zouden dus per jaar f 520 bedragen. De Voorzitter wil, alvorens verder te gaan, mededeelen, dat door den heer Smolders in een vorige vergade ring erop is gewezen dat in de berekening betreffende gasverwarming, geen reke ning was gehouden met de te betalen rente wat door hem toen werd be streden. Bij nader onderzoek is hem echter gebleken dat de heer Smolders gelijk had en dat nog 3 pCt. voor rente moest worden bijgerekend. Slechts voor een klein gedeelte was maar met betaling van rente rekening gehouden De heer Smolders vraagt wat word bedoeld met geheele ombouwing. Uit het preadvies blijkt dat het aanbrengen van gasverwarming goedkooper is dan centrale verwarming terwijl in een vorige vergadering de heer Timmer mans mededeelde, zonder dat zulks is tegengesproken, dat het aanbrengen van gasverwarming 30 a 40 pCt. duurder is dan centrale verwarming De Voorzttter merkt op, dat er een geheele nieuwe installatie voor een trale verwarming moet komen. De kete is thans veel te klein zoodat de verwar ming niet op een behoorlijk temperatuur kan worden gebracht ln de lokalen zullen ter vervanging van de buizen radiatoren aangeschaft moeten worden Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burg en Weth. aan genomen. 8. Aanbiedinggewijzigde verordening ingevolge art. 1 der Woningwet (Bouw verordening. In hun preadvies wijzen Burg en Weth er op, dat herziening noodig is niet alleen omdat de bes'aande ver ordeningen op sommige plaatsen geheel verouderd zijn. maar mede om het feit dat thans voor deze gemeente drie verschillende verordeningen van kracht zijn. Naast talrijke redactie-wijzi gingen, andere kleinere aanvullingen en overbrenging van artikelen naar de nieuw te ontwerpen politie-verordening zijn nieuwe bepalingen ontworpen betreffende: le de nieuwe welstands eischen2e een lagere minimum hoogte van tot bewoning in te richten vertrekken3e de mogelijkheid, de eigenaren te verplichten aan te sluiten aan het buizennet der gemeentelijke drinkwaterleiding 4e de verplichting tot aansluiting aan het gemeente-riool voor afvoer van water en vuil; 5e beschikbaarstelling voor iedere bestaan de woning van een privaat; 6e voor koming van brandgevaar7e het aan brengen van een vuilnisbak voor woningen of woningcomplexen, welke geen eigen binnenplaats hebben van meer dan 1 M2. Voorzitter. Nu stel ik de vraag of men een commissie van bestudeering wenscht te hebben. De heer van der Geld meent dat een commissie benoemen de aange wezen weg is, want er komen vele punten in de verordening voor waar over wel eens eerst wat meer licht mag worden ontstoken. Zoo staat er o. m. dat voor iedere woning een privaat moet beschikbaar worden ge steld en dat is z. i. nogal erg ingrijpend, daardoor zouden verschillende wonin gen onbewoonbaar kunnen worden verklaard en daar voelt hij niet veel voor. De Voorzitter merkt op dat dit laatste slechts na een bepaald tijdsverloop moet gebeuren. Blijkt dat het dan nog niet kan of althans zeer bezwaarlijk, dan kan door Burg. en Weth. steeds onthefing daarvoor worden verleend. De heeren Oomens en van der Aa voelen eveneens veel voor eene Commissie. De heer De Graaff begrijpt niet wat de heer van der Geld daarmede voor heeft. De heer van der Geld heeft er niets tegen, dat al deze bepalingen gelden voor nieuw te bouwen woningen, doch voor bestaande acht hij het veel te bezwaarlijk. Men moet hier nog steeds rekening houden met het groote ge brek aan woningen. De Voorzitter zegt, dat daar volkomen rekening mede is gehouden, doch dat een en ander in de verordening is op genomen om tot verbetering te kunnen komen. De