IE [ill Hl KI Ml Tweede Blad. Provinciaal Mieuws No 51 Woensdag 25 Juni 47e Jaarg Waalwijk 24 Juni 1924, Dinsdagmorgen werd door den ZeerEerw. heer pastoor van Riel ten 9 uur eene plechtige H. Mis opge dragen om den zegen af te smeeken over den bouw der nieuwe kerk, ter gelegenheid van het feit dat een ge denksteen zou worden geplaatst. Tegenwoordig waren naast het Kerk bestuur, het Dagelijksch Bes uur der gemeente en een aantal geloovigen, wier aantal bij dergelijke bijzondere gebeurtenis grooter had mogen worden verwacht. Na afloop begaf men zich naar den bouw der nieuwe kerk, waar pauselijke en nationale kleuren reeds aankondig den dat hier eene bijzondere plechtig heid ging geschieden. Met den Zeer Eerw. heer pastoor, die de plechtig heden vervulde, daarbij geassisteerd door de WelEerw heeren kapelaans Sanders, Bijnen, Martens en v. Berckel van St. Clemens, waren behalve ge noemde autoriteiten zeer vele belang stellenden tegenwoordig. Alvorens de ritueele plechtigheden aan te vangen, nam de ZeerEerw. heer pastoor 't woord om de beteekenis van de plechtigheid van dezen dag uiteen te zetten. Hij wees er op dat de dag was begonnen met eene H Mis om den zegen des Allerhoogsten af te smeeken over het grootsche werk en moest, al was het op dat oogenblik, zijn spijt uitdrukken dat niet meerderen waren gekomen om deze plechtigheid bij te wonen. Hij was er van overtuigd, dat de belangstelling voor dit werk niet hiernaar moest worden afgemeten, maar toch had het hem getroffen ZEerw. wees dan op het groote feit van dezen dag, waarop door de voorspraak van St. Joannes Baptist Qode gevraagd werd om den bouw van dezen tempel Hem gewijd, te zegenen en ook allen die daaraan werkzaam waren, opdat dit werk zonder ongelukken of wat ook mocht tot stand komen. Daarna werd de gedenksteen door den ZEerw. heer pastoor gezegend en geplaatst. De marmeren gedenksteen houdt aan de voorzijde in goud het volgende opschrift P. L. P. Nic. H. J. van Riel Par. hujus eccles. In Festo S°. Joïs Bapt. XXIV Anno M. L. M. XXIV. wat vertaald beteekent De eerste steen heeft gelegd Nic H. J. van Riel, pastoor der Keik, op het feest van St. Jan Baptist 24 Juni 1924. In dezen marmeren gedenksteen werd in een uitholling gelegd een looden buis, waarin de oorkonde is vervat. Deze oorkonde, waarvan wij het op schrift reeds in ons vorig nummer hebben vermeld en die op perkament zeer kunstig is gacalligrafeerd werd ter plaatse door de daarin genoemde per sonen onderteekend en daarna inge metseld. Vervolgens werden de funda menten gezegend en na de voorge schreven gebeden nam de ZeerEerw. heer pastoor nogmaals 't woord om een dankwoord te spreken ZEerw. bracht dank aan den heer Bur gemeester, wethouders, secretaris der gemeente, heeren kerkmeesters, de hee ren kapelaans, niet minder den architect, aannemer, opzichter, uitvoerder, de werklieden die aan den bouw werkzaam zijn. Vooral bracht Z E. een woord van eerbiedigen dank aan onze voorouders, die er voor gezorgd hebben dat thans dit heerlijk bouwwerk God ter eere kan worden opgetrokken en vertrouwt dat ook het huidig geslacht zijn mede werking en offervaardigheid niet zal onthouden. Hij brengt voorts hulde den bouwmeester, den heer Valk, die zulk een schitterend project vervaardigde. Ook voor den aannemer, voor uitvoer ders, .opzichters en ambachtslieden zij den zegen des Allerhoogsten afgesmeekt over hun werk. dat nog zooveel zorg en toewijding vraagt. Na ook de paro chianen te hebben gedankt voor hunne belangstelling, spreekt ZEerw. tenslotte de hoop en het vertrouwen uit dat deze tempel, als hij gereed zij moge strekken tot het eeuwig heil der geloovigen, dus niet alleen zij het huis Gods, maar voor ons allen de poort des