DE EU VAN HET ZUIDEN Derde Blad Provinciaal Hïeuws No. 41. Zaterdag 31 Mei 47e Jaarg Waalwijk, 31 Mei 1924 Minister Aalberse heeft gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld, dat met ingang van 15 Juni a s. het invoer verbod voor schoenen zal worden inge trokken. Zondag finale van de QUICK serie. Elk sportman moet naar het QUiCK-veld. In ons vorig nummer maakten wij reeds uitvoerig melding van de grootsche hulde, welke den ZeerEerw. Heer Pastoor v Riel op der, dag van zijn zilveren priesterfeest van de zijde zijner parochianen mocht ten deel vallen en van de verdere feestelijkheden die dien dag hadden plaatsgevonden. Echter ook de kleinen, de schoolkin deren, wilden niet achterblijven om hun beminden pastoor, dien grooten kindervriend, hun dankbaarheid en toegenegenheid te toonen en uiting te geven aan hun vreugde over diens jubileum en hem evenals de grooten hunne echt-gemeende gelukwenschen en kinderlijke hulde aan te bieden. En deze huldiging door de kleinen is er eene geweest welke den jubilaris, om de lieve, ongekunstelde manier, waarop ze hem gebraeht werd, en zooals alleen kinderen dat kunnen, het aangenaamst was en het meest ont roerde. De huldiging door de meisjes leer lingen bij de Eerw. Zusters had Woens dagmorgen plaats, in een der school lokalen Afgehaald door een stoet bruid jes kwam de Z Ew. jubilaris met een 20-tal genoodigden te ruim 10 uur in de feestzaal aan waar bijna 400 meisjes aanwezig waren. Het gaf een echt vroolijken aanblik deze bonte kinder schaar, allen in hun beste kleedje gestoken, het haar getooid -met een grooten zilveren strik en verder alle kinderen zoowel als de zusters en onderwijzeressen gedecoreerd met een papieren-kroontje, waarop het cijfer 25, aan een zilveren strikje bevestigd. Deze aardige attentie liet niet na reeds aan stonds indruk op den jubilaris te maken. Onder het binnenkomen voerden de zusjes Cor en Piëta van der Sanden een aardige quatre-mains uit wat een rechte feeststemming bracht. Daarna zong een meisjeskoor op zeer verdienstelijke wijze de bekende feestcantate „Priesterglorie'' van pater Dobbelsteen. Namens de leerlingen der hoogste klassen kwam hierna de jongejuffrouw Betsie Zijlmans den jubilaris felicitee- ren. Hare zeer schoone toespraak met welluidende stem gezegd, maakte op den jubilaris en verdere aanwezigen diepen indruk. De kleintjes uit de iste en 2e klas zongen hierna den jubilaris een aardig feestlied toe, waarna uit hun midden joke van Mier naar voren trad. Zooals men daar het kleine ding zag staan, zou men geneigd zijn te zeggen„Ze kan nog niet tot 10 tellen!" doch de echt-leuke, naieve manier waarop ze in een vlot uitgesproken mooie toe spraak de gelukwenschen van de aller kleinsten kwam overbrengen wekte elks bewondering op en oniroering tevens. Hierna had de aanbieding plaats van de geschenken der kinderen bestaande uiteen prachtigen koperen expositiestandaard, 2 koperen altaar schellen en een stel evangelieborden. De jubilaris was een en al bewon dering voor deze prachtige geschenken die een sierraad zullen zijn in de nieuwe kerk. Hierop volgde een alleraardigste attractie die ieders bewondering af dwong. Door een 16-tal meisjes, alle in speciaal vervaardigde kleurige pakjes gestoken, werden een groot aantal dansen, gymnastische passen, orde oefeningen, groepen en andere rithmi- sche oefeningen uitgevoerd begeleid door piano-muziek en dit met een be valligheid en nauwkeurigheid die niet genoeg te roemen valt. Wat moet het een studie geweest zijn om deze klei nen zooiets te leeren, om dit moeilijke nummer zóó te doen uitvoeren zonder dat men maar één een fout beging. De zilveren letters die de meisjes