heer van der Geld wil voor der. gelijke ingrijpende zaken toch wat langer bedenktijd hebben. Men heeft thans de verordening slechts enkele dagen ln huis en dan heeft men niet steeds direct de gelegenheid om zoo'n omvangrijk werk te bestudeeren. De heer Roggeveen merkt op. dat Commissie leden niet anders hebben te doen dan de nieuwe verordening te vergelijken met de oude iets wat de leden ook kunnen doen. Stelt men nu een commissie in dan laat men alles op die leden afgaan met het gevolg, dat de meeste leden dan van de heele verordening niet veel meer weten Wordt geen commissie benoemd, dan moet men vanzelf wel de verordening gaan bestudeeren en dat acht hij veel beter Gaarne zou hij zien, dat door den Voorzitter daarom aan die leden, die nog niet in het bezit zijn van een oude verordening, deze alsnog wordt uitgereikt, dan kan ieder lid in een volgende vergadering met zijn eigen oordeel komen. Handelt men aldus niet, dan wordt al het werk aan de commissie overgelaten terwijl de overige leden zich van de geheele zaak niets of weinig aantrekken De heer Oomens wijst er op, dat in voormalig Baardwijk veel menschen worden gevonden met goed pompwa ter. Om die nu te gaan verplichten om bij de waterleiding aan te sluiten acht hij verkeerd. te doen brengen op Zondag inplaats van op Donderdag. Voorzitter. Voor dit jaar is het voor eene verandering hiervan toch te laat zoodat we hierover later dan nog wel eens kunnen spreken Door den Voorzitter worden de namen der personen voorgelezen welke waren geplaatst op het kohier honden belasting en die, daar ze in geen half jaar al geen hond meer hadden, om j teruggaaf van belasting verzochten. Nog De Voorzitter merkt op, dat dit werden enkele namen voorgelezen om slechts alleen voor nieuwe woningen geldt. Voor de bestaande woningen moet het water van een pomp zijn af gekeurd vooraleer tot een dergelijke verplichting kan worden overgegaan. De heer Roggeveen vraagt of het wel zijn nut kan hebben thans over de ver ordening te spreken. De heer Smolders merkt op, dat dit thans absoluut niet noodig is aange zien het een ontwerp is, dat wordt aangeboden. De heer v. d Geld geeft zulks toe en verklaart het met den heer Rogge veen volkomen eens te zijn. De Voorzitter heeft alleen maar wil len vragen of de raad eene commissie wenschelijk acht ja of neen. Bij de rondvraag wijst de heer Rog geveen op de wenschelijkheid. dat pogingen worden aangewend dat de gemeente aan zich krijgt het beheer en onderhoud van het stations empla cement. De Voorzitter kan mededeelen, dat hierover reeds onderhandelingen gaan de zijn. gebracht te worden in het sup. kohier dier belasting. Wordt voor kennis- goving aangenomen. Voorzitter. Naar aanleiding mede- deeling burgerwacht alhier dat zij haar subsidie van '23 wilde prijsgeven indien de gemeente dit jaar voor haar eenige kleine herstellingswerken wilde in orde maken aan banen en kogelvanger, hebben B en W in beginsel goed gevonden zulks te doen, Kan de raad zich hiermede vereenigen Goedgekeurd. Voorstel van B. en W. betreffende een ingekomen verzoek om subsidie voor het dooden van musschen. Voorzitter. Er wordt door de ver- eeniging R K. Jongenboerenstand alhier eene subsidie gevraagd van f 75 voor het uitloven van premiën Voor elke gedoode oude musch wordt door genoemde vereeniging dan een premie uitgekeerd van 3 cent voor een jonge musch 2 cent en voor musscheneitjes 1 cent. Met B. en W. reeds besproken ben ik van meening, ofschoon 't op zich Daarna gaat de raad over in geheim zelf wel nuttig is, hierop afwijzend te comité. NIEUWKUiJK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 28 Mei des voormiddags IO'/ï uur. VoorzitterBurgemeester van den Broek. Secretaris de heer W. v. d. Leede. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met den christelijken groet en verzoekt den secretaris voorlezing te doen der notulen van de vorige vergadering. De secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. De Voorzitter stelt aan de orde ingekomen stukken: Naar aanleiding van het aangehouden verzoek der vorige vergadering van den administrateur van het GEB den heer Jan Wilgert houdende het verzoek zijn salaris met f30 te willen verhoogen en alzoo te brengen op f 200 waarbij beloofd werd niet meer te zullen komen om verhooging, werd besloten op voorstel van B. en W. hierop in te gaan. Voor de verantwoording bij even- tueele tekortkomingen bij het geld ophalen van het GEB door P van Baardwijk werd ook zijn salaris met f 25 verhoogd en gebracht op f 100 Weth. A. Mostermans Alhoewel zijn salaris f 75 wel genoeg was hebben we gemeend als van Baardwijk de verantwoording op zich neemt voor tekortkomingen, hij wel f 25,-— meer mag hebben. Wordt aldus besloten Voorzitter. Verder is ingekomen een verzoek van verschillende onder-— teekenaars uit Drunen, mede adhaesie te betuigen om het daarheen te willen "eiden dat desluizen te Engelen voortaan gesloten blijven of wel het zoodanig wordt ingericht, dat vloeiwater voor de landerijen in 't verzoekschrift bedoeld gekeerd wordt, daar dit water aan de anderijen van adressanten veel schade berokkent. Voorzitter. Naar aanleiding eener jespreking hierover met B en W. lebben we gemeend niet in denzelfden toestand te verkeeren en daarom hierop niet in te gaan Weth. Mostermans. ik denk dat wij er heeiemaal geen schade aan hebben en dat het zelfs wel goed is dat het and eens onder water gaat. Voorstel B. en W wordt aangenomen. Ingekomen een schrijven van Ver eeniging van Ned Gemeenten uit Den 4aag houdende mededeeling dat de cwestie inzake het betalen winstreserve door de gemeente in de Tweede Kamer der Staten Generaal opnieuw is ter sprake gebracht en waarin genoemde de gemeente adviseert te blijven volharden in haar ongeneigdheid om vorderingen voldoen. Voorzitter merkt op dat aan deze vereeniging een schrijven was gericht waarop dit antwoord is ontvangen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen verslag der Gezondheids commissie te Heusden, wordt door den Voorzitter voorgelezen. Hieruit bleek dat in deze gemeente gedurende het afgeloopen jaar geen besmettelijke ziekten voorkwamen. Schrijven van B. en W. van Vlijmen houdende de mededeeling dat bij den raad dier gemeente is ingekomen een verzoek van belanghebbenden om de cermis wederom te vieren, zooals die geregeld was, onmiddelijk vóór de ïans bestaande regeling en die weer te beschikken Bovendien is het een groot gevaar, het schieten in de tuinen en hagen en zal het de opruiming nog zoo zeer niet bevorderen. De heer van Mierlo zou dan f 25 willen geven voor het uithalen van eitjes. De heeren van Halder en van Son zijn van meening dat ze zoo mogelijk de eitjes toch wel uit zullen halen. Weth, A. Mostermans. Bij het polder, bestuur hebben ze ook al om f 75 subsidie gevraagd, die kunnen het zeker zoo goed geven De heer van Son zegt er nu over die musschen gepraat wordt, maar dat de duiven, wat schade doen betreft, veel erger zijn. Niemand die het voorstel van Mierlo steunt, wordt voorstel B. en W. aan genomen. Vaststelling vermenigvuldigingscijfer plaatselijke inkomstenbelasting 1924 1925. Voorzitter, B. en W. hebben ge meend het vetn»enigvuldigingscijfer vast te stellen inplaats van 