Df tCHS 11» HET mi* Benauwd Tweede Blad Gemeenteraad. Gemengd Nieuws. No. 46 Zaterdag 7 1üni 1924 SPRANG CAPELLE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 3 |uni des namiddags ten half drie uur Voorzitter Edelactubare heer Meijer. Ongeveer kwart voor drie uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig alle leden De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd goedgekeurd en vastgest< ld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken Onder de vele ingekomen stukken is o.m de goedkeuring van de verorde ning op de heffing van opcenten op de vermogings-belasttng Aanbieding verslag van den toestand der gemeente over 1923. Voorzitter. Dit wordt voor de leden ter visie nedergtlegd Kerst. Kan het niet als een vorig jaar, onder de leden circuleeren. Ik acht dat wel wenschelijk Michael. Het verslag heeft nooit bij de leden gecirculeerd Wel een uit treksel daarvan bij de eerste bespre kingen over de annexatie van de ge meenten. Wordt voor de leden ter visie neder- gelegd evenals een verslag betreffende de volkshuisvesting. Schrijven van den heer E. v. d. Lely, houdende verzoek hem wachtgeld te willen verleenen als administrateur van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf. Voorzitter. Aangezien dit schrijven nog maar pas is ingekomen stel ik voor het straks eerst in geheime ver gadering te behandelen Daartoe wordt besloten. 3 Vaststelling begrooting 1924 en begrooting G. E B. Voorzitter. Het zijn allemaal aanmer kingen van administratieven aard die Ged. Staten op de begrooting maken. Verder verzoeken ze om een begroo ting van het G E. B. te willen over leggen. Ik stel voor dat het College van Burg. en Welh. zal antwoorden op de aanmerkingen Michael. Op grond waarvan vragen Ged. S'aten een begrooting aan het G E. B. Het is een gemeentelijk be drijf en daar hebben Ged. Staten geen zeggingsschap over. Verheijden. Heeft u of de raad dan eenige zeggingschap Michael. Neen, wij niet. Ged Staten willen alles zelf maar doen. Verheijden. Dat geloof ik ook De raad heeft niets meer te zeggen en kan onderhand wel opgedoekt worden Door den Secretaris wordt de be grooting voorgelezen. Deze sluit op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 7.800 Voor de straatverlichting is een post daarop uitgetrokken van f 1300. Vroe ger was dat f 2700 doch thans is be sloten dat voortaan per verbruikte K W. uur zal worden betaald en niet meer per lantaarn. Op de begrooting is voorts nog een post van f 270 voor den administra teur uitgetrokken waarvoor echter slechts f 30 wordt uitgegeven terwijl voor de rest van dit bedrag controle klokken kunnen worden aangeschalt. De Secretaris deelt mede dat men ook nog sperklokken zou kunnen aan schaffen doch aangezien deze nogal duur zijn acht hij het beter om voor- loopig daar nog niet toe over te gaan maar op overtreding van den spertijd een zware boete te stellen. Michael Dat is maar voor bezuini ging De begrooting is zuiver en klopt als een bus. Door Ged. Staten is aan de Provinciale geld gegeven en toen heeft tnen er een maatschappij of N. V. van gemaakt. Nu is het eigenaardige van het geval, dat de gemeentebesturen die de administratie van het electrici teitsbedrijf aan zichzelven hebben gehouden, worden gevraagd om een begrooting over te leggen. Waarom dit moet worden gedaan is mij een raadsel. De gemeente heeft daarvoor destijds een leening gesloten en omtrent die leening kunnen ze vragen stellen, maar nu gaan ze buiten hun boekje. Verheijden. Ze blijven ad rem. Michael In de begrooting worden de gelden verantwoord van de leening. Verheijden, U hebt volkomen gelijk. In de Nieuwe Rotterd. Courant schreef Dr. Fokkema dezer dagen nog dat de autonomie van de gemeenten is aan getast en wij niets meer te zeggen hebben Middelkoop. Ged. Staten kunnen deze vraag gesteld hebben in verband met de begrooting. Voorzitter. Het staat uitdrukkelijk in de begrootingsvoorwaarden. Secretaris. Met de distributie was dit ook zoo. Verheijden Toen was het ook al net zoo beroerd als nu. De heer van den Wiiligenburg zou hierover niet zoo lang willen spreken. De vraag is