mee droegen vormden tesamen„Welkom in ons midden" en van elke letter kregen we een allerleukst toespraakje te hooren toepasselijk op het zilveren feest Het was in een woord af en dit num mer had dan ook uitbundig succes. Daarna demonstreerde enkele meisjes in een aardige voordracht de kracht der gymnastiek, die volgens haar het beste geneesmiddel voor diverse kwa len is en dat de beoefenaars(sters) het ver kunnen brengen toonden zij in een comische slot-scène waarom hartelijk gelachen werd. Door de jonge dames Miesje Tielen en Mientje Marks werd hierna een I prachtige quatre mains gespeeld die een aandachtig gehoor vond en zeer in den smaak viel. De beide veelbe lovende pianistjes hadden een verdiend applaus in ontvangst te nemen. Door de jongejuffr. Maria van Heijst werd daarop in een zeer schoone voor dracht genaamd„De Priester", de verhevenheid van het priesterlijk ambt geschilderd. Deze zeer mooi uitge voerde toespraak maakte op allen een diepen indruk. Thans volgde wederom een aller leukst nummertje. Uit een kunstig na- gebootsten rotsachtigen berg kwamen plotseling een aantal alleraardigste kaboutermannetjes te voorschijn met lange baarden, groote pruiken, en ver der geheel toegerust met lantaarns, enz. Deze kleine meisjes alle uit de laagste klassen speelden voortreffelijk. Reeds haar opkomen was een succes ze kon den n.l. nog niet zoo spoedig aan het daglicht wennen Een voor een spraken ze haar wenschjes uit en boden haar geschenken uit het onderaardsche aan den jubilaris aan. Ook de feëen die zich bij haar voegden met haar konin gin aan het hoofd zongen alleraardigst onder het aanbieden van bloemen aan den jubilaris Als volgende nummer vermeldde het programma: „Het waarzegstertje" en de kleine die dit nummertje voordroeg, Correke van Eijk, heeft voorzeker het meeste succes van dien morgen gehad. Zoo echt kinderlijk naïef als die kleine meid in een typisch costuumpje ge stoken, hare voorspellingen kon uiten en de aanwezigen van de waarheid kon overtuigen, kon het niet anders of herhaaldelijk moesten uitbundige bij valsbetuigingen haar onderbreken. Het moet gezegd, wat de zusters die kleinen hebben weten te leeren is boven allen lof. Wat een opoffering, geduld en moeiten moet dit niet van haar gevorderd hebben, doch zij heb ben er ook werkelijk alle eer van ge had. Het was af in elk opzicht. Nadat nog, door een meisjeskoor op zeer verdienstelijke wijze de Avond cantate, getoonzet door Catharina van Rennes, was gezongen, nam de Z Eerw. heer pastoor het woord en dankte zichtbaar geroerd die kleinen voor alles wat zij hedenmorgen hadden geboden, de felicitaties, voordrachten, gezangen, enz. alsmede voor haar prachtige ge schenken Hij verzocht haar voor hem te bidden en spoorde haar aan steeds oppassend en vlijtig te zijn in de school en trouw de kindermis te be zoeken. Hij dankte ook de zusters en de onderwijzeressen die hare verant woordelijke taak met zooveel ijver en toewijding blijken te vervullen. Nadat door alle meisjes gezamenlijk nog een herhaald „Hij leve lang" was gezongen werden ze alien door Z.Ew. getrakteerd waarmee deze plechtigheid was afgeloopen. Ook door den R. K. Vrouwenbond is het 25 jarig priesterjubileum van zijn geestelijk adviseur op grootsche wijze gevierd, waartoe men op Donderdag (Hemelvaartsdag) eene schitterend ge slaagde huldigingsavond had georga niseerd. Te circa 7 uur kwam de jubilaris in de feestelijk versierde zaai van den R. K. Gildenbond aan, begroet door een luide ovatie van het overtalrijke publiek. Ook de W.Ew. heer kapelaan A. v. Delft, de schrijver van „De ver loving van St Brigida", dat dien avond zou worden opgevoerd, had bij zijn binnenkomen