Hemels. Zaterdagavond ten zeven uur hadden alle leden van de harmonie met het Uitvoerend Comité van het festival zich in den Werkliedenbond verzameld om ten half acht gezamenlijk op te trekken naar de kiosk op de Markt, voor de officieele opening van het groote muziekfeest, ter gelegenheid van het 12'/,-jarig bestaan der harmonie „St. Crispijn", ontspanningsvereeniging van de R. K. Werkliedenvereeniging. De voorzitter van de harmonie, de heer N. van Gorcum, zeide van deze gelegenheid gebruik te willen maken, om, alvorens uiting te geven aan de feestvreugde, alle leden oprechten dank te brengen voor wat zij in het belang van de harmonie hebben gedaan. Als wij thans een terugblik werpen op,de voorbije jaren, zal een oninge wijde zeker zeggen, dat nog niet veel vorderingen zijn gemaakt, doch zij die van nabij" bekend zijn met de levensgeschiedenis onzer harmonie, kunnen thans tevreden terugzien op de afgelegde l2'/2 jaren. Doch in de thans volgende 12'/2- jarige periode moeten wij hooger stijgen op het muzikale pad en dat is mogelijk als de leden zich met ambitie blijven toewijden, trouw de repetities bezoeken en ijverig sludeeren De enkele lauwen moeten het voet spoor volgen van de vele leden, die met vuur voor onze harmonie bezield zijn, dan behoeven we met ons zilveren feest voor het beste korps niet uit d$n weg te treden. Een speciaal woord van dank moet hij hier richten tot zijne drie mede bestuursleden J Bergmans, C. Didden en Schalken, drie van de initiatief nemers die het fundament voor de harmonie mee hebben gelegd en tot heden trouw aan haren opbloei hebben medegewerkt Aangenaam is het hem, namens de harmonie, als bewijs van aller dank aan te bieden een prachtig portret in lijst, waarop het geheele korps prijkt. De drie jubilarissen dankten hartelijk voor de hun gebrachte hulde en aan geboden souvenir en zeiden toe hun beste krachten aan de harmonie te zullen blijven wijden. De ingebruikneming der nieuwe kiosk op de Markt viel samen met de opening van het festival der harmonie „St. Crispijn" op Zaterdagavond Toen de feestvierende harmonie met bestuur en comité's op de kiosk had plaats genomen, met daarbij aanwezig het Eere-Comité van 't festival en 't bestuur van „Waalwijks Belang", nam de Voorzitter dezer vereeniging het woord en sprak ongeveer als volgt Alvorens door den Burgemeester tot opening van het festival zal worden overgegaan, zij het mij vergund met een kort woord te gedenken het ingebruik- nemen an deze muziektent Niet dat dit een feit van zoo groote historische be teekenis is, doch omdat het wel waard is op een paar feiten, die met die inge bruikneming verband houden, het licht te laten vallen, Op de eerste plaats wil hij dan noemen de daad van burgerzin die spreekt uit het samenbrengen van de noodige fondsen voor den bouw van deze tent en op de tweede plaats, doch daarom niet het minst het samentreffen van deze ingebruikneming met de viering van het koperen feest der stichting, wellicht beter gezegd van de wedergeboorte van de Harmonie „St. Crispijn". Bij elke openbare feestviering is het gemis van een kiosk bitter gevoeld en daarom is het al jaren langdewensch der burgerij geweest om te kunnen beschikken daarover. Immers, steeds heeft men voor openbare concerten de grootste belangstelling getoond. Van W. B. is het daarom eene gelukkige gedachte geweest om in samenwerking met de toenmalige propaganda-club het initiatief te nemen tot de stichting van een kiosk te komen uit de bijdragen der ingezetenen zelfs, zonder over heidssteun: Hoe de vereeniging in haar initiatief is geslaagd, daarvan kan men zich thans overtuigen. Het is hem dan ook een behoefte van deze plaats zijne groote erkentelijkheid te betuigen