alleen maar te stellen wil de raad de gevraagde begrooting geven ja of neen. Door het opvragen van de begrooting bemoeien ze zich nog niet met het bedrijf. Oerlemans Ze hebben recht op contiöle. Verheijden En toezicht ook. Voor die begrooting geef ik geen 2 cent, want men weet toch niet hoe de afloop zal zijn. Miihiel. Men had de administratie liever aan de P.N E M dan had men vrijhof gehad, dan had men daar kunnen schrijven wat men wil Maar ik geloof dat de administratie hier zeker in zulke goede handen is geweest bij den vorigen secretaris en ook wel bij den tegenwoordigen De begrooting klopt wel, er staat overal nihil onder 4 Voorstel van Burg. en Weth tot het verleenen van eervol ontslag aan A M Rijken als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Voorzitter Hij vraagt tegen 1 Juli a s. eervol ontslag en ik stel voor dit te verleenen op de meest eervolle wijze onder dankbetuiging voor de vele diensten de gemeente bewezen. Verheijden Weet U wat de reden is dat een accuraat ambtenaar zoo plot seling ontslag vraagt Voorzitter. Ik heb hem nog wel ge vraagd of hij daarop wilde terugkomen, doch hij zei dat hij wegens ziekte van zijn moeder, thuis onmogelijk weg kon. Verheijden Ik vermeen dat hier andere zaken in het spel zijn, daar oud-wethouder Rijken enkele weken voor zijn dood mij persoonlijk gezegd heeft na zijn overlijden hetwelk hij voelde aankomen, zijn gezin door de vereeniging met al de aankleve daarvan, hunne geboorteplaats gingen verlaten Gehoord het reusachtig bedrag, dat deze familie aan gemeente belastingen heeft te betalen komt 't mij, indien het bericht van het a s vertrek waarheid bevat en ik heb goede gronden om het te gelooven, ^alleszins begrijpelijk voor en vlucht men voordat de kip, die de gouden eieren kan leggen, geheel geplukt is Waarschijnlijk volgen meer families De oude Capelsche gemeentenaren, doch speciaal de arbeidersklasse, zullen dan pas gevoelen wat het beteekent het gehate kapitaal in hun midden gehad te hebben. Ziedaar dan de erfenis van ver eeniging. Voor enkele weken kreeg ik bezoek van een drietal heeren van den Boven Maasdijk om mijn opinie eens te vernemen welke bezuiniging er in vereeniging zat en na wikken en wegen zal men ook daar den uittocht van het kapitaal naar de overzijde van de Maas zien, want eenparig kwamen wij tot de conclusie dat na al hel geanntxeer en geconfiskeer de toe stand voor gemeenten als Capelle Andel en Vlijmen eventueel ook veel gelijkt op Russische toestanden, waar men ook alles in beslag nam en cor.fiskeerde Men ontnam Capelle zijne groote kapitalen op't Grootboek, landerijen en overschot 15 mille be grootingsjaar 1922 en liet de schulden meebetalen der twee andere gemeen ten. bouwde een vierde Raadhuis en begint direct een nieuwe beschoeiïng aan de Vrijhoevensche haven aan te leggen, terwijl Vrijhoeve deze produc tieve uitgave reeds jaren van te voren had kunnen doen. Capelle. het vroegere eldorado voor kapitaalkrachtige families, benevens voor de arbeidersklasse, is plotseling herschapen in een hel. De grootste kapitalen vluchten naar Zwitserland en het kapitaal van het platteland zoekt elkaar weer op in plaatsen van betrekkelijk lage belasting welke daardoor weer van zelf nog lager worden. Wat de vereeniging aangaat van het Ginneken en Teteringen, daar houdt men het liefst zijn handen wel van af alleen omdat zulks een drietal heeren ea niet goed te pas komt. Het is te hopen voor de gemeen schap, dat men hier niet te overijld aan het werk gaat, want komt tijd, dan komt raad Duidelijk toch is te zien dat door al het gecentraliseer en geconcentreer, men verbazend duur uit is. Als voorbeeld uit de velen ziet men dit bij het prachtig P.N.E.M- bedrijf. Stel hiertegenover het Electrici teitsbedrijf van Tilburg met zijn lage tarieven en toch nog zulk een mooi winstcijfer. Verder nog de a s Noord- Westbrabantsche Waterleiding Maat schappij en stel hiertegenover het Tilburgsche bedrijf weer eens. Men schijnt in dergelijke zaken tegenwoordig totaal blind te zijn. Zwart. Uw conclusie is dus dat u de heer Rijken voor een leugenaar moet uitmaken, want