Binnenland. Buitenland. Rechtszaken. voor bijzondere maatregelen te haren behoeve geen reden meer bestaat. Vele andere leden verklaarden zich met deze beschouwingen niet te kun nen vereenigen en hun stem aan het wetontwerp te zullen geven. Deze leden brachten in herinnering, dat bij de wet van 5 Mei 1923 Staatsblad no 186) aan de Regeering de bevoegdheid werd gegeven tot het vaststellen van bepalingen, houdende beperkingen van den invoer van schoenwerk. Deze bevoegdheid, aanvankelijk verleend tot 1 Januari 1924 werd later, bij de wet van 29 December 1923 Staatsblad no. 561), verlengd tot 1 juli 1924 De Regeering maakte van deze bevoegd heid gebruik door het vaststellen van verschillende beperkende bepalingen, welke met het intreden van meer nor male omstandigheden geleidelijk wer den verzacht en welke, wijl het niet langer noodzakelijk bleek haar te handhaven, met ingang van 15 Juni j.l geheel zijn ingetrokken. De Regee ring heelt nu overwogen, dat de terug keer van een abnormale concurrentie nog zeer wel mogelijk is Zij heeft het daarom niet gewenscht geacht, zich zonder meer neer te leggen bij den afloop op 1 juli a.s van den termijn, gedurende welken haar de bevoegd heid tot ingrijpen was verleend. Zij heeft zich daarom tot de Staten-Gene raal gewend met het voorstel, de ge noemde wet van 5 Mei 1923 zoodanig te wijzigen, dat deze termijn alsnog met een jaar, alzoo tot 1 Juli 1925, wordt verlengd. Dit voorstel juichten de leden, hier aan het woord, toe Nu de Schoenindustrie, dank zij de van Regeeringswege getroffen maatregelen, weder in wat betere conditie is komen te verkeeren, ware het bijkans onver antwoordelijk niet de noodige voor zorgen te treffen, opdat bij eene her haling van wat zich in vorige jaren heeft voorgedaan spoedig en op een voudige wijze zou kunnen worden inge grepen en deze industrie voor her nieuwde aanzienlijke schade behoed. Meenden de hierbedoelde leden zich ter verdediging van hun standpunt verder te mogen bepalen tot een ver wijzing naar de Memorie van Toe lichting, zij konden niet nalaten met een enkel woord in te gaan op eenige van de door de be strijders van het ontwerp gemaakte bedenkingen. In de eerste plaats w«nschten zij de opvatting te bestrij den, dat het niet de invoerbeperking, die door de Regeering krachtens de haar verleende bevoegdheid is toegepast, geweest is, welke de buitenlandsche concurrentie heeft doen ophouden en den normalen toestand in het schoenenbedrijf heeft doen weder- keeren. Uit de cijfers, in de Memorie van Toelichting medegedeeld, blijkt ten duidelijkste, dat het niet de stabili satie van de prijzen in Duitschland geweest is, die tot dit resultaat heeft geleid. Immers uit die cijfers valt op te maken, dat ook vóór die stabilisatie de toestand in de schoenindustrie aan merkelijk gunstiger was dan vóór de inwerkingtreding van de invoerbe perkingen. En bovendien dit agument, aan de Duitsche mark ontleend, kan toch moeilijk ook gelden ten aanzien van den invoer uit Tsecho SIowakije en Belgie, welke eveneens onder de werking van de beperkende Regeerings- maatregelen aanzienlijk is verminderd. Voorts wenschten deze leden tegen over de bewering, dat een maatregel als de thans voorgestelde overbodig zou zijn, te stellen, dat het voorkomen in de toekomst van een abnormale concurrentie als die, welke aanleiding tot het nemen van bijzondere maat regelen van Regeeringswege heeft gegeven, zeer wel mogelijk is. In de eerste plaats is het nog allerminst zeker, wat op den duur met buiten- landsche valuta's als de Duitsche mark