2'/2 op 3. Daar de verkoop van mast dit jaar veel minder heeft opgebracht en er geen rijksuitkeeringen door de regee ring worden gedaan heeft de gemeente een inkomsten minder van ongeveer f 2000. Ge begrijpt 't is voorzichtig heidshalve om niet voor een nadeelig saldo komen te staan en indien niet noodig, zal men het ook niet doen. Wordt goedgekeurd. Aanbieding verslag van den toestand de gemeente over 1923 Door den secretaris wordt dit ver slag voorgelezen, waarna het 14 dagen ter visie wordt gelegd. ld. verslag Volkshuisvesting. Wijziging gemeentebegrooting 1923. Voor kennisgeving aangenomen. Rondvraag. De Voorzitter stelt voor nu de huur der gemeentegronden ten einde loopt en deze opnieuw verhuurd of over geschreven worden voor het tijdperk van 5 jaar, hij het gewenscht acht, voor de herschatting dezer gron den eene commissie te benoemen. Deze commissie bestaande uit de twee wet houders A. en H. Mostermans en de raadsleden van Mierlo en van Son zou van gemeentewege dan eene lijst ontvangen waarop voorkomen de ge noemde gronden en ligging en zoude Voorzitter dai willen voorstellen dat de jongste wethouder A. Mostermans zich hiervan met het schrijfwerk enz belast Nog wenscht de Voorzitter hieraan toe te vo gen dat het zijn wensch was met het oog op de nieuwe jachtwet de gronien op die voor waarden te verhuren dat de huurders afstand doen van het jachtrecht der perceelen die ze van de gemeente in huur hebben. De opbrengst hiervan zou dan volgens Voorz idee ten bate kunnen worden gesteld van het Wit- Gele Kruis A. Mostermans. Ofwel voor verbete ring van wegen. De Voorzitter acht dit ook wel ge wenscht om b.v. een fietspad aan te leggen naar de hoef. Het zou voor die menschen een groot gemak zijn die onze gronden in huur hebben. Van het perceel in huur bij Th Pullen zou b.v. 2 Meter kunnen worden gereser veerd. Het was dan voor een ieder geschikt om er door te loopen en men had tevens een waterloop De heer Fitters vraagt of het geen gevaar kan opleveren voor het in de weide loopend vee wanneer ze daar gaan jagen. De Voorzitter zegt dat het jagen alleen gebeurt in den wintertijd en er dan geen vee in de weide is De heer H Mostermans vindt een goede verzorging der wegen naar de hoef een noodzakelijk iets en zou voor het gemak der menschen een fietspad daarheen gaarne zien aangelegd. Voorzitter Is er iemand die nog iets te vragen heeft. De heer van Son vraagt hoe of het staat met den aanleg van een fietspad naar de Hoeven. Nog dezen morgen heeft hij het aan v. Bokhoven gevraagd en deze is genegen tegen een vergoe ding van f 15 per jaar een gedeelte van zijn grond hiervoor af te staan. De heer van Run zou het niet toe willen staan. De Voorzitter vraagt of hiervoor dan geen ander punt te vinden is. De heer van Son vindt een bedrag van f i5 hiervoor niet te veel De Voorzitter zou dan willen voor stellen voor proef hiervoor een ver bintenis aan te gaan De heer H. Mostermans vindt een bedrag van f 15 ook niet te veel Van Mierlo En 't is hoog noodig ook. De Voorzitter stelt voor het dan aan Van Bokhoven te vragen of hij het voor f 15 per jaar wil afstaan onder die voorwaarden dat er eerst nog eens met het armbestuur over gesproken wordt. Spr. zou het aantal jaren hier voor dan ook niet te groot nemen. De heer van Mierlo stelt voor van 10 jaar. De heer H, Mostermans zou er voor zijn om de fietspad vooral ook niet te smal te maken. Van Son. 1 Meter is breed genoeg. De Voorzitter. Ik zal hierover met het armbestuur in nader overleg treden kan dan de overeenkomst met Van Bokhoven in beginsel worden aan genomen Wordt goedgekeurd. A. Mostermans. Ik