in de zaal een luid applaus in ontvangst te nemenwel een bewijs dat men zijn aanwezigheid op hoogen prijs stelde, welke ook aan de uitvoering nog meer luister zou bijzetten. Door de presidente Mej. Nelly Tim mermans werd deze huldigingsavond met den Chr. groet geopend. In een keurige toespraak huldigde spreekster namens alle leden van den R. K. Vrouwenbond den jubilaris en dankte hem voor het vele dat hij reeds voor de vereeniging heeft gedaan. Zonder zijne belangstelling en krachtige mede werking zou de R K. Vrouwenbond het nooit zoover hebben gebracht. Er zijn dus reden te over voor de leden om verheugd te zijn op dit jubileum feest van haren geestelijken adviseur. Spreekster feliciteerde hem hiermede en sprak de hoop uit dat de vereeniging hem nog tot in lengte van dagen als haren geestelijken adviseur mag be houden. Hierna bood zij den jubilaris het geschenk van den R. K. Vrouwen bond aan, een prachtig koperen kruis beeld, dat op een der zijaltaren der nieuwe kerk zal worden geplaatst. Met een langdurig applaus betuigden de aanwezigen hunne instemming met de woorden der presidente Hierna werd door het dameskoor, dat we ditmaal door verschillende nieuwe (en blijkbaar goede) krachten versterkt zagen, eene feestcantate uit gevoerd, samengesteld door den Wel- Eerw. heer L. Bijnen, getoonzet door Catharina van Rennes. Deze zeer fraaie cantate kreeg een sublieme vertolking: in alle opzichten was vooruitgang bij dit dameskoor te bespeuren. Zuiverheid en klankgehalte lieten niets te wenschen over, terwijl men over verschillende prima solisten bleek te beschikken. Het piano-accompagnement was ook bij mej. Maria Rubbens in veilige handen. Het publiek was dan ook niet karig met zijn applaus, Alvorens hierna de opvoering plaats vond van „De verloving van St. Bri- gida", mystisch minnespel in drie tooneelen, door A. van Delft Pr., gaf j de WeiEerw. heer Bijnen, daartoe aan gezocht, eene duidelijke toelichting op dit stuk. Hij gat een korte levensschets van de H. Brigida, een lersche heilige uit de 5e eeuw en besprak het ont staan van dit iooneelwerk. Het werd n.l. door kapelaan A. v. Delft vervaardigd bij gelegenheid van het zilveren feest van den Z.E. heer Pastoor te Geldrop waar de W.E. heer v. Delft ook kapelaan is. Het is bij die gelegenheid (het vorig jaar) voor de eerste maal en met groot succes op- I gevoerd. De tweede opvoering heeft te Haarlem plaats gevonden en met niet minder succes. Zelfs de beroemde declamatrice Ellen Russe was zeer op getogen toen ze het werk onder het oog kreeg. Spr. spoorde ten slotte de aanwezigen aan om met den meesten ernst en aan dacht dit spe! te volgen om er ook werkelijk van te kunnen genieten. Wat nu de opvoering betreft van dit mystisch minnespel door de leden van het tooneel van den R K. Vrouwenbond, hiervoor hebben we niets dan lof, Zij hebben de aanwezigen een avond geboden van hoogstaand kunstgenot. Deze derde uitvoering is èn voor den schrijver èn voor de tooneelvereeniging met hare onvermoeide leidster een groot succes geweest. Wij achten het overbodig hier nog eens den inhoud van het stuk weer te geven waar dit in ons blad van 17 dezer door Mej Elsa Rubbens reeds op zulk een keurige, bevattelijke wijze is geschied, zoodat wij slechts verwijzen naar bedoeld artikel. Het stuk bedoelt een voorstelling te geven van de vereeniging van St. Brigida met haren ziele-Bruidegom Christus en is eene uitbeelding van den ziele strijd tusschen het wereldsche en het geestelijke en van het verdere zieleleven dat zich om dit gebeuren voltrekt. Vereischt het van den schrijver een groote begaafdheid om van dergelijk geestelijk gebeuren zulk een fijne, verheven uitbeelding