en den Belgischen franc geschieden zal. En verder kunnen er nog velerlei andere oorzaken bestaan, welke tot een zoodanige concurrentie leiden. Zoo heerscht er bijv. op het oogen blik in Duitschland een groote geld nood. Het gevolg daarvan is, dat vele handelaren, om zich geld te verschaffen, tegen eiken prijs hun producten van de hand trachten te doen. Mocht dit verschijnsel ernstiger afmetingen gaan aannemen, dan zou hieruit zonder twijfel een toestand van abnormale concurrentie kunnen voortkomen. Ook de bewering, dat van een maatregel als den voorgestelden geen preven tieve werkipg kan uitgaan, meenden dezelfde leden met kracht te moeten weerspreken. De wetenschap, dat de Regeering elk oogenblik tot ingrijpen in staat is, zal de importeurs op hun hoede doen zijn, wijl de door hen te sluiten overeenkomsten later toch wellicht niet zouden kunnen worden nagekomen. Behalve naar de Memorie van Toe lichting op dit wetsontwerp meenden de voorstanders van dit Regeerings voorstel nog te mogen verwijzen naar het artikel van den heer L. L. F. de Greve, voorkomend in de Economische Statistische Berichten van 18 Juni 1924, waarin de goede werking van de wet van 5 Mei 1923 en van de krachtens die wet door de Regeering getroffen maatregelen nog eens duide lijk in het licht wordt gesteld. De van andere zijde gemaakte op merking, dat de Regeering bij vorige gelegenheden in gebreke was gebleven de noodige gegevens te verschaffen, noemden de hier aan het woord zijnde leden onjuist. Het ligt voor de hand aldus deze leden dat de Re geering thans meer volledig inlichtingen kan verschaffen dan toen de getroffen maatregelen nog slechts zeer kort in Werking waren De Regeering heeft echter steeds alle gegevens verstrekt, waarover ten tijde, dat die gevraagd werden, kon worden beschikt. Eenig verwijt schijnt haar in dit opzicht naar billijkheid niet te kunnen worden gemaakt. Ook waren er leden, die dit wets ontwerp toejuichten niet zoozeer omdat zij sympathiseerden met het toegepaste stelsel van invoerbeperking, doch omdat zij van oordeel waren, dat, nu de schoenindustrie eenmaal op deze wijze geholpen is, het niet juist zou zijn. haar plotseling aan alle mogelijk heden prijs te geven. Deze leden beschouwden dit wetsontwerp als den laatsten stap op den weg van den geleidelijken overgang naar den nor malen toestand. Algemeen werd het betreurd, dat dit wetsontwerp zoo laat is ingediend. Daargelaten nog, dat voor de indiening een datum werd gekozen, welke de Kamer in verband met het tijdstip van de beëindiging van hare werkzaam heden er toe heeft genoopt het ont werp op korteren termijn in behande ling te nemen dan wellicht met den eisch van een rustig onderzoek ver- eenigbaar is, heeft deze indiening zóó laat plaats gevonden dat de inwerking treding van de voorgestelde wetswijzi ging vóór den fatalen termijn van 1 Juli a.s. van den beginne af zeer on waarschijnlijk is geweest, thans zelfs onmogelijk is gebleken. Mocht misschien in zeer bijzondere gevallen al eens een enkelen keer de eenigs- zins late indiening van een wetsont werp onvermijdelijk zijn, in dit geval is hiervan, naar men meende, geen sprake De materie had zonder twijfel veel eerder ter hand kunnen zijn ge nomen, en dit weinig ingewikkelde wetsontwerp had de Staten-Generaal tijdig kunnen en behooren te bereiken. Nu intusschen deze late indiening eenmaal heeft plaats gehad, zou men gaarne wenschen te vernemen, hoe de Regeering denkt te voorzien in de hierdoor ontstane moeilijkheden Het verleenen van terugwerkende kracht aan de in het