heb niets meer gehoord over de aanschaffing van die brandbluschapparaten. De Voorzitter zegt dat indertijd hier over een demonstratie zou worden gegeven. Wegens het slechte weer is deze demonstratie toen achterwege gebleven en hebben we er sindsdien ook niets meer van gehoord. Van Mierlo. Als ge er belang in stelt is het toch een kleinigheid dit te weten. Voorzitter. Zeker, maar als iemand zich komt opdringen om genoemde aparaten te leveren en dan niets meer van zich laat hooren? Niemand meer het woord verlan gende sluit de Voorzitter de vergade ring met den Chr. groet. ALMKERK. Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente alhier op Vrijdag 30 Mei n m 3 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter. EdAchtb. heer J. W. Egberts Burgemeester, Secretaris C. J. v. d. Wiel. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en verzoekt den Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Aan de orde zijn ingekomen stukken. Een schrijven van het Dagelijksch Bestuur van den Polder den „Ouwe Doorn" betreffende het perceel grond, waarop door S. Dekker een woning is gebouwd. Dit perceel grond behoort aan de gemeente en nu is gebleken dat bovengenoemd persoon meer grond in gebruik neemt als wenschelijk is. De heeren Snoek en de Jong beto gen dat gezorgd moet worden dat 't verkeer daar vrij blijft, terwijl de heer van Leeuwen het niet zoo'n groot be zwaar vindt dat Dekker een klein tuintje heeft. Genoemde persoon heeft een groot gezin aldus spreker Door 't polderbestuur wordt aan den Raad verzocht bedoeld perceel grond aan Dekker in erfpacht af te staan, 't welk wordt besloten. De Voorzitter komt thans met 2 rekeningen ter tafel van personen die voor de gemeente gewerkt of aan de gemeente geleverd hebben. Spreker zegt dat het een groot euvel is dat sommige leveranciers, wanneer het de gemeente of 't Rijk geldt, hoogere rekeningen aanbieden dan voor particulieren. B. en W. meenden, daar deze rekeningen hun abnormaal voorkwamen hier paal en perk aan te moeten stellen. Zij hebben bedoelde personen ter vergadering van B. en W. uitgenoo- digd, waaraan zij voldaan hebben. Het resultaat van deze bespreking was, dat één der inzenders zijn rekening verminderde, terwijl de andere daaraan geen gevolg wilde geven. De Voorzitter zegt geen namen te zullen noemen en stelt voor deze zaak in geheime vergadering hierna verder te zullen behandelen. Aldus wordt besloten. Een schrijven van 't Burgerlijk Arm bestuur alhier, waarin den Raad wordt verzocht, naar aanleiding van de groote uitgaven van dit Bestuur, tijdens de werkloosheid, eene buitengewone sub sidie groot f 1700 te mogen ontvangen, 't welk wordt toegestaan. Door de afdeellng van den bijzonderen landstorm in deze gemeente wordt aan den Raad verzocht om eene sub sidie groot f 30 te mogen ontvangen voor prijsschieten Namens B. en W. stelt de Voorzit ter voor, aan dit verzoek te voldoen. De heer Snoek zegt, met het oog op bezuiniging wel eenig bezwaar te hebben tegen dit verzoek niet omdat dit bedrag te hoog is, maar wij moeten toch eens beginnen „neen" te zeggen. De Voorzitter toont hierna het nut van der, „landstorm" aan en vraagt den heer Snoek of hij hierover stemming verlangt. De heer Snoek verlangt geen stem ming en wordt het voorstel van B. en W geacht te zijn aangenomen. Hierna wordt den Raad aangeboden de begrooting van den Vleeschkeurings- dienst in dit district. Bij K. B. is goedgekeurd de veror dening voor de hondenbelasting en die der schoolgeldheffing. Een schrijven van H.H. Ged Staten dezer provincie houdende Nota van aanmerking op de