tegen den Voor zitter toch heeft hij gezegd thuis te moeten blijven voor zijn moeder die ziek is. Verheijden Ik zou me schamen iets anders te zeggen dan wat de ambte naar zijn papa mij heeft verteld. Zwart. Tegen de Voorzitter heeft hij toch als reden van zijn ontslag heel iets anders opgegeven dan u ons heeft laten weten. Voorzitter. Hij kon toch ontslag vragen als hij zulks verkiest. Verheijden. Zeker, maar hier zit meer Het spreekt van zelf dat wanneer Uw lucht pijpen verstopt zijn, gij een gevoel van benauwdheid krijgt, gepaard gaand methij- ten en kortademigheid. Akker's Abdijsiroop ezit door haar slijmoplossende werking de eigenschap Uw luchtwegen te zuiveren van slijm, die zich op Uw borst heeft vast gezet. Aanbevolen en geroemd bij bronchitis, asthma,drogen, scherpen of kuchenden hoest. achter. De heer Michael had naar aanleiding van deze kwestie liever niets willen zeggen, maar nu er toch over is ge sproken wil hij wel zeggen, dat de aanleiding tot het ontslag nemen niet is te zoeken in het door den heer Verheijden genoemde feit, maar alleen daarin dat hem den raad is gegeven zich met zijn eigen zaken wat meer gaan te bemoeien en niet op het Raadhuis voor een beeije gaan zitten werken. Voorzitter. Ik kan er ook nog aan toevoegen dat Rijken er in 't geheel niet over gesticht was dat ze voortaan langer moesten gaan werken dan vroeger. De heer Michael zegt dat hij ge dwongen is te spreken. Liever had hij het niet gedaan Voor dat kleine salaris behoeft hij niet te gaan werken. Maar afin, nu zijn er nog die het goed kunnen gaan praten. De heer van Wiiligenburg kan maar niet begrijpen dat men over een gewone ontslag-aanvrage zoo breed kan gaan zitten praten. Dat de heer Verheijden daaraan beschouwingen gaat vast- knoopen kan hij wel begrijpen, dat is zoo zijn gewoonte geworden. Was hem ontslag gegeven en werd dan de vraag gesteld waarom dit werd gedaan, dan was het iets anders. De heer Verheijden zegt zeker van zijn zaak te zijn, wij! hij anders niet voor den dag z u zijn gekomen. Hij zou willen dat de kapitaal-krachtigen bleven maar hij vreest daar ten zeerste voor. Het komt hem voor dat het van zeer groot belang is voor de gemeente en daarom is hij er mee voor den dag gekomen De heer van Wiiligenburg zegt dat een en ander niets met de zaak heeft te maken. De heer Michael heeft dat zoo juist ook zelf erkend Verheijden. We zullen het dan wel voelen Michael Ik stel voor aan Rijken eervol omslag te geven Voor een klein salaris heeft hij altijd uitstekend werk verricht Daar ben ik zelf een paar jaar lang getuigen van geweest. 5 Benoeming van een ambtenaar van den Burg. Stand. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren le B. Verhoeven, Ambtenaar ter Secretarie. 2e v d. Hoeven, Wethouder De Voorzitter wil er op wijzen dal het gewenscht is dat wederom een ambtenaar van de Secretarie wordt benoemd, wijl die geregeld bij de hand is en de werkzaamheden kan verrichten. De heer B. Verhoeven wordt daarna met algemeene stemmen benoemd 6. Voorstel van Burg. en Weth om aan J Oerlemans te Loonopzand ver- gunning te verleenen tot het tweemaal hooien van het Vaartland onder voor malig Vrijhoeve Capelle. Voorziiter. De pachter wil dan f30 boven de pachtsom geven Voor be weiding is het daar ongeschikt omdat men van het eene land in het andere loopt Verleden jaar is het ook toege staan. Het geheel is verpacht voor f203 De heer Oerlemans vindt eene ver goeding van f30 wel wat weinig Bij de verpachting zijn veel menschen achterwege gebleven omdat er die conditie aan verbonden was. Ware dat niet het geval geweest, dan zou het meer hebben opgebracht dan f 233, want nu zag men op tegen de kosten van het maken van een alrastering Verheijden Men had de werkloozen destijds daar goed die slooten eens kunnen laten ophalen, dan was de zaak in orde geweest. Wethouder van der Hoeven is het met den heer Oerlemans niet eens. want toen de verpachting he^ft plaats gehad was er meer vraag naar wei- dan naar hooiland Ook heeft hij er nooit iets van gehoord dat om die conditie pachters achterwege zijn ge bleven. Oerlemans. Ik wel en direct