ontwerp voorgestelde bepaling achtte men niet mogelijk, omdat daarmede tevens de thans nog van kracht zijnde doch met 1 Juli a.s. vervallende strafbepaling van artikel 3 van de wet van 5 Mei 1923 met terugwerkende kracht weder zou wor den ingevoerd, hetgeen in strijd zou zijn met het allereerste beginsel van strafrecht, dat geen feit strafbaar is dan uit kracht van een daaraan voor afgegane wettelijke strafbepaling Aldus vastgesteld den 20sten Juni 1924. WESTERMAN. VAN DEN HEUVEL. BAKKER VAN RiJCKVORSEL FLESKENS. De Minister heeft zijn Memorie van Antwoord, die we in ons volgend nummer zullen geven, reeds inge zonden en zegt daarin aan 't slot 't volgende Waar tijdige totstandkoming thans niet mogelijk is gebleken, dient uiter- aard in de daardoor ontstane moeilijk heid te worden voorzien. Ofschoon eene oplossing dezer moeilijkheid binnen het raam van het voorgestelde ontwerp, gelijk dit thans luidt, eener- zijds niet onmogelijk schijnt, meent de ondergeteekende toch, dat het de voorkeur verdient, daarin te voorzien door eene hernieuwde vaststelling van de met ingang van 1 Juli as ver vallende bepalingen der wet van 5 Mei 1923, zulks dan met vervanging van den daarin voorkomenden datum van 1 Juli 1924 in dien van 1 juli 1925. Een gewijzigd ontwerp van deze strekking gaat daartoe hiernevens, een ontwerp, dat derhalve tot inhoud heeft den tekst der wet van 5 Mei 1923, gelijk die zoli hebben geluid, indien het onderhavige ontwerp in zijn oor- spronkelijken vorm vóór 1 Juli 1924 ware tot stand gekomen. geenerlei officieele onderhandeling was aangeknoopt. Intusschen zijn de be trekkingen tusschen beide landei? den laatsten tijd steeds verbeterd. Wellicht zal men over eenigen tijd, waarvan de duur intusschen nog niet te voorzien is, komen tot een regeling van den toestand, zooals die sinds den wapen stilstand geworden is Hoe het zij, de verschillende vraag stukken, welke de betrekking tusschen beide landen betreffen, maken een voortdurend punt van overweging uit in de Wetstraat en de regeering ver langt er naar, dat zij zal leiden tot het scheppen van de beste voorwaar den voor de betrekkingen tusschen beide landen. Volgens buitenlandsche bladen zou de Nederlandsche Bank een waar de van 150 millioen gulden naar de Vereenigde Staten gezonden hebben, ten einde den koers van den gulden te steunen. Naar we vernemen zal de Tilburg- sche tentoonstelling op 18 Juli a.s. ge opend worden door Minister Aalberse. Het conflict in de Textiel-indu- slrie in Twente is geëindigd. Nadat de Christelijke en R.K. Vakbonden reeds weken geleden tók overeenstemming waren gekomen, en daardoor blijk gavgn een goeden kijk op de toekomst te hebben, moesten nu ook de roode organisaties het sein tot hervatten van het werk ontvangen. Na weken schade lijk beinvloeden door de leiders moeten de arbeiders thans de werkplaatsen weer opzoeken. Maar niet allen kunnen nog worden aangenomen. Er vallen slachtoffers. Doordat de leiders een al te star standpunt het oude euvel hebben ingenomen. Zij prijzen nu wel den moed en de volharding der stakers maar daarmede zijn deze laatsten niel, geholpen. Kleerekoper heft een loflied aan, op hen die zich lieten lijmen den strijd vol te houden, nadat reeds winst zou kunnen zijn gebracht. Daar kunnen de slachtoffers echter niet van leven. Door de schuld der lei ders, die meer uit roode propaganda dan uit wezenlijk voordeel der werk lieden handelen. De roode propaganda heeft gefaald. En de slachtoffers leggen nu het loodje. Geven Stenhuis en Kleerekoper aan de slachtoffers nu