te geven, evenzeer vereischt het van de tooneellisten veel kunstzin en kundige leiding dergelijk diep doorvoeld zielespel op de juiste wijze op te voeren. Echter het een zoowel als het ander is schitterend geslaagd. Dit nieuwe werk van den bekenden priester-schrijver zal ongetwijfeld zijn weg wel vinden en staat voorzeker nog tal van opvoeringen te wachten, temeer waar op het gebied van dames- tooneel zoo weinig bestaat, terwijl de manier waarop de leden van het tooneel van den R K Vrouwenbond dit werk hebben opgevoerd werkelijk allen lof verdient. Hunne zuivere rithmische uitspraak en gebarenspel alles in strenge lijnen gehouden verrieden eene taaie studie onder dezeerkunstznnige leiding van Mej. Elza Rubbens. Alle dames zonder uitzondering gaven een hoogstaand spel te bewonderen en wij wagen er ons dan ook liever niet aan om hier enkelespeelsters met namen te noemen, uit vrees daardoor dejandere te kort te doen. Slechts zij vermeld dat o, i. de voornaamste rollen ook aan de beste krachten waren toever trouwd en van het spel van dezen dan ook e n bijzondere bekoring uitging. Naar wij vernemen betuigde ook de schrijver van het stuk de weleerw. heer v. Delft na afloop aan de dames van het tooneel zijne bewondering voor de fijne, ontroerende vertolking van dit zuivere zielespel en prees vooral de uitnemende leiding van Mej. Elza Rubbens, die van een groote kunstsmaak getuigt. Het was in een woord en in alle alle opzichten een uitnemend verzorgde uitvoering die met de meeste aandacht door de aanwezigen werd gevolgd en een schier onbedaarlijk applaus oogstte. Hierna beklom de ZeerEerw. Jubilaris het spreekgestoelte. Het was hem een behoefte om zijn dank te betuigen voor de wijze waarop de R. K. Vrouwenbond zijn vreugde met zijn zilveren jubileum had betuigd. Vooral had hem getroffen de heerlijke opvoering van „De ver loving van St. Brigida", in welk stuk zoo'n schoone gelijkenis lag met het priesterschap. Ook de priester toch is als het ware verhuwelijkt aan God, ook hij heeft het wereldsche afgezworen voor het geestelijke. Spr. zegde de tooneelvereeniging ook namens alle aanwezigen hartelijk dank. Bijzonder bracht hij hulde aan de leidster mej Elza Rubbens, aan wie een groot ge deelte van het succes toekomt, daar zij het stuk eerst heeft moeten doorwerken en bestudeeren, alvorens het zoo te kunnen doen uitvoeren. Hij bracht dank ook aan de zange ressen voor hunne schoone cantate. Verder aan de presidente voor de tot hem gesproken woorden. Hij meent niet zooveel hulde verdiend te hebben, doch verzekert steeds zijn best gedaan te hebben om den Waalwijkschen Vrouwenbond aan zijn doel te doen beantwoorden om ook te bevorderen dat de Katholieke vrouwen hun deel zouden dragen om de maatschappij te hervormen op Katholieken grondslag. Ook voor het geschenk zegde hij hartelijk dank. Het was hem vooral aangenaam om zijn zinnebeeldige be- teekenis. Het kruisbeeld toch spreekt ons niet alleen van lijden doch tevens van victorie. Na de verzekering te hebben gegeven steeds zijn beste krachten te zuilen wijden aan den groei en bloei van den R. K. Vrouwenbond, eindigde spr. zijn indrukwekkende toespraak, die een langdurig applaus ontlokte. Door de presidente werd hierna, onder dankzegging aan allen die tot het welslagen hadden meegewerkt, deze huldigingsavond met den Chr. groet gesloten. Denkt aan de QUICK-seriewedstrijden. Harmonie R K. Gildenbond op het veld. Aan de Moeders van Groot-Waalwijk. Daar a s. Dinsdag 3 Juni het Con- sulatie-bureau voor Zuigelingen, onder leiding van Mevr. Dr. v. Dijk, kinder- artse, wordt geopend, gevoel ik mij verplicht, alle Moeders van Waalwijk en zeker voor zoover ik