na de verpachting al. De Secretaris merkt op dat er te veel keus was. Rijken. Voor hoe lang is het land verpacht. Voorzitter. Voor één jaar. Rijken Dan is de pachtsom niets te laag Met op een na algemeene stemmen wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. Tegen stemde de heer Oerlemans 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot verkoop bij inschrijving van de door afbraak te verkrijgen materialen van de speelplaats der oude openbare school in Sprang De Voorzitter wijst er op dat de speelplaats in zeer slechten toestand verkeert en het zeer groote uitgaven zou vorderen indien tot verbetering moet worden overgegaan. Bovendien heeft die speelplaats geen doel meer wijl de school is opgeheven De af braak als steenen, pannen, binten enz kunnen worden verkocht Schoolbanken die voor het gebruik zijn afgekeurd, zijn er ook nog te koop. Wij hebben ze aan de Muziekschool le Waalwijk gepresenteerd voor f 4 per stuk maar men is er toen niet op ingegaan. Hadden we toen maar f 2 gevraagd, dan zou men mbschien met ons daar nog eens over onderhandeld hebben, maar nu is het 't beste dat we ze tegen den winter voor brand hout verkoopen. /aldus wordt besloten. 8. Wijziging van de verordening regelende het heffen van leges ter secretarie. Voor een groote jachtacte zal worden geheven f 15. voor eene j rchtacte met uilzondering van de valkenjacht f 15, voor een logeeracte f 5 en voor een kleine acte f 2.50 Wijziging begrooting dienst 1923 Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten, 10. Voorstel van Burg en Weth. tot 't doen aanbrengen van een nieuwehaven- beschoeiïng aan de Haven te Labbe- gat. De Voorzitter deelt mede dat door Burg. en Weth. aan het ingenieurs bureau van Gestel Co., te Waalwijk opdracht is gegeven om plannen te maken van eene beschoeiing. Met het laatst aangeboden plan. de z g Kubus stijl is de raadscommissie accoord ge gaan. Voor dat werk zal een geldlee nine aangegaan moeten worden van f 8000 welke men zou willen aangaan tegen een rente van 6'/4 pO. en af re lossen in de jaren 1925 1932 f 250 per jaar en in de jaren 19J4 1944 f 500 per jaar. Dit laatste houdt ver band met den druk van de begrooting gedurende de eerstvol gende jaren. De heer Verheijden kan nooit ge looven dat de geldleening op die voorwaarden zal worden goedgekeurd De heer van Wiiligenburg zou het toch zoo eerst willen probeeren De heer Verheijden zou het maar liever aan den Bosch overlaten. De heer van Wiiligenburg zou niet zoo revolutionair willen werken maar als verstandige menschen willen handelen en trachten gedaan te krijgen om de leening zoo goedgekeurd te krijgen. Verheijden U stelt mij dus als een revolutionair voor. Ik heb echier ge plan met u ie gaan debarteeren over re- of over evolutie Revolu ieonair is hij echter in het geheel niet, want hij is verbazend conservatief. Van Wiiligenburg Als ge u niet onderwerpt aan een voorschrift dan pleegt men da! revolutionair te noemen Verheijden U is misschien heel wat meer revolutionair aangelegd dan ik. dus behotft U mij daar niet voor uit te maken Hebt u voor enkele weken het epistel gelezen in de Haagsche Post onder het mottoBoeren- en Bu'geropstand ten plattelande. Veel waarheid wordt daarin gezegd en 't zou dus niet voor de eerste maal plaats hebben. Als men dat alles eens goed leest zal men wel uit een ander vaaije tappen, want waar het heen moet weet ik niet. Er wordt maar aldoor geroepen om bezuiniging en er wordt harder met het geld gesmeten dan ooit te voren. Men mag onderhand wel eens weten hoe de mentaliteit van de menschen is. De heer van Wiiligenburg wil op dit alles niet ingaan, maar wt 1 wil hij er op wijzen dat toch een weg moet worden gezocht en positief werk moet worden verricht. Zooals de heer Verheijden zich eerst uitliet dat men alles maar aan Ged. Staten moet overlaten, gaat niet. Verheijden. Men kan dan toch bij de Kroon in beroep gaan De heer Van Wiiligenburg merkt op dat dit kan als eerst de raad een besluit heett genomen en dit niet door Ged. Staten is goedgekeurd. De heer Michael hteft de ver schillende plannen voor havenbe- schoeiïng