aan allen die door hun offervaardigheid het verkregen resultaat hebben mogelijk gemaakt en voor hun daad van ware burgerzin. Vervolgens wijst hij op de steeds groeiende belangstelling van de zijde van het publiek voor „St. Crispijn", dat zich onder moeilijke omstandig heden wist te ontwikkelen „Waalwijks Belang", aldus spr. heeft reeds meermalen kunnen getuigen van de groote waardeering voor de praestaties van de verschillende muziekgezelschap pen onder ons en van het besef van de groote waarde, die voor de ver heffing van het maatschappelijk peil, gelegen is in het aankweeken van gevoel voor de muzikale kunst Spr. eindigt met W. B. geluk te wenschen met het welgeslaagde initiatief, de burgerij van Waalwijk met het bezit der fraaie muziektent, de harmonie „St. Crispijn" met haar koperen jubileum. Hij durft vertrouwen dat de harmonie bereid zal worden gevonden om de burgerij bij voortduring te vergasten op concerten. Na een daverend applaus van de duizendhoofdige menigte nam onze Burgemeester 't woord tot opening van het festival Hij wil in het midden laten of het wel aan hem is om bij deze gelegen heid het eerst het woord te voeren en het festival te openen. Echter men heeft hem daartoe aangezocht en met ge noegen wil hij het dan doen omdat hij van muziek houdt. Goede muziek is het zout des levens en evenmin als in de dagelijksche spijzen het zout kan worden gemist om het lichaam in stand te houden, het behoorlijk te laten functionneeren, evenmin kan voor het levensgenot van den mensch de muziek worden gemist. Muziek is voor den mensch alles, doch ook hier moet weer, zooals dat met alles het geval is, bedacht worden dat overdaad steeds schaadt De beoefening van de muziek is van groote beteekenis want behalve dat zij beschaving brengt weet zij den toehoorder ook van zijn dagelijksche zorgen los te maken en aan zijn ge- dachtengang een andere wending te geven Muziek verkwikt den geest alsook het lichaam. Spr. illustreert dit door te wijzen op de militairen Heeft een troep een lange en vermoeiende marsch achter den rug dan wordt op 't laatst gesloft, doch niet zoodra laat de muziek zich hooren of er komt verandering in den troep. De pas wordt weer veerkrachtig, de gekromde ruggen strekken zich weer uit en 't geheel krijgt weer een frisch aanzien. Doch luistert maar naar een Duitschen straatmuzikant die nu eens een melancholiek geluid aan zijn instrument weet te ontlokken en dan weer een meer vroolijk wijsje. Sombere gedachten verdwijnenen even als de stroom van gedachten die steeds in eiken mensch omgaan en gewoonlijk op eigenbelang zijn gebaseerd Vervolgens wijst spreker erop dat met groeiende belangstelling het leven en streven van de harmonie door de ingezetenen wordt gadegeslaan Bij de geboorte is 't wichtje wel eens ziek geweest doch de bestuurderen stonden dan steeds bij de lijdenssponde om hun troetelkindje te verzorgen en daar aan is het dan ook toe te schrijven dat het ziekbed geen sterfbed is ge worden en het thans een flinke jonge- jjng is geworden die flink uit de kluiten is gewassen, waarvan men nu de beste verwachtingen voor de toe komst mag koesteren als men de beste zorgen blijft besteden. Als hij dan eenmaal tot man is gerijpt, dan zal U daar met trots op kunnen neer zien en zal hij een glorievolle toekomst tegemoet gaan. Blijft daarom uwe energieke leiding volgen, dan zal men een muziekkorps krijgen de gemeente waardig en bedriegen de voorteekenen ons niet, dan zal dat komen en zullen nog vele lauweren aan het vaandel, het symbool van eendracht, bevestigd kunnen worden. Na een driewerf hoera voor de har monie te hebben uitgeroepen eindigde de Burgemeester zijne mooie rede, die door duizenden belangstellenden in