deze leerde kennen, een welgemeende wenk te moeten geven. Bij de vele bezoeken, welke ik in den tijd vanaf half December'23 deed, ten behoeve der Zuigelingen, heb ik algemeen kunnen waarnemen, dat iedere Moeder gaarne den gegeven raad opvolgde en zeer gaarne had, dat ik haar kleintje kwam wegen om streeks den tijd, dat dit noodig geacht werd. Het consulatie-bureau is nu in leven geroepen Het werkt kosteloos voor iedere Moeder, die in 't belang van haar eigen kindje daarheen komt om raad. Vooral omtrent de voeding. Het nut dezer instelling is te voor komen dat Uw Kindje voeding of darmstoornis zal krijgen. Luister dus niet naar den raad van onwetenden maar komt medische in lichtingen inwinnen. Op 't bureau hier bijzonder wordt 't belang van Uw kindje deskundig behartigd. Vele Moeders begrijpen gelukkig ai, hoe zij hun kind van 't leven beroofd zouden hebben, wanneer zij met ver keerde voeding, etc. waren doorgegaan, Toont gij nu gaarne 'n offertje te brengen, door er even tusschenuit te breken, om Uw Kind op 't bureau te iaten controleeren. „Waar een wil is is een weg." Deze instelling is tenslotte voor U, die werkelijk toont wat voor Uw Kind te gevoelen, want menig Moedertje bezorgt door verkeerden raad of han deling, haar eigen kind darmstoornis, soms met de jammerlijkste gevolgen. Bovenstaande is in 't belang van Uw Kindje geschreven, in de volle hoop, dat iedere Moeder trouw het Consultatie-bureau zal bezoeken. ZUSTER HEUPERMAN, Ged Zieken- en Kraam verpleegster. Met de Harmonie naar het QUICK-veld. Vertrek circa 3 uur aan de Markt. Door de Kamer van Koophandel alhier is reeds meermalen de aandacht gevestigd bij H.H. Ged. Staten op den slechten toestand van den Prov. weg Tilburg—Waalwijk in een adres 24 Oct. 1.1. aan Ged. Staten gericht werd er op gewezen dat verbetering van de grootste beteekenis is zoowel voor Tilburg als Waalwijk en omgeving Als antwoord op dat schrijven deelen Ged. Staten mede dat de Hoofd ingenieur van den Prov. Waterstaat daaromtrent als volgt rapporteert: „De weg heeft eene lengte van „11583 Meter, terwijl de keibestrating „met inbegrip van de kantkeien eene „breedte heeft van 3.50 M. De weg „is aangelegd in 1845 met basaltkeien „5e soort. Met deze minder goed be- „hakte keien is bezwaarlijk eene vrij „vlakke bestrating tot stand te brengen „Wanneer aan de eischen van adres- „sante zou moeten worden voldaan, „dan zou eene nieuwe bestrating moe- „ten worden gemaakt van 4 M breedte. „De prijs van een vierkanten Meter „keibestrating, welke beantwoorden „kan aan het beoogde doel, is niet „lager te ramen dan f7 èf8. De „algeheele verbetering zou de provincie „derhalve te staan komen op eene „uitgave van ruim f300.000.- Neemt „men nu in aanmerking, dat er eene „zeer goede tramverbinding bestaat „tusschen Tilburg en Waalwijk, dat „er een uitstekend rijwielpad langs den „weg aanwezig is en dat voor het „gewone verkeer de weg kan geacht „worden zich in een nog goeden staat „te bevinden en nog vele jaren met „geringe kosten kan worden onderhou- „den, dan rijst de vraag of hier ter „wille van het motorrijtuigenverkeer „eene zoo groote uitgave wel aanstonds „verdedigbaar mag worden genoemd, „in het bijzonder in een tijd als „tegenwoordig, waarin bezuiniging zoo „zeer op den voorgrond staat." Door de Kamer van Koophandel is daarop geantwoord dat een zoo groot bedrag niet beschikbaar behoeft ie worden gesteld voor eene algeheele^ver- nieuwing van den weg en eene ver breeding van de bestrating tot 4 M Het wil de K. v. K. voorkomen, dat een wegdek over b.v. 2.50 M. breedte, bestaande uit vlakbehakte keien, bij eene flankbestrating ter breedte van 0.75 a 1 M. aan weerszijden met