was vergezeld van een soldaat van het zelfde wapen. Onder het loopen gaf de offi cier aan dien soldaat eenige bevelen en de ander antwoordde daarop Jawel, kapitein, zeker, ge kunt op my rekenen. Robert Duhesme versnelde zyn pas, haalde het tweetal in, liep het voorby, wierp een blik op het gelaat van den jongen officier en toen hy diens blik ontmoette, was liet als of alles hem toeriep Dit is Filip Dormelles, dat is uw zoon. Ondanks den vrij kouden morgenwind pa relde het zweet hem op het voorhoofd en met onvaste schreden liep hy een dertig passen voort zonder te durven omzien. Toen hy er eindelyk toe besloot een blik achter zich te werpen, trad de offciier juist de deur van het ministerie binnen en de op passer vervolgde zyn weg naar de brug de la Concorde. De ontroering van den ongelukkigen vader was nog op verre na niet bedaard, zyn borst zwoegde onstuimig, zyn hart bonsde en hy moest zwaar op zyn wandelstok leunen om niet neer te zinken. Myn God, mompelde hy, wat is hy een knappe jongen, welk een edel en verstandig gelaat. Zyn oogen begonnen van vreugde te schit teren. Myn zoon, toch is by myn zoon, sprak hy byna overluid, al mag niemand dat ook weten. Hy richte zicli hoog en met zekere fier heid op. In de verte zag hij den oppasser en onwil lekeurig begon liy dezen te volgen. Dat was trouwens niet moeilijk, want de soldaat was buitengewoon lang en stak wel een hoofd boven de voorbygangers uit. Rustig, zonder veel haast te maken, wan delde de soldaat naar de avenue des Champs Elsées en trad het hotel De Prabert binnen. Ik had my niet vergist, mompelde Robert Duhesme, terwijl hy voorzichtigheidshalve op een eerbiedigen afstand bleef. Hy was het dus wel geweest, en die sol daat, zyn oppasser, bracht de een of andere boodschap over aan zyn bruid. Robert zette zich op een bank neer, en tuurde, in gepeins verdiept, naar de deur van het hotel. Hy bleef trouwens niet langer dan tien minuten daar zitten. De lange sol daat keerde terugsteeds met kalmen wan deltred keerde hy naar den boulevard Saint- Germain terug, liep het ministerie voorby en trad een koffiehuis binnen. Robert Duhesme zag hem voor het ven ster zitten met een glas morgendrank voor zich en verdiept in de lezing van een courant. Hij trad eveneens bet koffiehuis binnen, bestelde een kop chocolade en zette zich niet ver van den langen soldaat neder, waarop hy zyn Times uit zyn zak haalde en zich daarachter verborg. De lezer zal in dien langen soldaat wel terstond onzen goeden vriend Martineau her kend hebben, die tegelijk met zyn officier naar Parys was overgeplaatst. tWordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 1