ademlooze stilte werd aanhoord. De heer Fr. Passiei, Voorzitter van R K Werkliedenvereeniging, achtte het zich ten plichtden burgemeesternamejis de jubileerende vereeniging dank te brengen voor de bereidwilligheid om dit festival te openen. Ook zegt hij dank voor den verleenden steun. Voor de leden is dit eene aansporing om met ambitie en vlijt te blijven voort gaan op den eenmaal door hen inge slagen weg. Vervolgens brengt hij vanaf deze plaats gaarne een woord van hulde en dank aan „Waalwijks Belang" dat moeiten noch zorgen heeft ontzien om te verkrijgen dat Waalwijk een kiosk heeft gekregen de gemeente waardig. De leden van St. Crispijn zullen gaarne meermalen concerten geven om zoo doende het publiek in de gelegenheid te stellen van de muziek te profiteeren. Na uitvoering der feestmarsch begon het avondconcert, gegeven door de jubileerende vereeniging en de christe lijke zangvereeniging „Hallelujah", welk een buitengewone belangstelling trok. Het publiek heeft zeer genoten, zeer zeker van de goede muziek die de harmonie „St. Crispijn" in steeds meer dere mate geeft, maar niet minder van de zeldzame kwaliteiten die het ge mengd koor telt Vooral het dames materiaal is schitterend en wij brengen gaarne een eere-saluut aan deze kranige vereeniging en niet minder aan haren directeur Het was een mooie avond en een uitstekende inzet van het festival. Zondagmorgen werden ten raadhuize door B. en W. officieel ontvangen het uitvoerend comité, de regelings-com missie, het eere-comité van 't festival met de presidenten en directeuren der deelnemende vereenigingen. Nadat de eerewijn was aangeboden, sprak de burgemeester. In een mooie rede wenschte hij „St. Crispijn" proficiat met haar 12'/2- jarig bestaan en wees nogmaals op de groote kracht die ten goede van de muziek uitgaat. De vertegenwoordigers van de deelnemende vereenigingen wenscht hij van harte welkom in deze gemeente, niet twijfelende of zij zullen zich amuseeren Zich verder weer tot de feestvierende vereeniging wendend zegt spr dat steeds tot devies moet worden ge nomen het Luctor et Emergo, dan zal zonder twijfel de vereeniging eenmaal haar zilveren jubileum vieren onder omstandigheden waarop de vereeniging in alle opzichten trotsch kan gaan. Die symptonen zijn nu reeds aanwezig. De heer F. Passier dankt voor de officieele ontvangst op het raadhuis durft hopen dat dit alles zal bijdragen tot eene goede verhouding onder alle klassen der maatschappij. De harmonie, dat wil hij hier wel bijvoeggen, zal alles doen om het publiek van Waalwijk meermalen van de muziek te laten profiteeren. Na afloop werd rondom de kiosk de door den heer Stravers gecompo neerde feestmarsch doorde gezamenlijke harmonieën op uitnemende wijze ten gehoore gebracht en werd bij monde van den heer N van Gorcum den instructeur hartelijk dankgezegd en hem een lauwerkrans aangeboden Daarna trok men omstuwd doör een groote menigte, door een deel der gemeente. Des namiddags ten 3'/a uur begon het eigenlijke festival in 't Bondsge- bouw en een zeer groot aantal vreem delingen van heinde en verre gekomen trok onze gemeente binnen, maar niet naar het feestlokaal, waar men klaar blijkelijk de uitvoeringen op de kiosk verwachtte zooals dat te doen ge bruikelijk is. Respectievelijk traden de verschil lende Zang- en Muziekgezelschappen op en gaven hun verschillende nummers op buitengewone wijze, veel grooter belangstelling waardig. Men zal niet van ons vergen, dat wij elk gezelschap afzonderlijk bespreken, Wij zouden dan in herhalingen moeten treden Eenieder toch heeft op zeer verdienstelijke wijze 't zijne bijgedragen tot een schitterende muzikale prestatie. De vereenigingen van Zondag waren de volgende Harmonie „St. Crispijn", Waalwijk. Harmonie „Opwaarts", Tilburg. Waalwijks Gemengde Zangvereeni ging, Waalwijk. Koninkl, Erk. Harmonie „Apollo", Kaatsheuvel Harmonie „Volksvlijt en Volksver maak", Waspik. Gem. Koor „Vooruitgang zij ons Doel", Waalwijk Harmonie „St Jan", Kaatsheuvel Na afloop reikte de heer A C.v d. Heijden de herinneringsmedailles uit in een bijzonder keurige redevoering, waarin hij o. m. zeide gaarne de uitnoodiging van het uitvoerend Comité om de herinneringsmedailles uit te reiken, te hebben aangenomen omdat voor hem aan St. Crispijn zoo veel herinneringen zijn verbonden. Immers jaren lang heeft hij eene dub bele functie bekleed en wel die van Voorzitter en Directeur, Meer nog zonder schroom durft hij zeggen dat hij indirect tot op eene zekere hoogte heeft gewerkt aan de totstandkoming van deze vereeniging. Op de hem eigen manier geeft de begaafde spreker, naar wien het steeds een genot is te luisteren, een over zicht van de geschiedenis der veree niging. Toen voor 15 jaar geleden in deze streek een nieuw geluid werd gehoord en in de kringen van de arbeiders er wenschen werden uit gesproken, die weldra eischen zouden zijn, toen was het zegel der vernieti ging gedrukt op de vereeniging. J'Espé- rance had reeds het hoofd in den schoot gelegd en St. Crispijn leed een kommervol bestaan. Gaarne brengt hij driewerf hulde aan de mannen die ten tijde van de depressie een energieke poging aan wendden om uit de oude leden van St. Crispijn en i'Espérance een har monie te vormen Het bestuur van St. Crispijn was bereid zijn geheelen inventaris daar voor af te staan onder conditie echter dat de naam St. Crispijn, voor Waal wijk waar de Schoen- en Lederin dustrie de volkswelvaart brengt, onge rept zou blijven voortbestaan. Waren de initiatiefnemers van het St. Crispijn van heden daarop niet ingegaan, dan zou nooit dit besluit zijn genomen want liever verkoos men een langzamen dood dan een zelfmoord te begaan. Voor het verdere verloop der ge schiedenis verwijst spr naar den feest gids waarin men kan zien dat het niet steeds rozengeur en zonneschijn is geweest zoodat het voor de be stuurders vaak zeer moeilijk is geweest om voorwaarts te gaan. Men had te strijden tegen de invloeden van de tijdsomstandigheden en tijdgeest maar wat het ergste was, dikwijls heeft men strijd moeten voeren tegen geniepige, bedekte tegenwerkingen en dat juist was het moeilijkste. Trots dat alles bleef men staande, bleef men door gaan met ijverig te repeteeren met het gevolg dat ze thans als een flinke harmonie haar 12-'|2-jarig bestaan mag herdenken. Na alle deelnemende gezelschappen nogmaals bedankt te hebben voor hunne medewerking, reikte spr. de mooie herinneringsmedailles uit. Desavonds gaf de harmonie „Apollo" van Kaatsheuvel een avond-concert zooals velen met ons zelden of nooit zullen hebben gehoord De zaal was vrij goed bezet, maar had tot in alle hoeken overvuld moeten zijn om zoo iets te kunnen bijwonen, 't Was een buitengewoon muzikaal genot van 't begin tot het einde, We noemen hier o.a.Ouverture de l'opéra „Stradella", van Von Flotow, Angelus No. 3 de Scènes Pittoresques en Friquet- Friquette met piston-soli voor de heeren jos de Brouwer en M. Holte. De fantaisie über „lm tiefen Keiler" met een Tuba-solo voor den heer Van Wezenbeek. Zoo zouden we door kunnen gaan met „Fantaisie sur des airs Styriens" e m.a. maar alle gegeven nummers evenaarden als't ware elkan der in onovertroffen schoonheid van opvatting en uitvoering Een eere saluut aan deze werkelijk door en door muzikaal voelende ver eeniging met haar energieken kunst- zinnigen directeur, den heer Bisselink Hij heeft ons een ongestoord muzikaal genot geboden en wij hopen „Apollo" nog eens spoedig in ons midden terug te zien. 