Gemeente rekening dienst 1922; daar deze aanmerkingen van meer administratieven aard zijn, zal in deze de noodige verandering worden aangebracht. Thans is aan de orde het voorstel van B. en W. den Raad machtiging te verzoeken, tot een geldleening groot f 18000. De Voorzitter zegt dat het nood zakelijk is De heer Koekkoek vraagt inlichtin gen over de wijze waarop de geldleening zal plaats vinden, terwijl de heer Don ker vraagt of met deze geldleening, nog niet cenigen tijd kan worden ge wacht, laatstgenoemde zegt 't is te duur. Er moet niet geleend worden, dan bij hooge noodzakelijkheid. Zoo lang men zich nog kan redden, moet geen geldleening gesloten worden, want dat kost dag en nacht geld. De Voorzitter zegt dat deze zaak op 1 Juli a.s. zijn beslag moet hebben, daar de kas in elkaar loopt. De heer Snoek spreekt over een kasgeldleening. De Voorzitter zegt, dat het aan B. en W. wel overgelaten kan worden, daar op de meest voordeelige wijze voor de Gemeente zal worden gehandeld. Over deze aangelegenheid kon ook gesproken worden, in de geheime vergadering Besloten wordt inbeginsel B. en W. de machtiging te verleenen. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur wordt gekozen (vac. K. A. Koekkoek,1 de heer C de Bok. Terwijl na eenige discusie tot lid van de schattings-commissie voor de Rijks-inkomstenbelasting wordt gekozen (vac A. Middelkoop) de heer J. C. Ottevanger. Door den Voorzitter worden gegevens uit het Gemeente-Verslag 1923 voor gelezen, waaruit o.m. blijkt dat de bevolking op 1 Jan. 1924 bedroeg 3.688 zielen. Op voorstel van B. en W. wordt besloien, 4 waterschutten te vernieu wen, tevens wordt bepaald, dat een der schutten zal voorzien worden van een schuif en dat de inlating van water aan het desbetreffende polder bestuur zal worden overgelaten. Bij de gebruikelijke rondvraag informeert de heer van Leeuwen hoe of het staat met de reparatie van de Dorpstraat nabij de Herv Kerk. De Voorzitter zegt eene begrooting van kosten ontvangen te hebben, doch daar deze B. en W. erg hoog voorkwam, de werkzaamheden nog niet zijn uitgevoerd De heer Verschoor zegt te vergeefs gewacht te hebben, op eenig bericht van de „Raad van State" betreffende het beroep van den Raad, tegen het besluit van Ged. Staten, waarbij den Raad gelast werd aan de Herv. Schoolvereeniging alhier, mede werking te verleenen tot 't beschikoaar stellen van schoolruimte De Voorzitter zegt bericht te hebben ontvangen, welke echter gericht was aan het Gemeente bestuur en niet aan den Raad. De heer Verschoor betwijfelde dit zeer en zegt dat de Voorzitter er mede in den Raad had moeten komen en beroept zich op eenige artikelen van de Gemeentewet. De Voorzitter meende zich niet te ver gissen en zegt dat bovendien B. en W. besloten hadden, daar men in den Haag van beide partijen voldoende gegevens had, op deze zaak niet verder in te gaan en stelde voor de verdere dis- cusies over dit onderwerp eveneens in de geheime vergadering voort te zetten. De Heer Verschoor deelde ook nog mede, dat hij eenigen tijd geleden ge hoord en ook gezien had dat militairen die van de keuring van Woudrichem terugkwamen, verschrikkelijk vloekten en ook dat ze de flesch jenever in hun zak hadden. Spreker wenscht in deze zaak toezicht, 'twelk door den Voor zitter wordt toegezegd. De Heer Koekkoek wenscht in 't vervolg bij blusschen van brand een meer ordelijk verloop. Spreker had ook vernomen dat personen die maar 5 minuten gepompt hadden ook geld hadden ontvangen. De Voorzitter zegt 't spijt mij, dat ik niet bij den brand

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 2