ingezien en moet zeggen dat het laatste het beste is. En on zinnig Is het er bij en als hij dat goed bekijkt dan lijkt het hem een citaat van de technische hooge school te Delft met een uitgaaf van Mnwolda, Het laatste ontwerp is beslist aan te bevelen. Toch durft hij in over weg'ng geven eerst nog eens om te zien of een beschoeiing van beton niet beter is Men zou zulks bij ver schillende fi'im's kunnen aanvragen Wordt bes'oien Burg. en Weih. machiiging te verleenen na te gaan of het uiivoeren in gewapend beton goedkooper is en zoo zulks het geval is het werk dan in gewapend beton te laten uitvo ren. 9. Behandeling aanvrage grond in erfpacht. Door G Dekkers is bericht inge zonden dat hij zijn verzoek om een stuk grond gelegen nabij de Haven, intrekt. Besloten wordt dezen grond in erfpacht te geven aan de Gebr. Konings tegen een kanon van f 20 per jaar. 11. Mededeelirigen Burg. en Weih. deelen mede dat ze aan een technisch bureau te Rotter dam opdracht henben gegeven om na te gaan hoe het best is te ontkomen aan het groot stroomverlies dat men hier heef'. De kosten daarvan be- d agen f250. Vervolgens deelt de Voorzitter nog mede, dat Burg en Weth. Waards in zijn functie van gemeentebode hebben mo ten schorsen omdat hij verdacht werd van ver luistering en valschhetd in geschriften. Nadere mededeeltngen kunnen worden gedaan na afl aop van het onderzoek der justitie. Nog kan de Voorzitter mededeeling doen dat de prijzen voor het keuren van vee door de keurings commissie zijn verlaagd. Door den heer Oerlemans wordt nog gevraagd of de haven te Labbe- gat dit jaar wordt uitgebaggerd waarop de Voorzitter toezegt te zullen onder zoeken of het noodig is. Daarna gaat de raad over in geheim 6'omné. Te Huisseri bij Nijmegen is het 4 jarig zoontje van H Mom verdron ken In het Hoendiep te Groningen is het 4 jarig zoon je van den heer T. Donkerbroek uit de Jozef Israëlsstraat verdronken, Te Burum is het 5-jarig zoontje van J. Bijl bij de ouderlijke woning vetdionken. Te Middelharnis is gisteren in een onbewaakt ogenblik het 4 jarig zoontje van den heer B. D. te water geraakt en verdronken. In de j ingste raadzitting van Zwijn- drecht hebben zicht niet alledaagsche gebeurtenissen afgespeeld Toen de heer Stuik de interruptie be zigde; „|e zuigt overal vergift uit", tijdens een rede van den heer Kögeler over een uitdrukking van den heer Schaper in de Tweede Kamer, ver zocht de voorzitter - burgemeester P. Doorn den spreker te zwijgen, daar hij hem anders uit de raadszaal zou laten zelen De heer Stolk antwoordde hierop dat hij .dat nog moest zien gebeuren" De burgemeester riep daarop twee poluie-agenten binnen, waarna een worsteling ontstond Enkele raadsleden namen het voor hun collega op; het werd een rekken en trekken, een schreeuwen en lawaai van belang. Een der op den grond liggende vroede vaderen, de heer Los, zong al worstelende, het Wilhelmuslied Vrijwel alle partijen namen aan de worsteling deel. Ten slotte mocht de heer Stolk na excuses gemaakt en na beloofd te hebben, zien aan de leiding van den burgemeester te onderwerpen in de zaal blijen Om toen de heeren wat op verhaal te doen komen werd de vergadering voor een kwartier geschorst. Tengevolge van het springen van een stoompijp in de Birla-fabite ken werden 18 personen gedood 1 persoon werd ernstig gewond. Bij een feestelijke betooging, door de nationalistische jeugdorganisa ties van Terbovlte op touw gezet, werd de nationalistische stoet door communisten met revolverschotèn en bommen bestookt Er zijn zeven dooden, 15 ernstig en talrijke licht gewonden. Het onderzoekin de Moritzber- ger moordzaak heett, tri gevolg gehad, dat Hans Lubeck, tegen wten de ver moedens het zwaarst waren, thans aan de politie heeft bekend dat hij het dooderijk schot op den scholier Btyer heett gelost. Het onderzoek wordt verder voort gezet om nadere inlichtingen, vooral omtrent de beweegredenen van den moord te verkrijgen, Abdijsiroop A.bvnneeri V up en Adverteert in „DU ECU O VAN UET ZUIDEN", tiet meeat gelezen blad in de Lang straat en Omgeving.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5