't Was een waardig slot voor den eersten festival-avond. Hierboven hebben we 'n resumé gegeven van den eersten dag van het festival en we moeten totonzen spijtconstateeren dat het slecht bezocht was, dat onzer en anderer meening juist is geweest, dat een festival thuis hoort of buiten in tuin of afgesloten feestterrein wanneer men daarin de noodige baten tracht te vinden of zooals Waalwijks Belang" het in zijn origineel plan had opgezet op de Markt en de kosten voor de vereeniging en degenen die daar wat voor over hadden, zooals dat b.v. een vorig jaar is geschied te Breda en'nu hier eerst door W. B. was bedoeld. Ondanks de werkelijk te weinige reclame waren er ontzettend veel vreemdelingen maar die kwamen niet in de zaal maar bewogen zich door de straten en om de Markt, om te wachten op de muziek die niet kwam. Hiervan kan men echter de feest-commissie geen verwijt maken, het stond duidelijk in de programma's dat het festival en het concert gegeven werden in de zaal en voor een zeer matig entrée had men daarvan kunnen profiteeren, al geven we toe dat het niet de gewoonte is festivals in een zaal te houden en al was het weder voor buiten concerten aanlokkelijker. We vernemen ten slotte dat het bestuur, uitvoerend- en regelings comité na verschillende besprekingen het besluit heeft genomen geen wijzi ging in 't programma van a s. Zondag te brengen, alles gaat dus door zoo als is vermeld in 't programma en als 1.1. Zondag is afgewerkt. Men weet dus nu zeker tijdig ge noeg dat het festival enz. wordt gehouden in het verenigingslokaal. Een eindelooze file van wandelaars en fietsers begaf zich Zaterdagmiddag naar „Het Hoefswiel", om tegenwoordig te zijn bij de officieele opening der bad- en zweminrichting der Waalwijk- sche Zwemvereeniging. We namen te voren eens een kijkje en moeten zeggen dat de inrichting er keurig uitziet, zoo wel hetgeen er gebouwd is als kleed kamertjes, afdak, als de verschillende materialen voor 't aanleeren, vqor red ding enz. We zien er een loopplank, een kano, een roeiboot, reddingsgordels, enz. Ook het ondiepe gedeelte is goed afgemaakt, zoodat we zeer tevreden mogen zijn met de tot dusverre be-* reikte resultaten en een woord van lof aan 't bestuur dubbel op z'n plaats is. Toen alle aanwezigen voor het ge bouw plaats hadden genomen, nam de heer Lackamp, voorzitter van de ver eeniging het woord en zei dat het hem en met hem het geheele bestuur, een groot genoegen deed dat zoovele belangstellenden aanwezig waren. In het bijzonder heette hij den heer bur gemeester welkom, die zoo bereidwillig is geweest om het zwembad te willen openen, alsook den heer J. A. van Heijst en vele leden van den raad, die zich de verre wandeling hebben ge troost om bij deze eenvoudige plech tigheid aanwezig te willen zijn. Op de eerste plaats bracht hij dank aan Waalwijks Belang dat, nadat door de R K. Werkliedenvereeniging opnieuw op de wenschelijkheid daarvan was gewezen, het initiatief tot de uitvoering heeft genomen, daarbij bijzonderlijk ge steund door het gemeentebestuur. Thans is verrezen voor Waalwijk een zwemgelegenheid, die, zij het nog niet aan alle, reeds aan matige eischen voldoet en mocht het aantal leden zoo blijven voortgaan,' mogen er zich steeds meer blijven opgeven, dan zal het bestuur alles doen om zooveel als kan het bad aan alle eischen te laten voldoen. Ln het belang van de goede zaak is het dus dat de men- schen die nu nog de kat uit den boom kijken, zich spoedig als lid opgeven. Ook tot degenen die niet zwemmen kunnen, zou hij willen zeggenGeeft u als lid op in het belang van uw kind, want zwemmen toch is een zeer gezonde sport.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5