wat dezen niet kun nen en ook niet behoefden te missen? Kleerekoper heèft weken lang in „Het Volk" de arbeiders opgejaagd, en z'n mond er vol van gehad, dat hij de beweging wél zou financieren. Thans schrijft hij daar geen woord meer over. Hij laat de slachtoffers links liggen. Leerrijk! D. v. N. Naar aan De Tijd wordt gemeld, is gisteren te Tilburg bericht ontvan gen, dat de Koningin in Tilburg zal komer^om tegenwoordig te zijn bij de weder opstelling van het standbeeld van Koning Willem II op den Heuvel. -Men meldt dat de Balkanstaten zich op de tentoonstelling voor handel en industrie te Tilburg zullen laten vertegenwoordigen door een handels missie, bestaande uit zeven personen-, onder leiding van den Servischen mi nister Velizar Yankovich. Deze missie zal van 18 Juli tot 18 Augustus zitting houden te Tilburg ter aanknooping van handelsrelaties met Nederland. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet; voorgesteld wordt, aan de gemeente raden de vrijheid te laten, aan onder wijzeressen bij huwelijk ontslag te ver- feenen en te bepalen, dat het bèreiken van ten minste den 65-jarigen leeftijd zonder meer tot ontslag zal leiden. Voorgesteld wordt, de Radenwet zoo danig te wijzigen, dat er het volgende jaar geen verkiezing voor leden van de Raden van Arbeid gehouden behoeft te worden. Men meidt uit Brussel Belgische bladen hebben dezer dagen gemeld, dat er binnenkort een toena dering tusschen België en Nederland te verwachten zou zijn en daarbij zelfs een heele reeks bijzonderheden mee gedeeld Op het departement van buitenland sche zaken heeft men nu vandaag als meegedeeld, dat er voor het oogenblik Herriot de Fransche minister-pre sident heeft een bezoek aan Londen en Brussel gebracht en naar 't heet is er volkomen overeenstemming. Door den moord op 3 Japanners in Californië wordt de toestand tus schen Japan en Amerika steeds meer gespannen. Er zal tusschen de mogendheden weer een conferentie worden gehouden inzake 't rapport Dawes. de bedelaarskolonie te Veenhuijzen, verscheen een man nog in de kracht van zijn leven en met gunstig uiterlijk. Hij was gedurende 27 jaren stal meester geweest in dienst van den Duitschen Graaf van Romberg, doch door den oorlog was hij zijn meester en ook zijn mooien post kwijt geraakt. Hij had in Nederland, vanwaar hij geboortig was, beproefd om als voer man den kost te verdienen, doch niets mocht hem gelukken, zoodat hij aan'l bedelen geraakte en nu maar met on verschilligheid zijn lot droeg. De eisch luidde 2 dagen hechtenis en een jaar opzending naar 's Rijks werkinrichting. De gebroken man berustte in het vonnis en vond 't heel best. Treurig. Voor het gerechtshof verscheen J. stoelenmatter te Loonopzand. Be klaagde woont samen met een gehuwde vrouw en haar kindje van 4 jaar. Het kind werd zoodanig door beklaagde mishandeld, dat toen het ontkleed werd de blauwe plekken en wonden op 't lichaampje zichtbaar waren. Toen een andere vrouw het kindje mee naar hare woning nam kwamen ze beklaagde tegen. Het kindje stak het handje naar hem uit, doch hij stiet het ruw terug, zeggende„Ik heb er al ellende genoeg van gehad". De kerel is reeds 37 maal in zijn leven veroordeeld. Wegens mishandeling van het kleine meisje werd hij veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Een dierenbeul. De boer j. Th D. te Vierlingsbeek had zijn paard, een gewillig goed beest, dat geduldig de ploeg voorttrok, duchtig mishandeld. Er zijn zoo van die kokende, razende nijdigaards en dan moet een stom dier 't maar kunnen'! Beklaagde had het paard