de thans aanwezigen keien, voor het motorverkeer aan alleszins redelijke eischen zal voldoen, waarmede eene besparing van ruim f 100 000 is te verkrijgen. Ook behoeft de weg niet ineens in orde te worden gemaakt en zou daar 4 of 5 jaar over kunnen worden gedaan zoodat de kosten dan ook verdeeld kunnen worden. Door den Hoofd-ingenieur wordt toegegeven, dat zoo eene oplossing mogelijk is en dan een weg wordt verkregen waarmede even kan worden volstaan doch het onderhoud zal veel te duur worden, terwijl de noodop- lossing want meer is het niet toch nog een te groot kapitaal vordert. In den eersten tijd zal de provincie in hoofdzaak aandacht hebben te schenken aan den ombouw van hare steenslag wegen (pi. m. 527 K.M.) omdat deze niet meer bestand zijn tegen de in werking van het verkeer met motor rijtuigen. Eene vernieuwing van den weg Tilburg—Waalwijk kan dan voorloopig ook moeilijk in uitzicht worden gesteld. De K. v. K. betreurt het dat aan een redelijk verzoek geen steun kan worden verleend. Niettemin stelt ze enprijs op. dat haar verzoek aan de Statenverga dering zal worden voorgelegd. De K. v. K wijst er verder nog op, dat de manier waarop zij de weg zou willen verbeterd zien in onze Provincie alsook in België veel wordt toegepast. Het zangkoor St. Jan zal aan staanden Zondag 2 Juni in de Hpog- mis de groote vierstemmige Mis van Hub. Cuijpers nogmaals uitvoeren, deze nieuwe Mis gezongen met groot succes op den dag van het Zilveren Priesterfeest van onzen beminden Pastoor. Daar het nog in het octaaf van het jubileum is, zal het voorzeker onzen ZeerEerw. heer Pastoor aange naam zijn, dezen grooten morgen van 27 Mei nog weer in herinnering te brengen, zoowel als voor de parochia nen. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de Waalwijksche Zwemvereeniging om bij voldoende belangstelling polowedstrijden te organi- seeren. Het bestuur heeft weten te bereiken, dat de zweminrichting, op een enkele uitzondering na, van des morgens 6,30 uur tot 8,30 uur en des middags van 2 tot 9,30 uur geopend zal zijn. Voor dames leden is met de uren van openstelling voldoende rekening ge houden. Vervolgens is door het bestuur besloten dat de kosten zijn voor een hoofdkaart van het gezin f4.—.eerste bijkaart f2,— en tweede bijkaart f 1,— terwijl meerdere bijkaarten op f 0,50 per persoon zijn vastgesteld. Voor de houders van post-cheqiies zal gedurende de maand Juni 1924 de gelegenheid worden opengesteld, alsnog (via de Postkantoren c.q. Hulp postkantoren) uitbetaling dier cheques te verzoeken. De aanvrage daartoe geschiedt door gebruikmaking van de bestaande formulieren van aanvraag om voor waardelijke uitbetaling, op welke modellen door het Postkantoor, alsdan enkele noodzakelijke wijzigingen wor den aangebracht. Belanghebbenden vervoegen zich dus met der in hun bezit zijnden cheque ter post-, resp. huippostkantore, alwaar eventueele nadere inlichtingen worden verstrekt De aandacht wordt er op gevestigd dat na 30 Juni e.k. alle alsdan nog in omloop zijnde cheques niet meer voor uitbetaling in aanmerking komen. Op 8 Mei j.l. trok een tiental kegelaars van den 's-Hertogenbosschen Kegelbond naar Waalwijk om aldaar voor de le ronde uit te komen tegen den Waalwijkschen Kegelbond ter verdediging van den zilveren wissel beker, welke in 1923 voor een jaar is handen kwam van den Bossche» Bond. Met een puntenverschil van 58 in het nadeel van Den Bosch, werd het tiental uit die plaats naar huis gezon den. Op 10 Mei j.l. werd een tiental uit Waalwijk door Den Bosch ontvangen op de banen van in „Suisse" voorde 2e ronde. Nadat het eerste gedeelte van de 2e

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 9