geslagen, dat het angstig gejaagd over den sloot vloog en daarna ranselde hij het dier nog langs kop en pooten. De getuigen noemde de mis handeling barbaars. Het paard was gewond, ook aan de oogen. Wegens dierenmishandeling werd beklaagde veroordeeld tot f 40 boete en in een tweede strafzaak voor het doodschieten van eens anders kip tot f5 boete. Huisvredebreuk. Jan v. d. S. en Cornelia B. uit Heusden stonden terecht wegens huis vredebreuk Ze kwamen bij C. v. S. om papier, hielden maar aan, maakten drukte en wilden de deur niet uit Jan is een gevaarlijke man, lastig en vervelend. Een politieman had 't zelfs niet op hem begrepen. De eisch luidde tegen Jan 3 maanden gevangenisstraf, tegen Kee f 20 boete. Uitspraken Bossche Rechtbank. De rechtbank veroordeelde, uitspraak doende in hooger beroep A. D. te Waalwijk, overtr. art. 368 str. uitgesteld tot 26 Juni a.s. P. S. te Drunen, overtr. Jachtwet, vonnis Kant. Waalwijk, vrij. W. M. V. te Berlicum, diefstal, f60 boete subs. 3 weken hechtenis. H. H. W v L handelsreiziger te Den Bosch, verduistering, 3 maanden gevangenisstraf. 's-Hertogenbosche Rechtbank. Krijgsraad. J. v. d. S. uit Waalwijk, dienstplichtig korporaal 3e Comp. Hospitaalsoldaten te Breda, werd op 23 Juni door den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch vrijge sproken van den ten laste gelegden diefstal. Droevig. Onder de rij landloopers, gereed om Jaatste uitkomst voor gedemorali- seerden te worden opgezonden naar WASPIK. Naar wij vernemen is by onderhaadschsn verkoop de scheeps- bouwwerf der ürrna Frank Rijsdijk alhier overgegaan aan de firma W Schram ea Zonen te Bolnes. De groote reparatie- en nieuwbouw van schepen zat hier worden voortgezet. Da collecte voor den gewapenden dienst bracht hier f 14 68 op. - Op Zondag 6 Juli zal de Wasplk- sche processie in aansluiting bij eene Tilburgsche, haar bedevaart houden naar Scherpenheuvel. Dit is na den oorlog voor den eersten keer. Zondag nam onze harmonie deel aan het festival te Waalwijk. Bij de terugkomst gaf zij aan het station bij den heer C. van Ierse! nog ecu paar nummers. De eerste nieuwe ovetlandsche aardappelen worden hier verkocht voer fl.— per 5 L. Kwaliteit bevredigend. Naar schatting is bier hooigras verkocht tegen f 12 per 500 K.G. Ofschoon het nieuwe hooi, dank het gunstige weer van uitstekende kwaliteit ea de ópbrengst goed is, wordt toch verwacht, dat de hooibouw voor de pachters niet erg winstgevend zal zijn. RAAMSDONKSVEER. Door <je gemeentepolitie werd de schuur van dhr. W. R. als staande gedeeltelijk op anderer grond afgebroken. Den anderen morgen lagen de palen met prikkel draad, door de politie aangebracht, uit den grond. Bij het gehouden Hanze-examen slaagden onze dorpsgenooten de heeren Joh. Waes, H. v. Bracht en de alhier tijdelijk verblijf houdende Hongaar Uts Slrvirshl. De werkman K. W. viel van een op de helling liggend schip en brak een der armen. De werknemer v. d. H. had het ongeluk op karwei zijnde zijn vingers zoodanig te bezeeren door neervallend hout, dat hij geneeskundige hulp moest Inroepen, Zondag zal er In de Ned. Herv. Kerk gecollecteerd worden voor het Ziekenhuisfonds. Bij landbouwer de Br. werd een kalf geboren dat slechts 3 pooten had. Zondag droeg de Eerw. heer Besouw, voor eenige dsgen tot priester gewijd, zijn eerste H. Mis op in de parochiekerk van O. L. Vrouw alhier. Bij het laten zakken in de Donge van de buizen der waterleiding werden van den werkman L, twee vingers zoo goed als afgekneld. De vrouw van schipper Str. werd op den weg van R'dorp naar 't Veer onwel. Zij zakte ineen en moest binnen gedragen worden. Haar toestand was van dien aard dat zij niet vervoerd mocht worden; MADE. Heden werd alhier volgens traditioneel gebruik d. I. een groenen boomtak op het hooi het eerste voer nieuw hooi uit een binnenpolderwelde aangevoerd voor den landbouwer A. v. Dongen alhier. Heden wordt ondergronds een benzlne-reservolr voor de woning van den heer J. van Beek, werktuigkundige alhier, aangebracht, met benzinepomp, tot het vullen van automobielen en dergelijke voertuigen, uitgaande van den A.N. W. B. De heer Rasenberg alhier, oud 29 a 30 jaar, welke werkzaam was bij het spoorwezen te 's Gravenhage, is by het zwemmen te Schevenlngen ver dronken. Het droevig geval wekte voor den oppassenden jongeman in de omgeving veel deelneming, zooals dit in 't al gemeen in het dorp gevoeld wordt. Zaterdag j.l. werd het stoffelijk over schot van den zoo ongelukkig om het leven gekomen jongeman van den Haag naar hier overgebracht. Maandagmorgen ten 9 ure werd een plechtige H. Mis voor zijne zielemst opgedragen. Voor de baar liep als waard'g ecbetoon een deputatie van den R. K, Werkmansbond met banier, afd. 's Gravenhage. Voorts was de deel name aan deze droeve plechtigheid zeer groot. De heer P. Menne alhier, heeft met goed gevolg ztjn examen als onderwijzer aan de Bisschoppelijke Kweekschool te 's Bosch afgelegd. De Kynologeeclub alhier zal niet op 30, doch op 17 Augustus e.k, op net afgesloten terrein van den heer C. Avontuur een hondententoonstelling houden. Op het terrein zullen eenige tentjes, waarin diverse versnaperingen verkrijgbaar zijn, geplaatst worden, waarvoor reeds eenige gegadigden hebben ingeschreven. Het afgesloten terrein is tegen een kleine vergoeding toegankelijk. Door het meerendeel der schippers alhier, dat op 150 a 175 kan ge schat worden, worden nieuwe ijzeren motorschepen aangeschaft ofwel moto ren voor hunne schepen op verschil lende werven gemaakt, Zoo zullen o.a. op de scheepswerf van Gebr. Nederhof te Geertruideeberg niet minder dan 5 motoren worden aangevoerd, nl. 2 Duitsche »Brons<- en 3 »Kromhout«- motoren van 30 k 50 P.K., voor rekening van 5 Madesche schippers om in hunne resp. schepen ingebracht te worden. Ter bedevaart naar Lourdes zul len 5 bedevaartgangers van hier zich op 29 Juni via Maastricht daarheen op weg begeven. Op Zondag 29 Juni zal alhier in de Herv. kerk voorgaan de Weleerw. heer Ten Hoven uit Tilburg, des v.m. 10 uur, ter vervulling van een vacature- beurt. Op Zondag 29 Juni zal Ds. Plaats man, rlng-p«edlkant te Hooge-Zwaluwe, een vacaturebeurt vervullen ie de Herv. kerk te Terhcijden, des v.m. 10 uur. Zondag 29 Juni zal in de Herv. kerk te Drimmelen voorgaan Ds. Vink des nam. half drie uur, des v.m. geen dienst aldaar. Dezelfde predikant zal des v.m. 10 uur In de Herv. kerk te Dongen een vacaturebeurt vervullen. Zondagavond hebben jeugdige diefjes zich in den tuin van den heer L, eens aan de aardbeien te goed willen doen, doch zij werden door de komst van den eigenaar gestoord. Toen z^o ze gegaan naar den tuin van den heer L. L. De politie zoekt de jeugdige diefjes, Men verneemt dat de harmonie »St. Cecilia* alhier, op 10 Augustus zal deelnemen aan 't festival te Tilburg. GEERTRUIDENBERG. Wij verne men dat voor het groot concours op 24 en 25 Augustus a s. alhier te hou den, niet minder dan 32 gezelschappen hebben ingeschreven. Men is druk doende met het daarstellen der kiosk, waarvoor de gelden onlangs" door den raad zijn gevoteerd. V

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 2